Oyunlarla Yaşayanlar Bütün Eserleri 3

8,9/10  (182 Oy) · 
480 okunma  · 
211 beğeni  · 
3.799 gösterim
Tanzimat'tan bu yana sürekli değişen politik ve toplumsal değerler karşısında tutunmaya çalışan Türk okur-yazarının kara güldürüsü. Eylemsizlikle geçmiş bir yaşamın getirdiği beceriksizlik ve gülünç olma korkusundan Atay sürükleyici bir oyun çıkarmış.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2007
 • Sayfa Sayısı:
  108
 • ISBN:
  9789754702101
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rumeysa 
 06 May 2017 · 10/10 puan

Yine bir oğuz atay ve yine çok özel cümleler.insanı hem düşündürüp hem güldüren aynı zamanda fikirleri yenileyen bir insan olan oğuz atay bu kitabı ile de aynı şekilde ön sıralarda. Daima okunması gereken bir yazar diye düşünüyorum. Tabi ki ilk olarak da Tutunamayanalar kitabı ile tanışmak gerekir

Mustafa Merthan Merdoğlu 
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tek kelime ile muazzam bir başyapıt. En sevdiğim yerli oyunlar arasında ilk üçte yer alıyor. Oyunu herhangi bir insan okuduğunda tiyatroyu çok seven bir adamın adım adım delirmesi olarak görür. Ancak benim gibi tiyatroya aşık insanlar için öyle etkileyici cümleler yazılmış ki oyunda, insanın hayran olmaması elde değil! Bu kitabı okuduktan sonra "herhalde daha güzel bir yerli oyun bulamam" demiştim ve en az bu oyun kadar güzel iki oyunla karşılaştım. Böyle güzel oyunların okunması, sahnelenmesi ve gişesinin eksik olmaması dileğiyle...

Oyunlarla Yaşayanlar benzeri kitaplar

Merve Akpınar 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Bu kitap benim okuduğum ilk Oğuz Atay kitabıydı ve bu nedenle başlarda biraz sahne geçişlerini garipsedim. Fakat insanların neden Oğuz Atay'ı bu kadar sevdiklerini anladım çünkü o kadar güzel mesajları o kadar basit yerlerde yazıyordu ki çok ince ince düşünülmüş yazılmış bir kitap olduğunu görmemek elde değildi. Açıkçası kitabı incelemeyi değilde Atay'ın yazımı ilgimi çekti. Anlatımı o kadar temiz ve düşündürücü ki hemen başka bir kitabını daha okuma kararı aldım. Atay'ın kitaplarına devam etmeyi düşünüyorum.

Mehmet Kesdal 
 16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 6/10 puan

Oğuz Atay'a bence bu kitabıyla başlanmalı.Kitap karakterlerinin tiyatrocu halleri diyebileceğimiz bir oyun kitabı.Bu kitaptan sonra inanılmaz bir çekim gücü sizi, Oğuz Atay'ın diğer kitaplarına doğru sürükleyecek.

İbrahim Koç 
 20 Nis 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Yine bir Oğuz Atay yine bir tutunma çabası ve yine ölümle sonuçlanan bir çaba. Oğuz atayın okuduğum 4 üncü kitabı ve bu 4 kitapta da sürekli ölümle sonuçlanan bir çaba yada intihar. Tehlikeli oyunlar da dile getirdiği gibi "kafam cam kırıklarıyla dolu doktor bu nedenle beynimin her hareketinde düşüncelerim acıyor" beyin tümörünün ona ne kadar acı çektirdiğini bu söz yeterince açıklıyor bize bu sebeptendir ki her halde bütün eserlerindeki ana karakterlerin sonu ölümle bitiyor yada intihar ile, yazarlar yaşarlarken anlaşılmadığı yada anlaşılamayacağı için kendini kitaba ana karakter olarak lanse ederler. Galiba Oğuz Atay da ne kadar ölmek istediğini ne kadarda acı çektiğini her kitabında ayrı karakterler ile lanse ediyor. Bu kitapta da Coşkun olarak öldü.

Bu kitabına yada oyununa gelirsek bir tiyatro sever olarak kitabı okumadım bizzat izledim şahsen. Zaten okurken Tutunamayanları ve Tehlikeli Oyunları da okuttu resmen bir oyun
2 kitap birleşimi gibi oldu bu eser yani kısaca 1 kitapla aslında 3 kitap okumuş gibi oldum...

Ülkünur ÜNAL 
30 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bazı kitaplara anılar yüklerim tuhaftır ki :) Bazıları saklamak istediğim duyguları içinde barındırır. Oguz Atay'ın bazı kitaplarını defalarca okurum bu yüzden. Bazılarını ise okumaya cesaret edemem. Tehlikeli Oyunlar mesela. Bende acıyı çağrıştırır. Her elime aldığımda bazı duygularla yüzleşirim,genelde okuyamam . :) Kaç gündür ruhumda nedense bir türlü geçmek bilmeyen bir sıkıntının tesiri vardı. Hala da var. Okuyamaz, birşey yapamaz oldum. Bu yüzden okumakta olduğum, daha doğrusu günlerdir okumaya çalıştığım kitabı yarıda bırakıp raftan Oğuz Atay'ın bir kitabını aldım."Oyunlarla yaşayanlar"... Kitap hakkında eleştiri yapmayacağım. Daha dogrusu yapamayacagım.İlk okuduğum da bu siteyi tanımıyordum. Alıntılarımı sizinle paylaşmak istedim yeniden okumuşken. Aradada duyguları sıkıştırdım. :) Okumanızı tavsiye ederim.Burada bitiriyorum. "Oyun bitti" ! :)

Abdurrahim Nalbant 
 24 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Oğuzcuğum Atay'ın okuduğum 4.kitabı. Bir tiyatro eseri olan "Oyunlarla Yaşayanlar", "Tehlikeli Oyunlar'ı " daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Eğlenceli ve bir o kadar da önceki kitaplara göndermeli bu eseri bir oturuşta okuyup, Oğuz Atay evrenini daha da genişleteceksiniz.

Üstat yine klasik sonlarından birini yapıyor. Az ama öz olan bu eseri okumanız dileğiyle.

Sevgili Oğuzcuğum Atay, tutunamıyoruz.

Zülfü Demir 
17 Şub 08:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Tanzimat'tan bu yana sürekli değişen politik ve toplumsal değerler, hedefler, ölçütler Türk aydınını kronik bir bunalıma sürükledi. Oğuz Atay'ın tiyatro eseri, varoluş sorunlarıyla boğuşanv e "tutunmaya" çabalayan ve bunu pek başaramayan okur-yazarımızın kara güldürüsü

Buğlem Öner 
08 Haz 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Oğuz Atay bu tiyatro oyununda diğer eserlerinde olduğu gibi toplumsal gerçeği ince bir alayla ortaya çıkarmis. Sürükleyici ve melodramli yazımı olmuş.

Şiirkolik 
24 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

oğuız atay'ın oyunlarla yaşayanlar kitabın'da emekli tarih öğretmeninin tiyatro yapma çabası 'dır kitapta oyunlarla yaşayanlar'a gelecek olursak benim ilk oğuz atay'ı kitabını okumuştum oda oyunlarla yaşayanlardı

2 /

Kitaptan 124 Alıntı

zeynep yıldırım 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Önce şiirden anlamı kaldırdılar, sonra müzikte melodiyi öldürdüler...Sanatı öldürdüler."

Oyunlarla Yaşayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 23)Oyunlarla Yaşayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 23)
Emine Çoban 
02 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne yazık! İnancınızı kaybetmişsiniz hepiniz!

Oyunlarla Yaşayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 13 - İletişim Yayınları)Oyunlarla Yaşayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 13 - İletişim Yayınları)
Ülkünur ÜNAL 
30 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Birden senin bir sözün geldi aklıma ve birden ölüm filan anlamını kaybetti. Birden senin yanında olmak istedim. Yalnız bunu istedim...

Oyunlarla Yaşayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 97 - İletişim Yayınları)Oyunlarla Yaşayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 97 - İletişim Yayınları)
Saim Yılmaz 
26 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ne-var-ne-yok-iyilik-sağlık oynuyorum her gün. (Zorlukla ayağa kalkar.) Hayır, hoş gelmediniz; hayır ne iyilik, ne sağlık... (Birden acıyla yüzünü buruşturur, göğsünü tutar, sandalyesine yığılır.)

Oyunlarla Yaşayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 53)Oyunlarla Yaşayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 53)
Emine Çoban 
03 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölüm sizin isteğinize bağlı değil Saffet Bey...

Oyunlarla Yaşayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 106 - İletişim Yayınları)Oyunlarla Yaşayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 106 - İletişim Yayınları)
Fatma Çatal 
09 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hayır, sizi de sevmemeliyim. Çünkü her zaman olduğu gibi hayal kırıklığı bekliyor beni. Gene gülünç olmaktan korkuyorum. İnsafsız insanlar!

Oyunlarla Yaşayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 42 - İletişim Yayınları)Oyunlarla Yaşayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 42 - İletişim Yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber