Midak Sokağı

8,3/10  (34 Oy) · 
94 okunma  · 
39 beğeni  · 
1.276 gösterim
Sokak benim için bütün bir dünyanın sembolüdür, dünyayı nasıl görüyorsam sokağı da öyle biçimlendirdim.
-Necib Mahfuz-

Kahire'nin yoksul bir semtinde bir arka sokak ve bu sokağın sakinleri, Necib Mahfuz'un bu çok sevilen romanının dokusunu oluşturuyor. Para hırsıyla fahişeliği seçen güzel Hamide'nin çevresinde dönen romanda Necib Mahfuz, Midak Sokağı'nın insanlarını kuşatan acıları, sevinçleri, kinleri, heyecanları ve aşkları canlı tablolarla, bir Doğu masalının büyülü havasıyla veriyor. İngiliz egemenliğinin hüküm sürdüğü dönemde yaşanan olaylarda, Kahire'nin bu arka sokağı her sayfada kendini hissettiriyor, ruhuyla, atmosferiyle, karakterleriyle okurun belleğine kazınıyor. Halkın telaşlı, kavgalı-gürültülü yaşamı sesini duyuruyor. Mahfuz'un da içinden geldiği bu hayat, romanı besleyen malzeme oluyor.

Mahallenin Şeyh Derviş'i, dilenci olmak isteyenleri para karşılığı sakatlayan Zaita, genç berber Abbas, zengin ve kadın düşkünü Elvan Salim, eşcinsel kahveci Kirşa, arabulucu Ümmü Hamide ve kızı Hamide ile Midak Sokağı, büyülü bir dünya ama bir cennet değil; Mısır'ın küçük ve eksiksiz bir kopyası.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9789944756976
 • Orijinal Adı:
  Zuqaq al-Midaqq زقاق المدق
 • Çeviri:
  Leyla Tonguç Basmacı
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
mehmet temiz 
03 May 19:05 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

1988 yılında nobel edebiyat ödülü alan ve bu ödülü almış ilk müslüman yazar olan Necip Mahfuz'un okuduğum ilk kitabı.Ve açıkça itiraf etmeliyim ki yazarın yazım tekniğine,anlatımına hayran kaldım.sanki bir kitap yazmamışta,eline kalemi kağıdı almış herhangi bir şey konuşur gibi çok rahat bir şekilde başlamış yazmaya ve karalamasız,müsveddesiz direkt yazıp bitirmiş gibi bir his bıraktı bende.Kitap o kadar akıcı ki,hani bir deyim vardır ya; su gibi akıp gidiyor diye işte aynen öyle.300 sayfalık kitabı iki oturma da bitirdim çıktım.insan elinden bırakamıyor.kitap ta 1940 lı yıllar da ,daha doğrusu ikinci dünya savaşı yıllarında,Mısır'ın Kahire şehrindeki küçük bir sokaktaki insanların,yaşantıları, birbirleriyle ve sokak dışı kesimdeki insanlarla olan ilişkileri anlatılıyor.karakterler o kadar iyi seçilmiş ki neredeyse her çeşit insana rastlamak mümkün.ama başta da dediğim gibi benim için yazarın yazış özelliği daha çok ön plana çıktı.eğer diğer kitapları da bu şekilde güzel,net ve akıcı bir dille yazılmış ise, ben daha çoook Necip Mahfuz eseri okurum gibi geliyor bana.

sezen 
13 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Uzun zamandır okumak istediğim bir romandı "Midak Sokağı". Öncelikle eserin dilinin gayet akıcı olduğunu belirtmeliyim. Mısır'ın ara sokaklarından birinde Midak Sokağı'nda geçiyor olaylar. Mahalle insanları zaman ve mekan içinde realist bir tutumla ele alınmış. Karakterler çeşitli ve de çok sayıdadır.

# Yoksul bir kenar mahallenin içinde yaşayan insanların olağanüstü ya da gösterişli olmayan hikayeleri, psikolojik çözümlemeleri oldukça iyi betimlenmiş. Zaman ikinci dünya savaşı yıllarıdır. İnsanlar para sahibi olabilmek, sosyal sınıf atlayabilmek için İngiliz Ordusuna yazılırlar. Savaş bitince işinden olan insanların üzüldüğünü görürüz.

#Midak sokağı kendi sakinleriyle özdeşleşmiş gibidir. Bunun dışında bir dünya hayal edenler romanda cezalandırılmış gibi geldi. Ya da bu sokak dışında bir hayat hayal edenler bunu sadece maddi kaygılar ve yükselme hırsıyla yaptıkları için, yazar, onların trajik sonlarını anlatmış bize. Necip Mahfuz'un İskenderiye'ye gitmek dışında Kahire'yi hiç terk etmediği, hatta Nobel Ödülünü almaya bile ailesinden birini gönderdiği bilinmekte. Yazarın hayatını okursanız, eserdeki otobiyografik unsurları keşfedebilirsiniz.

# Mahalle insanlarının sosyal yaşayışları, inançları, gelenekleri anlatılırken, satır aralarında eleştiriyi sezebilirsiniz.

#Kentteki İngiliz varlığının halkın duygu ve düşünce dünyalarını nasıl etkilediğini görüyoruz: Mahalle berberi Abbas iyi niyetli, dürüst ve hırsları olmayan bir gençtir. Ve hırslı, güzel Hamide'yi elde edebilmek için, onunla evlenebilmek için İngiliz Ordusu'na yazılır örneğin. Ya da kahvecilik yapan Kirşa'nın oğlu Hüseyin de burun kıvırdığı bu mahalleden kurtulmak için orduya yazılır.

Hepinize keyifli okumalar dilerim...

Elif 
04 May 17:22 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Necip Mahfuzun en sevilen en çok okunan ödüllü kitabı.
Gerçekten hertürlü övgüyü hertürlü beğeniyi hakediyor.
Kitabı okurken sokak sakinlerinin yanındaymış gibi hissediyorsunuz kendinizi.
Kirşanın kahvehanesindeki sohbetleri dinleyen bir müşteri, Kamil amcanın her zaman köşesinde oturup Abbasla laflaması duyan bir sokak sakini gibi hissedebilirsiniz kendinizi.
Tasviri,kelimelerin rengi,cümlelerin güzelliği kitabın akıcılığı insanı mest ediyor doğrusu.
Kitapta sürekli duygu değişimi yaşayabilirsiniz;
Hamidenin tutkusu, hırsı, fikirleri,özgüveni sizi kızdırabilir.Bir yandanda Abbas masum aşkı sizi gülümsetebilir.
Midak Sokağı , kendinizden ,çevrenizden mutlaka birşeyler bulabileceğiniz bir kitap.
Şiddetle tabsiye edilir.

Birsen Erol 
12 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sınıflar arası fark, yoksulluk, kenar mahalle, sınıf atlama çabası ve tüm bunların sonucunda yaşanan ahlaki ve manevi yıkımlar... Bu konulara benzer kurgularla hem edebiyat hem de sinema dünyasında defalarca değinildi. Hala en güncel konular, maalesef olmaya da devam edecek ve birçok kalem de yazacak. Necip Mahfuz çok içten ve duru bir anlatımla yazmış. Sayfalar bir bir ilerlerken okumuyor da dinliyor ya da yaşıyor gibi hissediyorsunuz.

Hatice Özbek 
24 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

farklı kültürlerin günlük yaşamını öğrenmek hep ilgimi çekmiştir . bu romanda da mısır halkının arasında yaşıyorsunuz . mutlaka okunmalı . tıpkı pearl bakın ana romanı gibi .

Hilal 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Necip Mahfuz okumak biraz da dünyanın kalabalığından uzaklaşmak için bir araç gibi. Romanın kahramanı Hamide'nin para ve lüks yaşam hırsıyla neleri göze aldığını anlatıyor . Okumanızı tavsiye ederim.

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Mahfuz'un tarzı oldukça iyi, çabuk okunan bir kitap. 1940'lı yıllarda Mısır'daki bir sokağın sakinlerinin hikayelerini anlatıyor. 1988'de Nobel alan Mahfuz'un en bilinen eseri. Oldukça başarılı.

Deliler Cumhuriyeti 
19 Mar 23:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hafiften eski Türk filmi tadında bir roman. Bir sokaktaki yaşam üzerinden Mısır toplumunun işgal altındaki hali anlatılıyor ama Türk filmi diye çekseler yeriz, o derece Türk filmi tadında.

Kitaptan 25 Alıntı

Elif 
04 May 15:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanlar unutulmaya mahkûmdurlar ve değişmeyen bir yürek yoktur.

Midak Sokağı, Necib Mahfuz (Sayfa 314 - Kamil Amca)Midak Sokağı, Necib Mahfuz (Sayfa 314 - Kamil Amca)
Elif 
04 May 13:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Niçin dünyayı kana bulayan bir savaşta biz bir mutluluk kırıntısı bulabilelim?

Midak Sokağı, Necib Mahfuz (Sayfa 273 - Hüseyin)Midak Sokağı, Necib Mahfuz (Sayfa 273 - Hüseyin)
Selman Ç. 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kötü bir ruhun çirkinliği en güzel şeyleri bile berbat edebilir, ama yine de hayatın bütününde güzellik ve iyilik vardır.

Midak Sokağı, Necib Mahfuz (Sayfa 60 - Cem Yayınevi)Midak Sokağı, Necib Mahfuz (Sayfa 60 - Cem Yayınevi)
Elif 
04 May 15:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Aşk
Aşktan ölen acıyla ölür;ölüm olmada hiç bir aşkın iyi yanı yoktur.

Midak Sokağı, Necib Mahfuz (Sayfa 314 - Kamil Amca)Midak Sokağı, Necib Mahfuz (Sayfa 314 - Kamil Amca)
Selman Ç. 
 27 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hiçbir zaman umutsuzluğun inancınızı yenmesine izin vermeyin. Biz inancımızı yadsırsak, gerçek mutluluk da bizi yadsır.

Midak Sokağı, Necib Mahfuz (Sayfa 199 - Cem Yayinevi)Midak Sokağı, Necib Mahfuz (Sayfa 199 - Cem Yayinevi)
Elif 
28 Nis 19:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ama aslında hayatı uzun bir uykudan başka şey değilken ölüm ona nasıl zarar verebilirdi?

Midak Sokağı, Necib Mahfuz (Sayfa 6 - Kâmil Amca)Midak Sokağı, Necib Mahfuz (Sayfa 6 - Kâmil Amca)
mehmet temiz 
03 May 00:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sıklıkla olduğu üzere kan kaybı fazla olunca,bunu Allah'ın işi olarak görüyordu.Kanın akmasını engellemek için de Allah'a güveniyordu.

Midak Sokağı, Necib Mahfuz (Sayfa 9)Midak Sokağı, Necib Mahfuz (Sayfa 9)
mehmet temiz 
03 May 00:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Şeyh Derviş aniden başını kaldırıp Kirşa'ya bakmadan,''Ey Kirşa, karın güçlü bir kadın. Aslında bir çok erkeğin yoksun olduğu erkekliğe sahip. o aslında kadın değil,erkek. Bu durumda neden onu sevmiyorsun?'' diye sordu.

Midak Sokağı, Necib Mahfuz (Sayfa 109)Midak Sokağı, Necib Mahfuz (Sayfa 109)
Elif 
03 May 22:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Umut
Zaten umutsuzluk,işkence veren kuşkudan iyidir.

Midak Sokağı, Necib Mahfuz (Sayfa 259)Midak Sokağı, Necib Mahfuz (Sayfa 259)
Elif 
30 Nis 20:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Can Sıkıntısı
Hiç bir zaman sıkıldığınızı söylemeyin.Can sıkıntısı Allah'a inançsızlıktır.Can sıkıntısı inancı mahveden bir hastalıktır.Bunun hayatla yetinmemekten başka anlamı var mıdır?

Midak Sokağı, Necib Mahfuz (Sayfa 60 - Rıdvan Huseyni)Midak Sokağı, Necib Mahfuz (Sayfa 60 - Rıdvan Huseyni)
3 /