Kadın Beyni - Erkek Beyni

·
Okunma
·
Beğeni
·
14066
Gösterim
Adı:
Kadın Beyni - Erkek Beyni
Baskı tarihi:
Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055286781
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elma Yayınevi
Bu kitabı okuduğunuzda beyninizin cinsiyeti hakkında birçok detayı öğreneceksiniz. Kadınlar ve erkekler arasındaki farkları, karşı cinsin sizi kızdıran, güldüren hatta şaşırtan birçok tepkisinin nedenini anlayacaksınız.

Serkan Karaismailoğlu'nun bilimsel bir o kadar da mizahi anlatımıyla Kadın Beyni Erkek Beyni…

-Erkekler neden dinlemez? Acaba beyinlerimizin işitmeden sorumlu bölgeleri birbirinden farklı mı?
-Kadınlar çok mu konuşur? Kadınlardaki "dır dır" kavramı gerçek midir ve altında yatan sinirbilimsel açıklama nedir?
-"Beni hiç anlamıyorsun" sözünü duymayan erkek var mıdır? Peki, kadınlar bu isyanlarında ne kadar haklılar?
-Erkekler mi yanılıyor, yoksa kadınları tatmin etmek gerçekten de imkânsız mıdır?
-Söz konusu erkeklerin mutluluğu olduğunda kavanoz kapakları neden önem kazanır?
-Hayatın renklerini aynı şekilde mi görüyoruz? Yani dore ve lamenin aslında birer renk olduğunu bilen kaç erkek var?
-Kadınlar özel günleri asla unutmazken erkekler nasıl bu kadar kolay unuturlar?
-Bir insanın sadece parmaklarına bakarak beyni hakkında nasıl bilgi sahibi olabilirsiniz?
(Tanıtım Bülteninden)
224 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
(Tahminimce yazarımız zamanında kadınlardan çok çekmiş.)

Beyin çeşitleri, beyinin işleyiş yöntemini anlatan akıcı ve aynı zamanda bilimsel açıklamalı bir bilgi kaynağı olmuş.Bilimsel dediysem herkesin anlayabileceği türden.

Anladığıma göre; dört grup insan modeli var.(Erkek beyinli erkek, erkek beyinli kadın, kadın beyinli kadın, kadın beyinli erkek)
Başlarda anlatmak istediğinin erkek veya kadın değil de, erkek ve dişi beyin olduğunu vurguladı ama bir ara kedine hakim olamadı işlee sarpa sardı "Erkek adam çocuk bakabilir mi?" ye döndü:)Sonra toparladı. Yine de genel bakarsak amaç kadın veya erkeği kötülemekten ziyade birbirlerini anlayıp davranışlarını düşüncelerini ona göre belirlemek üzerine yazılmış.

Kadın beyni, erkek beyni...(Çoğunluk adına değil de kendi adıma yazacağım bu kısmı, çünkü zaten kitapta yeterince genelleme mevcut, birde ben eklemeyeyim.)
Yaşayıp gördüklerimden bazen de okuduklarımdan, çevremde gözlemlediklerimden yola çıkarak karşı cins ve hemcinsimin davranışları konusunda az biraz bilgi sahibiyim fakat nedenini kaynağını bilmiyordum. İşte bu noktada kısmen işime yaradı, etkilendim diyebilirim bildiklerimin altı doldu. Örneğin; erkek televizyon izlerken veya başka bir işle meşgulken genelde anlattıklarımız havada kalıyor, ama neden?Bi sor neden? :)) (Cevabı kitapta) Bu ve bu tür genel anlamda şikayetçi olduğumuz konuların sebepleri beyin işleyişine bağlanarak, deneyler anlatılarak ele alınmış.Tek sıkıntı çoğu yerde kaynak belirtilmiyor, "Yakın dönemde yapılan bir çalışmadan çıkan ilginç bir sonuç..." tarzında cümleler sık sık karşıma çıktı.Yine de verilen çoğu bilgi günlük yaşantımıza eklenebilecek türden, aşırılık yok.Sadece kadın erkek ilişkisi değil annelik, babalık davranışları, bebeklerin beyin işleyişi, duyuların çalışma sistemine de bolca yer verilmiş.

Incelemenin başında "Hileli kitap" demiştim, şimdi onu açıklayayım.
Bence bu kitap erkeklerin kadınlar tarafından gelen mağduriyetlerini gidermeye yönelik olmuş, erkeklerin hayatını kolaylaştırmak için bir sürü kurnazlıklar var.(Ben çektim siz de çekmeyin demiş yazarımız)
Kadınları çaktırmadan yüceltip pohpohlama yöntemi ile bazı şeyleri görmezden gelin (tamam sizsiniz kadınlar) diyor yani.Bu yüzden bu kitabı alın ve kız arkadaşlarınıza okutun:)) Bende az da olsa etkisi oldu benden söylemesi...
Şimdi kurnazlık kısmının altını doldurayım,
genelde görülen ilişki sorunlarını ele alıp; kadınlar boşverin , erkeklerim beyin yapısı böyle böyle, alttan alın idare edin, başka çözümü yok, kızmayın bize , yıl dönümlerini asla aklımızda tutamayacağız, sizin duygularınızı asla anlamamızı beklemeyin, çocuk falanda bakamayız çünkü beyin işleyişimiz buna izin vermiyor... demeye getirmiş.

Bu kitabı okuyan ve yazılanları sürekli aklında tutan bir çift düşünürsek çok güzel taktiksel, bilimsel bir ilişki olabilir:) Ama bana kalırsa sürprizler, heyecanlar ve bilinmeyenler çok daha keyifli.Bir erkeğin beynini tamamen çözdükten sonra çekici bir tarafı kalmaz, e değer verilecek başka unsurlar da çok az benim için. Zaten başımıza ne geliyorsa çok bildiğimiz konulardan geliyor.Neyse ki tamamen erkek beynini çözdürmüyor, sadece birkaç konu:))

Kitapta gayet yararlı bilgiler var okurken de keyif aldım.Yer yer belgesel havasında geçti, gülümsetti 《《《Gerilen yüz kaslarınız, sıktığınız dudaklarınız ve ses tonunuzdaki değişiklikler dişi beyinler tarafından hemen farkedilir.》》》Gibi...

Son olarak, genel anlamda faydalı bir kitap.Kızlar,bazı durumları kabullenmemize yardımcı olabilir. Erkekler, sizinde savunma mekanizmasına güzel, havalı ve geçerli sayılabilecek bahaneler çıkabilir :)
224 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Sevgili ERKEK OKURLAR, bu incelememi size ithafen yazıyorum. Annenize, eşinize, sevgilinize ya da bilemiyorum sizi "dinlememekle" "anlamamakla" suçlayan kadın her kim ise, bu kitabı ona hediye ederek uzun vadede hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Beyinlerimizin anatomik yapılarındaki farklılığı kanıtlamak üzere yapılan hummalı otopsi verilerinin tamamına yakını hoşunuza gidecek. "Sorun bende değil sendeymiş" diyebilmenize zemin hazırlayacak. Kabul edelim biz kadınlar detaycıyız ama siz böyle "Pratik Çözümleri(!)" seversiniz. Okuyun, okutun :)
224 syf.
Kitabı okumam çok tesadüf oldu..2 günlüğüne gittiğim butik otelde sehpa üstünde duruyordu baştan sondan ortadan karıştırırken okumaya daldım..
Kendini ifade edememekten ve Anlaşılamamaktan müzdarip olan Tüm BEYLER ve BAYANLAR bu kitabı birbirinize hediye ederek uzun vadede özellikle ilişkisi olanlar birbirinizi anlamanıza ve hayatınızı kolaylastirmanıza faydalı olabilir..
Yazar; kadın ve erkek beynini bilimsel ve mizahı anlatımiyla aralarındaki farklarla ve hormonlar tarafindan beyin cinsiyetinin belirlendiğini sohbet havasında sade bir dille anlatmış.. Ben bu kitabı keyifle zaman zaman inanın kahkaha atarak okudum...kitabin sonunda bilimsel araştırmaların sonucunda herkez beyin cinsiyetini öğreniyor.. Veee..en ilginç olanı ise Yazarımızın Beyin Yapısı"KADIN" çıkıyor....
224 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Incelemeye biraz bilgi vererek baslamak istiyorum.
Kadın beyni ve erkek beyni konusu biyolojik cinsiyetlerle alakalı olmadığı için buna cinsiyetçi bir söylem diyemeyiz. Biyolojik cinsiyeti erkek olan biri dişi beyinli olabilir aynı zamanda tam tersi de olabilir. eğer bebek anne karnında fazla testesterona maruz kaldıysa (stres veya kafein tüketimi sebebiyle) biyolojik cinsiyeti ne olursa olsun bu beyin yapısını etkiler ve çocuk erkek beyinli olarak doğar. Erkek ve dişi beyinin farklı olması sadece yetenekleri etkiler. örneğin, erkek beyinli bir bireyin mühendisliğe yeteneği daha fazladır. Dişi beyinli birey ise dil ögrenmeye daha yatkındır.
Genel anlamda faydalı bir kitap oldu. Serkan Karaismailoglu'nun okuduğum ilk kitabı.
224 syf.
·5 günde·Puan vermedi
"Kadın beyni mi, erkek beyni mi? Yazar hangisini savunuyor?" tam olarak bu soruyla üç kez karşı karşıya kaldım. O kadar fazla kadınlar ve erkekler arasında rakipleşme, taraf tutma oluşmuş ki... Oysa kadın ve erkek suyun bileşenleri gibidir. Hidrojen ve Oksijen olmadan su oluşmaz. Peki, bu hidrojen ve oksijen birbirinden de farklı değil mi? Evet, farklı. Ama unutmamak gerekli ki bu farklılık ne hidrojeni yükseltiyor, ne de oksijeni alçatıyor. Yaşamın kaynağı olan suyu meydana getiriyor.

