Gömülü Dev

Kazuo Ishiguro
Romalılar Britanya`yı terk edeli çok olmuş. Viraneye dönmekte koca ülke. Neyse ki ortalığı kasıp kavuran savaş bitmiş. Britonlar`dan Axl ile Beatrice yıllardır görmedikleri oğullarına kavuşmak için tehlikeli topraklarda zorlu bir yolculuğu göze alıyorlar. Başlarına türlü belanın geleceğini de biliyorlar, fakat üstü örtülmüş sırlarını aydınlatacak ateşten haberleri yok henüz. Bir de yollarının kesişeceği kişiler var: Sakson savaşçı, öksüz oğlan ve tıpkı Axl`la Beatrice gibi geçmişinde kaybolmuş, hatıralarının vaat ettiklerine ve alıp götürdüklerine yenik bir şövalye. Hep birlikte sürüklendikleri macera bir kurtuluş mu olacak, yoksa yeni bir felaketin habercisi mi? Kazuo Ishiguro`dan unutuş ve anıların gücü üzerine zamanı aşan bir öykü; özenle korunmuş bir aşka, intikama ve savaşa dair bir mesel. `Gömülü Dev`, hüzünlü, gizemli, her satırı iz bırakacak bir roman. "Dünyanın yaşayan en büyük yazarı Kazuo Ishiguro`dan yeni bir roman. Bir başyapıt." - David Walliams- "Kazuo Ishiguro öyle tuhaf ve harika bir roman yazmış ki!.. Benzersiz, okuru esir alan bir roman" -David Sexton, Evening Standard-
Yazar:
Kazuo Ishiguro
Kazuo Ishiguro
Çevirmen:
Roza Hakmen
Roza Hakmen
Tahmini Okuma Süresi: 7 sa. 56 dk.Sayfa Sayısı: 280Basım Tarihi: Ekim 2018İlk Yayın Tarihi: Ocak 2016Yayınevi: Yapı Kredi YayınlarıOrijinal Adı: The Buried Giant
ISBN: 9789750831751Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
280 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
18 günde okudu
Düşünün ki çok sevdiğiniz bir insanla kavga ettiniz, konuşmuyorsunuz, ayrı ayrı yürüyorsunuz... Aradan bir gün geçiyor ve hiçbir şey olmamış gibi devam ediyorsunuz yaşamaya. Ne oldu, hallettiniz mi aranızda ki meseleyi, yoksa unutmuş olabilir misiniz? Evet evet unutmaktan bahsediyorum. Düşünün ki bir nedenden dolayı sürekli unutuyorsunuz.
Gömülü Dev
Gömülü DevKazuo Ishiguro · Yapı Kredi Yayınları · 20181,570 okunma
Reklam
280 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
28 saatte okudu
Romalılar Britanya’yı terk ettikten sonra bir zaman..Her yer insanların hafızasını tüketen koyu bir sisin istilası altında. Ejderhalar, devler, cinler, şövalyeler, merlin, kral Arthur ve keşişlerle örülü bir hikayenin baş kahramanı dizileri tutmayan yaşlı bir çift: Axl ve onu izleyen o mülayim gölge, Beatrice. Çalınan hatıralarını hırsızdan geri
Gömülü Dev
Gömülü DevKazuo Ishiguro · Yapı Kredi Yayınları · 20181,570 okunma
280 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
Eski İngiltere'de öyle bir güç düşünün ki insanların anılarını hafızalarından siliyor, bu durumda neler olabilir? Aşk, savaş, kin ve sevgi nasıl sürdürülür anılar olmazsa?. Yazar çok iyi bir konuyu harika bir kurgu ile birleştirip, okuyucuda merak uyandıran ve ilgiyle okunan bir kitap sunmuş.Bu güzel hikayeden sonra yazarın diğer kitaplarını da okuyacağım.
Gömülü Dev
Gömülü DevKazuo Ishiguro · Yapı Kredi Yayınları · 20181,570 okunma
280 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Yazar kitabında fantastik ögelere yer verdiği gibi kitabı okurken yaratıklar tarihsel kişilikler size eşlik ediyor. aşk tarih savaş iç içe geçmiş durumda. Kitap nedeni belli olmayan bir durum sebebi ile unutkanlık yaşayan ve gittikçe geçmişn anılarının silindiiği topraklarda geçiyor. Bu yolculuk hiç beklemedikleri kişilerle karşılaşarak hiç bilmedikleri ve düşünmedikleri yerlere götürüyor. Yazar her sayfada unutkanlık ile kaybolan geçmişin kişiler için iyimi kötümü olacağını sorgulatıyor. Korku şiddet savaşın olduğu anıları unutmak iyimi kötümü. Unutulan kötü anıların yanında iyi anılar oluncada yaşam nasıl olacak düşündünüzmü.
