·
Okunma
·
Beğeni
·
19786
Gösterim
Adı:
Süt ve Bal
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052992432
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Milk and Honey
Çeviri:
Elif Tozlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Süt ve Bal
Milk and Honey
süt ve bal

aşk

kayıp

travma

sömürü

sağalma

ve kadınlık hakkında

bir şiir denemesi

her biri başka bir amaca hizmet eden

başka bir acıyla uğraşan

başka bir kalp ağrısını sağaltan

dört bölüme ayrıldı bu kitap

süt ve bal

okuru hayatın en acı anlarına doğru

bir yolculuğa çıkarıp

o anların içindeki tatlılığı buluyor

çünkü

eğer görmek istersen

her acının içinde bir tatlılık vardır

Performans sanatçısı Rupi Kaur bir süre önce feminist hareketin simgelerinden biri haline geldi.
Kaur’un, “Her acının içinde bir tatlılık vardır,” fikriyle yola çıktığı ilk kitabı Süt ve Bal özellikle kadınlara ve tüm okuyuculara içinden geldiği gibi olmayı, yıkıcı ilişkilerin içinden çok daha büyük bir güçle çıkmayı ve bir kadının kendisiyle barışmaya başladığında nasıl özgürleştiğini anlatıyor.

“24 yaşındaki Kaur, kendi neslinin sorunlarını dile getiren büyük bir sese dönüştü.”

-USA Today-“Rupi Kaur’un zihin dünyası, yaşının bir hayli ötesinde. Ortaya koyduğu eser çok güçlü ve hem evrensel anlamda insan olma deneyimini hem de özel olarak günümüz kadınlarının mücadelesini anlatıyor.”

-Huffington Post-“Bu şiirler yalın, samimi ve her genç kadının kendi hayatından parçalar bulabileceği kadar kucaklayıcı.”

-Rachel Grate-“Her defasında yeniden ayağa kalkabilmeyi ve umudu anlatan bir kitap.”

-Bustle-“Rupi Kaur’un ilk kitabı Süt ve Bal her kadının yanı başında tutmak isteyeceği ufak ama derin bir çalışma. Yazarın kendi çizimleriyle görselleştirdiği şiirler, kadın olma deneyimine yoldaşlık ediyor.”

-Huffington Post-Aşklar, kayıplar ve sonrasında muhakkak gelen iyileşme dönemi… Süt ve Bal her okuyucuyla derin bir bağ kurmayı rahatlıkla başarıyor.”

-Business Insider-(Tanıtım Bülteninden)
208 syf.
Kısacık satırlara, şiirlere ne duygular yerleştirmiş. Yaşadıklarına tanık oldum bir nevi. Hayatını,acılarını anlatmış kırık dökük şekilde. Şiir sevmeyen biri olarak favori kitaplarım arasına girdi.
...çünkü eğer görmek istersen her acının içinde bir tatlılık vardır.

-Bu incelememde hiçbir ürün yerleştirmesi bulunmamaktadır, ama kadının gücünü hissedeceksiniz :)

-Kısa kısa satırları olan ama o kısacık satırlarla kadınlığı en kocaman cümlelerle anlatan bir kitap.

- Kitap zaten biraz önce değindiğim gibi kadınlık hakkında bir şiir demesi. Rupi Kaur bunu: “ Bu bir yolculuk hikayesi, şiirle sağ kalma yolculuğu, yirmi bir yıllık kan, ter, gözyaşı, avuçlarının içindeki yüreğim
Bir sancıma
Bir sevme
Bir kırılma
Bir sağalma” diye yorumlamış. Ne güzel demiş , aldatılmasına rağmen bunu bütün güçüyle kaleme döküp bizlere duyurmuş. Bütün gücünü kaleme fısıldamış, çünkü bunu okuduğunuz her satırda da hissedeceksiniz.

