Giriş Yap
Unutulmak... Yığın yığın tozlar, Küller altında mustarip, mecbur Beklemek, beklemek; soğuk, sessiz Bir derinlikte, aynı bir cansız, Aynı bir dipkalıntı, bir maden, Bir kırık taş; hayır, bu şeylerden Daha anlamsız, adeta bir sis, Bir duman, hiç ve yok, fakat duygun Yokluk; hiç olmamak fakat yaşayan, Çırpınan, uğraşan, koşan, arayan Olmamak; bir yaşantısız yaşamak. Unutulmak... O bir uğursuz dip; Süregelmiş umut yıkıntısının Öldüren vurmasıyla in, in, in! Sonra hep böyle, hep düşüş ve ölüş; Her zaman, hep, bütün bütün meçhul, Unutulmak... O bir taş olmaktır, Ki beraberce çevremizde yürür.
Sayfa 181 - UNUTULMA CEZASI
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Başının o ağrısı beni görüncedir Bana baktıkça yalnızlığın geliyor aklına O kavurgan umut kesici güçlülük alıp alıp harcayamadığın dağınık gizli izlenimlerin seni bilmediğin yönlere iteleyen uğultulu kaynaşmaları Anlat ellerin sıcak sıcak sokul Buna hazırız eskidikçe değişmez oluyor kabul Anlat ellerin sıcak sıcak Benimki de bir tutam ot Çabuk ol vakit dar uçaklar kalkıyor.
Umut mu hayal mi ?
Özgürce buraya geleceksin, yanıma, bayramlığıma, hayali misafirliğime, yağmurlu geceme, yağmursuz, şemsiyesiz ve ayakkabısız geleceksin.
Sayfa 145 - Fecr yayınları
57 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Yıldırım Sesli Manasçı
Merhabalar, bugün Türk dünyasının ünlü yazarlarından Cengiz Aytmatov'un "Yıldırım Sesli Manasçı" adlı hikâye kitabıyla geldim. Daha önce yazardan Cemile ve Selvi Boylum Al Yazmalım adlı kitapları okumuştum. Cengiz Aytmatov 1928'de Kırgızistan'ın Talas Vadisi'nde yer alan Şeker Köyü'nde doğdu. Genç yaşta çeşitli işlerde çalışmaya başlayan yazarımız, II. Dünya Savaşı'nın SSCB üzerindeki etkilerine yakından şahit oldu. Kazakistan'da Cambul Veterinerlik Teknik Okulu'nda, Bişkek'te Frunze Tarım Enstitüsü'nde ve Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsü'nde öğrenim gördü. Pravda gazetesinde yazmaya başladı. Yazdığı eserlerle üne kavuşan yazar, 1957'de Sovyet Yazarlar Birliği'ne kabul edildi. Lenin Ödülü'nü 1963'te aldı. Kitapları 150'yi aşkın dile çevrilen Aytmatov, 1990'dan 2008'e kadar büyükelçilik yaptı. Aynı yıl Nürnberg'de vefat etti. ************************** Yıldırım Sesli Manasçı, Cengiz Aytmatov'un üç kısa öyküden oluşan bir öykü kitabı. İlk iki öyküde, bozkır insanının savaş yüzünden yaşadığı acılar, çektiği özlemler çok yürek yakan bir şekilde işlenmiş. Bazı yerleri okurken insanın boğazı düğümleniyor. Özellikle, Asker Çocuğu adlı hikayede babası savaşta ölen bir çocuğun duyduğu baba hasreti beni çok etkiledi... Yıldırım Sesli Manasçı'da ise, ilerde Kırgız ulusal destanı Manas'ın anlatıcısı olacak bir çocuğun, Eleman'ın hikayesini okuyoruz. O da çok etkileyici bir hikâye. Isık Gölü yazarın eserlerinde devamlı karşıma çıkmaya başladı. Özellikle göldeki betimlemeler çok başarılı ve çok merak ettim burayı. Son hikaye olan Beyaz Yağmur'da ise, yazar bize geleceğe dair umut aşılıyor güzel bir aşk hikâyesi üzerinden. Bu aşk hem yare duyulan, hem de insanın toprağına duyduğu aşk. Çok sağlam bir hikayeydi. Kısacası Cengiz Aytmatov okumaya devam edeceğim :D Bir kere okuyunca insan bırakamıyor. Eğer siz de öykü okumayı seviyor ve yazarın kalemini merak ediyorsanız bu kitabı okumanızı öneririm. Sanatla, kitapla ve sevgiyle kalın.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
320 syf.
·
Puan vermedi
İçimdeki Müzik kitabının devam kitabı “İçimdeki Melodi” Tüm engellerine rağmen, hayatın ona sunduğu zorluklara rağmen Melody’nin yaşama olan tutkusu bitmiyor çok şükür ki Zaman geçtikçe, yaşı büyüdükçe Melody için bazı ihtiyaçlar daha da artıyor. Normal bir insan gibi yaşamak, sosyalleşmek, arkadaş edinmek ve garip bakışlar olmadan vakit geçirmek… İşte tüm bu ihtiyaçlarını kısa sürede de olsa giderecek bir fırsat yakalar Melody. Kendi gibi çocuklar için hazırlanmış bir kamp. Hem de bir hafta Düşünsenize yüzebilmek, dans etmek, ata binmek ayaklarını kullanamayan bir insan için ne kadar da imkansız görünüyor. Oysa kamp öyle hazırlanmış ki orada imkansız diye bir şey yok! Masalsı bir şekilde geçirdiği günlerinde Melody’e arkadaş olmak çok büyüleyici bir duyguydu. Onun mutlu olduğunu hissediyorum. Kampta edindiği arkadaşlarıyla devamında neler yaşadı merak ediyorum. Umarım bu son olmaz Okuyun, okutun… Bu umut ışığından herkes aydınlanmalı
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14