Öğretmen Olmak Bir Can`a Dokunmak

8,0/10  (27 Oy) · 
83 okunma  · 
25 beğeni  · 
2.338 gösterim
Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan, bu kitapta genç fidanları taptaze umutlara dönüştüren öğretmenlerimizi konuşuyorlar.

Eğitim ve öğretmenlik hakkında bugüne kadar biriktirdikleri kuramsal, tarihsel ve güncel fikirlerini paylaşmak üzere bir araya gelen Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan, uzun soluklu bir yol arkadaşlığı kurdular. Yaklaşık bir yıla yayılan bir zaman dilimi içinde, sadece İstanbul`da değil, Türkiye`nin çeşitli kentlerinde "öğretmen"i konuştular, tartıştılar ve bütün bu kayıtları, elinizdeki kitabın malzemesini teşkil edecek şekilde düzenlediler.

Nihayetinde ortaya çıkan bu eser, eğitim konusunda Türkiye`nin en birikimli düşünürlerinden Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan`ın yalnızca kendi aralarındaki değil, tüm öğretmenlerimizle kurdukları diyalogun bir ürünü olarak görülmelidir. Ve şimdi bu diyalog, kitabın okurlarıyla devam edecek.

Öğretmen Olmak, sadece okulda değil, yaşamın her alanında, herkese esin kaynağı olmak isteyenlere...
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9786053743774
 • Yayınevi:
  Final Kültür Sanat Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yasmin 
 11 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Adını görünce ve kapak tasarimini görünce direk aldim zevkle okumaya basladim ama içindekiler beni kapagi kadar cok cok cok cezbetti diyemem . Ama yinede okumaya değer
Kitaptan öğrendiğim kadariyla ogretmenlik yapilmaz ogretmen olunur

Pelin 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitapta ciddi bir emek var ancak şunu söylemeliyim ki okurken, öğreticilik duygusunun ağır bastığını hissettirdi bana... Belki de kendi mesleğimle ilgili olduğu için biraz daha gerçek örnekler ve duygusallık beklentisi içerisine girmiş olabilirim...
İki yazar da donanımlı, alanında çok başarılı ve kendisini kanıtlamış insanlar ancak benim beklentilerim biraz daha farklı olduğu için aradığımı bulamadım bu kitapta...
Bazı bölümlerdeki sohbetler hoşuma gitti ancak bazı bölümlerde öğretmenlerin hiçbir sorunu olmayan, şikayet etmeye hakkı olmayan, hep enerjik ve pozitif olması gereken insanlar olması gerektiğinden bahsedilmiş... Günümüzde bunu yapmanın pek de kolay olmadığını anlayabilmek için belki de şu günlerde bu mesleği yapmak gerekiyordur diye düşünüyorum.
Emeğe saygım vardır her zaman, okunabilir bir kitap...

Burcu Karabil 
18 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Öğretmen adaylarının okuması gereken bir kitap..Egitim sorunları vb seyler üzerinde daha çok bilinçlenmemi sağladı. Fakat ben istediğimi tam olarak bulamadım bu kitapta..Belki de beklentimi çok yüksek tuttum ama yine de iyi ki okumuşum diyorum..

Ayşegül Alagöz 
 06 Şub 15:34 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Öğretmenlik yapılmaz, öğretmen olunur.Öğretmenlik yapmak sadece müfredatı anlatıp görevini yapmak demek değildir..Öğretmen öğrencisini sadece dersini dinlemeye gelen bir yüz olarak değil hayatını değiştireceği bir can olarak ele almalı,sevgi ve saygıyla onun da bir birey olduğunun bilincinde olarak davranmalıdır.Her öğretmenin okuması gereken aydınlatıcı bir kitap.

İlker Gülenoğlu 
14 Nis 14:12 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitapta 22 bölüm bulunuyor. 22. ve son bölümde Neler Konuştuk başlığı altında yapılan konuşmaların bir özeti sunulmuş. Kitabı okumadan önce beklentim çok fazlaydı. İlk bölümlerde, özellikle de öğretmen olmak ve öğretmenlik yapmakla ilgili ortaya koyulan fikirler ileriki bölümler için bende fazladan heyecan yarattı ama bu duygularım fazla uzun sürmediği gibi kimi yerlerde sıkıldığım bile oldu. Bazı bölümlerde bu kadar donanımlı iki ismin konuşacak ve aktaracak daha fazla bilgi ve tecrübesi olduğunu düşündüm. Belki de yapıldığı belirtilen ses kayıtları tamamen yazıya dökülmedi. Her şeye rağmen beklentiyi fazla yükseltmeden okunabilecek bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Burcu 
 29 Haz 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap degerli hocalarimiz Doğan Cuceloglu ve Irfan Erdogan'in egitim, okul hayati, nitelikli öğretmen nasil olur gibi konular uzerine yaptiklari sohbetlerden olusuyor. 2 hoca istanbul veya baska sehirde bulusup ya bir seminer sonrasi ya da baska bir egitimden ciktiktan sonra onceden belirledikleri konu hakkinda konusuyorlar. Bu konusmalarda 2 hocanın da bilgi birikiminden etkilenmemek elde degil. Zaten kitabin sonunda hayli kabarik bir kaynakca var. Ordan birkac kitap secip okuyacagim. Benim cok sey ogrendigim en onemlisi de 'ogretmenlik' ile 'ogretmen olmak' kavramlarinin ne kadar farkli anlamlar tasidigini anlamami saglayan bu kitapta bir de ogretmene filozof ve bilim adami unvalarini yakistirdiklari bolumler harikaydi. Zaman zaman acip altini cizdigim yerleri tekrar okuyacagim.

silaes 
12 Mar 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · 6/10 puan

Bir öğretmen adayının kesinlikle okuması gereken kitaplardan. Öğretmen olmak ve öğretmenlik yapmanın arasındaki farkı öğreneceksiniz. Her konunun farklı bir mekanda ya da şehirde konuşulması insanın ilgisini çekiyor. Her bir konuşma eğitim büyüklerine adanmış. Öğrencilere öğretim programını kafalarına kaka kaka işlemek yerine onların birer can olduğunu ve ellerindeki potansiyeli değerlendirmek gerektiğini öğrendim. öğretmenin, öğretmenden ziyada bir bilim adamı ve filozof olması gerektiğini de öğrenmiş bulundum. okurken zaman zaman sıkılacağınız noktalar da olmuyor değil.

Emine TELCİ 
29 Kas 2015 · Kitabı okudu · 81 günde · 9/10 puan

Öğretmen olmak... Şudur, budur tarifleriyle değil hayattan örneklerle seçeneklerle nasıl yapılacağının önerisi sunmak. Her insanın okuması gerekir. Zira sadece öğretmen değildir bir cana dokunan en başta anne babalardır, ilk öğretmen onlardır. Severek okuduğum, bitmesini istemediğim ve dönüp dönüp tekrar okuyacağım bir başucu kitabı.

fatıma zehra 
15 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitap maddeler halinde ogretmende olmasi gerek ozellikleri ele almis.. Her bir madde uzerine ciddi bir sohbet gelistiriliyor,yazari diger kitaplarindan taniyanlar bu kitabinida zevkle okuyacaklarini kestirebile..
Iyi okumalar

A.Cmert 
29 Oca 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Öğretmen adaylarının pek tabi okuması gereken bir kitap.. Genel olarak sıkıcı algılanır fakat biraz üzerinde durulan konular hakkında düşününce sanıldığı kadar sıkıcı olmayan ve aslında üzerinde durulan konular itibariyle eksik olduğumuz yerleri anlatan güzel bir çalışma. Sanırım öğretmenlik mesleğine gereken değeri veremediğimiz için bu kitap basit algılanıyor Doğan Hoca ve İrfan Hoca'ya çok teşekkür ederim...

Kitaptan 24 Alıntı

Yasmin 
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Fark ettim ki kalpten kalbe bir sohbet içinde olan kişiler, birbirlerini gürültülü ortamlarda da duyup anlayabilmekteler.

Öğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 33)Öğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 33)
O.Ö 
22 Şub 16:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nobel Ödülü'ne layık görülen bir bilim insanı, ödülü kazanmasının nedenini şöyle açıklıyordu: "Arkadaşlarımın anneleri ve babaları çocuklarına hep ' Bugün öğretmeninin sorduğu soruları cevaplayabildin mi ?' diye sorarlardı. Benim annem ise 'Bugün öğretmenine yeni bir soru yöneltebildin mi?' diye sorardı bana..." Sizin, öğretmene soru soran öğrencinin alkışlatılmasını önermenizle, bu annenin bakış açısı ne kadar da benzeşiyor.

Bu annenin bakış açısına sahip öğretmenlerimizin sayısı ne kadar artarsa, dünya çapında başarılı bilim insanlarımız da o denli çoğalacaktır.

Öğretmen Olmak, Doğan CüceloğluÖğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu
Pelin 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"Toplum eğitim sistemi ile ancak gemisini kurtarana kadar ilgileniyor; yani çocuğun eğitimi sona erene kadar. Hal böyle olunca, eğitime yön verme durumunda olan yetkililerin attıkları yanlış adımlar da, doğru adımlar da herhangi bir değerlendirmeye tabi tutulmuyor."

Öğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 59)Öğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 59)
Pelin 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"Öğretmenin gözünde henüz ilkokuldaki bir çocuk bile, yıllar sonra hayatın içinde yer alacak bir bilim insanı, sanatçı, sporcu, siyasetçi olabilir. Yani öğretmen olan, yarının büyükleriyle etkileşim kurduğunun bilincindedir."

Öğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 27)Öğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 27)
Yasmin 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Öğretmen olmak, öğretmenlik yapmayı aşmak demektir.çünkü öğretmen olmak, öğretmenin, belirlenmiş görevlerin ötesine geçip hissederek, yaşayarak, kendisini adayarak, öğrencisiyle bütünleşerek var olmasıdır. Öğretmen olmak, öğretmenle öğrencinin birbirlerine hoşça bakabildikleri, öğretmenin öğrencide, öğrencinin öğretmende dirildiği, güçlü ve sahici bir aidiyettir.

Öğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 27)Öğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 27)
O.Ö 
25 Şub 02:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şükür yoksunu ortamlar insan ruhunda bir aşınma, bir küflenme, bir erozyon oluşturur.

Öğretmen Olmak, Doğan CüceloğluÖğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu
3 /