Adı: Aylin (Midi Boy - Özel Baskı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
21.725
Gösterim
Adı:
Adı: Aylin
Alt başlık:
Midi Boy - Özel Baskı
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
472
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051853765
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Adı: Aylin
Adı: Aylin
Adı: Aylin
Aylin Radomisli Cates, 19 Ocak 1995 Perşembe günü, evinin bahçesinde, o sabah evini temizlemeye gelen hizmetçisi tarafından, kendi arabasının altında ölü bulundu. Üstünde ve etrafta nasıl öldüğüne dair hiçbir iz yoktu. Bir hırsızın saldırısına uğramış değildi. Bir katille boğuşmamıştı. Elbisesi yırtılmamış, tırnakları kırılmamıştı. Çorapları bile kaçmamıştı. Kaptıkaçtı tipi arabası, parke taşı döşeli dümdüz avluda, aklın alamayacağı bir nedenle kayarak, dört parmak yüksekliğindeki seti atlamış, meyil aşağı inmiş, ön tekerlekleri yolda, arka tekerlekleri duvara takılı durmuştu. Aylin, arabanın altına çaprazlamasına girmiş, sırtüstü yatıyordu. Üstünde abiye bir gri döpiyes, yakasında yarım ay biçiminde bir elmas broş, parmağında tek taş yüzük vardı. Otopsi raporuna göre, iki gün önce, Salı gecesi ölmüştü.

Türkiye’nin tartışmasız en ünlü kitaplarından biri Adı: Aylin, prenseslikten Amerikan ordusuna uzanan baş döndürücü bir hayatın romanı...
398 syf.
·4/10
Aylin çoğumuzdan -neredeyse hepimizden- farklı bir kişilik. Göremediğimiz hatta belki ifade bile edemediğimiz toplumsal iplerimiz yokmuşçasına davranan özgür bir ruh. Kitabın sonuna kadar saymakta zorlandığım kadın erkek ilişkilerinin yürümemesinin sebebi yalnızca onun kendisi. Okurken keyif almaktan çok sinir oldum aslına bakarsanız, hatta ileride çocuklarımın okumasını tercih etmeyeceğim bir kitap olarak kütüphanemde kalacak.

Örnek bir hayat hikayesi olarak gösterilen bu kitap bana kalırsa, hayattaki tek(!) başarısı bilmem kaç yaşında doktor olabilmesi olan ama yürütemediği kadın erkek ilişkileri, mantıksız hareketlerle hayatını mahvetmesi, mişel gibi bir adamı (kocası oluyor bir de) bir hiç uğruna resmen kendinden kovalaması, hiçbir şeyden tatmin olmayıp sürekli sıkılıp küçük şımarık bir kız çocuğu gibi yenilikler peşinde koşması ve bunu yaparken asla arkasında bıraktıklarına bakmaması ve her seferinde daha da mutsuz olması, bir dönem geçirdiği kendinden yaşlı erkeklerden (dedesi yaşında olacak ama) haz alma ve onların ilgisini çekme çabası, aşırı kötü giden bir evliliği sırasında başka bir adamdan bir mağazanın soyunma kabininde hamile kalmayı becerebilmesi, tıp okurken ki öğrencilik hayatında hiç etik olmayan bir şekilde fizik asistanı mıydı neydi bir nevi hoca işte onunla birlikte olması ve evlenmesi ve okul bittikten sonra evlilik sanki çocuk oyuncağı yada çıkar ilişkisiymiş gibi çat diye ayrılmalar, bir kocasından çocuk sahibi olabilmek uğruna din değiştirebilmesi ancak bir çocuğa da sahip olamaması, partide gördüğü bir adama yamanmaya çalışırken o adam evli dediklerinde bana ne modunda olması ve gerçekten o adamla ilişki kurmasından ibarettir. Bunların hangisi örnek teşkil ediyor merak ediyorum doğrusu. Bir de son olarak kitap bitince kendi kendinize “eee?” diyorsunuz çünkü kitap faili meçhul bir cinayetle sonlanıyor arkasında da yazdığı üzere. Tavsiye etmiyorum.
398 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
kitabın başlarında, istanbul'un varlıklı ailelerinin yaşantılarının ön plana çıkarılarak bu ailelerden bir kişinin aşklarının anlatıldığı bir eser olduğu hissine kapılmıştım.fakat devam ettikçe olayın o kadar basit olmadığını farkettim. kitap çok farklı bir yaşamın gerçek hikayesini anlatıyor.Aylin Radomisli adlı kişinin sayısını sayamadığım aşklarını,evliliklerini,meslek ve sosyal hayatını,dostluklarını,başarılarını,yanlışlarını ve doğrularını,kısaca ilginç ve dolu dolu yaşanmış müthiş yaşamını anlatan harika bir biyografi eseri.
Uzun bir süreden sonra ilk defa bir kitabı yarım bıraktım. Bir daha Ayşe Kulin okuyup okumamakta kararsızım açıkçası.. O kadar güzel yorumlar vardı ki kitapla ilgili merak edip almıştım fakat kitapta Aylin Devrimel'in eşya değiştirir gibi sürekli eş değiştirmesi, şuan hatırlayamadığım(o kadar çok ki!) bir eşine evli olduklari süre içerisinde biraz da başka bir kadınla birlikte olmasını söylemesi ve en önemlisi yigeniyle yaptığı bir konuşmada namaz kılmanın o kadar da gerekli olmadığını imâ etmesi beni çileden çıkardı ve daha fazla devam edemedim. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Zaman kaybı !
398 syf.
·Puan vermedi
Kitap, insana hayata hiçbir şeyin imkansız olmadığını canlı bir örnekle gösteriyor. Ayrıca hayatta çoğu zaman bittigini tükendiğini zannetiğimiz bir çok şeyin üstesinden kalkılmayacak kadar ağır olmadığını da çok güzel bir şekilde anlatıyor.
398 syf.
·5/10
Aylin Radomisli Cates 19 ocak 1995 perşembe günü evinin bahçesinde, şüpheli bir şekilde evinin temizlikçisi tarafından bulunur ve ölümündeki sır perdesi aralanamaz ve kayıtlara garip bir kaza olarak geçer. Aylin Devrimel in biyografisi olarak yazılmıştır kitap ailesi çocukluğu,gençliği, okulları, evlilikleri ve meslek hayatı anlatılıyor kitapta. Sıradaşı bir kişilik ve sıradışı bir hayat anlatılıyor... Aslında çok ilgimi çektiğini söyleyemem kitabı okurken zaman zaman sıkıldım... biyografi okumayı severlere tavsiye edebilirim.
398 syf.
·16 günde·1/10
O K U M A Y I N !!!!!!!
Sınavlar, yolculuklar derken gereğinden fazla elimde kalan bu kitap için nasıl bir inceleme yapacağımı şaşırmış durumdayım. Ayşe Kulin devri benim için çoktan kapanmıştı zaten ama ne yazık ki elimde son iki kitabı vardı onları da okuyacaktım elbette bu kitaplardan biri Adı Aylin.. Hakkında baya iyi şeyler okuduğum halde Ayşe Kulin olduğu için pek umutlanmamıştım ama bu kadarını da beklemiyordum doğrusu. Asla tutucu, ilişkilerinden veya yaşam tarzlarından, kılığından kıyafetinden ötürü insanları eleştiren biri değilim fakat bu ahlak sınırlarım olmadığı anlamına gelmez ! Ayşe Kulin kadınların kocalarını aldatmasını son derece meşru bulan bir hanım olsa da ben kimsenin kimseyi aldatmasını meşru bulmuyorum. Bu kitapta da Aylin hanım sayısız eş değiştirirken eşlerinden genelde başka ilişkilere başladıktan sonra boşanıyor, zengin be yaşlı adamları seçiyor elbette bu yaşlı adamlar evli de olabiliyor öyle olduğu zaman da hemen bir seyahat ayarlayarak bu beyefendinin parasını kara dönüştürüyor ne bulunmaz mükemmel bir zeka değil mi (!) ? Üzerine mal mülk yaptırıyor kocasını bırakıp orduya gidiyor siyasi bağlantılar kuruyor ama biz kitap boyunca bu hanımın aşklarını düşürdüğü veya aldırdığı çocukları, üzerine yaptırdığı mal mülkleri okuyoruz bize ne siyasetten be !! Herkes kendine yakışan şekilde Yaşar kimin nasıl yaşadığı da umrumda değil aslında asıl zoruma giden büyük insan Can Yücel’in dediği gibi fakir yapsa namussuz zengin yapınca gönlü zengin uçarı bir hanım oluyor ve bir ilahmışçasına kitaplara yazılıyor ya işte kapitalizmin ahlak konusunda bile sıfatları değiştirdiği bu dünya ve Ayşe Kulin gibi dünyadan bir haber yazar bozuntuları çok kanıma dokunuyor !!
398 syf.
Efendim sonuçta Ayşe Kulin'in kitabını okuyorsunuz. Kendinden mutlaka bir şeyler katan yazarımızın. Döneme mutlaka eğilen gayet devrik cümlelerle hoş bir şekilde eleştiren bir bayan usta yazarımız.
Kitaba gelecek olursak okumadan asla duramadım. Ama şundan eminim ki bu kitap 2 türlü eleştirilecek;
Birincisi; Güçlü kadın Aylin 24ünden sonra tıpı tutturan kendini ezdirmeyen bütün her şeyin üstünden gelen zarif alımlı bakımlı eğitimli kültürlü asla yılmayan vazgeçmeyen direnen güçlü Aylin
İkincisi ise: Kendi hayatı çok çok iyiyken evlilikleriyle bazı hatalar yapan ve bencil davranan Aylin.
Sadece benim düşüncelerim bunlar siz elbette başka türlü de düşünebilirsiniz :)
398 syf.
·Puan vermedi
Ayşe Kulin benim için özeldir. Okuduğum ilk kitabı Adı aylin..Gerçek bir hayat hikayesi. Aylin kurgu bir karakter değil gerçekten var . Böyle bakınca etkilenmemek mümkün değil zaten .Hayatı gerçekten enteresan.26 yaşından sonra tıp okumaya karar verecek kadar da azimli.Kesinlikle okunmaya değer ..
398 syf.
·Beğendi·8/10
Ayşe Kulin'den okuduğum ilk kitaptı bu. Çok etkilendim. Hikayesi çok güzel. Yazarın anlatımı çok güzel. Tekrar tekrar okunması gerekli bir eser bana kalırsa.
398 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
Aylin gerçek gerçek bir yaşam öyküsü. Ayşe Kulin yakın dostu Aylin'in okurken sizi bile yoracak hikayesini kendini anlatır rahatlıkta anlatmış. Ne istediğini ve ne istemediğini bilmeyen, ailesini, arkadaşlarını ve sevenlerini arkasından sürükleyen bir kadın Aylin. Karmaşık inanç sistemi, hümanist ve pozitivist kişiliği, 6-7 evliliği, çılgın, aklına eseni yapan ve asla telkin kabul etmeyen yapısıyla ilginç bir karakter. Üstelik el attığı her alanda çok başarılı. Ama evliliklerinde değil. Üstelik uzun süre mutlu olmak ve stabil yaşamak hiç ona göre değil. Dinden dine, renkten renge, kocadan kocaya bir hayat.
Karakterin gerçek olması ve fotoğraflarla da desteklenmesi kitabı ilgi çekici kılıyor.
Buraya kadar hikayenin kurgusu üzerineydi.
Ayşa Kulin ile ilgili söylenecek çok söz yok berrak, akıcı özgür bir anlatıma bir şekilde esas kızın hikayesinin bir parçası oluşu da eklenince daha bir keyifli olmuş.
Yarı otobiyografik bir yaşam öyküsü dersek sanırım yanlış tanımlamamış olurum.
398 syf.
·16 günde·Beğendi·8/10
Ankara' da başlayıp, İstanbul' a, Paris' e, İsviçre' ye oradan da Amerika' ya uzanan sıradışı bir kadının, sıradışı bir hikayesini anlatıyor kitap. Gerçekten böyle bir kadının yaşadığını bilmek ve onun anılarında bu kitap aracılığıyla yolculuk etmek güzeldi. Yazarın da kuzeni olan Aylin Devrimel Radomisli Cates' in hayatı bir roman tadında sürükleyici işlenmeye çalışılırken, güzel bilgiler de sunuyor okuruna. Ayrıca tarihe tanıklık da ettiriyor istemeden. Kitabı okuyanlar kahramanlarını da araştırmalı derim, ilginç bilgiler edinmeye de yol açıyor böylece.
Keyifli okumalar:-)
494 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Kahramanımız Aylin çok farklı bir kişilik belki de çoğumuzun rastlayamayacagi biri. Macera dolu yaşamıyla bazen pes dedirtti bazen helal olsun.
Aylin'e iki farklı açıdan baktim. Bir taraftan kariyeri çok başarılı tuttuğunu koparan aklına koyduğunu yapan biri iken öte diğer taraftan aşk hayatında evlilik hayatinda dikiş tutturamayan, verdiği ani kararlarıyla sonunun nereye gideceğini dusunmeyen, anlaşılması zor biri. Ozellikle Misel ile evliyken sunduğu davranış akıllara zarar. O nasıl bir düşüncedir aklım almadı. Hangi erkek böyle birini eş olarak kabul eder? Ya da kaç bayan Aylin gibi düşünür?
Herkesin beğenisine saygım sonsuzdur fakat bu kitap bana göre degil. Begenemedim. Yer yer sıkıldım. Türü biyografi olmasaydi belki de coktan yarım bırakmıştım.
Kitabın sonu çok dramatik genel olarak kitaba bjr türlü ısınamasam da sonlara doğru bağlandım. Sonlara doğru Aylin'nin durgunlasmasi sanki bir şeyleri hissetmiş gibiydi.
Kitabın sonunda ölümden sonra Ayşe Kulin biraz daha bilgiler verse sanki daha iyi olurmus.
#kitapla kalın#
Yüreğim zaten ölmüştü, ruhumu da siz öldürdünüz. Size sığınmıştım, size sonsuza kadar hizmet etmeye yeminliyim. Ama işte sizi de terk ediyorum. Bana sığınacak sadece Tanrı kaldı.
...Peşinden koştuğu gerçek zenginliğin, dış dünyanın görkemli vitrinlerinde değil de insanların iç alemlerinde bulunduğunu öğrenecekti.
... gerçek zenginliğin ,dış dünyanın görkemli vitrinlerinde değil de insanların iç âlemlerinde bulunduğunu öğrenecekti.
Kimseyi kırmamak, üzmemek şartıyla, her şeyi dene. Bir gün çekip giderken, geride ne aklın kalsın, ne de senin yüzünden kırılmış bir yürek.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Adı: Aylin
Alt başlık:
Midi Boy - Özel Baskı
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
472
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051853765
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Adı: Aylin
Adı: Aylin
Adı: Aylin
Aylin Radomisli Cates, 19 Ocak 1995 Perşembe günü, evinin bahçesinde, o sabah evini temizlemeye gelen hizmetçisi tarafından, kendi arabasının altında ölü bulundu. Üstünde ve etrafta nasıl öldüğüne dair hiçbir iz yoktu. Bir hırsızın saldırısına uğramış değildi. Bir katille boğuşmamıştı. Elbisesi yırtılmamış, tırnakları kırılmamıştı. Çorapları bile kaçmamıştı. Kaptıkaçtı tipi arabası, parke taşı döşeli dümdüz avluda, aklın alamayacağı bir nedenle kayarak, dört parmak yüksekliğindeki seti atlamış, meyil aşağı inmiş, ön tekerlekleri yolda, arka tekerlekleri duvara takılı durmuştu. Aylin, arabanın altına çaprazlamasına girmiş, sırtüstü yatıyordu. Üstünde abiye bir gri döpiyes, yakasında yarım ay biçiminde bir elmas broş, parmağında tek taş yüzük vardı. Otopsi raporuna göre, iki gün önce, Salı gecesi ölmüştü.

Türkiye’nin tartışmasız en ünlü kitaplarından biri Adı: Aylin, prenseslikten Amerikan ordusuna uzanan baş döndürücü bir hayatın romanı...

Kitabı okuyanlar 6.846 okur

  • Merve bayhan
  • Muhammed aydoğdu
  • Sultan yüre
  • Esra
  • Emre Oktar
  • Nilay Korkmaz
  • Egem putun
  • Buse Özkan
  • Meltem Küpeli
  • rafet tepeli

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (2)
9
%0.1 (1)
8
%0.2 (3)
7
%0
6
%0.1 (1)
5
%0.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları