Bir Kadın Bir Ses

8,4/10  (16 Oy) · 
68 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.361 gösterim
Doğan Cüceloğlu’un elinden sıradışı bir yaşamöyküsü… Bu kitap, bir kadının, üstelik Toroslar’ın bir köyünde doğan bir kadının, hayatının her evresinde karşılaştığı zorluklar, engeller, acılar, kısaca hayat karşısındaki direnişini anlatmaktadır. Okuyabilmek için on üç çocuklu babayı ikna etmek gerekiyordu; üstelik o bir kız çocuğuydu ve o yörede kız çocukları okutulmazdı. Çözüm erkek gibi olmaktı; saçlar kısacık, altında pantolon, ayakta postallar, adımlar rap rap… Bu sefer de komünist diye askeri mahkemede yargılanmalar… Kendisine bir kez bile adıyla hitap etmeyen bir kocaya karşı verilen otuz yıllık bir varolma savaşı… Bu inanılmaz etkileyici yaşamöyküsü çok konuşulacak… Arka kapak: Toroslar'ın bir köyünde doğan Saniye'nin zorluklar, engeller, imkansızlıklar ve acılarla dolu öyküsü, aynı zamanda toplumumuzdaki birçok kadının da ortak kaderi. Saniye, 'erkek gibi bir kız' olup babasının gözüne girerek okula gitmeyi başarmıştı; ama tüm mücadelesine rağmen kocasının iç dünyasına girmeyi, onun can yoldaşı olmayı başaramadı. Kocası Saniye'yi kendinden hep uzak tuttu. Otuz yılı aşkın evliliğinde kendi adını kocasının ağzından bir kez bile duymayan Saniye, "Acaba ben gerçekten de yok muyum?" kuşkusuna kapıldı. Tüm duygularını ve özlemlerini şiire döktü. Sadece kendi için değil, bu ülkenin tüm kadınları içni yazdı. Yoksam ben Varmışım gibi Canlıymışım gibi Neden acıyor yüreğim Yaş akıtıyor gözlerim. Saniye Çelik'le konuşmamı sanki rahmetli annem benden istedi. Dinlediğimde, Saniye'nin acıları, yalnızlığı, içinin burukluğu annem Zehra'nın yaşamını anımsattı. Ve bu kitap oluştu.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  189
 • ISBN:
  978975141163
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Ah Saniye Çelik sen nasıl bir kadınsın! Yaşadıklarını okuduktan sonra onun kadar güçlü olabilmemin imkansız olduğunu anladım. Bu nasıl bir sabırdır gerçekten aklım almıyor... (Bu kısım Saniye Hanıma karşı oluşan sempatimden dolayı yazılmıştır.)

Doğan Cüceloğlu'nun beni Saniye Çelik'e hayran bırakan muhteşem bir söyleşisini okudum. Saniye Çelik'in çocukluğundan, gençliğinden, 30 yıllık evlilik hayatından bahsediliyor. Evliliğinde yaşadığı zorluklara rağmen asla pes etmeyişi, hep dik duruşu, kendine olan güveni onu hiç tanımadan sevmeme sebep oldu. Keşke onun kadar sabırlı olabilsem, güçlü olabilsem dedim bir çok kez...Zira eşiyle tanışması ve evlenmesi bile hayatımda duyduğum en "tuhaf" (bu kelime ne kadar doğru bilemiyorum ama nasıl nitelendireceğimi bilemedim) durumdu...


Bir gün Saniye Çelik olabilmem mümkün değil biliyorum. En azından onun kadar sabırlı olabilmeyi diliyorum...

Macide Tiğiz 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir solukta bitirebileceğiz bir kitap daha
Sesini duyurmaya çalışan toplumda kadının kutsal bir varlık olduğunu anlatmaya çalışan, yaşadığını, nefes aldığını, fikir alış verişinde bulunulması gerektiğini herhangi bir konuda söz sahibi olduğunu düşüncelerini önemsenmesini anlatmaya çalışan ve ben burdayım yaşıyorum görün beni diyen bir kadın.

seda 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Neredeyse bir solukta okudum kitabı. Günümüz kadınlarının çekmekte olduğu acıları hüzünleri; benliklerinin yoklukla varlığı arasındaki ayırımın kendilerinin bile farkında olmadığı hayatları temsil niteliği taşıdığını düşünüyorum. Çünkü hangi kadına sorsam ya kendisi ya bir yakını aynı kültür kalıbının sıkıntılarını çekmekte.

Semanur özer 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Türkiye de Batıdan gelmiş insan hakları yıllarca içinde yaşadığımız geleneklerimiz le çatışıyor. Çünkü toplumumuz bu gibi yeniliklere hazır değil. Herkesin ağzında bir söz:"Karı kısmı konuşmaz, kocası ne derse onu yapar."diye. Kadınlarımız hep köle niyetine kullanılmış. Kimsenin aklına onlarında insan olduğu gelmemiş. Erkeğin gözünde kadın evinin işini yapmalı,çocuklara bakmalı,yatakta ne istersem yapmalı. İnsanlarımızın düşüncesi değişir inşAllah.

Kitaptan 23 Alıntı

Ayşenur Araz 
02 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yoksam ben
Varmışım gibi
Canlıymışım gibi
Neden acıyor yüreğim
Yaş akıtıyor gözlerim.

Bir Kadın Bir Ses, Doğan Cüceloğlu (Remzi Kitabevi)Bir Kadın Bir Ses, Doğan Cüceloğlu (Remzi Kitabevi)

" ...
Neleri dert etmişim kendime
Geceleri zindan
Gündüzleri mahpus..."


'Saniye Çelik'

Bir Kadın Bir Ses, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 93 - undefined)Bir Kadın Bir Ses, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 93 - undefined)
Ayşenur Araz 
02 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne çok korkuyorum o zaman
Yıkıcısın
Yakıcısın
Kırıcısın
Yok edicisin
Bir başkası olup çıkıyorsun
Korkutuyor beni
Başa çıkmam ne yapsamda
Feleğimi şaşırdığım andır
Mahpusluğumdur benim
Bedenime düşüncemle
Zincire vurulduğum andır

Bir Kadın Bir Ses, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 116 - Remzi Kitabevi)Bir Kadın Bir Ses, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 116 - Remzi Kitabevi)

"Benim de vardı umutlarım
Bu kadar büyümeden önce
Küçükken ben, büyüktü umutlarım
Umutlarım, yarınlarım
Yarınlarda aydınlıklarım
Eskidi hesaplarım."


'Saniye Çelik'

Bir Kadın Bir Ses, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 52)Bir Kadın Bir Ses, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 52)

Maalesef bazı kadınlarda da paraya, pula, servete, lüks bir yaşama kendiliğinden bir teslimiyet var. Bence bunun adı "kendinden vazgeçmekti". Ben kendimden vazgeçmedim!

Bir Kadın Bir Ses, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 14)Bir Kadın Bir Ses, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 14)

"Bir ben varım dopdolu. Gör lütfen; ruhum, bilincim, yüreğim var... Ruhumu, bilincimi, yüreğimi görmezden gelme, parçalama beni! Lütfen bütünlüğümle kabul et beni. Beni bütün olarak görmediğinde dayanılmaz acılar çektiğimi anla..."


'Saniye Çelik'

Bir Kadın Bir Ses, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 80)Bir Kadın Bir Ses, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 80)
3 /