Huxley , Ada'da Batı'nın bilimsel-teknolojik üstünlüğüyle Doğu'nun bilgeliğini ustaca kaynaştırırken, özgür ve mutlu bir yaşamın çıkış noktası olarak bu sentezi gösterir. Düşsel ada Pala'da bireyler sınırsız bir düşünce özgürlüğü içinde yaşarlar; yeteneklerini ve yaratıcılıklarını alabildiğine geliştirme şansına sahiptirler. Mutluluk da bu sınırsız özgürlükten kaynaklanır. Savaşların, kişisel ve toplumsal yıkımların, demografik baskının, amansız rekabetin, yeryüzünü çılgınca saran tüketim tutkusunun, yozlaşan insani değerlerin yol açtığı kozmik umutsuzluğun karşısına umudu, barışı ve sevecenliği koyar Huxley Ada'da. Budist Palalılar için asıl amaç, gerçek dünya ile kendileri arasında duyular yoluyla uyumlu bir ilşki kurmaktır. Beş duyunun yarattığı sınırsız algılama biçimleri insanın benliğini aşmasını sağlar. Bu yüzden, sevişme töresi el üstünde tutulur Pala'da. '... Ada belki de Huxley'in en karamsar yapıtıdır. Hırsın, kitlesel iletişimin, petrole doymak bilmeyen taşımacılığın, nüfus artışının, yerleşik düşmanlıkların yoğunlaştığı bir dünyada, Pala'da, özgürlük ve mutluluk vahası'nda yaşayan barışçı ve işbirlikçi bir toplumun var olma şansının ne kadar az olduğunu gösteren Huxley'in keskin gözlemini yansıtır...'
Yazar:
Aldous Huxley
Aldous Huxley
Çevirmen:
Seniha Akar
Seniha Akar
Tahmini Okuma Süresi: 8 sa. 54 dk.Sayfa Sayısı: 314Basım Tarihi: 1999Yayınevi: Ayrıntı YayınlarıOrijinal Adı: İsland
ISBN: 9789755392677Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
314 syf.
·
Puan vermedi
Huxley’in Ütopyası “Ada”
Dile benden ne dilersen! Bir dilek hakkınız var, ne dilerdiniz? Bekleyin, şöyle bir gözünüzü kapatın, içinde yaşadığınız, uyum sağladığınız Düzen’i bir düşünün. Paranın yegane ve en esas güç olduğu dünyadayız. Zenginlerin; sahibi olduğu -oysa bir kez doğduysak, doğal olarak bizim de ortakçı ve en az kendileri kadar haklara sahip olmamız gereken-
Ada
AdaAldous Huxley · Ayrıntı Yayınları · 1999712 okunma
Reklam
314 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Dış dünyadan kendilerini izole etmiş yaşamlarını bilim ve budizimle harmanlamış Pala halkının öyküsü. Eğitimleri, aile kavramları, çocuk yetiştirme teknikleri, cinsellikleri hep bu iki kaynak referans alınarak geliştirilmiş. Ada halkı makineleşmeyi reddetmiyor, ama insan mutluluğu ve özgürlüğünü bunun üzerinde tutuyor, tüm yaşamlarını doğayla bütünleşerek kurmuşlar, doğayla barışık değil de doğanın bir parçası gibi, herhangi bir ağaç gibi yaşıyorlar. Çok ilginç, olabildiğince basit ve akılcı yasaları var. Din,milliyet,ideoloji kavramları yok, böylelikle hırs, karmaşa ve kazanma içgüdüsü de olmuyor. Okurken bile huzurlu hissetirdi bana, içinde bulunduğumuz dünyanın karmaşıklığına bir panzehir olarak sunulmuş gibi.
Ada
AdaAldous Huxley · Ayrıntı Yayınları · 1999712 okunma
314 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Edebiyatta ada temasını işlemiş, güzel romanlardan biri..Modern denilen fakat kokuşmuş dünyaya bir başkaldırı, bir sistem önermesi yapılmış..
Ada
AdaAldous Huxley · Ayrıntı Yayınları · 1999712 okunma
314 syf.
5/10 puan verdi
Öncelikle bu kitap beni, Cesur Yeni Dünya kadar içine çekip sarsmadı. Cesur Yeni Dünya'yı bir günde nefessiz okumuştum.. Bu kitapta, Cesur Yeni Dünya hazzını alamama sebebimin, Budizm ve doğu dinleri hakkındaki ilgisizliğim ve bilgisizliğim olduğunu düşünüyorum. Kitap çoğu kısımda Budizm'in bakış açısıyla dünyayı ve insanları yorumluyor, Budizmi aktif olarak işliyor. Özellikle "Ada"nın hikayesini, "Ada"nın yaşam ve kültür hayatını, eğitim sistemini öğrenirken bunu çok yoğun hissediyorsunuz. Dediğim gibi, benim Budizm hakkında pek fazla, hatta neredeyse hiç bilgim olmadığından, kitabın bazı yerleri çok havada kaldı ve sıkıldım. Sonuçta büyük bir kavram bilgisi gerekiyor kitabın bakış açısını yakalayabilmek için. Her ne kadar kelimeler Türkçeleştirilmiş olsa da, bu kelimelerin ifade ettiği dinsel anlam, okunulan ve anlaşılandan öte oluyor. Bir de, yabancı kaynaklı eserlerde genel olarak Hristiyanlıktan ve Batı kültüründen kaynaklı kişilere, olaylara, ifadelere çok yer verildiği için, kitabı anlayabilmek maksadıyla sıklıkla sözlük kullanmam gerekti. Bu da hızımı düşürdü, ilgimi azalttı. Ama eğer Budizm ve Hristiyanlık hakkında bilginiz varsa, Batı kültürü ve kişilerine ilgiliyseniz keyifle okuyabileceğiniz bir kitap olabilir. Yazarın hayal ve yorumlama gücü, çıkarımları, dünyaya ve eylemlere yüklediği anlam her zamanki gibi oldukça vurucu çünkü..
Ada
AdaAldous Huxley · Ayrıntı Yayınları · 1999712 okunma
Reklam
314 syf.
·
Puan vermedi
Bir Cesur Yeni Dünya kitabı kadar güzel olmadığini düsündügüm kitaptır. Kitap distopya grubuna girmektedir. Huxley'nin kaleminin ve hayalinin sınirları tahmin edilemez ama ben de çok da mukemmellik hissi uyandırmayan kitaptır.
Ada
AdaAldous Huxley · Ayrıntı Yayınları · 1999712 okunma
314 syf.
4/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Cesur Yeni Dünya' yı çok beğenerek okumanın hevesiyle aldığım ama hayal kırıklığı yaşadığım kitap. Huxley'nin ütopyası ideal toplumu anlatıyor anlatmasına ama orada bile insandaki yıkıcılığı vurguluyor. Meraklısına...
Ada
AdaAldous Huxley · Ayrıntı Yayınları · 1999712 okunma
314 syf.
4/10 puan verdi
·
16 günde okudu
Konu oldukça ağır ilerliyor, okurken beni baya yoran bir kitap oldu. Yine de tavsiye edilebilecek nitelikte, zaman zaman yarıda bırakmak istediğim ama yinede sonunu merak ettirdiği bir roman oldu
Ada
AdaAldous Huxley · Ayrıntı Yayınları · 1999712 okunma
314 syf.
·
Puan vermedi
·
5 günde okudu
Kısa ve öz olsun, Savaşların, kişisel ve toplumsal yıkımların, demografik baskının, amansız rekabetin, yeryüzünü çılgınca saran tüketim tutkusunun, yozlaşan insani değerlerin yol açtığı metamorfoz yaklaşımlarla ele alıp umutsuzluğun karşısında umudu ortaya koyuyor.
Ada
AdaAldous Huxley · Ayrıntı Yayınları · 1999712 okunma
Reklam
314 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
43 günde okudu
Adaya ajan olarak giden ölü sevici (gazeteci) Will Farnaby tanışma ve bilgi alma sürecinde adayı düşünce ve işleyiş sistemi olarak ilgi çekici bulmasıyla süreç başlıyor. Aslında bir kaçış öyküsü gibi düşünülebilir, bunu sonlara doğru anlıyorsunuz. Aldığı bilgileri özümsedikçe kendini adaya ait gibi hissedip onu bozma yerine koruma gayreti sunan bir ajana dönüşme süreci.. Genel olarak son bölüm dışında ağır gittiğini söylenmişse de buna katılmadım..Son bölümü anlayabilmek için öncesini iyice okumamışsanız kitaptan alacağınız zevk sınırlı olacaktır.. Son 2 bölümde Brandenburgische Konçertosunu dinlemeyi tercih ettim biraz içine gireyim diyerek ve daha hoş oldu diyebilirim. Sonu bir çeşit uyanış gibi görünüyor ama kabusa uyanış demek daha doğru olur.. Yazarın okuduğum ikinci kitabıydı, ilki Cesur Yeni Dünya ile bu kitaba hazırlık yapmış gibi oldum,öncesinde de sonrasında da okuyarak yazarın bakış açısı hakkında dünya görüşü hakkında sağlam noktalara temas edilebiliyor..
Ada
AdaAldous Huxley · Ayrıntı Yayınları · 1999712 okunma
314 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 günde okudu
Ada'da, yazar, Endonezya takımadaları yöresinde, gerçek haritalarda olmayan düşsel bir adayi yani Pala'yı anlatır. Pala'da çizilen düş ülkede, toplumun bireyleri, mutluluğa bilimsel bir güdümle koşullanmış değillerdir. Mutlulukları alabildiğine özgürlüğe dayanan Pala toplumu, dış dünyaya kapalı bir toplum olsa da eğitim konusunda , dünya devletlerinden farklı bir eğitım sistemiyle, teknolojik olarak gerekmeyen bilgiler yerine mutlulukları için gerekenleri öğrenmek üzerine kurulmuştur. Pala'daki petrol, altın ve bakır kaynakları komşu devletlerin iştahını fazlasıyla kabarttığı için, bu ülkedeki kaynakları ele geçirmenin yolunun , Pala halkını teknoloji ile tanıştırmak ve tüketim toplumuna dönüştürmekten geçeceğini bildikleri için yeni başa geçicek Raca'dan başlayarak işe girişirler... Günümüz dünyasında kuvvetli devletlerin, var olan kaynakları kullanmak için mutlu toplumlara nasıl müdahale edip, onları sömürdükleri ve fakirleştirdiklerini rahatlıkla görebiliyoruz. Kitapta anlatılanlar ise, bu mutlu toplumun nasıl kurulduğu ve korunmaya çalışıldığını anlatıyor. Keşke böyle bir ada olsa ve ben de orada yaşasam dedim kitabı okurken. Bakalım siz de aynı şeyi düşünücekmisiniz. Keyifli okumalar..
Ada
AdaAldous Huxley · Ayrıntı Yayınları · 1999712 okunma
·
Puan vermedi
Uzaktan seviyorum seni kokunu alamadan, boynuna sarılamadan yüzüne dokunamadan sadece seviyorum öyle uzaktan seviyorum seni elini tutmadan yüreğine dokunmadan gözlerinde dalıp dalıp gitmeden şu üç günlük sevdalara inat serserice değil adam gibi seviyorum öyle uzaktan seviyorum seni
Ada
AdaAldous Huxley · Ayrıntı Yayınları · 1999712 okunma
314 syf.
6/10 puan verdi
budizm ağırlıklı bir kitap
Cesur yeni dünyayı beğendiğim için okumuştum ancak kitap çok fazla bilgiyle boğulduğu için bir süre sonra sıkıldım. Çünkü ben budizmin pratiğiyle ilgili bir kitapla karşılacağımı hayal edememiştim, elbet bahsi geçiyordu ancak kitabın çok büyük bir kısmı gerçek budizm ritüellerinden oluşuyordu. Sadece adanın sonuna ne olacağını merak ettiğim için okumayı sürdürdüm hatta birkaç sayfa atladım. Bir yerden sonra bilgiler beni boğdu, adadaki herkesin fazla bilinçli olması biraz gerçekdışı geldi yine de kitabın geri kalan kısımlarıyla ilgili özellikle adanın politik sorunlarından dersler çıkardım.
Ada
AdaAldous Huxley · Ayrıntı Yayınları · 1999712 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.