İlhan Berk

İlhan Berk

YazarDerleyenÇevirmenEditör
7.7/10
472 Kişi
·
1.862
Okunma
·
590
Beğeni
·
22,5bin
Gösterim
Adı:
İlhan Berk
Unvan:
Türk Şair
Doğum:
Manisa, Türkiye, 18 Kasım 1918
Ölüm:
Bodrum, Muğla, Türkiye, 28 Ağustos 2008
İlhan Berk (d. 18 Kasım 1918 - ö. 28 Ağustos 2008) Türk şair.

Balıkesir Necatibey Öğretmen Okulu'ndan mezun olmuş, Espiye'de iki yıl ilkokul öğretmenliğinden sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'ne girdi. Enstitünün Fransızca bölümünden mezun (1944) olan Berk, 1945-1955 yılları arasında Zonguldak, Samsun ve Kırşehir'de ortaokul ve liselerde Fransızca öğretmenliği yaptı. 1956 yılından itibaren on üç yıl boyunca Ankara'da T.C. Ziraat Bankası'nın Yayın Bürosu'nda çevirmenlik yaptı.

Bu süre içinde modern dünya şiirinin iki büyük şairi sayılan Arthur Rimbaud ve Ezra Pound'un şiirlerini çevirerek kitaplaştırdı. Bu tarihten sonra kendini tümüyle yazmaya verdi ve bir anlatı kitabı dışında, yalnız şiir ve şiire ilişkin yazılar yazdı. Kül adlı kitabıyla 1979 yılında Türk Dil Kurumu ve İstanbul kitabı ile de 1980 yılında Behçet Necatigil Şiir Ödüllerini kazandı. 1983'de Deniz Eskisi adlı kitabıyla, Yedi Tepe şiir Armağını'nın 1988'de de Güzel Irmak adlı kitabıyla Sedat Simavi Edebiyat Ödülü'nü (F. Edgü ile) aldı. 28 Ağustos 2008 tarihinde Bodrum'da 90 yaşında vefat etmiştir.

Yazım Hayatı

İlhan Berk, ilk şiirlerini Manisa Halkevi'nin dergisi Uyanış'ta yayımlamıştır (1935). Berk, 19 yaşındayken Güneşi Yakanların Selâmı adıyla kitaplaştırdığı bu şiirlerinde "hece vezni" kullanmakta ve o dönemin şiir anlayışına özgü bir karamsarlık taşımaktadır. "Sonsuzluk", "kızıl", "hulya", "ateş" en sevdiği sözcükler olarak görünmektedir. Sembolist şiirden esinlenilmiş izlenimi veren imgeler yapmayı sevmektedir: "Bir karanlık gecenin masmavi seherinde / Kızıl başörtünle gül yüzlü bahçede görün".

Dil anlayışı da henüz döneminden kopamamıştır ki, bunu da 19 yaşındaki bir şair adayı için doğal karşılamak gerekmektedir: "Kıpkızıl hulyalı bir renge yükselmeden gün / Bir devrin neşesini taşımakta yüzün". Berk'in ilk kitabına adını veren şiirinin son kıtası da şöyledir: "Neler, neler beklenmez nihayetsiz bir yerden / Güneşi içelim mor şafaklar gecesinden / Selâm! Sonsuzluklara, hasret gönüllerden / Selâm, güneşe, göğü yakanlar bahçesinden!".

İlhan Berk, daha sonra 1940'lara doğru Yeni Edebiyat anlayışı içinde yer almış, Servet-i Fünun (Uyanış), Ses, Yığın, Yeryüzü, Kaynak gibi dergilerde yazmıştır. Türk şiirinin en deneyci şairlerinden biri olan İlhan Berk, durmadan yatak değiştirerek, ama bazı sorunsallara hep bağlı kalarak şiirini günümüze kadar eskitmeden getirmeyi başarmıştır.

“Yazmak mutsuzluktur, mutlu insan yazmaz.
bu yeryüzünü olduğu gibi görmeme engel olan
ve bana bu yeryüzünü cehennem eden
bu yazmak eyleminden kurtulduğum,
mutlu olduğum bir tek şey var: resim yapmak.”
İlhan Berk

Ödülleri

Kül, 1979 TDK Şiir Ödülü.
İstanbul, 1980 Behçet Necatigil Şiir Ödülü.
Deniz Eskisi, 1983 Yedi Tepe Şiir Armağanı
Güzel Irmak, 1988 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü.
Seni düşündükçe
Gül dikiyorum elimin değdiği yere
Atlara su veriyorum
Daha bir seviyorum dağları
İlhan Berk
Sayfa 184 - Ne böyle sevdalar gördüm ne böyle ayrılıklar
Üç kez seni seviyorum diye uyandım
Tuttum sonra çiçeklerin suyunu değiştirdim
Bir bulut başını almış gidiyordu görüyordum...
Bazı şeyler var; konuşarak anlatamıyorsun, yazarak anlatamıyorsun, bakışarak anlatamıyorsun…
Öyle işte anlatamıyorsun ve hayat tükenip bitiyor
Ne zaman seni düşünsem
Bir ceylan su içmeye iner
Çayırları büyürken görürüm

Her akşam seninle
Yeşil bir zeytin tanesi
Bir parça mavi deniz
Alır beni

Seni düşündükçe
Gül dikiyorum elimin değdiği yere
Atlara su veriyorum
Daha bir seviyorum dağları.

~İLHAN BERK~
64 syf.
·Beğendi·8/10
Uzun zaman ‘durup dururken aklına gelmez yağmak yağmurun,
Gitsen nereye gidebilirsin hala bilmem
Bizans’ta olmak belki iyi , belki fena , belki bunu da diyemem.
Ben küçük dükkanlarsız, kahvelersiz sokakları sevmem , odaları duvarları sevmem. .
.
.
İkinci yenicilerden olan İlhan Berk’in tarzını bi kalıba sığdırmak mümkün değil. Okurken sık sık #picasso , #paulklee gibi ünlü ressamların tablolarını açtım ve şiiriyle betimlediği tabloları okudum sanki her satırda . Tablolar canlandı gözümde ayaklandı, yürüdü kimisi de koştu. İda ‘nın ayak basılmamış yerlerinde yürüdüm (İda ; kazdağının binlerde yıl önceki adıdır.) #picasso #guernica ‘sını yaparken arkasında belirdim. #belcanto larla eşlik ettim️ tadına doyulmayan yerleri vardı. Okuyun okutun Buket Aktaş
71 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Dünya Edebiyatından Aşk Şiirleri, şair ve yazar İlhan Berk tarafından çevrilmiş aşk şiirlerinin toplandığı eserdir. Eser üç bölüm altında; eski, yakın ve yeni dönem aşk şiirlerini kapsamaktadır. Hem kendi ülkelerini hem de dünya edebiyatını etkilemeyi başarmış başarılı şairlerin aşkı anlattıkları şiirler, okuyanı hem anlam hem de biçim yönünden etkisi altında bırakacak kadar güçlüler.
Şiir çevirileri hem anlam hem de biçime zarar vermeyecek bir başarıyla bize sunulmuştur. İlhan Berk'in duru ve anlaşılır çevirilerinin yanısıra; her şairin aşkı bambaşka yönlerden oldukça etkili ele almasından dolayı okunmaya değer olarak görülmelidir...
413 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Kitaplığımda mutlaka bulunmalı dediğim şairlerden birinin toplu şiirler kitabının üçüncüsü. Maalesef ki kargo zamanlaması yüzünden kitapları sırasıyla okuyamadım ama yine de şairin nasıl bir değişim içinde olduğunu görebileceğim. Diğer kitaplardan alıntıları da zamanla paylaşacağım umarım.
Şimdilik bu kitaba geçersek şu yorumu eklemeden geçemem:
Necatigil'e göre o, "şiirin korkunç çocuğu", "şiirimizin uç beyi".
Bu ifade benim ve diğer okurların da yorumlarını kapsayacak nitelikle. Çünkü gerçekten okuduğum diğer şairlerden çok farklıydı. Öncelikle şunu söylemeliyim ki "bol bol altını çizeceğim şiir arıyorum" görüşüyle şiir okuyorsanız bu kitap size göre değil. Şair daha çok o an aklına gelen bir şeyi direkt kaleme almış gibi hissettim okurken. Kitabı okursanız hak vereceğinizi düşünüyorum çünkü sadece iki üç kelime ile ki (aralarında anlam bağı yok) şiir yazdığını gördüm. Hatta başlarda 20 sayfa civarı bir başlık altında onunla uzaktan akraba sayılabilecek söz grupları vardı. Ama dediğim gibi altı çizilecek şiir arıyorsanız bu kitabı direkt eleyebilirsiniz. Onun yerine Özdemir Asaf, Orhan Veli... gibi şairler okumanızda fayda var. Ben İlhan Berk'in şiir anlayışına katıldığım için kitabı sevdim diyebilirim.Gerek imge gerek cümle düzenini yıkma açısından mükemmel bir şair İlhan Berk. Ayrıca İlhan Berk'in şiir yazmaya hevesli ya da şiir okumayı sevenlere çok faydası olacak bir şair olduğunu düşünüyorum. Onu okuyarak şiirde "nasıl yenilik yapabilirim?" ya da "nasıl özgün olabilirim?" gibi soruların cevabını çok kolaylıkla bulabilirsiniz.
Kitabın güzel yanı İlhan Berk'in şiirde yeni arayışlarda olduğunu çok güzel ortaya koymasıydı. Ayrıca gerek görsellere yer vermesi gerek de dipnotlar yerleştirmesi yönünde kitabı başarılı bulduğumu söyleyebilirim.
112 syf.
·2 günde
-Spoiler içerebilir-

"İlhan Berk, her an, her yaşında dünyayı ve dünyadaki herşeyi ilk kez görüyormuş gibi şaşkın, hayran, bir çocuk saflığıyla kucaklayıp ve onu şiir yapmak üzere önüne aldığı andan sonra dikkatle ve titizlikle kurmaya başlardı. Ve öylesine boğuşurdu ki şiirle, üzerine şiirin yazıldığı kağıt delinir, parçalanır, ekleme ve çıkarmalardan çılgınca yapılmış bir soyut resme dönerdi adeta." diye belirtmiş Güven Turan kitabın önsözünde.

Ve hakikaten öyle, kitabı okurken İlhan Berk'in gerçekten de Bir Yeryüzü Tanığı olduğuna kanaat getiriyorsunuz. Bazen öyle bir şey okuyorsunuz ki, hep gördüğünüz ya da hayatınızda var olan birşeyi ya da bir konuyu o şiirin içerisinde size öyle bir anlatıyor ki, bugüne kadar hiç öyle bakmadığınızı fark ediveriyorsunuz.

Farklı bakış açıları yakalamak ve yeni sorgular eklemek için hayata okunmalı diye düşünüyorum Bir Yeryüzü Tanığı.

“Zaman ki sonsuzdur
Bitmemiş şiirler gibidir.

Bazı hüzünleri
Bazı nehirleri tutup anlatmak gibidir.

Biz ki zamanı tırnak içine alıp yaşadık
(İsteğin bulanık kıyısında)....”

Keyifli okumalar...
Tuncay S.
Tuncay S. Bir Yeryüzü Tanığı'ı inceledi.
@tuncay34·08 Haz 2018·Kitabı okumadı
lhan Berk şöye demiştir: İlk izlenim çok önemlidir. İlk iki dakika kocaman bir yüreği var sanırsın; sonra bir ömür o yürekte, ilk iki dakikayı ararsın....
112 syf.
·8/10
"Ne zaman seni düşünsem
Bir ceylan su içmeye iner
Çayırları büyürken görürüm."

İlhan Berk'in seçme şiirlerinden oluşan çok güzel bir eserdi. Daha öncesinde yazarın bir şiir kitabını daha okumuş ve şiirleri çok beğenmiştim. Bir Yeryüzü Tanığı'da çok beğenerek okuduğum bir şiir kitabı oldu. İçerisindeki neredeyse tüm şiirleri çok beğendim. Yazarın daha önce okumuş olduğum şiirleri de vardı kitapta. O şiirleri de tekrar okumak güzel oldu.
174 syf.
·9/10
GÜNAYDIN YERYÜZÜ...
İlhan Berk, yaşam sevinci ve kederi bir tutmuş şiirlerinde. Bir şiirinde karşı yola güneşin vurmasıyla yaşama dönerken diğer şiirinde dünyanın sandığı kadar aydınlık olmadığından bahsediyor. Yaşam ve acıyla iç içe olmuş.
88 syf.
·8/10
— 'Çocukluğuma yağmur yağıyor.'

Şair İlhan Berk'in eseri olan Güzel Irmak çoğunlukla kısa, arada bir şiirsel yönünü düz yazıya aktardığı bir eser.

Bir şiir sever iseniz okumanızda şiire sevgi bağlarınızı güçlendireceğine dair faydası olacağını düşünüyor ve umuyorum.

Okuyacak olanlara iyi okumalar dilerim.Şiirle kalın. :)

Yazarın biyografisi

Adı:
İlhan Berk
Unvan:
Türk Şair
Doğum:
Manisa, Türkiye, 18 Kasım 1918
Ölüm:
Bodrum, Muğla, Türkiye, 28 Ağustos 2008
İlhan Berk (d. 18 Kasım 1918 - ö. 28 Ağustos 2008) Türk şair.

Balıkesir Necatibey Öğretmen Okulu'ndan mezun olmuş, Espiye'de iki yıl ilkokul öğretmenliğinden sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'ne girdi. Enstitünün Fransızca bölümünden mezun (1944) olan Berk, 1945-1955 yılları arasında Zonguldak, Samsun ve Kırşehir'de ortaokul ve liselerde Fransızca öğretmenliği yaptı. 1956 yılından itibaren on üç yıl boyunca Ankara'da T.C. Ziraat Bankası'nın Yayın Bürosu'nda çevirmenlik yaptı.

Bu süre içinde modern dünya şiirinin iki büyük şairi sayılan Arthur Rimbaud ve Ezra Pound'un şiirlerini çevirerek kitaplaştırdı. Bu tarihten sonra kendini tümüyle yazmaya verdi ve bir anlatı kitabı dışında, yalnız şiir ve şiire ilişkin yazılar yazdı. Kül adlı kitabıyla 1979 yılında Türk Dil Kurumu ve İstanbul kitabı ile de 1980 yılında Behçet Necatigil Şiir Ödüllerini kazandı. 1983'de Deniz Eskisi adlı kitabıyla, Yedi Tepe şiir Armağını'nın 1988'de de Güzel Irmak adlı kitabıyla Sedat Simavi Edebiyat Ödülü'nü (F. Edgü ile) aldı. 28 Ağustos 2008 tarihinde Bodrum'da 90 yaşında vefat etmiştir.

Yazım Hayatı

İlhan Berk, ilk şiirlerini Manisa Halkevi'nin dergisi Uyanış'ta yayımlamıştır (1935). Berk, 19 yaşındayken Güneşi Yakanların Selâmı adıyla kitaplaştırdığı bu şiirlerinde "hece vezni" kullanmakta ve o dönemin şiir anlayışına özgü bir karamsarlık taşımaktadır. "Sonsuzluk", "kızıl", "hulya", "ateş" en sevdiği sözcükler olarak görünmektedir. Sembolist şiirden esinlenilmiş izlenimi veren imgeler yapmayı sevmektedir: "Bir karanlık gecenin masmavi seherinde / Kızıl başörtünle gül yüzlü bahçede görün".

Dil anlayışı da henüz döneminden kopamamıştır ki, bunu da 19 yaşındaki bir şair adayı için doğal karşılamak gerekmektedir: "Kıpkızıl hulyalı bir renge yükselmeden gün / Bir devrin neşesini taşımakta yüzün". Berk'in ilk kitabına adını veren şiirinin son kıtası da şöyledir: "Neler, neler beklenmez nihayetsiz bir yerden / Güneşi içelim mor şafaklar gecesinden / Selâm! Sonsuzluklara, hasret gönüllerden / Selâm, güneşe, göğü yakanlar bahçesinden!".

İlhan Berk, daha sonra 1940'lara doğru Yeni Edebiyat anlayışı içinde yer almış, Servet-i Fünun (Uyanış), Ses, Yığın, Yeryüzü, Kaynak gibi dergilerde yazmıştır. Türk şiirinin en deneyci şairlerinden biri olan İlhan Berk, durmadan yatak değiştirerek, ama bazı sorunsallara hep bağlı kalarak şiirini günümüze kadar eskitmeden getirmeyi başarmıştır.

“Yazmak mutsuzluktur, mutlu insan yazmaz.
bu yeryüzünü olduğu gibi görmeme engel olan
ve bana bu yeryüzünü cehennem eden
bu yazmak eyleminden kurtulduğum,
mutlu olduğum bir tek şey var: resim yapmak.”
İlhan Berk

Ödülleri

Kül, 1979 TDK Şiir Ödülü.
İstanbul, 1980 Behçet Necatigil Şiir Ödülü.
Deniz Eskisi, 1983 Yedi Tepe Şiir Armağanı
Güzel Irmak, 1988 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü.

Yazar istatistikleri

  • 590 okur beğendi.
  • 1.862 okur okudu.
  • 33 okur okuyor.
  • 800 okur okuyacak.
  • 12 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları