Öğretmen Olmak Bir Can`a Dokunmak

8,1/10  (61 Oy) · 
214 okunma  · 
77 beğeni  · 
5.934 gösterim
Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan, bu kitapta genç fidanları taptaze umutlara dönüştüren öğretmenlerimizi konuşuyorlar.

Eğitim ve öğretmenlik hakkında bugüne kadar biriktirdikleri kuramsal, tarihsel ve güncel fikirlerini paylaşmak üzere bir araya gelen Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan, uzun soluklu bir yol arkadaşlığı kurdular. Yaklaşık bir yıla yayılan bir zaman dilimi içinde, sadece İstanbul`da değil, Türkiye`nin çeşitli kentlerinde "öğretmen"i konuştular, tartıştılar ve bütün bu kayıtları, elinizdeki kitabın malzemesini teşkil edecek şekilde düzenlediler.

Nihayetinde ortaya çıkan bu eser, eğitim konusunda Türkiye`nin en birikimli düşünürlerinden Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan`ın yalnızca kendi aralarındaki değil, tüm öğretmenlerimizle kurdukları diyalogun bir ürünü olarak görülmelidir. Ve şimdi bu diyalog, kitabın okurlarıyla devam edecek.

Öğretmen Olmak, sadece okulda değil, yaşamın her alanında, herkese esin kaynağı olmak isteyenlere...
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9786053743774
 • Yayınevi:
  Final Kültür Sanat Yayınları
 • Kitabın Türü:
N. E. A. 
25 Haz 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

️️"Bence eğitim bir cümledir."
Bir cümle; özne, nesne, tümleç, zarf ve yüklemden oluşur. Eğitim de tıpkı cümle gibi, öznesi, nesnesi, tümleci ve yüklemi olan bir yapı veya sistemdir. Yani eğitim, belli unsurlardan oluşan ve bütünlüğü olan bir kompozisyondur. Ve bu bütünlüğün, idareciler, öğretmenler, ebeveynler, öğrenciler; geçmiş, bugün, gelecek; aile, toplum; ders kitapları, programlar ve teknolojik araç gereçler gibi unsurları vardır. Bence eğitim, işte budur. Yani bir cümle gibi, birbiriyle ilişkili öğelerden oluşan bir sistemdir.
️ Eğitimin en asli öğesi, bana göre öğretmendir. Çünkü öğretmen eğitimin başlatıcısı, geliştiricisi, uygulayıcısıdır.
️ "Eğitimde özne öğretmense, nesne de öğrenci mi aceba?"
Öğretmene yapılan özne vurgusu, haklı olarak, eğitimin unsurlarından biri olan öğrencinin de 'nesne' olduğuna dair bir çağrışım uyandırmaktadır. Ancak ben, öğrenciyi de 'özne' olarak görmek gerekir diye düşünüyorum. Çünkü öğretmenin varlığı doğrultusunda öğrenci de kendini ve davranışlarını değiştirerek özne pozisyonunu alabilir ve almalıdır da.
️ Kitap Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan'ın Eğitim, öğretim ve ÖĞRETMEN hakkında konuştukları sorular ve cevaplardan oluşuyor. Eğitimcilerin okuyup, yararlanabileceği bir eser. Ufuk açıcı, yenileyici ve destekleyici bir kitap olmuş. Tavsiye ederim.

yasmin 
 11 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Adını görünce ve kapak tasarimini görünce direk aldim zevkle okumaya basladim ama içindekiler beni kapagi kadar cok cok cok cezbetti diyemem . Ama yinede okumaya değer
Kitaptan öğrendiğim kadariyla ogretmenlik yapilmaz ogretmen olunur

Şeyma 
16 Tem 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · 7/10 puan

Kitap sohbet havasında yazıldığı için açıkçası biraz ağır ilerliyor. Kitapta "öğretmen olmak" ve "öğretmenlik yapmak" arasındaki fark açıklanmaya çalışılmış. Bazı yerler tam nokta atışı olmuş ki gerçekten önemli görüp altını çizdiğim yerler fazlasıyla vardı, bazı yerlerde de o kadar çok aynı şeyler tekrarlandı ki hızlıca geçmeye çalıştım. Kitabın hem olumlu hemde olumsuz (tekrarlanması gibi) yanları var lâkin öğretmen ve öğretmen adaylarının okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Pelin 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitapta ciddi bir emek var ancak şunu söylemeliyim ki okurken, öğreticilik duygusunun ağır bastığını hissettirdi bana... Belki de kendi mesleğimle ilgili olduğu için biraz daha gerçek örnekler ve duygusallık beklentisi içerisine girmiş olabilirim...
İki yazar da donanımlı, alanında çok başarılı ve kendisini kanıtlamış insanlar ancak benim beklentilerim biraz daha farklı olduğu için aradığımı bulamadım bu kitapta...
Bazı bölümlerdeki sohbetler hoşuma gitti ancak bazı bölümlerde öğretmenlerin hiçbir sorunu olmayan, şikayet etmeye hakkı olmayan, hep enerjik ve pozitif olması gereken insanlar olması gerektiğinden bahsedilmiş... Günümüzde bunu yapmanın pek de kolay olmadığını anlayabilmek için belki de şu günlerde bu mesleği yapmak gerekiyordur diye düşünüyorum.
Emeğe saygım vardır her zaman, okunabilir bir kitap...

hatice 
10 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Eğitim bir cümledir.Her bir yapı taşıyla.Ve öğretmen çevresinde hem özne hem de nesne olmalıdır.Yani öğreten hem çevreye verir hem de çevreden almaya açıktır.
Öğretmenlik öyle her ağzından çıkan boş lakırtılar değildir.Öğretmenlik sonsuz bir yolculuktur.Sonunu bilmediğim bir yoldur.Sadece öğretmekle adanmış değil öğrenmekle adanılmış bir yoldur.Bir yol öyle caddede yürümek değil canla , başla içine sine sine sindireceğin bir geleceğin yoludur.
Sadece bir ekmek kapısı olarak bakılacak bir yol da değildir.Severek , hissederek başlanan bir yoldur.
Arkadaşlar öğretmen olmak bir cana dokunmaktır.Unutmayın !

Emine Sevgin 
20 Tem 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Öğretmen olmak, öğretmenlik yapmayı aşmak demektir." diyor Doğan Cüceloğlu ve "Bir öğretmenin mesleki yaşamının en önemli işlevi, öğrencilerin yaşamında güçlü bir tanık olarak yer alması ve öyle kalabilmesidir." diye ekliyor İrfan Erdoğan.En çok da "İyi davranış avcıları" olarak nitelendirdiği biz öğretmenlere ve öğretmen adaylarına okumak düşüyor. Ve tabiki herkesin okuyabileceği bir kitap. İyi okumalar dilerim.

Ayşegül Alagöz 
 06 Şub 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Öğretmenlik yapılmaz, öğretmen olunur.Öğretmenlik yapmak sadece müfredatı anlatıp görevini yapmak demek değildir..Öğretmen öğrencisini sadece dersini dinlemeye gelen bir yüz olarak değil hayatını değiştireceği bir can olarak ele almalı,sevgi ve saygıyla onun da bir birey olduğunun bilincinde olarak davranmalıdır.Her öğretmenin okuması gereken aydınlatıcı bir kitap.

Burcu Karabil 
18 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Öğretmen adaylarının okuması gereken bir kitap..Egitim sorunları vb seyler üzerinde daha çok bilinçlenmemi sağladı. Fakat ben istediğimi tam olarak bulamadım bu kitapta..Belki de beklentimi çok yüksek tuttum ama yine de iyi ki okumuşum diyorum..

Obsküran 
26 Kas 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Öğretmen olmak "bir cana dokunmak" başlık çok ilgimi cekti. Nasıl ki bir marangozun ağacı işleyerek zanaatini, bir heykeltraşın mermeri işleyerek sanatını ortaya koyarak fikirlerini parmak uclarina kadar hisseden zanaatçının ,sanatçının tek bir canı var o da öğretmenlerimize emanet.

İnsanın Biri 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

"Bir Can'a Dokunmak" ifadesinin sadece kendisi bile ilham verici ve heyecanlandırıcı. öyle ki aylardır hala bana ilham veriyor.. CAN'ın yani insanın, özel bilinmesi gerektiğini çok güçlü ve ustaca vurgulamış.. sadece bu ifade bile takdime yeter..

3 /

Kitaptan 99 Alıntı

O.Ö 
22 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nobel Ödülü'ne layık görülen bir bilim insanı, ödülü kazanmasının nedenini şöyle açıklıyordu: "Arkadaşlarımın anneleri ve babaları çocuklarına hep ' Bugün öğretmeninin sorduğu soruları cevaplayabildin mi ?' diye sorarlardı. Benim annem ise 'Bugün öğretmenine yeni bir soru yöneltebildin mi?' diye sorardı bana..." Sizin, öğretmene soru soran öğrencinin alkışlatılmasını önermenizle, bu annenin bakış açısı ne kadar da benzeşiyor.

Bu annenin bakış açısına sahip öğretmenlerimizin sayısı ne kadar artarsa, dünya çapında başarılı bilim insanlarımız da o denli çoğalacaktır.

Öğretmen Olmak, Doğan CüceloğluÖğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu
Derin Yıldız 
18 Eyl 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi

Bence dünyada öğretmenlik gibi hiçbir meslek yok ki sadece bir saatlik bir dersle bile bir insanın kaderini etkileyebilsin.

Öğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 14)Öğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 14)
yasmin 
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Fark ettim ki kalpten kalbe bir sohbet içinde olan kişiler, birbirlerini gürültülü ortamlarda da duyup anlayabilmekteler.

Öğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 33)Öğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 33)
yasmin 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Öğretmen olmak, öğretmenlik yapmayı aşmak demektir.çünkü öğretmen olmak, öğretmenin, belirlenmiş görevlerin ötesine geçip hissederek, yaşayarak, kendisini adayarak, öğrencisiyle bütünleşerek var olmasıdır. Öğretmen olmak, öğretmenle öğrencinin birbirlerine hoşça bakabildikleri, öğretmenin öğrencide, öğrencinin öğretmende dirildiği, güçlü ve sahici bir aidiyettir.

Öğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 27)Öğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 27)
Pelin 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"Toplum eğitim sistemi ile ancak gemisini kurtarana kadar ilgileniyor; yani çocuğun eğitimi sona erene kadar. Hal böyle olunca, eğitime yön verme durumunda olan yetkililerin attıkları yanlış adımlar da, doğru adımlar da herhangi bir değerlendirmeye tabi tutulmuyor."

Öğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 59)Öğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 59)
Pelin 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"Öğretmenin gözünde henüz ilkokuldaki bir çocuk bile, yıllar sonra hayatın içinde yer alacak bir bilim insanı, sanatçı, sporcu, siyasetçi olabilir. Yani öğretmen olan, yarının büyükleriyle etkileşim kurduğunun bilincindedir."

Öğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 27)Öğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 27)
Çetin 
24 Oca 08:27 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bence, eğitim bir cümledir...
.
.
... öznesi, nesnesi, tümleci ve yüklemi olan bir yapı veya bir sistemdir...

Öğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 18)Öğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 18)
İnsanın Biri 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

“Okumak olgunlaştırır, konuşmak ustalaştırır, yazmak ise daha somut bir bilgi sağlar.” Bacon

Öğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 184)Öğretmen Olmak, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 184)