Beyin yapılarımız (erkeklerin ve kadınların), ne noktalarda birbirinden ayrılıyor? İlk beyin çalışmaları hangi cinsiyet üzerinde yapılmış? Limbik alan nedir, ne işe yarar? Kadınların mı erkeklerin mi empati yeteneği gelişmiştir? Dişi beyinli erkek olur mu? Kadınların Venüs gezegenine, erkeklerin Mars gezegenine benzetilme nedenleri nedir? Aristo ve Hipokrat'ın beyin ile ilgili görüşleri. Hayvanlar ile insanların benzeyen noktaları, deneyler, meneyler ve daha fazlası şuan incelemesini yaptığım kitapta yer almakta.

Özellikle dikkat çekmek istediğim diğer nokta ise kitabın anlaşılır ve yalın dili. Anlar mıyım, anlamaz mıyım diye düşünmeye girmenize gerek yok. Hemen alıp okumaya başlayabilirsiniz. Kitabı her 1k okuruna gönül rahatlığıyla öneriyorum.

Son olarak yazarın youtube kanalı için;
https://www.youtube.com/...4OAKzK9Zo8RyrQ6BmCZw

Unutmadaaan, kitabı bana hediye eden Emirhan Kocademir'e bolca sevgilerimi iletiyorum.
222 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle kitabi okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Çünkü kitaptaki bilimsel bilgiler hayatın içinden örnekler ile açıklanmış durumda. Ve bu da anlamayı daha da kolaylaştırıyor. Kadın ve erkek beynindeki farklılıkları, bu farklılıkların nasıl oluştuğunu, bunları avantajları ve dezavantajları hakkında harikabilgi veren bir kitap. Anlatım sade ve akıcı. Içinde işlenen konuyla anlatılan deneyler ve yaşanmış örnekler var. Gerçekten sizi etkileyebilecek deneyler var. Özellikle bağımlılık konusundaki hormon etkisi. Gerçekten ilginçti. Kız ve erkek bebeklerin oyuncak yönelimleri, bunların çevre etkisi ile mi yoksa doğduğunda mı oluştuğunu. Bazen ufak taktikler (okuyanlar ve okumuş olanlar anlamıştır.). Yaşanmış örnekler gerçekten dikkatimi çekti. Özellikle Gage'in başına gelenler ve tabii Bruce ve Brenda olayı. Kısacası okuyun. Bir şey kaybetmezsiniz. Ama kazanacağınız çok şey olacağından emin olabilirsiniz.
İYİ OKUMALAR...
NOT: Yazarın 2 kitabı daha bulunmakta.
1. Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum
2. Pia Mater
Pia Mater son yayımladığı kitaptır. Kesinlikle bunu da okumalısınız.
224 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
Merhaba. Yazarın Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum adlı kitabını çoğu kez duymama rağmen bu kitabını hiç duymadım ta ki katıldığım bir kongrede yazarla tanışma fırsatı yakalayana kadar. Kongrede yapacağı söyleşinin konusu "Beynin Cinsiyeti Var Mıdır?" idi. Elbette çoğumuzun dikkatini çeken bir konu. Cinsiyet, kadın-erkek eşitliği, kadın-erkek üstünlüğü tartışmaları vb. konular günümüzde bizleri yakından ilgilendiren, hepimizin söz sahibi olmak istediği ve tartışmayı sevdiğimiz konular. Bir kadın olarak, eğitimli bir kadın olarak ben de bu tarz tartışmalara içtenlikle katılarak düşüncemi savunuyorum. Neyse uzatmayacağım orada yazarın aynı zamanda bu kitabı ve yukarıda bahsettiğim diğer kitabı da okurlarıyla buluşturuluyordu. Ben de hemen ikisini de alıp Serkan Bey'e imzalattım. Harika enerjisiyle güzel bir anı oldu benim için.

Söyleşide kitapta yer alan çoğu bilgiyi vermesine rağmen 220 sayfa olan bu kitap ne yazık ki bir solukta okunmuyor ben de yayarak okudum. 13 bölümden oluşan bu kitap her bölümde başka bir deneyle, bambaşka bilgilerle çıkıyor karşınıza. Özellikle deneylerden ve farklı bilgilerden hoşlanıyorsanız kitabı kesinlikle hemen edinin. Ben kitabı çok sevdim. Konu hakkında oldukça güzel ve bilimsel bilgiler edindim ve bu durum beni hoşnut etti. Aynı zamanda fizyolog olan yazarımız bize hem bilimsel hem de eğlenceli böyle güzel bir kitabı kazandırdığı için teşekkür ediyorum ve hepinize keyifli okumalar diliyorum :)
224 syf.
·9/10
N beyinle karşılaşmış olanlar bilirler. Serkan Karaismailoğlu'nun da anlatıcı olarak yer aldığı sunularından bir tanesine katıldım. Çok çok keyifli bir şekilde, ağzım kulaklarımda dinledim.Hem de anlatılanlar tamamen gerçek, fizyolojik ve sosyolojik, tam da kafamızın içindekilerle alakalıydı. -Zaten kendisi halihazırda Hacettepe Üniversitesinde "beyin cinsiyeti" üzerinde çalışıyor.- Birkaç sene sonra kitabın çıktığını görünce hemen aldım. Tanıdık birini karşılar gibiydim. Sunudakiler biraz daha genişletilip kitaba aktarılmıştı. Buna rağmen keyifle okudum. Hatta okuttum. Kitabın arkasında yapılan yorum gibi yeni bir yazarı herkesten önce tanımanın mutluluğunu yaşıyorum. Herkese anlatıyorum heyecanla. Okumanız insan davranışlarını anlama konusunda size farklı bir bakış açısı kazandıracak. Çok bilimsel, çetrefilli, sizi zorlayacak kavramlar yok merak etmeyin. Gayet sade bir dille, söyleşi tarzında yazılmış. Sonuçta makale yazmamış bizi bize anlatmaya çalışmış yazar. Yeni bir kitabı daha çıkacak. Merakla bekliyorum.
224 syf.
·Puan vermedi
Tabii ki de tüm erkekleri aynı şartlarda değerlendiremeyiz ama illaki bir tanımlama yapmamız gerekirse yanında yeni tanıştığı bir kız varken yemek yemeden önce temiz çatalı peçeteyle silen ama tek başınayken çoraplarının pis olup olmadığını koklayarak kontrol eden canlıya erkek denir.
224 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Serkan Karaismailoğlu ile geçen sene fizyoloji dersi sayesinde tanışma fırsatı oldum. Kendisi iyi bir yazar kimliğini yanı sıra mükemmel bir hoca.
Kitabı geçen sene okumuştum. Ve malum bu günlerde sıkıldığım için tekrar okumak istedim. Kitap öncelikle bilimsel bilgilerden ve günlük hayata dair nüktelerden oluşuyor. Eğer beyine dair ilginiz varsa hiç kaçırmayın. Beyinle ilgili bilmediğim bir çok şey öğrendim. Erkek beyni ve kadın beyninin birçok farklılık akıcı bir dille anlatılıyor. Ayrıca kitabın sonunda nasıl bir beyne sahip olduğunuzu öğrenebiliyorsunuz. Okumaya bir şans vermenizi tavsiye ederim!
224 syf.
·7/10
Hepimiz hayatımız boyunca en az bir kere beyin fotoğrafı görmüşüzdür. Acaba o gördüğümüz beyin kadın beyni miydi yoksa erkek beyni miydi ? Beyin yapılarımız hangi noktalarda birbirinden ayrılıyor ? Kadınların mı yoksa erkeklerin mi empati yeteneği daha çok gelişmiştir ? İlk beyin çalışmaları hangi cinsiyet üzerinde yapılmıştır ? Limbik alan nedir, ne işe yarar ? Aristo ve Hipokratın beyin ile ilgili görüşleri ve dahası... Tüm bu soruların ve daha bir çok sorunun, konunun çok açıklayıcı ve anlaşılır bir dille yazılmış olduğu bir kitaptan söz ediyorum. Bu kitabı okuduktan sonra var olan bilgilerin üstüne yeni bilgiler ekleyerek birkaç farklı konuda daha fazla bilgi sahibi oldum ve bu beni gerçekten bu alanda motive etti. Çünkü karşı cinsle en büyük sorunumuzun iletişim olduğunu düşünüyorum. Bu iletişim esnasında anlamak, anlaşılmak temelli bir dialog kurmaya çalışırız fakat beyin yapılarımız farklı olduğundan anlattıklarımız