·
Okunma
·
Beğeni
·
28bin
Gösterim
Adı:
Öğretmen Olmak
Alt başlık:
Bir Can'a Dokunmak
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053743774
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Final Kültür Sanat Yayınları
Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan, bu kitapta genç fidanları taptaze umutlara dönüştüren öğretmenlerimizi konuşuyorlar.
  
Eğitim ve öğretmenlik hakkında bugüne kadar biriktirdikleri kuramsal, tarihsel ve güncel fikirlerini paylaşmak üzere bir araya gelen Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan, uzun soluklu bir yol arkadaşlığı kurdular. Yaklaşık bir yıla yayılan bir zaman dilimi içinde, sadece İstanbul`da değil, Türkiye`nin çeşitli kentlerinde "öğretmen"i konuştular, tartıştılar ve bütün bu kayıtları, elinizdeki kitabın malzemesini teşkil edecek şekilde düzenlediler.
 
Nihayetinde ortaya çıkan bu eser, eğitim konusunda Türkiye`nin en birikimli düşünürlerinden Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan`ın yalnızca kendi aralarındaki değil, tüm öğretmenlerimizle kurdukları diyalogun bir ürünü olarak görülmelidir. Ve şimdi bu diyalog, kitabın okurlarıyla devam edecek.
 
Öğretmen Olmak, sadece okulda değil, yaşamın her alanında, herkese esin kaynağı olmak isteyenlere...
 
 
208 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Doğan Cüceloğlu'nun kitaplarıyla geç tanışmış olmanın üzüntüsü yaşıyorum. Ancak en azından Öğretmen Olmak kitabını zamanında okuduğumu düşünürek teselli buluyorum.
Sadece öğretmenlerin değil eğitim sisteminde kimler yer alıyorsa bu kitabı önyargılarından arınarak okumalı.
Kitapta konuşulanlar bilmediğimiz şeyler mi? Hayır. Ama biliyoruz ki insan olarak yaptığımız en büyük hatalardan biri de en basit ve en göz önünde olan şeyleri kaçırmamızdır. Genellikle yanıldığımız durumlar en çok bildiğimiz konular değil midir? Bu yüzden konuşulanlar için bilindik şeyler denilebilir belki ama önemsiz asla..
Kitabın en sevdiğim yanı ise bir şeyleri dikte etmek yerine vermek istedikleri mesajları sohbet havasında vermesiydi. Iki yakın arkadaşın samimi sohbetini okuyorsunuz. Bulundukları ortamda keşke ben de orada olabilseydim diyorsunuz.
Kitabın isminden de anlaşılacağı gibi kitabın merkezinde öğretmen var. Öğretmeni eğitimin öznesi olarak görüp öğretmen ve eğitim üzerine önemli düşünceler ve tespitler ortaya koyuyorlar.
Bazı şeyler vardır bir kere farkına vardınız mı başka türlü bakamazsınız olaya. Ben de bu kitapla bu deneyimi yaşadım. Öğretmen olmak ve Öğretmenlik yapmak. Bu iki ifadenin bu kadar farklı şeyleri temsil edebileceğini  hiç düşünmemiştim. Şimdi ise mesleğimi farkına vardığım bu ayrımı sürekli düşünerek icra edeceğim. Bunun için ne kadar teşekkür etsem azdır.
  "Öğretmen, bir insanın karakterinin ve geleceğinin yaratılmasına eşlik eden ve tanıklık eden kişidir." Yüklenen sorumluluk bu kadar büyükken sadece "Öğretmenlik yapmak" öncelikle o öğretmenin öğrencilerine daha sonra da içinde yaşadığımız topluma zarar verir.

