Adı:
Evlenmeden Önce
Baskı tarihi:
Aralık 2017
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9751418227
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Evlilik, bir çiçekçi dükkânı gibi farklı olanaklar sunar; çiçeklerden nasıl bir buket yaratacağınız size kalmış… Bir kadının ve erkeğin iki farklı öyküsü evlilikte bir araya gelir. Evlenmeden önce aralarındaki ilişkiyi önemseyen, üstüne konuşan, sohbet eden, zaman ve emek veren çiftler, evliliklerinde kendi farklı öykülerinden ‘bizim öykümüz’ dedikleri yeni bir öykü oluşturmayı başarırlar.

Evlendiğinizde, hayatının en önemli, en güçlü tanığını seçmiş olursunuz. Bunun bilincinde olmak, önemli bir olgunluk adımıdır. Evlilik öncesinde, müstakbel eşinizle paylaştığınız değerlerin farkında olmak önceliğiniz olmalıdır. Birlikte, ‘birbirinizi yaşamak’ için evleniyorsunuz ve bu evlilikte ikiniz de kendiniz olarak var olmayı yani BİZ olmayı önemsiyorsanız, değerlerinizin uyum içinde olması gerekir.

Evlilik yolculuğuna başlarken biricik sermayeniz olan sevgi, küçülüp yok olabilecek ya da büyüyüp gelişebilecek bir şey. Evet, o hem çok kudretli hem de bir o kadar zarif ve kırılgan. Kurduğunuz ilişkiler ve üstlendiğiniz rollerin farkında olarak onu hakkıyla yaşamanız, yaşatmanız gerekiyor.
224 syf.
·14 günde·10/10
ÇEYİZ HAZIRLIĞI - 2

Çeyiz hazırlığı 1 için; #32703778

Benim evlilikte doğru adımlar için akıl alabileceğim, evliliğinde başarılı ilerleyen bir büyüğüm hiç olmadı .. Bu yüzden onlara (anne babama) sitemim var: Bana gençliğimin en deli anlarında mütemadiyen "anne baba hakkını oku da öğren" derken, mutlu huzurlu yuva için neler yapmak gerektiğini okuyup öğrenmedikleri için..

Güzel evlilik hikayeleri ne ailemde ne akrabalarımda mevcut olmadığı gibi, ömür boyu bekar kalmaya ve kötü bir evlilik yapmaya niyetim olmadığı için ve en önemlisi evliliğin sadece romantik anlardan ibaret olmadığını bildiğim için, bu işin üstesinden en doğru şekilde nasıl gelirim sorusunun cevabını bir yerden öğrenmem gerekiyordu. Çeyiz hazırlığı deme sebebim bundandır. Çeyizimi mutlu bir evlilik yapabilmem açısından anne babam hazırlayacak durumda olmadıklarından, iş başa düştü.

Kitaba gelince.. Doğan Cüceloğlu'nun daha önce hiç kitabını okumamıştım. Ama bu kitabını diğerlerinden farklı kılan, kitaptan anladığım kadarıyla, insanların evliliklerinden örnekler vermesi. Yani kitapta tahmini 30-40 (belki daha fazla) çiftin evlilik öyküsünü okuyabilirsiniz ve Doğan Bey'in bu evlilikler üzerindeki analizlerini. Aynı zamanda birkaç bilgi veriyor. "Kitap bu kadarcık mı yani?" dedirtecek kadar kısa oldu söyleyeceklerim ama net olmasını istedim. Okumanız faydalı olacaktır, tavsiye ederim.

Kitaptan çok hoşuma giden birkaç evlilik örneğini ve yazarın verdiği benim de katılıp altını çizdiğim bazı bilgileri nişanlıma okudum. Size de öneririm bunu. Hem beraber çok güzel vakit geçireceksiniz, hemde sevdiğinizi daha iyi tanıma fırsatı yakalayacaksınız. Nişanlıma okuduktan sonra ben, aynı şeylere üzülüp aynı şeylere "buna bende katılıyorum, böyle olmasını bende istiyorum, bak bu konu benim de çok dikkat ettiğim konular arasında" dediğimiz için, onunla evlenme kararıma bir kere daha şükrettim.

