Bir Cinayetin Psikanalizi Bir Sigmund Freud Romanı 1

8,5/10  (43 Oy) · 
121 okunma  · 
34 beğeni  · 
5.277 gösterim
Bir Cinayetin Psikanalizi, 1909 yılında sıcak bir Ağustos akşamı Sigmund Freud'un, rakibi ve öğrencisi Carl Jung ile birlikte New York'a gelmeleriyle başlıyor. Şehrin diğer ucunda, şehri tepeden gören muazzam bir apartman dairesinde, çok güzel bir kadın avizeye asılmış bir şekilde ölü bulunur; cinsel işkenceye maruz kalmış, kırbaçlanmış, kesilmiş ve boğulmuştur. Ertesi gün, ikinci bir güzel kadın - yüksek sosyeteyle alay eden ve donuk, cansız anne-babasını küçümseyen asi bir mirasyedi - katilin elinden kıl payı kurtulur. Ama bir histerik olan Nora Acton, saldırıyla ilgili hiçbir şey hatırlamamaktadır. Amerika'nın ilk psikanalistlerinden biri olan Dr. Stratham Younger, Freud'un rehberliğinde onu tedavi etmeye başlar.

Freud, Jung'un rekabetçi ruhuyla ve kendisini yok etme komplolarıyla uğraşırken, kendisini entrikalar, maskeler ve insan zihninin hileleriyle dolu bir cinayet gizeminin içinde bulan kişi Younger oluyor.

Akıcı bir dille yazılmış olan ve etkileyici gerçek detaylara dayanan Bir Cinayetin Psikanalizi, yeni bir romancının hayranlık uyandıran yeteneğini gözler önüne sererken, Freud, Carl Jung ve Hamlet hakkında bildiklerinizi gözden geçirmenize neden olacak.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2006
 • Sayfa Sayısı:
  488
 • ISBN:
  9799944983159
 • Orijinal Adı:
  The Interpretation Of Murder
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Psikoloji tezleri ve bir cinayeti çözmeye çalışan Freud ve Jung...
Anlaşmazlıkları fikir ayrılıkları olsa da cinayeti çözümlemelerini merak ile okumuştum...

Nesli 
17 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Freud ve Jung barındırdıkları anlaşmazlıklara rağmen çözmeye çalıştılar cinayeti.Bu sefer katili çok önceden bulacaktım ve evet tahmin etmiştim diyecektim...Acabalarım olmadı değil ...Cinayeti çözemeye çalışan bir adamın psikolojisini yaşayabilmenin verdiği keyif inanılmazdı.Kitabın ismine bakıldığında sanki algılaması güç olacakmış gibi geliyor fakat anlatımı yalın taşları rahatlıkla yerine oturtabileceğiniz bir kitap.Keyifle okuyun derim

Kübra 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · 9/10 puan

Adından anlaşılacağı üzere kitap cinayet ve ruh bilimiyle ilgili. Freud ve birkaç arkadaşının da boy gösterdiği kitapta gerçek ve kurgu harmanlanmış. Polisiye severleri kurgusuyla tatmin edecek, polisiye okurken bir şeyler öğrenmeyi de sevenleri keyiflendirecek bir kitap. Ruh bilimi işini içine girince, Freud'un adını görenlerin de az çok tahmin edeceği üzere birkaç yerde cinsellik var. Bazı yerler de hayatta böyle şeylerin olmasından sebep rahatsız edici. Ama genel itibariyle beğenilmeyecek bir kitap değil.

Kitap bölüm bölüm yazılmış, bölümlerin içinde de yıldızla ayrılmış daha küçük kısımlar var. Bööyle olunca da oldukça rahat okunuyor. Puntoları da çok rahat okunacak büyüklükte.

1900'lü yılların başında geçen kitap o zamanın Amerika'sını da az çok çiziyor, yeni yeni yükselen gökdelenler, metroya bakış açısı insana okurken bugünle kıyaslama fırsatı da veriyor. Psikolojik tahliller de güzel. Cinayet çözülürken ben katili tahmin ettim, ama her defasında ''acaba değil mi' dedirten şaşırtmalar olunca bir türlü emin olamadım. Bu da kitapları bize sevdiren cilvedir zaten :) Keyifli okumalar.

Kitap ve Kahve Gezegeni 
19 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Beklentimi karşılayan bir kitap oldu. 1900 lü yılların soyluları arasında yaşanan bir cinayetten ve katili bulmak için olaylardan bahsediyor.başlarda karakterlerin kimler olduğunu akılda tutmak zor gibi gelebiliyor ama sonraları her şey yerine oturuyor. bir kaç yerde tıbbi terimler bulunuyor araştırılmaya değer. Freud'dan ve savunduğu psikanaliz tezlerinden bahsediliyor. bu konuyu daha önce derinlemesine araştırdığım için ilgimi çekti. kitabın bir çok olayları kurgu olduğu kadar Freud ile ilgili olan yerlerde gerçek. sonu da beklediğimden farklı bitti ve beni şaşırttı. biraz psikolojiye ilgi duyuyorsanız okumanızı tavsiye ederim...

Ceren Acer 
03 Tem 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Kitaba yorum yazmaya başlamadan önce yorumlara baktım, gayet olumlu yorumlarla karşılaştım. Yalnız ben bu romanı çok zor bitirdim. Çünkü, yazarın üslubu ağır, olay örgüsü çok aşırı tarihsel verilere dayanıyor. Tamam gerçek bir olay örgüsünden alınmış olabilir ama, yoğunluğun sayısal verilere verilmesi, kitabı okurken, olaylara dikkat edemememe neden oldu maalesef.

tülay abaza 
08 Oca 16:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Psikoloji ve psikiyatriye ilgi duyanlar için harika! Özellikle Freud ve Jung arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamayı sağlıyor. Cinayetlerin psikanaliz yöntemi ile çözülmeye çalışılması ve bunu okuyucunun anlayacağı sade bir dil kullanılarak yapılması ayrıca çok başarılıydı. Şaşırtıcı geçişler var. Tavsiye ederim.

Benim favorilerim arasında yerini almış olan bu kitap,hem polisiye hemde psikoloji konusuna meraklı kişilerin ellerinden düşüremeyeceği türde, bilimsel açıklamalara da yer veren, sürükleyici bir roman...

Derya Berber Tali 
25 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eğer psikoloji ile yakından ilgililerin ve bir cinayetin ipuçları sizi heycanlandoriyorsa elinizden dusuremeyeceksiniz

emre ceylan 
15 Şub 01:17 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Kaplan annenin zafer marşı" adlı kitabın yazarı olan Amy Chua'nın eşi olan Jed Rubenfeld'in psikanaliz dünyasını akıcı olaylar silsilesiyle anlattığı romandır. Psikolojiye ve Psikanalize ilgi duyanların affetmemesi gereken bir kitap.

Ce-mâ 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Okumaktan en zevk aldığım kitapların başında geliyor.Bunda psikoloji ve gizemin iç içe olması ve benim bu konulara olan ilgim etkili olabilir evet ama bence sürükleyiciliği bile size iyiki okudum dedirtecektir.

2 /

Kitaptan 16 Alıntı

zebercet zengin 
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kimse sır tutamaz," diye cevap verdi Freud. "Dudakları kilitli olsa bile, parmak uçlarıyla işaret verir."

Bir Cinayetin Psikanalizi, Jed RubenfeldBir Cinayetin Psikanalizi, Jed Rubenfeld
Kitap ve Kahve Gezegeni 
 18 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

tiksinti
"Tiksinti öylesine güven vericidir ki; ahlaki bir kanıt gibi gelir. Tiksintiyle sabitlenmiş bir ahlaki düşünceden vazgeçmek zordur. Bütün bir doğru-yanlış değerlendirmemizi sarsmadan bunu yapamayız; sanki bütün binayı destekleyen bir kolonu yıkıyormuşuz gibi."

Bir Cinayetin Psikanalizi, Jed RubenfeldBir Cinayetin Psikanalizi, Jed Rubenfeld
Kitap ve Kahve Gezegeni 
 16 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

nevroz
"Ancak çocuklukta yaşanan olaylar nevroza yol açardı; daha sonrasında yaşanan bir olay, o bastırılan anıyı tetikler ve histerik semptomlar ortaya çıkarır."

Bir Cinayetin Psikanalizi, Jed RubenfeldBir Cinayetin Psikanalizi, Jed Rubenfeld
Kübra 
23 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

''Gökyüzünde binalar, toprağın içinde trenler'' dedi Freud, sinirli bir tavırla. ''Siz Amerikalılar çok tuhafsınız: Cenneti dünyaya indiremiyorsunuz, cehennemi yukarı çıkarıyorsunuz.''

Bir Cinayetin Psikanalizi, Jed Rubenfeld (Sayfa 46)Bir Cinayetin Psikanalizi, Jed Rubenfeld (Sayfa 46)
zebercet zengin 
 01 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her duygu, o ya da bu şekilde acı vericidir. En büyük mutluluk, kalbin acımasıdır; ve aşk, ruhun krizidir.

Bir Cinayetin Psikanalizi, Jed RubenfeldBir Cinayetin Psikanalizi, Jed Rubenfeld
zebercet zengin 
 30 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yukarı çıktığımda hemen aşağı ineceksem, çıkmanın ne anlamı var ki?''

Bir Cinayetin Psikanalizi, Jed RubenfeldBir Cinayetin Psikanalizi, Jed Rubenfeld
Ecenur Güven 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"İpucu başından beri oradaydı; oyunun başından itibaren. Hamlet şöyle der; Görünen mi dediniz? Olan deyiniz sayın bayan. Görünen yok benim için, olan var. Şunu bir düşünün. Danimarka çürüyüp kokuşmuş. Herkesin Hamletin babası için yas tutması gerekiyor. Annesi özellikle yasta olması gereken kişi. Hamlet'in kral olması gerek. Bunun yerine bütün Danimarka başka kimse kalmamış gibi, annesinin tiksindirici amcasıyla - tahtı ele geçiren amcasıyla- yaptığı evliliği kutluyor.
Ve onu en çok kızdıran şey, insanların yas tutar taklidi yapması, yani görünüş. Cenazeden dolayı siyahlar giyinmiş insanların düğün ziyafetine katılmak için sabırsızlanması. Hamlet böyle bir dünyada yer almak istemiyor. Numara yapmıyor. Görünmeyi reddediyor. "Sonra babasının cinayetini öğreniyor. İntikam almaya yemin ediyor. Ama o noktadan sonra görüntü dünyasına giriyor. İlk adını deli taklidi yapmak oluyor. Sonra bir aktör Hekuba için ağlarken Hamlet onu dinliyor. Sonra insanlara nasıl ikna edici şekilde rol yapıldığını açıklıyor. Ardından kendisi için gece oynayacağı bir senaryo yazıyor. Yapacağı şey babasının katiliymiş gibi davranmak ama aslında bununla amcasını şaşırtarak suçunu itirafa teşvik etmeyi amaçlıyor.

Oyun alemine, görüntü alemine dalıyor. Hamlet için olmak ya da olmamak, olmak ya da var olmamak değil. Olmak ya da görünmek. Vermesi gereken karar bu. Görünmek bir eylem; rol yapmak, taklit etmek aldatmak. İşte Hamlet'in çözümü burada ; herkesin burnunun dibinde.
Olmamak görünmek. Görünmekte bir eylem. Dolayısıyla olmak, aslında eylemsizlik. Paralize olmasının nedeni de bu! Hamlet görünmemeye kararlıydı ve bu da asla eyleme geçmemem anlamına geliyordu. Eğer bu kararlılığında devam ederse, olmayı seçerse eyleme geçemezdi. Ama silah kuşanıp babasının intikamını alacaksa eyleme geçmeliydi, dolayısıyla görünmeyi seçmeliydi.
Ama bu aynı zamanda evrensel. Bütün eylemler roldür. Bütün gösteriler gösteriştir. Bu kelimenin çifte anlamının olmasının bir nedeni var. Tasarlamak plan yapmak demektir ama aynı zamanda da aldatmaktır. Uydurmak beceri gerektirir ama aynı zamanda da aldatmaktır. Sanat, aldatmaktır. Bundan kaçış yoktur. Eğer dünyada bir rol alacaksak, o rolü oynamamız gerekir.

Bir Cinayetin Psikanalizi, Jed RubenfeldBir Cinayetin Psikanalizi, Jed Rubenfeld
Kitap ve Kahve Gezegeni 
 06 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Baba
"Babaların ölmeleri bu yüzden gereklidir; oğullarının dünyasını gerçek kılmak için!"

Bir Cinayetin Psikanalizi, Jed RubenfeldBir Cinayetin Psikanalizi, Jed Rubenfeld
Kitap ve Kahve Gezegeni 
02 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Doğa mutluluk ve anlamı bizim için karıştırır ve bizden aralarında bir seçim yapmamızı bekler."

Bir Cinayetin Psikanalizi, Jed Rubenfeld (Sayfa 11)Bir Cinayetin Psikanalizi, Jed Rubenfeld (Sayfa 11)
2 /