Adı:
Hamza
Baskı tarihi:
Mart 2019
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753558358
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İz Yayıncılık
Hamza, modernizmin tam ortasında yaşayan bir müslüman gencin trajikomik hikâyesi. Herkesin az çok bildiği siyasi, felsefi ve tarihi olaylar, kitapta, alıştığımız bağlamından koparılıp, şaşırtıcı bir üslup ve masalsı bir anlatımla yeniden kurgulanıyor. Yazar; mizahı ve edebiyatı açıkça ‘kullanarak’ aslında çağ ve İslam hakkında derin bir tefekküre çağırıyor okuyucuyu. Mesajdan da sanattan da vazgeçmiyor. “Mesele”sini anlatmak için; kurmacanın, bilinç akışının ve ironinin imkânlarından sonuna kadar faydalanıyor.
224 syf.
·10/10
Hamza'mız öss ye hazırlıktan dershaneden,mezun olacak bir gencimiz. Hem imam hatipli hem yobaz(!) hem de modern çağda yaşayan bir muzdarip.
Öss' ye hazırlanırken her şeyi biliyorsun ama her şeyi. bütün derslerden çakıyorsun bunu yaşamış biriyim :))

Deneme den çıkıyorsun abi, parka gidiyoruz arkadaşla deneme ve cevap anahtarı... Hocam şu soru neydi...
Maç var halı sahada abi, siz gidin, ben ders çalışacağım.
misafirliğe, yok anne siz gidin..
Yolda gidiyorsun “ağrısız kulak delinir“ "balkondan aşağı halı silkelemeyin"
kardeşim anlatım bozukluğu var. Düzelt esnaf abi.
"Yanlız" değil "yalnız" yalından geliyor. "Yalnış" değil “yanlış“ Yanılgıdan geliyor.
"Şey" her zaman ayrı yazılır.:)
Kısaca her yerde nereye gidiyorsan git elinde bir soru bankası var.
Matematik, baş belası abi kafa çakmıyor ki anlamıyorum :)
Tarih :seviyorum ama çok bürütüsvari, arkadan vuruyor arkadaş...
Coğrafya: türkiye dünya benden sorulur,
Vs..vs..
Ama filozof oluyorsun, genel kültür tavan yapıyor adeta...
Her şeyi biliyorsun hemen milyoner yarışmasını arayıp yarışmaya aday oluyorsun..
Aday olmamak elde mi :))
Neyse....
Hamza bir keşmekeşlik yaşıyor sınav öyle bir psikolojiye sokmuş ki iki arada bir derede, derviş gibi düşünüyor modern hayatın içinde bir sahabe yaşantısının peşinde. Müslümanların içinde bulunduğu hizipleşme ayrışmalar mezhepler ayrı gruplar şeyhim en iyi, en birinciler, gibi gibiler... bunlara dem vuruyor dertleniyorr hamza'mız işte.
Yazar bundan sonra yazdığı "bir yobazın günlüğü" eserinde kendi içiyle komuşmasına bir isim vermiş" gregor yazınsal tekniği ilerletmiiş hem bir karışıklık da olmuyor.
Öyle bir yazıyor ki kendini kaybediyor tam Edebiyat Fakültesi öğrencisi yani Edebiyat alanı çalışanlar kitaptan ders alabilir zevk de alabilirler :) okuyana kalmış artık.
Ve güzel şiirler dökülüyor :))
Seküler bir dünyada dinin gereğini yapmaya çalışmak ya da dindar olmak üstüne üstlük genç olmak zor arkadaş.
Mutlu okumalar ben okudum beğendim :)
224 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Hamza… Hamza… Nasıl tarif etsem ki? Haydi, biraz çabalayayım. Başlıyorum. Bir… İki... Üç… Bir kitap düşünün; ana karakteri sizden biri olsun, hem de 21 yaşında olsun, dertli bir genç olsun yani başkalarının dertleriyle dertlenebilen biri olsun (bu zamanda kaldı mı öyle biri diyebilirsiniz) , her sayfası tokat gibi olsun ve kalplere tesir etsin, kafiyeler havada uçsun, altı çizilmeyen yer kalmasın (neredeyse her sayfada altı çizilen bir yer olsun), öğretsin ama sıkmasın, ana karakter hazırladığı ansiklopedik lügat ile sizi güldürsün hem de düşündürsün, üslubuyla sizi etkilesin (çok farklı bir üslup ve ben bunu çok ama çok sevdim), bittikten sonra; düşündürsün, içinizi ürpertmek suretiyle sanki en yakın dostunuzu kaybetmişsiniz gibi sizi hüzünle baş başa bıraksın, içinde okumanız gereken kitaplar hakkında öneriler versin, yazarın diğer kitaplarını da araştırıp hepsini sipariş verdirme isteği oluştursun. İşte böyle bir kitap Hamza. Alınız, okuyunuz, okutunuz…
224 syf.
·7 günde·8/10
Emineee seni, çok seveceğin bir yere götüreceğim dedi dört yıl sonra ilk defa Konya'da buluşacağımız arkadaşım :D Aklıma ilk gelen kitaplardı tabiki.. ;)
"Rampalı" sarıldıktan sonraki ilk durağımız oldu.
-Hadi bir kitap beğen ve onu sana hediye edeceğim .
Ben de hediye edersem kabul. ;)

Ben o heyecanla , tabii hiçbir şeye bakamıyorum ..
O zaman bunu alalım çok seveceksin dedi ve "Ömer Faruk Dönmez " ile ilk tanışma kitabım oldu. Ve iyi ki de olmuş..
"Hamza "

21 yaşında İmam Hatip Mezunu , dört yıldır üniversite sınavına çalışıyor. Hocalar , eğitim , sınav , matematik ....
Okurken aynı ben dediğim onlarca cümle ...

Düşündürücü tahlilleri ile kafamızda soru işareti bırakıyor.
Hemen her sayfasında altını çizdiğim cümleler. Müthiş tespitleri , dili, tekerlemeleri (bazen sesli güldüren )

Kitapta bir çok konuya değinilmiş .Modernizm, kapitalizm, emperyalizm, siyaset , tarikat , cemaat ..

Kur'an- ı Kerim'den ayetler; hadisler Sezai Karakoç , Necip Fazıl Kısakürek, Nuri Pakdil gibi üstad şairlerden aldığı dizeler ile anlatımı zenginleştirmiş.Ve okuyup , duyduğumuz bir çok kitap ismi de geçiyor. ( Tutunamayanlar , Gazap Üzümleri vs.)

Sıkmadan tüm gerçekliği ironik bir dille yüzümüze vuruyor yazar .

Tavsiye ederim
224 syf.
·15 günde·6/10
Hamza 21 yaşında. Modern dünyanın buhranını yaşayan müslüman bir genç. İçinde yaşadığı fırtınayı ironik bir dille anlatmış. Gençlere tavsiye ederim. Kitapta kendilerini bulacaklar ..
224 syf.
·10/10
Ömer Faruk dönmez gerçekleri tokat gibi suratımıza çarpıyor. Hemen her cümlesinden sonra oturup bir iki dakika düşündüm. Hamza bizden biri. Bizim görüp, düşünemediklerimizi, ya da düşünüp dile dökemediklerimizi açık açık söylüyor. Şimdi mutlaka okuyun desem, oho ona gelene kadarrrr diyeceksiniz ama, gerçekten mutlaka okuyun. Bakış açınızı çok değiştireceğini düşünüyorum.
224 syf.
·2 günde
Hamza! Hür yürekli genç diyesim geliyor sana nedense. Kimindi o kitap? Nureddin Yıldız tabii ya. Nasıl geçerim, nasıl unuturum. Bunun bir de kızlara, kadınlara yazılmış hali de vardı değil mi? İhsan Şenocak'ı geçer mi bilmem hiç o kadar dikkatlice araştırmadım. Ahh nereden nereye? Kitap incelemesi yapıyordum tabi ama inanın; din, dindar hocalar ve kadın meseleleri konuştuğunuz her yerde karşınıza çıkacak şeylerdir. Bunları çok okuyor veya çok görüyorsanız konuşmayı da kendinize düstur edineceksiniz mecbur yahut hiç alakadar olmayan bir konuyu bu meselelere bağlayacaksınız. Hamza'dayız tamam ama dediğim gibi eğer din ve kadın konularını eğer çok okuyorsanız her yerde bunları görürsünüz. Tamam itiraf ediyorum bu kitabı bile feminist bakış açısıyla okudum ama güldüm işte ve çokça kızdım. Aslında çokça kızıp hiçce gülmemem lazımdı ama dayanamadım çünkü haklıydı.

