Rupi Kaur

Rupi KaurSüt ve Bal yazarı
Yazar
7.7/10
2.173 Kişi
10,4bin
Okunma
714
Beğeni
44,5bin
Görüntülenme

Hakkında

Hindistan, Pencap'ta doğan Kaur, ailesiyle birlikte genç yaşta Kanada'ya göç etti. 2009'da şiir yazmaya başladı ve Instagram'da öne çıktı ve sonunda üç şiir koleksiyonuyla en popüler "Instapoet"lerden biri oldu. Rupi Kaur, Mart 2015'te, üniversite fotoğraf projesinin kapsamında, kıyafetlerinde ve çarşaflarında regl kanı lekeleriyle kendini gösteren bir dizi fotoğrafı Instagram'da yayınladı. Instagram, Kaur'un şirketin eylemlerine yönelik viral bir eleştiri yazdığı resmi kaldırdı. Ancak sonuç olarak, Kaur'un şiiri daha fazla ilgi gördü ve başlangıçta kendi yayınladığı ilk koleksiyonu Milk and Honey (2014) yeniden basılarak ticari bir başarı ve ilgi kazandı. The Sun and Her Flowers (2017) adlı çalışmasından sonra bir süre tükenmişlik sendromu yaşadı. Üçüncü çalışması olan Home Body (2020) daha az ticari başarı hedefiyle çıktı ve temel olarak Covid-19 pandemisi üzerine yoğunlaştı. "Instapoetry" grubunun bir parçası olarak kabul edilen Kaur'un çalışmaları doğası gereği basittir ve Güney Asya kimliğini, göçü ve kadınlığı irdeler; çocukluğu ve kişisel hayatı en büyük ilham kaynaklarıdır. Popülaritesi pop yıldızlarıyla karşılaştırıldı ve şiiri farklı eleştiriler alıp, sık sık parodilere maruz kalmış olsa da, modern edebiyat sahnesini etkilediği için övüldü.
Unvan:
Hindistan doğumlu Kanadalı şair, illüstratör ve yazar
Doğum:
Pencap, Hindistan, 5 Ekim 1992

Okurlar

714 okur beğendi.
10,4bin okur okudu.
221 okur okuyor.
4.238 okur okuyacak.
106 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Kendini nasıl seviyorsan Öyle öğretirsin başkalarına Seni sevmeyi...
Reklam
Kendini nasıl seviyorsan, öyle öğretirsin başkalarına seni sevmeyi..
Sayfa 186Kitabı okudu
bana yaz diyorlar nasıl yazayım ellerimi alıp da gitti
Sayfa 121Kitabı okudu
"Seni sevmekten vazgeçtiğim için değildi gidişim, gittim çünkü kaldıkça azalıyordu kendime olan sevgim."
Rupi Kaur
Rupi Kaur
2023 Yılında Okuduğum En iyi Kitaplar
2023 yılı biterken öncelikle söylemem gereken bir şey var ki ülkemiz adına her açıdan büyük bir geçmiş olsun. Ard arda yaşanan felaketler silsilesi hepimizi olduğu gibi beni de fazlasıyla yıprattı. Dönüp baktığımda felaketlerin içinde hayatıma giren en güzel varlıklar yine kitaplar oldu. Bu sene yoğun depresif kitaplar üzerinden ilerledim.
Reklam
Bu sabah senin için yapabileceklerimi anlattım çiçeklere, tomurcuklandılar.
Rupi Kaur
Rupi Kaur

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
208 syf.
1/10 puan verdi
edebi değeri 0:obje
#191805110 Bu bir şiir değil. Şiir kitabı değil. Şiir anlayışı değil. Kadınların duyguları ve özel yaşamları sömürülerek hassas olduğu konular SEX yoğunluğuyla işlemiş ve kişiye özgürlüğü yani ahlaksızlığı (özgürlük ahlaksızlık demiyorum. Kadının özgürlük anlayışı ahlaksızlık) heyecanla sunan duygunun zerresi herhangi
Süt ve Bal
Süt ve BalRupi Kaur · Pegasus Yayınları · 20176,9bin okunma
208 syf.
2/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Afrodizyağı acilen bırakman gerek Kaur.
Şu ana kadar okuduğum en kötü kitap hakkında birkaç yorum yapayım ki siz de benim gibi sırf bazı alıntılarını beğendiğiniz için kitabı okuma gafletinde bulunmayın. Bu kitap hakkında olumsuz yorumlar görmüştüm ve "Ne kadar kötü olabilir ki?" diye düşünmüştüm, bir kitabın ne kadar kötü olabileceğini merak etmiştim, cevabını buldum. Bu
Süt ve Bal
Süt ve BalRupi Kaur · Pegasus Yayınları · 20176,9bin okunma
256 syf.
1/10 puan verdi
hırsızlığını bilmem ama sanat değil.
Söze nasıl başlanır ne denir bilmiyorum artık. Ve sanırsam hiç bu kadar kötü bir kitap(!) okumamıştım. Ne edebiyat ne sanat ne şiir. Sex kitabı. Obje kadınlar. Cinsellik. Hele çizimler aman Allâh’ım rezalet. Şiirlere şiir denilmez. Edebiyattan sözden coşkunluktan manadan biçemden olması gereken ne varsa olması gereken me yoksa hepsinden yoksun.
Güneş ve Onun Çiçekleri
Güneş ve Onun ÇiçekleriRupi Kaur · Pegasus Yayınları · 20182,670 okunma