Rupi Kaur

Rupi Kaur

Yazar
8.2/10
128 Kişi
·
278
Okunma
·
36
Beğeni
·
4.861
Gösterim
Adı:
Rupi Kaur
Unvan:
Hint Şair,Yazar
Doğum:
Pencap,Hindistan, 5 Ekim 1992
anneciğim ne zaman ağzını açsa
akşam sofrasında iki çift laf için
hişşt diye tıkar babam lafı ağzına
''ağzın doluyken konuşma''
işte böyle öğrendi ailemin kadınları
çenelerini tutup yaşamayı
~Seni sevmekten vazgeçtiğimden
değildi gidişim
Gittim çünkü
kaldıkça azalıyordu
Kendime olan
sevgim .
ikimiz de mutlu değiliz
ama gönlümüz yok ayrılmaya
birbirimizi kırıp duruyoruz işte
ve aşk diyoruz adına
Kısacık satırlara, şiirlere ne duygular yerleştirmiş. Yaşadıklarına tanık oldum bir nevi. Hayatını,acılarını anlatmış kırık dökük şekilde. Şiir sevmeyen biri olarak favori kitaplarım arasına girdi.
Süt ve bal’da şunu görüyoruz “kendin ol,kendini sev,susma,kapılarını da kapama”.dört bölümden oluşuyor kitap: “sancımak-sevmek-kırılmak-sağalmak”
Beni en çok etkileyen kısım ise ‘sancımak’.
Rupi Kaur sadece kadınlara seslenmiyor,tüm insanlara mesaj veriyor aslında.şöyle diyor:
“İşin aslı hepimiz
sevmeye muktediriz
yine de zehir saçmak
hep tercihimiz”
Söyledikleri yeni şeyler olmasa da yeniden okunmalı,yeniden düşünülmeli üzerine.Unutmamak adına..
terk edilmiş bir kadının dile getirdiklerini anlatan şiir denemesi kitabı, eğer aynı dertlerden muzdarip iseniz kitabı okurken her satırda söylemek istediklerinizin kaleme alınmış halini okuyacaksınız :)
“Her kadının okuması gereken bir kitap.” tavsiyesiyle başladığım, içimi ısıtan, zaman zaman hüzünle gülümseten, bazı satırlarında kendimi, hemen her satırında hemcinslerimi anımsadığım kısacık dizelerden,cümlelerden oluşan kaur kitabı.
ben seriyi tersten okudum ama hiç sıkıntı değil bu kitapta ağırlıklı kadın olmaktan dem vurulmuş diğerine göre daha feminen bir kitap.. yazarın yaşamış olduğu acıların sayesinde buralara kadar gelip kitap yazdığından söz etmiş. o bu acıları yaşatanlara teşekkür ederken kitabın bestsellere gireceğini bilseydi teşekkürleri daha fazla olurdu diye düşünüyorum :)
Rupi Kaur çok sade ve içten yazıyor. Düzyazı olarak da yazılabilecek cümleleri şiir haline getirdiği için çok eleştiri almış. Fakat bu eleştirilerin yersiz olduğunu düşünüyorum. Bir duyguyu en sade biçimde yazabilmek de bir başarıdır. Hatta büyük bir başarıdır. Umarım şiir kitaplarının devamı gelir.
Kitapçıda bu kitabı şöyle bir incelediğimde sonra alırım diye geri diğer kitapların arasına koyup başka kitaplara gidiyordum. Eminim ki bu kitabın da okunmak için beni beklediği bir zaman vardı. Sonrasında bir şekilde aldım. Normalde bu tarz kitapları açar ara ara okurum fakat bırakamadım elimden, anlattıkları ve çizimleri beni içine çekti. Kitabın sonlarına doğru sanki içimdeki solan çiçeklerin arasında bir çiçek yeniden tomurcuklandı. Son bölümleri kitapta en beğendiğim kısımdı. Kitapta baştan sona beğendiğim, kendimi bulduğum kısımlar da vardı. Okumanızı tavsiye ederim, melankolik akşamınıza eşlik edip sonlara doğru papatya çayı etkisi yaparak sizi rahatlatacak bir kitap.
“Güneş ve onun çiçekleri” beş bölümden oluşuyor: “solmak-dökülmek-köklenmek-uyanmak-çiçeklenmek”.Bir döngüyü tamamlıyor.’Süt ve bal’a kıyasla daha bireysel bu şiirler-tabii ki her insanın içinde bir evren yattığını vurgulamaya devam ediyor Rupi Kaur.
Özellikle şu dizeler ihtiyacımız olan pek çok şeyi özetler nitelikte:
“önemlidir
farklılıklar
yoksa güvelerle çevrili
bir kelebek
kendini göremeyip
bir olmaya çalışır güvelerle”
Şiir kitapları kısadır aslında çabuk biter fakat süt ve Balı okurken gözleriniz okuyamayacak kadar yaş doluyo bazen boğazınız düğümleniyor ara ara ve kapağı kapatıp bi soluk almak zorunda kalıyorsunuz. Kadın olmak çerçevesinde yazılmış olan kusursuz bi kitap. Rupi kaur' un diline hayran kaldım. Öyle korkusuz öyle saf öyle açıkça üstüne basa basa yazmış ki her kelimeyi kalbinize dokunuyor. Tebrik ederim böyle bi kitabı yazmaya olan cesaretinizi tüm kalbimle..
Bu ara herkesin okuyup paylaştığı popüler bir yazar Rupi Kaur. Bazı paylaşımları beğenip çok merak ederek aldim kitabi ve birkaç saat icinde de bitirdim.
Kadına;değerli olduğunu,her koşulda güzel olduğunu,ne yaşarsa yaşasın geçeceğini, güçlü olduğunu hissettirmek isteyen dizeler var.Ayrıca ressam olan Rupi Kaur çizimlerine de yer vermiş kitapta.
Maalesef popülerliğine kanarak aldigim bir kitap oldu,çok sevdigim dizeler var ama genel olarak baktığımda ben de pek yer edinmedi.Beğendiğim dizelerden biri;

af dilemek istiyorum
zekasından ya da cesaretinden önce
güzelliğinden dem vurduğum tüm kadınlardan
özür dilerim
doğuştan gelen basit bir özelliğin
insanın ruhu dağlara çakıldığında
gurur duyacağı en matah şeymiş gibi
konuştuğum için
bundan böyle sadece
dirayetlisin diyeceğim yahut olağanüstüsün
güzel olmadığından değil
çok daha fazlası olduğundan

Yazarın biyografisi

Adı:
Rupi Kaur
Unvan:
Hint Şair,Yazar
Doğum:
Pencap,Hindistan, 5 Ekim 1992

Yazar istatistikleri

  • 36 okur beğendi.
  • 278 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 247 okur okuyacak.

Yazarın sıralamaları