Sinestezya

7,4/10  (56 Oy) · 
145 okunma  · 
40 beğeni  · 
6.284 gösterim
Sinestezi; sözcük anlamı duyuların birleşmesi.. Sinestezikler gerçeği farklı duyusal algılamaları karıştırarak görürler. Kimi için E harfi yeşildir örneğin. R’nin tiz bir sesi vardır, 5 sayısı sarı renktir ve Fa notası çikolata tadındadır. Bazı araştırmacılara göre tam bir hastalık olarak kabul edilirken , bazılarınca bir mucize, mistik bir insan yeteneği olarak kabul görür. İşin ilginç yanı, sinestezikler çoğu zaman farklılıklarının farkında bile değildirler.

Noel Burun da bir sinestezik; Ona neredeyse dahi seviyesinde artistik ve bilimsel yaratıcılık veren bir beyne ve hiçbir şeyi unutmasına izin vermeyen bir hafızaya sahip. İronik olarak annesi Alzheimer hastalığının pençesine düşmüş bir tarih öğretmeni. Noel ve yolları habersiz kesişen üç sinestezik arkadaşı, hedonist yazar Norval, çocukluk anılarına hapsolmuş JJ ve geçmişini silmeye çalışan eski bir aktris Samira, Noel’e annesini iyileştirecek buluşu yapmasında yardım ediyorlar.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  406
 • ISBN:
  9789756006252
 • Çeviri:
  Ergin Kaptan
 • Yayınevi:
  April Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ferman Mammadov 
 27 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi

"The Shawshank Redemption"u Esaretin Bedeli diye izlediğimiz gibi "The Memory Artists"i (Bellek Sanatçılar) Sinestezya diye okumağımız normaldir (!) Sinestezi merakıyla okumaya başladığım bu romanda Sinesteziden daha çok Alzheimer hastalığı, farmakoloji, nörofarmokoloji, sanat ve edebiyat bilgileriyle karşılaştım.

Roman; Noel, Norval, JJ Yelle ve Samira'nın, Alzheimer hastası olan Noelin annesi Stella'yı hastalığından kurtarma çabalarını kurgular ve kurguda sinestezik Noel'in muazzam hafızası ön plana çıkartılır. Üst düzey betimleme -doğrusu ana karakter Noel'in kıvırcık saçlı olduğunu kitabın yarısında öğrenmiş olmama rağmen- ve terrenümü, sağlık, sanat, edebiyat, farmakoloji ve nörofarmokoloji konuları üzerine kurulmuş çok verimli diyalogları ile tartışmasız ödül hak eden eser olduğunu söyleye bilirim. Ki ⬇

Kanada Yazarlar Derneği tarafından "En iyi Roman" (2004) ödülü ile ödüllendirilmiş ve bir çok diğer ödüllere aday gösterilmiştir.

Okurken bitmesini istemedim. O kadar iyi betimlemiş ki, canlı film izler gibiydim. Bu kadar anlamlı ve etkileyici diyaloglar her zaman kolay kolay bulunmaz. Okurlara tavsiy ederim.

Hande Karagöz 
03 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir solukta okuyacağınız kitaplardan birisi Sinestezya. Alzheimer ve sinestezi hastalıkları hakkında doyurucu bilgilere de yer vermiş yazar. Aynı zamanda akıcı bir dili var.

Gizem Kordali 
 04 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Birbirine fiziksel olarak çok benzeyen ve aynı kadına aşık olan iki arkadaş Norval ve Noel'in olağanüstü hayatı anlatılıyor. Ve sinestezik 4 arkadaşın hastalıklarını avantaja çevirmelerini.. Küçük yaşta annesinin cinsel ilişkilerine şahit olan Norval annesinden nefret ediyor ve bir seks bağımlısı. Noelse ileri düzey bir sinestezik hastası (tabi buna mucize demeyeceksek) yani duyduğu ve yaşadığı hiçbir şeyi unutmuyor. Bunun aksine annesi Alzheimer hastası.. Etkileyici bir romandı. Sinestezya hastalığına dair pek çok bilgi edindim. Ayrıca ailenin kişilik oluşumundaki rolü üzerinde fazlaca durulmuştu. Eleştirdiğim kısmıysa gereksiz kimya bilgilerine sıklıkla yer verilmesiydi :) Tavsiye ederim

Hilal 
14 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabın adından da anlaşıldığı gibi, hikaye sinestezi hastalığı ve buna kapılmış dört karakterden oluşuyor. Bunun yanında Aizheimer hastalığına yakalanmış çaresiz bir kadın.
Karakterlerin betimlenişi, olayların birbirleriyle bağlantıları oldukça ustalıkla tasarlanmış. Kitabın genelinde sade cümleler kullanılsa da diyaloglarda kullanılan süslü cümleler romana hareket kazandırmış. Kitabı sürükleyicilik açısından değerlendirecek olursam, pek de bir çırpıda bitiremesem de okurken üzerinde oturduğum koltuğu ve elimde duran kitabı bana unutturduğu kesin! Edebi bir kitap okumak olan amacınızı bir süreliğine rafa kaldırıp okumanız daha iyi olabilir.

Umut Çalışan 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 28 günde · 4/10 puan

azarın kurgu tekniği de bugüne kadar hiç görmediğim bir şekilde. Biz dünyaca ünlü nörolog Èmilie Vorta'nın kiraladığı hayalet yazarın, doktorun notlarından ve hastası olan dört sinestezik arkadaşın günlüklerinden yola çıkarak yazdığı bir kitabı okuyoruz. Bu da yetmiyor, okurken bir taraftan da Dr Vorta'nın sayfa altlarına koyduğu dipnotlarla karşılaşıyoruz. Örneğin 10. sayfada "Doktor minik elini sıkarken Noel, "İyi de doktor neden bu kadar mutlu?" diye düşündü. "Acaba benim üzerimde de şempanzeleri gibi deneyler yapacağı için mi?"" cümlesinin dipnotuna baktığımız da Dr Vorta'nın "Araştırmalarımda hiç şempanze kullanmadım" dediğini görüyoruz. Bu durum, sanki Dr Vorta kitabı sizinle birlikte, omzunuzu üzerinden okuyormuş hissi veriyor. Ancak yer yer uzayan, arka sayfa taşan bu notlar asıl konudan kopmanıza neden olabiliyor. Hatta inanmazsınız sadece dipnottan oluşan bir sayfa var. (S.376)
http://ucalisan.blogspot.com.tr/...a-jeffrey-moore.html

Cemre Kara 
03 Mar 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Gerek verdiği bilgilerle gerek yaşattığı heyecanla yazar kendini sevdirmiş.Son derece akıcı hastalık konusunda da aydınlatıcı. yazar tüm karakterlerin üstüne ayrı ayrı düşmüş hepsinin günlüğüne yer vermiş.Klasik olucak ama elinizden düşüremeyeceğiniz bir kitap.

Ceren 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Konusu oldukça ilginç ve merak uyandırıcı. Kitapçıda dolaşırken dikkatimi çekti ve elime aldım. İçeriğini okuyunca da bırakamadım. Gerçekten güzel bir kitap.

Gökçe Han 
20 Şub 00:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabın yalnızca 143 okunması olduğunu görmek ürkütücü. Daha çok okunması olması gerekirdi diye düşünüyorum.

Bir insanın daha doğrusu sinestezi hastalığına yakalanmış bir insanın dünyadaki birçok şeyi nasıl farklı algıladığını harika bir şekilde aktarmış yazar. Her ses duyduğunda kulağına cisimlerin demir balyoz gibi çarpması, karakteri (uzun çok uzun bir zaman önce okudum, bu yüzden kitabın karakterinin adını unuttum, mazur görüle) tuhaf bir iç dünya savaşına sokuyor. (Belki çok başka şeyler oluyordu, ama ben neden böyle hatırlıyorum bilemedim.)

Dünyada böyle insanların olabilme ihtimali bile bana çok ilgi çekici gelmişti. Düşünsenize, her rengi, sayıyı farklı bir şekilde algılıyorsunuz. Ve her an bir düşünme halindesiniz -sadece bu kısmı yabancı gelmiyor.

Bence daha fazla kişi tarafından okunması ve üzerine düşünülmesi gerekir.

Ama tabi günümüze bakacak olursak bu hastalığın birçok insanda zaten varolduğunu anlayabiliriz. Neden mi? Çünkü insanlar, olayları, durumları, kişileri, fikirleri, düşünceleri hep farklı bir şekilde algılayan varlıklardır. Buna ben de dahilim normal olarak. Hatta hiç hiç hiç varolmamış bir evreni varolmuşcasına anlamlandırmaya çalışacak kadar bile çılgın olabiliriz... Kim bilir?..

Ensar. 
04 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sınavlar yüzünden nerdeyse 3 haftada okuduğum bu güzel kitabin 6,5'i haketmedigini söyleyerek başlayalım.

Konusu Sinestezik olduğu için müthiş bir hafızası olan Noel ve 50 yaşından sonra alzheimer hastalığına yakalanmış annesinin çevresinde gelişen olaylar.

Kitap üslup bakımından Adam Fawer'in empati kitabına benziyor. Bilimsel bilgiler, tıbbi terimler, tarih, psikoloji, fizik, kimya bilimleri gibi alanlarda sık sık bilgiler verilmiş. Arada bir psikolojik analizler var. Buradan tahmin edebileceğiniz üzere kitap durgun geciyor. Gerilim yaratan bir havası, akıcılığı yok ama 3 haftalık okuma sürem boyunca kitaptan sıkıldığımı hatırlamıyorum, bir bakmışsınız kitabı bitirmek üzeresinizdir.

Son olarak 9 puan vermemde en büyük neden kitabı samimi bulmam oldu.

Utku 
25 Kas 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sinestezik birinin dünyasının normal bir insana göre ne derecede karmakarışık ve farklı olabileceğini gösteren sıradışı bir kitap Sinestezya. Kitapta oldukça size yabancı gelen kelimeler ve kavramlar var. Başlangıçta bunların kitaba ısınmanızı bir nebze zorlaştırabileceğini söyleyebilirim. Sonrasında olayların ve karakterlerin birbiriyle kesişmesi ile kitap daha akıcı bir hale geliyor.

İlginç veya farklı bir türde bir kitap okumak niyetindeyseniz Sinestezya sizin bu beklentinizi karşılayabilir.

2 /

Kitaptan 38 Alıntı

Ferman Mammadov 
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Mizah
Kendini mizah duygusundan yoksun bırakma, çünkü gülmek herşeye olumlu yanaşmana yardımcı olur.

Sinestezya, Jeffrey MooreSinestezya, Jeffrey Moore
Ceren 
 11 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

Şiir
''Şiir tek kişilik bir zevktir, yalnızlığın sanatıdır.''

Sinestezya, Jeffrey Moore (Sayfa 170)Sinestezya, Jeffrey Moore (Sayfa 170)
Ferman Mammadov 
 22 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Şiir
Sesler ya da ritimlerin anımsamayı kolaylaştıran yardımcı unsurlar olduğunu düşünen Dr. Vorta ile asistanları, "Neden sadece şiir?" diye soruyordu.
"Çünkü şiir yaratıcılığın zirvesidir," diye yanıtladı Noel. "Başka hiçbir şey insanın ruhuna ve aklına ondan daha derinlemesine etki edemez. Bunu asla unutmayın."

Sinestezya, Jeffrey MooreSinestezya, Jeffrey Moore
Ferman Mammadov 
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Obeziteyle televizyon izleme, internette gezinme ve bilgisayar oyunları arasında çok yakın bir ilişki var.

Sinestezya, Jeffrey MooreSinestezya, Jeffrey Moore
Ferman Mammadov 
22 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Bilgisayar bir seri islemcidir, beynimizse paralel işlemci.

Sinestezya, Jeffrey Moore (Sayfa 160 - April)Sinestezya, Jeffrey Moore (Sayfa 160 - April)
Beyza Kurt 
 16 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Seni dünden daha çok,yarından daha az seviyorum...

Sinestezya, Jeffrey Moore (Sayfa 135)Sinestezya, Jeffrey Moore (Sayfa 135)
Ferman Mammadov 
24 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Gülmek iyi bir tedavidir, öyle değil mi? Özellikle de Montreal'de. Önemli organlara masaj yapar; bir nevi vücut içi koşudur. Nöro-aerobik. Gülen insan uzun yaşar.

Sinestezya, Jeffrey Moore (Sayfa 256 - April)Sinestezya, Jeffrey Moore (Sayfa 256 - April)
Ferman Mammadov 
 25 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

21. yüzyıl, psikiyatristleri astrologlar ve kabile şamanlarıyla aynı kefeye koyacaktır. Neden olduğunu bilmek ister misin? Çünkü beyin hastalıkları kimyasaldır. Beynimiz, içinde birtakım kimyasal maddeler, elektrik yükleri ve şalterler olan bir et parçasıdır. Hissetmek, düşünmek ve hayal etmek yalnızca bilgi işlem sürecinin farklı şekilleridir. zihinsel hayatımızın her özelliği tamamen beyin dokularımızdaki fizyolojik olaylara bağlıdır. Kişilik mi? O da beyin hücreleri arasındaki boşluklarla, yani her insanda farklı özelliğe sahip olan sinapslarla tanımlanabilir.

Sinestezya, Jeffrey MooreSinestezya, Jeffrey Moore
Ceren 
 11 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

Dahi
''...hayatla baş edebilmek için fazla melankolik, aşırı üüzgün görünüyor. Sanırım gördüğüm en hüzünlü insan o.'Üzgün' kelimesi bile onu anlatmakta yetersiz kalıyor. İçinde bir yerlerde kırılmış,tamamen tuz buz olmuş, ezilmiş bir şeyler var.''
''Bütün dahiler öyledir. Onlar mekanizmanın kusurlarını, ölümcül hatalarını görür.''

Sinestezya, Jeffrey Moore (Sayfa 163)Sinestezya, Jeffrey Moore (Sayfa 163)
4 /