Amcanın Düşü

7,9/10  (54 Oy) · 
168 okunma  · 
43 beğeni  · 
2.086 gösterim
"Yazar olarak pek çok kusurum olduğunu biliyorum. Çünkü öncelikle ben kendim, hiç hoşnut değilim kendimden. Kendi kendimi tarttığım bazı anlarda, çoğu kez, sözcüğün tam anlamıyla, anlatmak istediğimin ancak yirmide birini arılattığımı, belki de hiç anlatamadığımı gördüğüme inanmalısınız. Beni kurtaran şey, Tanrının bir gün bana o kadar güç ve esin göndereceği ve benim de kendimi daha noksansız anlatabilceğim, kısacası, yüreğimdeki ve hayal gücümdeki her şeyi ortaya koyacağım konusunda beslediğim alışılmış umut'tur."
-Dostoyevski-
"İnan bana, her yerde çalışma, hem de korkunç bir çalışma gerekli. İnan bana, Puşkin'in hafıf ve ince bir şiiri, Puşkin tarafından uzun uzun düzeltilip işlendiği için bir çırpıda yazılmış gibi durmaktadır. Kolayca yazılmış hiçbir şey olgun değildir."
-Dostoyevski-
İnceliklerle dolu, insanın ruhsal yapısına büyük bir ustalıkla sokulan dünyanın en büyük romancılarından biri sayılan "Dostoyevski"nin bir kitabını sunuyoruz. Nihal Yalaza Taluy'un Rusça aslından Türkçeye çevirdiği "Amcanın Düşü"nü, "Dostoyevski"nin başka romanları izleyecek.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2017
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789755100388
 • Çeviri:
  Nihal Yalaza Taluy
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
İsmail Altunbüker 
 06 Oca 11:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Dostoyevski Amcanın Rüyası kitabında yine hem çok farklı bir dille anlatıyor hemde okuyanları şaşırtıyor Yaşlı bunak ama çok zengin bir adam mahallede onunla evlenmek isteyen aç gözlü kurnaz kadınlar bizim ihtiyarı kafalayıp servete konmak istiyorlar nede olsa bizim ihtiyarın bir ayağı çukurda anne olacak kadın kızına kapatmak istiyor kendisi sosyete güzeli olacak kızda güya adamı istemiyor ama yan cebime koy zavallı ihtiyar kızı gördü mü kendinden geçiyor ama bir türlü gerçek olmadığına bir rüya olduğuna inanıyor gerçekten hem komik hem anlamlı hemde farklı bir dil ile anlatılan kısa ama ibret dolu bir öykü Dostoyevski hayranlarını tatmin edecek bir eser okuyan herkese keyifli okumalar dilerim Türkiye ...

Yasemin 
 06 Oca 22:18 · 8/10 puan

Dostoyevski'nin Rus sosyetesini eleştirdiği güzel bir öykü olan Amcanın Rüyası'nı daha en baştan okurken aslında paraya, ün ve şöhrete verilen önemin sosyetik olma çabalarının günümüzde ve halen dünyanın hiç bir yerinde değişmediğini anladım. Yazar kendi döneminde, insanların değerinin sahip oldukları toprak ve köylü sayısıyla ölçüldüğü kıyıcı ortamın da eleştirisini yapmış.
Bu öyküde olaylar ihtiyar,hasta ve eğlence düşkünü bir prensin Mordasov'a gelmesiyle başlıyor. Prens, çok güzel bir kızı olan ve onu zengin biriyle evlendirmeye çalışan hesapçı, yalancı ve dedikoducu bir annenin eline düşüyor. Sosyetenin düştüğü durum ve bu durum içinde sürekli bir yarış halinde olan insanlar, karakter çözümlemeleri açısından çok derine inilmese de mizahi bir dille anlatılmış.Tavsiye ederim.

Herkesçe istenilen ama sadece sınırlı insanlarca sahip olunmasını uygun kabul eden Mordosov sosyetesinin ihtiyar ve hasta prensin zaaflarından yararlanmaya çalışması. Ve bu uğurda düşündügü senaryolarını geçmişin bazı tecrübelerinin vermiş olduğu rahatlıkla uygulamaya çalışan bir kadın ve tabi beklenmeyen bir son

Aleksey Niliç Kirillov 
 30 Eyl 22:39 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dostoyevski'nin, 1859 yılında yayımlanan eseri, Amcanın Rüyası. Dostoyevski'nin Mordasov adlı taşrada yaşanan birtakım çıkar olaylarını, ikiyüzlülükleri, bencillikleri konu edindiği bu eser taşra yaşamına yapılan sağlam bir eleştiridir.

