Sergenn, bir alıntı ekledi.
2 dk. · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İzmir'in işgali herkesi kederlendirmiş ve vatan tehlikesi karşısında duygu birliği görülmüştü.

İstiklal Harbimiz - (2 Cilt Takım), Kazım Karabekir (Sayfa 39 - YKY)İstiklal Harbimiz - (2 Cilt Takım), Kazım Karabekir (Sayfa 39 - YKY)
Sergenn, bir alıntı ekledi.
4 dk. · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Dedim ki: "Bu halk Ermenileri buraya sokar mı? Yediden yetmişe kadar istiklal harbi yapmağa yemin ediyorlar."

İstiklal Harbimiz - (2 Cilt Takım), Kazım Karabekir (Sayfa 35 - YKY)İstiklal Harbimiz - (2 Cilt Takım), Kazım Karabekir (Sayfa 35 - YKY)
Sergenn, bir alıntı ekledi.
6 dk. · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Aynı zamanda aşiret tensikatını yaptım. Harb-i Umumi'de emrimde bulunan Aşiret alay kumandanlarını celb ile açıkça bunlara Kürtlük meselesinin neticesinin Kürtleri Ermenilere mahvettireceklerini anlattım.

İstiklal Harbimiz - (2 Cilt Takım), Kazım Karabekir (Sayfa 24 - YKY)İstiklal Harbimiz - (2 Cilt Takım), Kazım Karabekir (Sayfa 24 - YKY)
Sergenn, bir alıntı ekledi.
9 dk. · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Ermeni ve Rumlarla hesabımızı nasıl olsa görürüz.

İstiklal Harbimiz - (2 Cilt Takım), Kazım Karabekir (Sayfa 22 - YKY)İstiklal Harbimiz - (2 Cilt Takım), Kazım Karabekir (Sayfa 22 - YKY)
Sergenn, bir alıntı ekledi.
10 dk. · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Avrupa'ya, Amerika'ya yalvarmak hastanın başında mersiye okumaktır.

İstiklal Harbimiz - (2 Cilt Takım), Kazım Karabekir (Sayfa 19 - YKY)İstiklal Harbimiz - (2 Cilt Takım), Kazım Karabekir (Sayfa 19 - YKY)
Sergenn, bir alıntı ekledi.
11 dk. · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Rumlar kırk ellişer kişilik çete halinde kasabaya kadar tehdide başlamışlar. Son günlerde bir kaç İslam çetesi de çıkmış.

İstiklal Harbimiz - (2 Cilt Takım), Kazım Karabekir (Sayfa 19 - YKY)İstiklal Harbimiz - (2 Cilt Takım), Kazım Karabekir (Sayfa 19 - YKY)
Sergenn, bir alıntı ekledi.
12 dk. · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Yalnız şark vilayetlerinde, bilhassa Trabzon ve Erzurum'daki Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerini pek faydalı buluyordum. Senelerden beri tanıdığım, elem ve meserretlerine içlerinde iştirak ettiğim bu vatandaşları her türlü fiili harekete geçirebileceğimden ümitvardım.

İstiklal Harbimiz - (2 Cilt Takım), Kazım Karabekir (Sayfa 12 - YKY)İstiklal Harbimiz - (2 Cilt Takım), Kazım Karabekir (Sayfa 12 - YKY)
saerdem, bir alıntı ekledi.
19 dk. · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

[Bana Tanıdık Geldi-2:(]
"Korku kültüründe kendini korkulan, güçlü durumda gören ben bilincindeki kişi, dediğim dedik, öttürdüğüm düdük, bilinci içindedir. Hiç kimseye sormadan aklıma estiği gibi yapar. Kendisini eleştirenlere tahammülü yoktur, eleştiriyi kendine yönelmiş bir saldın olarak görür. Fakir olmak onun için güçsüz olmak demektir ve affedilmeyecek, hiç acınmayacak bir durumdur. Acırsan acınacak hale gelirsin, ilkesini benimsemiştir. Fakiri, güçsüzü gözünü kırpmadan ezer geçer. O her şeyi bilir. Sadece kendi gücüne güç katacak bilgiye değer verir. Bilginin kendi başına bir değeri yoktur. Kendini geliştirmek, anlamlı ve coşkulu bir yaşam gibi sözler anlamsız "laftır. İlişkide kendinin güçlü olduğunu bilir, ama güçsüze biraz yüz verirse hemen tepesine bineceklerini düşünür ve o nedenle onları asık surat ve öfkeyle uzakta tutar. Kimseye hesap vermek zorunda olmadığı için keyfidir. Yüzde yüz itaat bekler ve itaat etmeyenlere karşı zalimdir. İtaat onun için de kutsat bir değerdir ve güçsüz güçlüye koşulsuz itaat etmelidir. Kendi yaşamını keyfince yönetir ve başkalarının yaşamını yönetirken onlardan sorumluluk almaz. Çobandır ama sürüye zarar gelmesinden sorumluluk almaz, kimseye hesap vermez. Kendisinden korkan eşi, çocukları ya da çalışanları olmazsa hayatının anlamsız olduğunu düşünür ve mutsuz olur. Mutlaka ondan korkacak binlerinin olması gerekir, aksi halde ne yapacağını bilemez, zıvanadan çıkar. 260-261

Gerçek Özgürlük, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 260)Gerçek Özgürlük, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 260)
saerdem, bir alıntı ekledi.
38 dk. · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

CAN'ın [insanın] altı boyutu:
1. Ait olma-birey olma dengesi
2. Önemsenme, umursanma
3. Kabul edilme, yargılanmama
4. Değerli, vazgeçilmez olma
5. Yetkinliğine, yapabileceğine güvenilme
6. Sevilmeye, zaman ve emek verilmeye layık olma.

Gerçek Özgürlük, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 248)Gerçek Özgürlük, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 248)
Devrim, bir alıntı ekledi.
53 dk.

Mal toplayıp onu tekrar tekrar sayan, insanları arkadan çekiştirip, kaş göz hareketleriyle alay edenlerin vay haline!

Hümeze Suresi 1-2 Ayetler

İslam ve Sınıfsal Yapı, Ali Şeriati (Sayfa 108 - Fecr Yayınevi)İslam ve Sınıfsal Yapı, Ali Şeriati (Sayfa 108 - Fecr Yayınevi)