Dört yıldır üniversiteye hazırlanan, imam hatip mezunu genç haklıydı. Ama işte en büyük soru bu muydu? Acaba Hamza haklı olduğu kadar kibirli miydi de? Canım Hamza sana bir arkadaşımın bakış açısıyla baya yaklaştım yaklaştım ama bir yerde ipler koptu işte,birlikte eril tahakkümü inşa edebilirdik ama daha sonra o kadar da güldürmedin.

Evet Hamza okulda, Hamza üniversiteye hazırlanıyor, Hamza kitap okuyor, Hamza 21 yaşında, Hamza Ahmet amcayla, Hamza dirilişi biliyor, İsöet Özel'i çok seviyorum, çünkü Hamza hem İslamcı hem de İslamcılardan nefret ediyor, Hamza yoksa marjinal mi? Absürt absürt konuşma Gökçe kim modernlikten çıkmış da marjinal olmuş? Hepimiz kültür endüstrisinin yarattığı kadar marjinaliz işte. E haliyle Hamza da o kadar dindar, antimodern, antikapitalist, ataerkil ve insan.

Hamza aslında hepimizin çıkmazlarını anlatıyor kitapta biraz dinini düşünen, vatanına düşkün insanlar zaten bunları düşünür ama işte karakterimiz biraz kaba. Bunu kendisinin de biliyor oluşu güzel tabi. Hem kaba hem sert sonra. Dış kabuğu sert, içi aslında oynuyor. Kitap çok kolay geçip gidiyor. Keşke herkesin Ahmet amca gibi meczup amcası olsa diyorsunuz. Onun sertliği bile koymaz diyorsunuz, mesela öyle amcalara da can kurban 9 kardeş ve hepsi İslamcı. Tanıdık geldi mi? Gelmez mi? Hamza hepimiziz zaten. Belki bazen daha yumuşak belki bazen daha sert ama hepimiz geçtik işte o yoldan. Kimimiz yontuldu, kimimiz hala aynı devam ediyor. Hem önemli olan yola varıp varmamamız değilki önemli olan yola girmemiz, e hatırlatmaktan geçemeyeceğim; "Ameller de niyetlere göre ölçülür." İhlâslı olmayan insanın ahlakı mı olurmuş hiç? Son sayfaları muhakkak dikkatlice okuyun, o sayfalar en harikasıydı diyebilirim.
224 syf.
·Puan vermedi
Daha evvel çok niyetlenmiştim, kitaplığa her baktığımda gözüme çarpar dururdu da ancak okumak nasip odu. Az buçuk şu dünyaya, hayata dair derdi olan Seni, beni, bizi tüm gerçekliğiyle anlatmış . Ve öyle tatlı bir dili var ki güldürürken derin derin düşündürüyor, bazen yerin dibine geçiriyor bazen gururlandırıyor. Çoğu yerde üniversitedeki arkadaşlarımla, dostlarımla yaptığımız muhabbetleri okur halde buldum kendimi. Belki de bizi gördüğüm ve aynı sonuca vardığımız için çok sevdim Hamza’yı .. Ne diyeyim okuyun, okutun efendim ..
Ömer Faruk Dönmez’in kalemine kuvvet, okuyacak arkadaşlara bereketli ve faydalı okumalar diliyorum..
224 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kapitalist,modernist,emperyalist güçlerin üzerimizde kurduğu hakimiyeti nükteli bir üslupla eleştiriyor. Hem güldüren güldürürken düşündüren her müslümanın elinde olması gereken bir eser.. Bakış açımı değiştirdi ve beni gerçekten etkiledi. Beğenerek severek okudum,ve her sayfada Hamza’ya hak verdim. Okuyun,okutun :)
224 syf.
·Beğendi·10/10
Sistemi en espirili şekilde iğneleyen, ince mizahla düşündüren, her kitapseverin kütüphanesinde olması gereken bir kitap. Her sayfasında kitabın kahramanı Hamza’ya hak veriyorsunuz. Bir süre sonra Hamza arkadaşınız oluyor...
224 syf.
Hamza modernizimin göbeğinde lakin bı o kadarda uzağında olma derdinde ... uslubuyle güldürürken inceden inceye düşündüren yeri geldiğinde dönemin Nasreddin hocasi görevini ifa eden.. içimizden içinden geldiğini elinden geldiğince ifade eden çağa rağmen çağa meydan okuyacak yiğitleri er meydanına davet yolunda güzel bir girizgah yapıp farkındalık oluşturan Hamza.. Rahle önünde diz çökmenin üstünlüğünü ve insanlara kattığı değeri hiçbir amfiden saglanamayacagini büyük bir ustalıkla anlatan , günümüzde insanlığın en büyük derdinin dünyada olmasının asıl bnedeninden uzaklaştırılmış olmasından muzdarip bir zarif bir garip Hamza.... Okumak anlamak ve bı nebzede olsa değişmek duasıyla ....Teşekkürler Hamza Ve Yazarına ..
" Ben ezberlenmiş cevapları olanlarla değil, samimi soruları olanlarla konuşmak istiyorum. "
" Televizyon diye bir şey sürdüler ki piyasaya bu çağın en ifrit putu. "

( ifrit : Kötü ve korkunç )
Biri düşünmeden bir cümle söyleyiveriyor, ben günlerce perişan oluyorum.Sorsan farkında bile değildir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hamza
Baskı tarihi:
Mart 2019
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753558358
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İz Yayıncılık
Hamza, modernizmin tam ortasında yaşayan bir müslüman gencin trajikomik hikâyesi. Herkesin az çok bildiği siyasi, felsefi ve tarihi olaylar, kitapta, alıştığımız bağlamından koparılıp, şaşırtıcı bir üslup ve masalsı bir anlatımla yeniden kurgulanıyor. Yazar; mizahı ve edebiyatı açıkça ‘kullanarak’ aslında çağ ve İslam hakkında derin bir tefekküre çağırıyor okuyucuyu. Mesajdan da sanattan da vazgeçmiyor. “Mesele”sini anlatmak için; kurmacanın, bilinç akışının ve ironinin imkânlarından sonuna kadar faydalanıyor.

Kitabı okuyanlar 802 okur

  • Hilal köse
  • rümeysa bayram
  • BUĞRA AVŞAR
  • Semanur özoy
  • Revmiha
  • Ayşegül Çelik
  • Zeezeeeyy
  • Lal
  • yonca bayram
  • Esra

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.9
14-17 Yaş
%7.7
18-24 Yaş
%44
25-34 Yaş
%29.7
35-44 Yaş
%5.5
45-54 Yaş
%2.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80.3
Erkek
%19.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%44.3 (121)
9
%24.2 (66)
8
%16.5 (45)
7
%5.5 (15)
6
%4.8 (13)
5
%2.6 (7)
4
%0.4 (1)
3
%0.7 (2)
2
%0.7 (2)
1
%0.4 (1)

Kitabın sıralamaları