1000Kitap Logosu
Pervane
Pervane
Pervane

Pervane

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
712 Kişi
2.795
Okunma
711
Beğeni
13,4bin
Gösterim
76 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 9 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Kırmızı Kedi Yayınları · Kasım 2015 · Karton kapak · 9786059908191
Baş Dönmesi Çığlığı yansıtmayan tek bir dize var mıdır? Ve biz bulutlara gömdük çocuklarımızı Ve biz çocuklarımızın kirpiklerine astık babalarını Ve biz öldürenden hayatımızı bağışlamasını bekledik Ve biz katilimizle geleceğe şarkılar söyledik Ve biz yoksulluğun acısından sessizce uzaklaştık Ve biz kadınlarımızı arzularından tavanlara astık Var mıdır gerçekten tek bir dize İnsanın haysiyetinden doğmamış olsun... -Aragon- (Tanıtım Bülteninden)
4 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺10,23
8.3
10 üzerinden
712 Puan · 76 İnceleme
DUA
Pervane'yi inceledi.
76 syf.
·
9/10 puan
Ne desem nasıl başlasam şimdi bilemiyorum. Elbette Şükrü Erbaş'ı kötülemek değil amacım ancak okumadığım son bir şiir kitabı kalmış iken içlerinde en içime sinmeyen kitabı oldu. İçime sindi sinmesine ama daha çok etkileyen, insanı kendinden alıp götüren kitapları var Şükrü Erbaş'ın. Bu sebeple insan her zaman beklentiyi yüksek tutmamıza neden oluyor. Benim okurken içinde bulunduğum duygu psikolojisinden mi kaynaklı yoksa Şükrü Erbaş'ın yazarken içinde bulunduğu duygu psikolojisinden mi kaynaklı bilemedim. Şiirlerden çok yazılarını beğendim. Şiirlerde çok güzel ama sanırım altın portakallı Bağbozumu Şarkıları kitabının üstüne hafif kaldı bana göre çünkü o bir Şükrü Erbaş daha mükemmellerini yazmış birisi. Peşpeşe aşırı derecede Şükrü Erbaş okumak iyi olmuyor son kitabı Yaşıyoruz Sessizce ye ara vermek en iyisi sanırım.
Pervane
8.3/10
· 2.795 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
107
76 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
"Üç tutku yönlendirdi hayatımı: Sevgi açlığı, bilgi arayışı ve başkalarının acılarına yönelik dayanılmaz bir merhamet. Aşk ve bilgi göklere yükseltti ama merhamet her seferinde çekip yere indirdi." diyerek Bertnard Russell den bir alintiyla başlıyor Şükrü Erbaş kitabına ve gönlümüzü birkez daha fethediyor. . . . Şükrü Erbaş eserlerinin hepsini bitirme hedefim var ancak çabuk çabuk okuyarak bu hakkımı heba etmek istemiyorum. Ne zaman gönlüm sıkılsa okumalarima devam edemesem bir solukta geri donderiyor beni. Dilinin, anlatımının güzelliğini tekrar tekrar burda bahsetmeyecegim ancak 'Pervane' bana biraz farklı geldi. Sanki dizeler arasına bir anahtar saklanmış da, siz o anahtarı bulup onun sayesinde tüm duyguya ulaşacaksınız tüm anlam tamamlanmış olacak yani nasıl anlatsam sanki şairimiz bulunmak ister gibiydi. . Dizeler arasında düşündürdü, sayfalar arasında duygudan duyguya savurdu bizi. "Ah şu kayitsizligin gücü! Budur taşlara milyonlarca yıl değişmeden dayanabilme olanağı veren" diye alıntılayarak kitabın sonuna güzel bir yazı bıraktı. Hala kalemiyle tanismadiysaniz çok şey kaçırıyorsunuz derim, özellikle şiir sevdalıları..
Pervane
8.3/10
· 2.795 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Emin Herki
Pervane'yi inceledi.
76 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Wanted!
Dönüp dolaşıp yine beni ben yapan Pervane. Ne rüzgarın hırçın sesine aldanırsın ne de bir çift göze. Ne yaman bir ayrılık dimi , Seven insanları denizlerin dalgalarında boğmak, Hayalleri çıkmaz sokaklarda karanlığa teslim edip bir başına bırakmak.. Varsın kırılsın umutlar Pervane! Senin sesinle yeniden kavuşmuştum ya benliğime, Bırak ardında fırtınalar kopartsın bu meçhul yürek, Bırak ölümün sessizliğini haykırsın uçsuz bucaksız trajikomik mısralar. Sen öyle bir Pervanesin ki ; Kalemime kağıt, Yarama merhem, Dizlerime pansumansın. Hüzünler veda senfonisiyle seni benden alıp götürürlerse de unutma Pervane, Ben bıraktığın yerde olacağım, mezarıma solgun buselerini kondurduğun tabutun içinde.
Pervane
8.3/10
· 2.795 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13