Çivisi Çıkmış Dünya (Uygarlıklarımız Tükendiğinde)Amin Maalouf

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.565
Gösterim
Adı:
Çivisi Çıkmış Dünya
Alt başlık:
Uygarlıklarımız Tükendiğinde
Baskı tarihi:
Ekim 2009
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750816185
Orijinal adı:
Le Dereglement Du Monde
Çeviri:
Orçun Türkay
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Türk okurunun daha çok tarihsel romanlarıyla tanıdığı Maalouf, bu kez "medeniyetler çatışması" adı altında kuramsallaşıp yasallaşan ve dünyadaki bütün kültürler ve halklar için felakete yol açacak politikaları eleştiriyor. Yazar, yaşamın devamlılığının olmazsa olmazı olarak gördüğü hoşgörü çığlığını yeniden duymaya davet ediyor insanlığı...

Çivisi Çıkmış Dünya bir yandan küresel ısınma, enerji kaynakları ve doğal felaketlerle, bir yandan da yanlış ve çıkarcı politikaların doğurduğu ekonomik ve siyasal krizlerle mücadele eden insanlık için bir yol haritası... Kitabın satır aralarında Amerikan politikaları, Avrupa Birliği, 20. yüzyıl Arap siyasi tarihi ve Türkiye'den bahsediliyor.

Maalouf'un bu eseri, her şeye rağmen birbirimize saygı duymayı ve birlikte yaşamayı başarmak isteyenler için bir tür pusula.
(Arka Kapak)
Kitabın ilk elli sayfasına kadar okuduğum da yazar ve kitap ile ilgili aklıma şunlar takıldı:
Amin Maalouf'un tarihsel süreçteki bakışı ile ele aldığı alışa geldiğimiz tarzın çok dışında bir eserle karşı karşıyayım.
Bu elbette kendisinin de ifade ettiği üzre bir "Deneme" çalışması.
Bir "Afrikalı Leo"- bir "Semerkant"- bir Doğunun Limanları" yok elimizde.
Dünya yakın tarihinin girift ve çalkantılı olayları ile gidişatını (ekonomik- siyasal- uluslar arası güç dengeleri v.s.) kendi yorum ve düşüncesi çerçevesinde dile getirmiş.
Fikirlerinin doğruluğunu, yanlışlığını, geçerliliğini, red edilebilirliğini tartışmak niyetinde de değiliz.
Bizler sadece okur kitlesiyiz. Okuduğumuzu anlamak, yorumlamak, bilgi dağarcığımıza doğru bilgileri yükleyecek fikirler, görüşler bekleriz yazarlardan.
Demem o ki!
Sayın maalouf'un ele aldığı bu çok ciddi, çok önemli konu bir gazetecini köşe yazısı dili ile, bir siyaset bilimcisi gözlemi ile, bir toplum bilimci yöntemiyle kaleme alsaydı çok daha hızla okunabilir, çok daha kolay kavrana bilir, çok daha kolay zihinlerde yer edebilir eser sunmuş olabilirdi okurlarına.
Lakin bir roman yazarı mantalitesiyle edebi değeri ön plana çıkarınca yukarıda bahse konu ettiğim (bence) sakıncaları beraberinde getirmiş gibime geldi.
Çok sayıda ki okurun yarım bırakma sebebi bu olabilir mi? diye sorguladım.
Dünyanın çok değişik ülkelerinden okuru bulunan ve sevilen bir yazarın bu hususu dikkat etmesi gerekir mi? diye düşledim.
Her toplumun, kültür yapısı, dünya olaylarını algılayışı, ilgisi hatta menfaatleri, altında kaldığı tehditlerinin çok farklı olacağı doğallığına olan inancımı bir kere daha hatırladım.
Bu anlatım tarzıyla,konuyu, olayları,anlama ve hafızada tutma zorluklarını bertaraf etmeden algılama engellerinin aşılamayacağını düşündüm.
AMMA...sayfalar ilerledikçe işin renginin öğle olmadığının farkına vardım. Yinede bu düşüncelerimi yorumum um dışında tutmamam gerekliliğini bir dürüstlük göstergesi olarak gördüm.
Aslın da Sayın Maaluf muhteşem ve çok önemli bizleri de çok yakından ilgilendiren reel bir konuyu hassasiyetle ele almış.
Soğuk savaşın bitişi ve şimdiki sonuçları,
Berlin Duvarının yıkılması, ardı sıra beklenenler ve olanlar,
Dünyada ki güç dengelerinin nasıl değiştiği,
Doğu- Batı sorunu,
11 Eylülü,
Büyük Orta Doğu dan Yeni Orta Doğuya geçişin panoramasını
ABD'nin giriştiği bir çok müdahalenin "Yönetme Yönetimi" ni aşıp "Örnek olsun diye" yaparak yönetimi altındaki halkların yüreklerine korku operasyonu olarak nakşettiğini,
Yazar zaten bu kitabın kendi değimi ile " Bağıra bağıra geliyorum diyen gerilemenin kökenlerine savaş açtığını" iddia ediyor.
Ve kitap çok güzel bir tümce ile son buluyor. "....Evet, haklı olanların yaman öfkesi ile...."
Ve son NOT olarak bu kitabı bitirmediğini devamını gelişmeleri internet'e yayıncının sitesine koyacağını ve herkese acık olacağını düşerek sonlandırmış.
Bir kaynakça, bir döküman, bir el altı kitabı olarak ilgili olan kişilerin kütüphanesinde hatta baş ucun da bulunmalı derim.
Yazarın tahlilleri, iyi niyeti ve samimi tavsiyeleri etkileyici. Tüm dünyada insanlığın sonunu hazırlayan politikalardan tutun da küresel ısınmaya kadar değindiği bütün konular ve yaptığı yorumlar insanlığın nereye gittiğini görmemize farklı bir bakış açısı getirmiş. Okumalısınız.
Kitabı seçerken tanıtıcı bültendeki "küresel ısınma, iklim değişiklikleri..." hakkında bir pusula olduğundan bahsediliyordu. Aslında içerik dünya siyaseti hakkında geçmişten günümüze incelemelerin olduğu deneme türdeki kitap. Kitapta Atatürk, Osmanlı İmparatorluğu, Türkler ve Türkiye ile ilgili birkaç sayfayı geçmeyen kısımlar dikkatimi çekti sadece. Geri kalan sayfalar benim için sıkıcıydı
Alıntılar #28813992 #28814832 #28815181
Kitapda iklim değişikliğininden doğal afetlere yanlış ve çıkarcı politikalara değin bir çok konuya değinmiştir yazar kitapda değindiği bir önemli noktada Arap islam dünyasında yaşanan eskiden beri süregelen kanlı çatışmalardır yazar Arap İsrail savaşından saddam Hüseyin döneminin Arap liderlerinin halklarına tutumuna değin bir çok konuyu ele alıp derinlemesine incelemede bulunmuştur bir çok yönden insanı aydınlatan bir kitaptır Çivisi Çıkmış Dünya.
Doğu Batı Çatısmasi arap avrupa çatışması eser sosyal olayların coğrafyalarda yaşanan durumların medeniyet adı altında nasıl çarpitildigini ve insan hayatının nasıl uzuzlastirildigini siyasi bir tarz ile dile getiriyor
Amin Maalouf'un Şu sıralar dahada yakından hissettiğimiz Doğu-Batı mücadelesini, Ortadoğu'daki yaşananların temelindeki ve gelişim sürecindeki unsurları sosyolojik-politik acıdan objektif bir şekilde ele aldığı kitabıdır. Ben çok beğendim.
Kitapta bazı konulara daha çok ağırlık verildiğini düşünüyorum ; Arap-İslam dünyası ve ABD gibi her konuya ortak bir yaklaşım sergilediğini düşünmüyorum.
Siyaset üzerine yazılmış kitaplar genel olarak itici gelmektedir. Yazar kendi düşüncelerini doğruymuşcasına okuyucuya enjekte ediyor. Doğal olarak tarafsızlık olgusunun kaybolduğu eserlerden biri. Sonuç olarak hiçbir siyasi fikirler bütününü tarafsızlık penceresinden aktarılmadığı müddetçe, faydalı bulmayan bir okur olarak sıkılarak bitirdiğim bir kitap.
Amin Maalouf'un daha öndeki kitaplarının aksine, dünya yakın tarihinin çalkantılı olayları ile bu olayların gelişmesinin etkilerini-ekonomik- sosyal-siyasal- uluslar arası güç dengeleri v.s. boyutunda ele aldığı kendi yorum ve düşüncesi çerçevesinde yorumladığı bir kitaptır.
Yazarın yaptığı yorumlar özellikle okuyucuya tüm dünyada insanlığın sonunu hazırlayan politikalardan tutun da küresel ısınmaya kadar değindiği bütün konular ve yaptığı yorumlar insanlığın nereye gittiğini görmesine imkan sağlamıştır.
Kitap güzel başlayan, öyle devam eden, sonra birden etkisini azaltan, dili sade, anlaşılır bir deneme kitaptır.
Ve kitap çok güzel bir tümce ile son buluyor. "....Evet, haklı olanların yaman öfkesi ile...."
Çivisi çıkmış Dünya'yı yazarın diğer kitabı olan Ölümcül Kimlikler' peş peşe okumakta büyük yarar var. önceliğin bu kitap olması kaydıyla. Yazar bu kitabında; kendi penceresinden, samimi bir dille , Dünyadaki; etnik, kültürel ve dini gelişmeleri , sonuçlarını, barışa ya da çatışmaya yol açma etkisini irdeliyor. Dünyada var olan bir çok olumsuzluğu gidermek için gelişmiş ülkeler başta olmak üzere tüm ulusların hala fırsatı olduğunu örnekleriyle ve açık bir dille anlatıyor. Özellikle orta doğu başta olmak üzere çatışmaların sıklıkla karşılaşıldığı coğrafyalarda bu olumsuz hareketliliğin yüz yıllara dayalı olarak nasıl adım adım geliştiğini, bu gelişmelerde ABD başta olmak üzer batılı ülkelerin üstlendikleri bozucu etkiyi yine örnekleriyle anlatıyor. Yazar, dünyanın çevresel bazlı sorunlarından da kurtulabilmesi için hala umut olduğunu özellikle vurguluyor. Başarılı bir deneme. Okuyun okutun derim:)
Günümüz dünyasın sosyo politik,ekonomik ve kültürel anlamda yazılmış yazarın kaleminin kalitesini her bi satırında hissettirdiği bir eser.8 yıl önce okumuştum ve tekrar okuyabileceğim bir kitap.tavsiye ederim kültürel coğrayfa severlere
Ortadoguyu anlatan en iyi makalelerden..
Hergun elime alip tane tane sayfalari ileri geri döndüre döndüre okuduğum ve nihayetini hala veremedigim başucu kitabım..ortadoğu modern savaş dünyasının kaosundan hiç çıkamayacak..cümlesinin en iyi anlatımı.
Amerika hoyratça bir savaştan bir diğerine geçiyor, sanki savaş son çare olmaktan çıkmış, küresel yetkenin "yönetim yöntemi" ne dönüşmüş durumda.
Zaman aşımı, hukukçuların icat ettiği bir kavramdır; halkların belleğinde, zaman aşımı diye bir şey yoktur.
Bazıları için, Irak örneği İslam âleminin demokrasiye uzak olduğunu gösteriyor; bazıları için de Batı tarzı "demokrasileştirme"nin gerçek yüzünü açığa vuruyor.
Bir ülke çökerken, her zaman oradan başka bir ülkeye göç etmeyi deneyebilir insan; buna karşılık, bütün dünya tehdit altındaysa, gidecek başka bir yer kalmaz. Hem kendimiz hem de gelecek kuşaklar adına, gerilemeye boyun eğmek istenmiyorsa, olayların akışını değiştirmeye çalışmalıyız.
Amin Maalouf
Sayfa 145 - YKY istanbul
şimdiki zamanları yalnızca başarısızlıklarla, bozgunlarla, yoksunluklarla ve aşağılanmalarla örülü olan halklar, kendilerine inanmayı sürdürebilmek için gereken kanıtları ister istemez geçmişte arıyorlar.
Amin Maalouf
Sayfa 173 - YKY istanbul

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çivisi Çıkmış Dünya
Alt başlık:
Uygarlıklarımız Tükendiğinde
Baskı tarihi:
Ekim 2009
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750816185
Orijinal adı:
Le Dereglement Du Monde
Çeviri:
Orçun Türkay
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Türk okurunun daha çok tarihsel romanlarıyla tanıdığı Maalouf, bu kez "medeniyetler çatışması" adı altında kuramsallaşıp yasallaşan ve dünyadaki bütün kültürler ve halklar için felakete yol açacak politikaları eleştiriyor. Yazar, yaşamın devamlılığının olmazsa olmazı olarak gördüğü hoşgörü çığlığını yeniden duymaya davet ediyor insanlığı...

Çivisi Çıkmış Dünya bir yandan küresel ısınma, enerji kaynakları ve doğal felaketlerle, bir yandan da yanlış ve çıkarcı politikaların doğurduğu ekonomik ve siyasal krizlerle mücadele eden insanlık için bir yol haritası... Kitabın satır aralarında Amerikan politikaları, Avrupa Birliği, 20. yüzyıl Arap siyasi tarihi ve Türkiye'den bahsediliyor.

Maalouf'un bu eseri, her şeye rağmen birbirimize saygı duymayı ve birlikte yaşamayı başarmak isteyenler için bir tür pusula.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 375 okur

  • İpek Yurdal
  • Barış
  • Ömer Çalık
  • heysem
  • Ahmet Erkam Saraç
  • Lokman Furan
  • Nurhan Üzel
  • greg house
  • Elif ARICAN
  • Merve Karabulut

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.5
14-17 Yaş
%1
18-24 Yaş
%11.6
25-34 Yaş
%36.2
35-44 Yaş
%32.2
45-54 Yaş
%13.1
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%49.7
Erkek
%50.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%11.6 (13)
9
%19.6 (22)
8
%28.6 (32)
7
%25 (28)
6
%7.1 (8)
5
%5.4 (6)
4
%2.7 (3)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları