Kuş Uçar Kanat Ağlar

·
Okunma
·
Beğeni
·
14,2bin
Gösterim
Adı:
Kuş Uçar Kanat Ağlar
Baskı tarihi:
Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052981924
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınları
Buradan dağlara bakarım. Gün, eteklerini toplayıp giderken bir küçük anne gelir. Yatağındaki boşluğa bakar. Tülbentlerini açar, katlar. Kırlentleri düzeltir. Kitapları toplar. Çocukları sorar. Gözyaşımı kurular. “Göğsümdeki çiçeklerin dili yok, unutma.” Evine gülümser. Alın çizgilerimi düzeltir. Sonsuzluğun ağzıyla öper. Yalnızlığımı alır. Yalnızlığını verir. “Ölüler, yaşayanlarda yaşar, bunu hiç unutma.”
Buradan dağlara...
96 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Neden bu kadar geç tanıştım seninle Şükrü Erbaş neden?
Kitap o kadar güzeldi ki hiç bitmesin istedim, yavaş yavaş okumaya çalıştım.
Yıllar sonra tekrardan bir kitabın altını çizdim bu kitapla :))
O kadar fazla çizdiğim cümle var ki alıntı yapmak istemedim siz direkt kitabı okuyun(!) bence :)
Şükrü Erbaş okuyun, okutun...
96 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
'İnsan sevdiğinin bir sözüne küser mi..?
İnsan sevdiğinin söylemediği söze de küserdi'

Şu satırları yazmak için neler neler yaşamış olmak gerekir, hangi tecrübeler, hangi yanlışlar, hangi aldanışlar bu kadar içten satırlara dönüştürülür? Yaşanmış herşeyin kelimelere dökülmüş halisin Şükrü Erbaş.’
96 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Şimdi Şükrü Erbaş okumakda bir ayrıcalık değil miydi?
Kitapta altı çizilecek o kadar çok yer var ki..
Doğru kitap bir şeyleri, sevmek için çok önemli. Şükrü Erbaş'ı bana daha bi sevdiren hayran bıraktıran kitap.
Ara ara şiir okuyalım ruhumuza, çiçeklenelim..
96 syf.
·10/10 puan
Öncelikle bu güzel kitap için kıymetli abimiz https://1000kitap.com/gokhan_aktas/Duvar/ a teşekkür ediyorum.

Şükrü Erbaş ın söylediği gibi kuş olup uçuyorum ama kanatlarım ağlıyor şu anda. Mutluluk maskemi bir tarafa bırakıp yola çıktım. Dağıma sırtımı yaslamaya gidiyorum. Ona biraz dert anlatacağım. O beni dinler, anlar, kızmaz, öfkelenmez.

İşte tam burada, https://yadi.sk/i/WA4ngiqc3TSqW6 sanki dünya kanatlarımın altında. Rüzgar dertli dertli esiyor. Dağım yüce dağım ne kadar da yorgunsun böyle. İnsanlar, insanlara olan hasretini, acısını azaltmak için hep sana of çeker. Ey dağ bilirim insanlardan güçlüsün. Yıkılmazsın. Ama seni bile tüketmişiz. Şimdi yine ben geldim. Toprağına ayak basıyorum. Yine o kelebekler peşinde koşup duran küçücük kız oldum sana sığınmaya geldim al beni içine...

Sayın Şükrü Erbaş ’ın on altıncı kitabı ile nihayet kendisi ile tanışabildim.

“Şimdilik edebiyat kitaplarımızda böyle bir tür yok ama ilerde şiir-hikâye diye, şiirle hikâye arasında ortak bir türe de yer verileceğini umuyorum.”
Kitap Behçet Necatigil 'in bu sözüyle başlıyor olsa da aslında hikaye değil. Şiirin düz yazı şeklinde yazılmış hali. Hikaye ise hiç böyle güzelini okumamıştım. Çok şahane olmuş çok beğendim.

Şiirler açık, düz, biçimsiz, mısrasız.
Şiirler çok yürekten, duygulandıran, içine çeken, sizi sizden eden

''Yalnızlık, ah o canımızla çerçeveli kapımız, penceremiz. Ey anıların dalsız gölgesiz günbatımı... Bilmem ki bir gün açılır mısınız zamanın gök bahçelerine.''
96 syf.
·1 günde·10/10 puan
Şükrü Erbaş...

Bu hafta tanışabildim kendisiyle, okuduğum 3. kitabı oldu biri bittiğinde hemen diğerine başlama isteği oluştu bende. Hepsini de çok sevdim, çok sevdirdi kendisini.

Güzel yürekli yazarımızın bu kitabı şiir ile hikaye arasında. Ben çok sevdim bu türü hayran kaldım hatta.
Şükrü Erbaş bir nevi Behçet Necatigil'in isteğini yerine getirmiş.

''Şimdilik edebiyat kitaplarımızda böyle bir tür yok, ama ilerde ''şiir-hikaye'' diye, şiirle hikaye arasında ortak bir türe de yer verileceğini umuyorum.''
Bunu Behçet Necatigil'in 23 Mart 1955 yıllında Yıldız Teknik okulunda yapmış olduğu konuşmadan almışlar.

Şükrü Erbaş çok güzel sevmiş, her sayfasında ne güzel sevmiş bu adam dedim. Kaç kişiye nasip olur ki böyle güzel sevilmek...

İçimizde ne varsa kaleminden dökülmüş, yüreğiyle sunmak kalmış bize.

Şiirleri o kadar yürekten olmuş ki mutlaka bir şeyler bulacaksınız kendinizden.

Gönül bu durmaz uçar, diyorum ve bu güzel şarkıyı bırakıyorum size. Aynı satırlarda görüşmek üzere.

https://www.youtube.com/watch?v=2X__kKb6kYM
96 syf.
·2 günde·10/10 puan
Şükrü ERBAŞ – Kuş Uçar Kanat Ağlar

Nasıl başlamalı söze, nasıl anlatmalı bu kitabı? Şükrü Erbaş yine imzasını atmamış, kazımış adeta. Daha kitabın kapağında başlıyor olay. Şöyle yazmış usta yazar; ‘’Yalnızlık, ah o canımızla çerçeveli kapımız, penceremiz. Ey anıların dalsız gölgesiz günbatımı… bilmem ki bir gün açılır mısınız zamanın gök bahçelerine.’’

İşte böyle yazıyor kapakta. Kitabın içinde derin bir özlem var, hasret var, aşk var, kızgınlık ile kırgınlık arası bir duygu var. Daha nice salınımlar. Şükrü Erbaş’ın eşi Hatice Hanım’a olan sevgisi, özlemi, yalnızlığı ve daha nicesi…

Kitabın türü oldukça farklı. ‘’ŞiirHikaye’’ türünde yazılmıştır ve ilerleyen dönemlerde bu türün oldukça artış göstereceği bence belli. Bu alanda Şükrü Baba yine yapmış yapacağını. Çok güzel vurmuş yumruğu masaya.

Yorumlarımı yazarken bazı yazarlar için şu cümleyi kurarım; ‘’Bu yazar ne yazsa okurum.’’ İşte Şükrü Erbaş da öyle. Ne yazsa okurum.

Zor anımda beni hayata yeniden döndürdü bu kitabı ile. Nefes aldım sayesinde. Okuma hızım tam düşmüş iken tam yorgun iken ilaç gibi geldi.

Teşekkür etmeden geçemem Şükrü Erbaş’a

‘’Mazlumun acısını zaman bir yaşama gücüne dönüştürür de, zalimin kötülüğü ölümden sonra da sürer gidermiş.’’

‘’İnsan sevdiğinin bir sözüne küser mi…’’

‘’Ya tepeden tırnağa şiddetsin, ya her şeyi fıkraya çeviriyorsun, ya da kapanmış bir yara gibi dilsizsin.’’

‘’Diz çökmüş pencereler içinden yaşadığımız zamanlara bakıyorum. Ben ölümün mazlumuyum Hatice. Seni sevmenin kapanmaz yarasıyım. Sen, ölümden sonra da kaderimsin benim…’’

Herkese aşk dolu ve her daim hatırlanası duygular eşliğinde keyifli okumalar edebiyat sever güzel insanlar.
96 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10 puan
Şükrü Erbaş okudukça aradığım şey her ne ise onu bulmaya daha çok yaklaştığımı hissediyorum. Sanki bana bu sırrı bir yerde verecekmiş gibi düşünerek heyecanla çeviriyorum sayfaları.
Her kitabı ayrı ayrı okunmaya değer. Tıpkı bu kitap gibi.
96 syf.
·10/10 puan
Behçet Necatigil kitabın ilk sayfasında kitap için:"Şimdilik edebiyat kitaplarımızda böyle bir tür yok, ama ileride 'şiir-hikaye' diye, şiirle hikaye arasında ortak bir türe de yer verileceğini umuyorum." diyor. Aynen Necatigil'in dediği gibi bu kitap bir şiir kitabı değil tam olarak. Erbaş bize hikaye anlatır gibi şiir yazmış. Hikayenin akıcılığını şiire aktarmış. Duygular denizinde yüzmeyi göstermiş bize. Okurken Erbaş'ın kaleminden dökülen bütün duyguları üstümüzde hissediyoruz. Neredeyse kitabın her bir cümlesini çizmek geldi içimden. Hemşehrim yazmamış yaşamış. Okumak keyfi de bize kalmış...
Herkese önerebileceğim dolu dolu bir şiir kitabını heybeme attım. Okumak isteyen herkes düşünmesin okusun. İyi okumalar diliyorum ve kitabın içinden şu kısımları da buraya bırakıyorum:
"Yazdım. Sonra yazdıklarımla hayata baktım. Başkalarını sevecek, onurumu koruyacak, yaşadığımı hak edecek başka bir şeyim olmadığını anladım." (s.69)
96 syf.
·2 günde·Puan vermedi
" Şimdilik edebiyat kitaplarımızda böyle bir tür yok , ama ilerde ' siir-hikaye ' diye şiirle hikaye arasında ortak bir türe de yer verileceğini umuyorum."

Erbaş , kitaba Behçet Necatigil'in bu alıntısıyla bir giriş sağlıyor. Kitaptaki biçem de bu tarzda kaleme alınmış zaten . Siir ve hikayenin iç içe harmanlandığı bir mükemmellik. Şükrü Erbaş benim için bir mikenk taşı. Gerek kullandığı dil gerek imgesel çağrışımlar gerek içinde taşıdığı hüzün. Özellikle babasına dair . Bu kitapta bunu fazlasıyla duyumsayabilirsiniz.

Şükrü Erbaş ile birlikte lisanıma yeni kelimeler ekledim. Menevisler , eşikler, avurtlar , burgaclar...
Daha bir sürü. Hayatınızda en azından bir kez dahi olsa bir kitabını okuyun. Hatta burda başlayın.
Buyrun
96 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Şükür cehalet bitti! Kimse okumuyor, herkes yazıyor. Kimse öğrenmiyor, herkes biliyor. Kimse susmuyor, herkes konuşuyor. Kimse çekilmiyor, herkes ortada. Kimse kederlenmiyor, herkes şenlik. Kimse yere bakmıyor, herkes gökyüzü. Kimse sevmiyor, herkes arzu ediyor. Kimse gözyaşı değil, herkes küfür. Kimse eşik değil, herkes ufukların ötesi. Kimse gölge değil, herkes ışık.

Tevazu bitti. İncelik bitti. Hatıra bitti. Gönül bitti. Şarkı bitti.

Bir aynalar pazarı ki, yaşıyoruz işte…
96 syf.
·Beğendi
Her yazısı türkü kokan bir adam.Kuş uçar kanat ağlar bana devamında ağlar dolanıram yar deyi...
Başına döndüğüm,kurban olduğumu anımsattı.Bir başka kitabını işaret etti.Çırpınıp içine döndüğüm dünya (başına dönülen) bu adam Anadolu'dan tatları ,çocukluğumuzu annemizin yaktığı üzerlik kokusu burnumda tüttüren,kimsenin bilmediği türküleri mırıldanan bir güzel insan.Bence yaptırdığı çağrısımlarla da iyi bir gösterge bilimci hı?
Eşyalar, ağaçlar, kuşlar, dağ başları, lambalar, ay ışığı, ırmaklar, sesler, parmaklar, çocuklar... gövdemizde çiçeklenen ne varsa, kalbimizde yaprak dökmektedir aynı anda.
Şimdi dünya herkesten yapılmış bir gönül yorgunluğu. Şimdi dünya soğuk. İnsan büyüdükçe bir bir ayrılıyormuş sevdiklerinden.
"İlk acı değilsin, dedim. Son acı da olmayacağım, dedi. Sevmenin ötesini görmek istemiştim, dedim. Oradan geliyorsun, dedi. Sözcüklerden duvar örülmezmiş, dedim. Kurduğun konaklarda insanlar kendini seviyor, dedi. Yalnızlık hiç geçmiyor, dedim. Yazıyorsun ya, dedi."
Şükrü Erbaş
Sayfa 18 - kırmızıkedi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kuş Uçar Kanat Ağlar
Baskı tarihi:
Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052981924
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınları
Buradan dağlara bakarım. Gün, eteklerini toplayıp giderken bir küçük anne gelir. Yatağındaki boşluğa bakar. Tülbentlerini açar, katlar. Kırlentleri düzeltir. Kitapları toplar. Çocukları sorar. Gözyaşımı kurular. “Göğsümdeki çiçeklerin dili yok, unutma.” Evine gülümser. Alın çizgilerimi düzeltir. Sonsuzluğun ağzıyla öper. Yalnızlığımı alır. Yalnızlığını verir. “Ölüler, yaşayanlarda yaşar, bunu hiç unutma.”
Buradan dağlara...

Kitabı okuyanlar 1.870 okur

  • fatma
  • seda
  • Mihriban Ç
  • blogperest
  • Maide Üçgıram
  • Osman Yıldız
  • Hayrun Nisa OFLAZ
  • asya demir
  • Semra
  • Ahmet Emir Özdemir

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%2.2
13-17 Yaş
%2.2
18-24 Yaş
%45.7
25-34 Yaş
%41.3
35-44 Yaş
%2.2
45-54 Yaş
%2.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%4.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%82.7
Erkek
%16.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.3 (210)
9
%24 (122)
8
%20.3 (103)
7
%9.1 (46)
6
%2.2 (11)
5
%1.8 (9)
4
%0.8 (4)
3
%0
2
%0.2 (1)
1
%0.4 (2)