Afrikalı Leo

8,3/10  (265 Oy) · 
928 okunma  · 
224 beğeni  · 
6.056 gösterim
Gerçek bir yaşam öyküsünden çıkarılmış düşsel bir yaşamöyküsü: "Bir berberin sünnet ettiği, bir Papanın vaftiz ettiği" Hasan İbn el-Vezzan ez-Zeyyati namıdiğer Giovanni Leone de Medicinin yani Afrikalı Leonun özyaşamöyküsü -yazmış olsaydı yazacağı gibi.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  374
 • ISBN:
  9789753631570
 • Çeviri:
  Sevim Raşa
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Yazarın ilk kitabı heyecan ve büyük bir ilgiliyle okuyacağınızı düşünüyorum.Arap müslümanlarının İspanyolara savaşta yenilmesini ve Endülüs ü terk edişini anlatan yaşanmış bir hikaye.Göçün getirdiği zorluklar sıkıntılar.

sezen 
09 Ara 2015 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 7/10 puan

Afrikalı Leo gerek diliyle gerek kurgusuyla sürükleyen bir eser. Yazarın Semerkant kitabı kadar sürükleyici değil fakat yine de ilginizi çekecektir. Eser Granada, Kahire, Roma, İstanbul, Tunus sarmalında geçiyor. Baş karakterimiz Leo ya da Hasan tam bir gezgin. Yavuz Sultan Selim'le tanışıyor, Papa onu evlatlığı olarak himaye ediyor, ticaret yapıyor, zindanlara düşüyor, devletler arası uzlaşma yolları arıyor, elçilik ediyor, aşık oluyor, zengin oluyor, her şeyini bir anda kaybediyor, yeni diller öğreniyor, tarihin en çalkantılı dönemlerine Leo ile birlikte tanıklık ediyorsunuz. Yazarın tarihe olan hakimiyeti eserde oldukça göze çarpıyor. Genelde Avrupa edebiyatına özgü olan bu gezginlik teması bu seferde Amin Maalof'un "Afrikalı Leo" adlı eserinde vücut bulmuş. Özellikle tarih sevenler bu romanı mutlaka okumalı. Herkese iyi okumalar dilerim...

Nurcan Eraslan 
08 Kas 19:23 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Kitabın başıni ve sonunu sıkıcı buldum. Özellikle Roma ya kacirilip vaftiz edilme süreci ve sonrası çok sıkıcıydı. Bir seyyah ve gitmek zorunda kaldığı ülkeler, şehirler, denizler, nehirler. Gittikleri yerlerin ve afrika nin kültürünü zaman zaman taraflı azda olsa tarafsız yazıya dökmüş . Kitapli saatler.

Sümeyye Ev 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı bitirdikten sonra, uzun bir süre oturup, niçin bu kadar çabuk bitti yahu diye sitem ettiğim bir kitaptır, çok akıcı ve güzel anlatımı ile, hem düşündürüp hem de bilgilendiriyor..

Serhat Özcan 
27 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Zaten sevdiğim bir yazar. Arapların ve müslümanların İspanyollara yenilip Endülüsü terk etmelerini anlatmış. Göç ettikleri diğer ülkelerdeki hayatları, sıkıntıları. İlgi çekici bir roman. http://www.mirovek.com

Faust 
07 Haz 12:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

zekasi roma'da, tutkusu kahire'de, üzüncü fas'ta , safligi granada'da yasayan bir bilincin kitabi.belli bir noktadan sonra sıkmaya başlayan bir maalouf romanı. heleki diğer romanlarını okuduysanız, biraz daha sıkabiliyor roman. ancak elbette dil ve atmosfer gayet güzel. bana göre bir semerkant olmasa da güzel bir kitap.

Meşrebi Kalender 
 20 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitaplardan veya filmlerden aldığımız keyif tabi ki bizim o anki halet-i ruhiyemizle yakından ilgilidir ancak sadece buna bağlı da değildir.

İşin içinde çok fazla şans faktörü vardır.

Mesela Altıncı His'i (http://www.imdb.com/...404/?ref_=fn_tt_tt_1) seyretmeden yani "ana adam ölüymüş ya laaaa" diye en entelinden yorumumuzu yapamadan ( çaktım en babasında spolier'i.Gerçi bu zamana kadar seyretmediysen,sana müstahak... ) Diğerleri (http://www.imdb.com/...230600/?ref_=nv_sr_1) filmini seyretseydik,filmi yere göğe sığdıramazdık.

Burada da Semerkant gibi bir edebiyat şaheserinden sonra bu kitabı okuyunca sadece keyifle okunur diyebiliyoruz.

Eyvallah, kitapları karşılaştırmak abesle iştigal desek de sonuç olarak bir Alex değil demekten de kendimizi alamıyoruz.

Yazarımız Arap kökenli olmasına rağmen oryantalizmin balından kaymağından epeyce fazla yararlanıp,içine tarihi olay ve şahsiyetleri harmanlayarak tatlı bir masal anlatıyor.

Bazen sanki farklı bir kitaba geçtiğinizi sanıyorsunuz.