anlaşılamayailir veya anlatılanları farklı şekilde algılayabiliriz. Yazar bu kitapta işte tam da bununla ilgili bir çok örnekle konuyu çok güzel anlatmış. Hatta sadece bu konuları anlatmakla kalmamış hamilelik dönemindeki beyin gelişiminin bebeğin maruz kaldığı hormonlarla bağlantısı olduğundan da bahsetmiş. Yani aslında biz daha doğmadan beynimizin (sol veya sağ) hangi küresini daha ağırlıklı kullanacağımız bu hormonal durumlar sebebiyle belirleniyormuş. Bu tarz biyolojik ve fizyolojik konularla ilgili yazılan kitapların dil bakımından anlaşılabilirliği biraz daha zordur fakat bu kitap öyle değil. Yalnız kitapta sevmediğim birkaç şey oldu ve bunlardan biri, yazar her ne kadar mizah yapmaya çalışmış olsa da bazı yerlerde biz kadınları hafife almış. Buradaki konunun daha iyi anlaşılması için kitaptan bir örnek vereceğim. Yazar kitapta diyor ki “ Sevgilinizin sorduğu “ Sence bu yakışmış mı ? “ tarzı sorulara cevap verirken lütfen bir gerçeği asla aklınızdan çıkarmayın. Kadınlar facebook gibidir.Yani sadece beğen butonu vardır. Aksi düşünülemez. “ Şimdi ben böyle bir durumla karşılaşmış olsaydım bunu zaten anlardım ve bu benim gerçekten kötü hissetmeme sebep olurdu. Çünkü ben orada önemsediğim bir insana bir soru soruyorum ve o beni geçiştirmek için böyle bir cevap veriyor. Burada yazarın yanlış bir yönlendirme yaptığını düşünüyorum... Genel olarak toparlamak gerekirse kadın ve erkek beynindeki farklılıkları, bu farklılıkların avantajları ve dezavantajlarıyla ilgili bilgi veren güzel bir kitap. Tavsiye ediyorum.
224 syf.
·Beğendi·10/10
Bugüne kadar okuduğum en iyi bilimsel kitap olabilir. Özellikle edindiğim bilgi karşısında çok şaşırdığım zamanlar oldu. Gezegenler, Mitoloji ve Toprak Soluncaları hakkında gerçekten bukadar çok şeyi ilk defa öğrendim diyebilirim. Kitabın aralıklarla tarihi deneylerden bahsetmesi çok hoşuma gitti. Eskinin ve bugünün bilimsel deneylerini anlatıp "switch" effekt sağlamasını sevdim. ilişkiler hakkında harika yorumlar ve kadınların kusursuz bir beyine sahip olduklarıni anlatıyor bu kitap aslında. Erkeklerin neden odun ve bu kadar duygusuz olduklarını cok güzel ispat etmiş Dr. Serkan Karaismailoğlu. En sevdiğim satırlar "Biz zavallı erkekler bunu malesef anlamıyoruz" gibi cümleleri okuduğum yerler. :)
Unutmadan şunu da ekliyeyim. Kitabın sonunda kendimi kütüphanede bir cetvelle elimdeki parmakları ölçerek buldum Erkek mi yoksa dişi bir beyine mi sahip olduğunuzu son bölümde öğrenebilirsiniz. (Cetvele ihtiyacınız var). Benim erkek bir beyine sahip olduğumu da burdan duyurayım. :) Kitabı çok beğenerek ve severek okudum ama bence kitapdaki şu eksiği eklemek lazım : Insan beyinin kusursuzluğundan bahsedip, sadece olaya nörolojik ve biolojik yönüyle bakılması. Kitabın hiç bir satrında "Yaratılan Beyin" veya " Bu organı yaratan, yapan" gibi bir cümleye rastlamadım. Hatta çoğu yerinde maymunlarla yapılan deneylerden bahsedilmiş. Sanki evrim teorisi üzerine yazılmış gibi hissettim.
yanında yeni tanıştığı bir kız varken yemek yemeden önce temiz çatalı peçeteyle silen ama tek başınayken çorapların pis olup olmadığını koklayarak kontrol eden canlıya erkek denir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kadın Beyni - Erkek Beyni
Baskı tarihi:
Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055286781
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elma Yayınevi
Bu kitabı okuduğunuzda beyninizin cinsiyeti hakkında birçok detayı öğreneceksiniz. Kadınlar ve erkekler arasındaki farkları, karşı cinsin sizi kızdıran, güldüren hatta şaşırtan birçok tepkisinin nedenini anlayacaksınız.

