Adı:
Erebos
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
6054456383
Kitabın türü:
Çeviri:
İlhan Yabantaş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayıncılık
Bu bir oyun, Seni izliyor, Seninle konuşuyor, Ödüller dağıtıyor, Seni test ediyor, Tehditler savuruyor, Onun tek bir amacı var: Seninle oyun oynamak istiyor. Oyuncularıyla oynanan bir oyun! Bu oyunu oynayacak kadar cesur musunuz? Aklınızı sürekli meşgul edecek, etkisinden günlerce kurtulamayacağınız ve size baştan sona tırnaklarınızı yedirtecek kadar sıradışı, gizemli, heyecan ve gerilim yüklü bir roman arıyorsanız erebos tam size göre...
Okuduğum en güzel kurgulanmış kitaptı. 2 veya 3 kere daha okuyabilirim. Bu kitap bir oyunun bir yazılımın ne kadar intikamcı bir amaçla kodlanıp yayılmasını anlatıyor. Gerçek hayatta görevler verip oyunda ödüllendiriyor. Oyunun bir amacı var. Gerçek hayatta yapılanlar aslında bir olayın parçası. Kitap siz bitirene kadar bunu anlatmıyor. Ve anlamanızı istiyor. Gerçekten sürükleyici. Her yaştan herkese tavsiye ederim. Özellikle oyun oynayan kesim bu kitabı hevesle okuyup bitirecektir.
Tek kelimeyle mükemmel. Uzun zamandır bu kadar zekice kurgulanmış bir kitap okumamıştım. Kitabı elimden bırakamadım. Kitaptaki oyuncular Erebos'a ne kadar bağlandıysa ben de o kadar kitaba bağlandım. Neredeyse iki haftadır bir kitap bitirememiş, elime aldığım her kitaptan sıkılıp sonunu getirememiş beni berbat bir reading slump döneminden çıkardı. Gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.
Bu kitabı okurken uyumak, işe gitmek, yemek yemek yani kısacası beni kitaptan ayıran her eylem bana işkence gibi geldi. Uzun bir süreden sonra beni tamamen kendi bağlayan, tüm günümü kitabı düşünerek geçirmemi sağlayan belki de Açlık Oyunları serisinden sonra ki ilk kitap oldu diyebilirim. Zaman zaman kitaptan aldığım keyfi uzatabilmek için kitabı bırakıp kendime eziyet çektirmesem bir gün içerisinde biterdi. O kadar rahat okunabilen, sizi kendi dünyası içine çeken bir kitap.
Konusuna gelince bilgisayar oyunlarını seven herkes rahatlıkla okuyabilir ve benim kadar keyif alabilir. Zaman zaman kendimi onun bir kitap olduğunu unutup, oynasam mı diye düşünürken buldum. Bu kitabın tadı çok farklı. Ayrıca yazarın bir bayan olmasına çok şaşırdığımı ve taktir ettiğimi söylemeden geçemeyeceğim. Okuyun ve keyfini çıkarın bence.
Kitapta yazar oyun bağımlılığını çok güzel işlemişti, oyunu oynamaya başlayanların oyuna olan tutkusu, başından kalkamamaları, hayatlarında büyük bir yer kaplamaya başlaması.. Ve oyunda başarılı olmak için gerçek hayatta bir çok şeyi göze almaları.. Yazar güzel bir konu seçmiş ve bunu başarılı bir şekilde işlemiş, karakterler de öyle. Her karakter gayet iyi yazılmıştı ve ben en çok Victor'ı sevdim.

Erebos beklediğimden iyi ve başarılı bir kitaptı. 13-15 yaş aralığındaki karakterlerin hayatı işlense de genç-yetişkin türüyle başka bir ortak yönü yoktu, her yaşa uygun bir kitaptı bence. Yazarın dilini de sevdim, Türkiye'de çıkmış başka kitapları da varmış, onları da okumak istiyorum.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/2016/09/erebos.html
Erebos zekice kurgulanmış sürükleyici bir kitap . Bu bir oyun seninle konuşuyor senin ne yaptığını. Biliyor kitabı okurken kendimi oyunun içinde hissettim oynuyormuşum gibi . Macera sevenlerin okuyabileceği güzel bir kitap
Erebos tek kelimeyle şahaneydi. Pegasus yayınları'nın en sevdiğim kitaplarından biri oldu. Kitaba, kitap hakkında hiçbir şey bilmeyerek başladım ve bu şekilde daha heyecan verici oldu. Zaten arka kapağını okuyup da merak etmemek elde mi?
" Erebos bir bilgisayar oyunu.
Orada durmuş seni izliyor,
Seninle konuşuyor.
Ödüller dağıtıyor,
Seni test ediyor,
Tehditler savuruyor.

Erebos'un bir amacı var:
Oyun oynamak istiyor."

Her şey bir bilgisayar oyununun okula yayılmasıyla ve bunun enteresan sonuçlar doğurmasıyla başlıyor. Öyle ki bazen sınıfa on kişinin gelmediği bile oluyor, öğrenciler uykulu bir şekilde okula geliyor ve dersi dinleyemiyor. Öğretmenler bu durumdan şüpheleniyor, ama kimse oyun hakkında konuşmuyor. Oyunu oynayanlar bile kendi aralarında oyun hakkında konuşmaktan korkuyor.

Erebos aşırı tavsiye ettiğim bir kitap. Hem çok eğlenceli, macera dolu, biraz da ürkütücü. Bağımlılığın hem aile içinde hem sosyal hayatta hem de psikolojik anlamda nelere yol açabileceği harika bir biçimde anlatılmış. Çok keyifle okudum ve bir sonraki sayfada neler olacağını hevesle bekledim. Çok sevdim ve tavsiye ederim :):)
Bu kitabi o kadar uzun zamandir istiyordum ki bir türlü fırsatini bulamamistim sonunda bana hediye geldi. Hicbir kitaba baslarken bu kadar heyecanlandigimi hatirlamiyorum. Tüm kitaplarimin bana ayri ayri kattigi bir seyler varken en sevdigim kitap bu oldu ve tum beklentilerimi en ust seviyede karsiladi. Bir okumaya basladiktan sonra bitirene kadar duramadim tek solukta okudum uyumadım. Gerçekten ustaca yazılmış bir kitap.
Kesinlikle mükemmel bi kitap ya kurgusu müthiş ilerliyor okurken sıkılmadım meraktan çatladım yazar hakkını vermiş. Oyun bağımlılığı üstünde güzel durulmuş konusu, olay örgüsü ve karakterleri çok güzeldi. Okumayı düşünen varsa alıp okusun.
Erebos bir bilgisayar oyunu.Ama öyle sıradan bir oyun değil.Oyuncularıyla oynayan bir oyun. Böyle deyince insanda belki çok bi beklenti yaratmıyor fakat çok ustaca kurgulanmış bi kurguya sahip eser. Çok özgün ustaca yazılmış bir roman . Konusuyla kurgusuyla anlatımıyla yoldaşlarını sollayıp geçiyor tabiri caizse.
Gerilim severlerin mutlaka okuması gereken bi kitap bence. Ted Dekker'ın Oyun adlı romanından sonra beni etkileyen ikinci kitap diyebilirim.
İkisi de benzer temayı kullanmış gibi görünse de yorumlama kurgu çok çok farklı ve çekici işlenmiş.
Erebos, bir oyunun adı. Bir bilgisayar oyunu ve bazı kuralları var. Oynayanlar oyundan bahsedemiyor, oyunu oynamak için oyunun verdiği görevleri yerine getirmek zorundasınız ve bu görevler gerçek hayattan görevler de olabilir. Nick ve okulundaki diğer çocuklar bu oyunu oynamaya başlıyor ve gerçek hayatla sanal hayat birbirine karışmaya başlıyor. Erebos'un yani oyunun gerçek hayatta bir amacı var ve Nick bu amacın peşine düşüyor.Kitabın dili akıcı ancak kitabın ortalarında kitap biraz durağanlaşıyor, o bölümlerde biraz sıkılabilirsiniz. Yazar oyunda geçen bölümleri biraz uzun tutmuş ve çok fazla oyun karakteri adı vardı, bu hatırlamayı zorlaştırıyordu.Bilgisayar oyunları ve bağımlılığı çok güzel işleyen bir roman olarak Erebos'u ben çok beğendim.
Kitapçı kandırdı resmen korku romanı dedi şiddetle tavsiye ederim dedi ama bildiğin bilgisayar oyunu okudum. Kurgu güzel ama bilgisayar oyunu sevenler için. Benim sonu gelsin artık diyerek okuduğum kitapların arasına katıldı.
Zekice hazırlanmış bir kurguya sahip. içeriğinden bahsedecek olursam bir bilgisayar oyunu fakat gercek hayattan beklentilere sahip yani bu oyunu bir kere oynama başlıyorsunuz ve bir daha bırakamıyorsunuz çünkü oyun buna izin vermiyor ...
Herkes kendince yaşar. Aynı zamanda herkesin ölümü de kendincedir.
Ursula Poznanski
Sayfa 42 - Pegasus Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Erebos
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
6054456383
Kitabın türü:
Çeviri:
İlhan Yabantaş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayıncılık
Bu bir oyun, Seni izliyor, Seninle konuşuyor, Ödüller dağıtıyor, Seni test ediyor, Tehditler savuruyor, Onun tek bir amacı var: Seninle oyun oynamak istiyor. Oyuncularıyla oynanan bir oyun! Bu oyunu oynayacak kadar cesur musunuz? Aklınızı sürekli meşgul edecek, etkisinden günlerce kurtulamayacağınız ve size baştan sona tırnaklarınızı yedirtecek kadar sıradışı, gizemli, heyecan ve gerilim yüklü bir roman arıyorsanız erebos tam size göre...

Kitabı okuyanlar 426 okur

  • Luna
  • Tuğba Ocak
  • Booksarelife
  • Rüveyda Yılmaz
  • Nursel
  • Tamer Sağcan
  • Arzu
  • Sevgi Paslı
  • Sali
  • Doğukan Karataş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.9
14-17 Yaş
%32.3
18-24 Yaş
%27.7
25-34 Yaş
%18.5
35-44 Yaş
%10
45-54 Yaş
%2.3
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%77.3
Erkek
%22.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%39.3 (94)
9
%26.8 (64)
8
%17.2 (41)
7
%10.5 (25)
6
%2.9 (7)
5
%1.7 (4)
4
%0.4 (1)
3
%1.3 (3)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları