İçimizdeki Biz

·
Okunma
·
Beğeni
·
5,5bin
Gösterim
Adı:
İçimizdeki Biz
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
270
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751408402
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
İçimizdeki Biz
İçimizdeki Biz
İçimizdeki BİZ, yaşamımızdaki dayanışma gerçeğinin temelidir. Bu gerçeği yaşayan insanlar birbirlerine güven duyarlar. Aile yaşamı, komşuluk ilişkileri, ekonomik ve politik yaşam bu güven üstüne kurulur. Böyle bir toplumda trafik ışığında motoru stop eden arabanın sürücüsüne yardım eli uzanır; çocukların ve toprağın geleceğine sahip çıkılır. Evlerin içi kadar sokakların ve kentlerin temizliğine de önem verilir. 

Dayanışma bilincinin olmadığı yerde, Sen-ben Anlayışı hakimdir. Evrendeki dayanışma gerçeğinin fark edilmesi BİZ Bilinci'nin temelini oluşturur. 

Bu kitap, Sen-Ben Anlayışı üzerine kurulmuş aile ve iş yaşamının sorunlarını irdelemekte ve çözümün BİZ Bilinci'nde yattığını göstermektedir. 
(Arka Kapak)
270 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ilk okudugumda babami gördüm her satırda. Onu anlatiyordu hece hece.. sen ben degil biz olmayi, aileyi, ozveriyi, iyi bir insan olmayi sunuyor sayfa sayfa..
Meger eseri okumusum ama anlamamisim. Anlasam da ders cikarmamisim...
Vah bana!
Tuh bana!
270 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Sen ben değil "BİZ" bilinci yerleşmedikçe sağlıklı bir yaşam düzeyine ulaşılamayacağına dair kanıtlar üzerinden tavsiye veren. Ancak "BİZ" bilinciyle anlamlı ve kaliteli bir yaşam bulacağımızı anlatıyor.
270 syf.
·Beğendi·8/10
Gelirleriyle çocuklara kitap hediye ettiğim YouTube kanalımda bu kitabın da içinde bulunduğu kitaplık turu videomu izleyebilirsiniz:
https://youtu.be/a3ctaLux8B4

"Paradigma" kelimesini ilk kez duyduğum kitaptı, bu bakımdan benim için ayrı bir değeri var. Gündemimiz üzerinden sorunlarımıza eğilen kişisel gelişim kitabı. Kişisel gelişim kitaplarından zerre hazzetmem fakat Doğan Cüceloğlu kişisel gelişim kitaplarını ülkesel gelişim türünde algılatan yegane insanlardan.
264 syf.
·11 günde·10/10
kitap ben veya sen bilinciyle değil biz bilinciyle olmamız gereken bir çok konuyu ele almıştır herkesin okumasını tavsiye ederim özellikle evlenmek üzere olan veya evlenmeyi düşünenler için yazılmış bir bölüm var herkes okumalı bence
270 syf.
Dayanışma bilincinin olmadığı yerde, Sen-Ben anlayışı hakimdir.Evrendeki dayanışma gerçeğinin fark edilmesi BIZ Bilincinin temelini oluşturur.
Bu kitap, Sen-Ben anlayışı üzerine kurulmuş aile ve iş yaşamının sorunlarını irdelemekte ve çözümün BİZ Bilinci'nde yattığını göstermektedir.
270 syf.
Psikoloji kategorisinde okuduğum ikinci kitap olan İçimizdeki Biz bana birçok şey kattı. Toplumumuzda eksik olan büyük bir konuya değinmiş Sayın Doğan Cüceloğlu . Konuya bu kadar ayrıntılı olarak değindiği ve zihin dünyamıza kattığı bilinç sebebiyle kendisine şükranlarımı sunuyorum.
BİZ ne demektir? "Sen varsın, ben varım. Senin fikirlerin benim için önemli. Düşüncelerini benimle paylaşmandan mutluluk duyuyorum. Ortada bir sorun olduğu zaman bunu beraber aşabiliriz" bilincidir BİZ Bilinci. Hayatın her alanına değinen Cüceloğlu, içimizde var olmayan fakat olması en elzem olan BİZ Bilincini çok güzel bir üslup ile bizlere sunmakta. Aile içerisinde, iş yerinde ve tüm alanlarda BİZ Bilinci ile hareket etmenin bize neler katacağını görmekteyiz. En temelde bir insanın vizyon geliştirmesi, gelecekte yaratmak istediğinin, hayalinde temsilini kurması gerekir. Vizyon varsa, misyon vardır.
Kitabın muhatabı belli bir yere kadar aslında herkese hitap ediyor. Çocuğundan yaşlısına kadar herkesin rahatlıkla anlayabileceği sade bir dil kullanılmış. Ancak genel olarak bakacak olursak kitap daha çok fabrika, şirket, firma vb. işyerlerinde çalışan işçi ve bu işyerlerinin yöneticilerini ilgilendirecek bir muhtevaya sahip. Ancak yine de bu bölümlerde de bana kattığı çok şey oldu. İnsanlara karşı "sen şöylesin, ben böyleyim" gibi sen - ben anlayışının hâkim olduğu bir üslup yerine biz bilinci içerisinde yaklaşılması gerektiğini güzel bir şekilde ele almış yazarımız.
Kendilerine böyle bir çalışma ile bize kattıklarından ötürü teşekkürlerimi iletiyorum.
270 syf.
·10/10
Kitap, biz bilincinin tanımını, oluşturulmasını ve uygulamaya konulmasını anlatmaktadır. Aynı zamanda ailede, evde, işyerinde ve toplumda karşılaştığımız sorunları ve çözüm yollarını anlatmaktadır. Ayrıca ele alınan bu konuları anlamca desteklemek ve güçlendirmek için gerek anılardan gerekse gazete haberlerinden yararlanılmıştır.
270 syf.
·7 günde·7/10
Kitabın önsözünü okuyup iş yaşamı üzerine odaklanmış bir kitap olduğunu fark edince endüstri ve örgütsel psikoloji alanlarından çok hoşlanmayan bir psikolojik danışman olarak sıkılacağımı ve okumakta zorlanacağımı düşünmüştüm. Ancak Doğan Cüceloğlu hem üslubu hem verdiği somut örneklerle kitabı öyle çekici hale getirmiş ki hemen hemen hiç sıkılmadan okudum diyebilirim. Kitabın geniş bir kısmında iş yaşamında olması gereken insan ilişkilerinden söz edilse de iş hayatı ve aile hayatı birbirine benzetildiği için hemen hemen herkes için yararlı ve hayatına farkındalık katacağı farklı bilgilerle de dolu bir kitap olmuş. Özellikle yönetici olarak çalışan arkadaşlara farklı bir vizyon katacak, aynı şekilde endüstri ve örgütsel psikolojiye ilgi duyanlara da oldukça yararlı olabilecek bir kitap.
270 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10
'Ben ve Sen' bilincinden 'Biz' bilincine geçme sürecini akıcı ve sade bir dille anlatmakta kitap. Yazarın tüm kitaplarını bitiren bir okurun hayata karşı duruşunda olumlu gelişmeler olcağı aşikar. Kitaplarına zaman ayırmaya yeterince zamanınız yoksa bu kıymetli bilim insanının seminer ve/veya internetteki sunularını izleyebilirsiniz.
270 syf.
·8/10
Dayanışma duygusunu BİZ kelimesi üzerinden vurgulayan mükemmel bir kitaptı. İnsan davranışı tesadüflerle ortaya çıkmaz her davranışın altında nedenler vardır. Ve bunun da ötesinde insan 2 temel gereksinimle doğar bu hayata. Bunlardan 1'incisi birey olma 2'ncisi ise ait olma. Peki biz bunlar arasında evrensel bir ilke olan dengeyi sağlayabiliyor muyuz? Malesef. Bu dengeyi kurabilmek içinde önce sen-ben anlayışını terk edip BİZ anlayışını benisemek şart. Örneğin; bir çocuk sen ben anlayışı içinde olduğunda "davranışlarını" denetlemeye çalışacak, BİZ bilinci içinde "varoluşunun"doğal olduğunu keşfedecektir. Güvenin olmadığı yerde korkunun, iletişimin olmadığı yerde yalanın, sadakatin olmadığı yerdeysede anlamsızlık oluşacağı için buna çözüm üretmeliyiz. Bunun için de bireysel vizyonumuzu oluşturmalıyız
270 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Kişisel gelişim adına okuduğum belki hatırladığım ilk kitaplardan. Aile(evlilik, çocuk yetiştirme, eşlerin aileleri ve çevre ile uyumu vb.) iş(işveren, işçi, yönetici vb.) ve tüm yaşam birimlerinde ders niteliğinde başarılı bir kitap. Ben, sen bilincinden; biz siz bilinciyle hareket etmenin tüm yaşama katkısının nasıl olduğu ve nasıl davranılacağı konusun da dersler veren öğretmen, öğrenci konuşması şeklinde anlatımıyla okunan ve bunları güzel örneklerle süsleyen eğitici bir kitaptı Içimizdeki biz. Örnekleri gayet bilgilendirici ve farkındalık yaratıcı buldum.Yaşadığımız,duyduğumuz olaylar gibi aslında ama bunu pozitife çevirmek önemli olan ve faydası olacaktır.Dünyayi bir matris olarak düşünüp tüm dinamikler bu duruma etki eder. Yönetici mutlu olursa işçi de mutlu olur. Kadın mutlu olursa erkekte mutlu olur. Bunların tam tersi de düşünülebilir. Hayat bir zincirleme döngüden ibaret ve bir zincirin negatif etkisi yaşamın merkezini değiştirir. Kitabımızda geniş olarak bahsedilmiş bu konulardan.
Okudukça biz, siz anlayışını kitabın ismi gibi "Içimizdeki biz" şeklinde olumlu düşünceye dönüştüğünü hissediyorsunuz. Anlık uygulama gereksinimi duyuyor ve tüm herkesin okuyup neler olacağını görmek gibi ılımlı bir hayali hisse kapılıyorsunuz hayali diyorum kitabın baskısı 1996 yılı civarı ve bu döneme kadar neler değişti ve gelişti, bu bakımdan da düşünmüyor değilim

Yazarımızın da üstünde durduğu konulardan olan çağdaşlaşma ve buna istinaden gelişmeye açık toplum yaratma ve bunlar nasıl olur neler yapılmalı gibi basit gibi görünen ancak etkili soruların cevapları mevcut kitabımız da. Sen,ben anlayış kavramının ne denli dar çevreye tesiri olduğunu ve her şekilde olumsuz etkileri, bu bahse ek ikinci soru olarak; biz,siz anlayışının temelinin faydaları, gelişmenin nasıl sağlanacağı, aileden iş yerine, iş yerinden aileye tüm kısımlarım nesnel ve öznel etkileri, politik, ekonomik yansımalarını bir parça da olsa öğreniyoruz. Ben beğendim ve etkili buldum. Içimizde olmayan daha doğrusu var ama benimsemediğimiz düşüncelerin dışa vurumu oldu bu kitap benim için eğitim şart deyip bitiriyorum yorumumu🤗
Okuyun efendim..
270 syf.
·8/10
BİR MIH BİR NALI, BİR NAL BİR ATI KURTARIR...

Bir kişiyi düşünün. O kişinin tıpatıp aynısını bulabilir misiniz? Elbette ki bulamazsınız. Dış görünüş olarak benzer birini bulsanız bile huyuyla, suyuyla her insan tektir bu dünyada. Bu teklik insanı değerli kılar. Küçük bir çocuk, yaşlı bir amca-nine, annelerimiz ve babalarımız bu dünyada tektir ve değerlidir.

İşte etrafımızdaki insanlara değerli olduğunu hissettirebilirsek ilişkilerimizde olumlu yönde bir aşama kaydedeceğiz. Bir de bunu genele yayıldığını düşünelim. O zaman insanların işlerinde, aile-akraba ilişkilerinde, markette-fırında yani anlayacağınız her kimle nerede iletişim kuruyorsa orada mutlu bir ortam kurulmuştur.

Aslında kitabı yöneticilerin ve çalışanların okuması gerek. Ben öğretmen adayı olarak okudum ve düşündüm ki bunu okullarda da uygulayabiliriz. Amirinden memuruna herkeste böyle bir ilişki biçimi olursa o okul başarılı olur. Ardından o mahalledeki başka okullar başarılı olur, sonra ilçedeki okullar, sonra ildeki okullar... diye uzar gider. Başlıktaki atasözünü buna istinaden yazdım.

Herkese keyifli okumalar
Gandhi ne bir generaldi, ne politik bir partinin başkanı, ne de zengin ve güçlü bir kişi. Koca bir imparatorluğu dize getiren bu cılız ve çelimsiz görünüşlü insanın gücü, kendisini hakikate ve sevgiye adamasından kaynaklanıyordu.
Aile yaşamında kalite olabilmesi için aile üyelerinin hem birey olarak güçlü, hem de ailenin bir üyesi olarak aile bütününe ait olması gerekir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İçimizdeki Biz
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
270
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751408402
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
İçimizdeki Biz
İçimizdeki Biz
İçimizdeki BİZ, yaşamımızdaki dayanışma gerçeğinin temelidir. Bu gerçeği yaşayan insanlar birbirlerine güven duyarlar. Aile yaşamı, komşuluk ilişkileri, ekonomik ve politik yaşam bu güven üstüne kurulur. Böyle bir toplumda trafik ışığında motoru stop eden arabanın sürücüsüne yardım eli uzanır; çocukların ve toprağın geleceğine sahip çıkılır. Evlerin içi kadar sokakların ve kentlerin temizliğine de önem verilir. 

Dayanışma bilincinin olmadığı yerde, Sen-ben Anlayışı hakimdir. Evrendeki dayanışma gerçeğinin fark edilmesi BİZ Bilinci'nin temelini oluşturur. 

Bu kitap, Sen-Ben Anlayışı üzerine kurulmuş aile ve iş yaşamının sorunlarını irdelemekte ve çözümün BİZ Bilinci'nde yattığını göstermektedir. 
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 812 okur

  • Sevda sezer
  • Asmin Veben
  • Kenan demirdağ
  • Feyza
  • SevdeGulK
  • Nalan Ok
  • Bilal Turan
  • Şengül yılmaz
  • Haşim güneş
  • Veli

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10.7
14-17 Yaş
%1.7
18-24 Yaş
%11.6
25-34 Yaş
%29.8
35-44 Yaş
%33.1
45-54 Yaş
%8.3
55-64 Yaş
%3.3
65+ Yaş
%1.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%66.5
Erkek
%33.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.3 (41)
9
%17.3 (28)
8
%24.1 (39)
7
%20.4 (33)
6
%6.2 (10)
5
%1.2 (2)
4
%1.2 (2)
3
%0.6 (1)
2
%0
1
%0