Adı:
Sinestezya
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
406
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756006252
Kitabın türü:
Çeviri:
Ergin Kaptan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Sinestezi; sözcük anlamı duyuların birleşmesi.. Sinestezikler gerçeği farklı duyusal algılamaları karıştırarak görürler. Kimi için E harfi yeşildir örneğin. R’nin tiz bir sesi vardır, 5 sayısı sarı renktir ve Fa notası çikolata tadındadır. Bazı araştırmacılara göre tam bir hastalık olarak kabul edilirken , bazılarınca bir mucize, mistik bir insan yeteneği olarak kabul görür. İşin ilginç yanı, sinestezikler çoğu zaman farklılıklarının farkında bile değildirler.

Noel Burun da bir sinestezik; Ona neredeyse dahi seviyesinde artistik ve bilimsel yaratıcılık veren bir beyne ve hiçbir şeyi unutmasına izin vermeyen bir hafızaya sahip. İronik olarak annesi Alzheimer hastalığının pençesine düşmüş bir tarih öğretmeni. Noel ve yolları habersiz kesişen üç sinestezik arkadaşı, hedonist yazar Norval, çocukluk anılarına hapsolmuş JJ ve geçmişini silmeye çalışan eski bir aktris Samira, Noel’e annesini iyileştirecek buluşu yapmasında yardım ediyorlar.
406 syf.
·10/10
"The Shawshank Redemption"u Esaretin Bedeli diye izlediğimiz gibi "The Memory Artists"i (Bellek Sanatçılar) Sinestezya diye okumağımız normaldir (!) Sinestezi merakıyla okumaya başladığım bu romanda Sinesteziden daha çok Alzheimer hastalığı, farmakoloji, nörofarmokoloji, sanat ve edebiyat bilgileriyle karşılaştım.

Roman; Noel, Norval, JJ Yelle ve Samira'nın, Alzheimer hastası olan Noelin annesi Stella'yı hastalığından kurtarma çabalarını kurgular ve kurguda sinestezik Noel'in muazzam hafızası ön plana çıkartılır. Üst düzey betimleme -doğrusu ana karakter Noel'in kıvırcık saçlı olduğunu kitabın yarısında öğrenmiş olmama rağmen- ve sağlık, sanat, edebiyat, farmakoloji ve nörofarmokoloji konuları üzerine kurulmuş çok verimli diyaloglarıyla tartışmasız ödül hak eden eser olduğunu söyleyebilirim. Ki ⬇

Kanada Yazarlar Derneği tarafından "En iyi Roman" (2004) ödülü ile ödüllendirilmiş ve bir çok diğer ödüllere aday gösterilmiştir.

