Çivisi Çıkmış Dünya Uygarlıklarımız Tükendiğinde

7,8/10  (87 Oy) · 
296 okunma  · 
81 beğeni  · 
3.620 gösterim
Türk okurunun daha çok tarihsel romanlarıyla tanıdığı Maalouf, bu kez "medeniyetler çatışması" adı altında kuramsallaşıp yasallaşan ve dünyadaki bütün kültürler ve halklar için felakete yol açacak politikaları eleştiriyor. Yazar, yaşamın devamlılığının olmazsa olmazı olarak gördüğü hoşgörü çığlığını yeniden duymaya davet ediyor insanlığı...

Çivisi Çıkmış Dünya bir yandan küresel ısınma, enerji kaynakları ve doğal felaketlerle, bir yandan da yanlış ve çıkarcı politikaların doğurduğu ekonomik ve siyasal krizlerle mücadele eden insanlık için bir yol haritası... Kitabın satır aralarında Amerikan politikaları, Avrupa Birliği, 20. yüzyıl Arap siyasi tarihi ve Türkiye'den bahsediliyor.

Maalouf'un bu eseri, her şeye rağmen birbirimize saygı duymayı ve birlikte yaşamayı başarmak isteyenler için bir tür pusula.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2009
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9789750816185
 • Orijinal Adı:
  Le Dereglement Du Monde
 • Çeviri:
  Orçun Türkay
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halil Yavuz KAYA 
01 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın ilk elli sayfasına kadar okuduğum da yazar ve kitap ile ilgili aklıma şunlar takıldı:
Amin Maalouf'un tarihsel süreçteki bakışı ile ele aldığı alışa geldiğimiz tarzın çok dışında bir eserle karşı karşıyayım.
Bu elbette kendisinin de ifade ettiği üzre bir "Deneme" çalışması.
Bir "Afrikalı Leo"- bir "Semerkant"- bir Doğunun Limanları" yok elimizde.
Dünya yakın tarihinin girift ve çalkantılı olayları ile gidişatını (ekonomik- siyasal- uluslar arası güç dengeleri v.s.) kendi yorum ve düşüncesi çerçevesinde dile getirmiş.
Fikirlerinin doğruluğunu, yanlışlığını, geçerliliğini, red edilebilirliğini tartışmak niyetinde de değiliz.
Bizler sadece okur kitlesiyiz. Okuduğumuzu anlamak, yorumlamak, bilgi dağarcığımıza doğru bilgileri yükleyecek fikirler, görüşler bekleriz yazarlardan.
Demem o ki!
Sayın maalouf'un ele aldığı bu çok ciddi, çok önemli konu bir gazetecini köşe yazısı dili ile, bir siyaset bilimcisi gözlemi ile, bir toplum bilimci yöntemiyle kaleme alsaydı çok daha hızla okunabilir, çok daha kolay kavrana bilir, çok daha kolay zihinlerde yer edebilir eser sunmuş olabilirdi okurlarına.
Lakin bir roman yazarı mantalitesiyle edebi değeri ön plana çıkarınca yukarıda bahse konu ettiğim (bence) sakıncaları beraberinde getirmiş gibime geldi.
Çok sayıda ki okurun yarım bırakma sebebi bu olabilir mi? diye sorguladım.
Dünyanın çok değişik ülkelerinden okuru bulunan ve sevilen bir yazarın bu hususu dikkat etmesi gerekir mi? diye düşledim.
Her toplumun, kültür yapısı, dünya olaylarını algılayışı, ilgisi hatta menfaatleri, altında kaldığı tehditlerinin çok farklı olacağı doğallığına olan inancımı bir kere daha hatırladım.
Bu anlatım tarzıyla,konuyu, olayları,anlama ve hafızada tutma zorluklarını bertaraf etmeden algılama engellerinin aşılamayacağını düşündüm.
AMMA...sayfalar ilerledikçe işin renginin öğle olmadığının farkına vardım. Yinede bu düşüncelerimi yorumum um dışında tutmamam gerekliliğini bir dürüstlük göstergesi olarak gördüm.
Aslın da Sayın Maaluf muhteşem ve çok önemli bizleri de çok yakından ilgilendiren reel bir konuyu hassasiyetle ele almış.
Soğuk savaşın bitişi ve şimdiki sonuçları,
Berlin Duvarının yıkılması, ardı sıra beklenenler ve olanlar,
Dünyada ki güç dengelerinin nasıl değiştiği,
Doğu- Batı sorunu,
11 Eylülü,
Büyük Orta Doğu dan Yeni Orta Doğuya geçişin panoramasını
ABD'nin giriştiği bir çok müdahalenin "Yönetme Yönetimi" ni aşıp "Örnek olsun diye" yaparak yönetimi altındaki halkların yüreklerine korku operasyonu olarak nakşettiğini,
Yazar zaten bu kitabın kendi değimi ile " Bağıra bağıra geliyorum diyen gerilemenin kökenlerine savaş açtığını" iddia ediyor.
Ve kitap çok güzel bir tümce ile son buluyor. "....Evet, haklı olanların yaman öfkesi ile...."
Ve son NOT olarak bu kitabı bitirmediğini devamını gelişmeleri internet'e yayıncının sitesine koyacağını ve herkese acık olacağını düşerek sonlandırmış.
Bir kaynakça, bir döküman, bir el altı kitabı olarak ilgili olan kişilerin kütüphanesinde hatta baş ucun da bulunmalı derim.

