1000Kitap Logosu
Sinemis Özdemir
Sinemis Özdemir
Sinemis Özdemir
TAKİP ET
Sinemis Özdemir
@beatiquilugent
Kızıl geyik boynuzuna konmuş bir mavi kelebek.
İggle Piggle'ın insan versiyonu.
Çukurova Üniversitesi
Anywhere but here.
22 Mayıs 1997
Kadın
196 okur puanı
08 Şub 2017 tarihinde katıldı.
255
Kitap
120
İnceleme
4
Alıntı
37
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sinemis Özdemir
Nasıl Yaşanır ya da Bir Soruda Montaigne'in Hayatı'ı inceledi.
378 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Montaigne hakkında yazılmış onlarca kitap arasında Türkçeye çevrilen nadir eserlerden birisi. Yazarın Varoluşçular Kahvesi kitabını okuduğumda sade, akıcı ve anlaşılır dilinden etkilenmiştim. Aynı özellikleri bu kitabında da görmek mümkün. Soru belli: Nasıl yaşanır? 20 ayrı bölümde cevaplanmaya çalışılan bu soru bizleri aynı zamanda Antik Çağ düşünürlerine, Orta Çağ din görevlilerine, Rönesans'a, romantiklere, hümanistlere, aydınlanmaya, Descartes kartezyenine, Nietzsche nihilizmine ve bengi dönüşüne, Shakespeare'a ve Virginia Woolf'a götürüyor. Dönemin Fransa'sına dair birçok şey de öğreniyoruz. Almanların ve İngilizlerin Montaigne'e bakış açıları da cabası. Denemeler'i okuduktan sonra bu kitabı okumamın daha iyi olduğunu düşünüyorum. Daha önce okuduğum ve fark etmediğim birçok noktaya değinmesinin yanı sıra yabancı dillerdeki onlarca Montaigne araştırmalarından da derinlemesine faydalanmış olduğu bariz. Zira okumuş olduğum denemelerden yapılan alıntılar benim için ne kadar tanıdıksa Montaigne'in hayatı, arkadaşları, yolculukları, dönemin Fransa'sı, 16. yy'dan günümüze Montaigne'e ve Denemeler'e bakış açısı gibi daha birçok konu da yabancıydı. Öyle ki La Boetie ile Montaigne dostluğunu okuduktan sonra "Gönüllü Kulluk Üzerine Söylev" kitabını da edindim ve en kısa zamanda okumayı düşünüyorum. Montaigne'i anlamak, daha doğrusu - olması gerektiği gibi - onu yaşamak isteyenler için okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
4
Sinemis Özdemir
Denemeler Cilt 4'i inceledi.
416 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Dördüncü kitabın da bitmesiyle hem bu kitabın hem de genel olarak Denemeler'in incelemesini yapmak istiyorum. Bu ciltte Montaigne bilerek - kitapta sebebini açıklıyor - denemelerini uzun tutmuş. Eh, bu da okumayı bir tık zorlaştırıyor. Tadımlık denemelerden ziyade dikkatle okunması gereken denemeler var daha çok. Yazım ve imla hatalarına değinmek istemiyorum artık ancak bu kitapta da birçok cümlede eksik kelime mevcuttu. Yanlış yazılmasını geçtim artık... Pek tabi, yanlış yazılan kelimeler de oldukça fazlaydı. "Sezaret" diye olmayan bir kelime zihnime yerleşti sayelerinde. Bir kelime 4 kez mi yanlış yazılır? Hem de hepsinde ilk harfi büyük olacak şekilde? Cesaret kelimesinin yanlış yazılmış hali olduğunu düşünüyorum ancak yine de sinir bozucu. Genel eleştiriye gelirsem... Montaigne, kendi yaşadığı dönem çevresinde olsa da, hayatın içinde olup da aklımıza gelebilecek birçok konuda kendi fikrini tarihsel olaylar ve antik düşünürlerin deyişleriyle destekleyerek sade bir dille anlatıyor. Deyişlerin hem kendi dillerinde hem de Türkçe olarak verilmiş olması mutluluk sebebi. Denemelerin uzunlukları oldukça değişken; 2 sayfa deneme de görebiliyoruz 214 sayfa da... İşi kolaylaştıran kısım, denemelerin isimleri ile içerikleri arasındaki uyumsuzluk. Evet, denemenin bir başlığı var ancak içeriğinde sadece o başlığa dair düşünceler bulunmuyor. Oldukça dağınık ve biraz da daldan dala atlayarak ilerliyor Montaigne. Dolayısıyla 15 - 20 sayfa boyunca aynı konuyu okumuyorsunuz. Konular demişken; böbreğindeki taşlardan yemek yeme rutinine, yolculuklarından ev işlerine, ebeveynlerinden birçok kral ve imparatora, devlet işlerinden halk işlerine, kadınlardan - söylemlerine katılmam mümkün değil elbette - erkeklere ve aşktan öfkeye kadar birçok konu mevcut kitapta. Yazım ve imla hataları dolayısıyla kitabın kapağını bile açmak istemediğim zamanlar olsa da filozofların ve düşünürlerin Denemeler'i neden başucu kitabı yaptıklarını anlayabiliyorum. Uzun süreli ve aralıksız okumada yorgunluk ve baş ağrısı yapabilir, şahsen ciltler arasında farklı kitaplar okudum. Okunması kesinlikle tavsiye edilir.
Denemeler Cilt 4
6.3/10
· 26 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Sinemis Özdemir
Yazın Sanatı ve Yaratıcı Yazarlık'ı inceledi.
152 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Yazmak ve yazarlık üzerine kişisel deneyimler üzerinden oldukça açıklayıcı ve yol gösterici denemeler bulunuyor kitapta. Hepsi de farklı tarihlere ait ancak mesaj aynı; yaz. Kendinden yola çıkarak yaz. Hayal gücünü de kullan tabi ki ama senin hayal gücün, senin yaşadıkların, senin gördüklerin ve daha da önemlisi senin yorumların, senin algılama biçimin, senin sevgilerin, senin korkuların, senin nefretlerin, senin kinin, senin yazın olsun. Ray Bradbury gibi bir yazarın kendi deneyimlerini, başarısızlıklarını, çabalamalarını, yazma rutinini okumanın tadı da bi' ayrı tabi ki. Yazma hayali olanlar için masa lambası niteliğinde bir kitap.
Yazın Sanatı ve Yaratıcı Yazarlık
OKUYACAKLARIMA EKLE
5