Anuşirvan ve Veziri
Evvel zaman içinde bir gün Anuşirvan ile veziri harap bir yerden geçiyorlarmış. Anuşirvan, bir ağacın tepesinde iki baykuşun ses çıkardığını görünce vezirine ne konuştuklarını sormuş. Veziri de anlatmış. Demiş ki: Baykuşlardan biri oğluna diğerinin kızını almak istiyor. Kızın babası da bu evlilik için yüz harap köy talep ediyor. Oğlanın babası bu teklifi kabul edip şöyle diyor: ''Şah bu şah, devir bu devir oldukça daha çok köyler harap olur.'' Vezirinin bu ikazıyla Anuşirvan hatalarını görmüş, ömrü boyunca adaletten ayrılmamış.

Yasee, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Özlem Anar
...
11- Evlilikte kural yoktur. Bu da en önemli kuraldır.
12- "Seviyeli" lafı pek çok ilişki biçimi için geçerliyken evlilik için söz konusu bile olamaz.
13- Seviyeli şeyler soğuk, donuk ve içi boştur. Evlilikte şahsiyetsiz, seviyesiz kuralsızlık temelleri yıkmaz ama duvarlarda çatlaklar oluşturur.
14- Çatlaklar da iyidir çünkü içinden ışık sızar.

OT Dergi Sayı: 61, KolektifOT Dergi Sayı: 61, Kolektif

Otuzunu geçmiş kadınlar neden doğru düzgün bir erkek bulamıyorlar?

Sistem son 50 yıldır kadınları da işgücüne katmaya başlayınca, işe zaten 1-0 yenik başlayan kadınlar daha iyi bir statü kazanmak için giderek daha fazla tahsil ve deneyim peşine düştüler. İşte bu sırada çoğunun yaşı ansızın 30 oluveriyordu. biyolojik saatleri zaten hızlı çalışan kadınlar bu yaşlarda 'çocuk yap, çocuk yap' tiktaklarına dayanamayıp eş aramaya başladıklarında, kurdukları hayalin aksine, ortada uygun bir aday bulamamanın şokunu yaşıyorlar.şöyle düşünün::

"Akşam arkadaşlarınızla bara çıktınız; beş bira söylediniz, biri demli? Yanına da lüks karışık kuruyemiş tabağı geldi. Derken beş dakika tuvalete gidip geldiniz, ne göresiniz? Kâsedeki bademlerden, fındıklardan, Antep fıstıklarından geriye sadece leblebiler ve kabak çekirdekleri kalmış.

Dolayısıyla siz kariyerinize başlayana kadar modern evlilik piyasasındaki bütün Antep fıstıkları evlendi gitti? Beyniniz size ?anne olmalısın? dediği yıllarda piyasada sadece leblebiler kaldı (Bu teorinin uzantısında bademler, fındıklar, cevizler bittikten sonra çerez tabağında leblebi ve kabak çekirdeklerinin arasında, tek tük de olsa, ucu kapalı olduğu için sona kalan Antep fıstıkları da vardır. Gece boyunca kimsenin kırmaya cesaret edemediği bu fıstıkları dişine güvenenler kırıp yiyebilir)"

Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
23 saat önce · Kitabı okuyor

Evlilik 'lerinden önce ..
Kitabı 1922 ye kadar yayımlanamamıştı. ..
Nihayet piyasaya çıktığında şairin Vinograd ile ayrılığının üzerinden uzun zaman geçmişti
ve Pasternak 'da sanatçı Yevgenia Lurye'nin varlığında aşkı bulmuştu. ."

Ikili ilk kez,üzerindeki yeşil elbiseyle alımlı bir görüntü sergileyen Yevgenia nın bir takım adamların ilgisine mazhar olduğu bir doğum günü partisinde karşılaştı ..Pasternak ona ezberden kendi şiirlerini okudu ..fakat genç kadının aklı başka yerdeydi ..ve onunla ilgilenmedi..

Pasternak ise ...
"Halkın var niye bu zırvalıkları dinliyesin ki ?"

dedi..

.

Jivago Vakası, Peter Finn (Sayfa 39 - Yapı kredi yayınları..)Jivago Vakası, Peter Finn (Sayfa 39 - Yapı kredi yayınları..)
Melek yeter, bir alıntı ekledi.
 Dün 17:51 · Kitabı okuyor

1 bölüm
Evlilik ve ona eşlik eden sahip olma duygusu ve kıskançlık ruhu tutsak eder....
ne kadın ne de erkeğin birbirilerine zulmetmeyecekleri günlerin geleceğini umuyorum

Nietzsche Ağladığında, Irvin D. Yalom (Sayfa 24)Nietzsche Ağladığında, Irvin D. Yalom (Sayfa 24)

Kitaplarımın süresi dolmuş kütüphaneye gelip öğrenci kimliğimle (kitaplari getirmeden) uzatmak istedim. Ama görevli kişi ki (4 yıldır buradayım ve 4 yıldır evlilik programi izleyerek mesai saatlarini dolduran adam) bu şekilde olduğunda 5 dk uğraşması gerektiğini bu yüzden yapamayacağını ve bu yüzden de yeni kitap da alamayacağımı söyledi. 5 dk :) Okuyanların az olduğu bir ülkedeyiz maalesef ama keşke az olanı artırmak için kaliteli görevli seçseler

ömer efe yildirim, Aldatmak'ı inceledi.
Dün 17:02 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 6/10 puan

Kendi halinde ve tamamen sorunsuz gibi görünen, kocası ve ailesiyle de hiç bir çatışması ve problemi olmadığı halde, normal bir kadının "aniden ve tesadüfen mutsuz olduğunu farkedip", içindeki şeytanı ortaya çıkarıp, olmadık macera ve risklere girmesi bana oldukça uçuk geldi. Diyeceksiniz ki, "normal olan ve normal yaşam kalıpları içinde yaşayan biri için bu tip sıradışı yaşam tarzları tabii ki anormal gelecektir." Evlilik kurumunun sorgulanması, hemen hemen her evliliğin geçirdiği aşamaları irdeleyip, tartışması da ilginç geldi ve hoşuma gitti. Her zaman yaptığı gibi bu konuda da gerçekten güzel tespitler yapıp, işin felsefesine girmiş ki, bu kısmıyla okunmayı hak ediiyor.

yesim gunes, bir alıntı ekledi.
Dün 14:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cinselliği yok sayan bir evlilik sağlıklı olamaz.

Evlenmeden Önce, Doğan CüceloğluEvlenmeden Önce, Doğan Cüceloğlu
Neslişah Özbay, bir alıntı ekledi.
Dün 12:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Evlenince bazı kadınların birdenbire darmadağın olmaları ne kadar dehşet verici. Sanki her şeylerini evliliğe bağlamışlar gibi, nikâhı yapar yapmaz tohumlarını döken bir çiçek misali soluyorlar. Fakat moralimi en çok bozan şey hayata karşı takınılan tutum açısından bunun doğurduğu sonuç. Evlilik açıkça bir kafesten ibaret olsa -kadın sizi oraya kıstırsa ve ardından dönüp, “Evet, şimdi seni yakaladım ve ben günümü gün ederken sen benim için çalışacaksın!” dese- bunu o kadar dert etmeyeceğim. Hatta hiç dert etmeyeceğim. Ama günlerini gün etmek istemiyorlar, sadece bir an önce orta yaşa çöküp kalmak istiyorlar. Erkeğini nikâh masasına çekmenin ürkütücü savaşını verdikten sonra kadın cinsi rahatlıyor ve bütün gençliği, güzelliği, enerjisi ve yaşam sevinci bir gecede buhar olup uçuyor. Hilda’da öyle oldu. Karşımda şirin, narin bir kız vardı, benim türümden daha latif -onu tanıdığımda sahiden de latifti- bir yaratık; ve sadece üç yıl içinde keyifsiz, ruhsuz, orta yaşlı kart kadının tekine dönüştü. Bunda benim de payım olduğunu inkâr etmiyorum. Ama hangi adamla evlenirse evlensin, olacağı buydu.

Hilda’nın eksiği -bunu evlendikten bir hafta sonra fark etmiştim- içinde yaşam sevinci namına hiçbir şeyin olmaması, herhangi bir şeye ilgi duyamamasıdır.

Boğulmamak İçin, George OrwellBoğulmamak İçin, George Orwell