·
Okunma
·
Beğeni
·
21002
Gösterim
Adı:
Öğretmen Olmak
Alt başlık:
Bir Can'a Dokunmak
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053743774
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Final Kültür Sanat Yayınları
Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan, bu kitapta genç fidanları taptaze umutlara dönüştüren öğretmenlerimizi konuşuyorlar.
  
Eğitim ve öğretmenlik hakkında bugüne kadar biriktirdikleri kuramsal, tarihsel ve güncel fikirlerini paylaşmak üzere bir araya gelen Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan, uzun soluklu bir yol arkadaşlığı kurdular. Yaklaşık bir yıla yayılan bir zaman dilimi içinde, sadece İstanbul`da değil, Türkiye`nin çeşitli kentlerinde "öğretmen"i konuştular, tartıştılar ve bütün bu kayıtları, elinizdeki kitabın malzemesini teşkil edecek şekilde düzenlediler.
 
Nihayetinde ortaya çıkan bu eser, eğitim konusunda Türkiye`nin en birikimli düşünürlerinden Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan`ın yalnızca kendi aralarındaki değil, tüm öğretmenlerimizle kurdukları diyalogun bir ürünü olarak görülmelidir. Ve şimdi bu diyalog, kitabın okurlarıyla devam edecek.
 
Öğretmen Olmak, sadece okulda değil, yaşamın her alanında, herkese esin kaynağı olmak isteyenlere...
 
 
208 syf.
·2 günde·10/10
Kütüphanede eğitim fakültesi dekanının bütün öğretmenlik okuyanlara okutulması için kütüphane müdürüne söylemiş ve başka bir kitap alırken bu kitapla tanıştım diyebilirim. Bir öğretmen adayı olarak üniversite üçüncü sınıfta bu kitapla karşılaşmak bana çok iyi geldi gerçekten, öğretmen nedir bunu çok iyi anlıyorsunuz bu kitabı okuyunca. Bir meslek olarak öğretmenlik yapmak ve öğretmen olmak arasındaki farkları bize anlatıyorlar. Kitabın içinden iki örnek vermek istiyorum bir kısımda bir öğretmen çocuğu azarlaması sonucu çocuk öğretmenden nefret etmiş hatta okulu bırakmıştır burda öğretmenliğin aynı zamanda bir insanın sadece eğitimine değil kaderine dokunduğumuzu belirtiyor. Çok üzücü ki genelde okulda ki öğretmenlerin tümü kazanç elde etmek yani bir meslek olarak yapmaktadır ve sinirlendiğinde bağırıp çağıran kişilerdir, birey - birey ilişkisi yerine öğretmen - öğrenci ilişkisi içerisinde olan öğretmenler oldukça fazla. Şuan dahi öyle öğretmenlerimin olduğunu söyleyebilirim üniversitede bile notla tehtit eden öğretmenler vs ne yazık ki var. Bir öğretmen hatası bir çocuğun kaderini olumsuz etkileyebilir... İkinci örnekte ise lise 2. Sınıf bir öğrencinin günlüğünden alıntı kısım koyulmuş. Çocuk ailesinde yaşanan olaylar sebebi ile o gün çok mutsuzdur ve sinirlidir. İlk derste bir hocası dikkatsizliğinden ona bağırıp çağırır ve kızar. İkinci dersinde öğretmen sınıfa girer ve derisini anlatıp gider hiç kimseyi umursamadan. Üçüncü öğretmen ise onunla çıkışta konuşmak istediğini belirtir ve ona bir derdi olup olmadığını sorar, bana anlatabilirsin diye yanında olur. Bu öğretmen onun kalbine dokunan hiçbir zaman unutamayacağı biri olarak kalacaktır o çocuk için. Kitapta öğretmen farkı olarak öğretmenlerin, öğretmenlik yapmak değilde öğretmen olmasına değinmektedir. Bir öğretmen adayı olarak bu kitabı okuduğumda kendimi daha değerli hissettirdi ve öğretmenlik mesleğinin ne kadar güzel bir meslek olduğunu bana tekrar hatırlattı. Kitabı tüm öğretmenlik okuyanların kesinlikle okumasını belirtiyorum ve onun dışında kurs öğretmenlerininde müzik kursları , spor kursları ve bir çok faaliyet türü kurslarda ki öğretmenlerin de okuması gerekli. İnsan hayatı boyunca sürekli öğrenecek ve öğreterektir siz yeterki öğrenmeye açık biri olun bugün öğretmenizim belirttiği cümle ile incelemeyi tamamlıyorum "bir çobandan bile öğreneceğiniz bir sürü şey olacaktır siz yeterki öğrenmeye açık olun". Öğrenmeye açık tüm okurlara iyi okumalar.
208 syf.
·22 günde
Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan'ın soru cevap konuşmalarından oluşan, bizlere öğretmen olmak ile öğretmenlik yapmanın derin farklarını gösteren, tüm öğretmenlerin, öğretmen adaylarının ve ailelerin okuması gereken teorik bir kitap.
208 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
️️"Bence eğitim bir cümledir."
Bir cümle; özne, nesne, tümleç, zarf ve yüklemden oluşur. Eğitim de tıpkı cümle gibi, öznesi, nesnesi, tümleci ve yüklemi olan bir yapı veya sistemdir. Yani eğitim, belli unsurlardan oluşan ve bütünlüğü olan bir kompozisyondur. Ve bu bütünlüğün, idareciler, öğretmenler, ebeveynler, öğrenciler; geçmiş, bugün, gelecek; aile, toplum; ders kitapları, programlar ve teknolojik araç gereçler gibi unsurları vardır. Bence eğitim, işte budur. Yani bir cümle gibi, birbiriyle ilişkili öğelerden oluşan bir sistemdir.
️ Eğitimin en asli öğesi, bana göre öğretmendir. Çünkü öğretmen eğitimin başlatıcısı, geliştiricisi, uygulayıcısıdır.
️ "Eğitimde özne öğretmense, nesne de öğrenci mi aceba?"
Öğretmene yapılan özne vurgusu, haklı olarak, eğitimin unsurlarından biri olan öğrencinin de 'nesne' olduğuna dair bir çağrışım uyandırmaktadır. Ancak ben, öğrenciyi de 'özne' olarak görmek gerekir diye düşünüyorum. Çünkü öğretmenin varlığı doğrultusunda öğrenci de kendini ve davranışlarını değiştirerek özne pozisyonunu alabilir ve almalıdır da.
️ Kitap Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan'ın Eğitim, öğretim ve ÖĞRETMEN hakkında konuştukları sorular ve cevaplardan oluşuyor. Eğitimcilerin okuyup, yararlanabileceği bir eser. Ufuk açıcı, yenileyici ve destekleyici bir kitap olmuş. Tavsiye ederim.
208 syf.
·2 günde·9/10
"Öğretmen, tıpkı bir cümlenin öznesi gibi eğitimin en temel öğesidir ve eğitim, öğretmenle başlar; tıpkı cümlenin özne ile başlaması gibi."

