Afrikalı Leo

8,3/10  (292 Oy) · 
1.042 okunma  · 
259 beğeni  · 
6.995 gösterim
Gerçek bir yaşam öyküsünden çıkarılmış düşsel bir yaşamöyküsü: "Bir berberin sünnet ettiği, bir Papanın vaftiz ettiği" Hasan İbn el-Vezzan ez-Zeyyati namıdiğer Giovanni Leone de Medicinin yani Afrikalı Leonun özyaşamöyküsü -yazmış olsaydı yazacağı gibi.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  374
 • ISBN:
  9789753631570
 • Çeviri:
  Sevim Raşa
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu

Yazarın ilk kitabı heyecan ve büyük bir ilgiliyle okuyacağınızı düşünüyorum.Arap müslümanlarının İspanyolara savaşta yenilmesini ve Endülüs ü terk edişini anlatan yaşanmış bir hikaye.Göçün getirdiği zorluklar sıkıntılar.

sezen 
09 Ara 2015 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 7/10 puan

Afrikalı Leo gerek diliyle gerek kurgusuyla sürükleyen bir eser. Yazarın Semerkant kitabı kadar sürükleyici değil fakat yine de ilginizi çekecektir. Eser Granada, Kahire, Roma, İstanbul, Tunus sarmalında geçiyor. Baş karakterimiz Leo ya da Hasan tam bir gezgin. Yavuz Sultan Selim'le tanışıyor, Papa onu evlatlığı olarak himaye ediyor, ticaret yapıyor, zindanlara düşüyor, devletler arası uzlaşma yolları arıyor, elçilik ediyor, aşık oluyor, zengin oluyor, her şeyini bir anda kaybediyor, yeni diller öğreniyor, tarihin en çalkantılı dönemlerine Leo ile birlikte tanıklık ediyorsunuz. Yazarın tarihe olan hakimiyeti eserde oldukça göze çarpıyor. Genelde Avrupa edebiyatına özgü olan bu gezginlik teması bu seferde Amin Maalof'un "Afrikalı Leo" adlı eserinde vücut bulmuş. Özellikle tarih sevenler bu romanı mutlaka okumalı. Herkese iyi okumalar dilerim...

Nurcan Eraslan 
08 Kas 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Kitabın başıni ve sonunu sıkıcı buldum. Özellikle Roma ya kacirilip vaftiz edilme süreci ve sonrası çok sıkıcıydı. Bir seyyah ve gitmek zorunda kaldığı ülkeler, şehirler, denizler, nehirler. Gittikleri yerlerin ve afrika nin kültürünü zaman zaman taraflı azda olsa tarafsız yazıya dökmüş . Kitapli saatler.

İdris Yılmaz 
07 Oca 08:05 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarların ilk yayınlanmış olan kitaplarının okuma sırasının birinci olmamasına genelde dikkat ediyorum. Bu, daha sonraları çok iyi yazmış olan bir yazarın o kitaplarını belki de hiç okumamamızın ya da ötelenmelerinin sebeplerinden biri olabiliyor. Örnek de vereyim: Çoğu kişi tarafından oldukça beğenilen dosto'nun insancıklar'ı bir ilk okumaydı ama ben hiç beğenmemiştim. Dünyanın en iyi romancılarından birinin yazdığı bir kitap bu olamazdı. Diğer kitaplarına da sıra çok sonraları geldi. Hala okumadığım kitapları var. Afrika'lı leo'yu okumadan maalouf'un semerkant ve doğunun limanları'nı okumuştum. bu kitapları çok keyif alarak okudum. her iki eser de ortalama bir romanseveri oldukça tatmin edebilecek seviyede kitaplar. Afrikalı leo'ya başlarken yazarın önceki okumalarımın referansında beni iyi bir romanın beklediğini biliyordum. ama bu kadarını beklemiyordum. maalouf bir ilk roman olmasına rağmen okuyucusunu yine şaşırtmıyor. kitaplarda, sinema filmlerindeki o yolculuk hikayelerini, konusu yol üzerinde ilerleyen işleri hep sevmişimdir. bu da onlardan biri. macera ispanya granada'da başlayıp italya'da son buluyor. kitapta alıntı yapılacak bir çok özdeyiş de var. Benim okuduğum Maalouf'un kitaplarının çevirmenleri de çok iyi. Çevirmenlere de ayrıca teşekkür etmek gerekiyor. Afrikalı leo çok keyif alarak okuduğum ve fırsat bulursam ileride tekrar okuyacağım romanlardan biri oldu.

Sümeyye Ev 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı bitirdikten sonra, uzun bir süre oturup, niçin bu kadar çabuk bitti yahu diye sitem ettiğim bir kitaptır, çok akıcı ve güzel anlatımı ile, hem düşündürüp hem de bilgilendiriyor..

Serhat Özcan 
27 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Zaten sevdiğim bir yazar. Arapların ve müslümanların İspanyollara yenilip Endülüsü terk etmelerini anlatmış. Göç ettikleri diğer ülkelerdeki hayatları, sıkıntıları. İlgi çekici bir roman. http://www.mirovek.com

Faust 
07 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

zekasi roma'da, tutkusu kahire'de, üzüncü fas'ta , safligi granada'da yasayan bir bilincin kitabi.belli bir noktadan sonra sıkmaya başlayan bir maalouf romanı. heleki diğer romanlarını okuduysanız, biraz daha sıkabiliyor roman. ancak elbette dil ve atmosfer gayet güzel. bana göre bir semerkant olmasa da güzel bir kitap.

Meşrebi Kalender 
 20 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitaplardan veya filmlerden aldığımız keyif tabi ki bizim o anki halet-i ruhiyemizle yakından ilgilidir ancak sadece buna bağlı da değildir.

İşin içinde çok fazla şans faktörü vardır.

Mesela Altıncı His'i (http://www.imdb.com/...404/?ref_=fn_tt_tt_1) seyretmeden yani "ana adam ölüymüş ya laaaa" diye en entelinden yorumumuzu yapamadan ( çaktım en babasında spolier'i.Gerçi bu zamana kadar seyretmediysen,sana müstahak... ) Diğerleri (http://www.imdb.com/...230600/?ref_=nv_sr_1) filmini seyretseydik,filmi yere göğe sığdıramazdık.

Burada da Semerkant gibi bir edebiyat şaheserinden sonra bu kitabı okuyunca sadece keyifle okunur diyebiliyoruz.

Eyvallah, kitapları karşılaştırmak abesle iştigal desek de sonuç olarak bir Alex değil demekten de kendimizi alamıyoruz.

Yazarımız Arap kökenli olmasına rağmen oryantalizmin balından kaymağından epeyce fazla yararlanıp,içine tarihi olay ve şahsiyetleri harmanlayarak tatlı bir masal anlatıyor.

Bazen sanki farklı bir kitaba geçtiğinizi sanıyorsunuz.

Çok gereksiz bir biçimde her bölümün sonundaki merak uyandırıcı cümle sayesinde; bir yandan Dan Brown kitaplarını, bir yandan da Brezilya pembe dizilerini ;İstanbul'daki ilginç olaylardan bahsettiğinde Reşad Ekrem Koçu kitaplarını; ve son olarak, kahramanımız inanılması çok güç, birbirinden çok farklı olaylara karıştığından ve her bir olayda yeni bir yengemiz ona eşlik ettiğinden Henri Charriere'nin Kelebek romanını hatırlıyoruz.

Cebren okutunuz efenim,ama ölüm gibi..... Sırasıyla olsun daha makbul olsun.....

ceren sevinc 
14 Mar 2016 · Kitabı okudu · 10 günde

---Spoiler---
Okuyana Kıtalar arasında, bir ülkeden diğerine, çöller ve denizler aşarak, bir çok kutsal öğretiyi ve kültürü soluyarak gezinme; acılara, savaşlara, yöneticilerin zulmüne ve yönetilenlerin çaresizliğine, kaderin ve şansın hayat üzerindeki etkisine tanıklık etme fırsatı veren bir kitap. Gerçek bir hayat hikayesi ile kurgunun bir karşımı olan eserde, bir çok coğrafyada dönemin özellikleri, çok kültürlülük adeta panoromik olarak iyi yansıtılmış olsa da insan tarihe, entrikaya boğuluyor. Fazla sürüklediği söylenemez. Sabırla okumak şart.

Emine Acarer Sarı 
 14 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Okuduğum ilk Amin Maalouf romanı, eser de yazarın ilk romanı. Afrikalı Leo'nun ( Hasan) dolu dolu geçen hayat hikayesinin anlatıldığı biyografik eser Granada, Fas, Kahire ve Roma olmak üzere dört bölümden oluşuyor. Afrikalı Leo yolculukları, aşkları, maceraları ile okuyucuyu peşinden sürüklüyor. Eserin daha iyi anlamlandırılabilmesi için tarih bilgisine de sahip olmak gerekiyor. Ne kadar doğru bilmiyorum ama Yavuz Sultan Selim'in ve Osmanlı askerlerinin Mısır kuşatmasında halka işkence etmiş olarak anlatılması beni şaşırttı.

Kitaptan 122 Alıntı

Nisa 
03 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bedevi bir kadına bir gün en çok hangi çocuğunu sevdiğini sormuşlar. " Hasta olanı iyileşene kadar, en küçüğünü büyüyene kadar, yolda olanı da eve dönene kadar."

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 182)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 182)
Maria Puder 
05 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bedevi bir kadına bir gün en çok hangi çocuğunu sevdiğini sormuşlar. Kadın şöyle yanıt vermiş: Hasta olanı iyileşene kadar, en küçüğünü büyüyene kadar, yolda olanı da eve dönene kadar.

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 182)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 182)
Gülsüm Yalçın 
18 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Öyle yalanlar var ki onlardan ağızdan çok kulaklar sorumludur.

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 230 - YKY)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 230 - YKY)
Halil Yavuz KAYA 
27 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bir toplum en güçsüz bireyini yalnız bıraktığı anda dağılmaya başlar...

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 159)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 159)
Nisa 
03 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Akıllı olursan aklını güçlülerin hizmetine verirsin. Talihli olmanı istiyorum ki akıllı insanlar sana hizmet etsinler."

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 143)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 143)
Gülsüm Yalçın 
16 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Günün anlamı olması için gece, konuşmanın anlamı olması için sessizlik, barışın anlamı olması için savaş gereklidir.

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 102 - YKY)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 102 - YKY)
Samet Ç. 
18 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oldum olası "Seni seviyorum " demeye utanmışımdır, fakat gönlüm sevmekten hiçbir zaman utanç duymamıştır.

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 224)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 224)

"Ölüm sırasını bekliyor. Her yanımızı kuşatmış, bizi gözetliyor."

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 305 - Yapı Kredi Yayınları)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 305 - Yapı Kredi Yayınları)

Nereye gidersen git, birileri sana derinin rengini ve dualarını soracak. Onların itkilerini hoşnut etmekten uzak dur! Oğlum, çoğunluk önünde boyun eğmekten kaçın! İster Müslüman, ister Hıristiyan, ister Yahudi olsunlar, seni olduğun gibi kabul etmeliler ya da seni yitirmeyi göze almalılar. İnsanların görüşünü dar bulduğun zaman kendi kendine Tanrı'nın ülkesinin çok geniş olduğunu söyle; O'nun elleri çok geniştir, O'nun yüreği de çok geniştir. Uzaklara gitmek, denizler, sınırlar, ülkeler, inançlar aşmak fırsatı çıktığı zaman hiç duraksama.

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 373)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 373)