İbrahim karaalp, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

"...Barış, umut ve iyilik yerine, kan, kavga ve ölümü ilham etmişti dinler..."

Sevdalinka, Ayşe Kulin (Sayfa 153)Sevdalinka, Ayşe Kulin (Sayfa 153)
Hatice Deniz, bir alıntı ekledi.
 10 saat önce

-Neden gidiyorsun öyleyse?
_Seni unutmak için.
-Unutabilecek misin? Bu mümkün mü?
_Deneyeceğim.
-Oysa ben, seni asla unutmayacağımı denemeden biliyorum.

Sevdalinka, Ayşe Kulin (Sayfa 28)Sevdalinka, Ayşe Kulin (Sayfa 28)
Hande Kırkımcı, Sevdalinka'yı inceledi.
 23 saat önce · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Kitabın adı sevda şarkıları anlamına gelmektedir. Yazarımız Bosna gerçeğini anlatmaktadır. Gazeteci Nimeta, yasak aşkı, ailesi ve ofis arkadaşları çevresinde gelişen olaylari anlatmaktadır. Yugoslavya "nın dağılma sürecini, Sırplar ve Hirvatlarin yaptığı soykırımı ve Bosnaklarin çekmiş olduğu acıları okuyoruz. Okurken bol bol duygulaniyor insan ve şunu soruyor kendine, bir insan başka bir insana nasıl bunu yapar, Nasıl bu kadar acımasız olur? Yazar öyle bir yazmış ki, olayları bütün gerçekliği ile anlatmış fakat birseyi dusunmemis; okuyucu kitabı okurken, duygusal anlamda mahvedecigini.Yazarimizin emeğine sağlık

Hande Kırkımcı, bir alıntı ekledi.
23 May 10:21 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Yarınlar, kurşun, havan topu ve bombaydi, kandi. Ama her ikisi de farkına bile varmadan daha güzel günleri bekliyorlardi. İnsanlar, değişik inançlarla ve hirslariyla ne kadar karistirirlarsa, kana, acıya,şiddete bulaştırsinlar bu muhteşem dünyayı, yaşam bir umuttu sonuçta. Hiç bitmeyen bir umuttu.

Sevdalinka, Ayşe KulinSevdalinka, Ayşe Kulin
Hande Kırkımcı, bir alıntı ekledi.
23 May 10:02 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Savaş insana her şeyi öğretir. Bir de barış içinde yaşamayı öğretse, keşke.

Sevdalinka, Ayşe KulinSevdalinka, Ayşe Kulin
AHMET BEKDEMİR, Sevdalinka'yı inceledi.
22 May 13:40 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Öncelikle kitaba başlama sebebim kitabın ismi idi.Çok güzel değil mi,SEVDALİNKA.Daha sonra merak edip baktım,anlamı nedir diye.Şimdi sizinle paylaşıyorum.;-)

(SEVDALİNKA:Bosna-Hersek'te gelenekçil bir müzik tarzıdır.Sevdah kelimesi ise genellikle (Türkçe: Sevda) Boşnak geleneği ve folkloru için kullanılır, çoğunlukla aşk duygularının veya derin, dindirilemeyen (bir kişiye, şehre ya da yöreye karşı duyulan) tutkunun yarattığı ağır ve melankolik duyguları anlatır.)
Eminim bir daha unutmayacaksınız.:-)
Kitabın sayfalarını çevirdikçe, sırpların milliyetçilikle ırkçılığı nasıl en vahşi bir şekilde karıştırdığına şahit oluyorsunuz akıcı üslupla.Kendi ırklarından ve kendilerine benzeyen insanları sırf -Müslüman- oldukları için nasıl hor gördüklerini, işkence ettiklerini, dört yaşında ki bir kız çocuğuna bile tecavüz etmekten çekinmediklerini okuyup duruyorsunuz, okudukça sinirleniyorsunuz, moraliniz bozuluyor, gözleriniz doluyor. Kimsenin kimseye baskı uygulamadığı, saldırmadığı bir dönem de sırpların ezilen halk duygusu sömürüsü ile üç neslin katili, tecavüzcüsü, Hitleri olduğuna, diğer Avrupa Ülkelerinin bu katliamlara sessiz kalmasına Ayşe Kulin ile bir daha şahit oluyorsunuz.Savaşla beslenen, savaşa sıcak gözle bakan insanların gözüne gözüne sokacaksın böyle kitapları."Savaştan kime hayır geldi ki sana gelsin?" diye soracaksın.Kitabın en beğendiğim yerlerinden biri de okuyucu birden kendini; 1993 yılında değil Ban Kulin(1180- 1204) zamanın da buluyor.Nimeta'nın Hırvat asıllı yasak aşkı Stejo'nun Müslümanlar için, sevdiği kadın için çırpınması kitabın diğer güzel ayrıntılarından sadece biri idi.Sırpların Boşnakları, "Türk piçi" olarak görmeleri Türklere kinlerinin ne boyutta olduğunu bir kez daha belli ediyor.Aslında 1992-1995'de yaşananlar bir Savaş değildi.Tamamen büyük sırbıstan cumhuriyeti kurulması için yapılan soykırımlardı.Ufacık bebeklerin boğazlarının kesilmesi, nehirlere ve duvarlara atılması, bir kadına dokuz kişiden fazla tecavüz etmesi, hatta bunu yapacak özel bir teşkilat kurulması, her yaştan erkeği ormanlara götürüp açtıkları çukurların başında kurşuna dizmek ne savaş ahlakına uyar ne de insanlığa.
Kitabı bitirdikten sonra,içimde inanılmaz bir öfke birikti.Düşündüm durdum öylece.Ne büyük acılar çekmiş GÜZEL BOSNA dedim.Ah BOSNA,canımız BOSNA...

Nesibe, bir alıntı ekledi.
21 May 10:49 · Kitabı okuyor

"Neden gidiyorsun öyleyse?"
"Seni unutmak için."
"Unutabilecek misin? Bu mümkün mü?"
"Deneyeceğim."
"Oysa ben, seni asla unutmayacağımı denemeden biliyorum."

Sevdalinka, Ayşe Kulin (Sayfa 28)Sevdalinka, Ayşe Kulin (Sayfa 28)
Nesibe, bir alıntı ekledi.
21 May 10:23 · Kitabı okuyor

Tanrının bir ailede hiç olmazsa bir kişiyi mutlu kılması gerektiğini düşünüyordu.

Sevdalinka, Ayşe KulinSevdalinka, Ayşe Kulin
Hande Kırkımcı, bir alıntı ekledi.
18 May 11:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Dünyada her milletin vatanı diğer bir milletin mirasıdır.

Sevdalinka, Ayşe KulinSevdalinka, Ayşe Kulin
Ayda kanat, Sevdalinka'yı inceledi.
15 May 14:31 · Kitabı okudu · 32 günde · 6/10 puan

Klasik bir aşk romanı gibi görünürken içinde geçen yılların savaşa katliama dair en iğrenç olayları gözler önüne seren bir kitap olmuş. Sadece gereksiz uzatılan konular ve sıkısınca da çok gereksiz bağlantılar yapılmış. Sanki kitabın sayısı fazlalaşsın diye amaçsız bir uzatma. Ayrıca kitaptaki belirsiz sonlar en nefret ettiğim son. Tek sevdiğim nokta şuydu: Bosna katliamı ve diğerleri adına sürekli kitaplar yazılsın ki asla unutulmasın . !