Bir Cinayetin Psikanalizi Bir Sigmund Freud Romanı 1

8,4/10  (62 Oy) · 
172 okunma  · 
54 beğeni  · 
5.802 gösterim
Bir Cinayetin Psikanalizi, 1909 yılında sıcak bir Ağustos akşamı Sigmund Freud'un, rakibi ve öğrencisi Carl Jung ile birlikte New York'a gelmeleriyle başlıyor. Şehrin diğer ucunda, şehri tepeden gören muazzam bir apartman dairesinde, çok güzel bir kadın avizeye asılmış bir şekilde ölü bulunur; cinsel işkenceye maruz kalmış, kırbaçlanmış, kesilmiş ve boğulmuştur. Ertesi gün, ikinci bir güzel kadın - yüksek sosyeteyle alay eden ve donuk, cansız anne-babasını küçümseyen asi bir mirasyedi - katilin elinden kıl payı kurtulur. Ama bir histerik olan Nora Acton, saldırıyla ilgili hiçbir şey hatırlamamaktadır. Amerika'nın ilk psikanalistlerinden biri olan Dr. Stratham Younger, Freud'un rehberliğinde onu tedavi etmeye başlar.

Freud, Jung'un rekabetçi ruhuyla ve kendisini yok etme komplolarıyla uğraşırken, kendisini entrikalar, maskeler ve insan zihninin hileleriyle dolu bir cinayet gizeminin içinde bulan kişi Younger oluyor.

Akıcı bir dille yazılmış olan ve etkileyici gerçek detaylara dayanan Bir Cinayetin Psikanalizi, yeni bir romancının hayranlık uyandıran yeteneğini gözler önüne sererken, Freud, Carl Jung ve Hamlet hakkında bildiklerinizi gözden geçirmenize neden olacak.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2006
 • Sayfa Sayısı:
  488
 • ISBN:
  9799944983159
 • Orijinal Adı:
  The Interpretation Of Murder
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Psikoloji tezleri ve bir cinayeti çözmeye çalışan Freud ve Jung...
Anlaşmazlıkları fikir ayrılıkları olsa da cinayeti çözümlemelerini merak ile okumuştum...

Nesli 
17 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Freud ve Jung barındırdıkları anlaşmazlıklara rağmen çözmeye çalıştılar cinayeti.Bu sefer katili çok önceden bulacaktım ve evet tahmin etmiştim diyecektim...Acabalarım olmadı değil ...Cinayeti çözemeye çalışan bir adamın psikolojisini yaşayabilmenin verdiği keyif inanılmazdı.Kitabın ismine bakıldığında sanki algılaması güç olacakmış gibi geliyor fakat anlatımı yalın taşları rahatlıkla yerine oturtabileceğiniz bir kitap.Keyifle okuyun derim

kübra aslan 
04 May 18:38 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

freud sevenler için harika bir kitap. özellikle freud ile jung'un yollarının nasıl ayrıldığını iyi bir kurguyla anlatan, akıcı bir roman. kitabın yazarının psikanalizi kuramsal olarak yalayıp yuttuğu ve iyice öğrendiği de açık seçik görülüyor. ayrıca romanda cinayetler kurgu; fakat yer, zaman, mekan açısından gerçeği olanca gücüyle yansıtmaya çalışan bir roman olma çabasını da başarıyla gerçekleştirdiği söylenebilir.

Kübra 
 01 Oca 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · 8/10 puan

Adından anlaşılacağı üzere kitap cinayet ve ruh bilimiyle ilgili. Freud ve birkaç arkadaşının da boy gösterdiği kitapta gerçek ve kurgu harmanlanmış. Polisiye severleri kurgusuyla tatmin edecek, polisiye okurken bir şeyler öğrenmeyi sevenleri de keyiflendirecek bir kitap. Ruh bilimi işini içine girince, Freud'un adını görenlerin de az çok tahmin edeceği üzere birkaç yerde cinsellik var, bazı yerler hayatta böyle şeylerin de olmasından sebep rahatsız edici. Ama genel itibariyle beğenilmeyecek bir kitap değil.

Kitap bölüm bölüm yazılmış, bölümlerin içinde de yıldızla ayrılmış daha küçük kısımlar var. Böyle olunca da oldukça rahat okunuyor. Puntoları da çok rahat okunacak büyüklükte.

1900'lü yılların başında geçen kitap o zamanın Amerika'sını da az çok çiziyor, yeni yeni yükselen gökdelenler, metroya bakış açısı insana okurken bugünle kıyaslama fırsatı da veriyor. Psikolojik tahliller de güzel. Cinayet çözülürken ben katili tahmin ettim, ama her defasında ''acaba değil mi' dedirten şaşırtmalar olunca bir türlü emin olamadım. Bu da kitapları bize sevdiren cilvedir zaten :) Keyifli okumalar.

Kitap ve Kahve Delisi 
19 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Beklentimi karşılayan bir kitap oldu. 1900 lü yılların soyluları arasında yaşanan bir cinayetten ve katili bulmak için olaylardan bahsediyor.başlarda karakterlerin kimler olduğunu akılda tutmak zor gibi gelebiliyor ama sonraları her şey yerine oturuyor. bir kaç yerde tıbbi terimler bulunuyor araştırılmaya değer. Freud'dan ve savunduğu psikanaliz tezlerinden bahsediliyor. bu konuyu daha önce derinlemesine araştırdığım için ilgimi çekti. kitabın bir çok olayları kurgu olduğu kadar Freud ile ilgili olan yerlerde gerçek. sonu da beklediğimden farklı bitti ve beni şaşırttı. biraz psikolojiye ilgi duyuyorsanız okumanızı tavsiye ederim...

Ceren Acer 
03 Tem 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Kitaba yorum yazmaya başlamadan önce yorumlara baktım, gayet olumlu yorumlarla karşılaştım. Yalnız ben bu romanı çok zor bitirdim. Çünkü, yazarın üslubu ağır, olay örgüsü çok aşırı tarihsel verilere dayanıyor. Tamam gerçek bir olay örgüsünden alınmış olabilir ama, yoğunluğun sayısal verilere verilmesi, kitabı okurken, olaylara dikkat edemememe neden oldu maalesef.

Benim favorilerim arasında yerini almış olan bu kitap,hem polisiye hemde psikoloji konusuna meraklı kişilerin ellerinden düşüremeyeceği türde, bilimsel açıklamalara da yer veren, sürükleyici bir roman...

Halil Korkut 
27 May 22:55 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Sigmund Freud'u, arkadaşlarını ve dahası Shakespeare'ı daha farklı tanımak merakınız varsa sizin için ideal bir kitap. Bütün bu psikanaliz sürecini okurken diğer taraftan Shakespeare'in karmaşık düşüncelerini aynı zamanda gizemli bir cinayet hikayesini de okuyacaksınız. Daha ne olsun?...

Ce-mâ 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Okumaktan en zevk aldığım kitapların başında geliyor.Bunda psikoloji ve gizemin iç içe olması ve benim bu konulara olan ilgim etkili olabilir evet ama bence sürükleyiciliği bile size iyiki okudum dedirtecektir.

malefizz 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Klasik cinayet katil polis sanmistim ama cokfarkli bi kitapti .psikolojik felsefik olaylar yorumlar gecisler ...... kitabin sonuysa bambaska bir muamma ..... okunmali ve yazari takibe almali ...........................

2 /

Kitaptan 24 Alıntı

Kezban Kırgöz 
19 May 22:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Bazı insanlar, genellikle kendilerine en çok acı veren şeyle uğraşmayı severler.''

Bir Cinayetin Psikanalizi, Jed RubenfeldBir Cinayetin Psikanalizi, Jed Rubenfeld
zebercet zengin 
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kimse sır tutamaz," diye cevap verdi Freud. "Dudakları kilitli olsa bile, parmak uçlarıyla işaret verir."

Bir Cinayetin Psikanalizi, Jed RubenfeldBir Cinayetin Psikanalizi, Jed Rubenfeld
Kitap ve Kahve Delisi 
 18 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

tiksinti
"Tiksinti öylesine güven vericidir ki; ahlaki bir kanıt gibi gelir. Tiksintiyle sabitlenmiş bir ahlaki düşünceden vazgeçmek zordur. Bütün bir doğru-yanlış değerlendirmemizi sarsmadan bunu yapamayız; sanki bütün binayı destekleyen bir kolonu yıkıyormuşuz gibi."

Bir Cinayetin Psikanalizi, Jed RubenfeldBir Cinayetin Psikanalizi, Jed Rubenfeld
Kitap ve Kahve Delisi 
 16 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

nevroz
"Ancak çocuklukta yaşanan olaylar nevroza yol açardı; daha sonrasında yaşanan bir olay, o bastırılan anıyı tetikler ve histerik semptomlar ortaya çıkarır."

Bir Cinayetin Psikanalizi, Jed RubenfeldBir Cinayetin Psikanalizi, Jed Rubenfeld
Sane Arıcıoğlu 
 27 Ağu 12:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

2
"An" asla bir şeyi verenez: Anlamı. Mutluluğun ve anlamın yolları aynı değildir. Mutluluğu bulmak için, kişinin sadece anda yaşaması gerekir; sadece an için yaşamaya ihtiyaç duyar. Ama eğer anlam istiyorsa -hayallerinin, sırlarının, hayatının anlamı- kişi ne kadar karanlık olursa olsun gelecek için yaşamalıdır. Böylece doğa mutluluk ve anlamı bizim için karıştırır ve bizden aralarında bir seçim yapmamızı bekler.

Bir Cinayetin Psikanalizi, Jed Rubenfeld (Sayfa 11 - Koridor Yayınları)Bir Cinayetin Psikanalizi, Jed Rubenfeld (Sayfa 11 - Koridor Yayınları)
Kezban Kırgöz 
06 Nis 19:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Siz hiç mutlu oldunuz mu?'' diye sordu Nora.
-Düşündüm.''Dr. Freud mutsuzluğun, anılarımızı bırakamamamızdan kaynaklandığını düşünüyor,'' dedim.
''Peki kişinin anılarından nasıl kurtulabileceğini de söylüyor mu?''
-''Onları hatırlayarak.''

Bir Cinayetin Psikanalizi, Jed RubenfeldBir Cinayetin Psikanalizi, Jed Rubenfeld
Kübra 
23 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

''Gökyüzünde binalar, toprağın içinde trenler'' dedi Freud, sinirli bir tavırla. ''Siz Amerikalılar çok tuhafsınız: Cenneti dünyaya indiremiyorsunuz, cehennemi yukarı çıkarıyorsunuz.''

Bir Cinayetin Psikanalizi, Jed Rubenfeld (Sayfa 46)Bir Cinayetin Psikanalizi, Jed Rubenfeld (Sayfa 46)
zebercet zengin 
 01 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her duygu, o ya da bu şekilde acı vericidir. En büyük mutluluk, kalbin acımasıdır; ve aşk, ruhun krizidir.

Bir Cinayetin Psikanalizi, Jed RubenfeldBir Cinayetin Psikanalizi, Jed Rubenfeld
3 /