Çok gereksiz bir biçimde her bölümün sonundaki merak uyandırıcı cümle sayesinde; bir yandan Dan Brown kitaplarını, bir yandan da Brezilya pembe dizilerini ;İstanbul'daki ilginç olaylardan bahsettiğinde Reşad Ekrem Koçu kitaplarını; ve son olarak, kahramanımız inanılması çok güç, birbirinden çok farklı olaylara karıştığından ve her bir olayda yeni bir yengemiz ona eşlik ettiğinden Henri Charriere'nin Kelebek romanını hatırlıyoruz.

Cebren okutunuz efenim,ama ölüm gibi..... Sırasıyla olsun daha makbul olsun.....

ceren sevinc 
14 Mar 2016 · Kitabı okudu · 10 günde

---Spoiler---
Okuyana Kıtalar arasında, bir ülkeden diğerine, çöller ve denizler aşarak, bir çok kutsal öğretiyi ve kültürü soluyarak gezinme; acılara, savaşlara, yöneticilerin zulmüne ve yönetilenlerin çaresizliğine, kaderin ve şansın hayat üzerindeki etkisine tanıklık etme fırsatı veren bir kitap. Gerçek bir hayat hikayesi ile kurgunun bir karşımı olan eserde, bir çok coğrafyada dönemin özellikleri, çok kültürlülük adeta panoromik olarak iyi yansıtılmış olsa da insan tarihe, entrikaya boğuluyor. Fazla sürüklediği söylenemez. Sabırla okumak şart.

Emine Acarer Sarı 
 14 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Okuduğum ilk Amin Maalouf romanı, eser de yazarın ilk romanı. Afrikalı Leo'nun ( Hasan) dolu dolu geçen hayat hikayesinin anlatıldığı biyografik eser Granada, Fas, Kahire ve Roma olmak üzere dört bölümden oluşuyor. Afrikalı Leo yolculukları, aşkları, maceraları ile okuyucuyu peşinden sürüklüyor. Eserin daha iyi anlamlandırılabilmesi için tarih bilgisine de sahip olmak gerekiyor. Ne kadar doğru bilmiyorum ama Yavuz Sultan Selim'in ve Osmanlı askerlerinin Mısır kuşatmasında halka işkence etmiş olarak anlatılması beni şaşırttı.

Yasemin A. 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 5/10 puan

Yaşadığı topraklardan başka yerlere mecburen göç etmek zorunda kalan bir adamın hikayesini konu alıyor. Bir çok zorluğun üstesinden gelerek hayatta kalabilme çabasının anlatıldığı akıcı bir kitap.

5 /

Kitaptan 97 Alıntı

Nisa 
03 Ağu 10:25 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bedevi bir kadına bir gün en çok hangi çocuğunu sevdiğini sormuşlar. " Hasta olanı iyileşene kadar, en küçüğünü büyüyene kadar, yolda olanı da eve dönene kadar."

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 182)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 182)
Maria Puder 
05 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bedevi bir kadına bir gün en çok hangi çocuğunu sevdiğini sormuşlar. Kadın şöyle yanıt vermiş: Hasta olanı iyileşene kadar, en küçüğünü büyüyene kadar, yolda olanı da eve dönene kadar.

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 182)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 182)
Gülsüm Yalçın 
18 May 16:01 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Öyle yalanlar var ki onlardan ağızdan çok kulaklar sorumludur.

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 230 - YKY)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 230 - YKY)
Halil Yavuz KAYA 
27 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bir toplum en güçsüz bireyini yalnız bıraktığı anda dağılmaya başlar...

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 159)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 159)
Nisa 
03 Ağu 22:28 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Akıllı olursan aklını güçlülerin hizmetine verirsin. Talihli olmanı istiyorum ki akıllı insanlar sana hizmet etsinler."

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 143)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 143)
Gülsüm Yalçın 
16 May 23:34 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Günün anlamı olması için gece, konuşmanın anlamı olması için sessizlik, barışın anlamı olması için savaş gereklidir.

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 102 - YKY)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 102 - YKY)
Samet Ç. 
18 Ağu 22:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oldum olası "Seni seviyorum " demeye utanmışımdır, fakat gönlüm sevmekten hiçbir zaman utanç duymamıştır.

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 224)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 224)

Nereye gidersen git, birileri sana derinin rengini ve dualarını soracak. Onların itkilerini hoşnut etmekten uzak dur! Oğlum, çoğunluk önünde boyun eğmekten kaçın! İster Müslüman, ister Hıristiyan, ister Yahudi olsunlar, seni olduğun gibi kabul etmeliler ya da seni yitirmeyi göze almalılar. İnsanların görüşünü dar bulduğun zaman kendi kendine Tanrı'nın ülkesinin çok geniş olduğunu söyle; O'nun elleri çok geniştir, O'nun yüreği de çok geniştir. Uzaklara gitmek, denizler, sınırlar, ülkeler, inançlar aşmak fırsatı çıktığı zaman hiç duraksama.

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 373)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 373)
Tuncay YILDIRIM 
 24 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayvanlar
On iki yaşımdayken hayvanlarla insanları karşılaştırdığımda hayvanların daha zararlı olacaklarına inanırdım.

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 140)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 140)