Jeffrey Moore

Yazar 7,6/10 · 130 Oy · 2 kitap · 361 okunma ·  12 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

12 okur beğendi.
130 puanlama · 110 alıntı
0 haber · 1.894 gösterim
361 okur kitaplarını okudu.
408 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
19 okur kitaplarını şu anda okuyor.
19 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Jeffrey Moore'nin Biyografisi

Jeffrey Moore şu anda Quebec Laurentian'da Val-Morin'de yaşayan Kanadalı yazar, tercüman ve eğitimci. Moore, Montreal'de dünyaya geldi ve Toronto Üniversitesi, BA, Sorbonne ve MA Ottawa Üniversitesi'nde eğitim gördü.

Jeffrey Moore'nin Kitapları Kitap Ekle

7,6/ 10  (129 Oy) ·  359 Okunma
Ferman Mamedov, bir alıntı ekledi.
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Mizah
Kendini mizah duygusundan yoksun bırakma, çünkü gülmek herşeye olumlu yanaşmana yardımcı olur.

Sinestezya, Jeffrey MooreSinestezya, Jeffrey Moore
Ceren, bir alıntı ekledi.
 11 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

Şiir
''Şiir tek kişilik bir zevktir, yalnızlığın sanatıdır.''

Sinestezya, Jeffrey Moore (Sayfa 170)Sinestezya, Jeffrey Moore (Sayfa 170)
Clary Fray, bir alıntı ekledi.
02 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Alzheimer, aynı anda iki kişiyi birden öldüren bir hastalıktır.

Sinestezya, Jeffrey MooreSinestezya, Jeffrey Moore
Ferman Mamedov, bir alıntı ekledi.
 22 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Şiir
Sesler ya da ritimlerin anımsamayı kolaylaştıran yardımcı unsurlar olduğunu düşünen Dr. Vorta ile asistanları, "Neden sadece şiir?" diye soruyordu.
"Çünkü şiir yaratıcılığın zirvesidir," diye yanıtladı Noel. "Başka hiçbir şey insanın ruhuna ve aklına ondan daha derinlemesine etki edemez. Bunu asla unutmayın."

Sinestezya, Jeffrey MooreSinestezya, Jeffrey Moore
Ferman Mamedov, bir alıntı ekledi.
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Obeziteyle televizyon izleme, internette gezinme ve bilgisayar oyunları arasında çok yakın bir ilişki var.

Sinestezya, Jeffrey MooreSinestezya, Jeffrey Moore
Beyza Kurt, bir alıntı ekledi.
 16 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Seni dünden daha çok,yarından daha az seviyorum...

Sinestezya, Jeffrey Moore (Sayfa 135)Sinestezya, Jeffrey Moore (Sayfa 135)
Ferman Mamedov, bir alıntı ekledi.
22 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bilgisayar bir seri islemcidir, beynimizse paralel işlemci.

Sinestezya, Jeffrey Moore (Sayfa 160 - April)Sinestezya, Jeffrey Moore (Sayfa 160 - April)
Ferman Mamedov, bir alıntı ekledi.
24 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gülmek iyi bir tedavidir, öyle değil mi? Özellikle de Montreal'de. Önemli organlara masaj yapar; bir nevi vücut içi koşudur. Nöro-aerobik. Gülen insan uzun yaşar.

Sinestezya, Jeffrey Moore (Sayfa 256 - April)Sinestezya, Jeffrey Moore (Sayfa 256 - April)
Ferman Mamedov, bir alıntı ekledi.
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dahi olmak için iyi bir hafızadan çok daha fazlası gerekiyor.

Sinestezya, Jeffrey MooreSinestezya, Jeffrey Moore
Ferman Mamedov, bir alıntı ekledi.
 25 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

21. yüzyıl, psikiyatristleri astrologlar ve kabile şamanlarıyla aynı kefeye koyacaktır. Neden olduğunu bilmek ister misin? Çünkü beyin hastalıkları kimyasaldır. Beynimiz, içinde birtakım kimyasal maddeler, elektrik yükleri ve şalterler olan bir et parçasıdır. Hissetmek, düşünmek ve hayal etmek yalnızca bilgi işlem sürecinin farklı şekilleridir. zihinsel hayatımızın her özelliği tamamen beyin dokularımızdaki fizyolojik olaylara bağlıdır. Kişilik mi? O da beyin hücreleri arasındaki boşluklarla, yani her insanda farklı özelliğe sahip olan sinapslarla tanımlanabilir.

Sinestezya, Jeffrey MooreSinestezya, Jeffrey Moore
Bütün Alıntıları Göster

Jeffrey Moore kitap incelemeleri

Ferman Mamedov, Sinestezya'yı inceledi.
 27 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

"The Shawshank Redemption"u Esaretin Bedeli diye izlediğimiz gibi "The Memory Artists"i (Bellek Sanatçılar) Sinestezya diye okumağımız normaldir (!) Sinestezi merakıyla okumaya başladığım bu romanda Sinesteziden daha çok Alzheimer hastalığı, farmakoloji, nörofarmokoloji, sanat ve edebiyat bilgileriyle karşılaştım.

Roman; Noel, Norval, JJ Yelle ve Samira'nın, Alzheimer hastası olan Noelin annesi Stella'yı hastalığından kurtarma çabalarını kurgular ve kurguda sinestezik Noel'in muazzam hafızası ön plana çıkartılır. Üst düzey betimleme -doğrusu ana karakter Noel'in kıvırcık saçlı olduğunu kitabın yarısında öğrenmiş olmama rağmen- ve sağlık, sanat, edebiyat, farmakoloji ve nörofarmokoloji konuları üzerine kurulmuş çok verimli diyaloglarıyla tartışmasız ödül hak eden eser olduğunu söyleyebilirim. Ki ⬇

Kanada Yazarlar Derneği tarafından "En iyi Roman" (2004) ödülü ile ödüllendirilmiş ve bir çok diğer ödüllere aday gösterilmiştir.

Okurken bitmesini istemedim. O kadar iyi betimlemiş ki, canlı film izler gibiydim. Bu kadar anlamlı ve etkileyici diyaloglar her zaman kolay kolay bulunmaz. Okurlara tavsiye ederim.

Gizem Kordali, Sinestezya'yı inceledi.
 04 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Birbirine fiziksel olarak çok benzeyen ve aynı kadına aşık olan iki arkadaş Norval ve Noel'in olağanüstü hayatı anlatılıyor. Ve sinestezik 4 arkadaşın hastalıklarını avantaja çevirmelerini.. Küçük yaşta annesinin cinsel ilişkilerine şahit olan Norval annesinden nefret ediyor ve bir seks bağımlısı. Noelse ileri düzey bir sinestezik hastası (tabi buna mucize demeyeceksek) yani duyduğu ve yaşadığı hiçbir şeyi unutmuyor. Bunun aksine annesi Alzheimer hastası.. Etkileyici bir romandı. Sinestezya hastalığına dair pek çok bilgi edindim. Ayrıca ailenin kişilik oluşumundaki rolü üzerinde fazlaca durulmuştu. Eleştirdiğim kısmıysa gereksiz kimya bilgilerine sıklıkla yer verilmesiydi :) Tavsiye ederim

Hande Karagöz, Sinestezya'yı inceledi.
03 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir solukta okuyacağınız kitaplardan birisi Sinestezya. Alzheimer ve sinestezi hastalıkları hakkında doyurucu bilgilere de yer vermiş yazar. Aynı zamanda akıcı bir dili var.

Kayra Zilan Bozboğa, Sinestezya'yı inceledi.
 09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Psikolojiyle ilgilenen herkese tavsiye edebileceğim bir roman. çok etkileyici olduğunu belirtmek isterim. Romanı okuduktan sonra sinestezinin bir hastalık değil mucizevi bir algılama durumu olduğunu düşünmeye başladım. Okunması gereken kitaplar arasına eklemenizi öneririm.

Clary Fray, Sinestezya'yı inceledi.
07 Tem 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Kitap sinestetik biri olan Noel ve alzheimer olan annesinin hayatını temel alıyor. Ayrıca Noel'in arkadaşları JJ, Norval ve Samira'nın tedavi için ilaç arayışları ve yardımlarıyla olaylar gelişiyor.
Kitapta her karakterin bir hastalığı ve ruhunda yarası var. Noel kendini annesine ve hastalığına adamış ayrıca Samira'ya aşık. JJ ise ne olursa olsun pozitif kalmayı başaran birisi. Kitap boyunca onun bu hali bende yeni bir umut yaratmayı ve karamsarlığımdan biraz olsun kurtarmayı başardı. Norval ise aldatan bir anneye sahip ve kendi hayatında buna tepki olarak Alpha Bet isimli bi projeye adamış kendisini. Kitapta Dr.Vorta Norval'da sekse bağımlılık olduğunu yani hasta olduğunu dile getiriyor. Aslında tam da bu kısa anekdot hayatıma dokundu. Yaşadığım şeyleri anlayabilmem ve atlatabilmem için farklı bir bakış açısı kazandırdı. Hepimiz geçmişimizin hayaletleriyle birlikteyiz ve geleceğimizi de davranışlarımızı da ona göre şekillendiriyoruz. Belki de bu yüzden kendimi en çok Norval'da buldum ben. Her kitap hayatımıza dokunuyor ve bir şekilde ruhumuzu kalbimizi iyileştiriyor.
Ayrıca kitaptaki hastalıklar ve onların hayatının anlatılıyor olması bu hastalıktan muzdarip insanlara ve yakınlarına daha yakından bakıp onları anlayabilmemiz için bir köprü vazifesi görmekte.
Kitapta kötü bulduğum tek yön fazla detaylı bulduğum kimya bilgileriydi. Ama bununda sağlık dalında okuyan insanlara faydası olacağını düşünüyorum. İyi okumalar.

Kitabı az önce bitirmiş bulunmaktayım ve sıcağı sıcağına bir değerlendirme yapmak istedim. Kitabın arka kapak açıklamasını okuduğumda, beynimin bir köşesinde ''acaba görme sinyallerimiz beyinde duyu algılayacılarımız ile yer değiştirse -veya tam tersi, vb.- nasıl bir hayatımız olur'' düşüncemi betimleyecek kitap diyerek okumaya başladığımdan beklediğimi bulamadım. Bölümler ilerledikçe kitabın bilgilendirici yönü hoşuma gitti. Hikayesi ve karakterleri ilgimi çekmeyi başardı.

nneslihann, Sinestezya'yı inceledi.
 13 Mar 18:45 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Sinestezi; kısaca duyuların birleşmesi anlamına geliyor. Sinestezikler için her harfin, her sayının, her günün, bir rengi ya da notaların tadı var. Sinesteziyle başlayan kitapta ağırlıklı olarak alzheimer anlatılıyor. Çünkü sinestezik kahramanımızın annesi alzheimer.

Noel, annesini iyileştirmek için üç arkadaşının (Norval, Samira, Jean Jacques) desteğiyle çalışmalarına başlıyor. Bir klinikten yardım alarak ilaç kullanmaya başlayan annesi iyileşme göstermeyince, bunlara ek olarak Noel bitkisel karışımlar hazırlamaya başlıyor. Bu karışımlarla da kalıcı bir ilerleme görülmeyince iş büyü yapmaya kadar varıyor.

Kitap kesinlikle çok yönlü. Noel'in sinesteziyle baş etmesini, annesi için çabalamasını, annesinin günden güne yaşadığı değişimleri, ve Noel in arkadaşlarının hayatını okuyoruz. Tüm bunların yanında yazar; Esrarlı Ada'dan, Binbir Gece Masalları'ndan, Don Kişot'tan alıntılar yaparak içeriği zenginlestirmiş. Ayrıca Sylvia Plath, Van Gogh, Ömer Hayyam, Vladimir Nabokov, Primo Levi, Baudelaire, Dante gibi yazar, şair ve ressamlarla ilgili de detaylar bulunuyor. İçerikle ilgili hoşuma giden bir diğer nokta günlükler oldu. Kitaptaki her karakterin günlüğünü okuyoruz, böylece aynı olayı farklı bakış açısıyla görebiliyoruz. Bilimsel terimler sıkça kullanılmış ama dip not olarak açıklaması yapılmış. Bu arada Noel'in hem annesi hem kendi için gittiği kliniğin doktoru da dip notlarla kitaba katkı sağlıyor. Çok keyif alarak okuduğum bir kitap oldu, filmi yapılsa da izlesem

Hilal, Sinestezya'yı inceledi.
14 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabın adından da anlaşıldığı gibi, hikaye sinestezi hastalığı ve buna kapılmış dört karakterden oluşuyor. Bunun yanında Aizheimer hastalığına yakalanmış çaresiz bir kadın.
Karakterlerin betimlenişi, olayların birbirleriyle bağlantıları oldukça ustalıkla tasarlanmış. Kitabın genelinde sade cümleler kullanılsa da diyaloglarda kullanılan süslü cümleler romana hareket kazandırmış. Kitabı sürükleyicilik açısından değerlendirecek olursam, pek de bir çırpıda bitiremesem de okurken üzerinde oturduğum koltuğu ve elimde duran kitabı bana unutturduğu kesin! Edebi bir kitap okumak olan amacınızı bir süreliğine rafa kaldırıp okumanız daha iyi olabilir.

Dolunay Hamurcu, Sinestezya'yı inceledi.
31 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sinestezi hep ilgimi çeken, merak ettiğim bir konu olmuştur. Bu kitapta 4 sinestezik kişinin bu durumu avantaja çevirmeleri konu oluyor. Sinesteziyi konu ederken oluşturulan yan hikayeler de etkileyici. 4 kişinin yaşam hikayeleri, aile bağları zaman zaman konu oluyor kitaba. Kitap genel olarak baştan insanı içine alan ve bitirene kadar bırakmayan bir kitap. Anlatım güzel fakat bazı bölümlerde kimya ve tıpla ilgili fazla detaylı bilgiler bulunuyor. Ben biraz da işin içinde olduğum için sıkıcı gelmedi doğrusu bu anlatım dili. Zevkle okuyacağınızı düşünüyorum.

Umut Çalışan, Sinestezya'yı inceledi.
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 28 günde · 4/10 puan

azarın kurgu tekniği de bugüne kadar hiç görmediğim bir şekilde. Biz dünyaca ünlü nörolog Èmilie Vorta'nın kiraladığı hayalet yazarın, doktorun notlarından ve hastası olan dört sinestezik arkadaşın günlüklerinden yola çıkarak yazdığı bir kitabı okuyoruz. Bu da yetmiyor, okurken bir taraftan da Dr Vorta'nın sayfa altlarına koyduğu dipnotlarla karşılaşıyoruz. Örneğin 10. sayfada "Doktor minik elini sıkarken Noel, "İyi de doktor neden bu kadar mutlu?" diye düşündü. "Acaba benim üzerimde de şempanzeleri gibi deneyler yapacağı için mi?"" cümlesinin dipnotuna baktığımız da Dr Vorta'nın "Araştırmalarımda hiç şempanze kullanmadım" dediğini görüyoruz. Bu durum, sanki Dr Vorta kitabı sizinle birlikte, omzunuzu üzerinden okuyormuş hissi veriyor. Ancak yer yer uzayan, arka sayfa taşan bu notlar asıl konudan kopmanıza neden olabiliyor. Hatta inanmazsınız sadece dipnottan oluşan bir sayfa var. (S.376)
http://ucalisan.blogspot.com.tr/...a-jeffrey-moore.html

Bütün İncelemeleri Göster