Son olarak kitapta vurgulandığı için çok mutlu olduğum bir düşünceyi de belirtmek isterim.Bir toplumun gelişebilmesi için sadece mesleği öğretmen olanlara ihtiyacı yoktur. Öğrenmeyi ve öğrendiklerini paylaşabilmeyi ilke edinmiş ama mesleği öğretmen olmayan "Öğretmenlere" de çok ihtiyacımız var.
208 syf.
·2 günde·10/10 puan
Kütüphanede eğitim fakültesi dekanının bütün öğretmenlik okuyanlara okutulması için kütüphane müdürüne söylemiş ve başka bir kitap alırken bu kitapla tanıştım diyebilirim. Bir öğretmen adayı olarak üniversite üçüncü sınıfta bu kitapla karşılaşmak bana çok iyi geldi gerçekten, öğretmen nedir bunu çok iyi anlıyorsunuz bu kitabı okuyunca. Bir meslek olarak öğretmenlik yapmak ve öğretmen olmak arasındaki farkları bize anlatıyorlar. Kitabın içinden iki örnek vermek istiyorum bir kısımda bir öğretmen çocuğu azarlaması sonucu çocuk öğretmenden nefret etmiş hatta okulu bırakmıştır burda öğretmenliğin aynı zamanda bir insanın sadece eğitimine değil kaderine dokunduğumuzu belirtiyor. Çok üzücü ki genelde okulda ki öğretmenlerin tümü kazanç elde etmek yani bir meslek olarak yapmaktadır ve sinirlendiğinde bağırıp çağıran kişilerdir, birey - birey ilişkisi yerine öğretmen - öğrenci ilişkisi içerisinde olan öğretmenler oldukça fazla. Şuan dahi öyle öğretmenlerimin olduğunu söyleyebilirim üniversitede bile notla tehtit eden öğretmenler vs ne yazık ki var. Bir öğretmen hatası bir çocuğun kaderini olumsuz etkileyebilir... İkinci örnekte ise lise 2. Sınıf bir öğrencinin günlüğünden alıntı kısım koyulmuş. Çocuk ailesinde yaşanan olaylar sebebi ile o gün çok mutsuzdur ve sinirlidir. İlk derste bir hocası dikkatsizliğinden ona bağırıp çağırır ve kızar. İkinci dersinde öğretmen sınıfa girer ve derisini anlatıp gider hiç kimseyi umursamadan. Üçüncü öğretmen ise onunla çıkışta konuşmak istediğini belirtir ve ona bir derdi olup olmadığını sorar, bana anlatabilirsin diye yanında olur. Bu öğretmen onun kalbine dokunan hiçbir zaman unutamayacağı biri olarak kalacaktır o çocuk için. Kitapta öğretmen farkı olarak öğretmenlerin, öğretmenlik yapmak değilde öğretmen olmasına değinmektedir. Bir öğretmen adayı olarak bu kitabı okuduğumda kendimi daha değerli hissettirdi ve öğretmenlik mesleğinin ne kadar güzel bir meslek olduğunu bana tekrar hatırlattı. Kitabı tüm öğretmenlik okuyanların kesinlikle okumasını belirtiyorum ve onun dışında kurs öğretmenlerininde müzik kursları , spor kursları ve bir çok faaliyet türü kurslarda ki öğretmenlerin de okuması gerekli. İnsan hayatı boyunca sürekli öğrenecek ve öğretecektir, siz yeterki öğrenmeye açık biri olun. Bugün derste öğretmenimin belirttiği cümle ile incelemeyi tamamlıyorum "bir çobandan bile öğreneceğiniz bir sürü şey olacaktır siz yeterki öğrenmeye açık olun". Öğrenmeye açık tüm okurlara iyi okumalar.
208 syf.
Herkese merhaba,

Yeni bir kitap incelemesi ile birlikteyiz.
Kendini bu hayatta hem öğretmen hem de öğrenci hisseden herkesin okuyabileceği ve içerde bir yerlere dokunacak bir kitap diyerek başlamak isterim ilk önce..

Bir öğretmen olarak eğitim ile ilgili veya eğitime destek sağlayacak her türlü kaynak kıymetlidir, okunmaya değerdir diyip istifade etmeye çalışırım. Alınacaklar ve alınmayacaklar elbette olacaktır.

Öğretmen olunca öğrenciliğin daha yeni başladığını fark ediyor insan. Buna yaşam boyu öğrenme de diyebiliriz. İnsan yaşarken hep öğrencidir de diyebiliriz.
Hayattaki misyonumuz ne olursa olsun ister anne/baba ister bir komşu, ister bi akraba, fark etmez! Hepimiz birbirimizden bir şeyler öğreniriz ve birbirimize bir şeyler öğretiriz.
Öğretmenlik sadece bir meslek değildir. Hayattaki yaşam tarzıdır zannımca. Annelerimizi düşünelim: ilk harflerimizi, ilk şarkılarımızı, ilk adımlarımızı ve nicesini öğreten İNSAN, babalarımız mesela.... Çoğunun mesleği öğretmenlik de değil oysaki ama onlar ne güzel öğretmenler kıymetini bilene, başımızda oldukları için şükür edebilene.... Öğretmenler günü kutlanacak ilk insanlar onlar sanki ne dersiniz?

Kitap, insana bir farkındalık kazandırıyor ya da farkındalığını arttırıyor.
Herkese öğretmen gözüyle bakmak! Gözlem yeteneği ile hani leblebiden nem kapmak denir ya aynen öyle her şeyde bir sebep aramak ve görebilmek, algılayabilmek.
Öğretmenlik yapılmaz, öğretmen olunur diyerek ince ince işlemeye devam ediyor. Görmek gerekir her bir öğrenciyi, var olduklarının farkında olduğumuzu göstermek gerekir. Hissettirmek, kalbe dokunmak, ilk önce sevmek gerekir; kendini çevreni, aileni, işini. Yük değil yoldaş görmek gerekir herkesi.
Herkesin yaradılış gayesini sorgulamak bize düşmez, had bilmek gerekir. SAYGI gerekir SAYGI...!
Yöntem ve teknikten önce öğrencinin ADINI bilmek gerekir.

Kısacası, öğretmen olmanın çok kıymetli ve muhteviyatı derin bir meslek olduğunu kavramak gerekir.

Okuyunca istifade edilebilecek çok noktası olan bir kitap.
Okumanız tavside edilir.

Teşekkür ederim.
Hayırlı günler dilerim....
208 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
***
Öğretmenlere nutuk atmak yerine şöyle konuşsalar keşke... Eminim daha fazla yol alırdı öğretmenler ve öğretmenin peşinden gelen öğrenciler...

Öğretmene değerli olduğunu hissettiren güzel bir eser. Bu kitabı kimler okumalı? Bana kalırsa Eğitim Fakültesi Okuyan her öğrenci, mesleğinin ilk günlerini yaşayan bir öğretmen hatta mesleğinin olgunluk çağına erişmiş bir öğretmen ve kendini "öğretmen olmaya" adamış her insan. Ha bir de, öğretmenliğe tepeden bakan, saldıran, burun kıvıran ve kötü niyetli yaklaşan herkes.

Kitabın her bir bölümünü, ülke tarihimizde önemli yeri olan bir eğitimciye adamaları da kitabın niteliğini daha da arttırıyor.
***
"Eğitim bir cümledir" diyor İrfan Erdoğan. Öznesi öğretmen diyor. Öğretmene değer veriyor. Öğretmene verdiği değeri öğrenciye de veriyor. Özne aynı zamanda öğrencidir, diyor.

Eğitim-öğretim atmosferi içinde; teknolojik gelişmelerin olması, ders araç-gereçlerinin yenilenmesi, müfredatların yenilenmesi, sınıf ve okul ortamlarının düzenlenmesi vs. hiçbirinin öğretmenin etkisi kadar bir etki sağlayamayacağından bahsediyor. Ama ne yazık ki, eğitimle ilgili hemen hemen bütün değişiklikler öğretmenden kopuk bir şekilde yapılıyor. İşin dahası, yapılan değişikliklere öğretmenin kendini uydurması isteniyor.

Kitapta, antikçağda öğretmenden okuma, yazma, konuşma, hesap yapma gibi becerileri çocuklara (egemen sınıfların çocukları) aktarılması istenirmiş. Çocuklara telkin ve tavsiyelerde bulunması yasakmış. Çünkü öğretmen, o dönemde üst sınıf sayılmadığı için "öğretmen kim ki, bir soylunun çocuğuna değer ve dünya görüşü kazandırabilir" düşüncesiyle görülürmüş.

