Sevilay Küçük, Palto'yu inceledi.
1 saat önce · 9/10 puan

Eskiden bu hayatta en kötü şeyin yapayalnız kalmak olduğunu düşünürdüm. Hayır, değil. Hayattaki en kötü şey, seni yalnız hissettiren insanların arasında kalmak." Büyük Baba / World's Greatest Dad (2009)

Beğendim! İlk önce İnternetten aldığım bir alıntı ile Gogol'un Palto'yu nereden esinlenerek yazdığını sizinle paylaşmak istiyorum.

Gogol’un bir çağdaşı olan P. V. Annenkov, bu öyküdeki ana düşüncenin nasıl doğduğunu anlatır: “Bir gün Gogol’un yanında ava çok meraklı zavallı bir memurun öyküsü anlatıldı. Bu memur, bin bir sıkıntıyla biriktirdiği 200 rubleyle güzel bir av tüfeği almış. Yeni tüfeğiyle ilk ava çıktığı gün bir sandala binmiş. Ama tüfek nasılsa suya düşüvermiş. Memur evine döndüğünde yatağa düşmüş. Büyük bir üzüntü içinde günlerce yatmış. Ancak arkadaşları, aralarında para toplayarak ona yeni bir tüfek aldıkları zaman iyileşip yataktan kalkmış. Bu öyküyü dinleyenlerin hepsi kahkahalarla güldüler. Yalnızca Gogol gülmedi; uzun süre düşünceli kaldı. Palto’nun ilk düşüncesi, işte o gün doğmuştu. Bu öykü 1834’te anlatılmıştı. Gogol bunun üzerinde çok çalıştı, aradan sekiz yıl geçtikten sonra Palto yayımlandı.

Başkahramanımız olan Akakiy Akakiyeviç en düşük mertebeden bir devlet memurudur. İnsanlar arasında görünmeyen- daha doğrusu kimsenin görmediği ya da görmek istemediği bir insandır. Görünmeyen biri olmak ne kadar kötü bir durumdur! Kitabı okurken yabancılaşmadım, Karakterler her gün haberler de ya da çevremizde, okulda, sokakta gördüğümüz insanlardı. Kaf dağından gelen kahramanlar değildi. Kendi içimizde olan ve toplumumuzda yer edinen bireylerdi.
Bir şeylere yeni baştan başlamak gerekiyor bazen, her şeye bir çizik atıp yeni kararlar almak ve bu kararlara kocaman umutlarla bağlanmak, kimsenin bunları yok etmesine izin vermemek... O yanan ışığı kaybetmemek ve sönmesine izin vermemek. Ama hep bir engel çıkıyor, insan tam bir şeylere karar vermişken, mutluluk için adımlarını düşünse de, güzel günlerin gelmesini istemesi ile hemen bozuluveriryor her şey. Sanki bütün evren duymuş ve bozmak için işbirliği yapmıştır.

Bir hedefe, insana, eşyaya, kitaba çok sıkı sarıldığımız zaman, ne olursa olsun bırakmak istemediğimiz zaman, bir şeyi çok sevdiğimiz ve istediğimiz zaman elimizden kayıp düştüğü zaman; İşte o zaman hüsran bürünür her yer. Akakiy Akakiyeviç'in de tam böyle oldu. Eskiyen ve yırtılan paltosunun yerine yeni bir palto almak için kendinden, yemesinden, içmesinden keser. Tek istediği yeni bir palto almak ve insanlara varlığının olduğunu göstermek. Ben de varım! demek için. Ama her şey istediği gibi olmaz. Zaten ne zaman her şey istediğimiz zaman olur ki. Tam her şey yoluna girdiği zaman bir pürüz çıkar. Akakiy Akkayiveç için karanlık zamanlar başlar, elindeki tek bir umudu, sıkı sıkıya sarıldığı şeyi de aldıkları zaman insan ne hale gelir? Tek bir umut insanı hayata bağlar o da giderse bağlanacak, tutunacak ne kalır?

Yüksek mensup kişilerin alt sınıftaki insanları küçümseyerek alay etmesini eleştirmiş ve bunu yaparken de alaycı bir dil kullanmış. İnsanı insan yapan değer yargılarının gittikçe kaybolduğuna ve toplum arasındaki ilişkilerin silikleştiğini gözler önüne sermiş Gogol. Kitap incecik olmasına rağmen verdiği mesajlar etkili ve bilgili. Kitabı tavsiye ediyorum.

Akakiy Akakiyeviç'e karşı içimde hüzünle kavrulmuş acı bir tat kaldı.

Nidanur, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Acil,kusursuz,güzel bir çözüm bulma umudum,mektuba ve senin cevabının etkisine dayanıyor;itiraf etmeliyim ki bu anlamsız bir umut,ama benim tek umudum.

Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 103)Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 103)
Gogol'un Paltosu, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Eskiden insanoğulları bu dünyada
Dertlerden, kaygılardan uzak yaşarlardı,
Bilmezlerdi ölüm getiren hastalıkları.
Pandora açınca kutunun kapağını,
Dağıttı insanlara acıları dertleri.
Bir tek umut kaldı dışarı çıkmadık
Kapağı açılan dert kutusundan,
Umut tam çıkacakken Pandora kapatmıştı kapağı,
Böyle istemişti bulutları devşiren Zeus.
O gündür, bu gündür insanların başı dertte,
Toprak bela doludur, deniz bela dolu,
Geceler dert doludur, gündüzler dert dolu,
Salgılar başıboş dolaşır sessizce
Ölümlülerin çevresinde.
[...]

Mitostan Felsefeye, Atilla Erdemli (Sayfa 32)Mitostan Felsefeye, Atilla Erdemli (Sayfa 32)
'İLARYA' çıktı !!, Ne Zaman Geleceksin'i inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yıllar önce kapağına aldanarak aldığım kitaptır. İyi bir olay örgüsü var diye umut etmiştim ama tam bir hayal kırıklığıydı. Yarısına geldiğimde akıcı olacağına ne zaman bitecek demiştim. Ben anlatış tarzını ve konusunu sevmemiştim.

VURUŞKAN BİR ŞAHANDIR UMUT

Tuzağa düşmüş bir ceylanın bakışındaki hüzün değildir umut. Kınalı keklik gibi ürkek bir kuş da değildir. Ne yalvar-yakar olmuştur zulmün pençesinde, ne de düşürmüştür kırların ve türkülerin onurunu yere..
Baharda bir tomurcuk gibi patlayan öfkedir umut, barajını yıkan bir ırmaktır, açılır, serpilir ve büyür kıyısında sevda. Emzirir aşkı, emzirir ve büyütür gül nakışlı sabırlardan Ferhat'ın direncini. Bin yılların sabır taşını çatlatırlar, açar bin yılların kapısını..
Düşmana dönük bir mavzer gibidir umut, yaratır tetik ve parmak en gürbüz çocuğunu tarihin...

Ahmet Telli

Sevgi Bütüner, İvan İlyiç'in Ölümü'ü inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Tüm ömrü boyunca hayatını doğru yaşayıp yaşamadığını bir kere sorgulamayıp, ölüm yaklaştığı zaman “gerçekten doğru bir hayat mı yaşadım? Nerede hata yaptım? Neden ben? Neden bana acı çektiriyorsun Tanrım ?” bu sorulara cevap arayan, kendiyle başbaşa kalıp, tek kişilik bir divanda ölen İvan İlyiç’in hikayesi. Bu kitap başlarda bana sıkıcı gelsede, sonradan sevdirdi. Bir kitabı yarım bırakma huyum hiç yoktur. Bu kitabı da bırakmadım. İyi ki bırakmamışım. Bir an kendimi onun yerine koydum. İçim parçalandı. O karısının, kızının kibirli, merhametsiz halleri beni gerçekten çıldırttı. Ölmemek için, yaşayabilmek için umut içerisinde olan İvan İlyiç. Artık yok.

Ayşe Nur Karakaya, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İçimi bir anda bir sürü duygu sardı. Acı ve öfke. Üzüntü ve acıma. Ama en şaşırtıcısı, umut."

Ölmek İçin On Üç Sebep, Jay Asher (Sayfa 302 - Artemis Yayınları)Ölmek İçin On Üç Sebep, Jay Asher (Sayfa 302 - Artemis Yayınları)
Ayşe Nur Karakaya, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

"O sefer, ilk defa, vazgeçmenin faydalarını gördüm. Hatta bunda umut bile buldum."

Ölmek İçin On Üç Sebep, Jay Asher (Sayfa 132 - Artemis Yayınları)Ölmek İçin On Üç Sebep, Jay Asher (Sayfa 132 - Artemis Yayınları)