Serkan Karaismailoğlu

Serkan KaraismailoğluPia Mater yazarı
Yazar
8.6/10
11bin Kişi
42,6bin
Okunma
3.086
Beğeni
63,4bin
Görüntülenme

Hakkında

Lisans eğitimini 2005 yılında Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünde tamamladı. 2009 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim dalından yüksek lisans derecesini almış olup halen aynı yerde doktora eğitimine devam etmektedir ve araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Sinirbilim alanında, beyin cinsiyeti (kadın beyni – erkek beyni) başta olmak üzere çeşitli konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2009 yılında ulusal fizyoloji kongresinde en iyi genç araştırmacı ödülünü almıştır. Bir tane uluslararası kitap bölümü olmak üzere çeşitli ulusal ve uluslararası dergilerde makaleleri bulunmaktadır. Sinirbilimin son bulguları ışığında, yaşamımızı doğrudan etkileyen birçok konuda, ilgilenen herkesi; anlaşılabilir, tartışılabilir, uygulanabilir ve en önemlisi de olabildiğince eğlenceli bir şekilde bilgilendirmeyi amaçlayan “Ortapia” projesinin kurucusu ve yürütücüsüdür. Youtube platformundaki Ortapia Serkan Karaismailoğlu kimdir? sorusuna ''Kendisi çok küçükken eve gelen kadın komşuların annesine sorduğu “bugün beyin için ne yaptın?” sorusunu tümüyle yanlış anlayıp (meğerse annemin babam için yaptığı yemeği soruyorlarmış) her gün beyin ile ilgili yeni bir bilgi öğrenme çabasıyla büyümüş ama halen çocuk olan bir yetişkindir. Her şeyi yapmaya çalışıp, hiçbir şeyi yapamamış olmanın verdiği hüzün ve hazla yaşamaktadır. Doktorasını Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı’nda “beyin cinsiyeti” üzerine üzerine yapmış olup halen aynı kurumda çalışmaya devam etmektedir. “Kadın Beyni Erkek Beyni” adlı kitabı 2015 yılında çıkmıştır. Ortapia projesinin kurucusudur. 2016 yılında TÜBİTAK desteği kapsamında “fizyopia” adlı teknokent şirketini kurmuştur.'' diyerek cevap veriyor.
Unvan:
Yazar

Okurlar

3.086 okur beğendi.
42,6bin okur okudu.
1.868 okur okuyor.
16,3bin okur okuyacak.
729 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Anlama gel (:
dünyada aynı kitabı okumuş olan iki insan yoktur ..
Kalp dediğin zaten atıyor. Marifet ritmi değiştirebilende. Mary Ann Evans(George Eliot)
Sayfa 245Kitabı okudu
Reklam
Son zamanlardaki en güzel alıntı...
¶¶ Ne zaman bir kitap açıp okusan bir ağaç gülümser ölümden sonra yaşam olduğunu bilen. ¶¶
"Tohum olmanın kaderindeydi karanlık. Büyüyebilmek için gömülmek gerekiyordu."
❝ Uçmayı beceremeyenler, kanat kırmayı çok severler. ❞
Sayfa 105 - Elma Yayınevi
2024 yılı okuma grubu kitaplarımız
bidünyakitapgrubu
bidünyakitapgrubu
üyelerin oyları ile seçilen 2024 yılı okuma programımız
Savaş ve Barış (2 Cilt Takım)
Savaş ve Barış (2 Cilt Takım)
Meet: 6 Şubat salı saat 21:00
Mutlu Olma Sanatı
Mutlu Olma Sanatı
Sahilde Kafka
Sahilde Kafka
Meet: 20 şubat salı saat 21:00
Reklam

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
224 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Dr. Serkan Karaismailoğlu / Kadın Beyni Erkek Beyni Kadın ve erkeklerin olaylara verdiği tepkiler çoğunlukla farklı oluyor. Bunun sebebi beyin cinsiyeti olabilir mi? Yapılan sinir bilim çalışmalarına göre; kadın ve erkek beyninin bir çok açıdan farklı olduğu görülmüş. Olaylara karşı verilen tepkilerin ve dünyaya bakış açılarının farklı olmasının nedenlerini bilimsel bulgular ve örneklerle anlatan bir kitap #KadınBeyniErkekBeyni. Yazarımız olayları samimi ve mizahi bir dille anlattığı için okurken sürekli bir gülümseme halinde okuyorsunuz. Aralara serpiştirilmiş küçük tüyolarla sanki yazarla sohbet ediyormuş hissine kapılıyor ve bazen benim gibi kendinizi soru sorarken bulabiliyorsunuz. İlişkilerde genellikle sarfedilen “Neden beni hiç anlamıyorsun?” ya da “Seni de mutlu etmek ne kadar zor!” gibi kalıplaşmış bazı cümleler vardır. Bunların gerekçelerini öğrenmek, kadın ve erkeklerin kendi içinde hep aynı şeylere takılıyor olmasının nedenini kavramanızı ya da en azından farklı bir açıdan bakmanızı sağlıyor. Kitabın başından sonuna kadar aralarda okurlara eşlik eden bir çiftimiz de var. Onların gözünden de neye ne şekilde tepki veriyoruz, yansıtılarak ilerliyor. Beynimiz ve davranışlarımız söz konusu olduğunda dört grup insan modeli varmış. Bu gruplardan hangisine girdiğiniz, yani beyninizin cinsiyetini kitabın sonunda öğrenebiliyorsunuz. Çok keyif alarak okuduğum ve ilginç tüyolar edindiğim bir kitap oldu. Karşı cinsini daha iyi anlayabilmek herkesin okumasını tavsiye ederim. Keyifli okumalar…
Kadın Beyni - Erkek Beyni
Kadın Beyni - Erkek BeyniSerkan Karaismailoğlu · Elma Yayınevi · 20198,6bin okunma
424 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
9 günde okudu
ince zar(waauuw)
¶¶Bir Afrika kabilesinde şöyle bir söz vardır: “Köyü tarafından sevilmeyen çocuk, sonunda o sevgi sıcaklığını hissetmek için köyünü yakar.”¶¶ "İlerle" demişti adam. "Sakın arkanı döneyim deme. Sadece İlerle." Arkanı döndüğün an her şeyin bitip hiçliğin başladığı an olacaktır. " Giriş efsane değil mi sizce de? :))
Pia Mater
Pia MaterSerkan Karaismailoğlu · Elma Yayınevi · 201914,2bin okunma
560 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
8 günde okudu
✒ Yandı yandı nöronlar ! Bi' kırık beynim vardı o da kitabı okurken kül oldu. Muazzam bir beyin, bilgiyi ancak bu kadar hiç yormadan, sıkmadan, hissettirmeden sade akıcı ve merak uyandıran bir üslup ile başka bir beyine entegre edebilir. ✒ Pia Mater, Arachnoid Mater ile bağını hiç koparmadan devam edilmiş serinin son kitabına ama bu kitapta çok daha fazla bilimsel gerçeklere yer verilmiş. O kadar ki otuz yedi yıllık ömrü hayatımda hiç bu kadar bilim teorileri ile haşır neşir olmamıştım. Sağ olsun Serkan KARAİSMAİLOĞLU bilim konusunda ki cehaletimi çat çat yüzüme vurdu. Bunu da bilmiyormuşum.. Onu da mı tanımıyorsun güzelim ? " aaaa ".. " waww".. " çok ilginç" diye diye kitap bitti.. Kara cahiliyetim beni utandırdı. Ama yine pozitif yaklaşacağım olaya şükür ki öğrenmenin yaşı yok.. ✒ Çok kompleks bir yapıda olan beynimizi anlamaya çalışırken, insan denen canlının aslında ne kadar muazzam bir sistem ile yaratıldığını düşündüm yine. Yaradanın gücünü biz canlılara olan sevgisini iliklerime kadar hissettim. Ve Yaradana tekrar tekrar teşekkür ettim. Ve benim savunduğum cümlemin " Mucizeye ihtiyacım yok bir mucize olduğumu biliyorum " ne kadar haklı kurulmuş olduğunu bir kez daha teyit etmiş oldum. ✒ Velhasıl; Bilimi ve Teknolojiyi algılamakta çok zorlanan nöronlarım yüklendiği bu kadar bilgiyi ne zaman sindirir bilemiyorum.. Ama şimdi, bu muazzam seriyi okumuş olmanın verdiği mutluluğu bırakayım da uzun süre yaşasın zavallılar ;)
Dura Mater
Dura MaterSerkan Karaismailoğlu · Elma Yayınevi · 20214,958 okunma