Beş Sevgi Dili Sevdiğiniz İnsana Yürekten Bağlılığınızı Nasıl İfade Edersiniz

8,5/10  (67 Oy) · 
273 okunma  · 
55 beğeni  · 
3.145 gösterim
Siz eşiniz ile oturup konuşmak istiyorsunuz, ama o size çiçek gönderiyor. Siz ev yemeği yemek istiyorsunuz, ama o size sarılarak doyuyor. Sorun sevginizde değil, sevgi dilinizde!

Dünyaca ünlü Dr. Gary Chapman, farklı insanların sevgilerini nasıl farklı şekillerde ifade ettiklerini ortaya koyuyor ve bunları şöyle sıralıyor:

Kaliteli Zaman, Onay Sözleri, Hediye Alma, Hizmet Eylemleri, Fiziksel Temas

Sizin için çok önemli bir şey karşınızdaki için hiçbir şey ifade etmeyebilir. Ya da sizin gerekli bulduğunuz bir şeyi karşı taraf hiç umursamayabilir. İşte bu kitap sizin ve karşınızdaki kişinin ihtiyaçlarını anlamanız ve ona göre hareket etmeniz için bir kılavuz. Doğru adımları uygulayın ve doğru dili kullanın, kısa sürede sevginizi ifade etmenin ve karşılığında gerçek sevgiyi bulmanın mutluluğunu paylaşacaksınız.

Dr. Chapman, insanın duygusal sağlığına yön veren ve sonsuz sevgi iletişimini belirleyen kilit noktaları, her insanın sevgi deposu olduğunu ve bu büyük kaynağı canlı tutmak için küçük sevgi dolu bir adımın bile yetebileceğini anlatıyor. Anahtar sizin elinizde Hangi yoldan gitmeniz gerektiğine siz karar verin.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  226
 • ISBN:
  9789944983372
 • Orijinal Adı:
  The Five Love Languages
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Burcu Kırmızıgül (Yazar) 
 04 Şub 16:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hepimiz bir şekilde birilerini seviyoruz,annemizi,babamızı,sevgilimizi,çocuğumuzu,eşimizi vs.vs. ama bunu aktarmaya ya da bazı durumlarda ıspatlamaya gelince sıkıntı yaşıyoruz.En çok kurduğumuz cümlelerden biri de ben onu seviyorum ama beni bir türlü anlamıyor cümlesidir.Sevginizi ifade ederken ya da bir takım ispatlara giderken hata yaptığınızı biliyor muydunuz?Seni seviyorum demenin bir çok yolu var ve herkesin başka beklentileri... Bu kitabı okuduktan sonra sevgiyi aktarma anlayışım tamamen değişti ve ben daha mutlu ve rahat davranabilen bir insan oldum.Şiddetle tavsiye ederim.

Nurhan Işkın 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her insanın yaradılış itibarı ile sevgiyi ve duyguyu nasıl aldığını uzun yıllar araştırmış ve bu eseri yazmış olan,Dr. Chapman'ın muhteşem eseri.Bu kitabı okuduktan sonra insanlar ile iletişiminizi tekrar gözden geçireceksiniz...

Muhammed Işık 
18 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eşinizi, sevgilinizi tanımak onunla daha iyi iletişim kurabilmek istiyorsanız bu kitap size faydalı olabilir. Kendi sevgi dilinizi merak ediyorsanız da mutlaka istifade edersiniz.

Efşan 
08 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sevginin her dili ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Yüreği katı bir insan ancak sevgiyle iyileşir. Tekrar tekrar okumaya doyamadığım bir kitap.

Birsen Erol 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsanların sevgilerini farklı yollarla ifade ettiklerini anlatan kişisel gelişim kitabı. Farklı dillerin kullanıldığını öğreniyorsunuz, çevrenizdeki insanlara daha farklı bir gözle bakıyorsunuz, ilişkilerinizi değerlendirirken aklınıza geliyor bu diller. Ne var ki yalnızca siz anlıyorsunuz, her zamanki gibi hep sizin farkındalığınız gelişiyor, etrafınız bu dillerden habersiz. Bu dilleri öğrenmek de öğrendikten sonra uygulamak da emek işi. ..

Üzeyme Sungur 
13 Ağu 20:16 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 9/10 puan

Insanlar hangi sevgi dilinde konusuyor, en çok ta yakinlarimiz. sevdiklerimize nasıl hitap etmeli onlara sevgimizi nasıl göstermeli? Bu tarz sorulara cevap veren guzel bir kitap. Herkese kendi bildiği dille hitap etmezseniz anlasamazsiniz. :)

Aynı şeyi anlatmak isterken, aynı duygularla severken ya da aynı şeye kızarken bile kullandığımız dilin farklılığını anlatıyor. Hepimiz sevgiyi aynı şekilde ifade edemeyiz, düşüncelerimiz birken cümlelerimizin farklılıklarını gözlerin önüne seriyor tavsiye ediyorum.

Funda 
07 Ağu 11:20 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kesinlikle herkesin mutlaka kütüphanesinde olması gereken bir kitap .Her zaman aynı sevgi dilinin söz konusu olmayıp ,sevgiyi göstermenin şekilleri tabi bununla bitmiyor bir de bunu keşfetmek gerekiyor anlayabilmek için .Yormadan yorulmadan eşinizi arkadaşımızı seviyor ve daha pürüzsüz ilişkilere adım atılıyor bu kitap sonrasında

Gamize 
13 Şub 00:51 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Her anlamda çok yararlı bir kitap. Kendi baskın sevgi dilinizi keşfedebilir ve sevgi dillerini öğrenerek sevdiklerinizle daha iyi iletişim kurabilirsiniz. Yazar beş sevgi dilini anlaşılır bir şekilde, örneklerle anlatmış. Vaktinizi ayırdığınıza pişman olmazsınız.

Kübra Celebi 
20 Nis 12:33 · Kitabı okuyor · Beğendi

Sevgi ve sevgi gösterisi hakkındaki farklılıkları öne çıkaran, empati kurup sevdiğiniz kişileri daha iyi anlayabilmenizi sağlayan, güzel uslubuyla yazılmış ve kesinlikle tavsiye edilir bir kitap. Okurken hiç sıkılmıyorsunuz. Ben ikinciye okuyorum.

3 /

Kitaptan 15 Alıntı

Kalemzen 
10 Ağu 20:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sevgi geçmişinizi silemez ama geleceğinizi değiştirebilir

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 163 - Koridor yayınları 1.baskı)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 163 - Koridor yayınları 1.baskı)
Muhammed Işık 
08 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Şu benzetme hoşuma gider:" Her çocuğun içinde doldurulması gereken bir " duygu deposu" vardır. Çocuk gerçekten sevildiğinde, doğal ve olması gerektiği gibi gelişir. Sevgi deposu boş kaldığında, çocuk yanlış davranışlara yönelir. Çocukların yaramazlıkları genellikle bu sevgi deposundaki boşluktan kaynaklanır."

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 21)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 21)
fatma 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aşık olma takıntısının sonsuza dek süreceğine inanmak,yanlıştı.Daha akıllıca,daha gerçekçi,daha mantıklı davranmalıydık.Bu tutku sürekli olsaydı,herkes çok ağır sorunlarla karşılaşırdı aslında.Öyle ki şok dalgaları iş,endüstri,din,eğitim ve toplumun diğer tüm alanlarını sarardı.Neden?Çünkü insan aşık olduğunda,hayatındaki diğer her şey gözünden silinir;özellikle de işi.Zaten bu yüzden aşka"takıntı"diyoruz.

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 33)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 33)
Muhammed Işık 
08 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kendi sevgi diliniz ile eşinizin sevgi dili arasındaki benzerlik, Çince ile İngilizce arasındaki benzerlik gibi olabilir. Sevginizi İngilizce ne kadar anlatsanız da, eşiniz sadece Çince biliyorsa, birbirinize sevginizi asla anlatamayabilirsiniz.

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 14)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 14)
Muhammed Işık 
08 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanların sevgi dilleri birbirinden farklıdır!

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 13)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 13)

Sevginin hedefi, istediğiniz bir şeyi elde etmek değil, sevdiğiniz insanın saadeti için bir şey yapmaktır.

Beş Sevgi Dili, Gary ChapmanBeş Sevgi Dili, Gary Chapman

Sevgi
Eşinizin baskın sevgi dili fiziksel temas ise, hiçbir şey ağlarken ona sarılmanızdan daha etkili olmayacaktır.

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 139)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 139)

Sevginin hedefi, istediğiniz birşeyi elde etmek değil, sevdiğiniz insanın saadeti için birşey yapmaktır."

""Aşık olan" kişi, sevdiği kişinin mükemmel olduğu ilizyonuna sahiptir."

"insanın varlığının kalbinde, samimi olmak ve başkaları tarafından sevilmez arzusu vardır.Evlilik, yakınlık ve sevgi için duyulan bu gereksinimi karşılamak üzere tasarlanmıştır."

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 88)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 88)

Eğer sevgi iletişiminde etkili olmak istiyorsak, öncelikle eşimizin baskın sevgi dilini keşfetmek ve öğrenmek zorundayız.

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 13)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 13)
2 /