1000Kitap Logosu
Resim
Rupi Kaur

Rupi Kaur

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.9
1.721 Kişi
4.669
Okunma
411
Beğeni
19,4bin
Gösterim
Unvan
Hindistan doğumlu Kanadalı şair, illüstratör ve yazar
Doğum
Pencap, Hindistan, 5 Ekim 1992
Yaşamı
Hindistan, Pencap'ta doğan Kaur, ailesiyle birlikte genç yaşta Kanada'ya göç etti. 2009'da şiir yazmaya başladı ve Instagram'da öne çıktı ve sonunda üç şiir koleksiyonuyla en popüler "Instapoet"lerden biri oldu. Rupi Kaur, Mart 2015'te, üniversite fotoğraf projesinin kapsamında, kıyafetlerinde ve çarşaflarında regl kanı lekeleriyle kendini gösteren bir dizi fotoğrafı Instagram'da yayınladı. Instagram, Kaur'un şirketin eylemlerine yönelik viral bir eleştiri yazdığı resmi kaldırdı. Ancak sonuç olarak, Kaur'un şiiri daha fazla ilgi gördü ve başlangıçta kendi yayınladığı ilk koleksiyonu Milk and Honey (2014) yeniden basılarak ticari bir başarı ve ilgi kazandı. The Sun and Her Flowers (2017) adlı çalışmasından sonra bir süre tükenmişlik sendromu yaşadı. Üçüncü çalışması olan Home Body (2020) daha az ticari başarı hedefiyle çıktı ve temel olarak Covid-19 pandemisi üzerine yoğunlaştı. "Instapoetry" grubunun bir parçası olarak kabul edilen Kaur'un çalışmaları doğası gereği basittir ve Güney Asya kimliğini, göçü ve kadınlığı irdeler; çocukluğu ve kişisel hayatı en büyük ilham kaynaklarıdır. Popülaritesi pop yıldızlarıyla karşılaştırıldı ve şiiri farklı eleştiriler alıp, sık sık parodilere maruz kalmış olsa da, modern edebiyat sahnesini etkilediği için övüldü.
208 syf.
·
2 günde
·
7/10 puan
“ deli gibi çarpar kalbim gebe olduğum şiirleri düşününce bu yüzden durmadan açarım koynumu sözcüklere öyle şehvetli ki sevişmek sözcüklerle kâh âşık olur kâh maşuk olur yazmak kâh ikisi birlikte “ Rupi Kaur “Süt ve bal” şəklində adlandırdığı, şeirlərinin bir qisminin yer aldığı bu kitabda qadınlıq, özünü sevmə, özünlə barışma, sevgi, cinsəllik, travmalar kimi bir çox mövzulara toxunur. Karyerasına “instapoet” olaraq başlayıb, daha sonra kitabları bestseller olan yazar və şeirləri haqqında internetdə, eləcə də bu platformada mübahisəli fikirlər çoxdur. Şeirləri qısa, bəsit formadadır, bir çoxunda dərin mənalar, düşündürən məqamlar var. Kitab özlüyündə dörd hissədən ibarətdir: sancımak, sevmek, kırılmak, sağalmak. Bəzi şeirlərdə özgünlük, fərqlilik, türklər demişkən, şiirsellik yox idi, düz yazı şəklində idi. Məsələn, "her şeyden çok kendimden kurtarmak isterdim seni" Hətta bu tip yazılar üçün müəlliflik hüququnun belə olmadığını düşünürəm, sosial platformalarda gördüyümüz klassik sözlərdir çünki. Bu tip yazıları bir az poeziyadan uzaq gəlsə də, dərin mövzuları ələ alan şeirləri, yazıları var idi. Fikrimcə, sevgi, sevgi sanılan hisslər, alınan travmalar və sağalma dövrünü, qadınlıq məfhumunu, cəmiyyətdə hələ də tabu olan mövzuları, stereotipləri yaxşı işləyib ümumilikdə. Kitabı ilk açan kimi diqqətimi çəkən də illustrasiyalar oldu, hansı ki yazarın özü tərəfindən şeirlərə uyğun şəkildə çəkilmişdi. Oxumağı vaxt itkisi hesab etmirəm, düşünürəm ki, bəzən özümüzə icazə verməliyik fərqli olanları yoxlamağa. Gələcəkdə yazarın digər kitabı olan ”Güneş ve onun çiçekleri”-nə də şans verməyi düşünürəm. Kitabla qalın :)
Süt ve Bal
7.9/10 · 3.303 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
208 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Süt ve Bal, ne zamandır okumak istediğim eserlerden biriydi. Nihayet okuduğum için mutluyum. Bu bir şiir kitabı ve içinde birçok şey anlatılmakta. Yazar hem aşk, kadın erkek ilişkileri, kadın olmak, kadınların toplumdaki yerini şiirlerinde çarpıcı bir şekilde anlatmış. Ve siz de hayranlık içinde okuyorsunuz. Yani, içinde sadece "Aşk" olduğunu söylemiyoruz. Kadın olmak ile ilgili de yazdığı muazzam satırlar var. Örneğin: "Oyuncak bebeği önüne koyuyor terapist aynı boyda amcalarının ellediği kızlarla göster bakalım neredeydi elleri bacaklarının arasında parmağıyla içini oydu yeri gösteriyorsun bir itiraf gibi nasılsın boğazındaki yumruyu dişlerinle çekip çıkarıyorsun iyi, diyorsun aslında uyuşmuş." "O kadar korkuyordun ki sesimden ben de karar verdim ondan korkmaya." "Kız çocukları bir ilişki için babalarına yalvarmak zorunda olmamalı." Bu açıdan beğendim, şiirlerinde toplumsal konuları işleyen yazarları, şairleri seviyorum. Çünkü bazen gerçeklere gözünü kapatmak daha da geri götürür bizi.
Süt ve Bal
7.9/10 · 3.303 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
208 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
“bu bir yolculuk hikâyesi şiirle sağ kalma yolculuğu yirmi bir yıllık kan, ter, gözyaşı avuçlarının içindeki yüreğim bir sancıma bir sevme bir kırılma bir sağalma kitap hakkında ” Diyor kitabında
Rupi Kaur
Süt ve Bal
Hiç bitmesin diye başlayıp ne ara bittiğini anlayamadığınız güzel bir şiir kitabı. Şiirlerin konusu aşk, kayıp, travma,i yileşme, kadınlık olarak ilerlemekt. Kitapta yer alan çizimler yanı başlarında duran cümleler ile bütünlük oluşturmakta ve anlamı tamamlamaktalar. Herkesin yüreğine, düşüncesine ve ruhuna işleyen satırlar bulabileceği bir eser. Çok severek okudum ve çok beğendim kitabı. Naçizane herkese tavsiyemdir. Değerli çevirisi için Elif Tozlu ‘ya teşekkürler. Arka Kapaktan Alıntı: süt ve bal aşk kayıp travma sömürü sağalma ve kadınlık hakkında bir şiir denemesi her biri başka bir amaca hizmet eden başka bir acıyla uğraşan başka bir kalp ağrısını sağaltan dört bölüme ayrıldı bu kitap süt ve bal okuru hayatın en acı anlarına doğru bir yolculuğa çıkarıp o anların içindeki tatlılığı buluyor çünkü eğer görmek istersen her acının içinde bir tatlılık vardır
Süt ve Bal
7.9/10 · 3.303 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.