Adı:
Gidiyorum Bu
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
84
Format:
Karton kapak
ISBN:
9755702513
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayınları
Her mısrası dehanın gümüş çivileriyle çakılmış, sapasağlam şiirler! gidiyorum bu, en görmüş geçirmiş okuru bile hayretlere gark edecek nitelikte: Fırından yeni çıkmış bir kült kitap!rnrnAh Muhsin Ünlü, Modern Türk Şiiri'nin keçiyollarında, uçurumlarında, zirvelerinde hünerli bir samuray, muzip bir derviş, fiyakalı bir çita gibi dolaşıyor.rnBu müstesna, janjanlı, kıyak şiirlerin ikinci baskısını övünçle, kıvançla, sevinçle sunuyoruz..
İş bu incelemeyi Metin Pir ( Von Kleist ) ve Mete Özgür e ithaf ediyorum. Onlar Muhsin diye diye ben bu kitaba gittim.

Opus Magn Mu provasıyla incelemeye başlayalım.

Şiirler yani bu şiirler çok fazla farklı şiirler. Adam kendine özgü bir yol tutturup yazmış. İnsanlara bir şeyleri kanıtlama amacı taşımayan şiirler. Sanki bazı kelimeleri kendine ait bambaşka anlamlara sokarak kişisel bir farklılık yakalamaya çalışmış ve bunu layıkıyla yerine getirebilmiş. Kendi olmuş kendileşmiş ve kendini kanıtlamış.

Muhsin yada Onur Ünlünün şiirlerinin teması kendini tamamlamış durumda, neyi anlatmak istediğinin farkındadır. Bizleri şaşırtan ise aslında bu farkındalıktır. Bir hayal gücü, bir zaman öncesi sonrası yoktur tamamen şimdiki zamanın gerçeklerden bahseder. Bu tarz bir şiiri tür olarak görebilir miyiz bilmiyorum ama tamamen kişisel olduğunu söyleyebilirim. Askeri ve dini ögelerin varlığı ile şiirlerinde toplumsal hayatı vurgulamış ancak dini ögeleri, dini öge olarak değilde bir şeyleri anlatmak için kullanmış. Genel ve kişisel sorunlarına kendince cevap aramaya çalışmış.

Yani adam modaya uymamış kendi tarzını yaratmış. İlla şiirin biçimi, anlatımı gibi temel ilkelerine uymak zorunda değilim diyor. Şiirde kullanılan dil çok farklıydı. Şive desen değil böyle bir değişik bir şey yapmış. Genel olarak güzel değil kötü değil. Farklı bir şeyler okudum. Kendi çapında gayet başarılı buldum aslında değişik yani.

Neyse bu kadar inceleme yeter şimdi ciddileşme zamanı. Ciddileşemezsem eğer hatırlat haziran sonunda çocukluğumu yakacağım.

Evet bu sabah yine günüm aydı. Gözlerimi tam dokuzda tornavidayla açtılar. Kahvaltı etmedim. Aman kim hazırlayacak. Sütlü Kahvemle güne başladım. Muhsin şiir kurmuş ben seyreyledim.
Tamam sen uyu Muhsinciğim benim -m ler bile yarım kafiye olamaz.

"Bugün sokakta yürürken
Bütün kızlar bana baktılar
Allah Allah Niye hep bana bakıyorlar diye düşündüm."
Yoo Murat'ın gömleğini giymemişim. Zaten Murat kim gömleğini neden giyeyim. Düşüyorum Zehra beni topla.

Sevgilim sana çokomel alayım mı? Geçen gördüm yeni modelleri çıkmış üstündeki harflerden isimlerimizi yazarız. Olmazsa insanla elmaları aynı ipe dizeriz. Adınla büyük yeminler vermek istemiyorum ki zaten yemin tutamam.

Jack Daniel feci çarptı diyor şair. Karıcığım neredesin eroin komasına girdim. Rabbim beni bağışla bak yine saçmaladım.

Çünkü sen beni öpmedin. Sen beni öpseydin ben gangsterleşecektim. Belki şair olup seni yanıma aldırtacaktım. Yok vazgeçtim sen benden güzel değilsin. Bu sebeple aşkımız pratik bir karşılık bulamayacak. Fransız olmak istemiyorum istemiyorum.

Tamam sevgilim kızma. Biraz boş başıma dolaşmak istedim hepsi bu. İrrasyonel aşkımız bitiverir sonra.

Resulullah süper bir insandı. Bense iyi değilim. Lanet kadın Burçak bile beni sevmedi. Aman be sevmezsen sevme. Muhsin beni sever.
Duydum ki birileri öldü demiş;yazın şimdi kral geri döndüüü :D :D şaka şaka ben geldim diyecektim tek.Sözlendim de geldim,20 yaşıma geçip de geldim.Tamam tamam kafanızı çok şişirmeyeceğim söz veriyorum.Sonra bana vay efendim incelemeyle alakasız şeyler yazıyorsun,biraz da kitaptan bahset neyin diyeceksiniz.Neyse özlemişim ben de inceleme yazmayı zaten.Hemen başlıyorum.Biraz Tuccovari olacaksa da şimdiden özür dileyerek biraz nesquik kırt kırt,biraz süt lık lık.He şimdi tamammm.

Eğer linç yemeyeceksem şu sitede Onur Ünlü'nün filmlerinin haricinde kendisiyle ilk tanışmam oluyor aha da bu kitap.Amma ve lakin o kadar çok sosyal medyada görmüştüm ki..Kitabı okumadan Resulullah'la benim aramdaki farklar şiirini ezbere bilmeme,çoğu gece yatmadan önce kendi sesinden dinlememe ne demeli peki? Konudan biraz sapmış gibi olacağım fakat inceleme yaparken hisler ve yaşadıklarıma da değindiğimi göz önünde bulundurursanız yaşadığım olayı anlatmak isterim.Bir gün kardeşime kendi sesinden o şiiri dinletmiştim ben.Kardeşim 14 yaşında.Pek şiirle edebiyatla arasını düzeltemedim ben onun o da o gün sıkılmadan şiiri dinledi.Yüzüme baktı ve şöyle dedi:"Abla annesi ölürken çok canı yanmış baksana.." Yanmış ablacım demiştim,yanmayan yürekten çıkmazdı o şiir.Yürek yanacak ki koru kalemden akacak.Akmış işte Onur Ünlü'de de.İnsan kaybetmekten en çok korktuğu şeyleri kaybedince özgürleştigine ben hep inandım.Bu kitap da böyle bir kitaptı İşte.Özgür..İçinden ne geliyorsa o..Fazlası yok,eksiği yok,tam olarak o..Şiirlerdeki farklı eserlere alıntılar Onur Ünlünün birikimine waooow dedirtti.Edebiyata olan meyilini az buçuk filmleri izlediyseniz bilirsiniz zaten.Popüler kültürü yerdigimi her defasında söylüyorum.Lakin Onur Ünlü zannımca popüler kültürün yarattığı insanların cok ötesinde.Farklı,özgün,özgür..Ben onun gibi adamlar için hep şey diyorum kafamı patlatsam yazamam ben bunları.Hayır hayır bunu ben demedim Mehmet demişti..Belki de onun gibi insanlar o kadar acı çekmiştir ki gerçekten kafaları artık sınırını aşmıştır diyorum.Ne biliyim ben de ne dediğimi bilmiyorum.Şiirleri kapalı,ben Allak bullak..Okuyun vesselam,güzel adamdır kendisi,hoştur..
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.350 Oy)19.115 beğeni43.539 okunma3.020 alıntı183.563 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.752 Oy)13.461 beğeni34.652 okunma3.419 alıntı146.565 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.580 Oy)8.860 beğeni28.808 okunma850 alıntı140.138 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.317 Oy)9.281 beğeni25.735 okunma1.840 alıntı119.231 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.595 Oy)9.102 beğeni25.436 okunma1.571 alıntı127.194 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.482 Oy)8.071 beğeni22.878 okunma847 alıntı90.161 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.921 Oy)8.880 beğeni26.413 okunma2.686 alıntı115.201 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.436 Oy)3.934 beğeni13.017 okunma1.233 alıntı53.208 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.676 Oy)5.782 beğeni19.731 okunma848 alıntı101.585 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.725 Oy)11.474 beğeni28.574 okunma1.576 alıntı149.777 gösterim
Manası çok derin şiirlerle karşılaştım!! sanırım ondan pek anlayamadım yada şiirden beklentilerimiz farkli.mısralarin arasında hiç alakası olmayan absürt kelimeler, mısralar.. Üslubu hiç alışık olmadığım bir tarz.. Bence Onur Ünlü yönetmenliğe devam etsin..
Leyla ile Mecnun'un yönetmeni olan Onur Ünlü'nün ( Ah Muhsin Ünlü ) adından merak ederek aldığım kitabı beğenerek okudum. Son derece kapalı ve modern tarzda serbest olan şiirlerden oluşuyor. Bazı cümleleri, bazı şiirleri anlamayabilirsiniz. Gerçekten kelimelerle çok oynamış. Hatta öyle kelimeler kullanmış ki, bazılarının harflerini yuvarlamış, bazılarının hecesini kesmiş okurken siz kelimeyi normal okuyorsunuz ama tekrar bakıtığınızda kelime yuvarlanmış yada harfi eksik fark etmiyorsunuz kelimenin anlamına göre.

İsmi gibi Ah'lar ile başlayan mısralar var bol bol. Hüzün dolu, mesaj dolu süper şiirler. Kudüs, savaş, 90'lar, siyaset, aşk konularında yazılmış şiirler. Dini konularda yazdığı şiirler var çoook beğendim. -" Resullullah ile Benim Aramdaki Farklar"- şiiri beni benden aldı.
https://www.youtube.com/watch?v=Bp-DFYaGaCc kendi sesinden dinlemek isterseniz buyrun.
Ah O Gemide Bende Olsam şiiri de ayrı bir muazzam. Kısacası okunması gereken bir eser. Son derece zeka ürünü, kapalı bir üslup... Sakin kafa ile tekrarlayarak ve satır satır düşünerek okunması gereken bir eser. İtiraf etmeliyim ki ilk kez bu kadar farklı bir üslup ile karşılaştım. Bazı şiirleri sıkıcı olabilir ama genele vurduğumuzda bunu kapatacak güzellikte. Beğendim sizlere de tavsiye ederim.
Bu kitaba şairin sosyal medyada paylaşılan bir kaç dizesini okuduktan sonra merak sardım. Şiirler şairin özgünlüğünü ortaya koyuyor. Mutlak surette sevebilirsiniz gibi iddialı birşey söyleyemem. Ama kendi iç dunyanizdan, hayatın icinden birşey bulabileceğinizi düşünüyorum. Aynı zamanda şair farklı kumaşıni çok güzel ortaya koymuş. Edebi şiirlerin katı, belirli bir kalipta olması gerektiği ön yargısında olanlar için iyi bir ilaç. Şair şiirlerindeki üslupla bize şunu anlatmak istiyor genel anlamda; şiir yazarken sıkılan, ilham bekleyen ve kendini belirlediği bir duyguya sokmaya çalışan şiir severlere sesleniyor. Çıkın böyle gereksiz kalıplardan diyor. Yüreğinizden ne duyuyorsaniz ve nasıl söylemek istiyorsanız öyle bağırın diyor. Şiirdeki üslup anlamında farklı bir damak lezzeti tatmak isteyenlere, alelade ve hayatın içinden kelimelerle güzel ve farklı bir bakış açısı yaratacak şiir okumak isteyenlere tavsiye edebilirim.
Zihin açıcı bir kitap.Yazarı bağımlılık yapabiliyor.Her bir mısrası başlı başına bir şiir olabilecek kadar niteliklidir ayrıca.

''Artık seni bir çiçeğin yerine kopartmak istiyorum sevgilim.''
Güldürürken düşündüren kısmını at 'düşündürürken güldüren' kısmı bu kitabın özeti.
İnsanlar anlayamadıkları cümlelerin fazla zekice olduğunu ve bu yüzden anlayamadıklarını düşünüyor ve cümlenin sahibine de hayranlık duyuyorlar. Bu kitabın da bu kadar meşhur olmasını bu tezime dayandırıyorum çünkü bunun başka bir izahı olamaz. Günümüz popüleritesine hakim olan "ünlü olmak istiyorsanız saçmalayın, saçmalayın ki kimse hiçbir şey anlamasın" felsefesini çözmüş ve kitabına da muazzam bir şekilde uygulamış bir abimiz. Bence okuyarak vakit kaybetmeyin.
Öncelikle, bu incelemeyi hiç kimseye ithaf etmiyorum.

Alsancak'ta çimenlere oturup okudum bu kitabı dün akşam. Aklımda İzmir'in sahil şeridi yürüyerek dolaşmanın maddi ağırlığı vardı. Ayaklarıma yapıştırdığım yara bandının son kullanma tarihi geçmiş, lakin yorgunluğum manava yeni düşmüş tarla domates kadar taze. Emrah koş, inceleme elden gidiyor!

84 sayfalık bir kitabın ruhumdaki bu kargaşaya "durun siz evlenemezsiniz" edasıyla müdahele etmesini de ömrüm boyunca unutmam, unutamam.

Şiirlerin dili zor, hani bu modern şiirlerden. Fakat, size aktarılan duygular çoğunuza çocukluğundan tanıdık gelen, kimilerin "vintage" etiketi adı altında iki-üç katı bedel ödedikleri hislerden başkası değil.

Yer yer okuduğunuz kitabı sekiz yaşında, Allah olgusuyla ilk kez başbaşa kalan, annesinin o doğaüstü bir güç olduğundan çok, ölümlü bir varlık olduğunu sezen çocuğun yazdığını sanıyorsunuz. İşin garibi, belki gerçekten de öyle. Sonuçta bir insan kendini uçurtma sanarak da mutlu olabiliyorsa bence bırakın ipini, özgürce süzülsün gökyüzünde.

Kalıplaşmış sevgi sözcükleri yok bu kitapta. Varsa bile samimiyetin içerisinde sıcak servis edilmiş, fark edemiyorsunuz. Zaten Onur Ünlü'nün kendisi bu. "Usta!" diyerek bizim üstümüze kapanıp (bknz. https://youtu.be/MsTOKc7-DAQ), kurşunların değilse bile küçük çaplı kötü düşüncelerin önüne atlayarak zihnini hedef eden bir içtenlik elçisi.
Hatırlat da haziran sonlarında çocukluğumu yakalım.
Sen beni öpersen belki de ben fransiz olurum... dedi şair onur yani ah muhsin ünlü yani onur ünlü şiirlerini seviniz okuyunuz.
Son derece kült ve alışılmışın dışında bir eser. Şiire ilginiz varsa mutlaka okunulması ve kütüphanenizde bulunması gerekiyor. "Resulullahla Benim Aramdaki Farklar" şiirini ise mutlaka Beyti Engin'in yaşamasından (okumasından değil, seslendirirken adeta yaşıyor) dinlemelisiniz.
Bu kitapta yazılanlar bir şiirden fazlasidır. Anlayıp anlamamak arasında gezinirken bir anda içinize gelen aslında çok aşina olduğunuz duyguları hatirlayacaksiniz
"Sen beni öpersen belki de aşkımız pratik karşılık bulur.
Ne ikna edici bir intihar girişimidir şimdi göz göze gelmek."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gidiyorum Bu
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
84
Format:
Karton kapak
ISBN:
9755702513
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayınları
Her mısrası dehanın gümüş çivileriyle çakılmış, sapasağlam şiirler! gidiyorum bu, en görmüş geçirmiş okuru bile hayretlere gark edecek nitelikte: Fırından yeni çıkmış bir kült kitap!rnrnAh Muhsin Ünlü, Modern Türk Şiiri'nin keçiyollarında, uçurumlarında, zirvelerinde hünerli bir samuray, muzip bir derviş, fiyakalı bir çita gibi dolaşıyor.rnBu müstesna, janjanlı, kıyak şiirlerin ikinci baskısını övünçle, kıvançla, sevinçle sunuyoruz..

Kitabı okuyanlar 1.206 okur

 • Elif Yirmidokuz
 • İrem
 • Berfin
 • Drkitapsever
 • Elif Eken
 • Gülşen Doğru
 • Büşra Yılmaz
 • ss
 • Cihan Tuğral
 • İbrahim Uysal

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.4
14-17 Yaş
%3.6
18-24 Yaş
%37.3
25-34 Yaş
%40.4
35-44 Yaş
%8.4
45-54 Yaş
%0.9
55-64 Yaş
%0.6
65+ Yaş
%3.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.5
Erkek
%36.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.5 (132)
9
%18.2 (64)
8
%16.2 (57)
7
%14.5 (51)
6
%4.3 (15)
5
%2.6 (9)
4
%1.4 (5)
3
%1.1 (4)
2
%2.3 (8)
1
%2 (7)

Kitabın sıralamaları