Okurken bitmesini istemedim. O kadar iyi betimlemiş ki, canlı film izler gibiydim. Bu kadar anlamlı ve etkileyici diyaloglar her zaman kolay kolay bulunmaz. Okurlara tavsiye ederim.
406 syf.
·7/10
Birbirine fiziksel olarak çok benzeyen ve aynı kadına aşık olan iki arkadaş Norval ve Noel'in olağanüstü hayatı anlatılıyor. Ve sinestezik 4 arkadaşın hastalıklarını avantaja çevirmelerini.. Küçük yaşta annesinin cinsel ilişkilerine şahit olan Norval annesinden nefret ediyor ve bir seks bağımlısı. Noelse ileri düzey bir sinestezik hastası (tabi buna mucize demeyeceksek) yani duyduğu ve yaşadığı hiçbir şeyi unutmuyor. Bunun aksine annesi Alzheimer hastası.. Etkileyici bir romandı. Sinestezya hastalığına dair pek çok bilgi edindim. Ayrıca ailenin kişilik oluşumundaki rolü üzerinde fazlaca durulmuştu. Eleştirdiğim kısmıysa gereksiz kimya bilgilerine sıklıkla yer verilmesiydi :) Tavsiye ederim
 • Incognito - Beynin Gizli Hayatı
  8.5/10 (474 Oy)516 beğeni1.133 okunma739 alıntı10.675 gösterim
 • Müfettiş
  8.6/10 (194 Oy)154 beğeni496 okunma135 alıntı3.531 gösterim
 • Beyin
  8.7/10 (392 Oy)410 beğeni888 okunma436 alıntı8.009 gösterim
 • Kongo'ya Ağıt
  8.7/10 (266 Oy)266 beğeni651 okunma181 alıntı4.537 gösterim
 • Lontano
  8.5/10 (461 Oy)429 beğeni1.160 okunma276 alıntı7.449 gösterim
 • Vanya Dayı
  8.1/10 (215 Oy)161 beğeni612 okunma360 alıntı4.320 gösterim
 • İlahi Komedya
  8.6/10 (411 Oy)464 beğeni1.332 okunma1.250 alıntı22.624 gösterim
 • Zaman Çarkı
  7.3/10 (193 Oy)147 beğeni562 okunma36 alıntı3.578 gösterim
 • Don Quijote
  8.6/10 (1.214 Oy)1.203 beğeni5.018 okunma2.022 alıntı27.484 gösterim
 • Boş Koltuk
  6.4/10 (230 Oy)132 beğeni602 okunma85 alıntı6.045 gösterim
406 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Bir solukta okuyacağınız kitaplardan birisi Sinestezya. Alzheimer ve sinestezi hastalıkları hakkında doyurucu bilgilere de yer vermiş yazar. Aynı zamanda akıcı bir dili var.
406 syf.
·6 günde·7/10
Kitap sinestetik biri olan Noel ve alzheimer olan annesinin hayatını temel alıyor. Ayrıca Noel'in arkadaşları JJ, Norval ve Samira'nın tedavi için ilaç arayışları ve yardımlarıyla olaylar gelişiyor.
Kitapta her karakterin bir hastalığı ve ruhunda yarası var. Noel kendini annesine ve hastalığına adamış ayrıca Samira'ya aşık. JJ ise ne olursa olsun pozitif kalmayı başaran birisi. Kitap boyunca onun bu hali bende yeni bir umut yaratmayı ve karamsarlığımdan biraz olsun kurtarmayı başardı. Norval ise aldatan bir anneye sahip ve kendi hayatında buna tepki olarak Alpha Bet isimli bi projeye adamış kendisini. Kitapta Dr.Vorta Norval'da sekse bağımlılık olduğunu yani hasta olduğunu dile getiriyor. Aslında tam da bu kısa anekdot hayatıma dokundu. Yaşadığım şeyleri anlayabilmem ve atlatabilmem için farklı bir bakış açısı kazandırdı. Hepimiz geçmişimizin hayaletleriyle birlikteyiz ve geleceğimizi de davranışlarımızı da ona göre şekillendiriyoruz. Belki de bu yüzden kendimi en çok Norval'da buldum ben. Her kitap hayatımıza dokunuyor ve bir şekilde ruhumuzu kalbimizi iyileştiriyor.
Ayrıca kitaptaki hastalıklar ve onların hayatının anlatılıyor olması bu hastalıktan muzdarip insanlara ve yakınlarına daha yakından bakıp onları anlayabilmemiz için bir köprü vazifesi görmekte.
Kitapta kötü bulduğum tek yön fazla detaylı bulduğum kimya bilgileriydi. Ama bununda sağlık dalında okuyan insanlara faydası olacağını düşünüyorum. İyi okumalar.
406 syf.
Kitabı az önce bitirmiş bulunmaktayım ve sıcağı sıcağına bir değerlendirme yapmak istedim. Kitabın arka kapak açıklamasını okuduğumda, beynimin bir köşesinde ''acaba görme sinyallerimiz beyinde duyu algılayacılarımız ile yer değiştirse -veya tam tersi, vb.- nasıl bir hayatımız olur'' düşüncemi betimleyecek kitap diyerek okumaya başladığımdan beklediğimi bulamadım. Bölümler ilerledikçe kitabın bilgilendirici yönü hoşuma gitti. Hikayesi ve karakterleri ilgimi çekmeyi başardı.
406 syf.
·10 günde·8/10
Sinestezi; kısaca duyuların birleşmesi anlamına geliyor. Sinestezikler için her harfin, her sayının, her günün, bir rengi ya da notaların tadı var. Sinesteziyle başlayan kitapta ağırlıklı olarak alzheimer anlatılıyor. Çünkü sinestezik kahramanımızın annesi alzheimer.

Noel, annesini iyileştirmek için üç arkadaşının (Norval, Samira, Jean Jacques) desteğiyle çalışmalarına başlıyor. Bir klinikten yardım alarak ilaç kullanmaya başlayan annesi iyileşme göstermeyince, bunlara ek olarak Noel bitkisel karışımlar hazırlamaya başlıyor. Bu karışımlarla da kalıcı bir ilerleme görülmeyince iş büyü yapmaya kadar varıyor.

Kitap kesinlikle çok yönlü. Noel'in sinesteziyle baş etmesini, annesi için çabalamasını, annesinin günden güne yaşadığı değişimleri, ve Noel in arkadaşlarının hayatını okuyoruz. Tüm bunların yanında yazar; Esrarlı Ada'dan, Binbir Gece Masalları'ndan, Don Kişot'tan alıntılar yaparak içeriği zenginlestirmiş. Ayrıca Sylvia Plath, Van Gogh, Ömer Hayyam, Vladimir Nabokov, Primo Levi, Baudelaire, Dante gibi yazar, şair ve ressamlarla ilgili de detaylar bulunuyor. İçerikle ilgili hoşuma giden bir diğer nokta günlükler oldu. Kitaptaki her karakterin günlüğünü okuyoruz, böylece aynı olayı farklı bakış açısıyla görebiliyoruz. Bilimsel terimler sıkça kullanılmış ama dip not olarak açıklaması yapılmış. Bu arada Noel'in hem annesi hem kendi için gittiği kliniğin doktoru da dip notlarla kitaba katkı sağlıyor. Çok keyif alarak okuduğum bir kitap oldu, filmi yapılsa da izlesem
406 syf.
·Beğendi·10/10
Sinestezi hep ilgimi çeken, merak ettiğim bir konu olmuştur. Bu kitapta 4 sinestezik kişinin bu durumu avantaja çevirmeleri konu oluyor. Sinesteziyi konu ederken oluşturulan yan hikayeler de etkileyici. 4 kişinin yaşam hikayeleri, aile bağları zaman zaman konu oluyor kitaba. Kitap genel olarak baştan insanı içine alan ve bitirene kadar bırakmayan bir kitap. Anlatım güzel fakat bazı bölümlerde kimya ve tıpla ilgili fazla detaylı bilgiler bulunuyor. Ben biraz da işin içinde olduğum için sıkıcı gelmedi doğrusu bu anlatım dili. Zevkle okuyacağınızı düşünüyorum.
528 syf.
·7/10
Sinestezi, algılamada duyulan birleşmesi anlamına geliyormuş. Güzel kurgulanmış psikolojik bir kitap olan Sineztezya’yı psikolojiye ilgi duyan amnezi, Alzheimer ve sinestezi gibi kavramları bireylerde gözlemlemek isteyenlerin ilgisini çekebilir. Psikoloji okumayı seviyorsanız kaçırmayın kitabın çok hızlı ilerlediğini okumaya başladığınızda göreceksiniz. Kitap beş farklı bireyin beş farklı psikolojik durumunu ele alsada konusu daha çok alzheimer üzerinden ilerliyor.
406 syf.
·7/10
Kitabın adından da anlaşıldığı gibi, hikaye sinestezi hastalığı ve buna kapılmış dört karakterden oluşuyor. Bunun yanında Aizheimer hastalığına yakalanmış çaresiz bir kadın.
Karakterlerin betimlenişi, olayların birbirleriyle bağlantıları oldukça ustalıkla tasarlanmış. Kitabın genelinde sade cümleler kullanılsa da diyaloglarda kullanılan süslü cümleler romana hareket kazandırmış. Kitabı sürükleyicilik açısından değerlendirecek olursam, pek de bir çırpıda bitiremesem de okurken üzerinde oturduğum koltuğu ve elimde duran kitabı bana unutturduğu kesin! Edebi bir kitap okumak olan amacınızı bir süreliğine rafa kaldırıp okumanız daha iyi olabilir.
406 syf.
·28 günde·4/10
azarın kurgu tekniği de bugüne kadar hiç görmediğim bir şekilde. Biz dünyaca ünlü nörolog Èmilie Vorta'nın kiraladığı hayalet yazarın, doktorun notlarından ve hastası olan dört sinestezik arkadaşın günlüklerinden yola çıkarak yazdığı bir kitabı okuyoruz. Bu da yetmiyor, okurken bir taraftan da Dr Vorta'nın sayfa altlarına koyduğu dipnotlarla karşılaşıyoruz. Örneğin 10. sayfada "Doktor minik elini sıkarken Noel, "İyi de doktor neden bu kadar mutlu?" diye düşündü. "Acaba benim üzerimde de şempanzeleri gibi deneyler yapacağı için mi?"" cümlesinin dipnotuna baktığımız da Dr Vorta'nın "Araştırmalarımda hiç şempanze kullanmadım" dediğini görüyoruz. Bu durum, sanki Dr Vorta kitabı sizinle birlikte, omzunuzu üzerinden okuyormuş hissi veriyor. Ancak yer yer uzayan, arka sayfa taşan bu notlar asıl konudan kopmanıza neden olabiliyor. Hatta inanmazsınız sadece dipnottan oluşan bir sayfa var. (S.376)
http://ucalisan.blogspot.com.tr/...a-jeffrey-moore.html
406 syf.
·Beğendi·8/10
Kitabı okumadan önce hastalıktan çok ödül olarak gördüğüm bir durumdu sinestezi ancak kitaba başlayıp da Noel'in yaşadıklarını okuyunca ve hissedince bakış açım az çok değişti. Benim için hala bir ödül fakat karşılığı çok fazla olan muhteşem bir ödül. Norval'a üzüldüm, Noel'e ve annesine sevindim. Yazarın kendi notları da birçok konuyu net bir şekilde anlatıyordu.
526 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Gerek verdiği bilgilerle gerek yaşattığı heyecanla yazar kendini sevdirmiş.Son derece akıcı hastalık konusunda da aydınlatıcı. yazar tüm karakterlerin üstüne ayrı ayrı düşmüş hepsinin günlüğüne yer vermiş.Klasik olucak ama elinizden düşüremeyeceğiniz bir kitap.
Kendini mizah duygusundan yoksun bırakma, çünkü gülmek herşeye olumlu yanaşmana yardımcı olur.
Sesler ya da ritimlerin anımsamayı kolaylaştıran yardımcı unsurlar olduğunu düşünen Dr. Vorta ile asistanları, "Neden sadece şiir?" diye soruyordu.
"Çünkü şiir yaratıcılığın zirvesidir," diye yanıtladı Noel. "Başka hiçbir şey insanın ruhuna ve aklına ondan daha derinlemesine etki edemez. Bunu asla unutmayın."
Obeziteyle televizyon izleme, internette gezinme ve bilgisayar oyunları arasında çok yakın bir ilişki var.
Gülmek iyi bir tedavidir, öyle değil mi? Özellikle de Montreal'de. Önemli organlara masaj yapar; bir nevi vücut içi koşudur. Nöro-aerobik. Gülen insan uzun yaşar.
Jeffrey Moore
Sayfa 256 - April

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sinestezya
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
406
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756006252
Kitabın türü:
Çeviri:
Ergin Kaptan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Sinestezi; sözcük anlamı duyuların birleşmesi.. Sinestezikler gerçeği farklı duyusal algılamaları karıştırarak görürler. Kimi için E harfi yeşildir örneğin. R’nin tiz bir sesi vardır, 5 sayısı sarı renktir ve Fa notası çikolata tadındadır. Bazı araştırmacılara göre tam bir hastalık olarak kabul edilirken , bazılarınca bir mucize, mistik bir insan yeteneği olarak kabul görür. İşin ilginç yanı, sinestezikler çoğu zaman farklılıklarının farkında bile değildirler.

Noel Burun da bir sinestezik; Ona neredeyse dahi seviyesinde artistik ve bilimsel yaratıcılık veren bir beyne ve hiçbir şeyi unutmasına izin vermeyen bir hafızaya sahip. İronik olarak annesi Alzheimer hastalığının pençesine düşmüş bir tarih öğretmeni. Noel ve yolları habersiz kesişen üç sinestezik arkadaşı, hedonist yazar Norval, çocukluk anılarına hapsolmuş JJ ve geçmişini silmeye çalışan eski bir aktris Samira, Noel’e annesini iyileştirecek buluşu yapmasında yardım ediyorlar.

Kitabı okuyanlar 597 okur

 • dlk szgn
 • Birisi
 • Makbile
 • Ödül SANAROĞLU
 • Benfeke
 • şeyma
 • Buse Koçak
 • sardunya
 • İlayda
 • Burak KUMKAYA

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.7
14-17 Yaş
%7.4
18-24 Yaş
%35.1
25-34 Yaş
%37.2
35-44 Yaş
%12.8
45-54 Yaş
%2.7
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%79.2
Erkek
%20.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.1 (42)
9
%12.1 (23)
8
%20.5 (39)
7
%17.9 (34)
6
%13.7 (26)
5
%6.3 (12)
4
%4.7 (9)
3
%1.6 (3)
2
%0.5 (1)
1
%0.5 (1)

Kitabın sıralamaları