·
Okunma
·
Beğeni
·
13,5bin
Gösterim
Adı:
Sinestezya
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
406
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756006252
Kitabın türü:
Çeviri:
Ergin Kaptan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Sinestezi; sözcük anlamı duyuların birleşmesi.. Sinestezikler gerçeği farklı duyusal algılamaları karıştırarak görürler. Kimi için E harfi yeşildir örneğin. R’nin tiz bir sesi vardır, 5 sayısı sarı renktir ve Fa notası çikolata tadındadır. Bazı araştırmacılara göre tam bir hastalık olarak kabul edilirken , bazılarınca bir mucize, mistik bir insan yeteneği olarak kabul görür. İşin ilginç yanı, sinestezikler çoğu zaman farklılıklarının farkında bile değildirler.

Noel Burun da bir sinestezik; Ona neredeyse dahi seviyesinde artistik ve bilimsel yaratıcılık veren bir beyne ve hiçbir şeyi unutmasına izin vermeyen bir hafızaya sahip. İronik olarak annesi Alzheimer hastalığının pençesine düşmüş bir tarih öğretmeni. Noel ve yolları habersiz kesişen üç sinestezik arkadaşı, hedonist yazar Norval, çocukluk anılarına hapsolmuş JJ ve geçmişini silmeye çalışan eski bir aktris Samira, Noel’e annesini iyileştirecek buluşu yapmasında yardım ediyorlar.
406 syf.
"The Shawshank Redemption"u Esaretin Bedeli diye izlediğimiz gibi "The Memory Artists"i (Bellek Sanatçılar) Sinestezya diye okumağımız normaldir (!) Sinestezi merakıyla okumaya başladığım bu romanda Sinesteziden daha çok Alzheimer hastalığı, farmakoloji, nörofarmokoloji, sanat ve edebiyat bilgileriyle karşılaştım.

Roman; Noel, Norval, JJ Yelle ve Samira'nın, Alzheimer hastası olan Noelin annesi Stella'yı hastalığından kurtarma çabalarını kurgular ve kurguda sinestezik Noel'in muazzam hafızası ön plana çıkartılır. Üst düzey betimleme -doğrusu ana karakter Noel'in kıvırcık saçlı olduğunu kitabın yarısında öğrenmiş olmama rağmen- ve sağlık, sanat, edebiyat, farmakoloji ve nörofarmokoloji konuları üzerine kurulmuş çok verimli diyaloglarıyla tartışmasız ödül hak eden eser olduğunu söyleyebilirim. Ki ⬇

Kanada Yazarlar Derneği tarafından "En iyi Roman" (2004) ödülü ile ödüllendirilmiş ve bir çok diğer ödüllere aday gösterilmiştir.

Okurken bitmesini istemedim. O kadar iyi betimlemiş ki, canlı film izler gibiydim. Bu kadar anlamlı ve etkileyici diyaloglar her zaman kolay kolay bulunmaz. Okurlara tavsiye ederim.
406 syf.
·7 günde·6/10 puan
Sinestezi Hastalık mı? Mucize mi?(Bende renkleri koklamak, müziğin tadına bakmak istiyorum.)
Noel Burun bir sinestezik. Ona neredeyse deha seviyesinde artistik ve bilimsel yaratıcılık veren beyne ve hiçbir şeyi unutmamasını sağlayan hafızaya sahip. Annesiyse ironik olarak Alzheimer hastalığının pençesine düşmüş bir tarih öğretmeni. Yolları kesişen üç sinestezik arkadaşı, hedonist yazar Norval, çocukluk anılarına hapsolmuş JJ ve geçmişini silmeye çalısan eski sinema aktristi Samira, annesini iyileştirecek buluş için Noel'e yardım ediyor. Peki nedir sinestezi?

Sinestezik bireylerde bir duyu organından gelen sinyaller otomatik olarak başka bir duyu organının işlenmesinden sorumlu beyin bölgelerine gidiyor. Örneğin gördüğünüz renkler beyninizde ses olarak algılanıyor. Tabii bu durum çok çeşitli olabiliyor. Bazen insanlar sayılara bakarken her sayıyı farklı renkte görebiliyor. Hayatları boyunca sinestezi yaşayan kişiler sinestezik olarak adlandırılıyor. Sinestezik birini hayatınızda hiç görmemiş olabilirsiniz ama yapılan sayımlara göre her 23 kişiden birinde görülüyor. Nüfusun en az %4.4’ünü oluşturan sinestezikler hiç de azımsanmayacak bir topluluk. Bunların içinde en yaygın görüleni harf renk sinestezisidir (%1’den fazla).

Kitap okuma hissinden ziyade bana harika bir film izletti. Zihnimde o kadar çok sahne canlandı ki, üç sinestezik arkadaşın hayatına dahil olmak istedim, beyinlerinin içine girip maviyi tatmak, kokuları duymak ve notaları görmek istedim. Bir çiçeği koklarke beynimde renkler uçuşsun, gökyüzüne bakarken kafamda melodiler oluşsun istedim. Uzunca bir zaman önce okudum kitaba inceleme yazma fikrini ize Nail HARBISSON’un TED konuşmasını dinledikten sonra karar verdim. Dünyanın ilk cyborg vatandaşı kabul edilen bu kişi doğuştan renk körü ve kafasına implantla yerleştirilmiş bir anten ile renkleri duyabiliyor. Cihaz renkleri frekansa çevirip kişiye bildiriyor. Fakat sineztezik insanlar bundan biraz daha farklı çünkü doğuştan gelen bu özel yetenekle birlikte sadece bir yada iki duyu organı değil hepsi birbirine karışıyor ama bu onlar için hiçbir zorluk yaratmıyor aksine hayatı bizden daha canlı, hareketli ve karmaşık algılayabiliyorlar. Araştırma yaparken bizim eksikliklerimiz vücudumuz zayıflıkları bir şekilde genlerimiz sayesinde bertaraf edilmişse ve bu insanlar bizim üst versiyonlarmızsa diye düşündüm. Peki bu onları hasta yada tuhaf mı yapar?

Hatırladığım kadarıyla yapılan araştırmalarla “insanın 5 duyu organı vardır” fikri çürütüldü ve izlediğim bir bilim filminde de doğada edinebileceğimiz onlarca duyu var biz sadece beşine hapsolduk diyordu. Sanırım herbir parçayı bir anımdan toplayıp sineztezi hakkındaki fikirlerimi toparlamam zor olacak ama iki yıl önce bu kelimeyi ilk duyduğumda ne kadar şaşkınlık yaşadığımı bir kez daha hatırladım. Kesinlikle yeni bir ufuk açacak, bir resme bakarken kafanızda bir konser hissi uyandıracak bir kavram. okumanızı tavisye ederim. iyi okumalar.

Müziğin tadı, renklerin melodisi bizimle olsun..
 • Incognito - Beynin Gizli Hayatı
  8.5/10 (1.396 Oy)1.401 beğeni3.800 okunma4.907 alıntı29,8bin gösterim
 • Müfettiş
  8.6/10 (747 Oy)590 beğeni2.001 okunma1.497 alıntı11,8bin gösterim
 • Beyin
  8.7/10 (1.037 Oy)1.068 beğeni2.939 okunma2.547 alıntı21,2bin gösterim
 • Kongo'ya Ağıt
  8.6/10 (559 Oy)552 beğeni1.689 okunma605 alıntı7,5bin gösterim
 • Lontano
  8.4/10 (854 Oy)813 beğeni2.609 okunma1.175 alıntı12,6bin gösterim
 • Vanya Dayı
  7.9/10 (1.155 Oy)844 beğeni3.561 okunma5,3bin alıntı17,1bin gösterim
 • İlahi Komedya
  8.6/10 (947 Oy)1.209 beğeni3.513 okunma8,5bin alıntı62,6bin gösterim
 • Zaman Çarkı
  7.4/10 (347 Oy)265 beğeni1.060 okunma184 alıntı5,2bin gösterim
 • Don Quijote
  8.6/10 (3.713 Oy)3.643 beğeni14,4bin okunma17,7bin alıntı106,4bin gösterim
 • Boş Koltuk
  6.4/10 (438 Oy)249 beğeni1.228 okunma783 alıntı10,7bin gösterim
406 syf.
·7/10 puan
Birbirine fiziksel olarak çok benzeyen ve aynı kadına aşık olan iki arkadaş Norval ve Noel'in olağanüstü hayatı anlatılıyor. Ve sinestezik 4 arkadaşın hastalıklarını avantaja çevirmelerini.. Küçük yaşta annesinin cinsel ilişkilerine şahit olan Norval annesinden nefret ediyor ve bir seks bağımlısı. Noelse ileri düzey bir sinestezik hastası (tabi buna mucize demeyeceksek) yani duyduğu ve yaşadığı hiçbir şeyi unutmuyor. Bunun aksine annesi Alzheimer hastası.. Etkileyici bir romandı. Sinestezya hastalığına dair pek çok bilgi edindim. Ayrıca ailenin kişilik oluşumundaki rolü üzerinde fazlaca durulmuştu. Eleştirdiğim kısmıysa gereksiz kimya bilgilerine sıklıkla yer verilmesiydi :) Tavsiye ederim
406 syf.
·6 günde·7/10 puan
Kitap sinestetik biri olan Noel ve alzheimer olan annesinin hayatını temel alıyor. Ayrıca Noel'in arkadaşları JJ, Norval ve Samira'nın tedavi için ilaç arayışları ve yardımlarıyla olaylar gelişiyor.
Kitapta her karakterin bir hastalığı ve ruhunda yarası var. Noel kendini annesine ve hastalığına adamış ayrıca Samira'ya aşık. JJ ise ne olursa olsun pozitif kalmayı başaran birisi. Kitap boyunca onun bu hali bende yeni bir umut yaratmayı ve karamsarlığımdan biraz olsun kurtarmayı başardı. Norval ise aldatan bir anneye sahip ve kendi hayatında buna tepki olarak Alpha Bet isimli bi projeye adamış kendisini. Kitapta Dr.Vorta Norval'da sekse bağımlılık olduğunu yani hasta olduğunu dile getiriyor. Aslında tam da bu kısa anekdot hayatıma dokundu. Yaşadığım şeyleri anlayabilmem ve atlatabilmem için farklı bir bakış açısı kazandırdı. Hepimiz geçmişimizin hayaletleriyle birlikteyiz ve geleceğimizi de davranışlarımızı da ona göre şekillendiriyoruz. Belki de bu yüzden kendimi en çok Norval'da buldum ben. Her kitap hayatımıza dokunuyor ve bir şekilde ruhumuzu kalbimizi iyileştiriyor.
Ayrıca kitaptaki hastalıklar ve onların hayatının anlatılıyor olması bu hastalıktan muzdarip insanlara ve yakınlarına daha yakından bakıp onları anlayabilmemiz için bir köprü vazifesi görmekte.
Kitapta kötü bulduğum tek yön fazla detaylı bulduğum kimya bilgileriydi. Ama bununda sağlık dalında okuyan insanlara faydası olacağını düşünüyorum. İyi okumalar.
406 syf.
·7/10 puan
Şimdi size “E” harfinin yeşil olduğunu söylesem ne düşünürsünüz? Ya da “5”sayısının sarı, “Fa” notasının çikolata tadında olduğunu söylesem?
Hiç çevrenizde duyduğunuz bir sesi gördüğünüz oldu mu? Ben görmedim hiç ama bunu görenlerin olduğunu öğrendim bu kitapta. Böyle kişilere “sinestezik” , bu duruma da “sinestezi” deniyor.
Sinestezi - Yunanca kökenli bir kelime olup “birleşik duyu” anlamına gelmektedir. Sinestezik kişilerde herhangi bir duyun otomatik olarak başka bir duyu algısını tetiklemektedir. Herhangi bir durum ve ya obje sıradan insanlar için tek bir şeyi çağırıltırırken, onlarda üç-beş şeyi çağrıştırıyor. Bazı araştırmacılar tarafından hastalık olarak görünen bu durum bana göre mucize gibi bir şey.
Noel Burun da bir sinestezik. Olağanüstü bir hafızaya sahip. Çocukluğunda bir kere okuduğu şiiri ezbere biliyor, okuduğu bilgileri, sayı ve rakamları hatırlıyor. Annesi ise ironik olarak , Alzheimer hastalığının pençesine düşmüş bir tarih öğretmeni. Olaylar Noel ve 3 arkadaşının annesinin hastalığını yenmesi için çareler üretmesi üzerine gelişir.
İçindeki kimya bilgileri konu dışı gelebilir, bunun dışında çok beğendiğim bir kitap oldu.
406 syf.
·Puan vermedi
O güne kadar sinestezya terimini hiç duymamistim arkadaş tavsiyesiyle okudugum bir kitap 3 sinestezik arkadaşin hikayesi en cok da ana karakter noel burunun azheimer hastası annesi için ilaç bulmasıyla geçen sureyi ele alıyor kitap anlaticısı dr Vorta arada girip boyle uzun tibbi notlar paylasmis acikcasi o beni biraz sıktı kitabın sonunu pek anlamadm gazete küpürleriyle bitirmis neydi sonu hala pek anlam veremedim ama hastalik cok degsiik insanın basına gelse gelse boyle bir hastalik gelsin ister yani okunur sırf bu sinestezi olayi nedir flan anlamında ama okumasanızda aman aman tavsiye edeceğim bir kitap degıl
406 syf.
·10 günde·8/10 puan
Sinestezi; kısaca duyuların birleşmesi anlamına geliyor. Sinestezikler için her harfin, her sayının, her günün, bir rengi ya da notaların tadı var. Sinesteziyle başlayan kitapta ağırlıklı olarak alzheimer anlatılıyor. Çünkü sinestezik kahramanımızın annesi alzheimer.

Noel, annesini iyileştirmek için üç arkadaşının (Norval, Samira, Jean Jacques) desteğiyle çalışmalarına başlıyor. Bir klinikten yardım alarak ilaç kullanmaya başlayan annesi iyileşme göstermeyince, bunlara ek olarak Noel bitkisel karışımlar hazırlamaya başlıyor. Bu karışımlarla da kalıcı bir ilerleme görülmeyince iş büyü yapmaya kadar varıyor.

Kitap kesinlikle çok yönlü. Noel'in sinesteziyle baş etmesini, annesi için çabalamasını, annesinin günden güne yaşadığı değişimleri, ve Noel in arkadaşlarının hayatını okuyoruz. Tüm bunların yanında yazar; Esrarlı Ada'dan, Binbir Gece Masalları'ndan, Don Kişot'tan alıntılar yaparak içeriği zenginlestirmiş. Ayrıca Sylvia Plath, Van Gogh, Ömer Hayyam, Vladimir Nabokov, Primo Levi, Baudelaire, Dante gibi yazar, şair ve ressamlarla ilgili de detaylar bulunuyor. İçerikle ilgili hoşuma giden bir diğer nokta günlükler oldu. Kitaptaki her karakterin günlüğünü okuyoruz, böylece aynı olayı farklı bakış açısıyla görebiliyoruz. Bilimsel terimler sıkça kullanılmış ama dip not olarak açıklaması yapılmış. Bu arada Noel'in hem annesi hem kendi için gittiği kliniğin doktoru da dip notlarla kitaba katkı sağlıyor. Çok keyif alarak okuduğum bir kitap oldu, filmi yapılsa da izlesem
406 syf.
Kitabı az önce bitirmiş bulunmaktayım ve sıcağı sıcağına bir değerlendirme yapmak istedim. Kitabın arka kapak açıklamasını okuduğumda, beynimin bir köşesinde ''acaba görme sinyallerimiz beyinde duyu algılayacılarımız ile yer değiştirse -veya tam tersi, vb.- nasıl bir hayatımız olur'' düşüncemi betimleyecek kitap diyerek okumaya başladığımdan beklediğimi bulamadım. Bölümler ilerledikçe kitabın bilgilendirici yönü hoşuma gitti. Hikayesi ve karakterleri ilgimi çekmeyi başardı.
406 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10 puan
Bir solukta okuyacağınız kitaplardan birisi Sinestezya. Alzheimer ve sinestezi hastalıkları hakkında doyurucu bilgilere de yer vermiş yazar. Aynı zamanda akıcı bir dili var.
406 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Birçok yorumda yazıldığı gibi sinestezya hastalığı üzerinde fazla durulmamış. Sinestezik olan Noel Burun'un hayatının bir kısmından bahsediliyor. Alzeihmer annesi ve yanında olan J.J., Samira, Norval'ın çokça geçtiği "psikolojik kurgu" olarak geçen bir roman. Kitabın anlatış biçimi karışık olduğu kadar ilgi çekici ve sürükleyici. Bir daha olsa bir daha okurum diyeceğim bir kitap. İçerisindeki beklentilere bağlı olarak hakkındaki yorumlar değişebilir. İnsanların ve düşüncelerin güzel tasvir edildiği bir roman arıyorsanız bulacağınızı düşünüyorum.
Ama gördüm ki hayatın kendisi bu! Her gün yaşadığımız, birleştiklerinde hayatımızı oluşturan küçük ayrıntılar..
İkimiz için de acı veren, oldukça zor bir durum bu. Ama geri adım atamazdım; yağmur damlası iriliğindeki gözyaşları gözlerinden süzülürken bile...
Nöroloji biliminin standart görüşü beynimizin yeni bir düşünceye ya da yeni bir anıya sahip olduğumuzda fiziksel olarak değişikliğe uğradığı şeklindedir. Engramların başka bir deyişle hafıza izlerinin oluşması ile olur bu değişiklik. Bunun -yani gri peltenin beyindeki sinir spagettisinin- ötesinde zihin yoktur ve bu nedenle hatırlama diğer her şey gibi manipüle edilebilecek biyolojik bir süreçtir sadece manipüle etmekle kalmaz, aynı zamanda geliştirebilirsin de.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sinestezya
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
406
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756006252
Kitabın türü:
Çeviri:
Ergin Kaptan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Sinestezi; sözcük anlamı duyuların birleşmesi.. Sinestezikler gerçeği farklı duyusal algılamaları karıştırarak görürler. Kimi için E harfi yeşildir örneğin. R’nin tiz bir sesi vardır, 5 sayısı sarı renktir ve Fa notası çikolata tadındadır. Bazı araştırmacılara göre tam bir hastalık olarak kabul edilirken , bazılarınca bir mucize, mistik bir insan yeteneği olarak kabul görür. İşin ilginç yanı, sinestezikler çoğu zaman farklılıklarının farkında bile değildirler.

Noel Burun da bir sinestezik; Ona neredeyse dahi seviyesinde artistik ve bilimsel yaratıcılık veren bir beyne ve hiçbir şeyi unutmasına izin vermeyen bir hafızaya sahip. İronik olarak annesi Alzheimer hastalığının pençesine düşmüş bir tarih öğretmeni. Noel ve yolları habersiz kesişen üç sinestezik arkadaşı, hedonist yazar Norval, çocukluk anılarına hapsolmuş JJ ve geçmişini silmeye çalışan eski bir aktris Samira, Noel’e annesini iyileştirecek buluşu yapmasında yardım ediyorlar.

Kitabı okuyanlar 1.089 okur

 • Seçil Akgün
 • yığın
 • Ali Avşar
 • Tülinay
 • Betülcan Görgeç
 • Pötibör
 • Hale Müberra Karaoğlan
 • Burcu özdemir
 • Moonchild
 • Sema Daban

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%2.7
13-17 Yaş
%7.4
18-24 Yaş
%35.1
25-34 Yaş
%37.2
35-44 Yaş
%12.8
45-54 Yaş
%2.7
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%79.2
Erkek
%20.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%19.6 (59)
9
%12.6 (38)
8
%24.3 (73)
7
%18.9 (57)
6
%13.3 (40)
5
%6 (18)
4
%3.3 (10)
3
%1.3 (4)
2
%0.3 (1)
1
%0.3 (1)

Kitabın sıralamaları