Tatsız Bir Olay

8,1/10  (29 Oy) · 
64 okunma  · 
20 beğeni  · 
997 gösterim
Dostoyevski'den unutulmaz bir uzun öykü: 'Tatsız Bir
Olay'

Petersburglu üç general, yumuşacık koltuklara oturmuş, bir yandan sohbet etmekte, bir yandan da şampanyalarını yudumlamaktadırlar. Dostoyevski'nin deyişiyle: 'güzel ülkemizin değerli çocuklarının' kalkınma hareketlerine giriştikleri yıllardır. Rusya'da çarlığın çözülmeye başladığı, pek çok şeyle birlikte askerî bürokrasi ile yoksul memur sınıfı arasındaki ilişkilerin de değişmeye yüz tuttuğu yıllar. İşte bu davette generallerden biri, bu kısa romanın kahramanı olan İvan İlyiç, aşağı dereceden memurlara karşı iyi davranışları savunmaya başlar. Ona göre önlerinde açılan yeni dönemin özelliği bu olacaktır: insanseverlik. Ama general önce arkadaşları arasında alay konusu, sonra da içkinin etkisiyle çıkıp dışarıda tatsız bir olaya neden olur. Tatsız Bir Olay, Dostoyevski'nin erken uzun öykülerinden biri. Ama son derece çağdaş bir yazınsal ve düşünsel başyapıt.
(Tanıtım Yazısı)
Mithril / Morpheus 
21 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Okuması oldukça keyifli bir kısa hikaye...

Rusya'da üç üst sınıf generalin sohbetiyle başlar. En gençlerinin toplumun değişmesi için o dönemki sosyal yapıya zıt fikirleri vardır. Hümanizm'den bahseder ve insanın alt sınıflara iyi davranmasından...Ancak kendisiyle dalga geçilir bu düşüncelerinden ötürü...

Ve sonra da.. Cehenneme giden yolun iyi niyet taşlarıyla örülü olduğunu bir kez daha gösteren tatsız bir olay... Çünkü demir tavında dövülür...

gerçekten bazen kafamızda bi senaryo olur mantıksal olarak en muhtemel olacakların ince elenip sıkça dokunacağı şekilde işin eylemine geçildiğinde hiç beklenilmedik hayatın bize yaşattığı senaryolar oyunculuğumuzu alabildiğince zorlar. Tam bu tarzda bi kitap oldu benim için. Üstadı okumak çok zevkli yahu :)

Necmiye 
 31 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

İyilik yapmasını becerebilmek de bir hünerdir.İyi niyetle bazı kötü şeylerde yapılabiliniyor,çoğu insanın başına buna benzer tatsız bir olay gelmiştir.

Ahmed Yasir Orman 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Dostoyevskiden kısa bir hikaye. Kitapta kahramanımız üst sınıftan bir general. Bu generalimiz alt sınıflarla kaynaşmak istiyor ama ne yazık ki bu kaynaşma istediği gibi gitmeyince ortaya komik ve tatsız bir olay çıkıyor. Dosto, kitapta 19. Yüzyıl Rusya’sındaki sınıf farklılıklarını bu General üzerinden çok iyi göstermiş. Neyse kitap da 75 sayfa olunca incelememi de burada kesmek istiyorum. Son olarak Dostoyevski yazmışsa boş yazmamıştır deyip okuyun derim. En kötü ortamlarda Dosto okudum dersiniz. Hem kim okuyacak şimdi kapkalın Budala’yı, Suç ve Ceza’yı ya da Karamozov Kardeşleri. Mis gibi 75 sayfalık bu kitap sayesinde Dostoyevski ben de okudum diyebileceksiniz. Aman düşünmeye gerek okuyun gitsin işte.

Okan Bayram 
15 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dönemin genel olarak kabul edilen düşüncelerine zıt şeyler söyleyen bir genarelle nasıl alay edildiğini anlatan bir öykü. Kitapta insan çözümlemeleri çok iyi yapılmış ve psikolojileri iyi bir şekilde irdelenmiş. Hikaye ise insanı içine çeken, hoş bir hikaye.

Kitaptan 9 Alıntı

Yasemin Bektaş 
24 Şub 14:45 · Puan vermedi

Karıncaların yuvasını bozarsınız, bir yenisini yaparlar. Tekrar bozarsanız, tekrar yapmaya koyulurlar. Kaç defa bozulursa bozulsun, yılmadan bir yenisini yaparlar.

Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 59 - Can Yayınları)Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 59 - Can Yayınları)
Salih Çermik 
14 Oca 14:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Akşam gevezelik edersin, sabah da yaptığına pişman olursun.

Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 19 - Can Yayınları - 3. Baskı)Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 19 - Can Yayınları - 3. Baskı)
Salih Çermik 
14 Oca 14:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Duygularımızın pek çoğu gündelik bir dille anlatmada bize gerçekten pek uzak görünür.

Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 22 - Can Yayınları - 3. Baskı)Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 22 - Can Yayınları - 3. Baskı)

Anlayamamak anlamaktan daha zor. Evet ben tüm benliğimle bu düşünceye inanıyorum. İyi olmak, insancıllık. İnsanları uyandırmalı, onlara fırsat vermeli. İşte o zaman daha iyi bir malzemeyle işe başlayabilirsiniz. Her şey çok açık değil mi?

Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 18)Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 18)

Galiba söyledikleri, söylemek istediklerinden farklı şeyler olduğundan bir türlü derdini kadına anlatamadı.

Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 88)Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 88)

Ancak Pseldonimov'un içinde; yaşadığı kötü durumdan sıyrılıp, doğru dürüst bir yaşama kavuşmakla ilgili, içten gelen bilinçsiz ama canlı bir inanç olgunlaşıyordu. Bir karınca gibi kararlı ve sabırlıydı. Karıncaların yuvasını bozarsanız yenisini yaparlar. Bir kez daha bozunuz yeniden yapmaya koyulurlar. Kaç kez bozulursa bozulsun, yılmadan bir yenisini inşa ederler. İşte Psedonimov da bu karıncalar gibi bir insandı.

Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 74)Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 74)

Kimi zaman beynimize birbiri ardına pek çok düşüncenin hücum ettiği olur. Anlatılması çok güç böyle düşünceleri hep biliriz. Bu duygularımızı konuşma diliyle anlatmada güçlük çekeriz. Bu nedenle bu duygular herkeste olmasına karşın ortaya çıkarılıp gösterilemezler.

Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 22)Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 22)

başkalarına karşı iyi olmaktan insancıl olmayı mı kast ediyorsunuz?
-evet, evet insancıllık. Anlatmak istediğim bu.

Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 11)Tatsız Bir Olay, Dostoyevski (Sayfa 11)