İletişim Donanımları Keşke'siz Bir Yaşam İçin

8,3/10  (57 Oy) · 
175 okunma  · 
50 beğeni  · 
1.907 gösterim
"Keşke çocuğumla daha çok zaman geçirseydim!"
"Keşke vicdanımın sesini dinleseydim!"
"Dilim tutulsaydı da keşke söylemeseydim!"

Ne kadar sık duyarız 'keşke' sözcüğünü. "Şimdi bildiğimi keşke gençliğimde bilseydim!" diyen kişi, verdiği yanlış kararlardan duyduğu pişmanlığı dile getirir. Haksız mı? Bize verilen şu ömürden başka neyimiz var?

'Keşke'siz bir yaşam için kim olduğunu ve ne istediğini bilmek yetmez; varoluşunu yaşamayı ve paylaşmayı da bilmek gerekir. Bir düşünün: Pişmanlıklarınızın çoğunun insan ilişkilerinden kaynaklandığını görürsünüz.

Bu kitap, ailede, işyerinde ve toplumda sağlıklı insan ilişkilerine önem veren, 'keşke'siz bir yaşam isteyen insanlar için yazıldı; yaşamınızın sonunda, "Keşke kendi hayatımı yaşayabilseydim!" dememeniz için!
(Arka Kapak)
T.D. 
26 Mar 00:34 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi

Doğan cüceloğlunun samimiyeti ile harmanlanmış iletişim hakkındaki bilinç seviyenizi arttıracak düzeyde bir kitap. Aynı zamanda her yaş grubuna önerebileceğim bir kitap. Hatta mutlaka okunması gerekli çünkü iletişim hayatımızın büyük parçasını oluşturuyor ve bence sağlıklı iletişim toplumun huzur ve refahını etkileyen en önemli etken. Şimdiden iyi okumalar.

N. E. A. 
 29 Tem 01:51 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gayet beğendiğim bir kitap oldu. Bana bir çok şey katımıştır. En önemli tespit iletişim ile olandı. İki insan yanyana geldiğinde konuşmasalar bile iletişim halindedir. Konuşmamak da bir iletişimdir. Biz iletişimi sadece sözel zannediyoruz. Oysa bir insan sizinle konuşmayarak bir çok mesaj size iletiyor olabilir. 'seninle konuşmak istemiyorum' 'konuşmaya değer biri değilsin' ya da 'konuşmaya çekiniyorum' gibi. Bununla birlikte yazarın 'can' diye isimlendirdiği içimizdeki gerçek biz ve dışımızdaki biz konularına da eğiliyor. İçimizdeki biz ile dışımızdaki biz zıt olursak, sadece münasip davranmak için içimizdeki bizi susturursak, strese gireriz ve bu hayatımızı etkiler. Bir çok şey daha. Bu tür kitaplar bana çok şey katıyor. Bir çoğuna dikkat ediyor olsamda tekrar tekrar okumak daima iyi geliyor. Bence insan hep kendini tanımaya çalışmalı ve kendini geliştirip faydalı bir insan olmalı. Başarabiliriz. Deneyin.

Butterfly 
27 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Soluksuz okuyacağız bir kitap diyebilirim. Özellikle biz büyüklerin çocuklarımızı yetiştirirken nelere dikkat etmemiz gerektiğini çok net bir şekilde anlatıyor Sayın Doğan Cüceloğlu.

Murat Kara 
28 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Açıkcası bu kadar açık ve akıcı olan bir kitap okumadım diyebilirim. Okuduğun her satırda kendine birşeyler katabiliyorsunuz. Herkese tavsiye ediyorum

Efra bingöl 
17 May 13:53 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Biz insanlar yaşamak için sürekli bir iletişim içindeyiz. Ama çoğu zaman nerde ne zaman nasıl iletişim kuracagimizi bilemiyoruz . Doğru iletişimin nasıl olması gerektiğini Doğan Cüceloğlu iletişim donanımları kitabında çok güzel anlatmış. Okunmasını tavsiye ediyorum kesinlikle:)

fatıma zehra 
30 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayata dair cok begeneceginiz orneklerin oldugu,okurken zevk alacaginiz ve sonrasinda tespitleriyle hep akliniza gelecek bir kitap...dogan cuceloglunun butun kitaplarinda ve butun konferanslarinda hissettigim memnuniyeti hissettim diyebilirim

mustafa 
23 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazarın tüm kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da eğitim yönü ağırlık basıyor. Özellikle insan iletişimi ve psikolojisi alanında okuyuculara faydalı bilgiler ortaya sunuyor. Gerçi anlatılanların çoğu günümüz toplumunda bilinen kavram ve değerler olmasına rağmen yazarın akıcı ve ilgi çekici üslubu okuyucuyu oldukça heyecanlandırmakta yazının devamınını sabırsızlıkla beklemektedir. Kitapların özellikle psikoloji ve iletişim alanında faaliyette bulunacaklara faydalı olabileceği kanısındayım.

Halil öztürk 
23 Şub 17:17 · Kitabı okudu · 6/10 puan

tekrar hissini doya doya yaşatan ! bir kitap. başta 20-30 sy ve sonrasında 120-130 uncu sayfalardan sonrasını ve hatta son kısımdaki 2,5 sayfalık özet neredeyse tam kitabı veriyor. iyi bir kitab olması dışında Doğan Bey in dildeki samimiyeti kitaba akıcılık katıyor.
özellikle ilmek ilmek konuladığı hususları korku kültürünün karşısına oturttuğu değerler isimli kültür kavramı çok önemli. evet daha önceleri başkalarınca söylenen konular ama. ama bu farklı deneyimler edinmemizin önünde engel midir!
bununla birlikte somutlaştırma kavramını çok ileri düzeyde ele alıyor Doğan Bey. öyle ki huzur denen kavram matematiksel bir formüle dönmüş kitapta!
özellikle kadınların insan olduğunu vurgulaması, bizim kültür dünyamızda yetişen insanların algı ve anlayışına bir tos yapıyor. bunun dışında sevgi denen şeyin gelişmek ve geliştirmek olduğunu çok tatlı bir şekilde anlatıyor.
bakın etrafınıza sevdikleriniz sizin için vazgeçilmez mi önce buna karar verin! sonra da onun gelişimi adına bir kurs ya da bir şey bir kıvılcım bişeyler.
kimse demesin ki benim sevgim geliştirir alayınıza sözüm tahammülsüzlüğümüzün çocuklarımıza eşlerimize anne babalarımıza nasıl zarar verdiğini inkar etmeyin. itiraf hür ve özgürlüğün sınırsızlığına çakılan bir bakış değil. sorumluluk alma erdemine açılan bir yelkendir! Doğan bey burada ayrılıyor işte. hürriyet ve özgürlük ile "birey" olmanın engin ummanlarında takılırken "ait olma" kavramı ile gem takılan atın çılgınca sorumluluk (atın süşen jokeyine basmaması hususuna kinaye olsun mu!) alanına çekilir insancık. varol üstat.
varoluşun 5 boyutu hakkında o kadar a gerek yok sanki 2 boyutta yetermiş gibi.
ancak günümüz insanları sorumluluk almaktan o kadar korkuyor ki her davranışının bir kitabi yanı olsun gidilmiş bir yol olsun kaygısı herşeyi 5 e 10 a bölmeyi gerektirmiş olması nedeniyle 1 husus 5 e ayrılmış.

Özdemir 
11 Oca 11:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğan Cüceloğlu bütün kitaplarında insanoğlunun hayatına daha da önemlisi insan olma becerisine ışık tutmaya çalışan önemli bir şahsiyet. Ben okuduğum her kitabından zevk aldım daha da önemlisi sıkılmadan kendime bir şeyler katarak okudum. Bu kitabını da okumanızı tavsiye ederim hatta her on yılda bir okunması gerektiğini düşünüyorum...

Esad Aslan 
13 Mar 20:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kısa ve öz..Modern dünyanın temposuna ayak uyduralım derken bazen kurmaktan kaçındığımız empati-iletişim becerilerine özel bir duyarlılık oluşturacak bir eser..

Kitaptan 87 Alıntı

Korku kültürü, belirli türden bir yaşam tarzı, bir yaşam felsefesidir. Korku kültürü insanların özüne önem vermez; bu zeminde sosyal maskeler, mevkiler ve maddiyat önemlidir.

Değerler kültüründe insanı özü önemlidir; tüm yaşam süreci, özgün yaşama katkısı oranında anlam bulur.

İletişim Donanımları, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 155)İletişim Donanımları, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 155)

Korku kültüründe aile, korkan ve korkutan insanların itişme meydanıyken, değerler kültüründe aile, yaşamı paylaşma ortamıdır.

İletişim Donanımları, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 173)İletişim Donanımları, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 173)
Efra bingöl 
17 May 13:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Insan kendini , vazgeçilmez yeri doldurulamaz emsalsiz tek gördüğü an değerli hisseder.

İletişim Donanımları, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 107)İletişim Donanımları, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 107)
mukavvadan adam 
19 Haz 18:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilinci donanmış insan, Bilinci donanmamış insandan her zaman daha etkili ve daha güçlü olacaktır.

İletişim Donanımları, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 18 - Remzi)İletişim Donanımları, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 18 - Remzi)
Abdullah SAFİDEMİR 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Her olayda öğrenilecek bir şey vardır; akıllı insan kendinisuçlamak yerine, bu olaydan ne öğrenebilirim diye düşünür...'

İletişim Donanımları, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 117 - r)İletişim Donanımları, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 117 - r)

Bilinci donanmış insan, bilinci donanmamış insandan her zaman ve her koşulda daha etkili ve güçlü olacaktır.

İletişim Donanımları, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 18)İletişim Donanımları, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 18)
Abdullah SAFİDEMİR 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Devlet, vatandaşa değer vermekle yükümlüdür. Çünkü devletin varoluşunun nedeni vatandaşa hizmet etmektir.

İletişim Donanımları, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 113 - Remzi Kitabevi)İletişim Donanımları, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 113 - Remzi Kitabevi)