Gerçek Özgürlük

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.782
Gösterim
Adı:
Gerçek Özgürlük
Baskı tarihi:
Aralık 2014
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751416483
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Üniversite öğrencisi Timur ile profesörlükten emekli Yakup Bey tanışırlar. Yakup Bey, Timur'un gözlerinde duygu, düşünce ve davranışlarıyla yaşamı özgürce kucaklayamayan, özüne ulaşamamış bir gencin iç yalnızlığını ve burukluğunu görür. Aylar sürecek bu sohbet Timur için kültür robotluğundan "şahsiyet" olmaya götüren bir özgürlük yolculuğuna dönüşür.
(Tanıtım Bülteninden)
352 syf.
Bir insan ne kadar alçak gönüllü olabilir ki ? Sorusunun en cevap bulmuş halidir Cüceloğlu. Kitabın her bölümünde görebilirsiniz efendiliğini. Hayatımızdaki eksiklikleri, fazlalıkları, olması gereken ve gerekmeyen pekçok durumu gösterir kitabımız. Gerçek olaylardan ve günümüz zorluklarından da yararlanılmıştır. İnsanların ne zorluklarla şu anki durumlarına ulaştıklarını yansıtır. Onların hayatını okurken 'Vay be adamlar neler yaşamış.' cümlesini kurdum pekçok kez. Sadece kitabın kapak resminden bile çok şey anlayabileceğimiz bir kitap diye düşünüyorum. Toplumun kalıp yargılarından sıyrılıp kendimizi fark edebilme yolundaki çabamızın başarıya ulaşması ve kendi kafesimizden kurtulabilme umuduyla...
352 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Doğan Cüceloğlu'nun tüm kitapları okunmalı. "Mış Gibi Yaşamalar" ile tanıdım, "İletişim Donanımları" ve "Gerçek Özgürlük" ile anladım ki kitabın birinci sayfası ile son sayfası arasındaki "ben" arasında çok fark var.
352 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Çok sevdiğim Canım Cüceloğlu
Bir solukta okuduğum kitabın en sevdiğim kitaplarımın arasında yerini aldıRahatlıkla tavsiye edebilirim.Özgürlüğe adım atacaksınız..
325 syf.
·2 günde·6/10
Hayal kırıklığı yaşayan bir gencin öfkesini ve üzüntüsünü yenmeye çalışması. Kültür robotluğu kavramı üzerinde durulmuş. Kitabın temel amacına kişinin farkındalığını sağlamak diyebiliriz. Toplumu ve kültürel değerleri sorgulayan kitap, kişisel gelişim türünde bir roman
Bakınız #27156424 #27163065 #27164098 #27164813 #27168614 #27168848 #27168526
352 syf.
·28 günde·Beğendi·10/10
Kitap o kadar güzeldi ki sindire sindire okudum. Çok şey öğrendim. Özellikle de kendimi fark ettim. Engel değil düşünce yoksunluğunu öğrendim. ' Yüz ve Can ' ' Kültür Robotu' ' Tanımlama ve Değerlendirme Sistemi ' ve daha bir çok günlük hayatta içinde olduğumuz ama fark etmediğimiz kavramlardan o kadar güzel bahsedilmiş ki.. Kitapta Timur ve Yakup'un yolculuğu üzerinden kendimizi tanıyoruz. Okuyun, okutun :)
352 syf.
·Beğendi·10/10
Normalde kişisel gelişim kitaplarına karşı biri olarak bu kitabı okuduktan sonra aslında yanlış bir tutum içerisinde olduğumu gördüm.
Bence bu kitabı bizim toplum okumalı ve çoğu sıkıntının cevabını içinde seçip ona göre tavır almalı.Aslında bazı doğru değerlerin himayesine girerken ,çoğu yanlış değerlere nasıl hapsolduğumu görmemiz ,ve yazarın değişiyle nasıl "kültür robotu" olduğumuzu idrak ettirecek bir güzellikte
Kendinize bir iyilik yapın ve okuyun.
352 syf.
·10/10
Bu kitap farkındalık açısından çok verimli oldu benim için çok şey öğrendim günlük hayatta çok önemli olup bilmediğim çok şey en başta kültür robotu olduğumun farkında olduğumu biliyordum ama bu kitap terimsel olarak bana bunu öğretti ve hayatım geri kalanında kültür robotu olarak yaşamayacığım.
352 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Timur çok merak ediyordu Yakup bey'in kendisiyle neden bu kadar ilgilendiğini, ona neden bu kadar zamanını ayırdığını. Kitabın kapağındaki çizimde bunun cevabı o kadar güzel işlenmiş ki.. İnsanın yüzüne rikkat dolu bir tebessüm yayılıyor. İnsana "bir de bu pencereden bak" diyen kitaplar vardır. Bu öyle bir kitap. Yeni yeni tabirler yeni yeni bakış açıları öğrendim. İnsanın ufkunu açan kitaplar güzeldir. Ve son söz olarak; tavsiye ediyorum tabii ki, hem de bir an evvel...
352 syf.
Her insanın özgürleşmesi farklı yollarla olabilse de, aynılıkların güzel bir özeti.. ve modern insanın zor bir değere ilgisini çekmeyi başaran bir eser.
