Afrikalı Leo

8,3/10  (333 Oy) · 
1.198 okunma  · 
299 beğeni  · 
8.232 gösterim
Gerçek bir yaşam öyküsünden çıkarılmış düşsel bir yaşamöyküsü: "Bir berberin sünnet ettiği, bir Papanın vaftiz ettiği" Hasan İbn el-Vezzan ez-Zeyyati namıdiğer Giovanni Leone de Medicinin yani Afrikalı Leonun özyaşamöyküsü -yazmış olsaydı yazacağı gibi.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  374
 • ISBN:
  9789753631570
 • Çeviri:
  Sevim Raşa
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu

Yazarın ilk kitabı heyecan ve büyük bir ilgiliyle okuyacağınızı düşünüyorum.Arap müslümanlarının İspanyolara savaşta yenilmesini ve Endülüs ü terk edişini anlatan yaşanmış bir hikaye.Göçün getirdiği zorluklar sıkıntılar.

Hüzn-ü Beşer 
 26 Oca 19:22 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi

Afrikalı leo ; İspanya, Fas, Kahire ve Roma sarmalında daha bir çok ülkenin bir çok dinin ve ırkın harmanlandığı zengin bir kurgu.

Aynı anda dünyanın hem en talihsiz hem de en talihli insanı olabilir Muhammed oğlu Hasan.

O savaşın , göçün , hastalıkların ve ölümlerin bir arada olduğu bir zamanda sevdikleriyle, yaşadıklarıyla payına düşeni alıyor.

Gençliğinin başında, yükselmekte olan sarayını izleyen bir Hasan canlanıyor gözümde.

Sonra topraklarından sürülen beş parasız bir Hasan.

İstanbul'da Yüce Türk'ün karşısında şaşkın ve korkmuş bir elçi.

Roma zindanlarında kelepçeli bir esir.

Papa'nın göz alıcı bir törenle vaftiz ettiği medici leo.

İyi bir insansanız ve talih sizden yanaysa güzel bir hikayeniz mutlaka vardır.

sezen 
09 Ara 2015 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 7/10 puan

Afrikalı Leo gerek diliyle gerek kurgusuyla sürükleyen bir eser. Yazarın Semerkant kitabı kadar sürükleyici değil fakat yine de ilginizi çekecektir. Eser Granada, Kahire, Roma, İstanbul, Tunus sarmalında geçiyor. Baş karakterimiz Leo ya da Hasan tam bir gezgin. Yavuz Sultan Selim'le tanışıyor, Papa onu evlatlığı olarak himaye ediyor, ticaret yapıyor, zindanlara düşüyor, devletler arası uzlaşma yolları arıyor, elçilik ediyor, aşık oluyor, zengin oluyor, her şeyini bir anda kaybediyor, yeni diller öğreniyor, tarihin en çalkantılı dönemlerine Leo ile birlikte tanıklık ediyorsunuz. Yazarın tarihe olan hakimiyeti eserde oldukça göze çarpıyor. Genelde Avrupa edebiyatına özgü olan bu gezginlik teması bu seferde Amin Maalof'un "Afrikalı Leo" adlı eserinde vücut bulmuş. Özellikle tarih sevenler bu romanı mutlaka okumalı. Herkese iyi okumalar dilerim...

Nurcan Eraslan 
08 Kas 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Kitabın başıni ve sonunu sıkıcı buldum. Özellikle Roma ya kacirilip vaftiz edilme süreci ve sonrası çok sıkıcıydı. Bir seyyah ve gitmek zorunda kaldığı ülkeler, şehirler, denizler, nehirler. Gittikleri yerlerin ve afrika nin kültürünü zaman zaman taraflı azda olsa tarafsız yazıya dökmüş . Kitapli saatler.

İdris Yılmaz 
07 Oca 08:05 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarların ilk yayınlanmış olan kitaplarının okuma sırasının birinci olmamasına genelde dikkat ediyorum. Bu, daha sonraları çok iyi yazmış olan bir yazarın o kitaplarını belki de hiç okumamamızın ya da ötelenmelerinin sebeplerinden biri olabiliyor. Örnek de vereyim: Çoğu kişi tarafından oldukça beğenilen dosto'nun insancıklar'ı bir ilk okumaydı ama ben hiç beğenmemiştim. Dünyanın en iyi romancılarından birinin yazdığı bir kitap bu olamazdı. Diğer kitaplarına da sıra çok sonraları geldi. Hala okumadığım kitapları var. Afrika'lı leo'yu okumadan maalouf'un semerkant ve doğunun limanları'nı okumuştum. bu kitapları çok keyif alarak okudum. her iki eser de ortalama bir romanseveri oldukça tatmin edebilecek seviyede kitaplar. Afrikalı leo'ya başlarken yazarın önceki okumalarımın referansında beni iyi bir romanın beklediğini biliyordum. ama bu kadarını beklemiyordum. maalouf bir ilk roman olmasına rağmen okuyucusunu yine şaşırtmıyor. kitaplarda, sinema filmlerindeki o yolculuk hikayelerini, konusu yol üzerinde ilerleyen işleri hep sevmişimdir. bu da onlardan biri. macera ispanya granada'da başlayıp italya'da son buluyor. kitapta alıntı yapılacak bir çok özdeyiş de var. Benim okuduğum Maalouf'un kitaplarının çevirmenleri de çok iyi. Çevirmenlere de ayrıca teşekkür etmek gerekiyor. Afrikalı leo çok keyif alarak okuduğum ve fırsat bulursam ileride tekrar okuyacağım romanlardan biri oldu.

. 
05 Şub 20:34 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

'Afrikalı Leo' yazarın ilk kitabı ve okuduğum dördüncü kitabı.
Amin Maalouf deyince buram buram tarih kokusunu alıyorsunuzdur . Aslında hiç mi hiç sevmem tarihi .. Sevemedim.Sevdiremediler. :) Ama Maalouf , kitaplarıyla biraz da olsa önyargımı kırmış oldu. Biraz da tarihe yönelmem gerektiğini anladım.

Grana'dan başlayan bir hayat , Fas , Kahire ve Roma olarak dört farklı bölüm ,farklı olaylardan oluşuyor. Gezdiği yerler ,tanıştıgı kişiler , sevdiği , evlendiği kadınlar , üstesinden gelmek zorunda olduğu olaylar, yapması gereken tercihler ile Afrikalı Leo asıl adı Hasan'nın, biyografisini okuyoruz.
Bulunduğu yerlerin kültürel yapısı hakkında da bilgi veriliyor.
Böyle bir hayat yaşamak , sürekli yolculuk , tamamen alt üst olan bir yaşam..
Zenginliğin zirvesini yaşarken bir anda tüm varlığını kaybetmek , köle olarak zindana atılan oradan çıkıp , padişahın sevdiği , saygın kişi konumuna gelmek , papa tarafından vaftiz edilmek , eşini çocuklarını bırakmak zorunda olup gittiği yerde başkasıyla evlenmek ...

Diğer kitaplarını daha çok sevdiğimi söylemeliyim.Son kısımları zorlayarak okudum.Ama okumaya değer.

Keyifli okumalar .

Sümeyye Ev 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı bitirdikten sonra, uzun bir süre oturup, niçin bu kadar çabuk bitti yahu diye sitem ettiğim bir kitaptır, çok akıcı ve güzel anlatımı ile, hem düşündürüp hem de bilgilendiriyor..

Mr.Kuralay 
25 Şub 00:02 · Kitabı okudu · 8 günde

  İlkin Amin maalouf'un Semerkand adlı kitabını okumayı düşünüyordum ancak kütüphanede bu kitabını bulunca (yazdığı ilk roman) yazarı keşfetmek adına okumaya karar verdim.
  Biyografi romanlarını sevmeme rağmen genel anlamda sıkıcı buldum bu kitabı. Çevirisi edebi yönden çok vasattı bunu net söyleyebilirim.Bu haliyle kitaptan soğumama neden oldu.Okuma hızımı çok düşürdü bitirmekte zorlandım.
  Semerkand umarım beni mutlu eder. Yazara ve kalemine umudumu kaybetmedim.

Faust 
07 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

zekasi roma'da, tutkusu kahire'de, üzüncü fas'ta , safligi granada'da yasayan bir bilincin kitabi.belli bir noktadan sonra sıkmaya başlayan bir maalouf romanı. heleki diğer romanlarını okuduysanız, biraz daha sıkabiliyor roman. ancak elbette dil ve atmosfer gayet güzel. bana göre bir semerkant olmasa da güzel bir kitap.

Serhat Özcan 
27 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Zaten sevdiğim bir yazar. Arapların ve müslümanların İspanyollara yenilip Endülüsü terk etmelerini anlatmış. Göç ettikleri diğer ülkelerdeki hayatları, sıkıntıları. İlgi çekici bir roman. http://www.mirovek.com

Kitaptan 145 Alıntı

Nisa 
03 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bedevi bir kadına bir gün en çok hangi çocuğunu sevdiğini sormuşlar. " Hasta olanı iyileşene kadar, en küçüğünü büyüyene kadar, yolda olanı da eve dönene kadar."

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 182)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 182)
Maria Puder 
05 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bedevi bir kadına bir gün en çok hangi çocuğunu sevdiğini sormuşlar. Kadın şöyle yanıt vermiş: Hasta olanı iyileşene kadar, en küçüğünü büyüyene kadar, yolda olanı da eve dönene kadar.

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 182)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 182)
Gülsüm Yalçın 
18 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Öyle yalanlar var ki onlardan ağızdan çok kulaklar sorumludur.

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 230 - YKY)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 230 - YKY)
Halil Yavuz KAYA 
27 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bir toplum en güçsüz bireyini yalnız bıraktığı anda dağılmaya başlar...

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 159)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 159)
Nisa 
03 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Akıllı olursan aklını güçlülerin hizmetine verirsin. Talihli olmanı istiyorum ki akıllı insanlar sana hizmet etsinler."

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 143)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 143)
Gülsüm Yalçın 
16 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Günün anlamı olması için gece, konuşmanın anlamı olması için sessizlik, barışın anlamı olması için savaş gereklidir.

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 102 - YKY)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 102 - YKY)
Ece 
05 Şub 04:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kur'an-ı Kerim'den
"Siz bir şeyden tiksinebilirsiniz; fakat o şey sizin icin yararlı olabilir. Siz bir şeyden cok hoslanabilirsiniz;fakat o şey sizin icin zararlı olabilir. Tanrı en iyisini bilir, siz bilemezsiniz."

Afrikalı Leo, Amin MaaloufAfrikalı Leo, Amin Maalouf
Samet Ç. 
18 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oldum olası "Seni seviyorum " demeye utanmışımdır, fakat gönlüm sevmekten hiçbir zaman utanç duymamıştır.

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 224)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 224)
Songül 
25 Nis 2016 · Kitabı okudu

Bir gün dünyada herkesin birbirini anlayabilmesi için çalışmak ideallerin en soylusu değil midir?

Afrikalı Leo, Amin MaaloufAfrikalı Leo, Amin Maalouf