Gerçek Özgürlük

·
Okunma
·
Beğeni
·
11,5bin
Gösterim
Adı:
Gerçek Özgürlük
Baskı tarihi:
Aralık 2014
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751416483
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Üniversite öğrencisi Timur ile profesörlükten emekli Yakup Bey tanışırlar. Yakup Bey, Timur'un gözlerinde duygu, düşünce ve davranışlarıyla yaşamı özgürce kucaklayamayan, özüne ulaşamamış bir gencin iç yalnızlığını ve burukluğunu görür. Aylar sürecek bu sohbet Timur için kültür robotluğundan "şahsiyet" olmaya götüren bir özgürlük yolculuğuna dönüşür.
(Tanıtım Bülteninden)
352 syf.
·19 günde·Beğendi·Puan vermedi
bazen iyi ki kişisel gelişim kitapları okuyorum diyorum, her zaman faydasını göreceğim bir kitap daha kitaplığımda yerini aldı;Yirmili yaşların başlarında psikoloji bölümü 3. sınıf olan Timur, o gün çay bahçesinde Nesrine ettiği evlilik tekline hayır cevabı alınca kendini sorgulamaya başlar ve o günden sonra hiç bir şey Timur için aynı kalmaz. Tam da o anda karşısına çıkan Yakup bey onun içindeki "ben"i çıkarması için yol gösterir, bir şahsiyet olma yoluna giren Timurun bu yolculukta tanıştığı insanlar hayatını değiştirmeye başlamıştır bile.

Hayatın her alanında size yol gösterecek olan bu eseri herkese tavsiye ederim, iyi okumalar:)
352 syf.
·Beğendi·10/10 puan
"Kendi yolculuğumuzu yapabilmek için buradayız.Bu yolculukta kendimiz olabilme cesaretini bulmamız kolay değildir,ama kendimiz olmadan yaşamımızdaki hiçbir şey anlamını bulamaz."
Herkese selam bi kaç gün önce rahmetli@dogancucelogluofficial hocamızın #gerçeközgürlük kitabını okudum ve okurken keşke daha onceden okusaymışim, diye çok pişman oldum,genelde makaleleri olsun sözleri videoları olsun takip ediyordum ama kalemiyle ilk bu kitapta tanıştım ve iyi ki de tanışmışim Gerçek özgürlük kitabında Yakup Bey ve onun öğrencisi sayılabilecek Timur bey hayatlarını deneyimlerini birbirine açıyorlar ve açarken de bizlere kendimizi bulabilme şansı veriyorlar kitabin verdiği hayat dersleri beni o kadar çok etkiledi bana çok büyük değerler kattı bilmediğim şeyleri öğrendim kitapta ilerlerken 109.sayfaya geldim."İyilik ve kötülük büyüklüğüyle değil duyarlılık derecesiyle bizi etkiler."
Bölümün girişi bu alıntıyla başlamış yıllar önce ortaokulda ki öğretmenimiz bizlere Kerim altınok & Selim altınok ikizlerin zorluklarla dolu hayat hikayesini izlettirmisti Kerim hoca ve Selim hoca tek yumurta ikizleri ve yüzde yüz görme engelleri var buna rağmen çabalayarak Istanbul üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazanıyorlar ve orada büyük bi emek sarfederek üniversiteyi birincilik ve ikincilik ile bitiriyorlar ve avukat oluyorlar sonra o alanla yetinmeyip kendilerini geliştirmeye devam ediyorlar ve müzik alanında aklınıza gelebilecek her türlü enstrümanları çalabiliyorlar bir sürü vakıfta gerek konferansları olsun gerek seminerleri Koroları satranç hikayeleri olsun yardım yapıyorlar ve kendileri gibi olan insanların hayatlarını şekillendirmesin de yardımcı oluyorlar.Ben Kerim ve Selim hocama önce arkadaşları sonra da gmail yoluyla ulaşmaya çalıştım ve bir videolu sohbet ayarladim onlarla sohbet ettik konuştuk o kadar iyi insanlar ki iyi ki bu kitabi okumuşum ve iyi ki onlarla görüşme ayarlamak için yazmışım @kerimselimaltinok a çok teşekkür ederim.
Bu kitabı #okuyunokutturun hepinizin çok seveceğine eminim.
352 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10 puan
Gerçek özgürlük nedir?

Öncelikle herkesin kendine sorması gereken bir soru olduğunu düşünüyorum.Gerçekten özgür müyüz ?,Düşünce,duygu ve davranışlarımızla hayatı özgürce kucaklayabilen bir birey olabildik mi? yoksa kültürel değerler çerçevesinde hareket eden birer robot bireyler miyiz?.Kısacası bir şahsiyetmiyiz yoksa robot mu?

Doğan hoca bu kitabında bireyden başlayarak topluma ve toplumsal değerlere uzanan bir farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.Özüyle iletişim kopmuş,hayatta kendi olarak var olamamış bir üniversite öğrencisi olan Timur un hikayesi ile toplumu oluşturan birey ve aile ye yönelik tespitler var bu hikayede.Yazar adeta kendi gençliği ve tecrübeli yaşlılığı arasında ki sohbeti öğretici bir şekilde anlatmış.

Bu kitapta bilişsel sistemimiz deki en önemli iki sistem olan "Tanımlama Sistemi " ve "Değerlendirme Sistemi" nin nasıl düşüncelerimizin temelindeki inanç ve değerleri yansıttığını öğreneceksiniz.Toplum tarafından şekillendirilerek taktığımız bu iki gözlüğün dış dünyayı tanımlama ve değerlendirmede ne kadar önemli olduğu ve şahsiyet olmayı amaç layan bir bireyin bu iki sisteme nasıl dikkat etmesi gerektiği öğreneceksiniz.

Bir toplum kültürünün ,o kültürel çoğrafyada yaşayan insanların düşünce ve davranışları üzerindeki etkisi ve bireyin yaşadığı çıkmazlar anlatılıyor.Hepimiz yaşadığımız kültürün ürünü bireyleriz ve ancak bu kültürün üzerimizdeki bir muhasebesini yapabilecek bireyler olarak düşünebilirsek bir şahsiyet olabiliriz.

Kitabın bence en önemli meselesi bir "şahsiyet olmak" ile "toplumun bireyi olmak" arasındaki farkı anlatabilmek olmuş.

Kitabın giriş bölümlerinde Timur un ilk defa duyduğu kavramlar (Kendine tanıklık,Anlam çerçevesini kendi oluşturmak vb..) çoğumuzun üzerine çok düşünmediği ve ilk defa duyduğu kavramlar olarak karşımıza çıkıyor .

Kitap ayrıca tanım ve kavramları gerçek hikâyelerle örneklendirerek daha iyi anlatmış.

Doğan hocanın okuduğum ikinci kitabı ve bende derin mana ve farkındalık oluşturduğu ve belli aralıkla tekrar tekrar okuyabileceğim bir kitabı oldu.

Buraya kadar incelemeyi okuyan herkese teşekkür ederim.

Herkese bu kitabı okumayı kesinlikle tavsiye ederim.Umarım ki hayatınızda bu konuda farkındalık oluşturmayı başarabilirsiniz.
322 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitabın sonuna yönelik yorumlarda bulundum çünkü içinde bulunduğum durumda sonu bende çok önemli bir şeyi anlamamı sağladı.

Kitabı okurken o kadar rahatladım o kadar kendi hakkımda farkındalık kazandım ki anlatamam. Hayat karşıma ne zaman engeller çıkarsa veya ben onu engel olarak görsem kitaplar mutlaka ilaç olur bana. Bu kitap bana hediye olarak gelmişti ve öyle bir zamanda geldi ki asıl sıkıntımı anlamama yardımcı oldu ve tedavisini de yine bu kitapta buldum. Karşıma çıkan her engeli çözemeyebilirim ama bunun için kendimi kahredecek de değilim. Ya karşıma çıkan olayı engel olarak gören bensem ya bakış açımı değiştirmem gerekiyorsa?

Bu zamana kadar bana söylenen ‘bu saatten sonra insanları değiştiremezsin, sen değiş, görme, alttan al’ sözlerine anlam veremezdim. Anlamak istemezdim. Bu bana korkunç bir şeymiş gibi görünürdü. ‘Ben neden alttan alan, sürekli bir şeyler için çabalayan taraf olayım ki? Karşı taraf da bir şeyler yapmak zorunda. Değişmek zorunda’ diye düşünürdüm. Ama bu kitabı okuduktan sonra bana aslında ne demek istenildiğini anladım. ‘Alttan alma’ kısmı benim için doğru olmasa da diğerleri daha anlamlı. Evet, insanlar değişmez ama sen onların bu özelliğine takılma, üzülme, yani önceliğin kişiler değil bir şeylerin çözümü, kendi farkındalığın, bakış açını değiştirmek olsun.

Genel olarak kendinizi farketmenizi, özgürlüğün ne demek olduğunu anlamanızı ve onu içinizde bulmanızı sağlayacak muhteşem bir kitap. Doğan Cüceloğlu’nun kitaplarını annemden biliyorum. Kitabın içinde şöyle bir söz var ‘anneler başaramazsa tüm insanlık tehlikeye girer.’ Bana bir şeyler katmaya çalışan, öğreten, emek veren, beni değiştiren, benim için çabalayan annemi ve yakın zamanda kaybettiğimiz çok değerli Doğan Cüceloğlu’nu saygıyla anıyorum
352 syf.
·Puan vermedi
"Yaşamında kendisi olarak var olamamış biri duygu düşünce ve davranışlarıyla yaşamı özgürce kucaklayabilir mi?"

"Hayatınızın her anında hayâl ortakları ve hayal katilleri ile karşılaşacaksınız eğer hayâl katillerinin etkisinde kalırsanız ,gerçekleştirmek istedikleriniz hep birer hayâl olarak kalacak.."


" Gerçek Özgürlük Doğan Cüceloğlu'ndan geriye kalan harika bir yapıt.Gerek tespitleri gerek de zihinlerde yer edecek sözleri ile ..Doğan Hoca kitapta, basit bir kurgu üzerinden devasa nitelikteki tespitlerini okura ulaştırıyor..Bunu da kültür robotluğundan kendi benliğini bulmaya adım adım ilerleyecek bir genç ve ona yardımcı olacak bir psikoloji profesörü aracılığı ile gerçekleştiriyor."

"Kitapta farkındalık kazanma yolunda bizler için iyi bir adım olacağını düşündüğüm ,hayatlarından feyiz alabileceğimiz ve insanlara insan olarak yaklaşmayı bize öğretecek olan, Selim-Kerim Altınok kardeşlerin,Semra Çetinkaya'nın ve Ramazan Baş'ın öykülerini de dinliyoruz..

"Bazen yolumuza büyük engeller çıkabilmektedir lakin mühim olanın kendi kendimize koyduğumuz engellerin bizlerin asıl engeli olduğunu bilmemizdir...
Hayata farklı bir bakış açısı ile devam etmek istiyorsanız gerçekten yararlanabileceğiniz güzel bir kaynak...Sağlıcakla kalın..Mutlu günler..."
352 syf.
·26 günde·7/10 puan
İhtisas amaçlı okunabilecek bir kitap. Tamamını okumakta zorlandım. İlerlemiyor. Çok tekrara düşülmüş. Yazarın daha önce okuduğum kitaplarına göre akıcılığı düşük, sıkıcılığı yüksek bir kitap.
352 syf.
·5/10 puan
: Psikoloji bölümünde okuyan Timur, Nesrin'e evlenme teklifinde bulunur. Ama Nesrin kendisinden farklı bir kültüre ait olan Timur'un teklifini kabul etmez, arkadaş olarak kalmak ister.Timur reddedildikten sonra yolda dalgın dalgın yürürken bir sahafçıyla karşılaşır. (Yakup isimli sahafçı emekli bir psikologtur.)
Sahafçı, Timur'un yüzündeki ifadeyi görünce sebebini bilmese dahi ona tavsiyelerde bulunabileceğini düşünür ve her hafta buluşup sohbet ederler.
Sobette eğitimden, kültürlerden, toplum davranışlarından ve hem toplumsal hem fiziksel engellerine rağmen büyük başarılar elde etmiş olan insanlarla bir araya gelip Türkiye'deki eğitimin yetersizliğinden, insanların bilgisizce davranışlarından bahsederler.
Timur sonunda Nesrin ile tekrar buluşur ve ona ilk konuşmalarındaki Timur ile şimdiki Timur'un arasındaki farkı anlatır. Nesrin de bundan sonra bir araya gelerek Timur'un sahafçıdan öğrendiklerini kendisine anlatmasını ister.
352 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Psikolojik terapi alırken bir yandan kendimi bulmak için kişisel gelişim kitaplarına başlamaya karar verip ilk olarak bana önerilen ve bu zamana kadar verdiğim kararların aslında benim değil çevremdekilerin kararları olduğu kendimin aslında bir kültür robotu olduğumu farketmemi sağlayan çevremdeki insanları daha iyi çözümlememe yardımcı olan güzel bir kitap.
352 syf.
·8/10 puan
Doğan Cüceloğlu tarafından yazılmış, psikoloji alanı içerisinde okuyabileceğiniz güzel kitaplardan biridir. 70-80 yaşınızdaki halinizle 18-20 yaşınızdaki halinizi karşı karşıya getirmek ve olayları değerlendirmek, bunu da hikâyeleştirerek anlatıyor olmak kitaba çok güzel bir şekilde oturmuş. Timur Üniversite öğrencisidir ve gün içerisinde yaşadığı olayları Yakup Bey’e anlatır. Bunun üzerine Yakup Bey’in akıl yürütme yolları ile Timur’a kendi doğrularını kendisinin bulmasını sağlar. İçerisinde birçok şey öğrenebileceğiniz bir kitap okumanızı tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar
En yakın zamanda okuyacağım. Henüz satın almadım fakat mükemmel olduğuna eminim. Kişisel gelişim kitaplarına bayılıyorum. Keşke günün tamamında sadece kitap okuyabilsek ve hiç sıkılmasak. :/
352 syf.
·55 günde·10/10 puan
Hayatımızda bizi izleyen gözler ve bizim hakkımızda konuşan dillerden etkilenmeyi bırakıp kendi iç dünyamızda ki sesi dinleyip doğru ve gerçek olana doğru adimlayabilirsek gerçek özgürlüğe kavuşmuş oluyoruz.
Elalem ne der ? Hayat kısa canlarım ve bir hakkimiz var , çok güzel bir şekilde yaşamalıyız hata olur önemli olan her adımda çıkardığımız dersler önemli.
Mutlaka okumalısınız bu kitabi biticek diye şimdiden üzülmeye başladım.
352 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Kör olmak ne iyi şeydir
Kapalı gözleriniz
Çevrili içinize,
Kıyısında oturup bakarsınız
İçinizde dalgalanan denize.
Kapalı gözleriniz çevrili içinize...
çözüm getirmesi beklenen bir darbeden sonra zamanlar sorunlar çoğalıyor ve sağlıklı bir toplumsal değişim süreci bir türlü başlayamıyor..
Doğan Cüceloğlu
Sayfa 218 - Remzi kitabevi
..yüzyılları kapsayan bir zaman dilimi içinde insan toplumlarının evrimi inişler çıkışlar olsa da, insanı ve tüm doğayı içeren biz bilinci yönünde olacaktır.
Doğan Cüceloğlu
Sayfa 215 - Remzi kitabevi
. . . O zaman farkına varma, farkına vardıktan sonra üzerinde düşünme, üzerinde düşününce tedbirler alma ve bir değişim başlatma olanağı doğabiliyor.
bir toplumda uygarlığın oluşabilmesi içinse en temel koşul, o toplumdaki insanların kendi değerlerini seçebileceklerinin farkında olmasıdır..
Doğan Cüceloğlu
Sayfa 220 - Remzi kitabevi
Siz kendiniz, kendi hayatınızda kendiniz olarak var olamazsanız , kendiniz de dahil hayatınızda hiç kimseyle gerçek bir ilişki içine giremezsiniz. Herkesin başarılı gördüğü bir evliliğiniz olur , ama sizin ruhunuz yalnızdır, hüzünlü ve mutsuzdur.
“ Dünya bezen kapkaranlık gözükür , insan kendini yapayalnız ve değersiz görür , bu duygular da yaşamın bir parçası,”
Doğan Cüceloğlu
Sayfa 15 - remzi kitabevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gerçek Özgürlük
Baskı tarihi:
Aralık 2014
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751416483
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Üniversite öğrencisi Timur ile profesörlükten emekli Yakup Bey tanışırlar. Yakup Bey, Timur'un gözlerinde duygu, düşünce ve davranışlarıyla yaşamı özgürce kucaklayamayan, özüne ulaşamamış bir gencin iç yalnızlığını ve burukluğunu görür. Aylar sürecek bu sohbet Timur için kültür robotluğundan "şahsiyet" olmaya götüren bir özgürlük yolculuğuna dönüşür.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.519 okur

  • Hüseyin Kasap
  • Eren
  • Volkan Baran
  • Çolpan
  • Ali Arslan Can
  • Selcan Kahramanoğlu
  • Şule Tekkol
  • yasemin uyanık
  • Nurullah
  • Onur Kılıç

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5.4
13-17 Yaş
%3.3
18-24 Yaş
%21.7
25-34 Yaş
%30.4
35-44 Yaş
%26.1
45-54 Yaş
%10.9
55-64 Yaş
%2.2
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.4
Erkek
%36.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.4 (143)
9
%23 (93)
8
%23.3 (94)
7
%9.7 (39)
6
%5 (20)
5
%2.7 (11)
4
%0.2 (1)
3
%0.2 (1)
2
%0
1
%0.5 (2)

Kitabın sıralamaları