Beş Sevgi Dili Sevdiğiniz İnsana Yürekten Bağlılığınızı Nasıl İfade Edersiniz

8,5/10  (96 Oy) · 
370 okunma  · 
82 beğeni  · 
3.801 gösterim
Siz eşiniz ile oturup konuşmak istiyorsunuz, ama o size çiçek gönderiyor. Siz ev yemeği yemek istiyorsunuz, ama o size sarılarak doyuyor. Sorun sevginizde değil, sevgi dilinizde!

Dünyaca ünlü Dr. Gary Chapman, farklı insanların sevgilerini nasıl farklı şekillerde ifade ettiklerini ortaya koyuyor ve bunları şöyle sıralıyor:

Kaliteli Zaman, Onay Sözleri, Hediye Alma, Hizmet Eylemleri, Fiziksel Temas

Sizin için çok önemli bir şey karşınızdaki için hiçbir şey ifade etmeyebilir. Ya da sizin gerekli bulduğunuz bir şeyi karşı taraf hiç umursamayabilir. İşte bu kitap sizin ve karşınızdaki kişinin ihtiyaçlarını anlamanız ve ona göre hareket etmeniz için bir kılavuz. Doğru adımları uygulayın ve doğru dili kullanın, kısa sürede sevginizi ifade etmenin ve karşılığında gerçek sevgiyi bulmanın mutluluğunu paylaşacaksınız.

Dr. Chapman, insanın duygusal sağlığına yön veren ve sonsuz sevgi iletişimini belirleyen kilit noktaları, her insanın sevgi deposu olduğunu ve bu büyük kaynağı canlı tutmak için küçük sevgi dolu bir adımın bile yetebileceğini anlatıyor. Anahtar sizin elinizde Hangi yoldan gitmeniz gerektiğine siz karar verin.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  226
 • ISBN:
  9789944983372
 • Orijinal Adı:
  The Five Love Languages
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Burcu Kırmızıgül (Yazar) 
 04 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hepimiz bir şekilde birilerini seviyoruz,annemizi,babamızı,sevgilimizi,çocuğumuzu,eşimizi vs.vs. ama bunu aktarmaya ya da bazı durumlarda ıspatlamaya gelince sıkıntı yaşıyoruz.En çok kurduğumuz cümlelerden biri de ben onu seviyorum ama beni bir türlü anlamıyor cümlesidir.Sevginizi ifade ederken ya da bir takım ispatlara giderken hata yaptığınızı biliyor muydunuz?Seni seviyorum demenin bir çok yolu var ve herkesin başka beklentileri... Bu kitabı okuduktan sonra sevgiyi aktarma anlayışım tamamen değişti ve ben daha mutlu ve rahat davranabilen bir insan oldum.Şiddetle tavsiye ederim.

Nurhan Işkın 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her insanın yaradılış itibarı ile sevgiyi ve duyguyu nasıl aldığını uzun yıllar araştırmış ve bu eseri yazmış olan,Dr. Chapman'ın muhteşem eseri.Bu kitabı okuduktan sonra insanlar ile iletişiminizi tekrar gözden geçireceksiniz...

Ah-i Zer 
 24 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı okumadan önce sanırdım ki herkes kaliteli zaman geçirmekle sevildiğini hisseder. Halbuki bu benim sevgi dilimmiş. Herkesinki aynı olmak zorunda değilmiş. Kimisininki hizmet, kimisininki takdir edilmek. Bi insana onu sevdiğini hissettirmek için önce onun dilini çözmemiz gerektiğini öğretti bu kitap. Tavsiye ederim.

Muhammed Işık 
18 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eşinizi, sevgilinizi tanımak onunla daha iyi iletişim kurabilmek istiyorsanız bu kitap size faydalı olabilir. Kendi sevgi dilinizi merak ediyorsanız da mutlaka istifade edersiniz.

Efşan 
08 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sevginin her dili ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Yüreği katı bir insan ancak sevgiyle iyileşir. Tekrar tekrar okumaya doyamadığım bir kitap.

Birsen Erol 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsanların sevgilerini farklı yollarla ifade ettiklerini anlatan kişisel gelişim kitabı. Farklı dillerin kullanıldığını öğreniyorsunuz, çevrenizdeki insanlara daha farklı bir gözle bakıyorsunuz, ilişkilerinizi değerlendirirken aklınıza geliyor bu diller. Ne var ki yalnızca siz anlıyorsunuz, her zamanki gibi hep sizin farkındalığınız gelişiyor, etrafınız bu dillerden habersiz. Bu dilleri öğrenmek de öğrendikten sonra uygulamak da emek işi. ..

Üzeyme Sungur 
13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 9/10 puan

Insanlar hangi sevgi dilinde konusuyor, en çok ta yakinlarimiz. sevdiklerimize nasıl hitap etmeli onlara sevgimizi nasıl göstermeli? Bu tarz sorulara cevap veren guzel bir kitap. Herkese kendi bildiği dille hitap etmezseniz anlasamazsiniz. :)

Funda 
07 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kesinlikle herkesin mutlaka kütüphanesinde olması gereken bir kitap .Her zaman aynı sevgi dilinin söz konusu olmayıp ,sevgiyi göstermenin şekilleri tabi bununla bitmiyor bir de bunu keşfetmek gerekiyor anlayabilmek için .Yormadan yorulmadan eşinizi arkadaşımızı seviyor ve daha pürüzsüz ilişkilere adım atılıyor bu kitap sonrasında

Aynı şeyi anlatmak isterken, aynı duygularla severken ya da aynı şeye kızarken bile kullandığımız dilin farklılığını anlatıyor. Hepimiz sevgiyi aynı şekilde ifade edemeyiz, düşüncelerimiz birken cümlelerimizin farklılıklarını gözlerin önüne seriyor tavsiye ediyorum.

fatma binici 
23 Oca 12:05 · Kitabı okudu · 30 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sevdiğini insana yürekten bağlılığınızı nasıl ifade edersiniz? diye soruyor yazar. Cevabını vermeye çalıştığımda aslında karşımdaki kişiye göre değiştiğini o anda farklılık gösterdiğini anlamıştım. Farklı olan insanların sevgi dilleriydi. Hayatımızda bizim için önemli yere sahip insanlarla nasıl daha nitelikli iletişim kurabilir, sevgimizi hangi dille aktarabiliriz? Bu Soruları pek güzel cevaplayan bir kitap. Okuyunuz, okutunuz.

4 /

Kitaptan 43 Alıntı

Bir Okur Yazar 
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Sevgi, başka biri için bir şey yaptırır, kendiniz için değil.

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 172)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 172)
... 
10 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sevgi geçmişinizi silemez ama geleceğinizi değiştirebilir

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 163 - Koridor yayınları 1.baskı)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 163 - Koridor yayınları 1.baskı)
Muhammed Işık 
08 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Şu benzetme hoşuma gider:" Her çocuğun içinde doldurulması gereken bir " duygu deposu" vardır. Çocuk gerçekten sevildiğinde, doğal ve olması gerektiği gibi gelişir. Sevgi deposu boş kaldığında, çocuk yanlış davranışlara yönelir. Çocukların yaramazlıkları genellikle bu sevgi deposundaki boşluktan kaynaklanır."

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 21)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 21)
fatma binici 
23 Oca 12:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çocuk gelişimi alanında yapılan araştırmalar şunu gösteriyor. Dokunarak sevilen, kucaklanan ve öpülen çocukların duygusal yönleri, uzun süre boyunca fiziksel temastan mahrum kalan çocuklara oranla daha güçlü gelişiyor.

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 133 - Koridor Yayıncılık)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 133 - Koridor Yayıncılık)
fatma binici 
 23 Oca 12:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan olarak dünya üzerindeki diğer canlılardan en önemli farkımız, tercih yapabilmemizdir. ... Geçmişte yanlış tercihler yapmamız gelecekte de aynı hataları sürdürmemizi veya tekrarlamamızı gerektirmez. ... Sevgi geçmişimizi silemez ama geleceğimizi değiştirebilir.

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 163 - undefined)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 163 - undefined)
Muhammed Işık 
08 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kendi sevgi diliniz ile eşinizin sevgi dili arasındaki benzerlik, Çince ile İngilizce arasındaki benzerlik gibi olabilir. Sevginizi İngilizce ne kadar anlatsanız da, eşiniz sadece Çince biliyorsa, birbirinize sevginizi asla anlatamayabilirsiniz.

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 14)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 14)
fatma binici 
23 Oca 12:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çocukların yaramazlıkları, bir türlü alamadıkları sevgiyi arayışlarının saptırılmış halidir. Aile içinde bulamadıkları sevgiyi yanlış kanallardan, yanlış biçimde arıyorlardı.

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 21 - Koridor)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 21 - Koridor)
fatma 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aşık olma takıntısının sonsuza dek süreceğine inanmak,yanlıştı.Daha akıllıca,daha gerçekçi,daha mantıklı davranmalıydık.Bu tutku sürekli olsaydı,herkes çok ağır sorunlarla karşılaşırdı aslında.Öyle ki şok dalgaları iş,endüstri,din,eğitim ve toplumun diğer tüm alanlarını sarardı.Neden?Çünkü insan aşık olduğunda,hayatındaki diğer her şey gözünden silinir;özellikle de işi.Zaten bu yüzden aşka"takıntı"diyoruz.

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 33)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 33)
Muhammed Işık 
08 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanların sevgi dilleri birbirinden farklıdır!

Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 13)Beş Sevgi Dili, Gary Chapman (Sayfa 13)
Mehmet Şahin ÇİL 
27 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Beni işitenlere söylüyorum: Düşmanınızı sevin, sizden nefret edenlere iyilik yapın, size beddua edenlere siz hayır duada bulunun, size kötü davrananlar için dua edin... Baş kalarına, size davranılmasını istediğiniz gibi davranın. Eğer sizi sevenleri severseniz, bu size ne kazandırır? Günahkarlar bile kendilerini sevenleri severler."

Beş Sevgi Dili, Gary ChapmanBeş Sevgi Dili, Gary Chapman
5 /