Giriş Yap

Rupi Kaur

Yazar
7.8
1.934 Kişi
Unvan
Hindistan doğumlu Kanadalı şair, illüstratör ve yazar
Doğum
Pencap, Hindistan, 5 Ekim 1992
Yaşamı
Hindistan, Pencap'ta doğan Kaur, ailesiyle birlikte genç yaşta Kanada'ya göç etti. 2009'da şiir yazmaya başladı ve Instagram'da öne çıktı ve sonunda üç şiir koleksiyonuyla en popüler "Instapoet"lerden biri oldu. Rupi Kaur, Mart 2015'te, üniversite fotoğraf projesinin kapsamında, kıyafetlerinde ve çarşaflarında regl kanı lekeleriyle kendini gösteren bir dizi fotoğrafı Instagram'da yayınladı. Instagram, Kaur'un şirketin eylemlerine yönelik viral bir eleştiri yazdığı resmi kaldırdı. Ancak sonuç olarak, Kaur'un şiiri daha fazla ilgi gördü ve başlangıçta kendi yayınladığı ilk koleksiyonu Milk and Honey (2014) yeniden basılarak ticari bir başarı ve ilgi kazandı. The Sun and Her Flowers (2017) adlı çalışmasından sonra bir süre tükenmişlik sendromu yaşadı. Üçüncü çalışması olan Home Body (2020) daha az ticari başarı hedefiyle çıktı ve temel olarak Covid-19 pandemisi üzerine yoğunlaştı. "Instapoetry" grubunun bir parçası olarak kabul edilen Kaur'un çalışmaları doğası gereği basittir ve Güney Asya kimliğini, göçü ve kadınlığı irdeler; çocukluğu ve kişisel hayatı en büyük ilham kaynaklarıdır. Popülaritesi pop yıldızlarıyla karşılaştırıldı ve şiiri farklı eleştiriler alıp, sık sık parodilere maruz kalmış olsa da, modern edebiyat sahnesini etkilediği için övüldü.

İncelemeler

Tümünü Gör
208 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
“MİLK AND HONEY; Süt ve Bal...”
Süt ve Bal;
Hindistan doğumlu Kanada’da yaşayan şair
Rupi Kaur
’ın, orijinali İngilizce olan ve tam 39 dile basılmış bir şiir kitabı.. Arada sırada şiir de okumak lazım. Hani diyor ya Sezen bir şarkıda: ‘Eyvah, şiirler azaldı, günümüz perişan. Yanıyor içimizdeki, koskoca orman..’ Şiir azaldıkça işte biz de azalıyoruz. Nasıl iyi geldi, dinginleştirdi beni sanki.. Kitap; ‘sancımak, sevmek, kırılmak, sağalmak,’ başlıkları altında dört farklı bölümden oluşuyor. Her bölümde kısa kısa cümlelerle bize hayatta yaşadığımız birçok konu ile ilgili olarak kısacık mesajlar veriyor. Sadece kısa birkaç satırla okuru bu kadar düşündürebilmek, böylesine hissedebilmek her şairin harcı değil. Fakat Rupi Kaur’ca başarılmış bu.. Süt ve Bal; aşk, kayıp, travma, üzüntü, iyileşme, eşitlik, özgürlük, kadınlık hakkında bir şiir denemesi. Şiirlerin illüstrasyonlarla harmanlanmış olması da ayrı bir güzellik katmış sayfalara. Değinilen konular, verilmeye çalışılan öğütler çok güçlü. Özellikle kadınlara verilen öğütler, kendin gibi olmayı, yıkıcı ilişkilerin içinden çok daha büyük bir güçle çıkmayı, bir kadının kendisiyle barışmaya başladığında nasıl özgürleştiğini anlatıyor. Her satırı ayrı etkileyen bir kitap. Okuması keyif verdi, meraklısına tavsiye ederim...”
Süt ve Bal
7.8/10 · 3.680 okunma
2 yorumun tümünü gör
Reklam
208 syf.
·
2 günde
·
7/10 puan
“ deli gibi çarpar kalbim gebe olduğum şiirleri düşününce bu yüzden durmadan açarım koynumu sözcüklere öyle şehvetli ki sevişmek sözcüklerle kâh âşık olur kâh maşuk olur yazmak kâh ikisi birlikte “ Rupi Kaur “Süt ve bal” şəklində adlandırdığı, şeirlərinin bir qisminin yer aldığı bu kitabda qadınlıq, özünü sevmə, özünlə barışma, sevgi, cinsəllik, travmalar kimi bir çox mövzulara toxunur. Karyerasına “instapoet” olaraq başlayıb, daha sonra kitabları bestseller olan yazar və şeirləri haqqında internetdə, eləcə də bu platformada mübahisəli fikirlər çoxdur. Şeirləri qısa, bəsit formadadır, bir çoxunda dərin mənalar, düşündürən məqamlar var. Kitab özlüyündə dörd hissədən ibarətdir: sancımak, sevmek, kırılmak, sağalmak. Bəzi şeirlərdə özgünlük, fərqlilik, türklər demişkən, şiirsellik yox idi, düz yazı şəklində idi. Məsələn, "her şeyden çok kendimden kurtarmak isterdim seni" Hətta bu tip yazılar üçün müəlliflik hüququnun belə olmadığını düşünürəm, sosial platformalarda gördüyümüz klassik sözlərdir çünki. Bu tip yazıları bir az poeziyadan uzaq gəlsə də, dərin mövzuları ələ alan şeirləri, yazıları var idi. Fikrimcə, sevgi, sevgi sanılan hisslər, alınan travmalar və sağalma dövrünü, qadınlıq məfhumunu, cəmiyyətdə hələ də tabu olan mövzuları, stereotipləri yaxşı işləyib ümumilikdə. Kitabı ilk açan kimi diqqətimi çəkən də illustrasiyalar oldu, hansı ki yazarın özü tərəfindən şeirlərə uyğun şəkildə çəkilmişdi. Oxumağı vaxt itkisi hesab etmirəm, düşünürəm ki, bəzən özümüzə icazə verməliyik fərqli olanları yoxlamağa. Gələcəkdə yazarın digər kitabı olan ”Güneş ve onun çiçekleri”-nə də şans verməyi düşünürəm. Kitabla qalın :)
Süt ve Bal
7.8/10 · 3.680 okunma
256 syf.
·
1 günde
·
10/10 puan
Açıkçası bu kitap
Süt ve Bal
kitabından daha çok hoşuma gitti. Kitap, feminizm kokan, çok güzel şiirler barındıran bir kitap. Şiirleri genelde aşk, kadın ve seks, aile, kadın hakları üzerine. Kitaplardan çok fazla alıntı yapan bir okuyucu değilim ama bu şiir kitabının her dizesi alıntı yapılacak kadar güzel. Birkaç incelemeye baktığımda şiirlerin diğer şairlerden alındığını söyleniyor. Hiçbir fikrim yok açıkçası. Çok şiir okuyan biri değilim. Bu konuda yorum yapmayacağım. Sadece kitabı gerçekten çok sevdim. Çizimler de bir o kadar renk katmış. Bazıları cinsel içerikli çizimlerden rahatsız olmuş, fakat seks ve kadın vücudu normal bir şeydir arkadaşlar. Rahatsız olunacak hiçbir şey göremedim.
Güneş ve Onun Çiçekleri
7.9/10 · 1.404 okunma
2 yorumun tümünü gör
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.47