Dilerim ki O ve ben, sen ve ben gafletini aşıp "Biz" olabiliriz, ömrümüzce..
224 syf.
·15 günde·Puan vermedi
İnsanın hayatının bir dönüm noktası, bundan sonraki hayatının gidişatını bir nevi tayin edeceği, belirleyeceği bir karardır evlilik. Ve tabii ki de bu yönüyle evlilik hem dinî hem de kültürel manada önemli bir müessesedir.
Yazarımızla bu kitapla tanıştım ve tarzı, yazısını fevkalade beğendim. İsminden de anlaşılacağı üzere, yazar bu eserinde evliliği, evlilik öncesi ilişkiyi anlatıyor; okurunu bu meyanda her yönüyle aydınlatıyor.
Evlenmeden önce insanın önce kendisini tanımasını, sonra karşısındakini tanımasını ve her birerlerinin bulunduğu sosyal ortamı, kültürü ve nasıl bir ortamda yetiştiğini, huy ve özelliklerini tanıması gerekir. Yazar bunlara ayrı ayrı başlıklar ve bölümler içerisinde, okuyucunun rahatlıkla anlayabileceği sade, akıcı bir üslupla bu eseri kaleme almış.
Bu kitabın diğer kitaplardan ayırıcı bir özelliği de şudur: Yazar okuyucunun daha rahatlıkla anlayabilmesi, akıcılık ve merak uyandırma açısından kitabında tanışma, evlilik öncesi ce sonrası ilişkilerini mektup yoluyla aktaran okuyucuların ifadelerine yer vermiş. Mektupların yer yer aralarına girip durumu irdeliyor ve canlı örnekler üzerinde okuyucunun gözünde bu durumları canlandırıyor.
Bu kitabı okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Eminim okuduktan sonra evlenmede, eş seçimine karşı tavrınızda müsbet manada değişimler yaşanacak ve bunlara bakışınız derinleşecektir. İyi okumalar.
224 syf.
·2 günde
Geçenlerde Ntv'de toplumsal şiddet üzerine bir programda denk geldim Doğan hocaya, söyledikleri çok hoşuma gitti. Bu son kitabından da bahsetti programda ben de hemen okudum.
Evlenme malum, insanların artık çok korkuğu bir kurum olmaya başladı. E boşanmalarda malum aldı başını gidiyor, mutsuz evlilikler vs.
Kitapta evlilik nedir, evlenmeden beklentiler, mutsuz evliliklerin nedenleri, ne ararsanız var.
Kitabın en güzel tarafı yazara gönderilmiş mektuplar üzerinden örnek vererek konuların açıklanması.
224 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Şöyle bir bakıyım ne var ne yok bir inceleyim, diye elime alıp tamamıyla okuduğum ve dar olan bakış açımı genişleten, daha duyarlı, daha dikkatli bir insan olmaya teşvik eden, evliliğin ön planda olduğu, gerisinde ise insanin kendisiyle tanıştığı şahane bir kitap.

Evlilik, bir çiçekçi dükkânı gibi farklı olanaklar sunar; çiçeklerden nasıl bir buket yaratacağınız size kalmış.
Bir kadının bir erkeğin iki farklı öyküsü evlilikle bir araya gelir. Evlenmeden önce aralarındaki ilişkiyi önemseyen, üstüne konuşan, sohbet eden, zaman ve emek veren çifler, evliliklerinde kendi farklı öykülerinden 'bizim öykümüz' dedikleri yeni bir öykü oluşturmayı başarırlar.
Evlendiğinizde, hayatınızın en önemli, en güçlü tanığını seçmiş olursunuz. Bunun bilincinde olmak, önemli bir olgunluk adımıdır. Evlilik öncesinde, müstakbel eşinizle paylaştığınız değerlerin farkında olmak önceliğiniz olmalıdır. Birlikte 'birbirinizi yaşamak' için evleniyorsunuz ve bu evlilikte ikiniz de kendiniz olarak var olmayı yani BİZ olmayı önemsiyorsanız, değerlerinizin uyum içinde olması gerekir.
Evlilik yolculuğuna başlarken biricik sermayeniz olan sevgi, küçülüp yok olabilecek ya da büyüyüp gelişebilecek bir şey. Evet, o hem com kudretli hem de bir o kadar zarif ve kırılgan. Kurduğunuz ilişkiler ve üstlendiğiniz rollerin farkında olarak onu hakkıyla yaşamanız, yaşatmanız gerekiyor.
224 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Çok sevdiğim bir yazar ve psikologtur.Bu kitapta evlilik,çatışmalar,iletişim;evli çiftlere,evlenecek olanlara ve bekarlara tavsiyeler yer almakta.Bir çok araştırmaya ve yazara gelen mektuplar ile desteklenmiş.Keyifli okumalar.
224 syf.
·Puan vermedi
İçinizde bir yerlerde bir şeylerin yolunda olmadığını hissediyorsanız bu kitapla asıl sorun ne onu anlıyorsunuz. Beni en çok etkileyen kısmı bir insan kendini yalnız ve öksüz hissediyorsa ondan iyi bir eş olmaz, anne baba olmaz kısmıydı️
224 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Evlilik bekarlar için bir an önce ulaşmak istediği hayal, bir çok evli içinse sadece yaşamak zorunda olduğu veya kurtulmaya çalıştığı bir durum. Aslında evlilik Doğan Cüceloğlu'nun da dediği gibi
BİZ bilinciyle yaşanırsa,
CAN CANA yaşanırsa,
Evlenmeden önce iki olgun insan olarak olgun bir iletişim ile değerlerimizi,kaygılarımızı, beklentilerimizi oturup açık açık konuşmamız gereken, çok önemli bir yolculuk. Öyle bir yolculuk ki (gelen mektuplarda geçiyor) iki kişilik bindiğin arabada bir zaman sonra arka koltukta düşmek üzeresin... :)
İki kişi değilde iki sülale evleniyor.
Birde içerisinde ki mektuplar, tecrübeler, tavsiyeler ve onları yazarımızın harmanlaması muhteşem.

