1000Kitap Logosu
Tatsız Bir Olay
Tatsız Bir Olay
Tatsız Bir Olay

Tatsız Bir Olay

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.8
789 Kişi
2.519
Okunma
579
Beğeni
14,9bin
Gösterim
80 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 16 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Can Yayınları · Mart 2017 · Karton kapak · 9789750705830
Orijinal adı
Skverniy anektod
Diğer baskılar
Dostoyevski'den unutulmaz bir uzun öykü: 'Tatsız Bir Olay' Petersburglu üç general, yumuşacık koltuklara oturmuş, bir yandan sohbet etmekte, bir yandan da şampanyalarını yudumlamaktadırlar. Dostoyevski'nin deyişiyle: 'güzel ülkemizin değerli çocuklarının' kalkınma hareketlerine giriştikleri yıllardır. Rusya'da çarlığın çözülmeye başladığı, pek çok şeyle birlikte askerî bürokrasi ile yoksul memur sınıfı arasındaki ilişkilerin de değişmeye yüz tuttuğu yıllar. İşte bu davette generallerden biri, bu kısa romanın kahramanı olan İvan İlyiç, aşağı dereceden memurlara karşı iyi davranışları savunmaya başlar. Ona göre önlerinde açılan yeni dönemin özelliği bu olacaktır: insanseverlik. Ama general önce arkadaşları arasında alay konusu, sonra da içkinin etkisiyle çıkıp dışarıda tatsız bir olaya neden olur. Tatsız Bir Olay, Dostoyevski'nin erken uzun öykülerinden biri. Ama son derece çağdaş bir yazınsal ve düşünsel başyapıt. (Tanıtım Yazısı)
5 mağazanın 14 ürününün ortalama fiyatı: ₺5,43
7.8
10 üzerinden
789 Puan · 144 İnceleme
fatma CALAYIR
Tatsız Bir Olay'ı inceledi.
66 syf.
Çarlık rejiminin sonuna doğru tam da sömürgecilik yarışının tavan yapıp halk arasında sınıf farkının bariz olduğu zamanda yazılmış bu kitap. İvan İlyiç yüksek makamda arkadaşları arasında Hümanizmi savunsada aslında dönemin şartları buna çokta müsait değil. Halk arasında iyi insan olarak anılmak istemek için sarhoş olduğu akşam kendisinin altında çalışan memurun düğününe gider. İyi niyetlerle de gitse de işler hiçde istediği gibi sonuçlanmıyor.
Tatsız Bir Olay
7.8/10
· 2.519 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
25
Tuğba
Tatsız Bir Olay'ı inceledi.
80 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Öyle ya.Hepimiz boyuna iyi olduğumuzdan dem vuruyoruz.Ama böyle bir kahramanlığı yapmaya yetecek kudret hangimizde var? Kahramanlık bunun neresinde diyeceksiniz.Yok mu,elinizi vicdanınıza koyup söyleyin.Topluluğumuzun buğünkü durumu göz önüne alınarak,ben, ben; gece, hem saat bire doğru,emrinde çalışan on dördüncü dereceden on ruble maaşlı memurunun düğün evine girersem, ortalığı birbirine katar,düşünceleri alt üst eder, bir "Pompei'nin son günü" yaratırsam...Ama bunu hiç kimse anlayamaz.Stepan Nikiforoviç ölse bile anlayamaz bunu....'Yapamayacağız,'dedi ya.Öyle.Siz, eski kafalı, uyuşuk çağdışı herifler yapamazsınız.Ama ben yaparım! Ben emrimdeki memur için 'Pompei'nin son günü'nü, onun için en tatlı gün haline getiririm.Çılğınca bir hareketi,doğal, ahlaka uygun, beğenilen bir harekete çevirebilirim ben... (#alıntı) Yukarıdaki satırlar kahramanımız İvan İlyiç'e ait...Aslında kahraman olmak isteyen bir karaktere desek daha doğru olur..O kadar trajikomik bir hikaye ki yazarken bile bir gülme geliyor. İvan İlyiç(yüksek rütbeli bir general) kendini bir şekilde gaza getirip memurunun düğününe gidiyor.Ama ya düğün sahipleri için bu ne ifade ediyor?Ve hikaye nasıl bir son ile bitiyor,kim haklı çıkıyor?Arkadaşı General Stepan mı yoksa Ivan İlyiç mi? Hikaye resmen "kaş yaparken,göz çıkarmak"deyiminin ne anlama geldiğinin uzun versiyonu gibiydi...Okurken sürekli zihnim de bu deyim dolanıp durdu... Kısacası okunmalı diyor ve herkese iyi akşamlar diliyorum.
Tatsız Bir Olay
7.8/10
· 2.519 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Egemen Yardımcı
Tatsız Bir Olay'ı inceledi.
80 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Bir solukta okunacak çok sürükleyici bir hikayeyi konu alan bu kitapta Dostoyevski, Çarlık Rusyası'nda yaşayan 3 generalden en yüksek rütbeli olan generalin doğum günü partisinde gerçekleşen keyifli sohbet sonrası (diyaloglar ve içses çok güzeldi) İvan İlyiç'in doğum günü olan generale ve diğer generallere "hümanizm"i savunması ve bundan sonra altımdaki kişilere iyi davranacağım demesinin ardından başından geçen trajikomik olayları usta bir dille, harika betimlemelerle anlatmasına bayıldım. Parti bitişinde uşağının at arabasını getirmeyip İvan İlyiç'i yalnız bırakması sonucu İvan İlyiç bu sebepten ötürü evine yayan döner. Bu esnada yolda yürürken gecenin bir vakti gerçekleşen bir düğüne denk gelmesi ile birlikte düğün sahibinin kendi alt memurlarından birinin olduğunu öğrenmesi sonucu, davetsiz bir biçimde bu düğüne katılır. Önce altında çalışan memur damadı ve ailesini tebrik eder ardı sıra kadehleri yuvarlayarak, sonra da başından geçen olayları anlatmaya başlar, damat bu duruma çok şaşırmıştır, daha önce hiçbir üst sınıftan kimseyle bu denli yakınlık kurulmamıştır, fakat gecenin ilerleyen zamanlarında alkolün de etkisiyle İvan İlyiç'in başına "tatsız bir olay" gelir. Çok keyifli bir şekilde okuduğum, gayet başarılı bulduğum, özellikle diyaloglar ve içses kısmında gülümsediğim, planlanan ile gerçekleşen arasındaki farkı çarpıcı şekilde anlatan, mükemmel bir uzun öykü diyebilirim, mutlaka okumanızı tavsiye ederim. :)
Tatsız Bir Olay
7.8/10
· 2.519 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7