Yaratıcı Tür (Fikirler Dünyayı Nasıl Yeniden Yaratıyor)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.803
Gösterim
Adı:
Yaratıcı Tür
Alt başlık:
Fikirler Dünyayı Nasıl Yeniden Yaratıyor
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051980850
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Domingo Yayınevi
“Gerçekleri öğrenir, kurguyu üretiriz. Olanı kavrar, olabilecekleri düşleriz.”

İnsan dünyanın yeni versiyonlarını yaratıyor, hem de her gün. Yenilik üretme yeteneğimizin canlılar arasında eşi benzeri yok. İnekler koreografi hazırlamıyor, sincaplar ağaç tepelerine ulaşmak için asansör inşa etmiyor, timsahlar sürat motorları tasarlamıyorlar. Bizler ise, binlerce yıl önce meydana gelmiş bir evrimsel ince ayar sayesinde, deneyimlerimizi özümseyip onlardan “şöyle olsa ne olur”lar türetebiliyoruz.

Ünlü nörobilimci David Eagleman ve besteci Anthony Brandt şu sorunun peşine takılıyor: İnsanlığın yaratma becerisi ve güdüsünün temelinde yatan şey nedir? Zihnimizdeki yaratıcı yazılım nasıl çalışıyor, ona neden sahibiz ve bizi nereye götürüyor? Yaratıcı Tür, Picasso’dan konsept arabalara, şemsiyelerden Ay’a seyahate, eğitim sistemimizden ketçap şişelerine kadar uzanıp yaratıcı zihni mercek altına alan etkileyici bir yolculuk. Nörobilimdeki en yeni bulgulardan faydalanarak sahip olduğumuz bu derin, gizemli ve en önemli insan becerisinin temel işleyişini ilk kez böylesine görünür kılıyor ve hepimiz için daha yaratıcı bir geleceğin kapılarını aralıyor.

“İnsan yaratıcılığına görseller eşliğinde bir yolculuk… Zihnin işleyişine ilgi duyanlar mutlaka okumalı.”

- Wired -

“Ağzı açık bıraktıracak kalitede... Deha kalitesinde.”

- Geoff Dyer, Observer -
304 syf.
·5 günde·6/10 puan
Her şey değişir, gelişir, farklılaşır. Yenilikler, buluşlar, icatlar çoğunlukla geçmişin akümülasyonuyla farklılaşmıştır; faydalı yönleri alınmış, faydasızlar elenmiştir. Bu kitapta da hayattan çeşitli örneklerle yaratıcılığın aşamaları, gelişimi ve yeniliklerin ortaya atılmasının toplum tarafından kabulüne değinilmiş.
* * *
Bükme, parçalama ve harmanlama teknikleriyle beyin yaratıcılığını geliştirir. Her şey her zaman değişime ve yeniliğe açıktır, bunu unutmamak gerekir. Okulda öğrencileri, şirketlerde çalışanları teşvik ederek toplumda yenileşmeyi hızlandırırız ve toplum hızla kendini geliştirir.
* * *
Kitapta verilen örnekler güzeldi ama bu örnek verme olayının abartıldığını düşünüyorum zira yazarlar kendi düşüncelerini belirtmemiş gibi hissettim. Ayrıca bilim kitabından çok kişisel gelişim kitabı okuyormuş gibiydim. Bilimsel dilden uzak, herkes tarafından anlaşılır bir dilde yazılmıştı. 1edebiyat1bilim1film okuma grubumuzun Ocak ayı bilim kitabıydı. Grupça okuyor olmak güzel bir deneyim sundu.
%49 (147/304)
·6/10 puan
Daha önce David Eagleman’ın Beyin adlı kitabını da okuduğum ve beğendiğim için bu kitabı okumaya başlamıştım. Beyin kitabında anlatım şekli çok daha bilimseldi ve yapılmış deney ve çalışmalardan örnekler içermesi konuyu kavratıyordu.

Bu kitapta ise yazar sanat ve teknolojik gelişmeler üzerinden konuyu anlatmaya çalışmış. Her ne kadar kitaba başladığımda yapılan karşılaştırmalar ve verilen örnekler ilgimi çekse de maalesef kitaba olan ilgimi gitgide kaybettim.

“Yaratıcı Tür, Picasso’dan konsept arabalara, şemsiyelerden Ay’a seyahate, eğitim sistemimizden ketçap şişelerine kadar uzanıp yaratıcı zihni mercek altına alan etkileyici bir yolculuk.”

İnsan beyninin “yeni”yi üretme çabası ve kullandığı algoritmalar büyük çoğunlukla bir sanat eseri ve bilimsel/teknolojik gelişmeler üzerinden aktarılmış. Fakat bu örneklerin sayısı ve uzunluğu o kadar fazlaydı ki çoğu zaman konudan koptum; beyinden ziyade o sanat eserinin nasıl ortaya çıktığıyla ilgili bilgilendim diyebilirim.

Sonuç olarak dönüp baktığımda örneklerin çoğu hafızamdan silindi bile. Ama kitabın asıl konusu olan insan beyninin yeniyi üretmesi hakkında bilimsel anlamda derin bir şekilde bilgilendiğimi söyleyemeyeceğim.
304 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10 puan
Kitap iki farklı dünyaya ait olaylarla başlıyor; sanat ve bilim.
Bu yönüyle beni etkisi altına alıp metnin içine kolay bir dalış yapmamı sağladı. Olayın bir ucunda sanatın mihenk taşlarından Picasso var diğer uçta ise NASA.
Ne alaka diye düşünebilirsiniz ama Eagleman bu iki olguyu oldukça başarılı bir biçimde harmanlayıp bize sunmuş.
Kitabın görsellere epey bir yer vermesi hem sanat alanında, dijital alanda hem de bilim, kültür alanında bizlere her daldan görsel şölen sunuyor.
Derken kitap ne yazık ki okudukça yavaş yavaş etkisini kaybetmeye başladı bende (bazı kısımları hariç olup, tamamen subjektif olarak yaptığım bir yorumdur. Kitabı almamak gibi bir düşünce çeltiği zihninize atmak istemem️) . Çünkü bilim özellikle beyin alanında yapmış olduğum okumalar beni daha çok heyecanlandırıyor. Kitaba dönüp baktığımda ise birçok buluştan bahsediyor. Elektirik süpürgesinden tutun aklınıza gelebilecek başka bir eşyaya kadar (bunların mucitlerini ve ortaya çıkış öykülerini anlatıyor olması bakımından da değerli olduğunu düşünüyorum. Kitapta çoğu icatın altını çiziverdim ; olur da bir gün lazım olursa Eagleman’ın kapısını yeniden çalmak için️).
Kitabı aldığımda ki beklentimle kitabın içeriği uymamış olduğu içindir belki bu okumanın etkisinin azalması bende.
Aldığımda yaratıcılığın insan fizyonomisinde nerelerde olduğu, beyinle ilişkisi gibi daha spesifik konulara değineceğini varsayıyordum.
Kitabın dili ise oldukça akıcı, okuru sıkmıyor, ağır bir dil veya ağır terminoloji içermiyor. Hatta oldukça entelektüel bir kitap. O yüzden alın okuyun️
304 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Eagleman'ın Incognito ve Beyin kitabından sonra okuduğum 3. kitabı. Eagleman insanın yaratıcı özelliğine bilim perspektifinden bakarken diğer yazar Brant sanat perspektifinden bakmaktadır. Kitabın ilk bölümlerinde sanki tekrara düşmüş hissine kapılamam rağmen bence son bölümlerde gerçekten okumaya değer diyebileceğim konulara değindi.
304 syf.
·4 günde·10/10 puan
Beyin-Senin Hikayen kitabı ile tanıştım yazarla.
Bilimsel bütün gerçekleri belgeli bir şekilde çok yalın bi dille aktarıyor okuyucusuna.
Bilime ilginiz var ama anlamamaktan korkuyorsanız kesinlikle David Eagleman başlangıç yazarınız olabilir.

#1
edebiyat1bilim1film kitap okumaları kapsamında bu ay ki bilim kitabımız Yaratıcı Tür idi.
Yazar genelde insanların keşifleri üzerinde durmuş bir çok bilim insanının kazandırdığı yenilikleri, bu yeniliklerin tarihçesini paylaşmış.
Benim en çok ilgimi kazanan taraf bir çok buluşun defalarca deneme sonucu çözüme ulaşmasıydı. Özellikle ‘asansör’ün tarihçesini keyifle okudum. Hatta bir kıssadan hisse paylaşılır bizlerle ‘sonucu değil, çabayı övün.’

Ve en sonunda eğitim alanına parmak basıyor yazar. Yaratıcılığın öneminin eğitimde olduğunu vurguluyor. Sanat ve yaratıcılık ile sorunlu bir okulun tercih edilebilecek bi okul haline nasıl geldiğini de anlatıyor.

Kitabı çok beğendim. Bilim,sanat,teknoloji gibi alanlarda ki yeniliklerin bu denli keyifli anlatımı harikaydı.

Okunmalı,anlamalı,uyarlamalı...
304 syf.
Yazardan okudugum 2.kitapti. Ben sevdim, bilim ve edebiyattan hoslanan herkesin de sevecegini umuyorum.Okumanizi tavsiye ederim, yazarin diger kitaplariyla devam edecegim
304 syf.
·10 günde·8/10 puan
Bilim okumalarına yeni başlayacaklar için iyi bir kitap. Dili anlaşılır, bol örnekli ve görsellerle zenginleştirilmiş, genel anlamda beğendiğim bir kitap oldu. Gerçi bir kitap çok satanlar kategorisinde ise okuyup okumama kısmında kararsız kalıyorum ama okuma grubumuzun tavsiyesiydi.
Bazı yerlerde fazla örnek verilmesi beni bunaltsa da bu örnekler dikkatimi canlı tuttu.

Kitap iki yazarın kaleminden çıkıyor biri sanatçı biri bilim adamı. Haliyle sanat ve bilim harmanlanarak güzel fikir alışverişleri ile yazıldığı belli oluyor.
Bu durum okuyucuya da yeniliklere farklı bir perspektiften bakma olanağı sunuyor.

Şunu da söylemiş olayım kitabın basım kalitesi görselleri ve yazı tipi-boyutu gerçekten çok iyiydi. Hafiften bir bilim dergisi havası da vardı sanki.

Yazarlardan Davıd EAGLEMAN 'ın BEYİN kitabı ve belgeseli de güzel bir kaynak merak edenler için.

Bol okumalı iyi haftasonları herkese...
304 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yaratıcı tür kitabıni kitapdunyamla beraber okuduk.kitaba başlamadan önce yaratıcı beyin belgeselini izleyerek kitabi ve yazarının anlatımını görmek istedim.acikcasi bilimsel terimlerin çok fazla olmasından korkmuştum ama belgeselde David Eagleman'in anlatımı o kadar güzeldi ki rahatladım.Kitap her insanın anlayabileceği bir seviyede ve görsellerle desteklenmiş (bilim kitabında olması gerektiği gibi). Yaratıcılığın beyinsel aşamaları, yaratıcı düşünme yapısını ve yaratıcılığın gelişmesi için gerekli olanları yazmış.
Betondan,robotlara,resimlerden,bestelere,asansorlerden, uçaklara hepsinin bir hikayesi var.
yaratici okul kısmı her okulda olması gereken bir eğitim.
Şair Goethe nin dediği gibi: çocuklarımıza bırakmayı umabilecegimiz yalnızca iki kalıcı miras vardır.bunlardan biri kökler diğeri de kanatlardir.(kitaptan alıntı)
Ben kitabı sevdim
304 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10 puan
İnceleme yazısı birkaç ay sonra yazılıyor ama olsun.

Öncelikle kendisi hayran kaldığım bir kitap oldu. Hem yayınevinin baskısı, punto büyüklüğü, sayfa genişliği, resimler, çeviri vb güzel olması hem de bilim ve sanatın uçuk noktalarından yakalanıp birbiriyle bağdaştırılması, konunun akıcı işlenmesi, ilginç bilgilerin olması kitabı harika kılıyor.

Okuması hem eğlenceli hem de çok hızlı. Sanırım okuduğumda beni mutlu eden, yaşama isteği uyandıran bundan başka çok az kitap oldu.

Özellikle yaratıcı süreç hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere bu kitapla birlikte okumasını önerebileceğim Yaratma Cesareti "Yaratma Cesareti" adlı kitap var.

Okumayı düşünenlere tereddüt etmemelerini, hatta mümkünse ertelemeden okumalarını öneririm.

Okuyacaklara şimdiden keyifli okumalar.
304 syf.
·20 günde·6/10 puan
Zevk alarak okumadığım bir kitap oldu ne yazık ki. Yazarın okuduğum önceki kitabından çok keyif almıştım ama bu kitabı okurken biraz sıktı diyebilirim. Aslında özeleştiri yapmak gerekirse benim ilgimin olmadığı konular hakkında yazıldığı için de keyif almamış olabilirim o yüzden kitabı bağışlamaya karar verdim belki benden daha çok anlam çıkaracak birisine denk gelebilir. Umarım gelir...
304 syf.
·Beğendi·6/10 puan
Öngörebilmek her ne kadar biz fanilerin çoğuna güven hissi verse de "beyin" heyecan arıyor, buluyor da, Zira tekrardan kaçınma, okumanın başında da anlatılan gibi kültürümüzün temeli. Örneğin; tarihin tekerrürden ibaret olmadığı, en fazla kafiye oluşturduğu tespiti keyifli idi. Sanıyorum ki yenilik mecburi.

Parçalama bölümünde ifade edilmiş: usta Picasso'nun şah eseri 'Guernica'. Bölümün anlatımına şık bir görsel uygunluk. (Sayfa 75)

Ve Shakespeare..
Ustaların ustası, çağların ötesi. Tüm eserlerini okuyan, birkaçını sahnede izleyen biri olarak herhangi bir türde yazılmış herhangi bir okumada ismiyle karşılaşmak sanki beni sarsıyor, heyecanlanıyorum. Aksi mümkün değil gibi. "Yaratıcı Tür" de beni en çok düşündüren gün gelir de; Shakespeare' in bize heyecan veren, güldüren, ürküten muhteşem karakterleri bir gün köhne gelmeye başlarsa. Bunların yerine klonlama, yapay zeka, sanal gerçeklik gibi mevzulara aşerersek. Ne olur? İyi ki hala Venedik Taciri, Hamlet, Fırtına, Macbeth, Othello çok kıymetli ve anlamlı. Yazar der ki;" Yaratıcı ürünler söz konusu olduğunda, ebedi dediğimiz şeylerin bile bir son kullanma tarihi vardır." Buna katılmıyorum, "ebedi" anlamını üzerinde taşır, Macbeth her zaman kendi sonunu kendi hazırlayacak ve tarih tekerrürden ibaret olmasa da hayatın kafiyesi bize gülümseyecek.
304 syf.
Bilgiye doyuran, geliştiren bir kitap. Başladığınızın sonucuna nasıl inandıysanız o olur.Yaratıcılık, birtakım şeyleri birbirine bağlamaktır. Şöyle olsa ne olurları düşünmek bir hayal gücü egzersizidir. Başkalarının beyinleri, yaratıcılığa yönlendiren itici gücü harekete geçiren bir etkendir. Seçenekleri çoğaltın yaratıcı sürecin temel taşlarından biridir. Sırada ne var? Keşfi kullan. Beynin en yaratıcı olduğu zamanlar, güvenceyi sürprize, alışılmışı bilinmeye feda ettiği zamanlardır. Geçmişi sıçrama tahtası olarak kullanın. Çocuklarımıza kökler ve kanatlar bırakabiliriz. Fikirler çevremizi sarmış olan şeylerin bükülüp, parçalanıp, harmanlanmasıyla belirecek. Dünyayı yeniden kurmaya başlayacak. Allah’ın tasarımlarına hayretinizi arttıracak olan bu kitap hayal gücünüze, merakınıza, inancınıza, bilginize ve sevginize katkısı büyük olacak. Hayreti çok olsun.
Umut, yaratıcı spekülasyonun bir biçimidir: Dünyayı olduğu gibi değil, olmasını istediğimiz gibi hayal ederiz. Farkında bile olmadan, yaşamımızın büyük bir parçasını varsayımsal dünyada geçiririz.
“...Bizler yiyeceklerimiz için tarifler uydurur, sürekli değişen bir modanın etkisiyle giyinir, incelikli nidalarla birbirimize seslenir, habitatlar arasında kendi tasarladığımız kanat ve tekerleklerle seyahat ederiz. Yaşamımızın hiçbir yönü, yaratıcılık ve zekadan muaf değildir.”
“Aşinalık beraberinde ilgisizliği getirir; tekrar baskılaması devreye girer ve ilgimiz zayıflar. Eşler arasındaki ilişkinin sürekli olarak ateşlenmeye gerek duyması bundandır. Tekrar tekrar duyduğunuz bir fıkraya bir süre sonra gülmemeniz bundandır.”
"En büyük zayıflığımız, pes etmektir. Başarıya götüren en kesin yol ise bir kerecik daha denemekten geçer."
"Birlikte yeni olasılıklara yelken açacak ve geleceğimizin hikayesini yazacağız. Şimdi tek yapacağımız, bu kitabı kapatıp dünyayı yeniden kurmaya başlamak."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yaratıcı Tür
Alt başlık:
Fikirler Dünyayı Nasıl Yeniden Yaratıyor
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051980850
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Domingo Yayınevi
“Gerçekleri öğrenir, kurguyu üretiriz. Olanı kavrar, olabilecekleri düşleriz.”

