Tasmalı Güvercin

6,3/10  (7 Oy) · 
25 okunma  · 
4 beğeni  · 
731 gösterim
İkinci kaptanla üçüncü çarkçı hiç keyif almadıkları her hallerinden belli olan bir bıkkınlıkla bağırışsız, küfürsüz, yorumsuz tavla oynuyorlar. Her an bırakıp kamaralarına çekilebilirler. Ben de elime geçirdiğim, iyice yıpranmış, hamur gibi olmuş elli ikilik desteyle kâğıt falı açıyorum. Biraz sonra kamarama gidip dolabımdaki stoktan (gemide içki içmek yasak olmasına karşın, kaptan ve çarkçıbaşı dahil herkesin dolabı ağzına kadar içki doludur) bir şeyler içip kitap okumayı düşünüyorum.

Tasmalı Güvercin, öykücülüğümüzün son dönemine damgasını vurmuş yazarlardan birinin, Cemil Kavukçu'nun çok önemli bir ustalık yapıtı. Kavukçu, okurunu bambaşka bir dünyaya götürüyor. Sessiz kasabaların birer kartpostal gibi hareketsiz görünümlerinin ardında yaşanan tekinsiz, ama alabildiğine renkli dünyasına... Bugüne kadar hakkında sayısız yazı yazılan Kavukçu, Fethi Naci'yi haklı çıkarıyor: Elini neye değse öykü oluyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2009
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789750710971
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
erhan 
 13 Nis 08:47 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

günümüz türk öykücülüğünün en iyi isimlerinden biri olan Cemil Kavukçu'yu daha önce çeşitli dergilerde duymuş ve Sait Faik- Orhan Kemal çizgisinde yazdığını öğrenince ilerde okurum diye not almıştım. çünkü Sait Faik de Orhan Kemal de severek okuduğum yazarlar. gelelim Cemil Kavukçu'nun öykülerine. yer yer Sait Faik- Orhan Kemal etkileri gördüm: sade, yalın bir dil ve içten, sıcak bir uslup; sıradan, küçük insanların yalnızlıkları, acıları, hüzünleri, sevinçleri...
öykü okumayı sevenlere tavsiye ederim. ben öteki kitaplarını okumaya karar verdim bile.