Biraz roman, biraz kişisel gelişim biraz da felsefe.. aslında daha çok felsefe.. ve özgürlüğün artık modalaştırıldığı ve ezbere söylendiği bir dünyada modern insana yapılmış asgari bir özgürlük önermesi; hem de esaslı ve değerli.. edindiği bilimsel bilgi birikimini başkalarına ve özellikle de gençlere aktarmada başarılı bir psikolog. Bilimsel bilginin can sıkıcı kabul edildiği yada olabildiği modern insana, iletişim ve psikoloji konusunda özü iletiye feda etmeden yapılabilmiş güzel bir hitap.
352 syf.
·Beğendi
Timur, henüz üniversitede okuyan 3.sınıf psikoloji öğrencisidir. Yine aynı bölümde okuyan Nesrin'le yolları kesişmiş ve onu hayatının tam merkezine koymaya karar vermiştir. Nesrin ile Timur'un yetiştikleri aile yapısı, sosyal çevreleri birbirlerinden oldukça farklıdır. İnsanları bu farklılıklar ilk başta çok celbeder lakin uzun vadeli bir ilişkide yalnızca birbirlerini yormaya başlarlar. Timur tüm sınırlarını kaldırmıştır Nesrin'e karşı bir kere. Bir gün bir çay bahçesine davet eder onu. Niyeti duygularını en yalın şekilde dile getirmek ve "EVLEN BENİMLE" demektir. Der de.. Aldığı cevap karşısında yerle yeksan olur herşey.Yerle gök birbirine karışır.Nesrin birşeyler anlatmaktadır ama artık onu duyabilecek bir Timur yoktur karşısında.. Konuşulacaklar bittikten sonra vedalaşıp ayrılırlar. Buraya kadar kendisini tutmayı başaran Timur yolda ağlamaya başlar. Gururu incinmiş,aşağılanmış ve istenmemiş hisseder kendini.Yoğun trafikte karşıdan karşıya dalgın bir şekilde geçmek üzereyken bir arabanın altında kalacaktır neredeyse bir el uzanır ve bir daha onu bırakmayacak olan bu el çekip alır onu oradan. Söylediği söz manidardır. Ruhuna dokunur Timur'un. Sonradan adının Yakup olduğunu öğrendiği bu beye sevgiyle bakar. Bilgili, kültürlü, kendini güzel yetiştirmiş ve hala yetiştirmekte olan, kendi aşkınlığına ulaşmış bu kişi bir o kadarda mütevazıdır. Timur'un kendisiyle olan şavaşını kazanmasına yardımcı olacaktır. Uzun süren sohbetler kah çay bahçesinde, kah bir kafede, kah değerli bir dostun evinde gerçekleşmektedir. Timur hayata ve kendisine dair çok şey öğrenmektedir.Korku kültüründe ve sevgi kültüründe yetişen bireyler, tanımlama ve değerler sistemine ilişkin çarpıcı örnekler,, sosyolojik açıdan bir çok şeye dikkat çeken Yakup bey Timur'a dönüm noktası yaşatmıştır. Artık o Nesrin'in çay bahçesinde reddettiği delikanlı değildir.Donanımlı bir birey olarak tekrar karşısına çıkacaktır Nesrin'in.Ve bir de bu açıdan baktıracaktır Timur'a.Kararı ne mi oldu tüm cevapları kitapta saklı. Yalın, sade ve anlaşılır bir dille kaleme alınan bu kitap benimde kendi yaşam savaşımsa aydınlatıcı bir ışık oldu.Böyle kıymetli kitapları okuyunca yazarına çay demleyesim geliyor.Notum:10/10
352 syf.
·10/10
Etkisinde kaldığım ve çıkamadığım değerli bir kitaptır. Okuduğu her satırı insan içine sokmak istiyo inanın bana. Kültür robotu olduğumuzun farkında olup bunun üzerine çok şey var bu kitapta. Bence bir hazine var. çünkü insan başlarına sabredebildiği kadar kendine iyilik etmiş oluyor. Kitapta değerlendirme sisteminden bahsediyor, herkes yaşadığı toplum kültür gereğince değerlendirme sistemi oluşturuyor ve dünyaya o değerlendirme sisteminden bakıyor. bizim gibi bakmalarını ve ya toplumun yüklediği yükler doğrultusunda yaşamak zorunda değil kimse. tam da bundan bahsediyor. herkesin kendinde çok şey bulacağı ve başkalarının düşüncelerine artık saygı duymayı öğrenebileceği bir kitap. okuyun ve okutun. yüreğinizden öperim..
352 syf.
·Beğendi·9/10
İki eseri birleştiren bir kitap aslında. Hem roman tadı alıyorsunuz hemde kişisel gelişim kitabı okur hevesi ile sayfaları çeviriyorsunuz. Doğan Cüceloğlu mesleğini o kadar ince işlemiş ki kitabında okurken baş kahramanın yerine geçip kendi değer ve tanımlama sisteminizi geliştiriyorsunuz. Kesinlikle ustalıkla yazılmış bir kitap, Doğan Cüleloğlu düşüncelerine ve fikirlerine son derece önem verilmesi gereken bir kişi, bu ülkenin böyle insanlara ihtiyacı var.
En temel özgürlük, insanın kendisi olarak yaşamında var olabilmesi ve kendi bütünlüğünü yaşayabilmesidir; dürüst insan özgürdür.
Kendi yolculuğumuzu yapmak için buradayız; bu yolculukta kendimiz olabilme cesaretini bulmamız kolay değildir, ama kendimiz olmadan yaşamımızdaki hiçbir şey anlamını bulamaz.
Hiç hata yapmayan insan,hicbir şey yapmayan insandır.Ve hayatta en büyük hata ,kendini hatasız sanmaktır

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gerçek Özgürlük
Baskı tarihi:
Aralık 2014
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751416483
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Üniversite öğrencisi Timur ile profesörlükten emekli Yakup Bey tanışırlar. Yakup Bey, Timur'un gözlerinde duygu, düşünce ve davranışlarıyla yaşamı özgürce kucaklayamayan, özüne ulaşamamış bir gencin iç yalnızlığını ve burukluğunu görür. Aylar sürecek bu sohbet Timur için kültür robotluğundan "şahsiyet" olmaya götüren bir özgürlük yolculuğuna dönüşür.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 531 okur

  • Mâşide Kahraman
  • Neriman Bilah Çap
  • Ayşe Uzel
  • Mavi Tuğba Ateş
  • Abdullah Demir
  • E.ayln
  • Taha Yasin KELEŞ
  • Münire Tanoğlu
  • İbrahim DAL
  • Zehra DAL

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.4
14-17 Yaş
%3.3
18-24 Yaş
%21.7
25-34 Yaş
%30.4
35-44 Yaş
%26.1
45-54 Yaş
%10.9
55-64 Yaş
%2.2
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.4
Erkek
%36.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.7 (60)
9
%23.2 (39)
8
%23.2 (39)
7
%8.9 (15)
6
%5.4 (9)
5
%2.4 (4)
4
%0
3
%0.6 (1)
2
%0
1
%0.6 (1)

Kitabın sıralamaları