1K İzmir Okuma Grubu profil resmi
Buluşma Tarihi; 8 Aralık 2019
Saat:14.00 Yer: Meksika Sınırı
Kitap:Charlotte Perkins Gilman
Kadınlar Ülkesi
İrtibat: bhmflzf
izmir
izmir
59 okur puanı
08 Ara 2017 tarihinde katıldı.
 • Biz, Don Kişot Kampçıları, bir grup edebiyat sever, kitaplara tutkun, hayatın yükünü satır aralarında hafifletmeye çalışan kimseleriz. Her birimiz farklı mesleklere ve uğraşlara sahip bir grup kitapsever olarak kitapları okuyup rafa kaldırmanın hüznüne karşın bu grubu oluşturduk. İnanıyoruz ki konuşulmadan kalan bir kitap ruhumuza işlemiyor, yazarının boynu bükük kalıyor.

  Madem okumaktan ve kitaplar üzerine sohbet etmekten haz duyuyoruz bunu daha geniş gruplar ile birlikte yapalım, kuru kuru birkaç cümle edip de geçmeyelim, bunu bir etkinlik haline getirelim diyerek kolları sıvadık.

  Peki neden herhangi bir kitap kulübü değil de kitap kampı kurduk? Hepimiz daha önce çeşitli kitap gruplarına misafir olmuştuk, hala daha devam ettirdiğimiz kitap kulüpleri de var fakat bir kitabı sindirmek, kitabın dünyasını yaşamak için bir kaç saat ne yeterli ne de tatmin edici oluyor. Bu yüzden bir kaç gün şehirden izole bir ortamda, mümkünse doğanın kucaklayıcılığında uzun uzun konuşalım, tartışalım, hem eğlenelim hem de öğrenelim dedik.

  Buraya kadar hepsi tamam ama nereden başlamalıydık? Okumak dediğimiz derin, sonsuz bir okyanus. Neresinden bir kaşık alıp da susuzluğumuzu gidermeliydik?

  Birbirimizle tanışma hikayemizde ortak paydamız Yaşar Kemal idi. Madem Yaşar Kemal sayesinde kaynaştık, madem odağımız Yaşar Kemal o zaman ilk kampımız da buna işaret etmeliydi. Zaten Yaşar Kemal için de bir şeyler yapmak istiyorduk, böylece iki fikir birleşti ve 5 - 8 Temmuz 2018 tarihinde Kuşadası’nda geleneksel hale gelecek olan 1.Yaşar Kemal Kampımızı gerçekleştirdik.
  (Detayları https://donkisotkampcilari.blogspot.com/...ar-kemal-kampmz.html adresinden okuyabilirsiniz.) Bu dört günlük ortak yaşam bize öyle çok şey katmıştı ki bir sonraki kamp için sabırsızdık.

  Bu arada ismimizi nasıl aldığımızdan ve logomuzun hikayesinden bahsetmedik.

  Ne diyordu Yaşar Kemal; “Kahramanlar içinde en çok Don Quijote’u seviyorum çünkü; Don Kişot olmasaydı kahraman sayılan insanları biz daha çok tanrılaştıracaktık.” İşte günümüz edebiyatında da öyle tanrılaştırılmış, öyle şişirilmiş kitaplar vardı ki biz de bu kitaplara karşı Don Kişot rolü üstlenip savaşmayı uygun bularak bu ismi aldık. Logomuzu da bizim için iki kahramandan esinlenerek oluşturduk. Biri tüm dünyanın kahramanı, adaletsizliğe savaş açmış asil şövalye Don Kişot, diğeri Çukurova’nın sıcağında pişip tüm Anadolu'nun kahramanı ve mecbur adamı olmuş İnce Memed. Kendimize Don Kişot’un ve İnce Memed’in gölgesinin izinden giden “Sancho Panza”larız da diyebiliriz.

  İşte böyle oluştu Don Kişot Kampçıları. İlk kamptan bu zamana dek; 1 Sabahattin Ali, 1 Sait Faik Abasıyanık, 1 Nikolay Vasilyeviç Gogol kampı gerçekleştirdik. Tabi 2.Geleneksel Yaşar Kemal Kampımızı da yaptık. Bugünlerde büyük “Don Kişot Kampı” için hazırlanıyoruz.(#53474907)

  Yaz kampları çadırlı, kış kampları uygun bütçeli yataklı… Hepsinin yeri ayrı, hepsinin anıları eşsiz.

  Kamplar dışında da etkinliklerimiz oldu elbette. Hep birlikte Onur Barış’ın “Benden Hikayesi” filmini yönetmeni ile birlikte izledik. Yönetmenle daha önce Sait Faik kampımızda bir araya gelmiştik ama filmi bir kez daha izlemek isteyenlerle ve izlememiş olanlarla filmi buluşturmak için ortak bir etkinlik düzenledik.

  Yaşar Kemal’i kendi kitaplarından tanıtmak, edebiyat Don Kişotları olmak, yanlış bilgilerin önüne geçmek misyonu ile önce çocuklara daha sonra da kitapsever yetişkinlere kitaplar gönderdik. Biz bunları yaparken çok kıymetli bir tesadüf, Yaşar Kemal’in değerli eşi Ayşe Semiha Baban’ın bizi keşfetmesi oldu. Bizim için çok sevindirici bir o kadar da heyecanlı geçen buluşmayı Yaşar Kemal’in evinde de yaptık ya sırtımız yere gelmez artık. Bizi evine davet ettiği günkü heyecanımız hala canlı bir hatıra.

  Sırası geldi Orak film ile birlikte özel gösterim ayarlayıp “Yaşar Kemal Efsanesi” filmini izledik. Hem de Yaşar Kemal’in bize mirası Ayşe Semiha Baban ile. Ayşe Hanım’ın güzel sözleri bizi daha da motive etti.

  Instagram sayfamızda ödüllü sorular sorup bilenlere bazen kitap hediye etmeye, bazen bir tiyatroya bazen bir operaya, bir gösteriye bir etkinliğe bilet hediye etmeye hala devam ediyoruz, bizi takip etmiş miydiniz? ( https://www.instagram.com/donkisotkampcilari/ )

  Özetle dünyamıza ve edebiyata katkı sağlayan her oluşumun destekçisiyiz. Bu bazen doğaya dönüş olurken bazen sanatsal bir girişim olabiliyor. Tamamen gönüllü bir grubuz ve kendimizin keyif almayacağı, faydalanmayacağı üstesinden gelemeyeceği herhangi bir etkinliğe kalkışmama düsturu edinmiş bulunuyoruz.

  Kamplarımız tamamen imece usulüne dayalı etkinlikler olup, kamp boyunca bir yazarın hayatını, hayatının eserlerindeki izdüşümünü kovalıyoruz. Kah ödüllü bilgi yarışmaları yapıyor, kah yaratıcı drama ile zenginleştirilen etkinliklerle okumalar yapıyor, kah bir kitabın atölyesini yaparken hep bir ağızdan şarkılar - türküler söylüyor, şiirler okuyoruz. Belgeseller, filmler izleyip üzerine konuşuyoruz, kampını yaptığımız yazarın ve kitabının öğrenilmedik bilgisini bırakmıyoruz. Bu çılgın dünyadan kaçıp edebiyata sığınıyoruz. Her geçen gün yeni fikirlerle, yeni bilgilerle gelişiyor, büyüyoruz. Devam ettirebileceğimiz yere kadar pes etmemeye kararlıyız, sonuçta Don Kişot’un azmine, Yaşar Kemal’in umuduna sahibiz başka neye ihtiyacımız olabilir ki?

  Bir sonraki kampa siz de katılıp bu yolculuğun bir parçası olmak istemez misiniz? Haydi! Yeryüzünün bütün okurları birleşelim.

  Don Kişot Kampçıları
  http://donkisotkampcilari.blogspot.com
  https://www.instagram.com/donkisotkampcilari/
  https://twitter.com/donkisotkamp
 • Merhaba İzmir 1000Kitap 26. kez bir araya geliyor. Kasım ayı etkinliğimizde Engin Geçtan -İnsan Olmak okuyoruz.

  Etkinlik Tarihimiz:10 Kasım 2019 Pazar
  Saat :14.00
  Buluşma Yeri : Meksika Sınırı https://maps.app.goo.gl/4jxTDSah6h15JYC4A

  Bize eşlik etmek isteyen bütün kitapsever dostları bekliyoruz :)
 • Merhaba değerli okurlar,

  18. Ankara 1000kitap buluşmamızı, geçtiğimiz ay verdiğimiz karar üzerine 17 Kasım Pazar günü yapacağız. Ferit Edgü Yazmak Eylemi kitabını tartışacağımız toplantımıza herkesi bekliyoruz.

  Bu ay toplantıya katılacak okurlarımızdan bir ricamız var. Toplantı sonunda paylaşılan iletimizi kitaptaki yazım örneklerinden faydalanarak yazmak istiyoruz. Bunun için aşağıdaki kısa metni dilediğiniz şekilde yeniden yazmanızı ve bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Kitapta 101 örnek var faydalanabileceğiniz. Metnimiz aşağıdaki gibidir:

  “18. Ankara Kitap Toplantısı gerçekleşti! Toplantımızda Ferit Edgü’nün Yazmak Eylemi kitabını konuştuk. Fransız yazar Raymond Queneu’nun Biçem Alıştırmaları kitabından hareketle, Ferit Edgü kendi toplumumuzdan bir örnekten yola çıkarak bir metni 101 farklı şekilde yazmış. “’YA GEBER YA DA YAZ!’ Birçok kez, istemeye istemeye yazı masamın başına otururken kendi kendime söylediğim bir cümledir bu.” diyen Ferit Edgü’ye bu kitap için selamlarımızı sunuyoruz. Toplantımıza katılan arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.”

  Toplantıda konuşulacak konular:

  -Bir eylem olarak yazmak nasıl olmalıdır?
  -Edebiyatta üslup nedir?
  -Yazmak Eylemi üzerine
  -Ferit Edgü öykücülüğü

  Kitapla ilgili bir hatırlatma: Yazmak Eylemi kitabı artık Sel Yayınevi tarafından basılmıyor. İnternet sitelerinde stokta yok gibi bir ifade görmeniz olası. Kitap artık Alfa Yayıncılık tarafından basılıyor. Okurlarımıza duyurulur.

  Not: Mekanda yaşanan gürültü sebebiyle bu ay kitap toplantıları için özel salonu olan başka bir mekandayız.

  Toplantı Bilgileri:

  Kitap: Yazmak Eylemi Ferit Edgü
  Tarih: 17 Kasım 2019 Pazar
  Saat: 14.00
  Mekan: Nazonun Hayal Atölyesi
  https://maps.app.goo.gl/M12RMahociC5Mf2g9
  Tiryaki İş Merkezi No 24 Kızılay/Ankara


  Katılımcılar:

  Murat Sezgin
  Ebru
  A.Rahim Kara
  seçil
  makif demir
  Hüsnanur Y.
  Büşra
  Hakan
  Ahmet Kaya

  Toplantımıza katılmak isterseniz yorum ya da mesaj yoluyla bize ulaşabilirsiniz.
 • Modernizm namına tersine devrim yaşamasına rağmen köklü bir kültüre sahip olan; Abbas Kiyarüstemi, Ashgar Farhadi, Bahman Ghobadi, Majid Majidi gibi çok sıkı yönetmenlere sahip İran'dan seçtiğimiz filmler altı oyla İran'da kısa bir süreliğine de olsa yasaklı olan 2004 yapımı Kemal Tabrizi filmi "Marmoulak (Kertenkele)" ve beş oyla Asgar Farhadi'ye 2012 Oscar En İyi Yabancı Film Ödülü'nü getiren "A Seperation (Bir Ayrılık)" oldu.

  Filmleri izleyip üstüne konuşmak isteyenlerle bu gönderi altında buluşulabilir.

  Herkese iyi seyirler.
 • Çok ama çok heyecanlıyız! Onlarca buluşmadan sonra İstanbul Okuma Grubu’nda ilk kez bir yazar-okur buluşması gerçekleştiriyoruz ve o da Nermin Yıldırım adlı yazarımızla olacak. :)

  Nermin Yıldırım’ın Misafir kitabını okuyup hep beraber onun deneyimlerinden faydalanmak üzere bir söyleşi gerçekleştireceğiz.

  Önemli bir konu, lütfen kesin olarak katılabileceğinden emin olanlar iletiye ismini yazdırırsa seviniriz. Çünkü mekanın bir kontenjanı olacak ve 30-35 kişiden yukarısındaki sayıda okur arkadaşımızı maalesef konuk edemeyeceğiz. Anlayışınız için teşekkürler. :)

  Katılımcı listesi:
  1- Esas Adam
  2- Yaz
  3- Ezgi Eroğlu
  4- Hatime Çelebi
  5- Merve Turgut
  6- Okuma Maratonum
  7- Ceviz Kabuğu
  8- Primadonna
  9- Zihnisinir
  10- Hercaiokumalar
  11- Esra
  12- Ebihanur
  13- Osman Y.
  14- Karahan3
  15- Oğuz Aktürk
  16- Sena Atıcı
  17- Hakan Özen (tam kesin değil)
  18- Bengü
  19- Hayrunnisa Yılmaz
  20- Zeynep Aktürk
  21- S. Deniz
  22- Bengü
  23- Seeker
  24- Hilal Bektaş
  25- Nöber Özyürekoğlu
  26- Yasin Turan
  27- NrbnTsn
  28- Derya Ayrancıoğlu
  29- Begüm (şimdi düşünmeliyim)
  30- Berna Zengin
  31- Earthling
  32- Berkay Hamarat
  33- Şeyda Özer

  Okunacak kitap: Nermin Yıldırım - Misafir
  Tarih ve saat: 17 Kasım 2019, 15:00
  Yer: Yeni Sanat
  Adres: Asmalımescit mah. Sofyalı sk. No: 2 Kat: 1 D: 1 Beyoğlu - İstanbul
 • 184 syf.
  ·9 günde·Puan vermedi
 • Kamuoyuna duyurumuzdur! :)

  3. yılımıza yaklaşırken her ay farklı bir tema seçip, o tema çerçevesinde okuma yapacağımıza daha önceki iletilerde değinmiştik. Buradan yola çıkarak 2020 için 12 aylık bir tema listesi belirledik.

  Henüz çok yeni bir yöntem olduğu için kitap listesi oluşmadı, fakat ilerleyen günlerde kademe kademe, yine oylama usulü ile her ayın temasına uygun 3'er kitap belirleyip 1 yıllık planımızı oluşturacağız. Her ay bir sürü öneri toplayıp oylamak yerine, 3 kitap arasından seçim yapacağız.

  2020 yılı aylara göre belirlenen tema listesi aşağıdaki şekilde olup, kitaplar seçildikçe ileti güncellenecektir.

  Ocak - Güney Amerika Edebiyatı
  Alef
  Zorro
  Aşk ve Öbür Cinler

  Şubat - Sosyoloji
  Mart - Güncel Türk Edebiyatı
  Nisan - Psikoloji
  Mayıs - Mitoloji
  Haziran - Orta ya da Güney Afrika Edebiyatı
  Temmuz - Türk Klasiği
  Ağustos - Uzakdoğu Edebiyatı
  Eylül - Dünya Klasiği (tuğla kitap)
  Ekim - Yeraltı Edebiyatı
  Kasım - Felsefe
  Aralık - Dünya Savaşı

  İşbu liste değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez bir liste olmadığından grubun özel ya da keyfi durumuna göre değişiklik gösterebilecektir.

  Barış Bıçakçı'nın dediği gibi iyi birer okur olup tehlikelerle dolu bu dünyada, bir yapıtta kaybolup diğerinde ortaya çıkarak, bata çıka hayatta kalabilmek umuduyla.
Buluşma Tarihi; 8 Aralık 2019
Saat:14.00 Yer: Meksika Sınırı
Kitap:Charlotte Perkins Gilman
Kadınlar Ülkesi
İrtibat: bhmflzf
izmir
izmir
59 okur puanı
08 Ara 2017 tarihinde katıldı.
2019
9/12
75%
9 kitap
2.624 sayfa
16 günde 1 kitap okumalı.

Okuduğu kitaplar 25 kitap

 • İnsan Olmak
 • Huzur
 • Adınla Çağır Beni
 • Sis
 • Saatleri Ayarlama Enstitüsü
 • Körlük
 • Kurt Kanunu
 • Efendisiz Halklar
 • Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan
 • Daha

Okuyacağı kitaplar 1 kitap

 • Kadınlar Ülkesi

Beğendiği kitaplar 1 kitap

 • Kirpinin Zarafeti