Doğu'nun Limanları

8,5/10  (680 Oy) · 
2.194 okunma  · 
625 beğeni  · 
8.000 gösterim
"Adana'da ayaklanmalar olmuştu.Ahali, Ermeni mahallesini talan etmişti.Altı yıl sonra çok daha büyük çapta olacakların bir provası.Ama bu kadarı bile korkunçtu.Yüzlerce ölü.Belki de binlerce.Nubar'ınki de dahil, sayısız ev yakılmıştı.Ama Nubar şimdi ender rastlanan Arsinoe adındaki karısı, on yaşındaki kızları ve dört yaşındaki oğullarıyla birlikte kaçmayı başarmıştı."

Can çekişen Osmanlı İmparatorluğu ve Beyrut ile Fransa arasında yaşamı sürüklenen İsyan.Doğu'nun Limanları bu yüzyılın başını, bir insanın trajik öyküsünün içinden anlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789750809777
 • Orijinal Adı:
  Les Échelles Du Levant
 • Çeviri:
  Saadet Özen
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Alev 
06 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ne yazmalı nasıl anlatmalı bilmiyorum... Dil o kadar akıcı ki, sayfalar hızla yuvarlanıp gidiyor parmaklarınızın arasından. Birçok cümle buldum yine kendime cımbızla çekip ayırdığım. Böyle kitapları çok seviyorum. Direniş, aşk, bağlılık.. Okurken tadabileceğiniz çok duygu var içerisinde. Okuduğum ilk Amin Maalouf kitabı, yeri artık bende çok çok başka.

Yasemin 
08 Ara 2016 · 7/10 puan

Amin Maalouf ile tanışmak için aklımda Semerkant olmasına rağmen bu kitabı seçtim. Ve iyi de yaptığımı düşünüyorum. Çünkü sade bir dil kullanılmış okuyucuyu yormayan ama altı çizilecek bir çok satırın bulunduğu kişiye göre değişmekle birlikte gayet akıcı bulduğum bir kitap oldu. Konusu hakkında çok sözcük dökmek istemiyorum buraya oldukça açıklayıcı ve sayıca fazla inceleme eklenmiş zaten. Kitaptaki baş karakter İsyan ile birlikte ülkeden ülkeye gezerek ırklar ve dinler arası kısmen de yakın tarihe kısa bir yolculuk yapmış oluyorsunuz. Hem de karakterin kendi ağzından okuyorsunuz neler yaşadığını, babasını, acılarını, aşkını... Sonlara doğru çok hüzünlendim doğruyu söylemek gerekirse.
Velhasıl hiç okumadım Amin Maalouf diyenlere, akıcı, sade ve kısa; babayı, aileyi, acıyı, aşkı, savaşları, kıskançlığı ve bazen iyinin dibe kötünün göğe vurduğunu anlatan, bu kitabı tavsiye ederim.

Doğu'nun Limanları benzeri kitaplar

Vedat Geçit 
01 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ermeni sorunu, ikinci dünya savaşı, ardından günümüzde de hala devam eden Filistin-İsrail çatışması gibi tarihsel olayları ele alan ve bu olayların insanların yaşamlarına, aşklarına ve akıllarına etkilerini anlatan, hüzünlü, dokunaklı bir kitap. Kitapta savaşların ne derece kötü ve anlamsız olduğu ürpertici bir şekilde anlatılıyor.

-Spoiler-
İsyan ve Clara arasında sadece 150 km olmasına rağmen kavuşamamaları, İsyan'ın sınır nedeniyle kızına hasret kalması, akıl sağlığının bozulması ve akıl hastanesinde boşa geçirdiği onca yıl, oldukça hüzünlü ve insanı derinden etkiler nitelikte anlatılmış.
-Spoiler-

Nurhan Işkın 
05 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Soyu Osmanlı'ya dayanan İsyan, yaşadığı Beyrut'tan sadece babasının onu büyük bir devrimci olarak görmek istemesinden sıkıldığı için, ablasının işbirliği ile kendi istediği meslek olan Tıp bölümünü okumak için Fransa'ya gider...

Müslüman bir baba ve Yahudi bir annenin üç evladından biri olan İsyan okuldaki başarıları ile gururlanırken bir arkadaş grubunda kurduğu bir cümle onu Fransa'da başlayan savaşın ve direnişçilerin içine savurur. Burada aldığı görevler sırasında Clara ile karşılaşır...

İsyan artık tedirginlikle yaşamaya başlar ve baba ocağına dönmeye karar verir. Orada karşılanması ise çok şaşırtıcı olur...

Ablası İffet evlenmiştir. Küçük kardeşi Salim ise yine Kitapdar ailesine yakışmayacak şekilde davranmaya devam ediyordur. İsyan tekrar karşılaştığı sevdiği kadın olan Clara'ya duygularını açmış ve olumlu sonuç almıştır...

Yaşadığı topraklara da savaş gelmiştir. Clara ile zorunlu ayrılığı, kardeşinin ona layık gördüğü hayat ise yirmi koca yılının alınmasına ve düştüğü kuyudan çıkmayacağını kabul edişine, bunları yaşarken en dipte olduğu bir dönemde onun tekrar hayata tutunmasına sebep olacak olayın şaşkınlığı ile kendini yine Fransa'da bulacağından habersizdir...


Eser hakkında yazılacak o kadar çok şey var ki, İnsan bitsin istemiyor... Bir insanın başına gelebilecek her şey İsyan'ın başına geliyor ve siz sanki onun karşısında oturmuş o otel odasında onun hikayesini dinliyor ve bir yandan öfkelenip, bir yandan duygulanıyorsunuz. Özellikle son anlattıklarını dinlerken sizde Seine nehrinin kıyısından onun hayatında ki perdenin nasıl kapanacağını merak ederek bir seyirci gibi izlemek isteyeceksiniz...

Gülsüm Yalçın 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bazı yazarlar vardır.Ismini ilk kez duyup bakalim nasıl bir tarzı, üslubu var diye merak edip alıp bir kitabını okursunuz.Ve sonra ben bu yazarın tüm kitaplarını okumalıyım dersiniz.Dogu'nun Limanları benim için çok güzel bir başlangıç oldu.Icten,samimi bir anlatım ve biraz sonra ne olacak merakıyla kitap nasıl bitti anlamadım.Yalniz eksik kalan bir şeyler var bence.Belki de yazar bunları okuyucunun tamamlamasını istiyordur.Kim bilir :)

Hüzn-ü Beşer 
17 Oca 21:57 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi

Doğunun bir limanında bir müslüman ve bir yahudinin kucaklaştığı bir günün hayali canlanıyor gözümde. Dostluğun , sevginin ; tüm kavgalara, tüm farklılıklara galip geldigi bir günün hayali.
Öylesine imkansız ki.
Yaşadığımız bu zamanda öylesine uzak bir hayal ki bu.
Hiçbir suçu olmadan katle ugrayan Yahudilerin, hicbir suçu olmayan Arapların düşmanlığı.
Saçma bir sürü ideolojinin , savaşın kurbanı insanlar.
Arada kalan umutlar, aşklar, geçen yıllar...
Amin Maalouf çok iyi bir eser çıkarmış ortaya.

Didem 
13 Nis 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tek kelime ile bayildim diyebilirim. Sabah basladim bitirmeden elimden bırakamadım. Anlatımı çok sade ve akıcı, konusu çok surukleyicı. Sabırsızlıkla sonunu bekledim acaba ne olacak diye. Kesinlikle tavsiye ederim. Mutlaka okunmali...

Kübra 
19 Oca 03:39 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Amin Maalouf’u daha önce duymuş ve okumak istemiştim ama sanırım bana kalsa okumaya Semerkant ile başlardım. Annemin çok beğendiğini söyleyerek bana hediye ettiği bu kitap önce annem hediye ettiği için sonra da öyküsüyle özel bir kitap oldu. Fazlasıyla duygulandım, etkilendim ve üzüldüm. Kitaptaki hal beni de kısa sürede sardı ve içine aldı.. Oldukça sürükleyici ve etkileyici bir kitap sadece bazı noktalarda kopukluk yaşadım özellikle hikayenin başlangıcı yani Bakü’nün hayat hikayesini anlatmaya başlamasını biraz zayıf buldum ama kesinlikle okunmaya değerdi. Tavsiye ettim buyurun :)

insan_okur 
21 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Amin Maalouf’tan okuduğum ikinci eser oldu. İlki Semerkant olan başlangıcım bu eserle devam etti. Yazarın dili muazzam; akıcı, sade, yalın ve sürükleyici. Semerkant kadar olmasa da bu kitapta güzeldi. Okuyucu sıkmayan bir üslubu var yazarın. Konulara gelirsek; başlangıcı Osmanlı Devleti’ne dayanan babası Türk annesi Ermeni olan bir ailenin dramını canlandırmış yazar. Yine bir sürü ülkeyi, şehri, kültürü ve ırkı tanıtmış yazar. Beyrut, Paris, Adana…. Aynı şekilde içinde bir çok duyguyu barındırıyor. Osmanlı’nın yıkılma süreciyle başlayan roman direnişi, aşkı bize çok iyi anlatıyor. Direniş esnasında tanışan evlenen çiftimizi bir çok sürprizler bekliyor. Kardeşinin ona yaptığı acımasızlık da hafızalarımda hala. Karısıyla ayrı kalıp akıl hastanesine düşen kahramanımız eserin son bölümünde sürpriz bir sonuçla karşılaşıyor. Farklı bir kurgu, 178 sayfaya sığdırılan büyük bir eser. Aile baskısı yüzünden kendini devrimin içinde bulan kahramanımızın bu süreçteki yaşanılanları bir otel odasında 4 güne söyleşi yaparak ( röportaj gibi de denilebilir ) anlatmış eseri. Film olabilecek bir roman daha benim için. Eserde yine bir çok cımbızladığım alıntılar var. Klasik sayılabilecek eserlerden olmuş. Beğenerek okudum sizlere de tavsiye ederim.
Dipnot: Baskı yüzünden farklı çeviriler mevcut. Nette epub olarak okumak isterseniz farklı baskı; alıp okursanız başka bir baskıyı okuyabilirsiniz dikkat !

Yakov Petroviç 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Mekanı bol, 20. yy'da geçen, enfes bir öykü içeren ve tam olarak Amin Maalouf kokan bir kitap Doğu'nun Limanları. Gerek anlatım tarzı, içindeki öykünün akıcılığı, tarihi olması bakımından çok beğendim. Osmanlı, Türkiye, Lübnan, İsrail ve Filistin'den pek çok detay barındırıyor. Osmanlı'nın son zamanlarına, Ortadoğu'ya ve Filistin-İsrail savaşının kökenine bir göz attırıyor kitap. Hikayesi ise çok etkileyiciydi. Velhasıl bir Amin Maalouf kitabı nasıl olmalı ise öyle bir kitap. :)
Okuduğum bir çok polisiye kitabından daha akıcıydı diyebilirim. Okumanızı öneririm.

Kitaptan 335 Alıntı

"Aşk ilk günkü gibi kalabilir, heyecan da öyle. Aylar da geçse, yıllar da geçse. Hayat insana bıkkınlık verecek kadar uzun değildir."

Doğu'nun Limanları, Amin Maalouf (Sayfa 109)Doğu'nun Limanları, Amin Maalouf (Sayfa 109)
Ufuk Demir 
30 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Okumak için uzaklara gitmekten çok, uzaklara gitmek için okumaktaydım. "

Doğu'nun Limanları, Amin Maalouf (Sayfa 116)Doğu'nun Limanları, Amin Maalouf (Sayfa 116)
Züleyha 
04 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sana en değerli kitaplarımı verebilirdim; her şeye sahip birine bile eski bir kitap hediye edilebilir.

Doğu'nun Limanları, Amin MaaloufDoğu'nun Limanları, Amin Maalouf
Taner durmaz 
28 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

-babam isyanciydi
_neye karşı?
-aptalliga,zevksizlige ve kireclenmis beyinlere karsi

Doğu'nun Limanları, Amin Maalouf (Sayfa 13)Doğu'nun Limanları, Amin Maalouf (Sayfa 13)

Öfkeliydim, kendime karşı öfkeli. Hep böyle olurum. Aylarca sessiz kalırım, neredeyse konuşmayı unutacak kadar, sonra birden baraj yıkılır ve ne varsa; neyi tutmuşsam her şeyi koyuveririm, bitmez tükenmez bir gevezelik başlar ve daha susmadan pişman olurum.

Doğu'nun Limanları, Amin MaaloufDoğu'nun Limanları, Amin Maalouf
. 
26 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Hani güzel bir rüyanın sonunda sabah uyanırsınız, gözlerinizi açmamak için çabalarsınız ya, işte öyle.

Doğu'nun Limanları, Amin Maalouf (Sayfa 125)Doğu'nun Limanları, Amin Maalouf (Sayfa 125)
34 /