Rupi Kaur

Rupi Kaur

8.3/10
91 Kişi
·
212
Okunma
·
29
Beğeni
·
3.985
Gösterim
Adı:
Rupi Kaur
Unvan:
Hint Şair,Yazar
Doğum:
Pencap,Hindistan, 5 Ekim 1992
ikimiz de mutlu değiliz
ama gönlümüz yok ayrılmaya
birbirimizi kırıp duruyoruz işte
ve aşk diyoruz adına
beni koyup gittiğin gece
öyle paramrarça uyandım ki
kırılan parçalarımı koyacak tek yer
gözlerimin altındaki torbalardı
inanmak ile
körü körüne beklemek arasındaki
ince çizginin adısın sen


-gelecekteki sevgilime mektup
Kısacık satırlara, şiirlere ne duygular yerleştirmiş. Yaşadıklarına tanık oldum bir nevi. Hayatını,acılarını anlatmış kırık dökük şekilde. Şiir sevmeyen biri olarak favori kitaplarım arasına girdi.
Süt ve bal’da şunu görüyoruz “kendin ol,kendini sev,susma,kapılarını da kapama”.dört bölümden oluşuyor kitap: “sancımak-sevmek-kırılmak-sağalmak”
Beni en çok etkileyen kısım ise ‘sancımak’.
Rupi Kaur sadece kadınlara seslenmiyor,tüm insanlara mesaj veriyor aslında.şöyle diyor:
“İşin aslı hepimiz
sevmeye muktediriz
yine de zehir saçmak
hep tercihimiz”
Söyledikleri yeni şeyler olmasa da yeniden okunmalı,yeniden düşünülmeli üzerine.Unutmamak adına..
terk edilmiş bir kadının dile getirdiklerini anlatan şiir denemesi kitabı, eğer aynı dertlerden muzdarip iseniz kitabı okurken her satırda söylemek istediklerinizin kaleme alınmış halini okuyacaksınız :)
“Her kadının okuması gereken bir kitap.” tavsiyesiyle başladığım, içimi ısıtan, zaman zaman hüzünle gülümseten, bazı satırlarında kendimi, hemen her satırında hemcinslerimi anımsadığım kısacık dizelerden,cümlelerden oluşan kaur kitabı.
ben seriyi tersten okudum ama hiç sıkıntı değil bu kitapta ağırlıklı kadın olmaktan dem vurulmuş diğerine göre daha feminen bir kitap.. yazarın yaşamış olduğu acıların sayesinde buralara kadar gelip kitap yazdığından söz etmiş. o bu acıları yaşatanlara teşekkür ederken kitabın bestsellere gireceğini bilseydi teşekkürleri daha fazla olurdu diye düşünüyorum :)
“Güneş ve onun çiçekleri” beş bölümden oluşuyor: “solmak-dökülmek-köklenmek-uyanmak-çiçeklenmek”.Bir döngüyü tamamlıyor.’Süt ve bal’a kıyasla daha bireysel bu şiirler-tabii ki her insanın içinde bir evren yattığını vurgulamaya devam ediyor Rupi Kaur.
Özellikle şu dizeler ihtiyacımız olan pek çok şeyi özetler nitelikte:
“önemlidir
farklılıklar
yoksa güvelerle çevrili
bir kelebek
kendini göremeyip
bir olmaya çalışır güvelerle”
Kitapçıda bu kitabı şöyle bir incelediğimde sonra alırım diye geri diğer kitapların arasına koyup başka kitaplara gidiyordum. Eminim ki bu kitabın da okunmak için beni beklediği bir zaman vardı. Sonrasında bir şekilde aldım. Normalde bu tarz kitapları açar ara ara okurum fakat bırakamadım elimden, anlattıkları ve çizimleri beni içine çekti. Kitabın sonlarına doğru sanki içimdeki solan çiçeklerin arasında bir çiçek yeniden tomurcuklandı. Son bölümleri kitapta en beğendiğim kısımdı. Kitapta baştan sona beğendiğim, kendimi bulduğum kısımlar da vardı. Okumanızı tavsiye ederim, melankolik akşamınıza eşlik edip sonlara doğru papatya çayı etkisi yaparak sizi rahatlatacak bir kitap.
Rupi Kaur çok sade ve içten yazıyor. Düzyazı olarak da yazılabilecek cümleleri şiir haline getirdiği için çok eleştiri almış. Fakat bu eleştirilerin yersiz olduğunu düşünüyorum. Bir duyguyu en sade biçimde yazabilmek de bir başarıdır. Hatta büyük bir başarıdır. Umarım şiir kitaplarının devamı gelir.
Şiir kitapları kısadır aslında çabuk biter fakat süt ve Balı okurken gözleriniz okuyamayacak kadar yaş doluyo bazen boğazınız düğümleniyor ara ara ve kapağı kapatıp bi soluk almak zorunda kalıyorsunuz. Kadın olmak çerçevesinde yazılmış olan kusursuz bi kitap. Rupi kaur' un diline hayran kaldım. Öyle korkusuz öyle saf öyle açıkça üstüne basa basa yazmış ki her kelimeyi kalbinize dokunuyor. Tebrik ederim böyle bi kitabı yazmaya olan cesaretinizi tüm kalbimle..
Süt içmiyorum ama Ballı Sütün namını duydum yani.. tadı nasıl bilmiyorum ama sanırım öyle bir ilişki var kitabın tadı ile Ballı Sütün yani bilmiyorum yine de.


Şiirler kısacık ama dolu dolu yani sayfalarca anlatılmak istenenler genellikle bir iki satırla anlatılmış.

Rupi Kaur'un biraz feminen bir yapısı var. Ben öyle sezdim.

Ayrıca kitaptaki çizimler de harika şiirler kadar etkileyici. Ben çok sevmiştim bazılarını.

Tavsiye ederim bir çırpıda okunabilecek güzel bir kitap.

Keyifli Okumalar...

Yazarın biyografisi

Adı:
Rupi Kaur
Unvan:
Hint Şair,Yazar
Doğum:
Pencap,Hindistan, 5 Ekim 1992

Yazar istatistikleri

  • 29 okur beğendi.
  • 212 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 186 okur okuyacak.

Yazarın sıralamaları