nejla güldalı 
29 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · Puan vermedi

Yazarın tahlilleri, iyi niyeti ve samimi tavsiyeleri etkileyici. Tüm dünyada insanlığın sonunu hazırlayan politikalardan tutun da küresel ısınmaya kadar değindiği bütün konular ve yaptığı yorumlar insanlığın nereye gittiğini görmemize farklı bir bakış açısı getirmiş. Okumalısınız.

Emine Şimşek 
05 Haz 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · 8/10 puan

Kitapda iklim değişikliğininden doğal afetlere yanlış ve çıkarcı politikalara değin bir çok konuya değinmiştir yazar kitapda değindiği bir önemli noktada Arap islam dünyasında yaşanan eskiden beri süregelen kanlı çatışmalardır yazar Arap İsrail savaşından saddam Hüseyin döneminin Arap liderlerinin halklarına tutumuna değin bir çok konuyu ele alıp derinlemesine incelemede bulunmuştur bir çok yönden insanı aydınlatan bir kitaptır Çivisi Çıkmış Dünya.

Serhad Açıktepe 
23 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Doğu Batı Çatısmasi arap avrupa çatışması eser sosyal olayların coğrafyalarda yaşanan durumların medeniyet adı altında nasıl çarpitildigini ve insan hayatının nasıl uzuzlastirildigini siyasi bir tarz ile dile getiriyor

Fhant 
09 Eki 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Siyaset üzerine yazılmış kitaplar genel olarak itici gelmektedir. Yazar kendi düşüncelerini doğruymuşcasına okuyucuya enjekte ediyor. Doğal olarak tarafsızlık olgusunun kaybolduğu eserlerden biri. Sonuç olarak hiçbir siyasi fikirler bütününü tarafsızlık penceresinden aktarılmadığı müddetçe, faydalı bulmayan bir okur olarak sıkılarak bitirdiğim bir kitap.

mehmet aysu 
29 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Amin Maalouf'un Şu sıralar dahada yakından hissettiğimiz Doğu-Batı mücadelesini, Ortadoğu'daki yaşananların temelindeki ve gelişim sürecindeki unsurları sosyolojik-politik acıdan objektif bir şekilde ele aldığı kitabıdır. Ben çok beğendim.

Sezer Altun 
26 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitapta bazı konulara daha çok ağırlık verildiğini düşünüyorum ; Arap-İslam dünyası ve ABD gibi her konuya ortak bir yaklaşım sergilediğini düşünmüyorum.

failimuhtar 
05 Eyl 2016 · 7/10 puan

Ziyadesiyle güzel başlayan, öyle devam eden, sonra birden etkisini azaltan, dili sade, anlaşılır bir deneme kitabı Çivisi Çıkmış Dünya. Kitabın güzel yanı, yazarın, insanda altını çizme isteği uyandırıp defalarca yeniden okumaya iten incelemeleriydi. Bu noktada rahatsız edici bir tespit olduğu söylenemez, aksine elinden geldiğince tarafsız yazmış denemesini Maalouf. Sadece birtakım cümleleri itici sayılabilir ki onlarda da bir beis yok.

Kitabı okumadan önce ya da okuma esnasında, içeriği hakkında bilgi sahibi olunması gerektiğini düşünüyorum. Bugünkü IŞİD aymazlığı, geçmişin süregelen güncel sorunları, bencil "medeniyetler" ve elbette onların kendilerince su götürmez haklılıkları... Tüm bunlara olabildiğince objektif bir bakış açısıyla yaklaşabilmeyi garantilemiş olarak okunması icap eden; yazarın dahi kimi zaman bir "göçmen" olarak yazdığından düşüncelerinin bu yönde şekillenmiş olabileceğini belirttiği bir deneme bu. Kısacası, olabildiğince hoşgörüyle, pak bir bilinçle ele alınmalı kitap, kitaptakiler. Bu da, her ne kadar sade bir dille yazılmış olsa da değiştirmiyor kitabın anlaşılmazlığını. Zira yalnızca kullanılan kelimeler çağrıştırmıyor anlaşılırlığı.

Orta çaplı bir araştırma eşliğinde okumak kaydıyla tavsiye ederim. İçinde Atatürk'ten, İslamiyet'ten (özellikle), Osmanlı'dan, ABD ve Avrupa'dan olmak üzere tartışmaya açık birçok bilgi ve düşünceyle karşılaşacaksınız.

ahmet Karakuzulu 
12 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çivisi çıkmış Dünya'yı yazarın diğer kitabı olan Ölümcül Kimlikler' peş peşe okumakta büyük yarar var. önceliğin bu kitap olması kaydıyla. Yazar bu kitabında; kendi penceresinden, samimi bir dille , Dünyadaki; etnik, kültürel ve dini gelişmeleri , sonuçlarını, barışa ya da çatışmaya yol açma etkisini irdeliyor. Dünyada var olan bir çok olumsuzluğu gidermek için gelişmiş ülkeler başta olmak üzere tüm ulusların hala fırsatı olduğunu örnekleriyle ve açık bir dille anlatıyor. Özellikle orta doğu başta olmak üzere çatışmaların sıklıkla karşılaşıldığı coğrafyalarda bu olumsuz hareketliliğin yüz yıllara dayalı olarak nasıl adım adım geliştiğini, bu gelişmelerde ABD başta olmak üzer batılı ülkelerin üstlendikleri bozucu etkiyi yine örnekleriyle anlatıyor. Yazar, dünyanın çevresel bazlı sorunlarından da kurtulabilmesi için hala umut olduğunu özellikle vurguluyor. Başarılı bir deneme. Okuyun okutun derim:)

Kariyye 
19 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 127 günde · 9/10 puan

Ortadoguyu anlatan en iyi makalelerden..
Hergun elime alip tane tane sayfalari ileri geri döndüre döndüre okuduğum ve nihayetini hala veremedigim başucu kitabım..ortadoğu modern savaş dünyasının kaosundan hiç çıkamayacak..cümlesinin en iyi anlatımı.

2 /

Kitaptan 186 Alıntı

Amerika hoyratça bir savaştan bir diğerine geçiyor, sanki savaş son çare olmaktan çıkmış, küresel yetkenin "yönetim yöntemi" ne dönüşmüş durumda.

Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 37 - YKY)Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 37 - YKY)
failimuhtar 
14 Eyl 2016 · İnceledi · 7/10 puan

Zaman aşımı, hukukçuların icat ettiği bir kavramdır; halkların belleğinde, zaman aşımı diye bir şey yoktur.

Çivisi Çıkmış Dünya, Amin MaaloufÇivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf
Don Quijote 
18 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bazıları için, Irak örneği İslam âleminin demokrasiye uzak olduğunu gösteriyor; bazıları için de Batı tarzı "demokrasileştirme"nin gerçek yüzünü açığa vuruyor.

Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 26 - yky)Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 26 - yky)
nejla güldalı 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Bir ülke çökerken, her zaman oradan başka bir ülkeye göç etmeyi deneyebilir insan; buna karşılık, bütün dünya tehdit altındaysa, gidecek başka bir yer kalmaz. Hem kendimiz hem de gelecek kuşaklar adına, gerilemeye boyun eğmek istenmiyorsa, olayların akışını değiştirmeye çalışmalıyız.

Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 145 - YKY istanbul)Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 145 - YKY istanbul)
nejla güldalı 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

şimdiki zamanları yalnızca başarısızlıklarla, bozgunlarla, yoksunluklarla ve aşağılanmalarla örülü olan halklar, kendilerine inanmayı sürdürebilmek için gereken kanıtları ister istemez geçmişte arıyorlar.

Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 173 - YKY istanbul)Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 173 - YKY istanbul)
Hatice Irtegün 
 24 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir mucize gerçekleşmedi, kazanması gerekenler kazandı, kaybetmesi gerekenler de kaybetti.

Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 123 - yapı kredi yayınları)Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 123 - yapı kredi yayınları)
Sabırlı Firuze 
12 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hz. Muhammed
, "insanların en iyisi, insanlara en çok yararı dokunandir."

Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 29)Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 29)
M. 
16 Tem 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Avrupa için başka, Afrika, Asya ya da İslam âlemi için başka insan hakları yoktur.

Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 47)Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 47)
Halil Yavuz KAYA 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Zaman müttefikimiz değil bizim, yargıcımız. Şu an zaten cezalarımızın erteleme sürecini yaşıyoruz.

Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 12)Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 12)
M. 
19 Tem 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Benim gözümde aklın özgürlüğünden daha değerli bir şey yok.

Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 140)Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 140)