Gülünç Bir Adamın Düşü

8,5/10  (6 Oy) · 
39 okunma  · 
7 beğeni  · 
633 gösterim
Ne zaman okusam Dostoyevksi'yi, çarın idam mangası önünde kurşuna dizilmeyi bekleyen o genç üniversite öğrencisi aklıma gelir; hayatında silinmez izler bırakan bu olay sinmiştir yazdığı her satıra. Rus aydınının umutsuzluğu, idealleriyle bunları gerçekleştirmeye soyunduğu toplum arasındaki derin uçurum ve herhalde sadece Rus aydınına has olmayan nihilizm, en alaycı göründüğü hikâyelerinde bile yankılanır. Bu kitaptaki hikâyelerde de öyle. "Berbat Bir Olay"da acımasız bir ironi vardır: tek amacı toplumunun mutluluğu olan bir aydın, topluma daha büyük elem verir sadece. Hayatı boyunca yazdığı belki de tek alaycı hikâye olan "Timsah"ta bile bu nihilizmin izleri vardır; okuduğunuzda acı bir umutsuzluk bırakır geride. Dostoyevski ya manevi bir kurtuluşu vazeder, ya da kurtuluş olmadığını, ama her halükârda umutsuzluk ebedidir. Sanırım insanlığın kaderi hakkında gerçek bir umut ışığı yaktığı tek anlatısı, son hikâyesi olan "Gülünç Bir Adamın Düşü"dür: insana has bütün o zulmeti biz yarattık; oysa yardımı esirgediğimiz o küçük kıza elimizi uzatmak yeter karanlıktan kurtulmak için.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2016
 • Sayfa Sayısı:
  132
 • ISBN:
  9786055819521
 • Çeviri:
  Hazal Yalın
 • Yayınevi:
  Helikopter
 • Kitabın Türü:
Sinem 
14 May 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çok beğendigim bu kitaba uzun tutmadan bir değerlendirme yapmak istiyorum. Öncelikle kitap 3 bölümden oluşuyor.
1. Bölüm Tatsız Bir Hikaye'de ast ve üst iliskilerinde sertlikten değil hümanizmadan yana olan Ivan Ilyiç'in basina gelenleri akıcı bir dille işliyor. Bizi içine alan hikaye boyunca bu 2 zit görüşün çatışmasını görüyoruz.
2. hikaye ise 'Timsah'. Yaşı ve dış görünüşüyle saygı uyandıran, kültürlü bir beyefendinin bir timsah tarafından diri diri yutulmasını ve bundan sonra gelişen olağanüstü olayları geride burukluk bırakarak anlatıyor. Yer yer hikayedeki karakterlerin bencilliklerine kızdığınız, bir umutsuzluk hikayesi.
3.hikaye, kitaba da ismini veren Gülünç Bir Adamın Düşü. Ismini bilmediğimiz kahramanımızın gerçekleştirmek istediği intihar eylemini ve bunun öncesinde gördüğü rüyayı,rüyada ise insanların iyilikten nasıl kötülüğe geçtiğini aşamalı bir şekilde ve muazzam bir anlatımla dile getiriyor.
Bütün hikayelerin ortak özelliği ise okurken düşündürmesi. Okunmasını şiddetle tavsiye ederim.

Kitaptan 18 Alıntı

Önce hastalığı, ardından tedavisini buldular.
Önce düşmanlığı yarattılar, ardından kardeşliğin ve insani değerlerin iyi birer savunucusu oldular.

Gülünç Bir Adamın Düşü, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiGülünç Bir Adamın Düşü, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Sinem 
13 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Neden sevmiyordum insanları, neden bagislayamiyordum? Onlara duyduğum sevgide bir hüzün vardı; neden, nefret etmeksizin sevemiyordum onları?

Gülünç Bir Adamın Düşü, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 125 - Helikopter Yayınevi)Gülünç Bir Adamın Düşü, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 125 - Helikopter Yayınevi)
Sinem 
 14 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Yaşam bilinci yaşamaktan üstündür, mutluluk yasalarının bilgisi mutluluktan üstündür." - işte uğrunda savaşılması gereken bu.

Gülünç Bir Adamın Düşü, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 132 - Helikopter Yayınevi)Gülünç Bir Adamın Düşü, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 132 - Helikopter Yayınevi)

tüm eşyam muşamba kaplama bir divan, üstüne kitaplarımı yığdığım bir masa
iki sandalye ve emektar antika bir koltuktan ibaretti.

Gülünç Bir Adamın Düşü, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiGülünç Bir Adamın Düşü, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

Neden mi onlara acıyorum. Gerçeği bilmediklerine tabiki. Gerçeği tek başına bilmek ne kadar ağır bir yüktür anlayabilir misiniz "

Gülünç Bir Adamın Düşü, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiGülünç Bir Adamın Düşü, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Sinem 
13 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ilkel insanlar özgürlüğü severler, bilgeler ise düzeni

Gülünç Bir Adamın Düşü, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 95 - Helikopter Yayınevi)Gülünç Bir Adamın Düşü, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 95 - Helikopter Yayınevi)
Sinem 
13 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kötü olma süreci
Kölelik, hatta gönüllü kölelik ortaya çıktı: güçsüzler, kendi istekleriyle güçlülere boyun eğdiler.Tek şartları, güçlülerin güçsüzlere, kendilerinden daha güçsüz olanları ezmelerine yardım etmeleriydi..

Gülünç Bir Adamın Düşü, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 128 - Helikopter Yayınevi)Gülünç Bir Adamın Düşü, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 128 - Helikopter Yayınevi)
2 /