İlhan Yabantaş

İlhan Yabantaş

Çevirmen
8.6/10
644 Kişi
·
1.387
Okunma
·
0
Beğeni
·
140
Gösterim
Adı:
İlhan Yabantaş
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
480 syf.
·1 günde
Erebos bir bilgisayar oyunu.
Orada durmuş seni izliyor.
Seninle konuşuyor,
Ödüller dağıtıyor,
Seni test ediyor,
Tehditler savuruyor.

Erebos'un bir amacı var:
Oyun oynamak istiyor.

En sevdiğim kitaplardan biri oldu Erebos.Çok farklı bir konusu var.Aynı oynayanlar gibi kendisini içine çekiyor ve kitabı bırakmak istemiyorsunuz.Oyun bağımlılığını çok güzel işlemiş ve bunun sonucunda neler olabileceğini anlatmış.Her şey o kadar akıllıca kurgulanmış ki kitap bittiğinde aklınızda hiçbir soru işareti kalmıyor.Kesinlikle okumanızı tavsiye ettiğim kitaplardan biri.
480 syf.
·93 günde·Beğendi·10/10
Okuduğum en güzel kurgulanmış kitaptı. 2 veya 3 kere daha okuyabilirim. Bu kitap bir oyunun bir yazılımın ne kadar intikamcı bir amaçla kodlanıp yayılmasını anlatıyor. Gerçek hayatta görevler verip oyunda ödüllendiriyor. Oyunun bir amacı var. Gerçek hayatta yapılanlar aslında bir olayın parçası. Kitap siz bitirene kadar bunu anlatmıyor. Ve anlamanızı istiyor. Gerçekten sürükleyici. Her yaştan herkese tavsiye ederim. Özellikle oyun oynayan kesim bu kitabı hevesle okuyup bitirecektir.
320 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
(Evdekal 20)

David Safier ile tanışmamız ilk romanı olan "Kötü Karma" ile olmuştu.Yıllar sonra başka romanını okuma fırsatı bulduğum için mutluyum.
Öncelikle Mö! hakkında yapılmış birkaç inceleme gördüm ve çok basite indirgendiğini düşünüyorum.Çocuksu bir animasyon gibi basit, yüzeysel bulunmuş ama kesinlikle çocukların okuyabileceği türden bir kitap değil uyarmak isterim.Okurken animasyon izler gibi oluyorsunuz inekler gözününzün önünde dans ediyor fakat söylenildiği kadar yüzeysel değil insanlarla kıyaslama yaparak okursanız.
Efsaneler doğaüstü varlıklarla değil etten kemikten inekler ile anlatılmış ve fiziksel sınırları dahilinde düşünülmüş.(teknoloji kullanan,insanlarla konuşan, iki ayak üstünde duran inekler falan hayal etmeyin yani.) İnsan gibi olan tek özellikleri duyguları ve kendi aralarındaki iletişim şekli.(Mööö!) Konulara çok somut yaklaşmazsanız ne demek istediği açık.Sonuçta anlatılanlar inek değil maymun, kuş vs. de olabilirdi, bu kısma fazla takılmamak gerek.

Altı arkadaşın yaşadıkları çiftlikten insanlara yem olmamak için ineklerin cenneti olan Hindistan'a kaçma çabaları ve kaçışları sırasında karşılaşacakları tüm olumsuzluklar; insanlar,arabalar,şehir kokuları...
Bazı insanlar bazen cehennem zebanisinden bile kötü olabiliyor.Çoğumuz ne amaçla yaratıldığımızı unuttuk, dünyayı tanımayıp gördüklerimize inanıp yetinmekten ibaretiz.
Konusu için bir arkadaş grubunu ve içindeki tüm karakterlerin farklılıklarını düşünelim...
Kitapta inekler tüfeklere "patlarsopa"diyorlar,bu ve bunun gibi esprili ve masum terimler var.

Ağır kitapların arasına, şöyle bir rahatlamalık, akıcılık, eğlenmelik bir macera sıkıştıralım derseniz kesinlikle bir David Safier romanı öneriyorum.

(Yazar kötü karma kitabı sonrasında İyi Karma adında bir vakfı hayata geçirdi.Bu vakıf sayesinde şu anda durumu bizler kadar iyi olmayan insanlara yardım yapılıyor.Nepal'de Sundaridevi Okulu' nun yapılmasına yardımcı oldu ve bu okulda 720 öğrenci okutulmaktadır.)

Mutluluk herkes için farklı anlama gelir.
Mutluluk benim için nedir?
480 syf.
·10/10
Tek kelimeyle mükemmel. Uzun zamandır bu kadar zekice kurgulanmış bir kitap okumamıştım. Kitabı elimden bırakamadım. Kitaptaki oyuncular Erebos'a ne kadar bağlandıysa ben de o kadar kitaba bağlandım. Neredeyse iki haftadır bir kitap bitirememiş, elime aldığım her kitaptan sıkılıp sonunu getirememiş beni berbat bir reading slump döneminden çıkardı. Gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.
480 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitabı okurken uyumak, işe gitmek, yemek yemek yani kısacası beni kitaptan ayıran her eylem bana işkence gibi geldi. Uzun bir süreden sonra beni tamamen kendi bağlayan, tüm günümü kitabı düşünerek geçirmemi sağlayan belki de Açlık Oyunları serisinden sonra ki ilk kitap oldu diyebilirim. Zaman zaman kitaptan aldığım keyfi uzatabilmek için kitabı bırakıp kendime eziyet çektirmesem bir gün içerisinde biterdi. O kadar rahat okunabilen, sizi kendi dünyası içine çeken bir kitap.
Konusuna gelince bilgisayar oyunlarını seven herkes rahatlıkla okuyabilir ve benim kadar keyif alabilir. Zaman zaman kendimi onun bir kitap olduğunu unutup, oynasam mı diye düşünürken buldum. Bu kitabın tadı çok farklı. Ayrıca yazarın bir bayan olmasına çok şaşırdığımı ve taktir ettiğimi söylemeden geçemeyeceğim. Okuyun ve keyfini çıkarın bence.
480 syf.
·3 günde·8/10
Kitapta yazar oyun bağımlılığını çok güzel işlemişti, oyunu oynamaya başlayanların oyuna olan tutkusu, başından kalkamamaları, hayatlarında büyük bir yer kaplamaya başlaması.. Ve oyunda başarılı olmak için gerçek hayatta bir çok şeyi göze almaları.. Yazar güzel bir konu seçmiş ve bunu başarılı bir şekilde işlemiş, karakterler de öyle. Her karakter gayet iyi yazılmıştı ve ben en çok Victor'ı sevdim.

Erebos beklediğimden iyi ve başarılı bir kitaptı. 13-15 yaş aralığındaki karakterlerin hayatı işlense de genç-yetişkin türüyle başka bir ortak yönü yoktu, her yaşa uygun bir kitaptı bence. Yazarın dilini de sevdim, Türkiye'de çıkmış başka kitapları da varmış, onları da okumak istiyorum.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/2016/09/erebos.html
320 syf.
·Beğendi·8/10
Mutlu Aile kitabını beğenerek okudum. Bu kitabı okuduktan sonra aile kavramının çok daha önemli olduğunu bir kez daha anladım. Okumayanlara tavsiye ederim. Keyifli okumalar :)
480 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Erebos tek kelimeyle şahaneydi. Pegasus yayınları'nın en sevdiğim kitaplarından biri oldu. Kitaba, kitap hakkında hiçbir şey bilmeyerek başladım ve bu şekilde daha heyecan verici oldu. Zaten arka kapağını okuyup da merak etmemek elde mi?
" Erebos bir bilgisayar oyunu.
Orada durmuş seni izliyor,
Seninle konuşuyor.
Ödüller dağıtıyor,
Seni test ediyor,
Tehditler savuruyor.

Erebos'un bir amacı var:
Oyun oynamak istiyor."

Her şey bir bilgisayar oyununun okula yayılmasıyla ve bunun enteresan sonuçlar doğurmasıyla başlıyor. Öyle ki bazen sınıfa on kişinin gelmediği bile oluyor, öğrenciler uykulu bir şekilde okula geliyor ve dersi dinleyemiyor. Öğretmenler bu durumdan şüpheleniyor, ama kimse oyun hakkında konuşmuyor. Oyunu oynayanlar bile kendi aralarında oyun hakkında konuşmaktan korkuyor.

Erebos aşırı tavsiye ettiğim bir kitap. Hem çok eğlenceli, macera dolu, biraz da ürkütücü. Bağımlılığın hem aile içinde hem sosyal hayatta hem de psikolojik anlamda nelere yol açabileceği harika bir biçimde anlatılmış. Çok keyifle okudum ve bir sonraki sayfada neler olacağını hevesle bekledim. Çok sevdim ve tavsiye ederim :):)
480 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bu kitabı bir günde bitirmiştim. Sabah başlayıp sadece insani ihtiyaçlar için mola vererek gece yarısına kadar okumuştum ve bu sebeple 3 gün boynum tutulmuş bir şekilde gezmiştim. Peki buna değer miydi? Kesinlikle değerdi. Bilgisayar oyunlarına ilgisi olan biri olarak okurken bir sonraki sayfayı merak ettiğim bir kitaptı. Kitap mı okuyordum yoksa bilgisayar oyunu mu oynuyordum. Gerçekten ayırt etmek zor. Çünkü o kadar güzel betimlemiş ki. Karakter oyunun içinde maceraya atılırken okuyucu da peşinden geliyor. Tek sorun sonunun istediğim gibi bağlanmamış olması. Bu kadar güzel bir kurgunun daha iyi bağlanmasını beklerdim. Yine de harika bir kitap
360 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Hayatımda okuduğum en en en güzel kitap ve okurken aşırı keyif aldığım en sevdiğim kitap oldu kendisi. Maalesef ki satışta bulamadım ve kütüphaneden okuyabildim. Hala arıyorum tekrar okuyabilmek için bulursanız haber verin lütfeeeeeeeeen :)
Şimdi Rosa sevgilisinden yeni ayrılan ve aşk acısı çeken bir kadındır. Bir gün bir medyumla karşılaşır ve o da onu geçmişinde olduğu kişinin bedenine geri göndereceğini söyler. Rosa'nın geri dönmesi için tek bir şart vardır: Gerçek aşkın ne olduğunu bulmak. Rosa transa girer ve hoooop! Kendini William Shakespeare'in vücudunda, daha da kötüsü bir düellonun ortasında buluverir. William da öyle çirkin bir adam da değil. Yakışıkla, her kadının istediği bir tiptir. Devamını spoiler olacağı için veremiyorum zaten elimde kitap olmadığı için alıntı da yapamıyorum ama bayılacağınıza eminim.
Hem komik, hem duygusal, tek kelimeyle mükemmel!

Yazarın biyografisi

Adı:
İlhan Yabantaş
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 1.387 okur okudu.
  • 32 okur okuyor.
  • 638 okur okuyacak.
  • 18 okur yarım bıraktı.