Tatsız Bir Olay

8,1/10  (44 Oy) · 
122 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.621 gösterim
Dostoyevski'den unutulmaz bir uzun öykü: 'Tatsız Bir
Olay'

Petersburglu üç general, yumuşacık koltuklara oturmuş, bir yandan sohbet etmekte, bir yandan da şampanyalarını yudumlamaktadırlar. Dostoyevski'nin deyişiyle: 'güzel ülkemizin değerli çocuklarının' kalkınma hareketlerine giriştikleri yıllardır. Rusya'da çarlığın çözülmeye başladığı, pek çok şeyle birlikte askerî bürokrasi ile yoksul memur sınıfı arasındaki ilişkilerin de değişmeye yüz tuttuğu yıllar. İşte bu davette generallerden biri, bu kısa romanın kahramanı olan İvan İlyiç, aşağı dereceden memurlara karşı iyi davranışları savunmaya başlar. Ona göre önlerinde açılan yeni dönemin özelliği bu olacaktır: insanseverlik. Ama general önce arkadaşları arasında alay konusu, sonra da içkinin etkisiyle çıkıp dışarıda tatsız bir olaya neden olur. Tatsız Bir Olay, Dostoyevski'nin erken uzun öykülerinden biri. Ama son derece çağdaş bir yazınsal ve düşünsel başyapıt.
(Tanıtım Yazısı)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2017
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9789750705830
 • Orijinal Adı:
  Skverniy anektod
 • Çeviri:
  Nihal Yalaza Taluy
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mithril / Rodion Romanovich Raskolnikov 
21 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Okuması oldukça keyifli bir kısa hikaye...

Rusya'da üç üst sınıf generalin sohbetiyle başlar. En gençlerinin toplumun değişmesi için o dönemki sosyal yapıya zıt fikirleri vardır. Hümanizm'den bahseder ve insanın alt sınıflara iyi davranmasından...Ancak kendisiyle dalga geçilir bu düşüncelerinden ötürü...

Ve sonra da.. Cehenneme giden yolun iyi niyet taşlarıyla örülü olduğunu bir kez daha gösteren tatsız bir olay... Çünkü demir tavında dövülür...

gerçekten bazen kafamızda bi senaryo olur mantıksal olarak en muhtemel olacakların ince elenip sıkça dokunacağı şekilde işin eylemine geçildiğinde hiç beklenilmedik hayatın bize yaşattığı senaryolar oyunculuğumuzu alabildiğince zorlar. Tam bu tarzda bi kitap oldu benim için. Üstadı okumak çok zevkli yahu :)

Tatsız Bir Olay benzeri kitaplar

1 Çay 1 Kitap™ 
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Fyodor Mihailoviç Dostoyevski!.. Askeri mühendislik, tutukluluk, idamın kıyısından dönmek, sürgün, erlik, subaylık, sara nöbetleri, kumar bağımlılığı, borç batağı ve dahası on binler eşliğinde bir cenaze töreni… Çılgın yazarımızın dramatik ve bir roman kadar da inişli çıkışlı hayatını bu kelimelerle ifade edebiliriz.

Bu kitabı Elfida’nın kaleminden tanımak için :

http://www.1cay1kitap.com/tatsiz-bir-olay

İyilik yapmak mı yoksa yapılan iyilikle gösteriş yapmak mı?
İyilik yaparmış gibi görünmek hoş bir davranış olmadığı gibi bazen dışa yansımaları da tatsız olabilir.
"Tatsız Bir Olay" sınıfsal farklılıkların, ast-üst ilişkisinin göze çarptığı bir uzun öykü.
Kısa bir sürede ve edebi zevk alınarak okunacağını düşünüyorum.

Herkese keyifli okumalar dilerim...
Kadim dostlar olan kitaplarla kalın :)

Necmiye 
 31 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

İyilik yapmasını becerebilmek de bir hünerdir.İyi niyetle bazı kötü şeylerde yapılabiliniyor,çoğu insanın başına buna benzer tatsız bir olay gelmiştir.

Ahmed Yasir Orman 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Dostoyevskiden kısa bir hikaye. Kitapta kahramanımız üst sınıftan bir general. Bu generalimiz alt sınıflarla kaynaşmak istiyor ama ne yazık ki bu kaynaşma istediği gibi gitmeyince ortaya komik ve tatsız bir olay çıkıyor. Dosto, kitapta 19. Yüzyıl Rusya’sındaki sınıf farklılıklarını bu General üzerinden çok iyi göstermiş. Neyse kitap da 75 sayfa olunca incelememi de burada kesmek istiyorum. Son olarak Dostoyevski yazmışsa boş yazmamıştır deyip okuyun derim. En kötü ortamlarda Dosto okudum dersiniz. Hem kim okuyacak şimdi kapkalın Budala’yı, Suç ve Ceza’yı ya da Karamozov Kardeşleri. Mis gibi 75 sayfalık bu kitap sayesinde Dostoyevski ben de okudum diyebileceksiniz. Aman düşünmeye gerek okuyun gitsin işte.

Tuba 
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Doğal samimi üslubunu yapıtlarına öyle işlemiş ki insanın içini ısıtıyor. Bir okudunuzmu kopamıyorsunuz bir daha. Kitaplarla ilerlediğiniz bu yaşam yolunda en yakın arkadaşınız olup çıkıveriyor. Ve genelleme yapmayı hiç sevmeyen biri olarak genelleme yapıyorum, Dostoyevski'nin yazmış olması o kitabı okumak icin yeterli bir nedendir. Gönül rahatlığıyla "tavsiyemdir" diyebilirim.

Sercan Bacak 
 21 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Dostoyevski'nin kısa ama öz eserlerinden biri daha kitap sayfa bakımı olarak az ama kitaba işlenen konu sınıflar arası farklılıklar ve insanların ruh halleri olunca okuma esnasında herşeyi tam anlamışken okuma isteği artmışken kitap bitiverdi. Sonuç olarak "Kaş yapayım derken Göz çıkarmak" deyimini birde Dostoyevski'nin kaleminden okumanızı tavsiye ederim.

İhsan Yüce 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Pseldonimov oturduğu yerde kendi kendisiyle dertleşiyordu. Odada yanan mum parçası da bitecekti neredeyse ..... doğruca Pseldoninov un profili üzerine düşen titrek ışığı adamın uzanmış boynu, kambur burnuyla, tam tepesinde dimdik duran iki tutam saçın kocaman gölgesini duvara aksettiriyordu..

Bırakayım da Dostoyevski kendi dizeleriyle inceleme eklesin

Hilal yemez 
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Bütün kitaplarında olduğu gibi dostoyevski bu kitabında da kahramanımızın iç tahlillerini mükemmel bir şekilde vermiş.
Kitabın ana konusu toplum içindeki hiyerarşi ,bu hiyerarşi öyle uçurum şeklinde verilmiş ki kitapta ,Kahramanımız kendi bulunduğu sınıftan olmayan insanlarla bile iletişim kurmakta zorlanıdığını okuduğunuzda göreceksiniz.
Benim en beğendiğim kısım ,generalin yardım etme isteğinin altında yatan sebebin iyilik degil de asıl sebebin bu iyiliğin diğer insanlar üzerinde yaratacağı farklı bir general imgesi
Aslında bir bakıma hepimiz günlük hayatımızda general gibi değil miyiz ?
Yaptığımız işlerde bir onaylanma beklemiyoruz ?
Herkesce bilinmesini ?
Diğerlerinin gözünde farklı olma arzusu hangi insanın içinde yok ki !
Herkesin kendinden bir şey bulabileceği bir kitap okumanızı tavsiye ediyorum .

2 /

Kitaptan 31 Alıntı

Yasemin 
24 Şub 2017 · 7/10 puan

Karıncaların yuvasını bozarsınız, bir yenisini yaparlar. Tekrar bozarsanız, tekrar yapmaya koyulurlar. Kaç defa bozulursa bozulsun, yılmadan bir yenisini yaparlar.

Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 59 - Can Yayınları)Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 59 - Can Yayınları)
Emrah Günal 
10 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hepimiz boyuna konuşuruz, konuşuruz; ama iş başa gelince : hava !

Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 22 - Can Yayınları)Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 22 - Can Yayınları)
Salih Çermik 
14 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Akşam gevezelik edersin, sabah da yaptığına pişman olursun.

Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 19 - Can Yayınları - 3. Baskı)Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 19 - Can Yayınları - 3. Baskı)
Salih Çermik 
14 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Duygularımızın pek çoğu gündelik bir dille anlatmada bize gerçekten pek uzak görünür.

Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 22 - Can Yayınları - 3. Baskı)Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 22 - Can Yayınları - 3. Baskı)

Anlayamamak anlamaktan daha zor. Evet ben tüm benliğimle bu düşünceye inanıyorum. İyi olmak, insancıllık. İnsanları uyandırmalı, onlara fırsat vermeli. İşte o zaman daha iyi bir malzemeyle işe başlayabilirsiniz. Her şey çok açık değil mi?

Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 18)Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 18)

Galiba söyledikleri, söylemek istediklerinden farklı şeyler olduğundan bir türlü derdini kadına anlatamadı.

Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 88)Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 88)
Yunus Bozkuş 
12 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Anlayamamak anlamaktan daha zor. Evet ben tüm benliğimle bu düşünceye inanıyorum. İyi olmak, insancıllık. İnsanları uyandırmalı, onlara fırsat vermeli. İşte o zaman daha iyi bir malzemeyle işe başlayabilirsiniz

Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 18 - Oda Yayınları)Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 18 - Oda Yayınları)

Kimi zaman beynimize birbiri ardına pek çok düşüncenin hücum ettiği olur. Anlatılması çok güç böyle düşünceleri hep biliriz. Bu duygularımızı konuşma diliyle anlatmada güçlük çekeriz. Bu nedenle bu duygular herkeste olmasına karşın ortaya çıkarılıp gösterilemezler.

Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 22)Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 22)
4 /