Adı:
Utopia
Baskı tarihi:
29 Mart 2020
Sayfa sayısı:
249
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754587395
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Sir Thomas More, Sokrates'e benzetilmek onurunu kazanan ender kişilerden biridir. Onun ölümsüz yapıtı Utopia dünya klasikleri arasına girmiş ve bugün bile hâlâ merkal okunmaktadır. Neredeyse beşyüz yıl önce yazılmış olan Utopia'da, en geniş anlamıyla Hümanizm, yani insanlık sevgisi ve saygısı hakimdir.
Kimseyi diğerinden üstün saymayan, sıradan insanların kurduğu bir devlet: Thomas More'un Utopia'sı. Bir yeryüzü cenneti. Yaklaşık beş yüz yıl öncesinden çağımıza dek eskimeden gelen bu klasik, Prof. Dr. Mina Urgan'ın incelemesiyle sunuluyor.
217 syf.
·Beğendi·10/10
Bir başka incelemeden daha selamlar ola kikirikler.. Hemen uyarayım ki bu inceleme ister istemez uzun olacak .. Aslında her ne kadar bu kitabı hiç okumamışlar ve okumayı düşünmeyenler dahi olsa , bu eser hepimizi , biz bilmesek de ilgilendiriyor .. Nasıl mı ? Başlayalım öyleyse ..
Okuyacak olduğunuz hikaye, bir isim ile beraber bir ülkede start alıyor .. Avrupanın yükselişi..Güçlü krallar yeni yeni meydana iniyor .. Ateşli silahlar egemenliği ele almış ,şıkır şıkır zırhlarının içinde halen daha at koşturan ÇİKİ ÇİKİ süvariler var ama eli silahlı piyadeler onların son kullanım tarihlerini belirlemek üzereler .. Çekik gözlü gavur Çinliler odun kömürü , kükürt ve güherçileyi "bahçelerde börülce oynar gelin görümce" diyerek bir araya getirmiş , barutu icat etmişler .. Nerede miyiz ? İlerleyen dönemlerde Kutsal Roma' nın bir zamanlar hüküm sürdüğü topraklarda hak iddaa edecek olan Mussolini' nin memleketi İtalya' da.. Sene 1500 ler .. Bahsedeceğim şahıs aslen bir siyaset kuramcısı .. Çocukluğu Michalengelo ' nun çamura ve kağıtlara can verdiği dönemlere rastlıyor ( sözde ciddi olacaktı bu inceleme ama Mikelanj diyince sizin de aklınıza Öztürk Serengil gelmedi mi? dayanamadım valla napam ? =)) )..O sıralarda Floransa ' da borusu öten aile Mediciler..Hani şu banker aile ..Para bunlarda , canlı bunlarda anlıyacağınız o zamanlar.. Bu arkadaşımız da yanlış hatırlamıyorsam on dört, on beş hadi taş çatlasın on altı sene bu aileye karşı katı bir duruş sergileyen bir hükümetin sözcülüğünü , sekreterliğini yürütüyor .. Bir GS vs FB sendromu işte sen anla! Gün geliyor devran dönüyor, horoz dönüyor tavuk öpüyor ve bizimki işini kaybediyor .. İktidarda Mediciler ..Bunu alıp hapse atıyorlar komplo kurdun sen diyerek ..Bir süre işkence görüyor , uzun müddet hapiste yatırıyorlar ama adalet gereği kanıt yetersizliğinden kız kaçıran edasıyla serbest kalıyor arkadaşımız .. Tabi öncesinde Papanın oğlu Cesare Borgia 'nın kendisine karşı gelenlerin ümüğüne nasıl çöküp boğdurduğunu bir bir görüyor .. Kanın ve diktanın tadını alıyor .. İşte bu serbest kaldığı sıralarda hemencik iki kitap yazıyor bizimki..Birini millet sallamıyor o zamanlar ama konusu eskiye özlem ve eski Roma ile alakalı .. Diğeri ise Il Prince (Prens işte =) ). Bu , dini kendi çıkarları için kullanmaktan geri kalmayacak din simsarı ve otorite özlemiyle yanıp tutuşan güzide kardeşimiz İtalya ' da cumhuriyet kavramına KÖKÜNDEN karşı o dönemde..İtalya' yı ancak ve ancak bir despot bir araya getirebilir ona göre . Bu despotu da şöyle tanımlıyor : Papa kadar yalancı , oğlu kadar acımasız .. Şunlar da kendisine ait cümleler : HİÇ KİMSE PAPA KADAR AĞIRBAŞLI BİR BİÇİMDE ŞEREF SÖZÜ VERİP , VERDİĞİ SÖZDEN BÖYLESİNE ÇABUK DÖNEMEZ...1527 ' de öldüğünde İtalya' nın onun sözünü ettiği türden bir hükümdara sahip olamayacağı çok açıktı (en azından o dönemler)..Kim mi idi bu arkadaşımız ? Az sabır... =)))

Thomas More ise onun Prens ' i yazdığından tam 3 sene sonra , şu an incelemesini yaptığım bu kitabı yazdı .. Bildiğim kadarıyla hiç karşılaşmadılar ve hiç tanışmadılar da .. İkisi de Avrupa ' nın yükselişe geçtiği dönemlerde bu emekleyen ulusların zayıf ve güçlü yanlarını gayet iyi analiz ettiler .. More çok parlak bir kariyere ve parlak biz zekaya sahipti..Yirmisinde başarılı bir avukat iken , yirmilerinin ortasında parlamentoya girdi..Burada bir yasa tasarısı tartışılırken VII. Henry ' ye öyle bir ayar verdi ki , kral More ' un babasına hatırı sayılır bir para cezası vermek zorunda kaldı.. Sonrasında gelen VIII. Henry ise kendisini gayet seviyordu ve onu Adalet Bakanı olarak atadı..Gel zaman git zaman sonra More yukarda da belirttiğim gibi Ütopya' yı kaleme aldı .

Yunanca bir kelime ..Tüm koşulların , şartların güzel olduğu yer demek katharevousada (eski yunanca.. bkz : yunan dili okumuş olmanın yararları=) ).. Biz böyle bir yer olmadığı için dünya üzerinde , YALANYA da diyebiliriz =)) Bu kitapta , Thomas abimiz dönemin krallıklarının ardına düştüğü sonu gelmez askeri şöhret ve budalalıkları hicvediyor Portekizli bir gezginle sohbet ediyorum diyerek..Kralın yanındaki şakşakcıları topa tutuyor.. Diyor ki ; bırak artık savaşmayı ey eşşek Fransa kralı !! Elindekilerle yetin , halihazırda elinde olan topraklara bak ..Onlar sana zaten yeter!! Savaşla uğraşana kadar halkınla ilgilen , onların refahını sağla ..Ve ekliyor hemen "Tabi hiçbir kral buna yanaşmayacaktır!" Peki nasıl bir yerdir bu Yalanya pardon Utopia? Ne var orada ? Nasıl bir zihniyet egemen?
* Utopya' da kral yok .. Bir seçilmişler meclisi var .. Dolayısıyla çoğunluğun rızası ile alınan kararlar söz konusu ..
* Savaştan nefret ediliyor .. Savaş ancak meşru müdafa söz konusu olduğunda bir seçenek onlar için.. Mutlaka savaşmak gerekirse de komşuları PARAYATAPANLAR ' a para vererek kendileri adına savaştırıyorlar (sanırım o dönem , dış borçlarını savaşarak kapayan İsviçrelilere bir kapak yapmış More amcamız burada =) )
* Meclisin en büyük görevi sağlık , eğitim ve su işleri (su diyince garibine gitmesin emmoğlu..o dönemler din-tarım toplumu ortamlar =) )
* Aslen komunizm benzeri bir sistem bu ve herşey ortak..Herkes aynı şeyleri giyiyor ve on senede bir evini değiştiriyor..
* Üretici ve çiftçinin ensesinde boza pişirip vergi alan feodal beyler , lordlar falan yok..
* İş paylaşımı söz konusu lakin ağır işleri mahkumlar yapıyorlar.
* Kimse paraya değer vermiyor , örneğin mücevher takmıyor..
* Buraya çok dikkat !! Avukatları yok çünkü ONLARI ,ASIL İŞLERİ SORUNLARI GİZLEMEK OLAN İNSANLAR olarak görüyorlar ..

Bu kitabı ilginç kılan aslında bahsettiklerinin keskinliği veya tartışılabilirliği değil , zihinde yarattığı KUŞKULAR.. Thomas More yaşadığı dönemde , BİZİM İTALYALI ESAS OĞLANIN AKSİNE , gücün tek bir elde toplanmasından kaynaklanacak sorunları gayet iyi analiz etmiş .. Olası savaşları önceden görmüş baba - oğul Henryleri yakından tanıdığı için..
Esas oğlanımız ise yeni yeni serpilen ve kaba kuvvetle hükmedecek ulusları betimlemiş ve İtalya' nın bu uluslardan biri olacağını ummuş idi.. Thomas More ise bunun tam karşısındaydı ..O belirginleşen , gücü tek elde toplayan ulusların yaratacağı tehlikelere karşı uyardı.. Veeee tahmin edileceği üzere More ' un bahsettiği sistemi pek azı uyguladı..Avrupalılar, Il Prince 'in yolundan gitmeyi seçtiler ..Dünyayı keşfedenler , sömürecek olanlar şiddet yanlısı ve açgözlü MACHIAVELLI taraftarıydılar : Tüccarlar - Askerler ve Hükümdarlar..Sonrası mı ? Dünyanın neresinde olursanız olun .. Kafanızı kaldırıp alıcı gözüyle bir bakın çevrenize .. Tv den medyaya ,eğitim öğretim birimlerinden tutunda sağlık sistemlerine dek bu sistemin izlerini göreceksiniz..

NOT : bir kaç kelam daha edicem ama "Mazot ikmali" yapmam lazım =)) Bakkala gidip gelem az sürtem dışarlarda ayazı ağzıma yüzüme yiyip =))
250 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Dünya Düşünce Tarihinin en önemli eserlerinden biri olan Thomas More'un Utopia'sı; 1516'da kaleme alınmıştır, var olmayan,kurgusal bir adada geçmektedir. İnsanların eşit olduğu, toplumsal sınıfın ve özel mülkiyetin olmadığı; insanların refah içinde ve mutlu yaşadığı adada suçların da minimuma indiği gözlenmektedir. More kitabında ütopyalıları ve onların yaşam biçimlerini anlatarak, döneminin İngilteresi'ne de bir eleştiri getirmektedir. Kitaba odaklanarak okuduğunuzda zevk alacağınıza inanıyorum. Kesinlikle tavsiye ederim.
217 syf.
·17 günde·Beğendi·9/10
•Thomas More, İngiliz tarihinin büyük isimleri arasında sayılırken bir devlet adamı, bir hukukçu ve Katolik Kilisesi’nin bir savunucusu ünvanlarını ve aynı zamanda da dünya tarihinin ilk sosyalisti ünvanını almıştır.
•Thomas More, istemese de Kral’ın en yakınındaki kilit adam konumuna yükselmiş, görev bilinciyle devletine hizmet etmeye fazlasıyla emek vermiştir.
•Ülkesinin ve Hristiyanların birlik ve düzeninin bozulmaması adına Reformasyona karşı çıkmış ve idam edilmiştir.
•Orta çağda Yunanlılardan sonra tekrar yeşeren Hümanist akımının öncülerinden olmuş, Hümanist bilim adamlarıyla hep iletişim halinde olmuş, insan odaklı ideal bir devleti yani Ütopya’yı hayal etmiştir.
•Thomas More, insanların içinde bulundukları ekonomik koşullardan bağımsız olamayacaklarını; insanları kurtarmak ve yüceltmek için, bu koşulların değişmesi gerektiğini ifade etmişti aslında.
•Ütopya’da herkes mutlu, yiyecekler ve giyecekler bol; herkes, her şeyi ortaklaşa paylaşıyor, savaş ve kavgaya yer verilmiyor, öfke yer almıyor, kadın ve erkek eşitliği her yerde kendini gösteriyor, dinler özgürlüğü arttırıyor ve birleştirici bir nitelik kazanıyor, para ve altına değer verilmiyor, zenginlerin yoksulları sömürmesine izin verilmiyor, çalışma saatleri ciddi ölçüde kısalıyor, eğitim sorun olmaktan çıkıp parasız ve zorunlu oluyor, geçinemeyen eşler boşanabiliyor, insanların sağlık ihtiyaçları ücretsiz karşılanıyor...
•Ütopya, adeta yeryüzünde cennet özleminin ifade edilmiş hali; nerdeyse cennetten hiçbir farkı kalmamış.
•Ütopya iki bölümden oluşuyor; ilk bölümü bir hikaye niteliği taşırken ikinci bölümü yazarın artık Ütopya’nın tüm özelliklerini anlattığı bir monoloğa dönüşmektedir.
•Ütopya’nın üslubu gayet samimi ve akıcı; eser okuyucuyu hayal aleminde gezdirirken düşündürüyor ve adeta Ütopya’nın insanlarıyla tek tek tanıştırıyor.
•Etkilendim, çok beğendim, defalarca okuyabilirim; her fikrine yüzde yüz katılmasam da genel olarak tutarlı ve etkileyici bir eserle tanışmanın hazzını iliklerime kadar tattım.
•Mutlaka ama mutlaka okuyun!..
250 syf.
·10/10
Merhabalar Hasan Ali Yücel Klasikleri arasında yer alan en değerli eserlerden biri olan Ütopya geç olsada okuyup bitirdim.Eser dünyanın kirli ve çarpık düzenini gözler önüne sermektedir.Dünyanın en iyi şekilde portresini çizmektedir.Hayatımızda var olan var olmayan karşılaştırmalar,dünyanın tasviri ve gelecekte biraz olsa bile güzel bir hayat İçin umudun olduğunu belirtmektedir.Kitap tam olarak şunu belirtmektedir idea bir düzen olsaydı o devlet nasıl olurdu ve sonuçları neler getirirdi bunları göz önüne sermektedir.Böyle bir devlet olsaydı dünyanın şimdiki sorunları olur muydu ? Neler değişirdi ? Bunları okudukça daha iyi anlıyoruz.Kitapta dünya devletlerinin kirli işlerini,rüşvetini,adaletini,eşitsizliğini,parasını ve şöhretini gibi kavramlar üzerinde durmaktadır.İnsanların dünyevi değerler ve hırs için neler yapabileceğini bizlere göstermektedir.Ütopya anlaşılarak tekrar tekrar okunması gereken bir eserdir.
Keyifli Okumalar Dilerim
158 syf.
·10/10
Huzur.. Hayat boyu aradığımız peşinden koştuğumuz huzur. Bu uğurda bazen içimize kapandığımız bazen kendimizi bağımlılıklara bıraktığımız bazen eşimize dostumuza sarıldığımız bazen de kendimizi kalabalıklara vurduğumuz huzur.. Deniz manzaralarında, doğada, köşklerde, lüks yatlarda, barlarda, pavyonlarda, bir insanın sıcaklığında aradığımız huzur. Peki neredeydi bunca zaman, biz kendimizi yerken için için bitirirken köşe bucak ararken neredeydi? Onu bulmak için Nilgün Marmara’nın dediği gibi, Kafatasımızın içini, bir küçük huzur adına aynalarla mı kaplatmalıydık yoksa Sait Faik gibi kendimizi doğaya mı bırakmalıydık? Onlar bulabildiler mi acaba?

Sürekli yalnızlıklardan bahsettik belki de huzur toplu olarak yaşamayı bilmekteydi, toplumdaydı, geleceğe güven ile bakabilmekteydi, can güvenliğimizin olmasıydı, zamanımızın çoğunu başkalarının hesabına çalışarak geçirmemekteydi, dini inanışlara saygıdaydı, bilimdeydi, eğitimdeydi, felsefedeydi, sanattaydı.. Toplum olarak bireylerin huzurunu kaçırmak, çatışmak yerine insana ve insanlığa değer vermekteydi..

Thomas More’de 1516 yılında yayınlanmış Ütopya isimli kitabında huzuru aramış. Yönetenlerden ziyade yönetilenlerin huzurunu refahını. Tarih ne kadar da esik değil mi? Yaklaşık 500 yıl önce.. Üzerinden yüzyıllar geçse de insanlığın sorunları hala aynı. Kitabı iki kısma ayırmış, ilk bölümde dönemin İngiltere ve Fransa’sının sorunlarına yer vermiş. İkinci kısımda ise; zihninde yeni bir ülke yaratmış “Ütopya”. Ne kadar da manidar bir isim değil mi?

Ütopya isimli ülkede insanlar huzur, refah içinde. Bu mükemmel ülkeden çağına göndermelerde bulunmuş. Bunların en çarpıcılarından bir tanesi; insanların hayvanlar gibi çalıştırılması, çalışan bu insanların tüm insanlık adına üreten tek kesim olması, gördükleri muamele ve bu insanlar bu şekilde çalışıp yaşarken efendi, yöneten konumunda olanların hiçbir iş yapmadıkları halde en lüks hayatı yaşayıp çılgınca tüketmeleri.

Yazarın değindiği diğer konular ise; dini hoşgörü, mülkiyet kavramı, savaş ve devlet yönetimi. Bu konuların hepsi zaten iç içe günlük hayatta da. İnsanlığın baş düşmanı. Tüm sorunların kaynağı. Yazar savaş için diyorki, en şerefli zafer bile onur kırıcıdır, insan kanı döktüğü için. Ayrıca yarattığı ülkedeki hiçbir bireyi de savaşa göndermiyor, kimseyi öldürtmüyor çok zor da kalmadığı sürece.

Burada kitaptan koparak mülkiyet kavramı üzerin birkaç cümle de ben kurmak isterim. Herkesin bu kavrama yüklediği farklı anlamlar vardır. Hatta bu kavrama yüklenen anlamlar üzerinden kişilerin ideolojileri hakkında yorumlar da yapılır. Burada bahsettiklerim kesinlikle ideolojik değil kavram ile alakalıdır. Mülkiyet bana göre ahlaksızlıktır, bencilliktir. Dünyadaki suçların %80’inin kaynağı insanlığın baş düşmanıdır. Temel olarak sahip olma iç güdüsünden gelir. Yeri gelir insanın öyle bir gözünü döndürür ki her şeyi yaptırır. Hırsızlık, cinayet, gasp, rüşvet vs. Aklınıza ne kadar pislik geliyorsa. Yahu üç günlük dünya hepimiz kiracıyız, nedir bu alıp veremediğiniz, benim olsa ne senin olsa ne..

Her zaman pislikte değil, iyi niyetli insanlarda bunun kurbanı.. Bir ev için ömrünü feda eden, bir telefon, araba için türlü sıkıntılara giren insanlarla dolu sokaklar.. BEN İNSAN HAYATININ BU KADAR KIYMETSİZ OLMADIĞINI DAHA BÜYÜK AMAÇLAR PEŞİNDE KOŞMAMIZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.

Kitap güzel ben sevdim. Okumak isteyenlere de tavsiye ederim. Bu arada şu mülkiyet meselesini de bir düşünün.

Herkese keyifli okumalar dilerim..
190 syf.
·Puan vermedi
Böyle bir medeniyetin yaşamına yakındı hayallerim.Bir çok yaşamıyla olması gereken dünya.Halkın kendinin yöneticisi olduğu , paranın ve mülkün bir gösteriş olduğunu sayan ve bununla övünenleri kendilerinden saymayan topluluk.Günümüzden çok uzak adalet yaşantısı hayal dünyalarında.Herkesin bildiği ama işine geldiği gibi uyguladığı iblislerin adalet anlayışı yok Ütopya rüyasında.Bunu okumanızı tavsiye ederim yoldaşlar ..Belki de bizler kapitalist düzenin masum piyonlarıyız..
249 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Sir Thomas More, ünlü ingiliz devlet adamı, hukukçu, filozof ve rönesans dönemi fikir insanı. 1516 yılında latince olarak kaleme aldığı, ideallerin ülkesi (olmayan ülke) Utopia kitabının yazarıdır ki More, bu eseriyle ortak mülkiyeti özendirip ferdi mülkiyeti anmamakla sosyalizmin bir nevi öncü fikir babalarından varsayılarak, Kremlin sarayı duvar anıtına Marx, Engels, Lenin ve diğerleriyle adını yazdırmıştır. Kitap iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümü yazar tarafından Platon' un Devlet adlı eserini idealize ederek kaleme aldığını düşündüren, varolmayan ülke Ütopya' dır. Bir seyyah tarafından yeni keşfedilen ve bilinmeyen medeniyetler ve krallıklardan oluşmuş ülkelerden biri olan Ütopya adlı ada ülkesidir. Yazar burada yakın arkadaşlarına bu Ütopya ülkesinde geçirdiği beş yılı anlatır. More burada anlatıcı rolüyle Ülkenin baştan sona yönetim biçimi, halkın yaşayışı, ekonomik durumu, kültürel faaliyetleri, meslek sistemi, aile ve sosyal hayat, askerlik, geçim sistemi, savaşlar, vatandaşlık işleri, hukuk sistemi, meclisler, inanç sistemi, suçlar ve cezaları konusunda kendi tasarılarını anlatır bu olmayan hayali ülke temelinde. İlginçtir More tarafından yazılan Ütopya ülkesinin dış politika stratejisi İngiliz krallığınca yüzyıllar boyu uygulanmıştır.

