Kadın Beyni - Erkek Beyni

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.352
Gösterim
Adı:
Kadın Beyni - Erkek Beyni
Baskı tarihi:
Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055286781
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elma Yayınevi
Bu kitabı okuduğunuzda beyninizin cinsiyeti hakkında birçok detayı öğreneceksiniz. Kadınlar ve erkekler arasındaki farkları, karşı cinsin sizi kızdıran, güldüren hatta şaşırtan birçok tepkisinin nedenini anlayacaksınız.

Serkan Karaismailoğlu'nun bilimsel bir o kadar da mizahi anlatımıyla Kadın Beyni Erkek Beyni…

-Erkekler neden dinlemez? Acaba beyinlerimizin işitmeden sorumlu bölgeleri birbirinden farklı mı?
-Kadınlar çok mu konuşur? Kadınlardaki "dır dır" kavramı gerçek midir ve altında yatan sinirbilimsel açıklama nedir?
-"Beni hiç anlamıyorsun" sözünü duymayan erkek var mıdır? Peki, kadınlar bu isyanlarında ne kadar haklılar?
-Erkekler mi yanılıyor, yoksa kadınları tatmin etmek gerçekten de imkânsız mıdır?
-Söz konusu erkeklerin mutluluğu olduğunda kavanoz kapakları neden önem kazanır?
-Hayatın renklerini aynı şekilde mi görüyoruz? Yani dore ve lamenin aslında birer renk olduğunu bilen kaç erkek var?
-Kadınlar özel günleri asla unutmazken erkekler nasıl bu kadar kolay unuturlar?
-Bir insanın sadece parmaklarına bakarak beyni hakkında nasıl bilgi sahibi olabilirsiniz?
(Tanıtım Bülteninden)
224 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Sevgili ERKEK OKURLAR, bu incelememi size ithafen yazıyorum. Annenize, eşinize, sevgilinize ya da bilemiyorum sizi "dinlememekle" "anlamamakla" suçlayan kadın her kim ise, bu kitabı ona hediye ederek uzun vadede hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Beyinlerimizin anatomik yapılarındaki farklılığı kanıtlamak üzere yapılan hummalı otopsi verilerinin tamamına yakını hoşunuza gidecek. "Sorun bende değil sendeymiş" diyebilmenize zemin hazırlayacak. Kabul edelim biz kadınlar detaycıyız ama siz böyle "Pratik Çözümleri(!)" seversiniz. Okuyun, okutun :)
224 syf.
Kitabı okumam çok tesadüf oldu..2 günlüğüne gittiğim butik otelde sehpa üstünde duruyordu baştan sondan ortadan karıştırırken okumaya daldım..
Kendini ifade edememekten ve Anlaşılamamaktan müzdarip olan Tüm BEYLER ve BAYANLAR bu kitabı birbirinize hediye ederek uzun vadede özellikle ilişkisi olanlar birbirinizi anlamanıza ve hayatınızı kolaylastirmanıza faydalı olabilir..
Yazar; kadın ve erkek beynini bilimsel ve mizahı anlatımiyla aralarındaki farklarla ve hormonlar tarafindan beyin cinsiyetinin belirlendiğini sohbet havasında sade bir dille anlatmış.. Ben bu kitabı keyifle zaman zaman inanın kahkaha atarak okudum...kitabin sonunda bilimsel araştırmaların sonucunda herkez beyin cinsiyetini öğreniyor.. Veee..en ilginç olanı ise Yazarımızın Beyin Yapısı"KADIN" çıkıyor....
224 syf.
·Puan vermedi
Tabii ki de tüm erkekleri aynı şartlarda değerlendiremeyiz ama illaki bir tanımlama yapmamız gerekirse yanında yeni tanıştığı bir kız varken yemek yemeden önce temiz çatalı peçeteyle silen ama tek başınayken çoraplarının pis olup olmadığını koklayarak kontrol eden canlıya erkek denir.
224 syf.
·5 günde·Puan vermedi
"Kadın beyni mi, erkek beyni mi? Yazar hangisini savunuyor?" tam olarak bu soruyla üç kez karşı karşıya kaldım. O kadar fazla kadınlar ve erkekler arasında rakipleşme, taraf tutma oluşmuş ki... Oysa kadın ve erkek suyun bileşenleri gibidir. Hidrojen ve Oksijen olmadan su oluşmaz. Peki, bu hidrojen ve oksijen birbirinden de farklı değil mi? Evet, farklı. Ama unutmamak gerekli ki bu farklılık ne hidrojeni yükseltiyor, ne de oksijeni alçatıyor. Yaşamın kaynağı olan suyu meydana getiriyor.

Beyin yapılarımız (erkeklerin ve kadınların), ne noktalarda birbirinden ayrılıyor? İlk beyin çalışmaları hangi cinsiyet üzerinde yapılmış? Limbik alan nedir, ne işe yarar? Kadınların mı erkeklerin mi empati yeteneği gelişmiştir? Dişi beyinli erkek olur mu? Kadınların Venüs gezegenine, erkeklerin Mars gezegenine benzetilme nedenleri nedir? Aristo ve Hipokrat'ın beyin ile ilgili görüşleri. Hayvanlar ile insanların benzeyen noktaları, deneyler, meneyler ve daha fazlası şuan incelemesini yaptığım kitapta yer almakta.

Özellikle dikkat çekmek istediğim diğer nokta ise kitabın anlaşılır ve yalın dili. Anlar mıyım, anlamaz mıyım diye düşünmeye girmenize gerek yok. Hemen alıp okumaya başlayabilirsiniz. Kitabı her 1k okuruna gönül rahatlığıyla öneriyorum.

Son olarak yazarın youtube kanalı için;
https://www.youtube.com/...4OAKzK9Zo8RyrQ6BmCZw

Unutmadaaan, kitabı bana hediye eden Emirhan Kocademir'e bolca sevgilerimi iletiyorum.
224 syf.
·9/10
N beyinle karşılaşmış olanlar bilirler. Serkan Karaismailoğlu'nun da anlatıcı olarak yer aldığı sunularından bir tanesine katıldım. Çok çok keyifli bir şekilde, ağzım kulaklarımda dinledim.Hem de anlatılanlar tamamen gerçek, fizyolojik ve sosyolojik, tam da kafamızın içindekilerle alakalıydı. -Zaten kendisi halihazırda Hacettepe Üniversitesinde "beyin cinsiyeti" üzerinde çalışıyor.- Birkaç sene sonra kitabın çıktığını görünce hemen aldım. Tanıdık birini karşılar gibiydim. Sunudakiler biraz daha genişletilip kitaba aktarılmıştı. Buna rağmen keyifle okudum. Hatta okuttum. Kitabın arkasında yapılan yorum gibi yeni bir yazarı herkesten önce tanımanın mutluluğunu yaşıyorum. Herkese anlatıyorum heyecanla. Okumanız insan davranışlarını anlama konusunda size farklı bir bakış açısı kazandıracak. Çok bilimsel, çetrefilli, sizi zorlayacak kavramlar yok merak etmeyin. Gayet sade bir dille, söyleşi tarzında yazılmış. Sonuçta makale yazmamış bizi bize anlatmaya çalışmış yazar. Yeni bir kitabı daha çıkacak. Merakla bekliyorum.
221 syf.
·13 günde·10/10
:)Kitap sonunda hangi beyin yapısına sahip olduğunuzu da öğreniyorsunuz. :)
Kitabın başından sonuna kadarki sıkmayan mizahi dili en sevdiğim özelliği oldu. Özellikle "alanda çalışan birinin ağzından meseleyi dinlemek" bir diğer güzel yanı kitabın. Kitap bir kadın ve erkeğin diyaloğu ile başlıyor ;yer yer kesitler halinde diyaloğun gidişatını görüyoruz. Özellikle sonu beni çok şaşırttı. Kitabın devamı gelecek gibi bakalım neyin üzerinden devam edilecek..
Özellikle erkeklerin bu kitabı kadınlara almasını şiddetle tavsiye ederim. Kadın erkek iletişimindeki çoğu anlaşmazlıklara yaklaşımı bakımından kitap başucu kitaplarım arasında yerini aldı.
224 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Yazarın harika bir üslubu vardı. Sanki sizinle konuşuyormuş gibi anlatmış her şeyi ve çok güzel örneklerle başlamış her konuya. Aslında kitabı okumadan önce daha fantastik şeyler falan beklemiştim ben öyle olmadı. Ama farklılıkları anlatan karşı cinsi biraz daha iyi anlayabileceğiniz bir kitap. Ama sevgiliniz ya da eşinizle tartışırken bunlar aklınıza gelir mi bilmiyorum :)))
224 syf.
·14 günde·6/10
Dr. Serkan Karaismailoğlu'nu katıldığı programlardan izlediğim için biliyorum, sohbeti ve dinlemesi çok eğlenceli biri. Aynı eğlenceden kitapta da bol miktarda var, okuyucuyu sıkmıyor. Benim en çok ilgimi çeken kitapta anlatılan bilim dünyasından verdiği örnekler ve deneyler oldu.
Lakin yine de ben kitabın içeriğini, kitabın adından yola çıkarak çok yeterli bulmadım. Bana, yazarımız -tarafsız olması gerekirken- daha çok erkek gözüyle olaylara bakıp, kitabı yazmış gibi geldi. (ki yazarımız da kendisinin bir dişi beyin olduğunu söylüyor ama bence tipik erkek davranışları sergiliyor kitapta :) Yine de ilginç bilgileri olan, okunabilecek bir kitap.
224 syf.
·17 günde
Kadın ve erkek arasındaki fıtrat farkını bilimsel olarak açıklayan bir kitap. Kadın ve erkeğin farklı yaradılışta olduklarını biliyoruz ama ne kadar biliyoruz? Kitabı okuduğumuzda, yok artık gerçekten mi hepsi beyinle mi alakalıymış, diyoruz.
O zaman buyrun okumaya
224 syf.
·Beğendi·9/10
Yazar bu kitabında kadın beyni ile erkek beyni arasındaki farklılıkları eğlenceli bir şekilde gösteriyor.Diğer gezegenler göre saat yönünün tersi istikamette dönen venüs gibi kadınlarımızı anlamakta neden zorluk çektiğimizi,testosteron hormonunun beyin cinsiyetini nasıl etkileyeceğini,Türk kızı tarifini,kadınların neye erkeklerin neye güldüğünü,eşi hamile erkeklerde görülen kuvad sendromunu,homonkulus,buna benzer konularla birlikte ve özellikle 1960 da gerçekleşen Bruce-Branda vakası için okumanızı öneririm
224 syf.
·14 günde·Beğendi·9/10
Kadın ve erkeğin farklılıklarıyla ilgili okuduğum en güzel kitaptı.Beyin yapımıza odaklanışı, yapılan deneyleri anlatması, yorumdan ziyade bilim dilini kullanması, bu farklılıkların bulunuşunun tarihçesini vermesi, diğer güzel kitaplara ve hikayelere değinmesi akıcılığıyla çok beğendim.
224 syf.
·14 günde·Beğendi·7/10
"Sevgili okuyucu, eğer aranızda erkeklerin az konuştuğunu düşünenler varsa kendilerini hafta sonu akşamları yayınlanan herhangi bir futbol programını izlemeye davet ediyorum. Bir hakemin vermiş olduğu saniyelik herhangi bir kararı dakikalarca tekrarlarını izleyerek tartışan ve evrenin sırrını çözmüş havalarında gerçekleşen bir muhabbetin döndüğü oldukça garip bir ortamdan bahsediyorum."
Erkekler kadınların söylediği şeyi düşünürken kadınlar erkeklerin söylemediği şeyleri düşünür.
Erkekler, kadınları etkilemek için görünüşlerini süslemek yerine..Beyinlerini süslemeye yönelik yenilikler oluşturacak şekilde evrimleşmiştir. Konunun anlaşılması için bir örnek verelim. Örnegin: espri yapma yeteneği erkek için bir süs olarak kabul edilmektedir.
Örneğin yorgun argın eve geliyorsunuz ve sizi kapıda bekleyen sevgiliniz "konuşmamız lazım Nuri" diyor. Bir erkek ne zaman böyle bir cümle duysa beyninde paralel olarak birçok dosya açılacaktır "acaba ne yaptım" diye. Hani Google'a bir kelime yazmaya başlarsınız bir sürü seçenek çıkar ya! Burada yapılacak en doğru tercih "kendimi şanslı hissediyorum" seçeneğine tıklayıp karşınıza ne çıkacağını beklemek olacaktır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kadın Beyni - Erkek Beyni
Baskı tarihi:
Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055286781
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elma Yayınevi
Bu kitabı okuduğunuzda beyninizin cinsiyeti hakkında birçok detayı öğreneceksiniz. Kadınlar ve erkekler arasındaki farkları, karşı cinsin sizi kızdıran, güldüren hatta şaşırtan birçok tepkisinin nedenini anlayacaksınız.

Serkan Karaismailoğlu'nun bilimsel bir o kadar da mizahi anlatımıyla Kadın Beyni Erkek Beyni…

-Erkekler neden dinlemez? Acaba beyinlerimizin işitmeden sorumlu bölgeleri birbirinden farklı mı?
-Kadınlar çok mu konuşur? Kadınlardaki "dır dır" kavramı gerçek midir ve altında yatan sinirbilimsel açıklama nedir?
-"Beni hiç anlamıyorsun" sözünü duymayan erkek var mıdır? Peki, kadınlar bu isyanlarında ne kadar haklılar?
-Erkekler mi yanılıyor, yoksa kadınları tatmin etmek gerçekten de imkânsız mıdır?
-Söz konusu erkeklerin mutluluğu olduğunda kavanoz kapakları neden önem kazanır?
-Hayatın renklerini aynı şekilde mi görüyoruz? Yani dore ve lamenin aslında birer renk olduğunu bilen kaç erkek var?
-Kadınlar özel günleri asla unutmazken erkekler nasıl bu kadar kolay unuturlar?
-Bir insanın sadece parmaklarına bakarak beyni hakkında nasıl bilgi sahibi olabilirsiniz?
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 332 okur

  • gece
  • Yunus Emre HACIHASANOĞLU
  • Dilek bilgin
  • Damla Mengücek
  • Olric
  • Rukiye canpolat
  • Hasan Yenel
  • Fatma Pala
  • Türkan Erdemci
  • Sema Akar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%5
18-24 Yaş
%37.5
25-34 Yaş
%40
35-44 Yaş
%10
45-54 Yaş
%5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.8
Erkek
%24.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%44.1 (67)
9
%25 (38)
8
%14.5 (22)
7
%7.2 (11)
6
%5.9 (9)
5
%1.3 (2)
4
%0
3
%0.7 (1)
2
%0.7 (1)
1
%0.7 (1)

Kitabın sıralamaları