Adı:
Tatsız Bir Olay
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750705830
Orijinal adı:
Skverniy anektod
Çeviri:
Nihal Yalaza Taluy
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Tatsız Bir Olay
Tatsız Bir Olay
Dostoyevski'den unutulmaz bir uzun öykü: 'Tatsız Bir
Olay'

Petersburglu üç general, yumuşacık koltuklara oturmuş, bir yandan sohbet etmekte, bir yandan da şampanyalarını yudumlamaktadırlar. Dostoyevski'nin deyişiyle: 'güzel ülkemizin değerli çocuklarının' kalkınma hareketlerine giriştikleri yıllardır. Rusya'da çarlığın çözülmeye başladığı, pek çok şeyle birlikte askerî bürokrasi ile yoksul memur sınıfı arasındaki ilişkilerin de değişmeye yüz tuttuğu yıllar. İşte bu davette generallerden biri, bu kısa romanın kahramanı olan İvan İlyiç, aşağı dereceden memurlara karşı iyi davranışları savunmaya başlar. Ona göre önlerinde açılan yeni dönemin özelliği bu olacaktır: insanseverlik. Ama general önce arkadaşları arasında alay konusu, sonra da içkinin etkisiyle çıkıp dışarıda tatsız bir olaya neden olur. Tatsız Bir Olay, Dostoyevski'nin erken uzun öykülerinden biri. Ama son derece çağdaş bir yazınsal ve düşünsel başyapıt.
(Tanıtım Yazısı)
Dostoyevski'den uzun öykü şeklinde yazılmış, harika bir kitap. Gayet akıcı ve sürükleyici bir şekilde yazıldığından kesinlikle sıkılmadan okunuyor.

Kitapta yazar, Çarlık Rusyasın'da, kendini beğenmiş bir generalin ,davet edilmemesine rağmen, maiyetinde çalışan yoksul bir elemanının düğününe biraz da deyim yerindeyse pohpohlanmak amacıyla gitmesi sonucunda ortaya çıkan olaylar anlatılmaktadır. Tabii ki ortaya çıkan durum hem kendini hem de düğündekileri etkileyecektir.

Dostoyevski bu kitabıyla, kendini erişilmez derecede yüksek gören insanlara adeta güzel ve acı bir ders vermektedir.

Büyük beğeniyle ve keyifle okuduğum bu kitabın, okunmasını kesinlikle tavsiye ediyorum.
Aman Ali Rıza Bey tadımız kaçmasın!
Üzgünüm Hayriye Hanım tadımız epey kaçtı ve bunun tüm sorumlusu İvan İlyiç Pralinskiy!!!
Tutuklayın densizi, diyeceğim ancak kendisi general ve suçu da maalesef ahlaki bir suç bunun hukukta bir karşılığı yok..

Ah şu memurlar! Ya da Rusya’nın soğuğundan nasibini almış memurlar mı demeliyim(!)? Burada elbette sözü geçen memur amcaları bilmiş olmalısınız. Hani şu rütbesi yüksek olup alt rütbelerdeki memurlara ya da insan kardeşlere cama bir dergiyle çarpılıp ezilmesi gereken sinekmiş gibi bakan memurlar.( Of o nasıl tanım oldu öyle:/)
Aslında kamu spotunu şu noktada vermek istiyorum: mevkisi yüksek olanın düşük olanı ezmesi hadisesinin Rusya’sı, İngiltere’si şu şehri bu şehri yok yani bir yere özgü değil her yerde mevcut bir şey olması. En küçük çalışma alanından en geniş ve büyük yerlere ulaşmış olan iş yerine kadar her yerde aynı… Otorite her zaman olacak bu çok ayrı bir şey ancak şu küçük görüp ezme işi ahlaki bir boyut. Kişilik meselesi. Mevkiinin ve paranın sizi yüksek bir yere ve beraberinde saygı getirmesiyle( buradaki saygı azucuk tartışılır) kişinin mütevaziliğini kaybetmesi ve burnunun biraz gökyüzüne ulaşması hadisesidir bu. Ah ne kadar da üzücü bir şey aslında bu şekilde değişen insanların mutasyonuna birebir tanık olmak…

Olay tatsız bir olay. Evet biliyorum, bunun hangi kitabın incelemesi olduğunu en başta okudunuz. Bir daha söylemekten bir şey çıkmaz diye düşündüm. Olay tatsız bir olay (yine)!!!
Hele ki bir general için feci tatsız bir olay. Benim gibi sıradan bir okur için bile tatsızsa siz düşünün bir general için nasıl tatsız bir olay. (Özür dilerim, çok abarttım.)

Genaral Kendini Bir Şey Zanneden İvan İlyiç Pralinskiy, bir gün general saz arkadaşlarının yanından çakırkeyif ayrıldıktan sonra; basit, düşük rütbeli bir memur olan Pseldonimov'un düğünü olduğunu öğreniyor ve davet edilmiş olmamasına rağmen düğüne giriş yapıyor. Tek isteği biraz övgü almak… Bir de sert görünüşlü saygı değer Pralinskiy’nin MÜTEVAZİ bir insan(!) olduğunu gösterip; fakir düğünümüze geldi, diye haberlerin yayılmasını sağlamak…
Ah ne de iyi kalpli bir memur!
Tabii olaylar hiç de kafasında kurduğu gibi olmuyor ve çok rezil oluyor saygıdeğer generalimiz(!)... Hikayenin sonunda general çok güzel bir ders almış oluyor ve Dostoyevski tüm burnu gökyüzünü görmüş çalışan amcalarımıza da ayaklarına bağlamaları ve uçmamaları için ağır bir taş (evet taş, yanlış okumadınız) hediye ediyor:))

Dostoyevski’nin bu kitabında çokça Gogol esintileri gördüm ve bu çok keyif verdi… Gogol ve Dostoyevski yönetimi, memurları ve çalışma hayatını yerme konusunda ne kadar usta olduğunu söylememe gerek yok…( Ama yine de söyledim.)

Çok keyifli bir kitaptı benim için. Tam da bu kitabı okurken mevkiisi yüksek amcalarla ilgili bir olay yaşamam benim okuduğum kitapların içinde geçen olayların hayatımı şekillendirdiğine dair inancımı arttırdı:) Olayı bilenler biliyor zaten:)))

Kesinlikle sizin de yolunuz bu kitaptan geçmeli diyor ve sözü Barış Manço’ya bırakıyorum.
https://youtu.be/0ovxKYAfMVA

Esen kalın efenim...
 • Uysal Kız
  8.2/10 (115 Oy)95 beğeni317 okunma144 alıntı3.420 gösterim
 • Yufka Yürek
  8.2/10 (110 Oy)97 beğeni363 okunma115 alıntı3.950 gösterim
 • Müfettiş
  8.5/10 (124 Oy)96 beğeni298 okunma101 alıntı2.158 gösterim
 • Başkasının Karısı
  7.1/10 (157 Oy)117 beğeni570 okunma86 alıntı12.897 gösterim
 • Üç Ölüm
  7.8/10 (85 Oy)79 beğeni287 okunma66 alıntı2.824 gösterim
 • Amcanın Düşü
  7.9/10 (99 Oy)86 beğeni307 okunma126 alıntı3.565 gösterim
 • Şeytan
  8.2/10 (81 Oy)79 beğeni313 okunma49 alıntı3.706 gösterim
 • Vanya Dayı
  8.1/10 (131 Oy)102 beğeni360 okunma196 alıntı2.865 gösterim
 • Ebedi Koca
  7.8/10 (103 Oy)77 beğeni413 okunma86 alıntı3.980 gösterim
 • Amerika
  7.4/10 (118 Oy)109 beğeni399 okunma66 alıntı3.971 gösterim
Okuması oldukça keyifli bir kısa hikaye...

Rusya'da üç üst sınıf generalin sohbetiyle başlar. En gençlerinin toplumun değişmesi için o dönemki sosyal yapıya zıt fikirleri vardır. Hümanizm'den bahseder ve insanın alt sınıflara iyi davranmasından...Ancak kendisiyle dalga geçilir bu düşüncelerinden ötürü...

Ve sonra da.. Cehenneme giden yolun iyi niyet taşlarıyla örülü olduğunu bir kez daha gösteren tatsız bir olay... Çünkü demir tavında dövülür...
Dostoyevski'nin bir solukta okunan son derece akıcı uzun öyküsü. Dönemin Rusyası'nın kalbur üstü denilen memurlarından birinin davet edilmediği bir düğüne egosunun okşanmasını istediğinden gitmesi ve burada işlerin pek düşündüğü gibi gitmemesi anlatılıyor. Aslında evdeki hesabın bazen çarşıya uymamasını kendine has üslubuyla yorumluyor Dostoyevski. Demem o ki her Dostoyevski kitabı gibi Tatsız Bir Olay'ı da mutlaka okuyun, okutturun.
gerçekten bazen kafamızda bi senaryo olur mantıksal olarak en muhtemel olacakların ince elenip sıkça dokunacağı şekilde işin eylemine geçildiğinde hiç beklenilmedik hayatın bize yaşattığı senaryolar oyunculuğumuzu alabildiğince zorlar. Tam bu tarzda bi kitap oldu benim için. Üstadı okumak çok zevkli yahu :)
Fyodor Mihailoviç Dostoyevski!.. Askeri mühendislik, tutukluluk, idamın kıyısından dönmek, sürgün, erlik, subaylık, sara nöbetleri, kumar bağımlılığı, borç batağı ve dahası on binler eşliğinde bir cenaze töreni… Çılgın yazarımızın dramatik ve bir roman kadar da inişli çıkışlı hayatını bu kelimelerle ifade edebiliriz.

Bu kitabı Elfida’nın kaleminden tanımak için :

http://www.1cay1kitap.com/tatsiz-bir-olay
İyilik yapmasını becerebilmek de bir hünerdir.İyi niyetle bazı kötü şeylerde yapılabiliniyor,çoğu insanın başına buna benzer tatsız bir olay gelmiştir.
Dostoyevski'nin kısa ama öz eserlerinden biri daha kitap sayfa bakımı olarak az ama kitaba işlenen konu sınıflar arası farklılıklar ve insanların ruh halleri olunca okuma esnasında herşeyi tam anlamışken okuma isteği artmışken kitap bitiverdi. Sonuç olarak "Kaş yapayım derken Göz çıkarmak" deyimini birde Dostoyevski'nin kaleminden okumanızı tavsiye ederim.
Dostoyevskiden kısa bir hikaye. Kitapta kahramanımız üst sınıftan bir general. Bu generalimiz alt sınıflarla kaynaşmak istiyor ama ne yazık ki bu kaynaşma istediği gibi gitmeyince ortaya komik ve tatsız bir olay çıkıyor. Dosto, kitapta 19. Yüzyıl Rusya’sındaki sınıf farklılıklarını bu General üzerinden çok iyi göstermiş. Neyse kitap da 75 sayfa olunca incelememi de burada kesmek istiyorum. Son olarak Dostoyevski yazmışsa boş yazmamıştır deyip okuyun derim. En kötü ortamlarda Dosto okudum dersiniz. Hem kim okuyacak şimdi kapkalın Budala’yı, Suç ve Ceza’yı ya da Karamozov Kardeşleri. Mis gibi 75 sayfalık bu kitap sayesinde Dostoyevski ben de okudum diyebileceksiniz. Aman düşünmeye gerek okuyun gitsin işte.
Yapılmak istenilen ve yapılan arasındaki uçurumu anlatıyor. Bazen iyilik yapacağımızı düşünürken aslında her şeyi berbat edebileceğimizi aklımıza getirmiyoruz. Herkese okumasını tavsiye eder iyi okumalar dilerim.
Doğal samimi üslubunu yapıtlarına öyle işlemiş ki insanın içini ısıtıyor. Bir okudunuzmu kopamıyorsunuz bir daha. Kitaplarla ilerlediğiniz bu yaşam yolunda en yakın arkadaşınız olup çıkıveriyor. Ve genelleme yapmayı hiç sevmeyen biri olarak genelleme yapıyorum, Dostoyevski'nin yazmış olması o kitabı okumak icin yeterli bir nedendir. Gönül rahatlığıyla "tavsiyemdir" diyebilirim.
Pseldonimov oturduğu yerde kendi kendisiyle dertleşiyordu. Odada yanan mum parçası da bitecekti neredeyse ..... doğruca Pseldoninov un profili üzerine düşen titrek ışığı adamın uzanmış boynu, kambur burnuyla, tam tepesinde dimdik duran iki tutam saçın kocaman gölgesini duvara aksettiriyordu..

Bırakayım da Dostoyevski kendi dizeleriyle inceleme eklesin
Karıncaların yuvasını bozarsınız, bir yenisini yaparlar. Tekrar bozarsanız, tekrar yapmaya koyulurlar. Kaç defa bozulursa bozulsun, yılmadan bir yenisini yaparlar.
Dostoyevski
Sayfa 59 - Can Yayınları
Hem de, düşünceme göre her şeyden önce başkalarına karşı iyi olmamız gerekiyor, hatta maiyetimizdekilere karşı bile... onların da insan olduklarını unutmamalıyız. İyilik her şeyi kurtarır, her şeyi düzeltir.
Dostoyevski
Sayfa 11 - Can Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tatsız Bir Olay
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750705830
Orijinal adı:
Skverniy anektod
Çeviri:
Nihal Yalaza Taluy
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Tatsız Bir Olay
Tatsız Bir Olay
Dostoyevski'den unutulmaz bir uzun öykü: 'Tatsız Bir
Olay'

Petersburglu üç general, yumuşacık koltuklara oturmuş, bir yandan sohbet etmekte, bir yandan da şampanyalarını yudumlamaktadırlar. Dostoyevski'nin deyişiyle: 'güzel ülkemizin değerli çocuklarının' kalkınma hareketlerine giriştikleri yıllardır. Rusya'da çarlığın çözülmeye başladığı, pek çok şeyle birlikte askerî bürokrasi ile yoksul memur sınıfı arasındaki ilişkilerin de değişmeye yüz tuttuğu yıllar. İşte bu davette generallerden biri, bu kısa romanın kahramanı olan İvan İlyiç, aşağı dereceden memurlara karşı iyi davranışları savunmaya başlar. Ona göre önlerinde açılan yeni dönemin özelliği bu olacaktır: insanseverlik. Ama general önce arkadaşları arasında alay konusu, sonra da içkinin etkisiyle çıkıp dışarıda tatsız bir olaya neden olur. Tatsız Bir Olay, Dostoyevski'nin erken uzun öykülerinden biri. Ama son derece çağdaş bir yazınsal ve düşünsel başyapıt.
(Tanıtım Yazısı)

Kitabı okuyanlar 272 okur

 • Yağmur Kaçer
 • Elif Bayram
 • İrem UYANIK
 • Ömer Gözübüyük
 • Ahmet Ky
 • Daylin LD
 • Atakan CAN
 • Gamze Gazezoğlu
 • Aysun Yıldırım
 • Gözde Bülbül

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.1
14-17 Yaş
%3.2
18-24 Yaş
%24.2
25-34 Yaş
%33.7
35-44 Yaş
%24.2
45-54 Yaş
%7.4
55-64 Yaş
%3.2
65+ Yaş
%2.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%39.8
Erkek
%59.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17 (16)
9
%20.2 (19)
8
%38.3 (36)
7
%14.9 (14)
6
%9.6 (9)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0