Serkan Karaismailoğlu'nun bilimsel bir o kadar da mizahi anlatımıyla Kadın Beyni Erkek Beyni…

-Erkekler neden dinlemez? Acaba beyinlerimizin işitmeden sorumlu bölgeleri birbirinden farklı mı?
-Kadınlar çok mu konuşur? Kadınlardaki "dır dır" kavramı gerçek midir ve altında yatan sinirbilimsel açıklama nedir?
-"Beni hiç anlamıyorsun" sözünü duymayan erkek var mıdır? Peki, kadınlar bu isyanlarında ne kadar haklılar?
-Erkekler mi yanılıyor, yoksa kadınları tatmin etmek gerçekten de imkânsız mıdır?
-Söz konusu erkeklerin mutluluğu olduğunda kavanoz kapakları neden önem kazanır?
-Hayatın renklerini aynı şekilde mi görüyoruz? Yani dore ve lamenin aslında birer renk olduğunu bilen kaç erkek var?
-Kadınlar özel günleri asla unutmazken erkekler nasıl bu kadar kolay unuturlar?
-Bir insanın sadece parmaklarına bakarak beyni hakkında nasıl bilgi sahibi olabilirsiniz?
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 2.034 okur

  • No Face
  • Tunahan
  • Şerife Cingiz
  • Simges
  • Emine Uyar
  • Mavi_soda
  • Tolunay Toy
  • Melike Sarıoğlu
  • Gizem Güven
  • Ayşe Bülbül Kaya

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%5
18-24 Yaş
%37.5
25-34 Yaş
%40
35-44 Yaş
%10
45-54 Yaş
%5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.8
Erkek
%24.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.4 (273)
9
%26.5 (199)
8
%18.7 (140)
7
%10.1 (76)
6
%4.5 (34)
5
%2.1 (16)
4
%0.7 (5)
3
%0.4 (3)
2
%0.4 (3)
1
%0.1 (1)

Kitabın sıralamaları