Beş Sevgi Dili Sevdiğiniz İnsana Yürekten Bağlılığınızı Nasıl İfade Edersiniz

8,5/10  (56 Oy) · 
235 okunma  · 
45 beğeni  · 
3.038 gösterim
Siz eşiniz ile oturup konuşmak istiyorsunuz, ama o size çiçek gönderiyor. Siz ev yemeği yemek istiyorsunuz, ama o size sarılarak doyuyor. Sorun sevginizde değil, sevgi dilinizde!

Dünyaca ünlü Dr. Gary Chapman, farklı insanların sevgilerini nasıl farklı şekillerde ifade ettiklerini ortaya koyuyor ve bunları şöyle sıralıyor:

Kaliteli Zaman, Onay Sözleri, Hediye Alma, Hizmet Eylemleri, Fiziksel Temas

Sizin için çok önemli bir şey karşınızdaki için hiçbir şey ifade etmeyebilir. Ya da sizin gerekli bulduğunuz bir şeyi karşı taraf hiç umursamayabilir. İşte bu kitap sizin ve karşınızdaki kişinin ihtiyaçlarını anlamanız ve ona göre hareket etmeniz için bir kılavuz. Doğru adımları uygulayın ve doğru dili kullanın, kısa sürede sevginizi ifade etmenin ve karşılığında gerçek sevgiyi bulmanın mutluluğunu paylaşacaksınız.

Dr. Chapman, insanın duygusal sağlığına yön veren ve sonsuz sevgi iletişimini belirleyen kilit noktaları, her insanın sevgi deposu olduğunu ve bu büyük kaynağı canlı tutmak için küçük sevgi dolu bir adımın bile yetebileceğini anlatıyor. Anahtar sizin elinizde Hangi yoldan gitmeniz gerektiğine siz karar verin.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  226
 • ISBN:
  9789944983372
 • Orijinal Adı:
  The Five Love Languages
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Çok büyük bir hevesle okuduğum bir kitaptı vakti zamanında. Kitabın yazarı olan Gary Chapman da normalde bir psikolojik danışmandır. Bu kitabında danışanlarıyla birebir yaşadıklarını, karşılaştığı ve danışanlarıyla birlikte çözemeye çalıştığı problemleri, kökenlerini, ne yapılması gerektiğini, nelerin işi yokuşa sürdüğünü anlatıyor.

Günümüzde birçok insan -ben dahil- duygularımızı, düşüncelerimizi, sevgimizi aktarmakta güçlük çekiyoruz. İstediklerimizi ortaya koyamadığımızda sosyal krizler baş gösterebiliyor. Kitapta belirtilen beş temel sevgi dilini de kendi hayatıma aktarmaya çalışıyorum. Lakin içinde bulunduğum çevre bana negatif enerjiden başka bir şey vermiyor. Neyse, bahaneci olmayı bırakıp bu beş maddeden bahsetmek istiyorum.

Onaylayıcı Kelimeler: Benim en çok önem verdiğim üçüncü sevgi dilidir. Birçok insan gibi ben de takdir edilmeye, iltifata ve güzel sözler duymaya ihtiyaç duyarken bunu çevremde hiç göremiyorum. Peki ben insanları ne kadar takdir ediyorum? Onu da bilmiyorum. Lakin hiç unutmadığım bir söz vardır. ''Marifet, iltifata tabidir.''

Kaliteli Zaman: Benim en çok önem verdiğim birinci sevgi dilidir. İnsanlarla keyifli vakit geçirmeyi çok severim, lakin ortamda herhangi bir şey beni rahatsız ederse o diyalog benim için işkenceye dönüşebilir. Bir nesnenin konumundan, ortamın fiziksel havasından, bir insanın söylediği bir cümleden bile çok etkilenebilirim. Bu hassaslığım neredeyse otistik dereceye kadar ulaşacak gibi ya ileride, dur bakalım..

Hediye Alma: En çok önem verdiğim dördüncü sevgi dilidir. Hediye vermekten hoşlanırım, almaktan daha çok hoşlanırım. Bunlar için özel bir gün olması da gerekmez. -ki ek olarak, anneler günü,babalar günü, sevgililer günü gibi şeylere karşıyım. Doğum günü biraz daha kişiye özel bir şey.- Canım ne zaman isterse, halk ağzıyla ''Bayram, seyran olmadan'' herhangi bir tanıdığıma hediye alabilirim. Bu isteğimle alakalı, bu niyetle alakalı..

Hizmet Eylemleri: İçlerinde en az önem verdiğim sevgi dili diyebilirim. Lakin yine de önemsiz gördüğümü söyleyemem. Ben hayatımda birçok işi -mümkün oldukça- kendi başıma halletmeye çalışırım. Eğer bir konuda yardıma ihtiyaç duyarsam bunu belirtirim ve yardım edene teşekkürümü sunar, kaldığım yerden devam ederim.

Fiziksel Temas: En çok önem verdiğim ikinci sevgi dili. Onaylayıcı Kelimeler ile ölümüne kapışır hatta. Sevgimi,ilgimi göstermenin en basit yoludur bana göre. Tabi bunu gerçekleştirmem karşımdaki kişi veya kişilerin bana yaydığı enerjiye de bağlı. Olumsuz enerji alırsam bırakın sarılmayı, daha fazla vakit bile geçirmek istemem. Eğer olumlu ise doya doya sarılırım. Her insanın sevgi görmeye ihtiyacı vardır. Ve bunu isterler.

Bu beş maddeye bakış açım,herkesle tabiki aynı olmayabilir.Öyle durumlarda birazcık çakılıp kalmakla birlikte, biraz da oluruna bırakıyorum. Bunu yaptığımda çoğunlukla huzursuz olduğumu söyleyebilirim. Bu karmaşanın bir sebebi de iletişim halinde olan insanların birbirini tanı(ya)maması, ben tanıyamıyorum en azından. Bilemiyorum çünkü ne an ne olacağı, ne yapacağını.. Genel olarak da sevgi depomun dibine kadar boş olduğumu söyleyebilirim. ''Sevdiğin kadar sevilirsin''i sonuna kadar yalanlıyorum. Ben bunu karşılığını göremedim, hissemedim.

Burcu Kırmızıgül (Yazar) 
 04 Şub 16:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hepimiz bir şekilde birilerini seviyoruz,annemizi,babamızı,sevgilimizi,çocuğumuzu,eşimizi vs.vs. ama bunu aktarmaya ya da bazı durumlarda ıspatlamaya gelince sıkıntı yaşıyoruz.En çok kurduğumuz cümlelerden biri de ben onu seviyorum ama beni bir türlü anlamıyor cümlesidir.Sevginizi ifade ederken ya da bir takım ispatlara giderken hata yaptığınızı biliyor muydunuz?Seni seviyorum demenin bir çok yolu var ve herkesin başka beklentileri... Bu kitabı okuduktan sonra sevgiyi aktarma anlayışım tamamen değişti ve ben daha mutlu ve rahat davranabilen bir insan oldum.Şiddetle tavsiye ederim.

Nurhan Işkın 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her insanın yaradılış itibarı ile sevgiyi ve duyguyu nasıl aldığını uzun yıllar araştırmış ve bu eseri yazmış olan,Dr. Chapman'ın muhteşem eseri.Bu kitabı okuduktan sonra insanlar ile iletişiminizi tekrar gözden geçireceksiniz...

Muhammed Işık 
18 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eşinizi, sevgilinizi tanımak onunla daha iyi iletişim kurabilmek istiyorsanız bu kitap size faydalı olabilir. Kendi sevgi dilinizi merak ediyorsanız da mutlaka istifade edersiniz.

Efşan 
08 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sevginin her dili ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Yüreği katı bir insan ancak sevgiyle iyileşir. Tekrar tekrar okumaya doyamadığım bir kitap.

Birsen Erol 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsanların sevgilerini farklı yollarla ifade ettiklerini anlatan kişisel gelişim kitabı. Farklı dillerin kullanıldığını öğreniyorsunuz, çevrenizdeki insanlara daha farklı bir gözle bakıyorsunuz, ilişkilerinizi değerlendirirken aklınıza geliyor bu diller. Ne var ki yalnızca siz anlıyorsunuz, her zamanki gibi hep sizin farkındalığınız gelişiyor, etrafınız bu dillerden habersiz. Bu dilleri öğrenmek de öğrendikten sonra uygulamak da emek işi. ..

Aynı şeyi anlatmak isterken, aynı duygularla severken ya da aynı şeye kızarken bile kullandığımız dilin farklılığını anlatıyor. Hepimiz sevgiyi aynı şekilde ifade edemeyiz, düşüncelerimiz birken cümlelerimizin farklılıklarını gözlerin önüne seriyor tavsiye ediyorum.

pınar çiçek 
01 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Belkide sevgimizi göstermede yetersiz kalıyoruz.Beklentilerimiz kadar adım atamıyoruz ya da yanlış adımlar atıyoruz sevgimizi gösterirken.Okuduktan sonraki bi süre sevdiklerimin sevgi dillerinin ne olabileceğini düşünerek davrandım,işe yaradığını söyleyebilirim.Tabi sevdiklerimizi incitmeden yaşamak en güzel sevgi dili....

Gamize 
13 Şub 00:51 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Her anlamda çok yararlı bir kitap. Kendi baskın sevgi dilinizi keşfedebilir ve sevgi dillerini öğrenerek sevdiklerinizle daha iyi iletişim kurabilirsiniz. Yazar beş sevgi dilini anlaşılır bir şekilde, örneklerle anlatmış. Vaktinizi ayırdığınıza pişman olmazsınız.

Kübra Celebi 
20 Nis 12:33 · Kitabı okuyor · Beğendi

Sevgi ve sevgi gösterisi hakkındaki farklılıkları öne çıkaran, empati kurup sevdiğiniz kişileri daha iyi anlayabilmenizi sağlayan, güzel uslubuyla yazılmış ve kesinlikle tavsiye edilir bir kitap. Okurken hiç sıkılmıyorsunuz. Ben ikinciye okuyorum.

2 /

Kitaptan 9 Alıntı

Muhammed Işık 
08 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Şu benzetme hoşuma gider:" Her çocuğun içinde doldurulması gereken bir " duygu deposu" vardır. Çocuk gerçekten sevildiğinde, doğal ve olması gerektiği gibi gelişir. Sevgi deposu boş kaldığında, çocuk yanlış davranışlara yönelir. Çocukların yaramazlıkları genellikle bu sevgi deposundaki boşluktan kaynaklanır."

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 21)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 21)
fatma 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aşık olma takıntısının sonsuza dek süreceğine inanmak,yanlıştı.Daha akıllıca,daha gerçekçi,daha mantıklı davranmalıydık.Bu tutku sürekli olsaydı,herkes çok ağır sorunlarla karşılaşırdı aslında.Öyle ki şok dalgaları iş,endüstri,din,eğitim ve toplumun diğer tüm alanlarını sarardı.Neden?Çünkü insan aşık olduğunda,hayatındaki diğer her şey gözünden silinir;özellikle de işi.Zaten bu yüzden aşka"takıntı"diyoruz.

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 33)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 33)
Muhammed Işık 
08 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kendi sevgi diliniz ile eşinizin sevgi dili arasındaki benzerlik, Çince ile İngilizce arasındaki benzerlik gibi olabilir. Sevginizi İngilizce ne kadar anlatsanız da, eşiniz sadece Çince biliyorsa, birbirinize sevginizi asla anlatamayabilirsiniz.

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 14)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 14)
Muhammed Işık 
08 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanların sevgi dilleri birbirinden farklıdır!

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 13)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 13)

Sevginin hedefi, istediğiniz bir şeyi elde etmek değil, sevdiğiniz insanın saadeti için bir şey yapmaktır.

Beş Sevgi Dili, Gary ChapmanBeş Sevgi Dili, Gary Chapman

Sevginin hedefi, istediğiniz birşeyi elde etmek değil, sevdiğiniz insanın saadeti için birşey yapmaktır."

""Aşık olan" kişi, sevdiği kişinin mükemmel olduğu ilizyonuna sahiptir."

"insanın varlığının kalbinde, samimi olmak ve başkaları tarafından sevilmez arzusu vardır.Evlilik, yakınlık ve sevgi için duyulan bu gereksinimi karşılamak üzere tasarlanmıştır."

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 88)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 88)

Sevgi
Eşinizin baskın sevgi dili fiziksel temas ise, hiçbir şey ağlarken ona sarılmanızdan daha etkili olmayacaktır.

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 139)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 139)

Eğer sevgi iletişiminde etkili olmak istiyorsak, öncelikle eşimizin baskın sevgi dilini keşfetmek ve öğrenmek zorundayız.

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 13)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 13)
Serpil Ağ 
25 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hissetmediğiniz şeyleri hissettiğinizi iddia ederseniz,bu iki yüzlülük olur...Ama karşınızdaki kişinin yararı veya zevki için bir sevgi davranışında bulunuyorsanız,bu sadece tercihtir.

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 191 - KORİDOR)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 191 - KORİDOR)