İnsan dünyanın yeni versiyonlarını yaratıyor, hem de her gün. Yenilik üretme yeteneğimizin canlılar arasında eşi benzeri yok. İnekler koreografi hazırlamıyor, sincaplar ağaç tepelerine ulaşmak için asansör inşa etmiyor, timsahlar sürat motorları tasarlamıyorlar. Bizler ise, binlerce yıl önce meydana gelmiş bir evrimsel ince ayar sayesinde, deneyimlerimizi özümseyip onlardan “şöyle olsa ne olur”lar türetebiliyoruz.

Ünlü nörobilimci David Eagleman ve besteci Anthony Brandt şu sorunun peşine takılıyor: İnsanlığın yaratma becerisi ve güdüsünün temelinde yatan şey nedir? Zihnimizdeki yaratıcı yazılım nasıl çalışıyor, ona neden sahibiz ve bizi nereye götürüyor? Yaratıcı Tür, Picasso’dan konsept arabalara, şemsiyelerden Ay’a seyahate, eğitim sistemimizden ketçap şişelerine kadar uzanıp yaratıcı zihni mercek altına alan etkileyici bir yolculuk. Nörobilimdeki en yeni bulgulardan faydalanarak sahip olduğumuz bu derin, gizemli ve en önemli insan becerisinin temel işleyişini ilk kez böylesine görünür kılıyor ve hepimiz için daha yaratıcı bir geleceğin kapılarını aralıyor.

“İnsan yaratıcılığına görseller eşliğinde bir yolculuk… Zihnin işleyişine ilgi duyanlar mutlaka okumalı.”

- Wired -

“Ağzı açık bıraktıracak kalitede... Deha kalitesinde.”

- Geoff Dyer, Observer -

Kitabı okuyanlar 370 okur

  • Ynji
  • Cannetti
  • Yasin Uzun
  • Ramazan Loyan
  • Uğur Demirci
  • Hakan Ece
  • Şaban akbaş
  • SERGEN ARSLAN
  • foryksitu
  • Betül FIRAT

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.6 (26)
9
%17.9 (25)
8
%28.6 (40)
7
%19.3 (27)
6
%10 (14)
5
%2.9 (4)
4
%2.1 (3)
3
%0
2
%0
1
%0.7 (1)