Kadın Beyni - Erkek Beyni

9,1/10  (60 Oy) · 
104 okunma  · 
64 beğeni  · 
1.997 gösterim
Bu kitabı okuduğunuzda beyninizin cinsiyeti hakkında birçok detayı öğreneceksiniz. Kadınlar ve erkekler arasındaki farkları, karşı cinsin sizi kızdıran, güldüren hatta şaşırtan birçok tepkisinin nedenini anlayacaksınız.

Serkan Karaismailoğlu'nun bilimsel bir o kadar da mizahi anlatımıyla Kadın Beyni Erkek Beyni…

-Erkekler neden dinlemez? Acaba beyinlerimizin işitmeden sorumlu bölgeleri birbirinden farklı mı?
-Kadınlar çok mu konuşur? Kadınlardaki "dır dır" kavramı gerçek midir ve altında yatan sinirbilimsel açıklama nedir?
-"Beni hiç anlamıyorsun" sözünü duymayan erkek var mıdır? Peki, kadınlar bu isyanlarında ne kadar haklılar?
-Erkekler mi yanılıyor, yoksa kadınları tatmin etmek gerçekten de imkânsız mıdır?
-Söz konusu erkeklerin mutluluğu olduğunda kavanoz kapakları neden önem kazanır?
-Hayatın renklerini aynı şekilde mi görüyoruz? Yani dore ve lamenin aslında birer renk olduğunu bilen kaç erkek var?
-Kadınlar özel günleri asla unutmazken erkekler nasıl bu kadar kolay unuturlar?
-Bir insanın sadece parmaklarına bakarak beyni hakkında nasıl bilgi sahibi olabilirsiniz?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786055286781
 • Yayınevi:
  Elma Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Elçin 
 11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sevgili ERKEK OKURLAR, bu incelememi size ithafen yazıyorum. Annenize, eşinize, sevgilinize ya da bilemiyorum sizi "dinlememekle" "anlamamakla" suçlayan kadın her kim ise, bu kitabı ona hediye ederek uzun vadede hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Beyinlerimizin anatomik yapılarındaki farklılığı kanıtlamak üzere yapılan hummalı otopsi verilerinin tamamına yakını hoşunuza gidecek. "Sorun bende değil sendeymiş" diyebilmenize zemin hazırlayacak. Kabul edelim biz kadınlar detaycıyız ama siz böyle "Pratik Çözümleri(!)" seversiniz. Okuyun, okutun :)

MK 
24 Haz 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

N beyinle karşılaşmış olanlar bilirler. Serkan Karaismailoğlu'nun da anlatıcı olarak yer aldığı sunularından bir tanesine katıldım. Çok çok keyifli bir şekilde, ağzım kulaklarımda dinledim.Hem de anlatılanlar tamamen gerçek, fizyolojik ve sosyolojik, tam da kafamızın içindekilerle alakalıydı. -Zaten kendisi halihazırda Hacettepe Üniversitesinde "beyin cinsiyeti" üzerinde çalışıyor.- Birkaç sene sonra kitabın çıktığını görünce hemen aldım. Tanıdık birini karşılar gibiydim. Sunudakiler biraz daha genişletilip kitaba aktarılmıştı. Buna rağmen keyifle okudum. Hatta okuttum. Kitabın arkasında yapılan yorum gibi yeni bir yazarı herkesten önce tanımanın mutluluğunu yaşıyorum. Herkese anlatıyorum heyecanla. Okumanız insan davranışlarını anlama konusunda size farklı bir bakış açısı kazandıracak. Çok bilimsel, çetrefilli, sizi zorlayacak kavramlar yok merak etmeyin. Gayet sade bir dille, söyleşi tarzında yazılmış. Sonuçta makale yazmamış bizi bize anlatmaya çalışmış yazar. Yeni bir kitabı daha çıkacak. Merakla bekliyorum.

Gülümnur BEŞTEPE 
18 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın harika bir üslubu vardı. Sanki sizinle konuşuyormuş gibi anlatmış her şeyi ve çok güzel örneklerle başlamış her konuya. Aslında kitabı okumadan önce daha fantastik şeyler falan beklemiştim ben öyle olmadı. Ama farklılıkları anlatan karşı cinsi biraz daha iyi anlayabileceğiniz bir kitap. Ama sevgiliniz ya da eşinizle tartışırken bunlar aklınıza gelir mi bilmiyorum :)))

Sedâbiyât 
 20 Ara 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Brizendine'nin Kadın Beyni ve Erkek Beyni kitaplarını okuduktan sonra bu konuda Türk bilim adamları tarafından bir kitap yazılmasını istediğimi söylemiştim. Bu isteğimdeki temel sebep; bilimsel verilerin kültürler arasında farklı yansımalarını görüyor oluşumuzdu.
İsteğimin can bulmuş hali olan bu kitap, böyle bir şey istemekte ne kadar haklı olduğumu bana bir kez daha gösterdi.
Keyifle, eğlenerek okudum. Yazarına da kitabına da hayran kaldım. Bilim adamımız, edindiği bilgileri bir arkadaşı ile sohbet ediyormuşçasına anlatmış. Okura, eğlendirerek bir şeyler öğreten bu anlatımı takdir etmemek elde değil. Bu yüzden bu kitap benim için soranlara mutlaka okumalısın diye tavsiye edeceğim kitaplardan biri oldu.

Merve Kufacı 
07 Oca 17:00 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kadın ve erkeğin farklılıklarıyla ilgili okuduğum en güzel kitaptı.Beyin yapımıza odaklanışı, yapılan deneyleri anlatması, yorumdan ziyade bilim dilini kullanması, bu farklılıkların bulunuşunun tarihçesini vermesi, diğer güzel kitaplara ve hikayelere değinmesi akıcılığıyla çok beğendim.

Karden 
02 Şub 01:38 · Kitabı okudu

Kadın ve erkek arasındaki fıtrat farkını bilimsel olarak açıklayan bir kitap. Kadın ve erkeğin farklı yaradılışta olduklarını biliyoruz ama ne kadar biliyoruz? Kitabı okuduğumuzda, yok artık gerçekten mi hepsi beyinle mi alakalıymış, diyoruz.
O zaman buyrun okumaya

Bir Okur Yazar 
08 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bilimsel bilgilerin olduğu bi' kitap okurken kahkaha atılabilir, elinden kitabı bıraktığın anda merak duygularına hakim olamayıp tekrar okumaya devam edilebilirmişsin..

Beynimizin cinsiyeti biyolojik cinsiyetimizden farklı olması bence çok ilginç.

Bruce Brenda vakası ise bende filmin koptuğu yer diyebilirim..

Yeni doğmuş bi' hayvanı artık çıplak elle tutmak fikrini bırakın bir gün boyunca annesiyle kaynaşsın mantığındayım..


Okuyun ve okutun demekten kendimi alabilecek gibi durmuyorum. Okuyan herkesin başka bir pencere daha olduğunu fark edeceğine, karşımızdaki insanı anlamaya yardımcı olacağına eminim.

Elvan ÖZTÜRK 
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 30 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kendisini her alanda takip ettiğim sinirbilimci Serkan hocanın ilk kitabı.
Kitap kadın beyni ve erkek beyni olarak ayrım yapıyormuş gibi görünse de asıl anlatmak istediği hormonlar tarafından beynin cinsiyetinin belirlendiği ve duygulanımların geniş anlamda bu beyin cinsiyetinden kaynaklandığı. Zaten kitabın sonunda bilimsel araştırmaların ışığında herkes beyin cinsiyetini öğreniyor. İlginç ki kendisinin beyin yapısı kadın çıkıyor

Cihat Özgüncü 
27 May 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

3-4 yıl önce bu kitabın yazarı Dr.Serkan beyin Dr.Sinan Canan'la birlikte hazırladığı nBeyin sunumuna katilmistim. Daha sona rock yıldızları gibi beraber Türkiye turnesine cikmislardi. Ve her sunumlarinda dogal olarak ellerinde bulunan sunuya sadık kalmışlardi. Kitabın espriside tam olarak bu. Serkan bey sunumunu text haline getirip, cümlelerin yerine, vurgularına, hatta esprilerine bile dokunmadan aynen basılı hale getirmesi bu kitabı olusturmus. Gayet anlaşılır ve tam olarak popüler kültürün iştahla tüketebileceği bir eser ortaya cikmis. Içine birazda bilimsellik süsü verilince inandırıcılık artirilmis. Yalniz her iki cinsiyet arasındaki fark Serkan beyin anlattığı kadar dramatik degil. Elbette belli başlı farklar olması doğal ancak bu farklılıklarin bu kadar keskin sinirlarlamalara tabi tutulmasını doğru bulmuyorum. Her iki cinsiyette de beynin aynı bölgelerinin ayni is icin evrildigi dusunuldugunde yani bir beyne hem makroskopik hem mikroskopik bakarak cinsiyetinin belirlenemeyecegi dusunuldugunde dediğim daha net anlasilacaktir.

™ Parende 
 26 Eki 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi

Hocamın kitabını hala okuyamayışıma üzülüyorum. Kendisiyle kadın beyni erkek beyni seminerinde tanışmıştık. Okuyamadan ikinci kitap çıktı. Seminerde müthiş bir lezzet almıştık.
.....
Kitabı bugün okumaya başlıyorum. Bana göre her kitabın okunmak için bir zamanı vardır. Serkan hocamla tanışma gününün üzerinde nerdeyse 20 ay sonra vaktinin geldiğini düşünüyorum. Kitabın giriş cümlesi bu kararı vermeme neden oldu. Umarım hayatınızın bir yerinde işe yarar yazmıştı serkan hocam. Onu görmek de ayrı oldu tabi.

....

Kitabın çoğunluğu sohbetinde bahsettiği şeylerden oluşuyor. Bilim sevenlerin mutlaka incelemesi gereken bir kitap. Bunun yanında bu kavramlara uzak olanların da anlayabileceği bir kitap. Kitabın sonuna resmen Ah Serkan hocam ya bu ne şimdi dedim. Kitabın arasında ilerleyen bir kadın erkek ilişkisinden bir hikaye var da.

3 /

Kitaptan 37 Alıntı

Zehraca 
13 Şub 11:52 · Beğendi · Puan vermedi

Arizona Üniversitesi'nden Matthias Mehl adlı bir bilim insanının 400 kolej öğrencisinde yaptığı çalışmada, kadınlar günde ortalama 16.215 kelime kullanırken erkeklerin 15.669 kelime kullandığı belirtilmiştir. Kadınlar erkeklere göre bir miktar daha fazla kelime kullansa da bulunan sonuçlar birbirinden 2-3 kat daha fazla gibi aşırılıklar içermemektedir.

Kadın Beyni - Erkek Beyni, Serkan KaraismailoğluKadın Beyni - Erkek Beyni, Serkan Karaismailoğlu
Zehraca 
13 Şub 12:09 · Beğendi · Puan vermedi

Kadınların tanımını yapıp ponçik hayallerinizi yıkmak istemem :/
Tabii ki de tüm erkekleri aynı şartlarda değerlendiremeyiz ama illaki bir tanımlama yapmamız gerekirse yanında yeni tanıştığı bir kız varken yemek yemeden önce temiz çatalı peçeteyle silen ama tek başınayken çoraplarının pis olup olmadığını koklayarak kontrol eden canlıya erkek denir.

Kadın Beyni - Erkek Beyni, Serkan KaraismailoğluKadın Beyni - Erkek Beyni, Serkan Karaismailoğlu
Elçin 
11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Zaten seni gördüğümde anlamıştım, beş duyu asla yetmeyecekti...

Kadın Beyni - Erkek Beyni, Serkan KaraismailoğluKadın Beyni - Erkek Beyni, Serkan Karaismailoğlu
Elçin 
10 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Erkekler kadınların söylediği şeyleri düşünürken, kadınlar erkeklerin söylemediği şeyleri düşünür.

Kadın Beyni - Erkek Beyni, Serkan KaraismailoğluKadın Beyni - Erkek Beyni, Serkan Karaismailoğlu
Zehraca 
10 Şub 16:18 · Beğendi · Puan vermedi

Hermafroditlere selam :)
Beynimizin sahip olduğu cinsiyet, biyolojik cinsiyetimizden farklıdır. Yani genetik anlamda erkeklerin çoğu erkek beynine, kadınların çoğu kadın beynine sahip olmakla beraber bunun tam tersi de söz konusu olmaktadır. Örneğin şuan okumakta olduğunuz bu kitabın yazarı da dişi beyinli bir erkektir. Sonuç olarak böyle bir durumda aşağıdaki resimde de gösterildiği üzere dört grup insan modeli karşımıza çıkmaktadır. '' Erkek beyinli erkekler'', '' Dişi beyinli erkekler'' , '' Erkek beyinli dişiler '' ve '' Dişi beyinli dişiler ''


https://hizliresim.com/azLy1Q

Kadın Beyni - Erkek Beyni, Serkan KaraismailoğluKadın Beyni - Erkek Beyni, Serkan Karaismailoğlu
Elçin 
11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Örneğin yorgun argın eve geliyorsunuz ve sizi kapıda bekleyen sevgiliniz "konuşmamız lazım Nuri" diyor. Bir erkek ne zaman böyle bir cümle duysa beyninde paralel olarak birçok dosya açılacaktır "acaba ne yaptım" diye. Hani Google'a bir kelime yazmaya başlarsınız bir sürü seçenek çıkar ya! Burada yapılacak en doğru tercih "kendimi şanslı hissediyorum" seçeneğine tıklayıp karşınıza ne çıkacağını beklemek olacaktır.

Kadın Beyni - Erkek Beyni, Serkan KaraismailoğluKadın Beyni - Erkek Beyni, Serkan Karaismailoğlu
Bir Okur Yazar 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Sanırım aşk, beyninin kullanma kulavuzunu hiç tanımadığın birini teslim etmek olsa gerek.

Kadın Beyni - Erkek Beyni, Serkan Karaismailoğlu (Sayfa 9)Kadın Beyni - Erkek Beyni, Serkan Karaismailoğlu (Sayfa 9)
Zehraca 
13 Şub 13:32 · Beğendi · Puan vermedi

Yüzük parmağınız, işaret parmağınıza göre ne kadar uzunsa anne karnında o kadar fazla testesterona maruz kalmışsınız demektir. Yani o kadar erkek beyinlisiniz.

Kadın Beyni - Erkek Beyni, Serkan KaraismailoğluKadın Beyni - Erkek Beyni, Serkan Karaismailoğlu
Yağmur 
12 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bardağın yarısı boş mu,dolu mu önemli değil.Asıl mesele bardakta ne var sen bana onu söyle.

Kadın Beyni - Erkek Beyni, Serkan Karaismailoğlu (Sayfa 45)Kadın Beyni - Erkek Beyni, Serkan Karaismailoğlu (Sayfa 45)
4 /