Çürümenin Kitabı

8,6/10  (35 Oy) · 
84 okunma  · 
23 beğeni  · 
2.463 gösterim
Nerede tükettin ömrünü? Bir hareketin hatırası, bir tutkunun işareti, bir maceranın parıltısı, güzel ve firari bir cinnet - geçmişinde bunların hiçbiri yok; hiçbir sayıklama senin ismini taşımıyor, seni hiçbir zaaf onurlandırmıyor. İz bırakmadan kayıp gittin; senin rüyan neydi peki?

Kökeninde aldatıcı ve yıkıma mahkum olmayan hiçbir "yeni" hayat görmedim şimdiye kadar. Her insanın zaman içinde ilerleyip bunaltılı bir geviş getirmeyle kendini tecrit ettiğini, yenilenme niyetine de ümitlerinin beklenmedik yüz buruşturmasıyla karşılaşıp kendi içine düştüğünü gördüm...
-E.M. Cioran-
(Arka Kapak)
Fırat Çağlar MANTAŞ 
 12 Oca 17:00 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Kitabın ne kadar sarsıcı olduğunu yorumlardan anlamak mümkün ancak ben bu kadarını beklemiyordum. Hem kitap hem de kitabın içindeki bölümler gayet kısa fakat okunan her bir bölümü iyice sindirebilmek için çok zamana ihtiyaç var. Bazen sadece bir cümle okuyup kitabı kapattığım da oldu. Zihni oldukça yoruyor, biraz da felsefeye, sorgulamaya meraklıysanız düşüncelere kapılıp gidiyorsunuz. Elimin altından ayırmak istemediğim bir kitap. Sık sık okuyup daha iyi anlamak gerekiyor. Böyle bir kitap yazdığı için yazarı da iyice araştırıp diğer kitaplarını da okuyacağım.Varoluşçuluğa,sorgulamaya, felsefeye ilgi duyan herkese tavsiye ederim. Keyifli okumalar.

wybie 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hayat felsefem olmayı başaran kitap. Gerçek manada insanların tepkilerini sosyolojik olarak incelemiş. Gerçekleri yüzünüze çok sert biçimde vuran, herkesin kaldıramayacağı bir eser. Bölüm bölüm olduğu için daha kolay hazmedileceğini düşünüyorum. Kitabı bitirdim fakat dönüp dönüp hala bölümleri okuyorum. Baş ucu kitabı. Kitapta beni vuran belki de en vurucu cümle ise : " İntihar etmek için bile daima çok geç." Okumadan evvel kemerleri bağlayın, derinden sarısalacaksınız.

Bahar Erdal 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ruhunuzu zorlayabilecek, ağır , aksak ve nedenini belki de asla keşfedemeyeceğiniz bir öfke var satır aralarında. Felsefe ve sosyoloji ile harmanlanmış derin bir iç döküş. İntihar etmeyi kutsayan ancak intihar etmemek için ciddi bahaneler yaratabilen mutsuz, umutsuz, umarsız bir tanrının baş yapıtı dersek yanılmış sayılmayız belki de. Kitabı okuyacaklar kendilerini bir şok yaşamaya veya en dibe çekilmeye hazırlamalı.

Maya 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Seviyemin üstünde, felsefi ağırlıklı bir kitap olduğu için okumak kolay olmadı. Paragrafı okuyup ne dedigini anlamak için sürekli başa sarsam da tokat gibi cümleler fazlaydı. İnançları ve hayata dair yargıları çürüterek intihar etmeye meyillendirici bir kitap oldu benim için. Çürümüş hayatlarımızı hatırlattığı için herşey süper modundaki kişilere önerilebilir diye düşünüyorum; )

Sedat Aktaş 
24 Oca 16:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hislerime tercüman, derdime deva değil. Zaten böyle bir amacı da yok. Böyle bir amacının olmaması muğlaklıkla çelişmemesinden kaynaklı. Genel olarak intihar etmeyin demiş ama böyle bir hayat felsefesinde intihar etmemek imkansız.

Ezgi K. 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Düşünme irademizi kullanmayışımızın, not defterlerimize kaydını aldığımız düşüncelerin bizi savunduğu bir gerçekliğin, bir hiç oluşumuzun basitliğinin, hayatın ciddiye alınmayacak pahada bir boşluk oluşunun ama bu boşlukta en çok da o ciddiye almayanların sallandığı ironiler denemesidir bu kitap.
Gençlerin eline düşmemesi gereken bir kitap. -Topluma faydalı birey- nitelendirmesine olabildiğince zıt. Nitelendirmelerin, hayatınızın herhangi bir alanına etki etmesine izin vermeyecek kadar silinmişseniz, okuyunuz. İntihar etmeyiniz, nitekim kitabın yazarı da etmedi. 84'üne kadar yaşadı. Günlük hayat ironilerini yüzümüze vurduğunu söylemiştim değil mi?

ziya 
01 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Okuduğum efsane kitaplardan biridir. Avrupa felsefesini özetleyen, fight club'ı anlamlı kılan bir eser. Avrupa'nın kokuşmasını bir de kendi içinden samimi bir düşünürden okumak istedikçe açıp baktığım bölümleri var..

Ümit güder 
06 May 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Ben adam olmam ayrıca akıllanmam ,hep bir ümitle ,daha derinleştirir ,tuğla üstüne bir tuğla daha koyar diye bu tür kitapları okuyorum daha doğrusu okumaya çalışıyorum 169 sayfadan 10 sayfa anca anladım ,esasında tebrik etmek lazım kolay değil böyle şeyler yazmak ,birde övenlere benden bir selam bu kitabı ,tavsiyemi allahtan belanızı arıyorsanız ve harbiden deliyseniz okuyun

Kitap okumak 
13 Kas 2015 · Kitabı yarım bıraktı · 5/10 puan

Felsefeye çok derinden ilgili okurların , felsefe öğrencilerinin okuyabileceği üslubu ile ortalama bir okur için oldukça ağır gelebilir.

Ilgaz Kula 
18 Şub 20:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

hayatımın kitaplarından, Cioran'ın nihilizmi reddedip onu aştığı, kendini yeni baştan yarattığı en güzel eseri.
ne zaman hayata karşı bulantı duysanız Schopenhauer ile beraber başucundan alınıp tekrar tekrar okunmalı.

Kitaptan 194 Alıntı

Bir gün bir adam onu zengince döşenmiş bir eve soktu ve şöyle dedi: 'sakın yerlere tükürme!' canı tükürmek isteyen Diogenes, adamın suratına tükürdü ve ona, bulduğu tek pis yerin orası olduğunu haykırdı.

Çürümenin Kitabı, Emil Michel CioranÇürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran
Murat Sezgin 
24 Oca 01:14 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Her şey görünüm değiştirir, güneş bile; her şey eskir, mutsuzluk bile...

Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 112 - Metis Yayınları)Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 112 - Metis Yayınları)
Murat Sezgin 
17 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Fikirlerin birbirinin yerine geçebildiğini kabullenmemekte ısrar edilince, kan akar...

Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 8)Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 8)

Can sıkıntısı, hiçbir inanç adına yaşamayıp, hiçbir inanç adına ölmeyenlerin çektikleri azabın adıdır.

Çürümenin Kitabı, Emil Michel CioranÇürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran
Murat Sezgin 
24 Oca 20:44 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Gündüz, düşüncelere düşmandır; güneş karartır onları; ancak gecenin ortasında açılırlar...

Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 136 - Metis Yayınları)Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 136 - Metis Yayınları)
Fırat Çağlar MANTAŞ 
08 Oca 22:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Etrafımıza saçtığımız kelimeler oranında ölürüz... Konuşanların sırrı yoktur."

Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 21 - Metis Yayınları)Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 21 - Metis Yayınları)
Murat Sezgin 
24 Oca 21:09 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Her tarafta isteyen insanlar..., çapsız ya da esrarengiz hedeflere doğru koşuşturan adımların maskaralığı, çakışan iradeler, herkes bir şey istiyor, kalabalık bir şey istiyor, bilmem neye doğru yönelmiş binlerce insan.

Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 146 - Metis Yayınları)Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 146 - Metis Yayınları)
Murat Sezgin 
23 Oca 23:12 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ölüm aracılığıyla canlı olan biri, kendine hayatı nasıl hissettiğini sormaya cesaret edebilir mi?

Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 96 - Metis Yayınları)Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 96 - Metis Yayınları)
Murat Sezgin 
23 Oca 23:14 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hakikatlerin ortasında kanaatsiz ve yalnız başına dolaşmak ne bir insanın ne de bir azizin işidir; ama bazen bir şairin işi olabilir...

Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 97 - Metis Yayınları)Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 97 - Metis Yayınları)
Fırat Çağlar MANTAŞ 
08 Oca 22:12 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Aşırı hassas yalnızlıklarımız, ötekiler için ne cehennemdir!

Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 13 - Metis Yayınları)Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 13 - Metis Yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber