Rüyanın Öte Yakası

8,9/10  (16 Oy) · 
36 okunma  · 
17 beğeni  · 
826 gösterim
Herkes rüya görür. Peki ya bir gün rüyalarınız gerçek, hatta gerçekliğin ta kendisi olsa? Rüyalarınızla gerçekliği sürekli yeni baştan yaratsanız? Rüyanın Öte Yakasında Ursula K. Le Guin her zamanki usta anlatımı ve özgün bakış açısıyla bu soruya yanıt arıyor. Denklemin bir tarafında, gördüğü rüyalarla tüm insanlığın ve hatta evrenin kaderini değiştirmeye muktedir gönülsüz bir kahraman, diğer tarafındaysa onun gücünü "faydalı işler" yapmak için kullanırken iktidar hırsına yenik düşen bir bilimadamı var. Gönülsüz kahraman omzundaki bu ağır yükten kurtulmak, herkes gibi dünyanın bir parçası olmak istiyor; bilim adamıysa bu olağanüstü yeteneği kullanıp daha iyi, daha "akılcı" bir dünyanın mimarı olmak. Rüyanın Öte Yakası, hayal gücünü kamçılayan olay örgüsü ve derin felsefi boyutuyla LeGuin severlerin ve fantastik edebiyat tutkunlarının kaçırmaması gereken bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789753427913
 • Orijinal Adı:
  The Lathe Of Heaven
 • Çeviri:
  Aylin Ülçer
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Evren5 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Şimdi nasıl desem, Türk kahvesi içersiniz de yanında bitter çikolata olmaz ya biraz öyle geldi bana bu kitap, kendini okutturan bir cinsten, sayfalar hızlıca akıp geçiyor, hikayede güzel ama olayları pek sevemedim ben hep bir patlama olmasını bekledim anacım ama yok bi baktım bitmiş :) Sanırım kitabın en pozitif yanı kısa olmasıydı, uzun olsa sıkabilirdi. Hele ki Başlangıç (Inception) filmini izlediyseniz, bu kitapta aynı şekilde rüyaları incelediğinden onun üstüne pek tatmin edici gelmedi bana maalesef. Yinede okunabilir. :/

Mehmet Kızılırmak 
02 May 19:36 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Kim kime karşı neye karşı galip gelecek kimden taraf olmak gerek konusunda sürekli bir gel git yaşatan ideali mi amaçlamak gerek yoksa herseye rağmen erdemli olup dünyanın akışına müdahale etmemek mi gerek ben bi türlü bi sonuca ulaşamadım.Kitap sürekleyici ve felsefenin sınırlarını zorluyor ki bende bundan aşırı zevk aldim.Ursula okumaya devam :)

Hüseyin Düver 
07 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

George'un nasıl kazandığını kitap boyunca hiç bilmediğimiz bir özel gücü var. Gördüğü rüyaları gerçeğe dönüştürüyor. Örneğin istemediği rahatsız olduğu birini rüyasında ölmüş olarak görüyor uyandığında bir bakıyor o kişi cidden yok ve filan zaman önce ölmüş de gömülmüş bile. Bu sefer karakterimiz dünyanın akışına müdahale etmemesi gerektiğini düşünecek kadar ahlaklı biri. Gücü korkutuyor ve tehlikeli olduğunu düşündüğü için rüya görmemeye çalışıyor. Türlü yollar deniyor en sonunda da bir psikanaliste gidiyor. Psikanalist Dr Haber bunun bir deli değil de gerçekten de özel yeteneğe sahip biri olduğunu anladığında ise onu insanların rüyalarını kontrol edebilmesini sağlayan cihazıyla birlikte ideal dünyasını yaratmaya başlıyor. Aynı yetenek tek farkla güce sahip olanla gücü kullanan farklı kişiler. Dr Haber, kitapta akılcı modernistleri ve onların fikirlerini temsil ediyor. Fazlalaşan dünya nüfusunu azaltmak, ırklar arası renk ayrımını bitirmek, dünya barışını sağlayarak dünyayı evrensel bir köye çevirmek falan. Peki bu gerçekten de doğru mu?

http://kanvekuller.blogspot.com.tr/...lu-ktalar-atlas.html

Sedat Aktaş 
 22 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir rüya kaç hayata dokunabilir ki ? Kaç insanı öldürebilir veya kaç insanı hiç var etmeyebilir? Rüyalarıyla geçek hayatı değiştiren Orr ;ne yaptığını pek bilmediğinden aslında diğer insanların ne yaptıklarını bildiklerine inanıyor gibiydi. Ya da onun gibi bişeydi işte. Ursula K .Le Guin 'in hayal dünyasından bir şeyler kapmak ve Dr.Haber ile Orr arasında yaşanan Soğuk Savaşa tanık olmak istiyorsanız bu kitabı okumalısınız. Ayrıca size bir de sır vereyim: kitabın kapağı Andrei Tarkovski'nin Stalker filminden. Sırf bu kapak için bile okuyabilirsiniz, hem bir izi sürmek bir gerçeği ne kadar değiştirebilir ki?

Kitaptan 8 Alıntı

Ahmet Samsa 
08 Oca 10:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dünyayı çocukların güven içinde büyüyecekleri bir yer haline getirmek için pilotları bombardıman uçaklarının başına oturtup çoluk çocuk katletmeye gönderen politikacıların yönettiği bir ülkede büyümüştü ne de olsa.

Rüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le Guin (Sayfa 105)Rüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le Guin (Sayfa 105)

"... kendinden başka hiç kimsenin var olduğuna tam olarak inanamıyor, bu yüzden de onlara yardım ederek var olduklarını kanıtlamak istiyordu."

Rüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le GuinRüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le Guin

Hiçbir şey sağlam kalmaz, hiçbir şey (bir ukalanın zihniyeti hariç) tastamam ve kesin değildir. Kusursuzluk, Varlığın en derinde yatan gizemli niteliğinin, o kaçınılmaz, marjinal kesinsizliğin inkârıdır sadece.

H. G. WELLS, Modern Bir Ütopya

Rüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le GuinRüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le Guin

"Bunu anlamıyorum. Sözcüklerle de ifade edemem. Her şey rüya görür. Şeklin, varlığın oyunları, maddenin rüya görmesidir. Kayalar kendi rüyalarını görür ve yeryüzü değişir..."

Rüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le GuinRüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le Guin
Seda 
09 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Her şeyin illa da bir amacı olacak diye bir şey yok, sanki evren bir makineymiş de her parçasının faydalı bir işlevi varmış gibi konuşuyorsunuz siz de. Madem öyle, bir galaksinin işlevi nedir? Hayatımızın bir amacı olup olmadığını bilmiyorum, bunun bir önemi olduğunu da sanmıyorum açıkçası. Asıl önemli olan bütünün içinde bir parça olmamız. Bir kumaşın içindeki iplik ya da kırdaki bir ot sapı gibi. O nasıl öylece varsa, biz de öylece varız. Bizim yaptıklarımız, çimenleri yalayıp geçen rüzgara benziyor."

Rüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le Guin (Sayfa 99)Rüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le Guin (Sayfa 99)
sinem arçun 
25 Mar 14:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İşvereni - Uzaylı E'nememen Asfah - çalışma saatlerini umursamazdı, onun için önemli olan kaç saat çalışıldığı değil, yapılan işti. O işin ne zaman yapıldığı ise yalnızca kişinin kendisini alakadar ederdi."

Rüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le Guin (Sayfa 212)Rüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le Guin (Sayfa 212)
Ahmet Samsa 
04 Oca 18:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bulaşıcı Mutluluk :)
Orr'un içi birden öyle neşeyle dolup taştı ki, o bunları düşünürken balık istifi vagona doluşmakta olan kırk iki kişinin Orr'un en yakınına itelenmiş yedi-sekizi, bir an için içlerinde belli belirsiz ama inkâr edilemez bir esenlik veya rahatlama hissi duydu. Tutamacı elinden kapmayı başaramayan kadın, nasırındaki o keskin acının mucizevi bir şekilde dindiğini hissederek rahat bir nefes aldı; Orr'un sol yanına yapışıp kalmış adamın aklına birden güneş ışığı düştü; hemen önünde çömelmiş oturan ihtiyar adam aç olduğunu kısa bir süreliğine unuttu.

Rüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le Guin (Sayfa 50)Rüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le Guin (Sayfa 50)