Marakeş'te Sesler

8,0/10  (10 Oy) · 
23 okunma  · 
7 beğeni  · 
912 gösterim
Develer, eşekler, dilenciler, çarşılar, türbeler, keşmekeş dolu gündelik hayat…Başka bir coğrafyanın, kendine has ritmiyle devinen kadim Marakeş'ini anlamaya çalışan, Batılı deneyimlerle mukayese eden, sözlü bir kültürün derinliklerini kavrama çabasındaki meraklı, eleştirel bir zihin. Elias Canetti, Müslüman Arap bir şehirde yaşadıklarını edebi ustalığının hakkını veren bir renklilikle ve canlılıkla aktarırken okuru da sokak sokak, meydan meydan peşinden sürüklüyor. Yadırgama ile kozmopolitliğin kabullenici tavrının iç içe geçtiği bu anlatıda, modern insanın kadim değişmezlik karşısındaki çelişkilerinin ve hayretle karışık hayranlığının izini sürmek mümkün.

Ödüller: 

1981 Nobel Edebiyat Ödülü
1972 Georg-Büchner Ödülü
1975 Nelly-Sachs Ödülü
1977 Gottfried Keller Ödülü 
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1999
 • Sayfa Sayısı:
  215
 • ISBN:
  9789754062137
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Cem Yayınevi
 • Kitabın Türü:
EsengüL 
12 Şub 21:04 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okumaktan sürekli kaçındığım yazarlardan biri olan Canetti'ye bir yerden başlamak gerekiyordu. Hadi şimdi okuyacağım deyince okunamayan Körleşme'sine de elim varmayınca Marakeş'te Sesler'inden cesaret buldum. Birkaç gündür elimden düşüremediğim kitap sonunda bitti.

Marakeş'te Sesler, Elias Canetti'nin Fas yolculuğundayken bulunduğu gözlemler sonucunda edindiği izlenimleri denemeler halinde sunan 116 sayfalık eseri. Çoğunluğu Müslüman olan Fas'ın Marakeş şehrinde bulunduğu zamanlarda halkın yaşantısı, kültürel özellikleri ve ilgisini çeken olayları aktarırken duygu-düşüncelerini de esirgemiyor. Marakeş'e gittiği ilk günlerde karşılaştığı develerin başlarına gelenler, dilenci çocuklar, kafesin ardındaki kadın, ekmek satan peçeli kadınların tasvirleri ve bilge adam, Canetti'yi etkilediği gibi beni de bir hayli etkiledi. Okurken hem öğrendiğim hem de duygularımı yoklayan Marakeş'te Sesler, daha kapsamlı yazılardan oluşsaydı sanki daha hoş olurdu. Fas'a gitme isteği geldi içimden. :)

Biri, "Hadi kalk, Afrika turuna çıkıp Fas'a gidelim dese tereddütsüz giderim. Mutlaka okuyun diye ısrar edilecek bir eser mi, emin değilim fakat Canetti'ye ve Marakeş/Fas'a meraklıysanız tavsiye edilir.

Elias Canetti, Kafka'dan sonra beni en çok etkileyen yazar olma yolunda ilerliyor. Bu kitaba gelecek olursak; kitap 3 kısımdan olusuyor. Birinci kısımda Marakeş'te yaşadıkları anlatılıyor. Son derece akıllı cümleler yer alıyor bu anlatımlarda. Fakat kitabın asıl kısmı 2. kisim. Burada Canetti' nin aforizmaları yer alıyor ki bu aforizmalar zihninizdeki en ücra noktalara dokunuyor, sizi ele geçiriyor. Kesinlikle bitmesini istemeyeceksiniz. 3. kısımda çocukluğundaki bazı anılar yer alıyor. Canetti ülkemizde pek bilinmeyen bir yazar. En kısa zamanda hak ettiği değeri bulması ümidiyle...

DESTİNA ÖYKÜ 
29 Mar 21:40 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Elias CANETTI - Marakeş'te Sesler

Develer, eşekler, dilenciler, çarşılar, türbeler, keşmekeş dolu gündelik hayat…Başka bir coğrafyanın, kendine has ritmiyle devinen kadim Marakeş'ini anlamaya çalışan, Batılı deneyimlerle mukayese eden, sözlü bir kültürün derinliklerini kavrama çabasındaki meraklı, eleştirel bir zihin. Elias Canetti, Müslüman Arap bir şehirde yaşadıklarını edebi ustalığının hakkını veren bir renklilikle ve canlılıkla aktarırken okuru da sokak sokak, meydan meydan peşinden sürüklüyor. Yadırgama ile kozmopolitliğin kabullenici tavrının iç içe geçtiği bu anlatıda, modern insanın kadim değişmezlik karşısındaki çelişkilerinin ve hayretle karışık hayranlığının izini sürmek mümkün. (Tanıtım Bülteninden)

Bence tam bir gözlem romanı. Okurken Fas’ta hissettim kendimi.. Bütün anlatılanları sanki gözlerimle gördüm ve anbean şahit oldum..

Canetti'nin yapmış olduğu Fas gezisindeki gözlemlerini harika bir üslup ile anlatışına tanık oluyoruz.. İnsanın içinde Fas'a gitme isteği uyandırıyor..

Kitap kısa hikayelerden oluşuyor ve son kısmında yazarın kendine ait özdeyişler ve notları ile kitap son buluyor..

Alıntılar;

“Yalnızca kör olanlar, köpeklerin yol göstermesini tercih ederler.”

"Sanırım dilencileri ayakta tutan, dinlendikleri sadakalardan çok, dilenirken söyledikleri sözlerdir.”

“Kendileri pek yoktu ortada, önemli olan kağittı: Kağıdın suskun ağırbaşlılığı..”

Herkese keyifli okumalar kitap sever güzel insanlar.

Kitaptan 7 Alıntı

DESTİNA ÖYKÜ 
28 Mar 18:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Sanırım dilencileri ayakta tutan, dinlendikleri sadakalardan çok, dilenirken söyledikleri sözlerdir."

Marakeş'te Sesler, Elias Canetti (Sayfa 27 - Sel Yayıncılık)Marakeş'te Sesler, Elias Canetti (Sayfa 27 - Sel Yayıncılık)
missprufrock 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Aynı yakarışın yinelenmesi, yakaranın belirleyici özelliğidir. Kafaya yerleşir böyle bir yakarış, yakaranın tanınmasına imkan verir, bundan böyle oracıktaki sürekli varoluşunu sağlar; yakaran, sınırları kesinlikle belirlenmiş bir yakarış biçimiyle elde eder bu varoluşu. Hakkında daha fazla bir şey bilmek olanaksızdır, bu yoldaki girişimlere karşı korur kendini, yakarışı aynı zamanda kendi dışındakilerle kendisi arasına çektiği bir sınırdır.

Marakeş'te Sesler, Elias CanettiMarakeş'te Sesler, Elias Canetti

Develerle Karşılaşma
Üç kez develerle karşılaştım, üçünde de kötü bitti sonu.
Marakeş’e gelmemden kısa bir süre sonra dostum,
“Deve pazarını göstermeden dünyada bir yere bırakmam seni!” dedi.
“Her perşembe öğleden önce deve pazarı kurulur Marakeş’te.
El Khemis Kapısı’nın hemen yanı başında, surların önünde.
Buradan hayli uzaktadır; en iyisi ben seni arabamla götürürüm oraya.”

Perşembe günü gelip çatınca, arabaya atlayıp yola düştük.
Ama geç kalmıştık; surların önünde sere serpe uzanmış yatan
geniş alana varmamız öğleyi bulmuştu. Alan boştu adeta.
Öbür başında, bizden birkaç yüz metre uzaklıkta bir grup
insan dikiliyordu. Ama deve falan hak getire.
Gördüğümüz insanların alışveriş konusunu daha küçük hayvanlar,
yani eşekler oluşturuyordu, oysa zaten eşekten geçilmiyordu kent;
bütün yük eşeklerin sırtına vuruluyor, bu hayvancıklara o denli
acımasız davranılıyordu ki, eşek görmeyi içi götürmüyordu insanın.
“Zamanında yetişemedik,” dedi dostum. “Pazar dağılmış.”
Pazarda gerçekten görülecek bir şey kalmadığına beni inandırmak için,
arabayı alanın ortasına doğru sürdü.

Marakeş'te Sesler, Elias Canetti (*SEL Yayıncılık)Marakeş'te Sesler, Elias Canetti (*SEL Yayıncılık)
Müphem 
18 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitaplar vardır,yirmi yıl yanınızda taşımış,okumuşsunuzdur;hep el altında bulundurmuş,kentten kente,ülkeden ülkeye sizinle alıp götürmüş ,pek fazla yer olmasada özenle sarıp sarmalayarak bavulunuza koymussunuzdur.Bavuldan çıkarıp alırken yapraklarını belki karistirirsiniz soyle, ama bir tek satısını bile bastan sona okumaktan dikkatle sakınırsınız.Derken yirmi yıl geçer aradan,biran gelir sanki cok büyük bir baskıya karşı duramayarak ansızın böyle bir kitabı bastan sona bir solukta okuyup ,yutmaktan başka bir sey yapamazsınız ,bir vahiy gibi gelir size okuduklarınız.o Zaman kitabı okumaktan o bir suru kaçışların anlaşılır nedeni.Okumadan kitabı uzun bir sure yanınızda bulundurmanız gerekmiştir;Kitabin yolculuğa çıkması,uzamda bir yer tutması ,bir yük oluşturması gerekmiştir.Ama yolculuğun son durağına ulaşmıştır artık,kendini acığa vurma Zaman'ı gelip çatmıştır,sizinle suskun yaşadığı yirmi yılın üzerine saçar simdi ışığını.Butun Zaman suskun durmasaydı,söyleyeceği o kadar seyde olamazdı.Bu durumda hangi budala kitabin hep aynı içeriği kendisinde barındırdığını söylemeye kalkabilir.

Marakeş'te Sesler, Elias Canetti (Sayfa 117 - Cem)Marakeş'te Sesler, Elias Canetti (Sayfa 117 - Cem)
Müphem 
18 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Konuşurken lafları asiri ölçüde sakin sıralıyor,ağzından çıkacak sözleri her zaman denetimi altında tutuyor,ilgili sözler onu önlerine katıp kovalamıyor,onunla eğlenmiyor,onugulunc duruma sokmuyor asla ,-böyle bir insana Nasıl güvenebilirim?

Marakeş'te Sesler, Elias Canetti (Sayfa 121 - Cem)Marakeş'te Sesler, Elias Canetti (Sayfa 121 - Cem)
Necmettin Zafer 
13 Şub 11:10 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Birbirinizin karşısına çıplak durumda çıkmak zorunda kalsaydınız birbirinizi boğazlamanız daha bir güç olurdu. - Katil üniformalar.

Marakeş'te Sesler, Elias Canetti (Sayfa 116 - Cem yayınevi)Marakeş'te Sesler, Elias Canetti (Sayfa 116 - Cem yayınevi)