Kitabımızın baş karakteri olan Marya Aleksandrovna'nın ruhsal özellikleri tasvir edilerek perde açılır. Ardından kocası ve kızı tanıtılır. Marya Aleksandrovna'nın kocası Afanasi Matveyeviç, karakter olarak karısının tam zıttı özelliklere sahiptir. Hükmetmeyi seven, güçlü, ağzı çok güzel laf yapan bir şeytan olan Marya Aleksandrovna'nın, silik, zayıf, sessiz bir koca seçmesi belki de içindeki hükmetme isteğinden kaynaklanıyor. Kızı olan Zinaida Afanasyevna ise tutkulu, gururlu, duygulu bir karakter. Çok güzel aynı zamanda. Hatta o kadar ki taşranın en güzeli. 'Fedakarlıkların en büyüğü kendini feda etmektir' sözünü karşılayan bir karakter Zinaida Afanesyevna. Şeytan olan annesi konuşmaya başladıktan sonra öyle etkisi altında kalır ki kendi doğrusunu yanlışını şaşırır olmuştur. Marya Aleksandrovna'nın karşısındakini manipüle etmekteki başarısı bana Lost dizisindeki Benjamin Linus karakterini anımsattı.

Yukarıda bahsettiğim kızını etkisi altına aldığı olay; taşraya gelen çok varlıklı, bir değil iki ayağı çukurda olan yaşlı prensin dalavereye getirilip - tabii ki de şeytan kılıklı Marya Aleksandrovna tarafından- genç ve güzel olan Zina ile işinin bir an önce bitirilmesini sağlamak! Amcanın Rüyası ismi de işte tam bu olaylar üstüne gelir. Prens'in akrabası olmayan, ancak kendisine amca diyen gencin - bu genç Zinaida Afanesyevna'ya aşık- bu evlilik olayının gerçekleşmemesi için, bunak olan Prens'i tüm bunların düş olduğuna ikna etmesi olayı kitaba adını verir.

Kitabın sonlarına doğru iki aşığın, Vasya ve Zinaida'nın, hüzün dolu son konuşmaları gözlerimi doldurmaya yetti. Sırf bu ikili arasında yaşanan o kısacak, birkaç sayfalık yaşananlar için dahi okunabilecek bir eser...

Esma Tezgi 
05 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Bol entrikalı, yozlaşmanın mizahi bir dille anlatıldığı Dostoyevski eseri. Ben kitabı beğendim okuması zevkliydi ve karakterler-olaylar ilgimi çekti. Kitabın sonu biraz beklediğim gibiydi biraz da sürpriz oldu ve kitaba yakışan bir son olmuş kesinlikle. Dostoyevski seven biriyseniz okuduğunuza pişman olmayacağınız güzel bir yapıt.

Oda Yayınları'ndan çıkan çevirisini okudum ben, çok kötü değildi ama ruhtan biraz yoksun bir çeviriydi. Bazı cümleler sadece çevrilmişti, diğer cümlelere ya da ahenge uydurulmaya çalışılmamıştı. Genel olarak güzel olsa da bazı yerlerde eksikliğini belli eden bir çeviriydi.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/...2/amcaminruyasi.html

Ohhliza 
24 Haz 18:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Mariya Aleksandrovna'nın kıvrak zekâsı, yaşlı Prens'in gerçek ile rüyâyı hiç olmadık bir zamanda karıştıran hafızası, Vasya'nın Zina'ya olan umutsuz aşkı, Zina'nın dillere destan güzelliği ve Mozglyakov'un Zina'ya olan ölümsüz tutkusu.. diyip susuyorum. evet evet, "Amcamın Rüyâsı" ndan bahsediyorum. öyle güzelsin ki; Dostoyevski.⭐

Ozlem Ozdemir 
16 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Mizahi bir dille anlatılan Dostoyevski'nin bu eseri bir çırpıda okunuyor. Kitabın sonu tahmin ettiğim gibi oldu. Öyle ki kitabı elimden bırakamadım. Dostoyevski seven biriyseniz okuduğunuza pişman olmayacağınız güzel ve sürükleyici bir kitap.

Hanna 
25 May 02:38 · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

Amcamın rüyası para ve ün budalası Marya Aleksandrovna'nın şehre belirsiz bir sebeple gelen yaşlı bir prensle kızını evlendirmek istemesini ve bu uğurda her şeyiyle deyim yerindeyse savaşmasını anlatır. Yaşını almış prensin akli dengesi yerinde değildir, yaptığı çoğu şeyi unutur ve kolayca kandırılabilecek zavallı bir tiptir. Annesinin onu prensle evlendirmek istediği kızı Zina hakkında ise zaten dedikodu ve nispeti seven Mordasov halkı epeyce hikaye uydurmuştur. 20'lerini geçtiği halde evlenmeyen ve hakkındaki hikayelere doğruluk payı veren Zina'yı annesi analık duygularıyla hem evlendirip hakkında konuşulanları bitirmek hem de prensin servetiyle hayatını kurtarmasını istemektedir. Ancak prensin saflığından ve onu kullanarak servetinden faydalanmak isteyen sadece Marya Aleksandrovna değildir. Mordasov halkı Marya'nın planları karşısında boş duracak ve nefret ettikleri Zina'nın gözleri önünde soylu bir prenses oluşunu izleyecek değiller. Planların hazırlanışı uygulanışı ve çöküşünü okuyacaksınız. Şahsen Zina'yı başlarda saf ve temiz bulurken sonlara doğru onun tam bir "anasına bak kızını al" vakası olduğunu anladım. Kitap güzel ve sürükleyici bir konu üzerinde duruyor. Zaman geçirmek için okuyabileceğiniz çerez niteliğinde bir kısa bir hikaye.

Can Doğruyol 
14 Tem 2013 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

insan yaşlanınca köpeğin maskarası olurmuş,ispatını bu kitapta yapmış üstad

Kitaptan 41 Alıntı

Yasemin 
05 Oca 09:20 · İnceledi · 8/10 puan

Karşısındaki ister kadın isterse erkek olsun, onu yok etmekten çok, sürekli bir endişe ve korku halinde tutmayı tercih eder. Zeka ve siyaset de budur zaten.

Amcanın Düşü, DostoyevskiAmcanın Düşü, Dostoyevski
Ne Kitapsız Ne Kedisiz / Kübra E. 
21 Tem 03:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hepimiz, en sade, hiçbir çıkar kokusu olmayan işlerde bile hesaplı hareket ederiz, hem bunu farkına varmadan yaparız. Üstelik daima kendi kendimizi aldatarak, soyluluktan bir an ayrılmadığımızı iddia ederiz.

Amcanın Düşü, Dostoyevski (Sayfa 100 - Can Yayınları, 2. Basım, 2005, Çeviri: Nihal Yalaza Taluy)Amcanın Düşü, Dostoyevski (Sayfa 100 - Can Yayınları, 2. Basım, 2005, Çeviri: Nihal Yalaza Taluy)
Yasemin 
06 Oca 21:23 · İnceledi · 8/10 puan

Her şey ölür Zinacığım, her şey, hatıralar bile... O yüce duygularımız da... Yerine ağırbaşlılık gelir.

Amcanın Düşü, DostoyevskiAmcanın Düşü, Dostoyevski

İnsanın karşısında canlı bir ölü bulunduğunu fark etmesi için yakından ve dikkatli bir inceleme yapması gerekiyordu.

Amcanın Düşü, Dostoyevski (Sayfa 31)Amcanın Düşü, Dostoyevski (Sayfa 31)
İbrahim K. 
 12 Kas 04:42 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Öldükten sonra hatırlayacak mısın beni?...yıllar geçtikce kalbin soğur,ruhun kışa girdikçe unutursun beni...ölenle ölünmez .Her şey ölür, her şey, hatıralar bile...

Amcanın Düşü, DostoyevskiAmcanın Düşü, Dostoyevski
Yasemin 
05 Oca 14:03 · İnceledi · 8/10 puan

Sırası gelmişken şunu da söyleyeyim; geçenlerde, yaşadığınız yüzyıla hizmet etmek istediğinizden, köylülerinizi azat etmek niyetinizden bahsetmişsiniz. Bu gibi fikirleri hep şu okuduğunuz Shakespeare'inizden alıyorsunuz. İnanın bana Pavel Aleksandroviç, Shakespeare'iniz çoktan gününü doldurmuştur. Bugün yeniden dirilecek olsa bütün o zekasıyla yaşadığımız hayata zerre kadar akıl erdiremezdi.

Amcanın Düşü, DostoyevskiAmcanın Düşü, Dostoyevski

Kendi ilkelerinizle nelere karar verdiğinizi hatırlayın da ondan sonra başkalarını kınayın.

Amcanın Düşü, Dostoyevski (Sayfa 96)Amcanın Düşü, Dostoyevski (Sayfa 96)
5 /