Murat Yalçın (Editör)

Murat Yalçın (Editör)İçimde Oğuz Atay İle Orhan Gencebay İkizi Yaşıyor yazarı
Yazar
Derleyen
Editör
6.1/10
99 Kişi
380
Okunma
21
Beğeni
5,5bin
Görüntülenme

Hakkında

Murat Yalçın (d. 1970, İstanbul), öykücü ve Kitap-lık dergisinin editörü. İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nü bitirdi. 1997 yılından beri Yapı Kredi Yayınlarında çalışıyor, 2000 yılından beri Kitap-lık Dergisi editörü. Aşkımumya (1995), Hafif Metro Günleri (1998), İma Kılavuzu (2003), Şen Saat (2006), Kesik Hava (2009), Kontrol Kalemi (2011), Karga Zarif (2012) yayımlanmış kitaplarıdır.
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İstanbul, 1970

Okurlar

21 okur beğendi.
380 okur okudu.
14 okur okuyor.
230 okur okuyacak.
20 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Reklam
"Babalarının mezarları başında ağlayan adamlar görürsen şaşırma, yaşları büyüktür babalarından…”
Can YayınlarıKitabı okuyacak
En büyük vakit kaybı başkalarıdır. Yalnızlığına sığınmayı bilmeyen nasıl yazacak?
Ayaküstü bir hayat kurmak, bir çırpıda portre çizen sokak ressamlarının işiydi.
Sana dayanma gücü veren, hayatına ivme katan nice çemberlerden geçtiğini düşünürsün. Babanın ölümüdür yıkımlarından biri. Duvarında bir gedik açılmıştır. Ne çok rüzgâr yemişsindir oradan.
hayat bitmeyen bir taşınmaydı, evden eve insandan insana.
Sayfa 106 - Gönül Kıvılcım, İstanbul'da Romantik Bir YazKitabı okudu
Reklam
ÖYKÜLERDEN SEÇTİKLERİM
Uzun bir süredir öykü ağırlıklı okumalar yapmaktayım. Daha önce paylaşmış olduğum bir alıntıda yer aldığı gibi (#69389465), ben de herkesin bir öyküsü, şiiri, şarkısı olması gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle okumuş olduğum 164 tane öykü kitabının içinden bana dokunan öyküleri bir ileti altında paylaşmak istedim. Bu
Varsa güzel yorumlarınız alırım:) Ödevim.(Tahlil ve analiz)..
“Savaşlar çocukları büyütür”, dedi yaşlı kadın, buruşuk ağzının kenarındaki tükürükleri silerken. “Babalarının mezarları başında ağlayan adamlar görürsen şaşırma, yaşları büyüktür babalarından…” Bu sözler, örümcek ağına takılmış bir sinek oldu, salındı kafasının köşesinde.”
Murat Yalçın (Editör)
Murat Yalçın (Editör)
Bildiğim, çadır kurulmuş uzak tepelerin, çelebi develer ile kalender geyiklerin resmedildiği duvar halılarına bakarak kestirdiğimde düşler ülkesinden dağları aşıp yattığım yere dönemediğimdir. Denize akmış hangi dere geri dönebilmiş ki?..
Murat Yalçın (Editör)
Murat Yalçın (Editör)

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
256 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
4 günde okudu
Geleninin, geçeninin, kaçanının, göçeninin çok olduğu kadim şehir İstanbul. İçinde yaşarken dertlendiğimiz, bir adım öte gittiğimizde özlediğimiz, hep ondan gitmek hayalleri kurmamıza rağmen, bir türlü kopmayı da beceremediğimiz güzel İstanbul kim bilir kaçıncı kez konu oluyor öykülere, kitaplara. Tek kelime ile muhteşem bir kitap olmuş İstanbul
İstanbul Öyküleri
İstanbul ÖyküleriNazlı Eray · İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yayınları · 202038 okunma
Reklam
106 syf.
·
Puan vermedi
Sanırım okuduğum her kitapta –değişen oranlarda da olsa- kendimi bulmam, “Her okur kendini okur” sözüyle ilişkili. Bilmiyorum, herhalde yazsam böyle bir kitap yazardım dedim okuduktan sonra. Murat Yalçın’ı –bende dahil- bilmeyenler için kitabın başına koyduğu hayat hikayesiyle tanıdım. Peki tanımadığım birinin alakam olmayan bir kitabını neden
Hafif Metro Günleri
Hafif Metro GünleriMurat Yalçın (Editör) · Can Yayınları · 201347 okunma
106 syf.
·
Puan vermedi
Kitapta gecen bir cümle kitabı çok güzel özetlemiş. "Karanlıkta yol alan hikâye karanlıkta son bulur" cümlesi kitap için tam nokta vuruşu niteliğindedir. Kitap postmodernizm tarzda yazılmış Oğuz ATAY'ın "Tutanamayanlar" romanın küçülmüş şekli gibi . Romanda belli bir olay örgüsü mevcut değil yazar kendi düşüncelerini , yaşadıklarını ve etrafında gözlemlediği olayları kendi bakış açısıyla okuyuca aktarmıştır . Alıntı yapmak için güzel bir kitap ama anlaşılması zor karmakarışık aynı zamanda olaylar arasında bağlantı olmayan herkesin kendi dünyasına göre anlamlandıracağı konusuz bir kitap .
Hafif Metro Günleri
Hafif Metro GünleriMurat Yalçın (Editör) · Can Yayınları · 201347 okunma