İletişim Donanımları (Keşke'siz Bir Yaşam İçin)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.353
Gösterim
Adı:
İletişim Donanımları
Alt başlık:
Keşke'siz Bir Yaşam İçin
Baskı tarihi:
Nisan 2014
Sayfa sayısı:
199
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751408860
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
"Keşke çocuğumla daha çok zaman geçirseydim!"
"Keşke vicdanımın sesini dinleseydim!"
"Dilim tutulsaydı da keşke söylemeseydim!"

Ne kadar sık duyarız 'keşke' sözcüğünü. "Şimdi bildiğimi keşke gençliğimde bilseydim!" diyen kişi, verdiği yanlış kararlardan duyduğu pişmanlığı dile getirir. Haksız mı? Bize verilen şu ömürden başka neyimiz var?

'Keşke'siz bir yaşam için kim olduğunu ve ne istediğini bilmek yetmez; varoluşunu yaşamayı ve paylaşmayı da bilmek gerekir. Bir düşünün: Pişmanlıklarınızın çoğunun insan ilişkilerinden kaynaklandığını görürsünüz.

Bu kitap, ailede, işyerinde ve toplumda sağlıklı insan ilişkilerine önem veren, 'keşke'siz bir yaşam isteyen insanlar için yazıldı; yaşamınızın sonunda, "Keşke kendi hayatımı yaşayabilseydim!" dememeniz için!
(Arka Kapak)
Doğan Cüceloğlu'nun kişisel gelişim türü altında yazmış olduğu " Keşke'siz bir yaşam için iletişim donanımları" adlı kitabın seminer havası içinde yazılmış olması kitabı sürükleyici hale getirmiş kitabın bölümlere ayrılması ise kitabı daha anlaşılır kılmış.

Her bölümün başında yer alan şiir ve sözlerin oluşu kitabın dikkat çekici olmasını sağlamış.

Kitabın yazılma amacına gelicek olursak yazarın kitabında da belirtmiş olduğu gibi, kendiniz, yaşamınız, ilişkileriniz konusunda bilincinizi donatmak için yazılmıştır.

Benim kitaptan çıkardığım sonuçlar...

1. Bilinci donanmış insan,bilinci donanmamış insandan her zaman ve her koşulda daha etkili ve güçlü olacaktır.

2. İnsan, muhteşem bir potansiyeldir ve bunun bilincinde olan toplumlar, eninde sonunda diğerlerinden daha üstün olur.

3. İnsanoğlu Algı Dünyasında Yaşar. Bir şey, farklı kimseler tarafından farklı şekilde algılanabilir. Davranışın anlamı, kişinin algılamasında gizlidir.

4. Sürekli iletişim içindeyiz. Çoğu kişi sadece sözle iletişim kurulduğunu düşünür. Halbuki iki insan birbirinin farkına vardığı andan itibaren iletişim başlamıştır. Çünkü alıcıya gönderilen sözlü ve sözsüz her mesaj iletişim aracıdır.

5. Her girdiğiniz ortamın size verdiği mesajlar vardır. Mesela ev sahibi misafirini özel misafir odasında ağırlayarak misafirine kendisini önemsediği mesajını verir.

6. Birbirimizin farkına varınca başlayan iletişim, çok kanallı bir süreçtir;her bir duyu organı, bir iletişim kanalı işlevini görür. Mesela görsel kanal da bakışımızla, yüz ifademizle, oturuşumuz ve kalkışımızla karşımızdakilere ve çevremizdekilere sürekli mesaj veririz. Tatsal kanal da ise yazarın verdiği örnek çok hoşuma gitti diyor ki; geleneğe göre, kız istemeye gidilince, kızın kahveye koyduğu şeker miktarına göre, isteyen kişiye gönlünün olup olmadığı anlaşılırmış. Doğrudan konuşma olanağı vermeyen kültür, kıza,başka bir kanaldan kendini ifade olanağını böylece sağlamış oluyormuş.

7. Her iletişim durumunda iki düzey vardır; olayların algılanıp,yorumlanıp, anlamlandırıldığı bireylerin " öznel iç dünyası " ve bireylerin o durumda göstermek ve söylemek istediği mesajlardan oluşan " sosyal dış dünyası." İletişim sırasında sosyal dış dünyayı görürüz. Ama bunun arkasında gerçekte bir öznel iç dünya vardır.

8. İnsan hem bağımlı, ait olmak ister hem de bağımsız, birey olmak ister.

9. Umursama iki düzeyde gerçekleşir. İlk düzey bireyin kendisini umursamak, ikinci düzey ise bireyin sınırlarını ve sorumluluğunu umursamaktır.

10. Kişi kabul edilmek, değerli olmak,bir bütünün vazgeçilmez parçası olmak ister.

11. Kişi güvenilir ve yeterli olmak ister.

12. Kişi önemsenmek ve sevilmek ister.

13. Korku kültüründe kişi, kendisini korkutan güce saygı duyar. Değerler kültüründe ise kişi,diğer kişilerin özüne saygı duyar.

14. Korku kültüründe ezenler ve ezilenler vardır; değerler kültüründe ise 'doğru olanı' yapan 'biz bilinci'nde insanlar vardır.

15. kişi ister eğitim görmüş ister kara cahil olsun, ister Türkiye'de ister Japonya'da büyüsün, bütün insanlar için geçerli bazı temel değerler vardır.

16. İlişkilerde sevgi temel alınırsa mutlu bireyler yetişir. Korku temel alınır ise de mutsuz ve başarısız bireyler yetişir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Okuyan ve okumayı düşünen herkese keyifli okumalar dilerim.
İşte orta ve yüksek öğrenimdeki çocuklarımızın mutlaka okuması gereken bir kitap. Veliler ,çocuklarınıza bu kitabı alıp hediye edin. Faydasını görecekler.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.708 Oy)18.293 beğeni41.436 okunma2.714 alıntı174.321 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.361 Oy)12.941 beğeni33.126 okunma3.141 alıntı139.250 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.560 Oy)8.516 beğeni25.148 okunma2.296 alıntı108.627 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.222 Oy)8.538 beğeni27.395 okunma770 alıntı133.494 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.274 Oy)8.714 beğeni24.266 okunma1.304 alıntı119.437 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.441 Oy)11.129 beğeni27.531 okunma1.512 alıntı144.720 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.883 Oy)8.828 beğeni24.244 okunma1.648 alıntı112.450 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.264 Oy)7.608 beğeni20.578 okunma3.721 alıntı123.148 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.466 Oy)5.571 beğeni18.910 okunma774 alıntı96.640 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.141 Oy)7.713 beğeni21.676 okunma782 alıntı84.706 gösterim
Doğan cüceloğlunun samimiyeti ile harmanlanmış iletişim hakkındaki bilinç seviyenizi arttıracak düzeyde bir kitap. Aynı zamanda her yaş grubuna önerebileceğim bir kitap. Hatta mutlaka okunması gerekli çünkü iletişim hayatımızın büyük parçasını oluşturuyor ve bence sağlıklı iletişim toplumun huzur ve refahını etkileyen en önemli etken. Şimdiden iyi okumalar.
Kitaptan kısaca yapmış olduğum cikarimdan bahsedecek olursam;Farketmedigimiz zeminin tutsağı olmuşuz da haberimiz yok,kitabi bitirmeme rağmen kendi bilincim ile alakali şüphelerim var bu supheyi yazarın diger kitaplarini okuyarak giderecegimi ümid ediyorum ve herkesin kendi zeminlerinin farkına varmasini temenni ediyorum.
Gayet beğendiğim bir kitap oldu. Bana bir çok şey katımıştır. En önemli tespit iletişim ile olandı. İki insan yanyana geldiğinde konuşmasalar bile iletişim halindedir. Konuşmamak da bir iletişimdir. Biz iletişimi sadece sözel zannediyoruz. Oysa bir insan sizinle konuşmayarak bir çok mesaj size iletiyor olabilir. 'seninle konuşmak istemiyorum' 'konuşmaya değer biri değilsin' ya da 'konuşmaya çekiniyorum' gibi. Bununla birlikte yazarın 'can' diye isimlendirdiği içimizdeki gerçek biz ve dışımızdaki biz konularına da eğiliyor. İçimizdeki biz ile dışımızdaki biz zıt olursak, sadece münasip davranmak için içimizdeki bizi susturursak, strese gireriz ve bu hayatımızı etkiler. Bir çok şey daha. Bu tür kitaplar bana çok şey katıyor. Bir çoğuna dikkat ediyor olsamda tekrar tekrar okumak daima iyi geliyor. Bence insan hep kendini tanımaya çalışmalı ve kendini geliştirip faydalı bir insan olmalı. Başarabiliriz. Deneyin.
Soluksuz okuyacağız bir kitap diyebilirim. Özellikle biz büyüklerin çocuklarımızı yetiştirirken nelere dikkat etmemiz gerektiğini çok net bir şekilde anlatıyor Sayın Doğan Cüceloğlu.
Yazdıklarını içselleştiren ve çaba gösteren,iğneyi kendine de batıran kişilerin kalemi ruhunuza dokunuyor.
Sayın Doğan Cüceloğlu'nun deyimiyle "can cana değince" daha anlamlı hale geliyor.
Böyle insanlara Aydın diyorum ben.
Bu kitap kusursuzmuş gibi bir izlenim vermeye çalışan,çok kişi anlasın diye "popüler" dille hitap eden,bildiklerimizi tasavvufla bilim arasında bocalayarak hazmetmediğini hazmettirmeye çalışan sözde "ruh bilimcilere" gelsin.
Ebeveynler,eşler,işçi-yönetici kesimi,eğitimciler kısacası herkes ama herkes okumalı.
Çoo nadir kitaplar için "okumalı" ifadesini dile getiririm.
Bu da nadir kitaplardan.

"İki insan birbirinin farkına varınca iletişim başlar ve insanlar,sezgisel olarak iletişim ortamındaki ilişkileriyle ilgili beş soru sorarlar:
1)Umursanıyor muyum?
2)Kabul ediliyor muyum?
3)Değerli miyim?
4)Yeterli miyim?
Gücümün olduğuna ve işi yapabileceğime güvenilir mi?
5)Sevilmeye layık mıyım?"
s.125

Lavanta kokusu kokladıkça çoğalıyormuş gibi gelen denge sembollü göz yastığımda,kokladıkça dengenin ,iç huzurun en temel sorumluluğumuz olduğunu tekrar tekrar hatırladıkça koklamama,kokladıkça hatırıma gelmesine vesile oluyor.
Açıkcası bu kadar açık ve akıcı olan bir kitap okumadım diyebilirim. Okuduğun her satırda kendine birşeyler katabiliyorsunuz. Herkese tavsiye ediyorum
Kişisel gelişim kitaplarını okumaya karar veren okurların okumaya birinci adımdan başlamak isteyenler için zevkle okuyacağı kitap türü çeşitli hikayeler ve örneklendirmelerle de desteklenen bir kitap ama ileri derecede kişisel geilişim anlamında bir beklentinin olmaması koşulu ile kitabı almanızı tavsiye ederim
Süper ötesi bir kitap, çocuk yetiştiren ebevylere örneklerle ders veren eser. Her anne babanın okumasını çok isterim bilinçli anne baba nasıl olur çok iyi gösteren hem anne babaya hemde çocuğa sıkıntısız bir dönem geçirtecek bir kitap...
Derse yardımcı kaynak olarak başladığım bu kitap gerçekten bana birçok şeyin farkına varmayı ve hayatıma uygulamayı öğretti. İnsanlarla olan ilişkilerimi gözden geçirmeme yardımcı oldu. İnsan farkında olmadan yaptığı etkileşimlerde aslında uyanık olması gerektiğini; insanların hareketlerinin ve mekanın bizlere birçok mesajlar verdiğini; yaptığımız hataları sorgulamamızda ve ' Zararın neresinden dönersek kardır. ' anlayışıyla yola devam etmeyi bu kitapta rahatlıkla bulacaksınız.
Seminer şeklinde yazılmış olması kitabı daha okunaklı kılmış. Cüceloğlu'nun da samimi üslubunu es geçmemek gerekir tabii.
Yazarın da dediği gibi ' Keşkesiz bir yaşam için... ' başta anneler-babalar ve adayları olmak üzere öğretmenlere şiddetle tavsiye ediyorum.
İnsan ilişkilerinde olaylara farklı açılardan bakmamızı sağlayan ,çok eğitici bir kitap.Bence hele de günümüzde büyük küçük her insanın okuması gereken bir kitap.Çok yararlı buldum ve çok beğendim.
Bir geleneğe göre, kız istemeye gidilince, kızın kahveye koyduğu şeker miktarına göre, isteyen kişiye gönlünün olup olmadığı anlaşılırmış.
İnsanlarla münasebetin ateşle münasebetin gibi olsun.Çok uzaklaşma donarsın;çok yaklaşma yanarsın.
      SÂDİ ŞİRAZΠ

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İletişim Donanımları
Alt başlık:
Keşke'siz Bir Yaşam İçin
Baskı tarihi:
Nisan 2014
Sayfa sayısı:
199
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751408860
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
"Keşke çocuğumla daha çok zaman geçirseydim!"
"Keşke vicdanımın sesini dinleseydim!"
"Dilim tutulsaydı da keşke söylemeseydim!"

Ne kadar sık duyarız 'keşke' sözcüğünü. "Şimdi bildiğimi keşke gençliğimde bilseydim!" diyen kişi, verdiği yanlış kararlardan duyduğu pişmanlığı dile getirir. Haksız mı? Bize verilen şu ömürden başka neyimiz var?

'Keşke'siz bir yaşam için kim olduğunu ve ne istediğini bilmek yetmez; varoluşunu yaşamayı ve paylaşmayı da bilmek gerekir. Bir düşünün: Pişmanlıklarınızın çoğunun insan ilişkilerinden kaynaklandığını görürsünüz.

Bu kitap, ailede, işyerinde ve toplumda sağlıklı insan ilişkilerine önem veren, 'keşke'siz bir yaşam isteyen insanlar için yazıldı; yaşamınızın sonunda, "Keşke kendi hayatımı yaşayabilseydim!" dememeniz için!
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 451 okur

 • AYŞENUR
 • gizem sandıkcı
 • fatih
 • Merve
 • Mustafa sert
 • Uygar
 • Çağla
 • Asel havin
 • Aysel Akkuş
 • ismail erdoğan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.6
14-17 Yaş
%2.3
18-24 Yaş
%17.2
25-34 Yaş
%32
35-44 Yaş
%25
45-54 Yaş
%10.2
55-64 Yaş
%3.9
65+ Yaş
%0.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%68.1
Erkek
%31.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.6 (42)
9
%19.5 (26)
8
%24.1 (32)
7
%15.8 (21)
6
%4.5 (6)
5
%0.8 (1)
4
%3 (4)
3
%0.8 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları