Çivisi Çıkmış Dünya Uygarlıklarımız Tükendiğinde

7,4/10  (38 Oy) · 
152 okunma  · 
32 beğeni  · 
2.125 gösterim
Türk okurunun daha çok tarihsel romanlarıyla tanıdığı Maalouf, bu kez "medeniyetler çatışması" adı altında kuramsallaşıp yasallaşan ve dünyadaki bütün kültürler ve halklar için felakete yol açacak politikaları eleştiriyor. Yazar, yaşamın devamlılığının olmazsa olmazı olarak gördüğü hoşgörü çığlığını yeniden duymaya davet ediyor insanlığı...

Çivisi Çıkmış Dünya bir yandan küresel ısınma, enerji kaynakları ve doğal felaketlerle, bir yandan da yanlış ve çıkarcı politikaların doğurduğu ekonomik ve siyasal krizlerle mücadele eden insanlık için bir yol haritası... Kitabın satır aralarında Amerikan politikaları, Avrupa Birliği, 20. yüzyıl Arap siyasi tarihi ve Türkiye'den bahsediliyor.

Maalouf'un bu eseri, her şeye rağmen birbirimize saygı duymayı ve birlikte yaşamayı başarmak isteyenler için bir tür pusula.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2009
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9789750816185
 • Orijinal Adı:
  Le Dereglement Du Monde
 • Çeviri:
  Orçun Türkay
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halil Yavuz KAYA 
01 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın ilk elli sayfasına kadar okuduğum da yazar ve kitap ile ilgili aklıma şunlar takıldı:
Amin Maalouf'un tarihsel süreçteki bakışı ile ele aldığı alışa geldiğimiz tarzın çok dışında bir eserle karşı karşıyayım.
Bu elbette kendisinin de ifade ettiği üzre bir "Deneme" çalışması.
Bir "Afrikalı Leo"- bir "Semerkant"- bir Doğunun Limanları" yok elimizde.
Dünya yakın tarihinin girift ve çalkantılı olayları ile gidişatını (ekonomik- siyasal- uluslar arası güç dengeleri v.s.) kendi yorum ve düşüncesi çerçevesinde dile getirmiş.
Fikirlerinin doğruluğunu, yanlışlığını, geçerliliğini, red edilebilirliğini tartışmak niyetinde de değiliz.
Bizler sadece okur kitlesiyiz. Okuduğumuzu anlamak, yorumlamak, bilgi dağarcığımıza doğru bilgileri yükleyecek fikirler, görüşler bekleriz yazarlardan.
Demem o ki!
Sayın maalouf'un ele aldığı bu çok ciddi, çok önemli konu bir gazetecini köşe yazısı dili ile, bir siyaset bilimcisi gözlemi ile, bir toplum bilimci yöntemiyle kaleme alsaydı çok daha hızla okunabilir, çok daha kolay kavrana bilir, çok daha kolay zihinlerde yer edebilir eser sunmuş olabilirdi okurlarına.
Lakin bir roman yazarı mantalitesiyle edebi değeri ön plana çıkarınca yukarıda bahse konu ettiğim (bence) sakıncaları beraberinde getirmiş gibime geldi.
Çok sayıda ki okurun yarım bırakma sebebi bu olabilir mi? diye sorguladım.
Dünyanın çok değişik ülkelerinden okuru bulunan ve sevilen bir yazarın bu hususu dikkat etmesi gerekir mi? diye düşledim.
Her toplumun, kültür yapısı, dünya olaylarını algılayışı, ilgisi hatta menfaatleri, altında kaldığı tehditlerinin çok farklı olacağı doğallığına olan inancımı bir kere daha hatırladım.
Bu anlatım tarzıyla,konuyu, olayları,anlama ve hafızada tutma zorluklarını bertaraf etmeden algılama engellerinin aşılamayacağını düşündüm.
AMMA...sayfalar ilerledikçe işin renginin öğle olmadığının farkına vardım. Yinede bu düşüncelerimi yorumum um dışında tutmamam gerekliliğini bir dürüstlük göstergesi olarak gördüm.
Aslın da Sayın Maaluf muhteşem ve çok önemli bizleri de çok yakından ilgilendiren reel bir konuyu hassasiyetle ele almış.
Soğuk savaşın bitişi ve şimdiki sonuçları,
Berlin Duvarının yıkılması, ardı sıra beklenenler ve olanlar,
Dünyada ki güç dengelerinin nasıl değiştiği,
Doğu- Batı sorunu,
11 Eylülü,
Büyük Orta Doğu dan Yeni Orta Doğuya geçişin panoramasını
ABD'nin giriştiği bir çok müdahalenin "Yönetme Yönetimi" ni aşıp "Örnek olsun diye" yaparak yönetimi altındaki halkların yüreklerine korku operasyonu olarak nakşettiğini,
Yazar zaten bu kitabın kendi değimi ile " Bağıra bağıra geliyorum diyen gerilemenin kökenlerine savaş açtığını" iddia ediyor.
Ve kitap çok güzel bir tümce ile son buluyor. "....Evet, haklı olanların yaman öfkesi ile...."
Ve son NOT olarak bu kitabı bitirmediğini devamını gelişmeleri internet'e yayıncının sitesine koyacağını ve herkese acık olacağını düşerek sonlandırmış.
Bir kaynakça, bir döküman, bir el altı kitabı olarak ilgili olan kişilerin kütüphanesinde hatta baş ucun da bulunmalı derim.

nejla güldalı 
29 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · Puan vermedi

Yazarın tahlilleri, iyi niyeti ve samimi tavsiyeleri etkileyici. Tüm dünyada insanlığın sonunu hazırlayan politikalardan tutun da küresel ısınmaya kadar değindiği bütün konular ve yaptığı yorumlar insanlığın nereye gittiğini görmemize farklı bir bakış açısı getirmiş. Okumalısınız.

Sezer Altunoğlu 
26 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitapta bazı konulara daha çok ağırlık verildiğini düşünüyorum ; Arap-İslam dünyası ve ABD gibi her konuya ortak bir yaklaşım sergilediğini düşünmüyorum.

mehmet aysu 
29 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Amin Maalouf'un Şu sıralar dahada yakından hissettiğimiz Doğu-Batı mücadelesini, Ortadoğu'daki yaşananların temelindeki ve gelişim sürecindeki unsurları sosyolojik-politik acıdan objektif bir şekilde ele aldığı kitabıdır. Ben çok beğendim.

ramazan k. 
 13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı insanlığa yazılmış bir ağıt olarak da okuyabilirsiniz. Maalouf'un diğer eserlerindeki bir roman ya da öykü beklemeyin: elinizde tuttuğunuz eser yıllar geçse de malesef eskimeyecek bir deneme kitabı. Yazarın insanlığın kendi ifadesi ile çöküşü ve gerilemeyi önlemek için bütün gücü ile harekete geçmesini aksi takdirde bunun bir intihar, bir suç olacağını söylediği, insanlığın yaşadığı politik/düşünsel dramı analiz eden bir eser. Sonunda umut kaynaklarını da sıralamış, dünyanın Amerika'ya olan ihtiyacından söz etmiş: bir hakkaniyetli liderlik çağrısı esasında bu.
Kitap hakkında yazdığım yazıya blogumdan bakabilirsiniz:
https://karakugublog.wordpress.com/...f-hangi-turde-yazar/

Fadile Cicek 
31 Oca 2016 · Kitabı okudu · 120 günde · Puan vermedi

Kitabi okurken anlamakta cok zorlandigim yerler oldu... Acikcasi bitirmek icin okudum.

failimuhtar 
05 Eyl 2016 · 7/10 puan

Ziyadesiyle güzel başlayan, öyle devam eden, sonra birden etkisini azaltan, dili sade, anlaşılır bir deneme kitabı Çivisi Çıkmış Dünya. Kitabın güzel yanı, yazarın, insanda altını çizme isteği uyandırıp defalarca yeniden okumaya iten incelemeleriydi. Bu noktada rahatsız edici bir tespit olduğu söylenemez, aksine elinden geldiğince tarafsız yazmış denemesini Maalouf. Sadece birtakım cümleleri itici sayılabilir ki onlarda da bir beis yok.

Kitabı okumadan önce ya da okuma esnasında, içeriği hakkında bilgi sahibi olunması gerektiğini düşünüyorum. Bugünkü IŞİD aymazlığı, geçmişin süregelen güncel sorunları, bencil "medeniyetler" ve elbette onların kendilerince su götürmez haklılıkları... Tüm bunlara olabildiğince objektif bir bakış açısıyla yaklaşabilmeyi garantilemiş olarak okunması icap eden; yazarın dahi kimi zaman bir "göçmen" olarak yazdığından düşüncelerinin bu yönde şekillenmiş olabileceğini belirttiği bir deneme bu. Kısacası, olabildiğince hoşgörüyle, pak bir bilinçle ele alınmalı kitap, kitaptakiler. Bu da, her ne kadar sade bir dille yazılmış olsa da değiştirmiyor kitabın anlaşılmazlığını. Zira yalnızca kullanılan kelimeler çağrıştırmıyor anlaşılırlığı.

Orta çaplı bir araştırma eşliğinde okumak kaydıyla tavsiye ederim. İçinde Atatürk'ten, İslamiyet'ten (özellikle), Osmanlı'dan, ABD ve Avrupa'dan olmak üzere tartışmaya açık birçok bilgi ve düşünceyle karşılaşacaksınız.

Serdar Poirot 
23 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son derece güzel bir deneme. Yazar Lübnan doğumlu olması sebebiyle Batı ve Doğu medeniyetleri arasındaki farkları, ekonomik, sosyo-kültürel ve askeri açıdan oldukça detaylı bir şekilde incelemiş ve kayda değer tespitlerini bizimle paylaşmış. İslami terör, Mısır halkı kurtarıcısı Nasır ve onunla gelişen Arap milliyetçiliği akımlarını oldukça güzel bir şekilde anlatmış. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Kitaptan 52 Alıntı

nejla güldalı 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Bir ülke çökerken, her zaman oradan başka bir ülkeye göç etmeyi deneyebilir insan; buna karşılık, bütün dünya tehdit altındaysa, gidecek başka bir yer kalmaz. Hem kendimiz hem de gelecek kuşaklar adına, gerilemeye boyun eğmek istenmiyorsa, olayların akışını değiştirmeye çalışmalıyız.

Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 145 - YKY istanbul)Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 145 - YKY istanbul)
failimuhtar 
14 Eyl 2016 · İnceledi · 7/10 puan

Zaman aşımı, hukukçuların icat ettiği bir kavramdır; halkların belleğinde, zaman aşımı diye bir şey yoktur.

Çivisi Çıkmış Dünya, Amin MaaloufÇivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf
nejla güldalı 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

şimdiki zamanları yalnızca başarısızlıklarla, bozgunlarla, yoksunluklarla ve aşağılanmalarla örülü olan halklar, kendilerine inanmayı sürdürebilmek için gereken kanıtları ister istemez geçmişte arıyorlar.

Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 173 - YKY istanbul)Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 173 - YKY istanbul)
Halil Yavuz KAYA 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Zaman müttefikimiz değil bizim, yargıcımız. Şu an zaten cezalarımızın erteleme sürecini yaşıyoruz.

Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 12)Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 12)
Halil Yavuz KAYA 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Tarih ideologların düşlediği gibi yumuşak başlı ve bilge bir bakire değildir.

Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 31)Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 31)
Halil Yavuz KAYA 
30 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Avrupa için başka, Afrika , Asya ya da İslam alemi için için başka başka insan hakları yoktur. Yeryüzündeki hiçbir halk kölelik, despotluk, zorbalık, cahillik, karanlıkçılık için ya da kadınların köle olması için yaratılmamıştır. Bu temel ger gerçeklik ne zaman yadsınsa, insanlığa edilmiş olur, kendine ihanet edilmiş olur.

Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 47)Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 47)
Halil Yavuz KAYA 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Gerçek niyetleri soylu maskelerin altına gizlemek propagandacıların işidir, onların yalanlarını ortaya çıkartıp maskelerini düşürmek amacıyla eylemleri değerlendirme rolü de özgür yurttaşlara düşer.

Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 45)Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 45)
nejla güldalı 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Çeşitli Müslüman ülkelerin mevki sahibi din adamları da genellikle buna karşı koyamıyorlar, çünkü devletlerin maaşlı çalışanları olduklarından ötürü tam anlamıyla onların hesabına çalışıyor ve bu yüzden de manevi inandırıcılıkları kısıtlı oluyor.

Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 159 - YKY istanbul)Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 159 - YKY istanbul)
Halil Yavuz KAYA 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Şu ya da yoksul, küstah ya da uysal, işgalciler, işgal altındakiler, kısaca hepimiz aynı dayanıksız sala binmiş, hep birlikte suya gömülmek üzereyiz. Gelgelelim, yükselen denizi hiç dert etmeden birbirimize sövüp saymayı, kavga etmeyi sürdürüyoruz.
Bize doğru yükselirken, önce düşmanlarımızı batırırsa, bu yıkıcı dalgayı alkışlayabiliriz bile.

Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 19)Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 19)
nejla güldalı 
29 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Bilim ahlaki açıdan tarafsızdır, insanların bilgeliğinin olduğu kadar çılgınlıklarının da hizmetindedir. Bilim, dün ya da bugün olduğu gibi yarın da, zorbalık, açgözlülük ya da arkaiklik lehine ayartılabilir, yoldan çıkarılabilir.

Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 210 - YKY istanbul)Çivisi Çıkmış Dünya, Amin Maalouf (Sayfa 210 - YKY istanbul)