Acaba diyor insan, acaba nasıl olur, nasıl olacak? Evlilikten beklentiler ve yaşananlar arasında olan fark, dizilerinde etkisiyle maalesef daha da büyümekte.


|| Rabbim doğru insanla, doğru iletişim kurarak, mutluluğa giden yolda dosdoğru gitmeyi nasip eylesin.
224 syf.
·3 günde·8/10
"Bir insanın kiminle evleneceği onun yaşamının en önemli kararıdır." Aile kuracağımız kişiyle aramızdaki sevgiyi azaltmak veya büyütebilmek bizim elimizde.Problemlere olan bakış açımız bu süreçte çok önemli. Hayatımızdaki kişiden ailesi ve sosyal çevresini değiştirmesini bekleyemeyiz. Onlar zaten hep vardılar ve biz bu hayata entegre olacağız. Peki bu süreçte onlara karşı yaklaşımımız nasıl olmalı? gibi soruların cevabını barındırıyor kitap. Bence evli, bekar, evlenmeyi düşünen, düşünmeyen herkes okumalı. Çünkü kitapta genel insan ilişkilerine ait yapılabilecek çıkarımlarda mevcut. İyi okumalar :))
224 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Sohbet tadında bir o kadar da yol gösterici bir kitap okumak isterseniz, 'Evlenmeden Önce'.
Evlilik mutluluğu içinde barındırır mı? Yoksa mutlu evlilikler çaba harcanarak mı elde edilir?
Tanıyorum dediğiniz kişiler ne kadar evlenilesi?
İyi insan olmak' demek iyi eş olmak' demek midir?
Bu ve bunun gibi onlarca sorunun cevabını bulabileceğiniz 'Değer'li bir kitap.
Okumalısın...
224 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bekar arkadaşlarıma tavsiye ediyorum :)
Elimden hiç düşürmeden okudum. Sizin için özet geçecek olursam; önce kendinizi iyi tanımalısınız. Kimsiniz? Nelerden hoşlanırsınız? Hayattan beklentileriniz nelerdir? Değerleriniz nelerdir? Peki evlenmeyi düşündüğünüz insan, o kimdir? Kendini ne kadar tanır? O nelerden hoşlanır? Değerleri nelerdir? Hayattan beklentisi nedir? Nasıl bir aile ortamında büyüdünüz? Nasıl bir çocukluk geçirdiniz? Birlikte gülüp birlikte ağlayabilecek misiniz? Sorunlar karşısında nasıl bir yol izleyeceksiniz? Çocuğunuzun evleneceğiniz insana benzemesini ister misiniz? Oturup her şeyi evlenmeden önce konuşmak gerekir. Insanı seven, insana değer veren, insana saygı duyan, empati yeteneği gelişmiş iki kişi için aşılamayacak zorluk, üstesinden gelinemeyecek sorun yoktur.
Evlilik hayatta alınan en önemli karardır. Bu yüzden kendinizi tanımadan, evlilik olgunluğuna ulaşmadan evlenmeyin.
224 syf.
·10 günde·7/10
Kitabın içinde okurlardan gelen çok sayıda mektup var. Mektuplarda insanlar evlilik hayatlarının ne kadar mutlu, mesut huzur dolu olduğunu falan anlatıyorlar. Ama tek taraflı.... Bir de aynı evliliği karsi taraftan dinlemek lazım... O zaman bir inceleme söz konusu olur diye düşünüyorum. Eseri sorarsanız; faydalı bilgiler veriyor. Tavsiye ederim.
"Düğün bir maddi güç gösterisi olmamalı...Evlenme olgunluğuna gelmemiş olanlar düğünü çok önemser... "
Doğan Cüceloğlu
Sayfa 113 - Remzi Kitabevi
"Evlilik otostopa benziyor!" diye düşünmüştüm ilk aylarında, ilk yıllarında evliliğimin. Bir kişi için duruyorsun, ama arabana 50 kişi doluyor. On sekiz yıl sonra anladım ki bu otostopçulardan hiçbiri bir yere gitmek istemiyor, ama direksiyona geçmeye ÇOK HEVESLİLER. Hatta güzel geçinelim diye sakin uyumlu davranırsanız, yıllar sonra kendinizi arka koltukta sıkışmış buluyorsunuz. Her an kapı açılabilir ve düşebilirsiniz araçtan.
Evlenmeden önce müstakbel eşinizi tanımaya çalışmak ve anlamak olgun bir insan olarak sizin sorumluluğunuzdur. Evlendikten sonra "Sen niye böylesin?" diye suçlamak ve onu değiştirmeye çalışmak fayda etmez; yazık olur, mutsuz evlilikler kervanına bir de sizinki katılır!
Doğan Cüceloğlu
Sayfa 76 - Remzi Kitabevi 1. Baskı 2017
Sevmeyene karınca yük
Sevene filler karınca
Dağ bile taşır
İnsan âşık olunca!
Şems-i Tebrîzî
Doğan Cüceloğlu
Sayfa 23 - Remzi Kitabevi 1. Baskı 2017

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Evlenmeden Önce
Baskı tarihi:
Aralık 2017
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9751418227
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Evlilik, bir çiçekçi dükkânı gibi farklı olanaklar sunar; çiçeklerden nasıl bir buket yaratacağınız size kalmış… Bir kadının ve erkeğin iki farklı öyküsü evlilikte bir araya gelir. Evlenmeden önce aralarındaki ilişkiyi önemseyen, üstüne konuşan, sohbet eden, zaman ve emek veren çiftler, evliliklerinde kendi farklı öykülerinden ‘bizim öykümüz’ dedikleri yeni bir öykü oluşturmayı başarırlar.

Evlendiğinizde, hayatının en önemli, en güçlü tanığını seçmiş olursunuz. Bunun bilincinde olmak, önemli bir olgunluk adımıdır. Evlilik öncesinde, müstakbel eşinizle paylaştığınız değerlerin farkında olmak önceliğiniz olmalıdır. Birlikte, ‘birbirinizi yaşamak’ için evleniyorsunuz ve bu evlilikte ikiniz de kendiniz olarak var olmayı yani BİZ olmayı önemsiyorsanız, değerlerinizin uyum içinde olması gerekir.

Evlilik yolculuğuna başlarken biricik sermayeniz olan sevgi, küçülüp yok olabilecek ya da büyüyüp gelişebilecek bir şey. Evet, o hem çok kudretli hem de bir o kadar zarif ve kırılgan. Kurduğunuz ilişkiler ve üstlendiğiniz rollerin farkında olarak onu hakkıyla yaşamanız, yaşatmanız gerekiyor.

Kitabı okuyanlar 627 okur

 • Zeynep Yılmaz
 • Zeynep DEMİR
 • Elif Selamican
 • Büşra Görgün
 • Sümeyye Direk
 • Yasemin
 • nctd
 • Duygu Göze
 • Abdulmelik Baran
 • Asiye Sevimli

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%25
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%16.7
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%20.8
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%4.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%79.5
Erkek
%20.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.6 (75)
9
%26 (58)
8
%24.2 (54)
7
%10.3 (23)
6
%1.3 (3)
5
%2.2 (5)
4
%0.9 (2)
3
%0.4 (1)
2
%0.4 (1)
1
%0.4 (1)

Kitabın sıralamaları