Gerçek Özgürlük

Doğan Cüceloğlu
Yaşamında Kendisi Olarak Var Olamamış Biri Duygu, Düşünce Ve Davranışlarıyla Yaşamı Özgürce Kucaklayabilir Mi? “Dünya bazen kapkaranlık gözükür, insan kendini yapayalnız ve değersiz görür, bu duygular da yaşamın bir parçası. Bence sizin, sizi anlayacak biriyle konuşmaya ihtiyacınız var.” Bu kitap, gençlik yıllarımı temsil eden üniversite öğrencisi Timur ile yaşlılık yıllarımı temsil eden emekli psikoloji profesörü Yakup Bey arasında geçen sohbetlerden oluşuyor. Sevdiği kızın kendisini önemsemediğini fark etmeyen Timur ona evlilik teklif eder. Sosyoekonomik düzeyi yüksek Nesrin kibarca, “Sen ben denk değiliz,” mesajını verir. Tesadüfen Timur’la karşılaşan Yakup Bey gencin yüzünden hüznünü ve yalnızlığını anlar ve ona isterse Sahaflar Çarşısı’ndaki kitapçı dükkânına gelebileceğini söyler. Buluşmaya ve sohbet etmeye başlarlar. Bu sohbet içinde Timur kendi anlam verme sistemini, değerler sistemini, ezikliğinin kaynağını, toplumla, yaşamla ilişkisinin temellerini keşfetmeye başlayacaktır. O karşılaşmadan sonra Yakup Bey’le yaptığı sohbetlerde, kültür robotluğundan şahsiyet olmaya giden bir özgürlük yolculuğuna çıkacaktır. Bu kitapta, karşılıklı saygı içinde olan iki insanın; yaşamını, ilişkilerini, kendi anlam verme sistemini keşfedişi yer almaktadır. Sevgi mi özgürlüğe, özgürlük mü sevgiye götürür? İç yalnızlığı gözlerinden okunurken sevdiğine evlenme teklif eden, gerçek sevgiyi, gerçek aşkı sorgulayan üniversiteli bir gencin biz bilinci içinde adım adım Gerçek Özgürlük’e varışının öyküsü. Kendi yolculuğumuzu yapmak için buradayız; bu yolculukta kendimiz olabilme cesaretini bulmamız kolay değildir ama kendimiz olmadan yaşamımızdaki hiçbir şey anlamını bulamaz.
Yazar:
Doğan Cüceloğlu
Doğan Cüceloğlu
Tahmini Okuma Süresi: 9 sa. 45 dk.Sayfa Sayısı: 344Basım Tarihi: Aralık 2021İlk Yayın Tarihi: Aralık 2014Yayınevi: Kronik Kitap
ISBN: 9786257631594Ülke: TürkiyeDil: Türkçe

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
344 syf.
·
Puan vermedi
gerçek özgürlük
Yaşamında kendisi olarak var olamamış biri duygu, düşünce ve davranışlarıyla yaşamı özgürce kucaklayabilir mi? Danya bazen kapkaranlık gözükür, insan kendini yapayalnız ve değersiz görür, bu duygular da yaşamın bir parçası. Bence sizin, sizi anlayacak biriyle konuşmaya ihtiyacınız var." Bu kitap, gençlik yıllarımı temsil eden üniversite
Gerçek Özgürlük
Gerçek ÖzgürlükDoğan Cüceloğlu · Kronik Kitap · 20214,643 okunma
Reklam
344 syf.
·
Puan vermedi
Okuyun, okutturun..
Hayatımızda bazı klişeler vardır. Benim için bunlardan biri " bir kitap okudum hayatım değişti." diyen insanlardır. Bu görüşümden bu eşsiz kitabı okuduktan sonra vazgeçtim. Her kitabın insanlara kattığı bir şeyler vardır; farkında olalım ya da olmayalım. Ben bu kitabı okuduğum sırada bana çok şey katacağını fark ettim. Kitabın içeriğinde değinilen konular normal hayatımızda ne kadar sığ yaşadığımızı gösteriyor. Bir şeyler yapıyoruz, yaşıyoruz, düşünüyoruz, davranıyoruz ve en önemlisi bunun iyi ya da kötü olduğunu bilmeden kuşaktan kuşağa aktarıyoruz ve bu yaptıklarımız bir başka insandan neredeyse farksız. Yazar zaten bunu "Kültür robotu" diye nitelendiriyor. Kitabın bize en büyük mesajı; toplumların şekillendirdiği biz insanların bir dönüp kendi özümüze kendi benliğimize bakmamız gerektiğini vurgulaması. Kitabın içeriğine çok değinmek istemiyorum. Okuyacağınız zaman ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız:) Okuduğunuza pişman olmayacağınız nadir kitaplardan..
Gerçek Özgürlük
Gerçek ÖzgürlükDoğan Cüceloğlu · Kronik Kitap · 20214,643 okunma
344 syf.
·
Puan vermedi
·
6 günde okudu
Doğan Bey'in bu kitabında farkli iki karakter ( Yakup Bey ve Timur Bey) üzerinden kendini bulma çabasında özgürlüğünü bulamamış insan ve gerçek özgürlüğe ulaşmış insanı okuyoruz. Yetiştiğimiz yaşam ile kendi istedigimiz yasam arasında ki değerler söz konusu. Altını çizdiğim çok yer var. Okunulacak bir kitap. Tavsiye ederim. " Kendi yolculuğumuzu yapmak için burdayız; bu yolculukta kendimiz olabilme cesaretini bulmamız kolay değildir ama kendimiz olmayan yaşamımızda ki hiçbir şey anlamını bulamaz. "
Gerçek Özgürlük
Gerçek ÖzgürlükDoğan Cüceloğlu · Kronik Kitap · 20214,643 okunma
Reklam
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.