-Kitabı okurken bazen çok hüzünlendim, bazen çok güldüm ve bazen de kendimi tutamayıp: “ Ya sen nasıl bi’ kadınsın, keşke burda olsan da sarılsam sana kocaman kocaman” diye söylendim.

- Yazarın söylediği, o kurduğu cümleler o kadar tanıdık, o kadar içimizden ki okurken sanki kendisini gerçekten tanıdığınızı bile zannedebilirsiniz. Hepimizin duygularına kitabını da dört bölüme ayırarak yer vermiş.

- ve kimse için değil bir kadın kendisi için kadın olmalıdır sözünü bana iliklerime kadar hissettirdi.

-Yazarımızın da dediği gibi: Sen kendinin ruh eşisin ve -ancak çevremizdeki kadınların ne kadar güçlü ve çarpıcı olduğunu anladığımızda
hep birlikte ileri yol alırız-

Keyifli okumalar herkese ve tüm kadınlara sarılıyorum .
208 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
Süt ve bal’da şunu görüyoruz “kendin ol,kendini sev,susma,kapılarını da kapama”.dört bölümden oluşuyor kitap: “sancımak-sevmek-kırılmak-sağalmak”
Beni en çok etkileyen kısım ise ‘sancımak’.
Rupi Kaur sadece kadınlara seslenmiyor,tüm insanlara mesaj veriyor aslında.şöyle diyor:
“İşin aslı hepimiz
sevmeye muktediriz
yine de zehir saçmak
hep tercihimiz”
Söyledikleri yeni şeyler olmasa da yeniden okunmalı,yeniden düşünülmeli üzerine.Unutmamak adına..
208 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Kısacık satırlara öylesine derin yaşanmışlıklar sığdırmış ki... Her okuduğunuz satırı bir daha bir daha okuyasınız , içinize çekesiniz, aa bu beni anlatıyor diyesiniz geliyor...

Sadece şiir sevenlere değil tüm kitlelere öneriyorum bu kitabı, çünkü herkes hayatının bir döneminde yaşıyor bu duyguları... Biraz feministik bir bakış açısıyla yazılmış olsa da herkesin kendinden bir parça bulabileceği bir kitap.
208 syf.
·1 günde·9/10
terk edilmiş bir kadının dile getirdiklerini anlatan şiir denemesi kitabı, eğer aynı dertlerden muzdarip iseniz kitabı okurken her satırda söylemek istediklerinizin kaleme alınmış halini okuyacaksınız :)
208 syf.
·6/10
“Her kadının okuması gereken bir kitap.” tavsiyesiyle başladığım, içimi ısıtan, zaman zaman hüzünle gülümseten, bazı satırlarında kendimi, hemen her satırında hemcinslerimi anımsadığım kısacık dizelerden,cümlelerden oluşan kaur kitabı.
208 syf.
·10/10
Bayıldım!Sanırım en sevdiğim kitaplara girdi.Her sayfasında beni biraz daha içine çekti.O acıyı,aşkı,sevgiyi kısacası yazarın vermek istediği duyguları tek tek hissettim.His biraz içimi yaktı zira biraz da kendimi buldum.Her sayfayı çevirdiğimde "bu çok güzel,bu bayağı güzel" diye diye kitabı bitirdim.Parka giderken yanımda götürmüştüm,sıkılır bir kaç sayfasına bakarım diye.O kadar dalmıştım ki ,gitmeyi bile unutmuştum.O kadar güzel alıntılar vardı ki...Ama maalesef alıntılayamadım dışarıda olduğumdan.Ama hepsi içime işledi.Ayrıca iyi ki yazarın ikinci kitabı var diyorum.Güneş Ve Onun Çiçekleri kitabına hemen başlayacağım.Daha kalın olduğu için seviniyorum çünkü hiç bitmesin istiyorum.Ona da bayılacağıma eminim.
208 syf.
·Beğendi·10/10
Okurken alınan zevk bir yana her yönden beğeneceğiniz bir kitap.İçinde ki çizimler ekstra ilgi çekici.Kitabı bitirmek en fazla bir gününüzü alacaktır.Kendinizi göreceğiniz çokça satır ve kendinize ekleyeceğiniz çok güzel yerler var.Kısaca okunması gereken bir kitap....
208 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kısacık bir kitap ama aslında hiç bitmesin istedim. Kısa kısa sözler şiir denemeleri ile süslenmiş. Bazen hüzünlendiren bazen yüzünüzü güldüren resimlerle canlanmış bir kitap idi. Kadin olmak, terkedilmek sevgi yi aramak gibi arayışlar içinde geçen bir kitap. Başucu kitabım olacak açıp açıp okuyacagim. Tavsiye ederim. Mutlaka okuyun.
208 syf.
·Beğendi·9/10
Kitapçıda bu kitabı şöyle bir incelediğimde sonra alırım diye geri diğer kitapların arasına koyup başka kitaplara gidiyordum. Eminim ki bu kitabın da okunmak için beni beklediği bir zaman vardı. Sonrasında bir şekilde aldım. Normalde bu tarz kitapları açar ara ara okurum fakat bırakamadım elimden, anlattıkları ve çizimleri beni içine çekti. Kitabın sonlarına doğru sanki içimdeki solan çiçeklerin arasında bir çiçek yeniden tomurcuklandı. Son bölümleri kitapta en beğendiğim kısımdı. Kitapta baştan sona beğendiğim, kendimi bulduğum kısımlar da vardı. Okumanızı tavsiye ederim, melankolik akşamınıza eşlik edip sonlara doğru papatya çayı etkisi yaparak sizi rahatlatacak bir kitap.
208 syf.
·Beğendi·9/10
Süt ve Bal yazılmalıydı. Rupi Kaur içindeki duyguları kağıtlara aktarmalıydı çizimleriyle. Duygular onun içinde bağırıyordu. Ve bir akşam kendini gösterdiler. Kalbinin içindeki duygular uyandı.


"my heart woke me crying last night
how can i help i begged
my heart said
write the book"

"kalbim dün gece ağlayarak beni kaldırdı
nasıl yardımcı olabilirim yalvardım
kalbim dedi ki
kitap yaz."

Dipnot: Kitabı İngilizce okuduğum için buradaki önsöz gibi olan şiiri ben çevirdim ancak kitapta da aşağı yukarı böyle olacağını düşünüyorum.

Kalp, duyguların esiri ile ona seslendiğinde içindekileri dökmeye karar verir. Kısacık satırlara kalbinin içindeki duyguları kendi çizimleri ile aktarmış. Bu şiirlerde ve çizimlerde yaşanmışlık var. Onun yaşadıklarına biraz da olsa anlamamızı istiyor. Terk edilmişliğin onda yarattığı etkiyi ve kendini nasıl iyileştirdiğini okuyoruz. Çünkü o Rupi Kaur olarak bu Dünya'ya bir kere geldi ve sadece o kendini iyileştirmek isterse iyileştirir.

Kitap 4 bölümden oluşuyor.

-the hurting (canın yanması/ canın acıması )

-the loving (sevmek)

-the breaking (ayrılmak / kırılmak)

-the healing (iyileşmek)

Türkçe'ye ise söyle çevrilmiş;

-sancımak

-sevmek

-kırılmak

-sağalmak

Çeviri olarak da aynı duyguları ifade ettiği için bence sorun yok. Bildiğim kadarıyla Pegasus Yayınları bastı bu kitabı. Bence kitabı okuyup onun duygularını hissetmeniz ve kendinizi yeniden sevmeniz gerekiyor.

Bana göre bu duyguları paylaşarak insanlara yalnız olmadıklarını önemli olanın kendilerini iyi ve kötü yönleri ile kabul etmeleri gerektiğini anlatıyor. Çünkü bu hayata bir kere geliyoruz ve bizden başka kimse bizim yaşadıklarımızı yaşamadı. Kendimizi olduğumuz gibi sevmeliyiz ve kendimize saygı göstermeliyiz.

Bu tarz kitapları seviyorsanız mutlaka okumalısınız.
208 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Yüreğinizi ellerinize alıp sonsuza kadar okuyorsunuz. Birçok kez doldurduğunuz çayınız, sonrasında soğumaya yüz tutmuş heyacandan içmeyi unuttuğunuz kahve. Oldukça başarılı olduğu gibi, farklı konularda değinmesi başka yolculuğa götürüyor. Kitabın beraberinde dinlediğim ‘Ludovico Einaudi - Experience’ parçasıyla oldukça güzel bir geceye eşlik etti.
beni koyup gittiğin gece
öyle paramrarça uyandım ki
kırılan parçalarımı koyacak tek yer
gözlerimin altındaki torbalardı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Süt ve Bal
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052992432
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Milk and Honey
Çeviri:
Elif Tozlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Süt ve Bal
Milk and Honey
süt ve bal

aşk

kayıp

travma

sömürü

sağalma

ve kadınlık hakkında

bir şiir denemesi

her biri başka bir amaca hizmet eden

başka bir acıyla uğraşan

başka bir kalp ağrısını sağaltan

dört bölüme ayrıldı bu kitap

süt ve bal

okuru hayatın en acı anlarına doğru

bir yolculuğa çıkarıp

o anların içindeki tatlılığı buluyor

çünkü

eğer görmek istersen

her acının içinde bir tatlılık vardır

Performans sanatçısı Rupi Kaur bir süre önce feminist hareketin simgelerinden biri haline geldi.
Kaur’un, “Her acının içinde bir tatlılık vardır,” fikriyle yola çıktığı ilk kitabı Süt ve Bal özellikle kadınlara ve tüm okuyuculara içinden geldiği gibi olmayı, yıkıcı ilişkilerin içinden çok daha büyük bir güçle çıkmayı ve bir kadının kendisiyle barışmaya başladığında nasıl özgürleştiğini anlatıyor.

“24 yaşındaki Kaur, kendi neslinin sorunlarını dile getiren büyük bir sese dönüştü.”

-USA Today-“Rupi Kaur’un zihin dünyası, yaşının bir hayli ötesinde. Ortaya koyduğu eser çok güçlü ve hem evrensel anlamda insan olma deneyimini hem de özel olarak günümüz kadınlarının mücadelesini anlatıyor.”

-Huffington Post-“Bu şiirler yalın, samimi ve her genç kadının kendi hayatından parçalar bulabileceği kadar kucaklayıcı.”

-Rachel Grate-“Her defasında yeniden ayağa kalkabilmeyi ve umudu anlatan bir kitap.”

-Bustle-“Rupi Kaur’un ilk kitabı Süt ve Bal her kadının yanı başında tutmak isteyeceği ufak ama derin bir çalışma. Yazarın kendi çizimleriyle görselleştirdiği şiirler, kadın olma deneyimine yoldaşlık ediyor.”

-Huffington Post-Aşklar, kayıplar ve sonrasında muhakkak gelen iyileşme dönemi… Süt ve Bal her okuyucuyla derin bir bağ kurmayı rahatlıkla başarıyor.”

-Business Insider-(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 561 okur

  • Tuhfe Belenay
  • Selin
  • Cengizhan Kulaoğlu
  • Buse
  • Kardelen
  • Sanat İçin Yaşıyorum
  • karen
  • Thetis.
  • Serpil orman
  • Naz doğan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%15
14-17 Yaş
%47.5
18-24 Yaş
%15
25-34 Yaş
%15
35-44 Yaş
%2.5
45-54 Yaş
%2.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%97.3
Erkek
%2.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.9 (83)
9
%14.7 (34)
8
%17.7 (41)
7
%6.5 (15)
6
%9.5 (22)
5
%3.5 (8)
4
%1.7 (4)
3
%0.9 (2)
2
%1.3 (3)
1
%0.9 (2)

Kitabın sıralamaları