Adı:
Ütopya
Baskı tarihi:
16 Kasım 2017
Sayfa sayısı:
214
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056770692
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Librum Kitap
Thomas More 16. yüzyılda, zamana çalım atarcasına bilimsel sosyalizmin ayak seslerini müjdelemişti. Kimdi bu heybetli adam? İngiltere'nin yetiştirdiği en büyük hümanist, düşün ve siyaset adamı, sonradan İngiliz başbakanı... Buna rağmen o, Londra'da kurulan idam sehpasında can verecekti. More'u olağanüstü kılan, onun bundan tam 501 yıl önce Ütopya'da komünist bir toplum betimlemesi ve sunduğu çözüm önerileriyle günümüze de ışık tutmasıdır. Bu eser, yazın ve düşün tarihinde öylesine etkili olmuştur ki, İncil'den sonra en çok basılan, okunan ve tartışılan kitap olma ününü kazanmıştır; 501 sene boyunca sadece okunmakla ve ilham alınmakla kalmamış, akademik, siyasi, edebi ve felsefi tartışmaların başat konusu olmaya devam etmiştir.
217 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bir başka incelemeden daha selamlar ola kikirikler.. Hemen uyarayım ki bu inceleme ister istemez uzun olacak .. Aslında her ne kadar bu kitabı hiç okumamışlar ve okumayı düşünmeyenler dahi olsa , bu eser hepimizi , biz bilmesek de ilgilendiriyor .. Nasıl mı ? Başlayalım öyleyse ..
Okuyacak olduğunuz hikaye, bir isim ile beraber bir ülkede start alıyor .. Avrupanın yükselişi..Güçlü krallar yeni yeni meydana iniyor .. Ateşli silahlar egemenliği ele almış ,şıkır şıkır zırhlarının içinde halen daha at koşturan ÇİKİ ÇİKİ süvariler var ama eli silahlı piyadeler onların son kullanım tarihlerini belirlemek üzereler .. Çekik gözlü gavur Çinliler odun kömürü , kükürt ve güherçileyi "bahçelerde börülce oynar gelin görümce" diyerek bir araya getirmiş , barutu icat etmişler .. Nerede miyiz ? İlerleyen dönemlerde Kutsal Roma' nın bir zamanlar hüküm sürdüğü topraklarda hak iddaa edecek olan Mussolini' nin memleketi İtalya' da.. Sene 1500 ler .. Bahsedeceğim şahıs aslen bir siyaset kuramcısı .. Çocukluğu Michalengelo ' nun çamura ve kağıtlara can verdiği dönemlere rastlıyor ( sözde ciddi olacaktı bu inceleme ama Mikelanj diyince sizin de aklınıza Öztürk Serengil gelmedi mi? dayanamadım valla napam ? =)) )..O sıralarda Floransa ' da borusu öten aile Mediciler..Hani şu banker aile ..Para bunlarda , canlı bunlarda anlıyacağınız o zamanlar.. Bu arkadaşımız da yanlış hatırlamıyorsam on dört, on beş hadi taş çatlasın on altı sene bu aileye karşı katı bir duruş sergileyen bir hükümetin sözcülüğünü , sekreterliğini yürütüyor .. Bir GS vs FB sendromu işte sen anla! Gün geliyor devran dönüyor, horoz dönüyor tavuk öpüyor ve bizimki işini kaybediyor .. İktidarda Mediciler ..Bunu alıp hapse atıyorlar komplo kurdun sen diyerek ..Bir süre işkence görüyor , uzun müddet hapiste yatırıyorlar ama adalet gereği kanıt yetersizliğinden kız kaçıran edasıyla serbest kalıyor arkadaşımız .. Tabi öncesinde Papanın oğlu Cesare Borgia 'nın kendisine karşı gelenlerin ümüğüne nasıl çöküp boğdurduğunu bir bir görüyor .. Kanın ve diktanın tadını alıyor .. İşte bu serbest kaldığı sıralarda hemencik iki kitap yazıyor bizimki..Birini millet sallamıyor o zamanlar ama konusu eskiye özlem ve eski Roma ile alakalı .. Diğeri ise Il Prince (Prens işte =) ). Bu , dini kendi çıkarları için kullanmaktan geri kalmayacak din simsarı ve otorite özlemiyle yanıp tutuşan güzide kardeşimiz İtalya ' da cumhuriyet kavramına KÖKÜNDEN karşı o dönemde..İtalya' yı ancak ve ancak bir despot bir araya getirebilir ona göre . Bu despotu da şöyle tanımlıyor : Papa kadar yalancı , oğlu kadar acımasız .. Şunlar da kendisine ait cümleler : HİÇ KİMSE PAPA KADAR AĞIRBAŞLI BİR BİÇİMDE ŞEREF SÖZÜ VERİP , VERDİĞİ SÖZDEN BÖYLESİNE ÇABUK DÖNEMEZ...1527 ' de öldüğünde İtalya' nın onun sözünü ettiği türden bir hükümdara sahip olamayacağı çok açıktı (en azından o dönemler)..Kim mi idi bu arkadaşımız ? Az sabır... =)))

Thomas More ise onun Prens ' i yazdığından tam 3 sene sonra , şu an incelemesini yaptığım bu kitabı yazdı .. Bildiğim kadarıyla hiç karşılaşmadılar ve hiç tanışmadılar da .. İkisi de Avrupa ' nın yükselişe geçtiği dönemlerde bu emekleyen ulusların zayıf ve güçlü yanlarını gayet iyi analiz ettiler .. More çok parlak bir kariyere ve parlak biz zekaya sahipti..Yirmisinde başarılı bir avukat iken , yirmilerinin ortasında parlamentoya girdi..Burada bir yasa tasarısı tartışılırken VII. Henry ' ye öyle bir ayar verdi ki , kral More ' un babasına hatırı sayılır bir para cezası vermek zorunda kaldı.. Sonrasında gelen VIII. Henry ise kendisini gayet seviyordu ve onu Adalet Bakanı olarak atadı..Gel zaman git zaman sonra More yukarda da belirttiğim gibi Ütopya' yı kaleme aldı .

Yunanca bir kelime ..Tüm koşulların , şartların güzel olduğu yer demek katharevousada (eski yunanca.. bkz : yunan dili okumuş olmanın yararları=) ).. Biz böyle bir yer olmadığı için dünya üzerinde , YALANYA da diyebiliriz =)) Bu kitapta , Thomas abimiz dönemin krallıklarının ardına düştüğü sonu gelmez askeri şöhret ve budalalıkları hicvediyor Portekizli bir gezginle sohbet ediyorum diyerek..Kralın yanındaki şakşakcıları topa tutuyor.. Diyor ki ; bırak artık savaşmayı ey eşşek Fransa kralı !! Elindekilerle yetin , halihazırda elinde olan topraklara bak ..Onlar sana zaten yeter!! Savaşla uğraşana kadar halkınla ilgilen , onların refahını sağla ..Ve ekliyor hemen "Tabi hiçbir kral buna yanaşmayacaktır!" Peki nasıl bir yerdir bu Yalanya pardon Utopia? Ne var orada ? Nasıl bir zihniyet egemen?
* Utopya' da kral yok .. Bir seçilmişler meclisi var .. Dolayısıyla çoğunluğun rızası ile alınan kararlar söz konusu ..
* Savaştan nefret ediliyor .. Savaş ancak meşru müdafa söz konusu olduğunda bir seçenek onlar için.. Mutlaka savaşmak gerekirse de komşuları PARAYATAPANLAR ' a para vererek kendileri adına savaştırıyorlar (sanırım o dönem , dış borçlarını savaşarak kapayan İsviçrelilere bir kapak yapmış More amcamız burada =) )
* Meclisin en büyük görevi sağlık , eğitim ve su işleri (su diyince garibine gitmesin emmoğlu..o dönemler din-tarım toplumu ortamlar =) )
* Aslen komunizm benzeri bir sistem bu ve herşey ortak..Herkes aynı şeyleri giyiyor ve on senede bir evini değiştiriyor..
* Üretici ve çiftçinin ensesinde boza pişirip vergi alan feodal beyler , lordlar falan yok..
* İş paylaşımı söz konusu lakin ağır işleri mahkumlar yapıyorlar.
* Kimse paraya değer vermiyor , örneğin mücevher takmıyor..
* Buraya çok dikkat !! Avukatları yok çünkü ONLARI ,ASIL İŞLERİ SORUNLARI GİZLEMEK OLAN İNSANLAR olarak görüyorlar ..

Bu kitabı ilginç kılan aslında bahsettiklerinin keskinliği veya tartışılabilirliği değil , zihinde yarattığı KUŞKULAR.. Thomas More yaşadığı dönemde , BİZİM İTALYALI ESAS OĞLANIN AKSİNE , gücün tek bir elde toplanmasından kaynaklanacak sorunları gayet iyi analiz etmiş .. Olası savaşları önceden görmüş baba - oğul Henryleri yakından tanıdığı için..
Esas oğlanımız ise yeni yeni serpilen ve kaba kuvvetle hükmedecek ulusları betimlemiş ve İtalya' nın bu uluslardan biri olacağını ummuş idi.. Thomas More ise bunun tam karşısındaydı ..O belirginleşen , gücü tek elde toplayan ulusların yaratacağı tehlikelere karşı uyardı.. Veeee tahmin edileceği üzere More ' un bahsettiği sistemi pek azı uyguladı..Avrupalılar, Il Prince 'in yolundan gitmeyi seçtiler ..Dünyayı keşfedenler , sömürecek olanlar şiddet yanlısı ve açgözlü MACHIAVELLI taraftarıydılar : Tüccarlar - Askerler ve Hükümdarlar..Sonrası mı ? Dünyanın neresinde olursanız olun .. Kafanızı kaldırıp alıcı gözüyle bir bakın çevrenize .. Tv den medyaya ,eğitim öğretim birimlerinden tutunda sağlık sistemlerine dek bu sistemin izlerini göreceksiniz..

NOT : bir kaç kelam daha edicem ama "Mazot ikmali" yapmam lazım =)) Bakkala gidip gelem az sürtem dışarlarda ayazı ağzıma yüzüme yiyip =))
250 syf.
·3 günde·Beğendi
Dünya Düşünce Tarihinin en önemli eserlerinden biri olan Thomas More'un Utopia'sı; 1516'da kaleme alınmıştır, var olmayan,kurgusal bir adada geçmektedir. İnsanların eşit olduğu, toplumsal sınıfın ve özel mülkiyetin olmadığı; insanların refah içinde ve mutlu yaşadığı adada suçların da minimuma indiği gözlenmektedir. More kitabında ütopyalıları ve onların yaşam biçimlerini anlatarak, döneminin İngilteresi'ne de bir eleştiri getirmektedir. Kitaba odaklanarak okuduğunuzda zevk alacağınıza inanıyorum. Kesinlikle tavsiye ederim.
217 syf.
·17 günde·Beğendi·9/10 puan
•Thomas More, İngiliz tarihinin büyük isimleri arasında sayılırken bir devlet adamı, bir hukukçu ve Katolik Kilisesi’nin bir savunucusu ünvanlarını ve aynı zamanda da dünya tarihinin ilk sosyalisti ünvanını almıştır.
•Thomas More, istemese de Kral’ın en yakınındaki kilit adam konumuna yükselmiş, görev bilinciyle devletine hizmet etmeye fazlasıyla emek vermiştir.
•Ülkesinin ve Hristiyanların birlik ve düzeninin bozulmaması adına Reformasyona karşı çıkmış ve idam edilmiştir.
•Orta çağda Yunanlılardan sonra tekrar yeşeren Hümanist akımının öncülerinden olmuş, Hümanist bilim adamlarıyla hep iletişim halinde olmuş, insan odaklı ideal bir devleti yani Ütopya’yı hayal etmiştir.
•Thomas More, insanların içinde bulundukları ekonomik koşullardan bağımsız olamayacaklarını; insanları kurtarmak ve yüceltmek için, bu koşulların değişmesi gerektiğini ifade etmişti aslında.
•Ütopya’da herkes mutlu, yiyecekler ve giyecekler bol; herkes, her şeyi ortaklaşa paylaşıyor, savaş ve kavgaya yer verilmiyor, öfke yer almıyor, kadın ve erkek eşitliği her yerde kendini gösteriyor, dinler özgürlüğü arttırıyor ve birleştirici bir nitelik kazanıyor, para ve altına değer verilmiyor, zenginlerin yoksulları sömürmesine izin verilmiyor, çalışma saatleri ciddi ölçüde kısalıyor, eğitim sorun olmaktan çıkıp parasız ve zorunlu oluyor, geçinemeyen eşler boşanabiliyor, insanların sağlık ihtiyaçları ücretsiz karşılanıyor...
•Ütopya, adeta yeryüzünde cennet özleminin ifade edilmiş hali; nerdeyse cennetten hiçbir farkı kalmamış.
•Ütopya iki bölümden oluşuyor; ilk bölümü bir hikaye niteliği taşırken ikinci bölümü yazarın artık Ütopya’nın tüm özelliklerini anlattığı bir monoloğa dönüşmektedir.
•Ütopya’nın üslubu gayet samimi ve akıcı; eser okuyucuyu hayal aleminde gezdirirken düşündürüyor ve adeta Ütopya’nın insanlarıyla tek tek tanıştırıyor.
•Etkilendim, çok beğendim, defalarca okuyabilirim; her fikrine yüzde yüz katılmasam da genel olarak tutarlı ve etkileyici bir eserle tanışmanın hazzını iliklerime kadar tattım.
•Mutlaka ama mutlaka okuyun!..
250 syf.
·10/10 puan
Merhabalar Hasan Ali Yücel Klasikleri arasında yer alan en değerli eserlerden biri olan Ütopya geç olsada okuyup bitirdim.Eser dünyanın kirli ve çarpık düzenini gözler önüne sermektedir.Dünyanın en iyi şekilde portresini çizmektedir.Hayatımızda var olan var olmayan karşılaştırmalar,dünyanın tasviri ve gelecekte biraz olsa bile güzel bir hayat İçin umudun olduğunu belirtmektedir.Kitap tam olarak şunu belirtmektedir idea bir düzen olsaydı o devlet nasıl olurdu ve sonuçları neler getirirdi bunları göz önüne sermektedir.Böyle bir devlet olsaydı dünyanın şimdiki sorunları olur muydu ? Neler değişirdi ? Bunları okudukça daha iyi anlıyoruz.Kitapta dünya devletlerinin kirli işlerini,rüşvetini,adaletini,eşitsizliğini,parasını ve şöhretini gibi kavramlar üzerinde durmaktadır.İnsanların dünyevi değerler ve hırs için neler yapabileceğini bizlere göstermektedir.Ütopya anlaşılarak tekrar tekrar okunması gereken bir eserdir.
Keyifli Okumalar Dilerim
158 syf.
·10/10 puan
Huzur.. Hayat boyu aradığımız peşinden koştuğumuz huzur. Bu uğurda bazen içimize kapandığımız bazen kendimizi bağımlılıklara bıraktığımız bazen eşimize dostumuza sarıldığımız bazen de kendimizi kalabalıklara vurduğumuz huzur.. Deniz manzaralarında, doğada, köşklerde, lüks yatlarda, barlarda, pavyonlarda, bir insanın sıcaklığında aradığımız huzur. Peki neredeydi bunca zaman, biz kendimizi yerken için için bitirirken köşe bucak ararken neredeydi? Onu bulmak için Nilgün Marmara’nın dediği gibi, Kafatasımızın içini, bir küçük huzur adına aynalarla mı kaplatmalıydık yoksa Sait Faik gibi kendimizi doğaya mı bırakmalıydık? Onlar bulabildiler mi acaba?

Sürekli yalnızlıklardan bahsettik belki de huzur toplu olarak yaşamayı bilmekteydi, toplumdaydı, geleceğe güven ile bakabilmekteydi, can güvenliğimizin olmasıydı, zamanımızın çoğunu başkalarının hesabına çalışarak geçirmemekteydi, dini inanışlara saygıdaydı, bilimdeydi, eğitimdeydi, felsefedeydi, sanattaydı.. Toplum olarak bireylerin huzurunu kaçırmak, çatışmak yerine insana ve insanlığa değer vermekteydi..

Thomas More’de 1516 yılında yayınlanmış Ütopya isimli kitabında huzuru aramış. Yönetenlerden ziyade yönetilenlerin huzurunu refahını. Tarih ne kadar da esik değil mi? Yaklaşık 500 yıl önce.. Üzerinden yüzyıllar geçse de insanlığın sorunları hala aynı. Kitabı iki kısma ayırmış, ilk bölümde dönemin İngiltere ve Fransa’sının sorunlarına yer vermiş. İkinci kısımda ise; zihninde yeni bir ülke yaratmış “Ütopya”. Ne kadar da manidar bir isim değil mi?

Ütopya isimli ülkede insanlar huzur, refah içinde. Bu mükemmel ülkeden çağına göndermelerde bulunmuş. Bunların en çarpıcılarından bir tanesi; insanların hayvanlar gibi çalıştırılması, çalışan bu insanların tüm insanlık adına üreten tek kesim olması, gördükleri muamele ve bu insanlar bu şekilde çalışıp yaşarken efendi, yöneten konumunda olanların hiçbir iş yapmadıkları halde en lüks hayatı yaşayıp çılgınca tüketmeleri.

Yazarın değindiği diğer konular ise; dini hoşgörü, mülkiyet kavramı, savaş ve devlet yönetimi. Bu konuların hepsi zaten iç içe günlük hayatta da. İnsanlığın baş düşmanı. Tüm sorunların kaynağı. Yazar savaş için diyorki, en şerefli zafer bile onur kırıcıdır, insan kanı döktüğü için. Ayrıca yarattığı ülkedeki hiçbir bireyi de savaşa göndermiyor, kimseyi öldürtmüyor çok zor da kalmadığı sürece.

Burada kitaptan koparak mülkiyet kavramı üzerin birkaç cümle de ben kurmak isterim. Herkesin bu kavrama yüklediği farklı anlamlar vardır. Hatta bu kavrama yüklenen anlamlar üzerinden kişilerin ideolojileri hakkında yorumlar da yapılır. Burada bahsettiklerim kesinlikle ideolojik değil kavram ile alakalıdır. Mülkiyet bana göre ahlaksızlıktır, bencilliktir. Dünyadaki suçların %80’inin kaynağı insanlığın baş düşmanıdır. Temel olarak sahip olma iç güdüsünden gelir. Yeri gelir insanın öyle bir gözünü döndürür ki her şeyi yaptırır. Hırsızlık, cinayet, gasp, rüşvet vs. Aklınıza ne kadar pislik geliyorsa. Yahu üç günlük dünya hepimiz kiracıyız, nedir bu alıp veremediğiniz, benim olsa ne senin olsa ne..

Her zaman pislikte değil, iyi niyetli insanlarda bunun kurbanı.. Bir ev için ömrünü feda eden, bir telefon, araba için türlü sıkıntılara giren insanlarla dolu sokaklar.. BEN İNSAN HAYATININ BU KADAR KIYMETSİZ OLMADIĞINI DAHA BÜYÜK AMAÇLAR PEŞİNDE KOŞMAMIZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.

Kitap güzel ben sevdim. Okumak isteyenlere de tavsiye ederim. Bu arada şu mülkiyet meselesini de bir düşünün.

Herkese keyifli okumalar dilerim..
376 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Bu kitabı okurken kendimi belgesel izlerken buldum.
Kitapta insanlığa saygıyı, kimsenin bir diğerinden üstün olmadığı, mülkiyetin, paranın önem görmediği ve gelecek kaygısı taşımadığı bir ülkeyi okuyorsunuz.More'un insan değerine, barışa verdiği değeri gösteriyor. Bu kitap sıfırdan bir devlet kurmak isterseniz ona hangi biçimi verirdiniz. Yasaları, insanları, ordusu nasıl olmalıdır? Güzel bir kitap okudum.
249 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu kitabı okurken içimden hep "Vaaaoouuuvvv keşke bende Utopıa da yaşasam" dedim. Tam manası ile ideal toplumu ve ideal devleti anlatıyor bu eser.
Eseri yazan Thamos More kitapta sürekli Utopia'nın ne kadar adil bir devlet olduğundan bahsediyor ve kendi devletlerimizde de bu tür bir sistem kullanmamız gerektiğinden bahsediyor ama buna ters bir şekilde de Thomas More'un idam edilmeside ne kadar acıdır...
Bu kitaptan anladığım bir toplumda kargaşanın olmamasını istiyorsanız o toplumda parayı, altını, değerli eşyaları kıymetsiz kılmalısınız. Utopia'da paranın değeri insanların gözünde sıfır.
Okunması gereken nadide bir eser.
190 syf.
·Puan vermedi
Böyle bir medeniyetin yaşamına yakındı hayallerim.Bir çok yaşamıyla olması gereken dünya.Halkın kendinin yöneticisi olduğu , paranın ve mülkün bir gösteriş olduğunu sayan ve bununla övünenleri kendilerinden saymayan topluluk.Günümüzden çok uzak adalet yaşantısı hayal dünyalarında.Herkesin bildiği ama işine geldiği gibi uyguladığı iblislerin adalet anlayışı yok Ütopya rüyasında.Bunu okumanızı tavsiye ederim yoldaşlar ..Belki de bizler kapitalist düzenin masum piyonlarıyız..
249 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Sir Thomas More, ünlü ingiliz devlet adamı, hukukçu, filozof ve rönesans dönemi fikir insanı. 1516 yılında latince olarak kaleme aldığı, ideallerin ülkesi (olmayan ülke) Utopia kitabının yazarıdır ki More, bu eseriyle ortak mülkiyeti özendirip ferdi mülkiyeti anmamakla sosyalizmin bir nevi öncü fikir babalarından varsayılarak, Kremlin sarayı duvar anıtına Marx, Engels, Lenin ve diğer sosyalist fikir liderleriyle beraber adını yazdırmıştır.

Kitap iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümü yazar tarafından Platon' un Devlet adlı eserini idealize ederek kaleme aldığını düşündüren, varolmayan ülke Utopia' dır. Bir seyyah tarafından yeni keşfedilen ve bilinmeyen medeniyetler ve krallıklardan oluşmuş ülkelerden biri olan Utopia adlı ada ülkesidir. Yazar burada yakın arkadaşlarına bu Utopia ülkesinde geçirdiği beş yılı anlatır. More burada anlatıcı rolüyle Ülkenin baştan sona yönetim biçimi, halkın yaşayışı, ekonomik durumu, kültürel faaliyetleri, meslek sistemi, aile ve sosyal hayat, askerlik, geçim sistemi, savaşlar, vatandaşlık işleri, hukuk sistemi, meclisler, inanç sistemi, suçlar ve cezaları konusunda kendi tasarılarını anlatır bu olmayan hayali ülke temelinde. İlginçtir More tarafından yazılan Utopia ülkesinin dış politika stratejisi İngiliz krallığınca yüzyıllar boyu uygulanmıştır.

Kitabın ikinci bölümü ise usta yazar Mina Urgan tarafından More' un yaşamını ve Ütopya kitabının incelemesini anlatır. Günlük hayatta kullanılan ütopya sözcüğünün temelini oluşturmuş, ütopyacı veya ütopik terimleri ise aslında idealist olan, ancak aynı zamanda uygulanması mümkün olmayan veya gerçek dışı, düşünceleri savunanları nitelendirmek için kullanılır olmuştur. Henüz 14 yaşındayken (1492 yılında) Oxford’a hukuk tahsili yapması için gönderilen More burada, Rotterdamlı Erasmus’la birlikte latince, yunanca ve eski yunan ve roma medeniyetlerine ait edebiyat ve diğer güzel sanatlar konusunda geniş bir entelektüel birikim oluşturmuştur. viii’inci Henry’nin İngiltere kralı olmasından sonra bürokraside önemli görevler üstlenen more aynı zamanda Oxford ve Cambridge üniversitelerinde idarecilik de yapmıştır. viii’inci Henry’nin roma katolik kilisesiyle olan sorunları nedeniyle kralla arası bozulan More, 1535 yılında idam edilmiştir. İdam haberini aldıktan sonra Erasmus, More’u “ruhu kardan daha saf ve daha önce ingiltere’de görülmemiş ve bir daha görülmeyecek bir deha sahibi” olarak tanımlamıştır. Lâtince yazılan eseri 1556 yılında ingilizceye çevrilerek geniş halk kitleleri tarafından okunmuş ve halkı isyana teşvik etmiştir. Bunun sonucu monarşi devam ettiği süre boyunca Utopia' nın basımı ve okunması yasaklanmıştır.
249 syf.
·13 günde·8/10 puan
Thomas More, İngiliz devlet adamı, hukukçu, filozof ve hümanist yazar ünvanlarını almıştır. Yaşadığı dönemin önemli yargıçlarından olan babası Sir John More'un ısrarlarıyla Londra'da hukuk öğrenimi gördü ve 21 yaşında avukat olarak Londra Barosu'nda yer aldı. Hukuk öğrenimi görürken bir yandan da rahip olma hayallari kuran Thomas More aynı zamanda manastır hayatı da yaşamaktaydı. 1510 yılında yargıçlığa atanan More, hümanist yaklaşımlarıyla halkın sevgi ve ilgisini de üzerine çekmeyi başardı. 1517'de VIII. Henry'nin danışmanlığını yapmaya başlayan Thomas zamanla şövalye unvanını kazandı ve kısa sürede Kralın sekreteri olarak görevini devam ettirdi. İlk başlarda kral ile aynı düşüncelere sahip olmasına rağmen zamanla Kralın kiliseye karşı beslediği olumsuz düşüncelerin artmasıyla sağlık problemlerini öne sürerek Kralın yanından istifa etti. 1532'de VIII. Henry 'Act of Supremacy' yasasını çıkarttı. Yasaya göre Kral, İngiltere Kilisesi'nin başı olarak kabul görüyor ve Anglikan mezhebini kuruyordu. 6 Temmuz 1535'te bu yasanın Tanrı'nın yasalarına aykırı olduğunu ve parlamentonun kimseyi Kilise'nin başı olarak ilan edemeyeceğini söyleyen Thomas More idam edildi. İdam edildikten 400 yıl sonra ise Papa XI. Pius tarafından 'aziz' ilan edildi.
'Utopia' ise 1516'da yazılmış, aslında var olmayan kurgusal bir adayı anlatmaktadır. Yazarın o zamanki İngiltere'ye gönderme yaptığı eserde adeta yeryüzündeki cennet hayal edilmiş. Utopia'da zenginlik, mal ve mülkün bir önemi yok, yiyecek ve giyecek sıkıntısı yaşanmıyor, insanlar ekonomik sıkıntı çekmiyor toplumsal sorunlara yol açmadığı sürece istediği işte günlük 6 saat çalışıyor, başka hobilere ücretsiz yönelebiliyor, kadın ve erkek eşitliği vurgulanıyor, savaşa yer verilmiyor. Kitabı okurken yazarın Kral'ın yanında çalışmasına rağmen ona çok sayıda göndermede bulunduğunu görüyoruz. Kitabın hangi koşullarda yazıldığını göstermek için yazarın hayatından bu yüzden kısaca bahsettim. "Halkın yoksulluğu kralın varlığını korur" diyor More ve ekliyor "Dünyayı yönetenler isteselerdi, bu kitaplarda doğru yolu ararlardı." Aynı zamanda paranın ve servetin önemsiz olduğunu, servetlerini saklayan insanların mutsuzluğa doğru sürüklendiğine de değiniyor yazar. "Paralarını toprağa gömüp saklayan ve yüzünü bile görmeyen bir insan mutlu bir insan olabilir mi?"
İdam edilmeden önce Londra kulesine kapatılan More burada sık sık ailesiyle mektuplaşır ve bir gün kızına yazdığı mektubu şu şekilde bitirir: 'Kral, şu benim zavallı bedenime canının istediğini yapsın. Keşke işine yarasa benim ölümüm.' Eğer Thomas geri adım atsa ve yasayı kabul etse her şey farklı olabilirdi (söylentilere göre Kral gizlice onu ziyaret etmiş ve ikna etmeye çalışmıştır) ancak onun da bir sorgu esnasında söylediği gibi "Her dürüst yurttaşın, her şeyden önce kendi  vicdanına, ruhuna saygı göstermesi gerekir."
Var olmayan bir adanın anlatıldığı ve yazarın iç dünyasını da gözler önüne seren bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca yazar hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler kitabın sonunda yer alan Mina Urgan incelemesini de mutlaka okumalı. Keyifli okumalar.
217 syf.
·1 günde·6/10 puan
Ütopya bilindiği üzere, bugün gerçekleşmesi imkânsız toplum tasarımlarıdır veya bir başka ifadeyle; tasarlayıcısı için bir ideal ya da karşı ideali temsil eden, düşünsel ve tutarlı bir toplum tasarısı anlamına gelmektedir. Yazarımızın bin beş yüzlü yıllarda kaleme aldığı bu eser aynı zamanda dönemin İngiltere'sine eleştiri niteliğindedir. İngiltere'nin ve Kral'ın yönetimini benimsemeyen More, anlatımı sıkıcı bir kitap oluşturmuştur. Evet, bana oldukça sıkıcı gelen bir anlatımı vardı kitabın, kaldı ki bir ütopya oluşturulmuşsa eğer bu şekilde diyaloglar şeklinde mi ifade edilmeliydi? Orwell gibi hikayesi de olan bir ütopya eserini kesinlikle tercih ederim. Hoş yazıldığı dönem itibariyle Avrupa'da bilginin henüz olgunlaşmamış olmasının yanı sıra kaynakların sınırlı, bilimin ve edebiyatın da oldukça geri kaldığı düşünülürse kitabın anlatımı bir nebze olsun kabul edilebilir nitelikte.

Zannediyorum ki benim gibi kitabı okuyan okurlar da, tasarlanan toplumun kabul dahi edilemeyecek düzenlemelerinin ve yönetim kanunlarının mevcut olduğunu fark edeceklerdir. Yazımımı oluşturmadan önce kitabın incelemelerine biraz göz gezdirdim ve bazı arkadaşlar; "İnanılmaz bir yönetim, inanılmaz bir toplum tasarısı, bende bu toplum tasarısında var olmak isterdim." gibi talihsiz yorumlarda bulunmuşlar. Açıkçası bu yorumları okuyunca kendimi üzülmekten alıkoyamadığımı da belirtmek isterim. Nasıl bir insan bir başka insandan kendisini üstün görür de kölelik sistemini kabul edebilir aklım almıyor. Burada ki köleler arasında suç işleyenleri de var, dışarıdan gelen yabancıları da var. Bu esnada dikkatimi çeken bir diğer nokta ise kölelere altın, gümüş gibi zamanın ve günümüzün değerli sayılabilecek ürünlerini, kölelere takılıyor olmasıydı. Sözüm ona altınlara, gümüşlere değer vermeyen bu ütopik toplumumuz, değer vermedikleri aynı yaradılışa sahip kölelere takarak Altın ve Kölelerin değersizliklerini perçinlemiş olduklarını düşünüyorlar.

Tasarlanan toplumun bazı kanunları, şehrin planlaması ve (bazı)düzenlemeleri adaletsizliği ortadan yok etme amaçlı olsa da genel itibari ile benim hoşuma gitmeyen bir kurguydu. Hoşuma gitmeyen bu kurgu belki de zamanına göre değerlendiremediğim içindir bilemiyorum ama en başta da söylediğim gibi inanılmaz sıkıcı bir kitap. Yine de okumak isteyen olursa buyursunlar.

Kitabı hediye eden Uğur Abiye teşekkür ederim. Umarım bu eleştirilerime bakarak bana kızmaz. Asıl incelemeyi diğer hediyesi olan "Bülbülü Öldürmek" ile yapacağım. :) Sevgiler, saygılar...
204 syf.
·Beğendi
Thomas More'un bu güzel eserini Kaynak Yayınları'ndan e-kitap olarak okudum. Kitabın en başında Mina Urgan'ın kaleminden yazarın hayatını ve kitabın incelemesini okuyabiliyorsunuz. Yalnız kitabın her yönüyle ele alındığı incelemeyi spoiler sevmeyen arkadaşların yazarın hayatı ile ilgili verilen bilgilerden sonra atlayarak okumalarını tavsiye ediyorum. Zira ben bile kitabın ikinci yarısının anlatılmaya başladığı kısımdan sonra direkt kitaba geçiş yaptım.

Thomas More ilk defa okuduğum bir yazar olduğu için kitabın başında onun hakkında verilen bilgiler benim açımdan kitabın konusundan daha ilgi çekiciydi. Bu sebepten ötürü incelememde daha çok yazardan bahsetmek istiyorum. Ne de olsa yazarın kişiliğine bakarak nasıl böyle bir eser yazabildiğini de daha net anlayabiliriz diye düşünüyorum.

Thomas More VIII. Henry dönemi Ingiltere'sinde yaşamış, rönesans adamı, hukukçu, hümanist bir yazar olarak tanımlanıyor. Bunun dışında katolik dinine sıkı sıkıya bağlılığından dolayı bir ara rahip bile olmayı düşünmüş fakat en sevdiği dostu Erasmus'a göre sevdalandığı için bu isteğinden vazgeçmiştir. Yine Erasmus'un sözlerine göre iffetsiz bir rahip olmaktansa iffetli bir koca olmayı yeğlemiştir.

Dört çocuk doğurduktan sonra vakitsiz ölen karısından sonra çocuklarına bakması için bir dulla ikinci evliliğini yapan More bu dulun ilk kocasından olan kızını da kendi çocuğu gibi benimsiyor. More'un ailesinin mutluluğu dönemin Ingiltere'sinde dillere destanmış. Kız çocukları ile oğlu arasında hiçbir ayrım gözetmeksizin onların eğitimine önem vermiş. Hayatı boyunca gösterişten uzak sade bir yaşam sürmüş. Yine arkadaşı Erasmus'un dediğine göre dünyanın en sevimli insanı ve gerçek bir dostmuş.

Avukatlik ve daha sonra yargıçlık dönemlerinde verdiği adil kararlarla halkın sevgisini ve güvenini de kazanan yazarımız, kral VIII. Henry'nin danışmanlığını yaptığı dönemlerde kralın İngiliz kilisesi ve papa ile girdiği çatışmada kraldan yana olmadığı için kralın hedefi haline geliyor ve daha sonrasında da idama mahkûm ediliyor. Kralın tek başına kilisenin başı olamayacağını savunan More, mahkumiyet dönemindeki sorgulamasında kralın resmi temsilcisi olan Mr Rich ile yaptığı konuşmada "Kral ve parlamento Tanrı, Tanrı değildir diye bir yasa çıkarırsa Tanrı 'yı yok mu sayacaksınız" sözleriyle krala asla boyun eğmeyeceğini de gösteriyor.

Az da olsa yazar hakkında biraz bilgi vermeye çalıştım ama merak edenler Thomas More'un hayatını Mina Urgan'ın Edebiyatta Ütopya Kavramı ve Thomas More adlı kitabından okuyabilirler.

Son olarak Thomas More'un Ütopya'yı yazarken hangi düşüncelerden ilham aldığına değinmek istiyorum. Yazarın yaşadığı ortaçağda benimsenen tutuma göre insanlar yaratılıştan kötüydü ve bu dünyada mutlu olmaları beklenemezdi, ancak günahlarının cezasını bu dünyada çektikten sonra öteki dünyada mutlu olabilirlerdi, ama tüm bu düşüncelerin aksine geleceğe umutla bakan Rönesans adamı More'a göre insan yaratılışında hiçbir kötülük yoktu. İnsan Tanrı'nın yarattığı ulu bir varlıktı. İsterse önüne çıkan engelleri aşıp kusursuz toplumlar kurabilirdi ve bu inanç ve düşünceleri doğrultusunda da Ütopya adlı eserini yazmıştır.

Keyifli okumalar.
"milyonlarca çocuğu bozucu, körletici bir eğitimin pençesinde bırakıyorsunuz. erdem çiçekleri açabilecek bu körpe fidanlar gözlerinizin önünde kurtlanıyor; büyüyüp suç işledikleri zaman, yani içlerine çocukluktan giren kötülük tohumları acı meyvelerini verdiği zaman ölüm cezasına çarptırıyorsunuz onları. sizin yaptığınız nedir, biliyor musunuz? asma zevkini tadabilmek için hırsızlık yaratmak."
"Halkın zengin ya da özgür olması kralın aleyhinedir. Çünkü zengin ve özgür olanların, zorbalığa ve haksızlığa tahammülü olmaz."
Aşırı doğruluk aşırı haksızlık getirir. Kanunları yazanın aklı o kadar hatasız, o kadar kesin midir ki buyruğunu dinlemeyen kılıcı hak etsin?
Thomas More
Sayfa 29 - Sis

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ütopya
Baskı tarihi:
16 Kasım 2017
Sayfa sayısı:
214
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056770692
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Librum Kitap
Thomas More 16. yüzyılda, zamana çalım atarcasına bilimsel sosyalizmin ayak seslerini müjdelemişti. Kimdi bu heybetli adam? İngiltere'nin yetiştirdiği en büyük hümanist, düşün ve siyaset adamı, sonradan İngiliz başbakanı... Buna rağmen o, Londra'da kurulan idam sehpasında can verecekti. More'u olağanüstü kılan, onun bundan tam 501 yıl önce Ütopya'da komünist bir toplum betimlemesi ve sunduğu çözüm önerileriyle günümüze de ışık tutmasıdır. Bu eser, yazın ve düşün tarihinde öylesine etkili olmuştur ki, İncil'den sonra en çok basılan, okunan ve tartışılan kitap olma ününü kazanmıştır; 501 sene boyunca sadece okunmakla ve ilham alınmakla kalmamış, akademik, siyasi, edebi ve felsefi tartışmaların başat konusu olmaya devam etmiştir.

Kitabı okuyanlar 10,8bin okur

  • Emine Alpay
  • Güneş Sığındere
  • ceyda akkalkan
  • Mizgin Akgüç
  • Lina
  • ♛ Prometheus ♛
  • Gülsüm Tektaş
  • Ozan
  • Berre Sena Arslanoğlu
  • Mustafa Kerem

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.2 (33)
9
%1 (29)
8
%1.3 (38)
7
%0.7 (20)
6
%0.5 (14)
5
%0.1 (2)
4
%0.1 (3)
3
%0
2
%0
1
%0 (1)

Kitabın sıralamaları