Şu anda da benzer şeyler yok mu? Yani öğretmen dersine girsin, konusunu anlatsın, idari işlerini yapsın, evraklarını eksiksiz tutsun... gibi sığ mesai anlayışla yönlendirilmiyor mu? Davranış kazandırmada, disiplin sorunlarına müdahale etmede, öğrenci velilerini sürecin içine katmada ve saymaya gerek olmayan birçok uygulamada "sen kimsin ki!" zihniyetiyle karşılık bulmuyor mu?
Başından sonuna kadar "öğretmenlik yapmak" ve "öğretmen olmak" kavramlarına dikkat çekiyor kitap. Öğretmen olmanın nedenini, nasılını, önemini anlatıyor. Öğretmenlerin eksik veya hatalı yanlarından bahsederken bile kırıcı üslup kullanmıyor. Son dönemlerde öğretmenlerin hasret kaldığı bir yaklaşım bu.

Kitaptan çıkardığım en önemli tespitlerden birisi; belirli bir yıla kadar süregelen ve konunun uzmanları, sahanın adamları kişilerce belirlenen eğitim felsefesinin günümüzde niteliksiz hale gelmesidir. 1948 ve 1968 tarihli eğitim programları günümüzün programlarından daha güçlü ve tutarlıydı. 1970'li yıllara kadar öğretmenlerin takip ettiği eğitsel kitap ve dergilerin sayısı oldukça fazlaydı. (Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı bir dönem hemen her öğretmenin okuduğu bir kitaptı.) Peki günümüzde? Her an tekrar değişebilecek bir eğitim ve sınav sistemi! Eskinin "Millet Mektepleri", "Köy Enstitüleri", "Öğretmen Okulları" bugün yerini "Atanamayan Öğretmenler'e" bırakmış.
***
"Türkiye'de, eğitime dair izlediği politikalardan ötürü seçim kazanmış veya kaybetmiş bir parti yoktur" düşüncesiyle zaten tablonun nedeni özetlemiş oluyor İrfan Erdoğan.
Doğru... Milletçe talep edilmeyen bir şey, neden önemsensin!
Milletin sıkıntılı olarak görmediği bir şey, neden geliştirilsin!
Milletin dertlenmediği bir şey için, Neden üzerine düşünülsün!
Bütün bir ulusun kaderi öğretmenlerin elindedir aslında. Ama işe kendimizden başlamamız gerek. Önce kendimizi geliştirmeliyiz. "İnsanın hayatı, kendini aştığı an anlam kazanır" düşüncesini şiar edinmeliyiz.

Öğretmen aynı zamanda öğrenendir. Daha çok öğrenmeli, daha çok çabalamalıyız. Kendini geliştirme yöntemleri olarak okumanın, yazmanın ve konuşmanın önemine vurgu yapılıyor. Benim gibi sadece konuşan, herhangi bir anlam ifade etmediğini bile bile konuşan biri için bir mesajdı bu. Artık daha fazla okumalı...
Öğrencilerin bir "can" olarak görülmesi gerektiğinden bahsediyor kitap. Onların bir öğrenci olduğu kadar farklı bir dünya olduklarını söylüyor. Kalbine ulaştığımızda düşüncelerini harekete geçirebileceğimizi ifade ediyor.

"Bütünlüğü ve ruhu varsa, sadece bir ders bile bir ömür boyu yetecek etki bırakır" düşüncesinin farkında olarak derse başlamalıyız.

Kitap için diyecek çok söz var. Ama son sözüm yine kitaptan olsun. "Bir ülkenin eğitimi, siyasi iktidarı elinde bulunduran gücün ideolojik dogmalarıyla değil, ülkenin genel kültürü içinde eğitim filozofları ve bilim insanlarının etkileşimiyle oluşmuş bir çerçevenin içinde yönlendirilmeli, gelişmeli, oluşmalı"
***
"Bu kitabı, eğitim sisteminin en önemli ve vazgeçilmez öğesinin öğretmen olduğunu söylemek için hazırladık"

İnsanın gururunu okşuyor gerçekten...
Teşekkürler Doğan Cüceloğlu. Teşekkürler İrfan Erdoğan

16.02.2021 - Allah rahmet eylesin Doğan Cüceloğlu
208 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Hocamızın kitaplarını çok severek okuyorum. Özellikle öğretmenlik üzerine yazdıkları benim için çok kıymetli. Doğan hocanın ve İrfan hocanın görüşleri çok kıymetli okumayan herkese tavsiye ediyorum.
208 syf.
Küçük kalplere dokunmak istiyorsanız.
Okuyun...
Öğretmen olmak kitabi, Hasan ve İrfan hocamızın birlikte yazdıkları bu kitabı, insanın sadece öğretmen mesleği değil, hayatımızın her alanında birer ögretmen ve öğrenen olduğumuzu bizlere anlatılmaktadır.
Öğretmen olmak, sevgi, saygı ve felse konuları altında ögretme duygusu okurlara hissettirmekteler .
205 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Çok geç tanıştım bu kitapla malasef ama daha da geç olmadan okudum ve umutla doldum. Sadece okulda değil, yaşamın her alanında, herkese esin kaynağı olacak bir eser..
Hiç ağır olmayacak bir dille sohbet halinde yazılmış. Mutlaka herkese tavsiye ederim..

Okuduğum kitaplarda etkilendiğim yerleri mutlaka işaretlerim ben ve bu kitabın her sayfasını her satırını işaretlemek istedim Diyeceklerim bu kadar.. :)
208 syf.
Bir can'a dokunmak... Öğretmen olmak ,Kadere dokunmak ... Doğan Cüceloğlu,İrfan Erdoğan bu kitapta genç fidanları taptaze umutlara dönüştüren Öğretmenlerimizi konuşuyorlar.Tüm öğretmenlerin , öğretmen adaylarının ve ailelerin okuması gereken bir eser. Biliyorsunuz eğitim ailede başlıyor.Kitapta Öğretmenlik yapmak ve Öğretmen olmak arasındaki farktan akıcı bir dille ifade edilmiş.Ayrıca 2011 yılında Van Erciş depreminde hayatlarını kaybeden Öğretmenlerimizin hayatlarından bahsedilmisti,etkileyiciydi .
Neydi Öğretmen olmak...?
Neydi bir can'a dokunmak...?
Bu ifadeler çok güzeldi.İnsan hayatı boyunca sürekli öğrenecek ve öğretecektir siz yeterki öğrenmeye açık olun. Öğretmen sadece okulda olunmaz; heryerde hayatımızda, yaşadığımız çevrede ...Nerede olursak olalım, mesleğimiz ne olursa olsun, Öğretmen olmak nasip olsun . Herkesin kendinde birşeyler bulabileceği kitap.Kitabı tesadüfen okudum ,iyiki de okumuşum.Öğrenmeye açık tüm okurlara iyi okumalar.
208 syf.
·22 günde
Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan'ın soru cevap konuşmalarından oluşan, bizlere öğretmen olmak ile öğretmenlik yapmanın derin farklarını gösteren, tüm öğretmenlerin, öğretmen adaylarının ve ailelerin okuması gereken teorik bir kitap.
208 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
️️"Bence eğitim bir cümledir."
Bir cümle; özne, nesne, tümleç, zarf ve yüklemden oluşur. Eğitim de tıpkı cümle gibi, öznesi, nesnesi, tümleci ve yüklemi olan bir yapı veya sistemdir. Yani eğitim, belli unsurlardan oluşan ve bütünlüğü olan bir kompozisyondur. Ve bu bütünlüğün, idareciler, öğretmenler, ebeveynler, öğrenciler; geçmiş, bugün, gelecek; aile, toplum; ders kitapları, programlar ve teknolojik araç gereçler gibi unsurları vardır. Bence eğitim, işte budur. Yani bir cümle gibi, birbiriyle ilişkili öğelerden oluşan bir sistemdir.
️ Eğitimin en asli öğesi, bana göre öğretmendir. Çünkü öğretmen eğitimin başlatıcısı, geliştiricisi, uygulayıcısıdır.
️ "Eğitimde özne öğretmense, nesne de öğrenci mi aceba?"
Öğretmene yapılan özne vurgusu, haklı olarak, eğitimin unsurlarından biri olan öğrencinin de 'nesne' olduğuna dair bir çağrışım uyandırmaktadır. Ancak ben, öğrenciyi de 'özne' olarak görmek gerekir diye düşünüyorum. Çünkü öğretmenin varlığı doğrultusunda öğrenci de kendini ve davranışlarını değiştirerek özne pozisyonunu alabilir ve almalıdır da.
️ Kitap Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan'ın Eğitim, öğretim ve ÖĞRETMEN hakkında konuştukları sorular ve cevaplardan oluşuyor. Eğitimcilerin okuyup, yararlanabileceği bir eser. Ufuk açıcı, yenileyici ve destekleyici bir kitap olmuş. Tavsiye ederim.
208 syf.
·10/10 puan
Bu benim ilk kitap incelemem.

Bu kitabı üniversitenin ilk yılında okumayı düşünüyordum, kitabı okuma serüvenim son sınıfıma denk geldi. Kitap Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan'ın öğretmenliğe yükledikleri anlam adına yaptıkları sohbetlerden oluşuyor. Bu sohbetlerde sanki o masanın bir ucunda oturuyormuşum gibi hissettiren sürükleyici bir kitaptı. Kitapta öğretmen ve eğitim hakkında bir sürü tavsiye var ama en çok konuşulan konu "öğretmenlik yapmak ve öğretmen olmak" arasındaki ince çizgi tartışılıyor ve bu tartışma örneklerle okuyucuya sunulmuş. Ben öğretmenim diyen herkesin muhakkak kütüphanesinde bulunması gereken bir kitap. Öğretmen arkadaşlarım okuması dileğiyle...

Kitapta en beğendim alıntı:

Öğretmen olmak, öğretmenlik yapmayı aşmak demektir. Çünkü öğretmen olmak, öğretmenin, belirlenmiş görevlerin ötesine geçip hissederek, yaşayarak, kendisini adayarak, öğrencisiyle bütünleşerek var olmasıdır, öğretmen olmak, öğretmenle öğrencinin birbirlerine hoşça bakabildikleri, öğretmenin öğrencide, öğrencinin öğretmende dirildiği, güçlü ve sahici bir aidiyettir.

Öğretmen olmak, daha derin bir sorumluluk almaktır, diyebiliriz sanırım.
208 syf.
·9/10 puan
İrfan Erdoğan ile Can Dündaroğlu Trabzon'da bir konferansta tanışırlar. Konferanstan sonra birlikte Rize'ye geçerler ve eğitim hakkında konuşmaya başlarlar. O kadar güzel sohbetleri olmuş ki eğitim ile ilgili bu yüzden İstanbul'da tekrar buluşup eğitim hakkında konuşmaya doyamadıkları yarım kalan sohbetlerini tamamlamak için sözleşirler ve daha sonrasında bu harika sohbetlerini kitaba dönüştürerek başkalarınında faydalanmalarını isterler.

Kitap Van depreminde hayatını kaybeden yeni atanmış gencecik öğretmenlerin çok hüzünlü hayat hikâyeleriyle başlıyor. Sonrasında öğretmenliğin olmazsa olmazlarıyla ilgili konular çeşitli örnek hikayelerle, deneyim ve tecrübelerle, farklı bakış açıları ve gözlemlerle ele alanıp okurun özellikle de öğretmenlerin önüne sunulmuş..

Yapmış oldukları her sohbeti hayatını eğitime adamış öğretmenlere, eğitimcilere armağan etmeleri çok güzel bir davranıştı.

Eğitim düzeyi yüksek birbiriyle tanışık olmayan iki insanın bir konferansta tanışıp bir araya gelerek böylesine kaliteli bir sohbet ortaya koymaları gerçekten çok güzel bir şey. Genellikle karşınızdakinin eğitim düzeyi ne kadar yüksekse sohbetin kaliteside bir o kadar yüksek oluyor.

Özellikle bütün öğretmen ve öğretmen adaylarının okuması gereken bir kitap.. Aynı şekilde kitapta da değinildiği üzere dolaylı yoldan aslında herkes bir öğretmen olduğu için herkesin okuyup istifade etmesi gereken bir kitap.. Keyifli okumalar...
Denge, bir kişinin varoluşuyla ,bilgisiyle,davranışlarıyla ve sahip olduğu sanat anlayışı ile birlikte var olmasıdır.
Sadece elini değil, onun geleceğini tutuyorsun
Yalnız aklına öğretmiyorsun, kalbine de dokunuyorsun
Sadece gözlerinin yaşlarını silmiyorsun, içindeki ruhu da besliyorsun
Onların ne olacağında senin payın çok büyük

Onlarla bir dakika geçirmiyorsun, ömür boyu sürecek anı oluşturuyorsun
Sen gittikten sonra onlarda yaşayacaksın
Ne muhteşem bir gücün olduğunu aklın hiç bilemeyecek
Bu dünyada etkin hiç bitmeden sürecek, sürecek, sürecek

“Ben sadece bir öğretmenim!” demek mümkün değil,
Sen sözlerin anlatamayacağı kadar büyüksün
Öğrencinin sana bakışında kim olduğunu,
Öğrencinin sana gülümseyişinde ne ifade ettiğini anla

Sadece elini değil, onun geleceğini tutuyorsun
Yalnız aklına öğretmiyorsun, kalbine de dokunuyorsun
Sadece gözlerinin yaşlarını silmiyorsun, içindeki ruhu da besliyorsun
Onların ne olacağında senin payın çok büyük!
Gandhi der ki:
Olumlu düşünün,
Çünkü düşünceleriniz, sözleriniz olur.
Sözleriniz olumlu olsun,
Çünkü sözleriniz, davranışlarınız olur.
Davranışlarınız olumlu olsun,
Çünkü davranışlarınız, alışkanlıklarınız olur.
Alışkanlıklarınız olumlu olsun,
Çünkü alışkanlıklarınız, değerleriniz olur.
Değerleriniz olumlu olsun,
Çünkü değerleriniz, kaderiniz olur.
Gandhi der ki:
Olumlu düşünün,
Çünkü düşünceleriniz, sözleriniz olur.
Sözleriniz olumlu olsun,
Çünkü sözleriniz, davranışlarınız olur.
Davranışlarınız olumlu olsun,
Çünkü davranışlarınız, alışkanlıklarınız olur.
Alışkanlıklarınız olumlu olsun,
Çünkü alışkanlıklarınız, değerleriniz olur
Değerleriniz olumlu olsun,
Çünkü değerleriniz, kaderiniz olur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Öğretmen Olmak
Alt başlık:
Bir Can'a Dokunmak
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053743774
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Final Kültür Sanat Yayınları
Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan, bu kitapta genç fidanları taptaze umutlara dönüştüren öğretmenlerimizi konuşuyorlar.
  
Eğitim ve öğretmenlik hakkında bugüne kadar biriktirdikleri kuramsal, tarihsel ve güncel fikirlerini paylaşmak üzere bir araya gelen Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan, uzun soluklu bir yol arkadaşlığı kurdular. Yaklaşık bir yıla yayılan bir zaman dilimi içinde, sadece İstanbul`da değil, Türkiye`nin çeşitli kentlerinde "öğretmen"i konuştular, tartıştılar ve bütün bu kayıtları, elinizdeki kitabın malzemesini teşkil edecek şekilde düzenlediler.
 
Nihayetinde ortaya çıkan bu eser, eğitim konusunda Türkiye`nin en birikimli düşünürlerinden Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan`ın yalnızca kendi aralarındaki değil, tüm öğretmenlerimizle kurdukları diyalogun bir ürünü olarak görülmelidir. Ve şimdi bu diyalog, kitabın okurlarıyla devam edecek.
 
Öğretmen Olmak, sadece okulda değil, yaşamın her alanında, herkese esin kaynağı olmak isteyenlere...
 
 

Kitabı okuyanlar 2.850 okur

  • Birgül
  • Fatih Güçlüsan
  • sonsuz evren sonlu varoluş
  • Zeynep
  • Ümülistan
  • Feyza Karacanoğlu
  • Eren Eray
  • Melek Erol
  • Haticedemircan
  • Ufuk Zafer Ada

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%14.4
13-17 Yaş
%2.1
18-24 Yaş
%15.5
25-34 Yaş
%47.4
35-44 Yaş
%16.5
45-54 Yaş
%4.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.7
Erkek
%25.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.7 (251)
9
%22.4 (145)
8
%21 (136)
7
%10.2 (66)
6
%3.9 (25)
5
%1.7 (11)
4
%0.6 (4)
3
%0.9 (6)
2
%0.3 (2)
1
%0.3 (2)

Kitabın sıralamaları