Gömülü Dev
Gömülü DevKazuo Ishiguro · Yapı Kredi Yayınları · 20181,570 okunma
Reklam
280 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
4 günde okudu
Gömülü Dev, yazarla tanışma kitabım oldu.Anlatımı,kurgusunu ve dilini çok beğendim.Beni en çok etkileyen kitapta yaşlı çiftimizin birbirlerine hitap şekilleri oldu. Fantastik ögeler içeren masalımsı bir anlatıma sahip. Konusuna gelince Axl ve Beatrice çiftinin yıllardır görmedikleri oğullarını bulmak amacıyla çıktıkları yolculuğu konu ediniyor. Tasvir edilen dünyada büyük bir savaşın sonrası anlatılmış. Bu savaş sonrasında insanlar "sis" etkisiyle geçmişi unutmaya başlıyorlar. İşte bu noktada ben şunu düşündüm hepimizin unutmak istedikleri olabilir ama unutmak her zaman iyi hissettirir mi? Ya da görmezden geldiğimiz, sesine kulak vermediğimiz durumlar bize zarar vermez mi ? Kitabın sonu beni düşündürdü. Böyle mi bitmeliydi dedirtti. Herkese tavsiyemdir. Kitaplarla ve sevgiyle kalın..
Gömülü Dev
Gömülü DevKazuo Ishiguro · Yapı Kredi Yayınları · 20181,570 okunma
280 syf.
·
Puan vermedi
·
7 günde okudu
Gömülü Dev, Nobel ödülü almış bir Japon-İngiliz yazarın övülen bir kitabı. Peki ben niye beğenemedim? Barışın hüküm sürdüğü iki ana milletli bir dünyada, anılarının çoğunu unutan insanlardan yaşlı evli bir çiftin barınaklarını terk edip hatırladıkları kadarıyla oğullarını bulmak için yola çıkmasıyla başlıyor hikaye. Daha sonra güçlü bir savaşçı, yetim bir çocuk ve Don Kişot'a benzeyen bir şövalye dahil oluyor romana. Çok derin, üzerine düşünülecek, genişletilecek konular var (savaşın ve barışın ters düz edilebilirliği, intikamın kör ediciliği, aşkın yenilenebilirliği, anıların yitiminin geleceği şekillendirmedeki etkisi vb.) ama diyaloglar yavan; fantastik bir evrende geçmesine rağmen cinlerin, devlerin, ejderhaların olduğuna okuyucuyu ikna etmede sorun var ve betimleme çok az ki bana göre büyük bir eksiklik. Bende pek iz bırakmadan geçip gitmiş oldu.
Gömülü Dev
Gömülü DevKazuo Ishiguro · Yapı Kredi Yayınları · 20181,570 okunma
280 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
15 günde okudu
Ishiguro'nun okuduğum dördüncü eseri, büyük bir merakla başladım. Ancak ilk sayfalar benim için o kadar yavaş aktı ki.. Evet sonra merak unsuru devreye girdi ancak okuduğum diğer eserlerinin yanında benim için etkisi daha zayıftı. Unutma ve hatırlama konulu her şeye ilgim fazla, o sebeple çok düşündüm Gömülü Dev’de.. Gerçekten kötü olan her şeyi unutmalı mıyım? Unuttuğum her şey benden bir şeyler götürmez mi? Kızgınlıklarımı, tamir etmeye çalışıp çabaladıkça kazandığım deneyimleri.. Yaratılan bu evrende, yaşanılan kovuklarda veya yuvarlak evlerde, gerçekten mutlu mu bu insanlar? Cehaletin en büyük mutluluk olduğunu düşünmek de aynı şey değil mi? Ishiguro’nun görece daha zayıf bulduğum bu eseri bana bunları sorgulattı. Bir yandan Ishiguro’nun sabit kalmayıp; her eserinde farklı bir şey denemeye çalışmasını (hem dil hem konu bakımından)ama bir yandan ‘anı’dan kopamamasını seviyorum. Başta sıkıntılı ama sonrasında toparlanan, yine de etkilendiğim bir eser oldu=) Elbette Ishıguro okumalarım da devam edecek=)
Gömülü Dev
Gömülü DevKazuo Ishiguro · Yapı Kredi Yayınları · 20181,570 okunma
276 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
35 saatte okudu
OĞUL HEDEFİMSİN;
Oysa ki biz ihtiyarların tek isteği vardı,oğlumuzun yanına gitmek ona kavuşmak ve artık onunla yaşamak.... Nerden bilebilirdik,bu yolun bu kadar engellerle ,tümseklerle dolu olduğunu.... Düşüncemiz, kısa bir yoldu karşı köydeydi oğlumuz hatırladığımız kadarıyla ve oraya doğru yol alıyorduk yavaş yavaş temkinli adımlarla... Sonra yolumuza yoldaş olanlarla devam ettik bir bakıma da yol arkadaşlarımızla.İyi insanlardı hepsi.Çünkü biz,-özellikle eşim Betrica diğer adı prensesim- iyilik yapmayı çok seviyoruz.Nerden bilebiliriz karşımıza çıkan insanlar in midir cin midir,iblis midir? Yüreğimiz temiz a dostlar ondan kazandık,iyi insanlara rast geldik yol boyunca.... Yol bize bilmediğimiz ne çok şey öğretti anlatılmaz,bu yol öğrendiklerimiz kafamızda ki bütün soru işaretlerini bir çırpıda yok etti... Kimim ben, neyim,nerden gelip nereye gidiyorum,var mıyım yok muyum gibi bu soruların içinde tek emin olduğum prensesime olan eskimeyen aşkım.Asla en ufak bir şüphe yok kafamda ona olan aşkımla ilgili.... Yıllar geçse de sevildiğinizinden emin olduğunuz, sevdiğiniz kişiye olan aşkınızın hiç azalmadığı bir ömür diliyorum tüm okurlara. Öyle ki saçlarınıza ak düşse de buruşuk cilde sahip olsanız dahi sevdiğinize seni seviyorum diyen yol arkadaşı olsun yanıbaşınızda... Yazarın ilk okuduğum eseridir ve asla son olmayacaktır. Çok etkileyici ve sürükleyiciydi. Eee boşuna almamış 2017 Nobel Ödülünü... Keyifli Okumalarınız olsun.
Gömülü Dev
Gömülü DevKazuo Ishiguro · Yapı Kredi Yayınları · 20181,570 okunma
Reklam
280 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Axl ve Beatrice , yaşlı bir çift...uzun zamandır gormedikleri oğullarına gidiyorlar,sis içindeler, görüş alanları kısıtlı,yorgun ve zorlandıkları bu yolculukta baş etmek zorunda kaldıkları bir sürü sıkıntı içindeler.. Hem kendileri ve hemde tüm ülke bir unutma hastalığına yakalanmış. ... hatırlayamıyorlar hatırlatmalar gereken ne varsaya, ya da
Gömülü Dev
Gömülü DevKazuo Ishiguro · Yapı Kredi Yayınları · 20181,570 okunma
280 syf.
·
Puan vermedi
·
10 günde okudu
Gömülü Dev
Gömülü Dev’de de hafıza konusu ön plandadır. Gömülü Dev, yaşlı bir çift olan Axl ve Beatrice’in yıllardır görmedikleri ve çok az hatırladıkları oğullarının köyüne yolculuklarının hikayesidir. Bulundukları topluluktaki herkesi etkileyen gizemli, bulaşıcı bir unutuşa neden olan sis yüzünden oğullarını bile zor hatırlamaktadırlar. Unutmanın normal, hatırlamanın ise çok zorlu olduğu bir yerde yaşamaktadırlar. Sonunda, tekrar hatırlamaya başlarlar ve hayatları farklı bir yola girer. Romanın esas olarak amacı eğer bir toplum bütün bireyleriyle birlikte geçmişe dair herşeyi unutursa ve sonra yeniden hatırlamaya başlarsa karanlıkta kalan kötü anıların etkisiyle huzur ve barış ortamı bozulur mu sorusunu yanıtlamaktır. Bu çalışmanın amacı, Kazuo Ishiguro’nun fantastik türü denediği romanı Gömülü Dev’de unutuş, hatırlama, bireysel ve kollektif hafıza konularını teorik çalışmaların da yardımıyla nasıl ele aldığını incelemektir.
Gömülü Dev
Gömülü DevKazuo Ishiguro · Yapı Kredi Yayınları · 20181,570 okunma
276 syf.
5/10 puan verdi
sislerin arasında kaybolan bir anı savaşı.
sanıyorum başlık kitabı özetleyebilecek tek cümle. en başından söylemeliyim, kitabı beğenmedim. kendimi zorlayarak bitirdim ki her ne olursa olsun daima diğer sayfada başka bir şeyle karşılarım diye içimdeki o heyecanı hep diri tutan biriyimdir. ne yazık ki bu kitabı bitmesi için okudum. axl ve beatrice çifti, oğullarının yanına gidebilmek için bir yolculuğa çıkıyorlar. tabii bu yolculuk öyle kolay olmuyor :) sislerin, sihrin, şövalyelerin, ejderhaların, cinlerin eşlik ettiği bir serüven haline dönüşüyor. hep ikilemlerin yaşandığı, savaş ve barış olgularının, hayal ve gerçeğin birbirine karıştığı, anıların ve insanların savaşı içinde tuhaf bir yolculuk. sürekli geçmişi hatırlama çabası beni okuyucu olarak yordu açıkçası. sürekli değişen rota da oldukça can sıkıcı. yeni eklenen karakterlerin sorunlarını çözüme kavuşturmak sadece axl ve beatrice'a mı kaldı diye düşünmeden edemiyor insan. son olarak, nobel ödüllü uzak doğulu bir yazarın kitabını okumak, hafızasını zorlamak isteyenler için uygun bir kitap olabilir.
Gömülü Dev
Gömülü DevKazuo Ishiguro · Yapı Kredi Yayınları · 20181,570 okunma
280 syf.
·
Puan vermedi
Benim için yaşayan en büyük yazar Kazuo Ishiguro'dur. Gömülü Dev fantastik bir hikaye dersem yalan söylemiş olurum ama demezsem de çok doğru olmaz belki de. Daha önce bir incelemede yazmıştım. Hafıza güçlü bir silahtır ama bazen de bir lanettir, hem varlığı hem yokluğu. Cesaretiniz varsa gömülü devi uyandırın.
Gömülü Dev
Gömülü DevKazuo Ishiguro · Yapı Kredi Yayınları · 20181,570 okunma
280 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
15 saatte okudu
Kazou Ishiguro'dan unutus ve anıların gücü üzerine zamanı aşan bir öykü; özenle korunmuş bir aşka, intikama ve savaşa dair bir mesel. Gömülü Dev , hüzünlü, gizemli, her satırı iz bırakacak bir roman.
Gömülü Dev
Gömülü DevKazuo Ishiguro · Yapı Kredi Yayınları · 20181,570 okunma
280 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
9 günde okudu
İnanılmaz güzel alegorik bir eser. Muhtemelen okuyan herkes kendince yorumladı birçok durumu. Destansı bir dili olsa da aslında gerçek hayatı anlatmış.
Gömülü Dev
Gömülü DevKazuo Ishiguro · Yapı Kredi Yayınları · 20181,570 okunma
280 syf.
9/10 puan verdi
“ Bir süredir toplumların nasıl hatırladıkları ve unuttukları üzerine bir roman yazmak istiyordum. Bireylerin nahoş hatıralarla nasıl baş ettikleri hakkında yazdım daha önce. Fakat bir bireyin hatırlaması ve unutması ile toplumunki arasında epey fark olduğunu düşünmeye başladım. Unutmak ne zaman daha iyidir?” Böyle anlatmış “Gömülü Dev”in ortaya çıkış sürecini Kazuo Ishiguro. Her ne kadar ejderhalar, devler ve ifritler olsa da bu romanda, fantastik olmadığını çünkü bunların var olduğuna inanılan bir devirde hikâyesinin geçmesini tercih ettiğini söylemiş. Benim gibi fantastik edebiyattan pek hoşlanmayan biri için bunları bilmek önemliydi. Belki sizin için de öyledir diye paylaşmak istedim. Ishiguro hep anlatmak istediği bir düşünceyi buna en uygun olabilecek kahramanları, mekan ve zamanı seçerek anlatıyor. Aslında bunlar birer araç onun için. Aslolan konu. Bu romanda da toplumun belleğini yitirişini irdeliyor.
Gömülü Dev
Gömülü DevKazuo Ishiguro · Yapı Kredi Yayınları · 20181,570 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.