Rüyanın Öte Yakası

9,0/10  (19 Oy) · 
45 okunma  · 
23 beğeni  · 
922 gösterim
Herkes rüya görür. Peki ya bir gün rüyalarınız gerçek, hatta gerçekliğin ta kendisi olsa? Rüyalarınızla gerçekliği sürekli yeni baştan yaratsanız? Rüyanın Öte Yakasında Ursula K. Le Guin her zamanki usta anlatımı ve özgün bakış açısıyla bu soruya yanıt arıyor. Denklemin bir tarafında, gördüğü rüyalarla tüm insanlığın ve hatta evrenin kaderini değiştirmeye muktedir gönülsüz bir kahraman, diğer tarafındaysa onun gücünü "faydalı işler" yapmak için kullanırken iktidar hırsına yenik düşen bir bilimadamı var. Gönülsüz kahraman omzundaki bu ağır yükten kurtulmak, herkes gibi dünyanın bir parçası olmak istiyor; bilim adamıysa bu olağanüstü yeteneği kullanıp daha iyi, daha "akılcı" bir dünyanın mimarı olmak. Rüyanın Öte Yakası, hayal gücünü kamçılayan olay örgüsü ve derin felsefi boyutuyla LeGuin severlerin ve fantastik edebiyat tutkunlarının kaçırmaması gereken bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789753427913
 • Orijinal Adı:
  The Lathe Of Heaven
 • Çeviri:
  Aylin Ülçer
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Evren5- Kozmos 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Şimdi nasıl desem, Türk kahvesi içersiniz de yanında bitter çikolata olmaz ya biraz öyle geldi bana bu kitap, kendini okutturan bir cinsten, sayfalar hızlıca akıp geçiyor, hikayede güzel ama olayları pek sevemedim ben hep bir patlama olmasını bekledim anacım ama yok bi baktım bitmiş :) Sanırım kitabın en pozitif yanı kısa olmasıydı, uzun olsa sıkabilirdi. Hele ki Başlangıç (Inception) filmini izlediyseniz, bu kitapta aynı şekilde rüyaları incelediğinden onun üstüne pek tatmin edici gelmedi bana maalesef. Yinede okunabilir. :/

Mehmet Kızılırmak 
02 May 19:36 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Kim kime karşı neye karşı galip gelecek kimden taraf olmak gerek konusunda sürekli bir gel git yaşatan ideali mi amaçlamak gerek yoksa herseye rağmen erdemli olup dünyanın akışına müdahale etmemek mi gerek ben bi türlü bi sonuca ulaşamadım.Kitap sürekleyici ve felsefenin sınırlarını zorluyor ki bende bundan aşırı zevk aldim.Ursula okumaya devam :)

Hüseyin Düver 
07 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

George'un nasıl kazandığını kitap boyunca hiç bilmediğimiz bir özel gücü var. Gördüğü rüyaları gerçeğe dönüştürüyor. Örneğin istemediği rahatsız olduğu birini rüyasında ölmüş olarak görüyor uyandığında bir bakıyor o kişi cidden yok ve filan zaman önce ölmüş de gömülmüş bile. Bu sefer karakterimiz dünyanın akışına müdahale etmemesi gerektiğini düşünecek kadar ahlaklı biri. Gücü korkutuyor ve tehlikeli olduğunu düşündüğü için rüya görmemeye çalışıyor. Türlü yollar deniyor en sonunda da bir psikanaliste gidiyor. Psikanalist Dr Haber bunun bir deli değil de gerçekten de özel yeteneğe sahip biri olduğunu anladığında ise onu insanların rüyalarını kontrol edebilmesini sağlayan cihazıyla birlikte ideal dünyasını yaratmaya başlıyor. Aynı yetenek tek farkla güce sahip olanla gücü kullanan farklı kişiler. Dr Haber, kitapta akılcı modernistleri ve onların fikirlerini temsil ediyor. Fazlalaşan dünya nüfusunu azaltmak, ırklar arası renk ayrımını bitirmek, dünya barışını sağlayarak dünyayı evrensel bir köye çevirmek falan. Peki bu gerçekten de doğru mu?

http://kanvekuller.blogspot.com.tr/...lu-ktalar-atlas.html

Sedat Aktaş 
 22 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir rüya kaç hayata dokunabilir ki ? Kaç insanı öldürebilir veya kaç insanı hiç var etmeyebilir? Rüyalarıyla geçek hayatı değiştiren Orr ;ne yaptığını pek bilmediğinden aslında diğer insanların ne yaptıklarını bildiklerine inanıyor gibiydi. Ya da onun gibi bişeydi işte. Ursula K .Le Guin 'in hayal dünyasından bir şeyler kapmak ve Dr.Haber ile Orr arasında yaşanan Soğuk Savaşa tanık olmak istiyorsanız bu kitabı okumalısınız. Ayrıca size bir de sır vereyim: kitabın kapağı Andrei Tarkovski'nin Stalker filminden. Sırf bu kapak için bile okuyabilirsiniz, hem bir izi sürmek bir gerçeği ne kadar değiştirebilir ki?

Kitaptan 60 Alıntı

Belkin 
01 Ağu 11:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Depresyonu ağırlaştıkça rüyaları azalıyor, daha az rüya gördükçe depresyonu ağırlaşıyor.

Rüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le GuinRüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le Guin
Belkin 
01 Ağu 10:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

bunca zamandır çıkmaz sokaktan bir yerlere varmaya çalışıyormuşsunuz. Şimdi, acaba sizi o çıkmaz sokağa iten neydi? Anladığım kadarıyla rüyalardan, kötü ya da sizin kötü addettiğiniz rüyalardan duyduğunuz korku

Rüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le GuinRüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le Guin
Belkin 
01 Ağu 12:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Dünyayı değiştirebildiğinizi sanıyordum. Böyle mi değiştirdiniz değiştire değiştire? Bu karman çorman dünyayı mı layık gördünüz bize?"

Rüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le GuinRüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le Guin
Belkin 
01 Ağu 13:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Şayet arzu edilirse. Söz gümüştür, sükût altındır. Benlik evrendir.

Rüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le GuinRüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le Guin
Belkin 
01 Ağu 12:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Tabii ya, Kırılma’dan önceydi, o yüzden beynimin içinde böylesine çorbaya dönmüş bir halde bu anılar

Rüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le GuinRüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le Guin
Belkin 
01 Ağu 11:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Getirebildiğim tek açıklama bu, mantıklı olmadığının ben de farkındayım.

Rüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le GuinRüyanın Öte Yakası, Ursula K. Le Guin