Kitabın ikinci bölümü ise usta yazar Mina Urgan tarafından More' un yaşamını ve Ütopya kitabının incelemesini anlatır. Günlük hayatta kullanılan ütopya sözcüğünün temelini oluşturmuş, ütopyacı veya ütopik terimleri ise aslında idealist olan, ancak aynı zamanda uygulanması mümkün olmayan veya gerçek dışı, düşünceleri savunanları nitelendirmek için kullanılır olmuştur. Henüz 14 yaşındayken (1492 yılında) Oxford’a hukuk tahsili yapması için gönderilen More burada, Rotterdamlı Erasmus’la birlikte latince, yunanca ve eski yunan ve roma medeniyetlerine ait edebiyat ve diğer güzel sanatlar konusunda geniş bir entelektüel birikim oluşturmuştur. viii’inci Henry’nin İngiltere kralı olmasından sonra bürokraside önemli görevler üstlenen more aynı zamanda Oxford ve Cambridge üniversitelerinde idarecilik de yapmıştır. viii’inci Henry’nin roma katolik kilisesiyle olan sorunları nedeniyle kralla arası bozulan More, 1535 yılında idam edilmiştir. İdam haberini aldıktan sonra Erasmus, More’u “ruhu kardan daha saf ve daha önce ingiltere’de görülmemiş ve bir daha görülmeyecek bir deha sahibi” olarak tanımlamıştır. Lâtince yazılan eseri 1556 yılında ingilizceye çevrilerek geniş halk kitleleri tarafından okunmuş ve halkı isyana teşvik etmiştir. Bunun sonucu monarşi devam ettiği süre boyunca Ütopya' nın basımı ve okunması yasaklanmıştır.
217 syf.
·1 günde·6/10
Ütopya bilindiği üzere, bugün gerçekleşmesi imkânsız toplum tasarımlarıdır veya bir başka ifadeyle; tasarlayıcısı için bir ideal ya da karşı ideali temsil eden, düşünsel ve tutarlı bir toplum tasarısı anlamına gelmektedir. Yazarımızın bin beş yüzlü yıllarda kaleme aldığı bu eser aynı zamanda dönemin İngiltere'sine eleştiri niteliğindedir. İngiltere'nin ve Kral'ın yönetimini benimsemeyen More, anlatımı sıkıcı bir kitap oluşturmuştur. Evet, bana oldukça sıkıcı gelen bir anlatımı vardı kitabın, kaldı ki bir ütopya oluşturulmuşsa eğer bu şekilde diyaloglar şeklinde mi ifade edilmeliydi? Orwell gibi hikayesi de olan bir ütopya eserini kesinlikle tercih ederim. Hoş yazıldığı dönem itibariyle Avrupa'da bilginin henüz olgunlaşmamış olmasının yanı sıra kaynakların sınırlı, bilimin ve edebiyatın da oldukça geri kaldığı düşünülürse kitabın anlatımı bir nebze olsun kabul edilebilir nitelikte.

Zannediyorum ki benim gibi kitabı okuyan okurlar da, tasarlanan toplumun kabul dahi edilemeyecek düzenlemelerinin ve yönetim kanunlarının mevcut olduğunu fark edeceklerdir. Yazımımı oluşturmadan önce kitabın incelemelerine biraz göz gezdirdim ve bazı arkadaşlar; "İnanılmaz bir yönetim, inanılmaz bir toplum tasarısı, bende bu toplum tasarısında var olmak isterdim." gibi talihsiz yorumlarda bulunmuşlar. Açıkçası bu yorumları okuyunca kendimi üzülmekten alıkoyamadığımı da belirtmek isterim. Nasıl bir insan bir başka insandan kendisini üstün görür de kölelik sistemini kabul edebilir aklım almıyor. Burada ki köleler arasında suç işleyenleri de var, dışarıdan gelen yabancıları da var. Bu esnada dikkatimi çeken bir diğer nokta ise kölelere altın, gümüş gibi zamanın ve günümüzün değerli sayılabilecek ürünlerini, kölelere takılıyor olmasıydı. Sözüm ona altınlara, gümüşlere değer vermeyen bu ütopik toplumumuz, değer vermedikleri aynı yaradılışa sahip kölelere takarak Altın ve Kölelerin değersizliklerini perçinlemiş olduklarını düşünüyorlar.

Tasarlanan toplumun bazı kanunları, şehrin planlaması ve (bazı)düzenlemeleri adaletsizliği ortadan yok etme amaçlı olsa da genel itibari ile benim hoşuma gitmeyen bir kurguydu. Hoşuma gitmeyen bu kurgu belki de zamanına göre değerlendiremediğim içindir bilemiyorum ama en başta da söylediğim gibi inanılmaz sıkıcı bir kitap. Yine de okumak isteyen olursa buyursunlar.

Kitabı hediye eden Uğur Abiye teşekkür ederim. Umarım bu eleştirilerime bakarak bana kızmaz. Asıl incelemeyi diğer hediyesi olan "Bülbülü Öldürmek" ile yapacağım. :) Sevgiler, saygılar...
204 syf.
·Beğendi
Thomas More'un bu güzel eserini Kaynak Yayınları'ndan e-kitap olarak okudum. Kitabın en başında Mina Urgan'ın kaleminden yazarın hayatını ve kitabın incelemesini okuyabiliyorsunuz. Yalnız kitabın her yönüyle ele alındığı incelemeyi spoiler sevmeyen arkadaşların yazarın hayatı ile ilgili verilen bilgilerden sonra atlayarak okumalarını tavsiye ediyorum. Zira ben bile kitabın ikinci yarısının anlatılmaya başladığı kısımdan sonra direkt kitaba geçiş yaptım.

Thomas More ilk defa okuduğum bir yazar olduğu için kitabın başında onun hakkında verilen bilgiler benim açımdan kitabın konusundan daha ilgi çekiciydi. Bu sebepten ötürü incelememde daha çok yazardan bahsetmek istiyorum. Ne de olsa yazarın kişiliğine bakarak nasıl böyle bir eser yazabildiğini de daha net anlayabiliriz diye düşünüyorum.

Thomas More VIII. Henry dönemi Ingiltere'sinde yaşamış, rönesans adamı, hukukçu, hümanist bir yazar olarak tanımlanıyor. Bunun dışında katolik dinine sıkı sıkıya bağlılığından dolayı bir ara rahip bile olmayı düşünmüş fakat en sevdiği dostu Erasmus'a göre sevdalandığı için bu isteğinden vazgeçmiştir. Yine Erasmus'un sözlerine göre iffetsiz bir rahip olmaktansa iffetli bir koca olmayı yeğlemiştir.

Dört çocuk doğurduktan sonra vakitsiz ölen karısından sonra çocuklarına bakması için bir dulla ikinci evliliğini yapan More bu dulun ilk kocasından olan kızını da kendi çocuğu gibi benimsiyor. More'un ailesinin mutluluğu dönemin Ingiltere'sinde dillere destanmış. Kız çocukları ile oğlu arasında hiçbir ayrım gözetmeksizin onların eğitimine önem vermiş. Hayatı boyunca gösterişten uzak sade bir yaşam sürmüş. Yine arkadaşı Erasmus'un dediğine göre dünyanın en sevimli insanı ve gerçek bir dostmuş.

Avukatlik ve daha sonra yargıçlık dönemlerinde verdiği adil kararlarla halkın sevgisini ve güvenini de kazanan yazarımız, kral VIII. Henry'nin danışmanlığını yaptığı dönemlerde kralın İngiliz kilisesi ve papa ile girdiği çatışmada kraldan yana olmadığı için kralın hedefi haline geliyor ve daha sonrasında da idama mahkûm ediliyor. Kralın tek başına kilisenin başı olamayacağını savunan More, mahkumiyet dönemindeki sorgulamasında kralın resmi temsilcisi olan Mr Rich ile yaptığı konuşmada "Kral ve parlamento Tanrı, Tanrı değildir diye bir yasa çıkarırsa Tanrı 'yı yok mu sayacaksınız" sözleriyle krala asla boyun eğmeyeceğini de gösteriyor.

Az da olsa yazar hakkında biraz bilgi vermeye çalıştım ama merak edenler Thomas More'un hayatını Mina Urgan'ın Edebiyatta Ütopya Kavramı ve Thomas More adlı kitabından okuyabilirler.

Son olarak Thomas More'un Ütopya'yı yazarken hangi düşüncelerden ilham aldığına değinmek istiyorum. Yazarın yaşadığı ortaçağda benimsenen tutuma göre insanlar yaratılıştan kötüydü ve bu dünyada mutlu olmaları beklenemezdi, ancak günahlarının cezasını bu dünyada çektikten sonra öteki dünyada mutlu olabilirlerdi, ama tüm bu düşüncelerin aksine geleceğe umutla bakan Rönesans adamı More'a göre insan yaratılışında hiçbir kötülük yoktu. İnsan Tanrı'nın yarattığı ulu bir varlıktı. İsterse önüne çıkan engelleri aşıp kusursuz toplumlar kurabilirdi ve bu inanç ve düşünceleri doğrultusunda da Ütopya adlı eserini yazmıştır.

Keyifli okumalar.
217 syf.
·21 günde·Beğendi·10/10
Tarih tekerrürden ibaretse; siyaset külliyen tekerrürden ibarettir. İşte bize beş asır öncesinden bir kaynak. Kişiler farklı, zaman farklı; karakter özellikleri ise aynı. Yalancılığın, fırsat kollamanın, kendi menfaatini her şeyden önce tutan halkı temsil eden kişilerin kol gezdiği bir dünya, gerçek dünya... Ve tüm bunlardan sıkılan, eşitliği adaleti, paylaşımı kendisine kural edinmiş tamamı iyi insanlardan oluşan bir dünya: Ütopya

Normal, düze düz vatandaş olmaktan sıkıldınız mı? Siz de artık yönetici olup halkı temsil etmek mi istiyorsunuz? İşte size kaçıramayacağınız bir fırsat. Bu kitabı okuduğunuzda siz de ister gelecekte, isterseniz hemen yönetici olma vasfına erişebilirsiniz. Yapmanız gereken, öncelikle Ütopya ülkesinin gerçekten de bir ütopya olduğunu, imkânsız olduğunu kabullenmek. Bu imkânsız olduğuna göre kitapta Ütopia ile ilgili yazılan önerilerin tam tersini yapmamız gerekirken gerçek dünya ile alakalı yazılanları aynen uygulamanız gerek. Örneklerle gidelim: ”Politika ahlakının ilkeleri şunlardır ve devleti yönetenler bunlarda anlaşmışlardır:
'Bir ordu besleyen kralın ne kadar parası olsa azdır.'
'Kral, istese bile, haksızlık edemez.'
'Kral uyruklarının ve mallarının ortaksız sahibidir: Uyruklar herhangi bir şeyden, kralın keyfi istediği ölçüde yararlanabilir.'
'Halkın yoksulluğu kralın varlığını korur.'
'Zenginlik ve özgürlük devlete başkaldırmaya, hor bakmaya götürür. Özgür ve zengin adam haksızlığa, zorbalığa kolay katlanamaz.” (Sayfa 29 )

Yukarıda saydıklarımız altın kurallar ve hala uygulanıyor. Zaten uyguladıkları için yöneticiler… Siyaset tekerrürden ibaretse bu altın kuralları unutmamalısınız. Düzeni bu maddeler çerçevesinde tutmalısınız. Yapılması doğru olan bazı kurallar var:
-“Öyle yasalar çıkarın ki; köyleri, çiftlikleri yıkan beyler ya hepsini yapmak ya da toprağı yeniden çiftlik kuracak insanlara bırakmak zorunda kalsınlar. Zenginlerin cimri bencilliğini frenleyin. Sömürme, tekel kurma hakkını alın ellerinden. Aylak insan bırakmayın memleketinizde. Tarımı büyük ölçüde geliştirin. Yün işlikleri ve daha başka üretim kolları yaratın. Yoksulluk yüzünden bugüne dek hırsızlık, serserilik ya da uşaklık eden, aşağı yukarı aynı kaderi paylaşan bir sürü insan oralara gidip yararlı bir çalışma yoluna girsin. Bütün bu anlattığım dertlere çare bulamazsanız, adaletinizle övünmeyin: İnsafsızca, budalaca yalan söylemiş olursunuz." (Sayfa 16)
-Zorbalığa ve bozgunculuğa karşı sert yasalar koymak.
-Yükselme tutkusu ve entrikaları kötüleyip cezalandırmak.
-Devlet görevlerini parayla satmamak. (Sayfa 36)
Eserde yer alan bu ve bunun gibi birçok altın nasihat var. Püf noktası şu ki, bu maddelerin tamamen tersini yapmalısınız ki liderlik vasfınız devam etsin.

Gelelim hayal ülkesinin özelliklerine. Orası, yani Ütopya, yönetim şeklinden ziyade; halkın gerçekten iyi insan olduğu bir ülke. Bu yüzden hayali bi ülke. Ütopya’nın kurallarını her ülkede uygulayabilirsiniz, zor değil. Fakat yaşayan insanlar asla bu kurallara riayet etmez. Çünkü kötü insanlar her yerde barınır. Bu yüzden buranın adı “Ütopya” Ütopya halkının özelliklerine bakalım. (Dilerseniz kıyaslama yapabilirsiniz; ama pek tavsiye etmem. Hiç gerek yok, boşa yormayalım kendimizi)
-Ütopya’da cimri insan yoktur. ”Paralarını toprağa gömüp saklayan ve yüzünü bile görmeyen bir insan mutlu bir insan olabilir mi?” (sayfa 66)
-Ütopya’da halkın av ve kumar zevki bulunmaz. "İnsan nasıl olur da bu kan dökmeden, güçlünün güçsüzü, zalimin masumu alt etmesinden, azgın bir köpeğin ürkek bir tavşanı parçalamasından zevk duyabilir?" (sayfa 67)
- Ütopya’da “sağlık gerçek mutluluğun temelidir.” (Sayfa 68)
-Orada hiçbir yargıç insana tepeden bakmaz, insanda korku uyandırmaz” (sayfa 78) Bu yüzden de adalet layıkıyla işleyecektir.
-“Onlara göre, bir insan size kötülük yapmadıkça düşmanınız sayılamaz; tabiat bağları güçlü bir anlaşmadır; candan saygı ve iyi niyet, laflardan da, yazılı anlaşmalardan da çok daha sıkı bağlar insanları birbirine.” (Sayfa 81)

Eğitiminden, anlayışından, karı-koca ilişkisinden tutun birçok konuda Ütopya halkı da, yöneticisinin olduğu gibi hayali insanlardan oluşuyor. Gerçek mutluluğun yaşandığı ülkede yöneticileri iyi olması yetmez diyor More. Halk da bu yönetime uyum sağlayacak eğitim ve kültür seviyesine gelebilmeli. Elbet bu noktada da iş, halkın seçtiği kişilerin elinde.

Eserde Ütopyayı okuduktan sonra Thomas More’un trajik hayat öyküsünü de okuyoruz. Maalesef hayat hikayesi de bizi derinden etkiliyor.

Siyaset neden tekerrürden ibaret; asırlar öncesinde yazılan siyasi hamle ve kişileri, bugün gözünüzün önünde görebildiğimiz için. Yapılması gerekenin aslında yüzyıllar önce bilinmesine rağmen, koltuk sevdası uğruna her zaman yanlış olanın bilerek yapılmasının kural olduğu için. Savaşın felaket olduğunu söyleyen yöneticiler, tüm dünyada en ufak bir anlaşmazlıkta savaş sevdalısına dönüşen bir canavar haline geldikleri için. Halkı bu felaketlere bilerek sürükleyen, fakirliğe, yoksulluğa iten ve onları eski durumlarına getirmeyi insanlara kurtarışları olarak gösteren kişilerin sözde kahraman olduğunu tekrar tekrar gördüğümüz için. Tarihin tekerrürden ibaret olmasının en büyük müsebbibi siyasetin iğrenç yüzüdür. Devlet yönetimi üzerine yazılan bu enfes kitabı okuyunca ve ne zaman siyaset hakkında konuşmaya düşünmeye çalışsam olduğu gibi büyük bir umutsuzluğa kapılıyorum. Gelenin gideni aratmayacağı, iyi olanın bile makam mevki hırsıyla, üstünden çekinerek, korkarak yaşayacağı karakter değişimiyle, bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın zihniyetiyle ilelebet baş başa kalacağımızı bir kez daha anlamış oldum Thomas More'un eşsiz eseriyle. Bu yüzleşmeyi yaşattığı için teşekkürler!
214 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Platonun devlet adlı eserinde olduğu gibi hayal ülkeyi anlatan bir kitap.
Kitabın yazıldığı dönem goze alındığında yazarın zamanının en ilerici fikirlerini savunduğu, hatta ve hatta tasarladığı, ülkede yaşananların bugün bir çok memlekette yaşanmadığını göz önünde bulundurursak;
cağının çok ötesinde bir adam olduğunu söyleyebiliriz.
Kitabın ana teması, toplumsal bozuklukların nasıl cozumlenebilecegi ve bunun için izlenmesi gereken yollar...
Gerçek medeniyetin ve uygar bir toplumun nasıl olması gerektiğinin altını cizen bu eser; siyaset felsefesinin de ana kaynaklarından bir tanesini oluşturmaktadır.
Kitap, sosyalizme oldukça yakın bir kitaptır.
Sorgulamayı seven ve düşünen her insana rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir kitap...
249 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ütopia 1500'lerde İngiliz yazar Thomas More tarafından yazılmış bir kitap olmakla, anlatıcımız Raphael,gitmiş görmüş, yaşamış, beğenmiş ve bize çok güzel aktarmış.Ütopia 'yı okurken vay be var mı böyle bir yer diyorsunuz.Orada yaşamanın güzel olabileceğini düşünüp sonra inanamıyor, mümkün değil bu anlatılanlar diyorsunuz.Dünyanın hiçbir yerinde bu yasaları uygulayabilecek toplum yoktur diyorsunuz.
Kâh biz de böyle olsak onlar gibi düşünsek dediğim kâh yok ya ben kesinlikle yapamazdım dediğim anlatımlarla karşılaştım.
Genel anlamda kitap ilgi uyandırıcı.Severek okudum.

İyi okumalar...
Aşırı doğruluk aşırı haksızlık getirir. Kanunları yazanın aklı o kadar hatasız, o kadar kesin midir ki buyruğunu dinlemeyen kılıcı hak etsin?
Thomas More
Sayfa 29 - Sis
"Hırsızlık bir insanın kellesini uçaracak kadar büyük bir suç sayılamaz;geçimini bir şekilde karşılayamayan insana ne kadar büyük ceza verirseniz verin onu hırsızlıktan alıkoyamazsınız! Çünkü hırsızlık yapana ağir ve korkunç cezalar vermeden önce insanlara yaşamını idame ettireceği imkanlar sunarsanız,hiç kimseyi ölümü bile göze almak pahasına hırsızlık yapmak zorunda bırakmazsınız"
Thomas More
Sayfa 69 - Kabalcı
... yargıçların adam kayırmaları ve para tutkusuna kapılmaları, bir devletin en sağlam ve en güvenilir yanı olan adaletini yıkıverir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Utopia
Baskı tarihi:
29 Mart 2020
Sayfa sayısı:
249
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754587395
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Sir Thomas More, Sokrates'e benzetilmek onurunu kazanan ender kişilerden biridir. Onun ölümsüz yapıtı Utopia dünya klasikleri arasına girmiş ve bugün bile hâlâ merkal okunmaktadır. Neredeyse beşyüz yıl önce yazılmış olan Utopia'da, en geniş anlamıyla Hümanizm, yani insanlık sevgisi ve saygısı hakimdir.
Kimseyi diğerinden üstün saymayan, sıradan insanların kurduğu bir devlet: Thomas More'un Utopia'sı. Bir yeryüzü cenneti. Yaklaşık beş yüz yıl öncesinden çağımıza dek eskimeden gelen bu klasik, Prof. Dr. Mina Urgan'ın incelemesiyle sunuluyor.

Kitabı okuyanlar 7,6bin okur

  • gülefşan kapucu
  • İnci
  • Tomris
  • Rabia
  • Sisifos
  • Atilla Arslan
  • Elanur
  • Huzeyfe uğuz
  • Aydın A
  • Green

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.8
14-17 Yaş
%4.4
18-24 Yaş
%25.9
25-34 Yaş
%33.2
35-44 Yaş
%22.1
45-54 Yaş
%6.2
55-64 Yaş
%0.6
65+ Yaş
%1.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%53.1
Erkek
%46.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.7 (333)
9
%18.1 (361)
8
%21.4 (425)
7
%11.2 (222)
6
%3.3 (65)
5
%1.6 (32)
4
%0.8 (15)
3
%0.3 (6)
2
%0
1
%0.1 (2)

Kitabın sıralamaları