Kitabın üzerinde durduğu temel nokta öğretmen olmak ve öğretmenlik yapmak. Kitabı okuduğunuz da bu ikisinin arasında oldukça büyük farklar olduğunu görüyoruz. Keşke öğretmenler, öğretmenlik yapmak yerine öğretmen olabilseler.

Geleceğin bir öğretmen adayı olarak bu kitabı oldukça faydalı buldum. Soru cevap şeklinde olan anlatım, insanı sıkmıyor ve yer yer Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan'ın yaptığı anekdotlar sayesinde okumak daha da keyif verici oluyor.

Eğitimle ilgili kitaplar da hep katılmadığım birkaç nokta olurdu ancak bu kitap da böyle bir şey karşı karşıya kalmadım.

Öğretmenler için oldukça faydalı ve güzel bir çalışma olmuş.
208 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Her öğretmenin ve öğretmen adayının okuması gereken bir kitap. Öğretmenliğin hiç bitmeyen ve bitmeyecek olan bir öğrenme süreci olduğunu akıcı bir dille ifade etmiş. Ayrıca yazarlarla aynı okulda okumaktan dolayı gurur duydum.
208 syf.
·9/10
Bir öğretmen olarak öğretmenlikle alakalı kitaplar okumayı çok seviyorum.

Bu kitap her öğretmen adayının, öğretmenin, hayatında iz bırakan öğretmenlerinin olduğu herkes tarafından okunmalı. Öğretmenliğin ezbere bir kavram olmadığını fark edeceksiniz. Tavsiyemdir. ☆
208 syf.
·9/10
Öğretmen sadece bir meslek adı değildir. Ruha dokunmak,gelişmek ve geliştirmek... öğretmenlik yapılmaz; Öğretmen OLUNUR.
Kitabı görünce hemen alıp okudum. Icindekiler bildiklerimden yada hissettiklerimden farklı değildi... Yine de iyi ki okumuşum...
208 syf.
Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan, bu kitapta genç fidanları taptaze umutlara dönüştüren öğretmenlerimizi konuşuyorlar.
Öğretmen Olmak, sadece okulda değil, yaşamın her alanında, herkese esin kaynağı olmak isteyenlere.
Kütüphanenizde veya başucu kitaplarınızın arasında bu kitap yoksa, okumanızı tavsiye ederim.
208 syf.
·12 günde·7/10
Kitap sohbet havasında yazıldığı için açıkçası biraz ağır ilerliyor. Kitapta "öğretmen olmak" ve "öğretmenlik yapmak" arasındaki fark açıklanmaya çalışılmış. Bazı yerler tam nokta atışı olmuş ki gerçekten önemli görüp altını çizdiğim yerler fazlasıyla vardı, bazı yerlerde de o kadar çok aynı şeyler tekrarlandı ki hızlıca geçmeye çalıştım. Kitabın hem olumlu hemde olumsuz (tekrarlanması gibi) yanları var lâkin öğretmen ve öğretmen adaylarının okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
208 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Neydi öğretmen olmak...?
Neydi bir can'a dokunmak...?

Okurken farklı farklı pencerelerden hayata, geçmişe, geleceğe... bakıyor ve yeni yeni engin düşünceler ediniyorsunuz.

Kitabı okuduktan sonra düşüncelerimin bu kitaptaki gibi olmasına çok sevinirken daha çoook çabalamam gerektiğini tekrardan farkettim.

Eğitimle bağı olan herkesin kısacası bir insanın bir insana neler katabileceğini bilen ve bilmeyenlerin kesinlikle okuması gereken çok kıymetli bir eser
208 syf.
·Puan vermedi
Yeni öğretmen adaylarının okuyabileceği cinsten bir kitap. Yeni şeyler öğrendiğim az şey oldu. Doğan hoca ve İrfan hocanın sohbetlerinden oluşan bir kitap. Öğretmenliğe bir çerçeve çizilmiş fakat unutulan çok şey olduğunu ve bir çözüm önerisinin sunulmadığını gördüm.
Öğretmenlik yapan öğretmen-öğrenci ilişkisi kurar;bundan başka bir şey bilmez .Öğretmen olan ise öğrencisiyle insan-insan ilişkisi kurar.
Nobel Ödülü'ne layık görülen bir bilim insanı, ödülü kazanmasının nedenini şöyle açıklıyordu: "Arkadaşlarımın anneleri ve babaları çocuklarına hep ' Bugün öğretmeninin sorduğu soruları cevaplayabildin mi ?' diye sorarlardı. Benim annem ise 'Bugün öğretmenine yeni bir soru yöneltebildin mi?' diye sorardı bana..." Sizin, öğretmene soru soran öğrencinin alkışlatılmasını önermenizle, bu annenin bakış açısı ne kadar da benzeşiyor.

Bu annenin bakış açısına sahip öğretmenlerimizin sayısı ne kadar artarsa, dünya çapında başarılı bilim insanlarımız da o denli çoğalacaktır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Öğretmen Olmak
Alt başlık:
Bir Can'a Dokunmak
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053743774
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Final Kültür Sanat Yayınları
Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan, bu kitapta genç fidanları taptaze umutlara dönüştüren öğretmenlerimizi konuşuyorlar.
  
Eğitim ve öğretmenlik hakkında bugüne kadar biriktirdikleri kuramsal, tarihsel ve güncel fikirlerini paylaşmak üzere bir araya gelen Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan, uzun soluklu bir yol arkadaşlığı kurdular. Yaklaşık bir yıla yayılan bir zaman dilimi içinde, sadece İstanbul`da değil, Türkiye`nin çeşitli kentlerinde "öğretmen"i konuştular, tartıştılar ve bütün bu kayıtları, elinizdeki kitabın malzemesini teşkil edecek şekilde düzenlediler.
 
Nihayetinde ortaya çıkan bu eser, eğitim konusunda Türkiye`nin en birikimli düşünürlerinden Doğan Cüceloğlu ve İrfan Erdoğan`ın yalnızca kendi aralarındaki değil, tüm öğretmenlerimizle kurdukları diyalogun bir ürünü olarak görülmelidir. Ve şimdi bu diyalog, kitabın okurlarıyla devam edecek.
 
Öğretmen Olmak, sadece okulda değil, yaşamın her alanında, herkese esin kaynağı olmak isteyenlere...
 
 

Kitabı okuyanlar 1.550 okur

  • Serdal acun
  • Naim SARI
  • Gurbet
  • Kübra arık
  • Ayşegül akdoğan
  • Betül Keşoğlu
  • Ümran İnce
  • Melek Yazıcı
  • Merve
  • Zeynep Alan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%14.4
14-17 Yaş
%2.1
18-24 Yaş
%15.5
25-34 Yaş
%47.4
35-44 Yaş
%16.5
45-54 Yaş
%4.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.7
Erkek
%25.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.7 (122)
9
%21.3 (73)
8
%21.6 (74)
7
%12.6 (43)
6
%4.7 (16)
5
%1.5 (5)
4
%0.6 (2)
3
%1.2 (4)
2
%0.6 (2)
1
%0.3 (1)

Kitabın sıralamaları