Adı:
Gömülü Dev
Baskı tarihi:
Ekim 2018
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750831751
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Buried Giant
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Romalılar Britanya`yı terk edeli çok olmuş. Viraneye dönmekte koca ülke. Neyse ki ortalığı kasıp kavuran savaş bitmiş.

Britonlar`dan Axl ile Beatrice yıllardır görmedikleri oğullarına kavuşmak için tehlikeli topraklarda zorlu bir yolculuğu göze alıyorlar. Başlarına türlü belanın geleceğini de biliyorlar, fakat üstü örtülmüş sırlarını aydınlatacak ateşten haberleri yok henüz. Bir de yollarının kesişeceği kişiler var: Sakson savaşçı, öksüz oğlan ve tıpkı Axl`la Beatrice gibi geçmişinde kaybolmuş, hatıralarının vaat ettiklerine ve alıp götürdüklerine yenik bir şövalye. Hep birlikte sürüklendikleri macera bir kurtuluş mu olacak, yoksa yeni bir felaketin habercisi mi?

Kazuo Ishiguro`dan unutuş ve anıların gücü üzerine zamanı aşan bir öykü; özenle korunmuş bir aşka, intikama ve savaşa dair bir mesel. `Gömülü Dev`, hüzünlü, gizemli, her satırı iz bırakacak bir roman.

"Dünyanın yaşayan en büyük yazarı Kazuo Ishiguro`dan yeni bir roman. Bir başyapıt."
- David Walliams-

"Kazuo Ishiguro öyle tuhaf ve harika bir roman yazmış ki!.. Benzersiz, okuru esir alan bir roman"
-David Sexton, Evening Standard-
280 syf.
·Beğendi·9/10
Eski İngiltere'de öyle bir güç düşünün ki insanların anılarını hafızalarından siliyor, bu durumda neler olabilir? Aşk, savaş, kin ve sevgi nasıl sürdürülür anılar olmazsa?. Yazar çok iyi bir konuyu harika bir kurgu ile birleştirip, okuyucuda merak uyandıran ve ilgiyle okunan bir kitap sunmuş.Bu güzel hikayeden sonra yazarın diğer kitaplarını da okuyacağım.
280 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Yazar kitabında fantastik ögelere yer verdiği gibi kitabı okurken yaratıklar tarihsel kişilikler size eşlik ediyor. aşk tarih savaş iç içe geçmiş durumda. Kitap nedeni belli olmayan bir durum sebebi ile unutkanlık yaşayan ve gittikçe geçmişn anılarının silindiiği topraklarda geçiyor. Bu yolculuk hiç beklemedikleri kişilerle karşılaşarak hiç bilmedikleri ve düşünmedikleri yerlere götürüyor. Yazar her sayfada unutkanlık ile kaybolan geçmişin kişiler için iyimi kötümü olacağını sorgulatıyor. Korku şiddet savaşın olduğu anıları unutmak iyimi kötümü. Unutulan kötü anıların yanında iyi anılar oluncada yaşam nasıl olacak düşündünüzmü.
280 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Gömülü Dev, yazarla tanışma kitabım oldu.Anlatımı,kurgusunu ve dilini çok beğendim.Beni en çok etkileyen kitapta yaşlı çiftimizin birbirlerine hitap şekilleri oldu.
Fantastik ögeler içeren masalımsı bir anlatıma sahip.
Konusuna gelince Axl ve Beatrice çiftinin yıllardır görmedikleri oğullarını bulmak amacıyla çıktıkları yolculuğu konu ediniyor. Tasvir edilen dünyada büyük bir savaşın sonrası anlatılmış. Bu savaş sonrasında insanlar "sis" etkisiyle geçmişi unutmaya başlıyorlar. İşte bu noktada ben şunu düşündüm hepimizin unutmak istedikleri olabilir ama unutmak her zaman iyi hissettirir mi? Ya da görmezden geldiğimiz, sesine kulak vermediğimiz durumlar bize zarar vermez mi ?
Kitabın sonu beni düşündürdü. Böyle mi bitmeliydi dedirtti.
Herkese tavsiyemdir. Kitaplarla ve sevgiyle kalın..
280 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Gömülü Dev, Nobel ödülü almış bir Japon-İngiliz yazarın övülen bir kitabı. Peki ben niye beğenemedim?

Barışın hüküm sürdüğü iki ana milletli bir dünyada, anılarının çoğunu unutan insanlardan yaşlı evli bir çiftin barınaklarını terk edip hatırladıkları kadarıyla oğullarını bulmak için yola çıkmasıyla başlıyor hikaye. Daha sonra güçlü bir savaşçı, yetim bir çocuk ve Don Kişot'a benzeyen bir şövalye dahil oluyor romana.

Çok derin, üzerine düşünülecek, genişletilecek konular var (savaşın ve barışın ters düz edilebilirliği, intikamın kör ediciliği, aşkın yenilenebilirliği, anıların yitiminin geleceği şekillendirmedeki etkisi vb.) ama diyaloglar yavan; fantastik bir evrende geçmesine rağmen cinlerin, devlerin, ejderhaların olduğuna okuyucuyu ikna etmede sorun var ve betimleme çok az ki bana göre büyük bir eksiklik.

Bende pek iz bırakmadan geçip gitmiş oldu.
280 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Şimdi size çok güzel bir kitaptan bahsedeceğim, sabırla sonuna kadar okursanız sevinirim ️
Unutmak her zaman kötü müdür? Ya da şöyle söylim, unutmanın insana verilen bir ödül, hediye olduğunu düşündün mü hiç? Bazen unutmak gerekir. Acıları, savaşları, ölümleri, vedaları... ama her unuttuğumuzda içimizdeki boşluk da büyür. Anlamlandıramadığımız bir şey nükseder içimizde. Çünkü insan birşeyi tamamen unutamaz. Beyninin içinde saklı kalmış bir yerlerde kalır anılardan birkaç kare. Bilinçaltı der bazısı buna. Rüya da mı gördüm, gerçekten yaşadım mı acaba bunu deyip düşünür dururuz. Unutmak bize bahşedilmiş bir hediyedir. İnsan kinini, öfkesini, intikam duygusunu unutmayı bazen ne de çok ister zaten.
Kitap unutmak üzerine oluşturulmuş bir roman. Yüzyıllar önce Saksonlar ve Britonlar arasında savaşlar yaşanır. Bu savaşın sona ermesi için büyücünün biri dişi bir ejderhanın nefesini büyüler ve ejderha nefes verdikçe ülkeyi unutma sisi sarar. Ama ne yazık ki orda yaşayanlar ailelerini ve anılarını da unutmuşlardır. Yaşlı bir çift hayalmeyal şekilde bir oğulları olduğunu hatırlar. Ve onu aramak için yollara düşer. Kitabın büyük kısmı yolda başlarına gelen sıkıntılarla, olaylarla geçer. Unutulanların hatırlanması için ejderhanın nefes almaması ölmesi şarttır. Gömülü dev denmesinin sebebi ise, insanların yaşadıklarının unutulması, kaybolması, bir kaosun olmasıdır. Fantastik kitap okumayı pek sevmem ama bu kitabı çok beğendim. İstisnalar kaideyi bozmazmış diyorum Ayrıca 2017 Nobel edebiyat ödülüne sahip olması kitabın manidarlığını tescillemiştir.
280 syf.
·41 günde·Puan vermedi
Britonlar ve Saksonlar... Birbirlerine karşı verdikleri mücadele. Kimi zaman acımasızca kimi zaman merhametli. Bir yaşlı karı-koca yıllardır görmedikleri oğullarını aramaya çıktıklarında başlarına gelen türlü türlü haller. Ve yolda karşılaştıkları yeni kişiler ve de bir ejderha! Fakat bildiğiniz türden değil. Bir kişi tarafından nefesine büyü yapılan, nefesini saldığı an ülkeyi kaplayan büyük sis ve her şeyi unutuş... Arıyorlar fakat geçmişleri hatıratlarında yok. Insan düşünüyor bu esnada tabii, böyle olmak ister miydik? Ben zaten unutkan bir insan olarak buna cevabım belli Unutun yaa her şeyi güzel oluyor Haa ama iyi anıları unutmak güzel değil elbette. Masal tadında fantastik bir roman sunmuş bize Japon yazar Kazuo Ishiguro. Yazarın okuduğum ilk kitabı bu oldu. Bundan sonra diğer kitaplarını da okurum umarım. Güzel ve elden bırakılamayacak akışta. Fakat ben bazı sebeplerden çok geç okudum. Kopuk kopuk okusamda beğendim kitabı. Tavsiye olunur efendim‍️
280 syf.
·Beğendi·10/10
2017 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi olan Kazuo ISHIGURO'dan muhteşem bir eser! Benzersiz bir roman! Daha önce böylesini okumamıştım! Resmen büyülendim! Bu kitaptan bahsederken gözlerimden kalpler çıkıyor! :)

Memory tekniği kullanılarak yazılmış olan eserde zamanla aralanan sis perdesi sayesinde geçmişte olup biten olaylara adım adım ulaşıyoruz. Birbirlerine müthiş bir sevgiyle bağlı olan 2 ihtiyarın (Axl ve Beatrice) muazzam âşkına tanık oluyoruz. Aynı zamanda eser içerisinde King Arthur and Sir Gawain efsanesinden de nasibimizi alıyoruz. Anlatılamaz, okunur! ;)
280 syf.
·18 günde·Beğendi·9/10
Düşünün ki çok sevdiğiniz bir insanla kavga ettiniz, konuşmuyorsunuz, ayrı ayrı yürüyorsunuz... Aradan bir gün geçiyor ve hiçbir şey olmamış gibi devam ediyorsunuz yaşamaya. Ne oldu, hallettiniz mi aranızda ki meseleyi, yoksa unutmuş olabilir misiniz?
Evet evet unutmaktan bahsediyorum. Düşünün ki bir nedenden dolayı sürekli unutuyorsunuz. Kavgalarınızı, verdiğiniz sözleri, utançlarınızı, kırgınlıklarınızı, öfkenizi, nefretinizi, düşmanlığınızı, değerlerinizi hatta bir çocuğunuzun olup olmadığını. Peki unutmak mı, yoksa yüzleşmek mi isterdiniz? Yüzleşmek için unutkanlığın kaynağını ortadan kaldırmaya cesaret eder miydiniz?
Işte bu kitapta bunlar anlatılıyor. Ve bu soruların cevabını mükemmel bir şekilde veriyor.
Kitabın anlatımına gelecek olursak inanılmaz beğendim. Kitapta bir film havası alıyorsunuz. (Hatta kitabın filmi olsa mutlaka izlerim.) Anlatımında ilk başlarda zorlanıyorsunuz çünkü bazı olayları, bir olay olup bittikten sonra geçmiş ile birleştirerek anlatıyor. Işte film havası katan durum da bu.
Son olarak kitabın isminden bahsetmek istiyorum. Kitap isimleri benim için ayrı bir öneme sahiptir. Kitap içeriği ve ismi bir bütün oluşturmalı.
Gömülü Dev! Kitap fantastik bir türde yazıldığı için ve devlerden de bahsedildiği için ilk başta gerçek bir devden bahsedildiği düşüncesine kapılmıştım ama kitap ilerledikçe Gömülü Dev isminin kitap için biçilmiş bir kaftan olduğunu düşünmeye başladım. Özellikle de son sayfalarda ki bir alıntı bunu destekler nitelikteydi.
"Bir zamanlar iyice derine gömülü dev kıpırdanıyor şimdi. Çok geçmeden mutlaka ayağa kalkacaktır; o zaman aramızdaki dostane bağlar, genç kızların küçük çiçek saplarından yaptığı düğümlere benzeyecek. Insanlar gece vakti komşularının evlerini yakacaklar. Şafak vakti çocukları ağaçlara asacaklar. Irmaklar günlerce yol alan şişkin cesetler yüzünden leş kokacak. Onlar ırmakta yüzerken bizim ordularımız öfke ve intikam açlığıyla büyüyüp çoğalacak."
Sonra bu alıntı bana şunu düşündürdü. Zamanı geldiğinde kıpırdayacak olan dev, ayağa kalkmaya başladığında korkmak yerine, devin bir gün kalkacağını düşünerek yaşarsak daha mutlu bir dünya olmaz mıydı?

Kitap bitti, okuduğum için öyle memnunum ki. Mutlaka siz de okuyun.
Kitabı okumama vesile olan kişiye teşekkürü borç bilirim. Teşekkürler Begüm Çakır .
#klasikokurkitapkulübü Begüm Çakır
280 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
#gömülüdev
#kazuoishiguro


Kitaba nereden başlayacağımı inanın bilmiyorum. Çünkü böyle dört dörtlük anlayarak okuduğum bir kitap olmadı. Tamam genel konuyu, hikaye örgüsünü anladım ancak bazı sayfalarda öyle koptum ki kitabı yarın tekrar okumaya başlasam o sayfalarda yeni bir kitap okuyor gibi olurum.


Begüm Çakır un youtube hesabında okur kulübü kuracağını öğrendiğim gibi koştum aldım kitabı ve okumaya başladım. Etkinliğin iptal olduğunu öğrensem de okumayı bırakmadım ve iyi ki bırakmamışım. Sonuçta ne olursa olsun bir kitabı bitirmiş oldum.


Kitabın ilk başlarını anlamayarak, neredeler şimdi ne oluyor diye diye okumaya devam ettim. Ancak Gömülü Dev kitabından aldığım zevk giderek arttı ve sonunda doruk noktaya ulaştı. Sonunu çok beğendim. Kitabın bitiş kısmı muazzamdı diyebilirim.


Biraz kitaptan bahsedecek olursam, hikaye bir çiftin çocuklarının yanına gidebilmek için çıktığı yolculuğu anlatıyor diyebilirim. Hem de ne yolculuk. O yolculuk esnasında olan olaylar bana iki kitabı anımsattı. Biri Hobbit'i ,sonuçta orada da bir yolculuk var, diğeri de Harry Potter'ın ilk kitabını. Ejderha olayına benzettim. Bu benzetmelerim kitabı daha çok sevmeme yaradı. Çünkü Harry Potter serisini de Hobbit kitabını da hayran olarak okumuştum.


#klasikokurkitapkulübü güzel bir düşünce. Hatta bu düşüncenin çok fazla kişi katıldı diye iptal edilmiş olması da ayrıca beni mutlu etti diyebilirim. Çünkü bu kadar çok kitap okumaya hevesli kişinin var olması, ülkemizin geleceği adına daha çok ümitlenmemi sağladı. Teşekkürler Begüm Çakır
280 syf.
·4 günde·9/10
Yazarın okuduğum ilk kitabı.Bu kitap iyi miydi kötü müydü asla yorum yapamıyorum. Tek diyebileceğim okuyun ve siz karar verin. Bir yandan bitsin artık dedim öte yandan müthiş bir kitapsın dedim. Hem sürükleyici hem de okumak için çok da heyecan uyandırmayan oldukça enteresan bir kitaptı. Nobel için yeterli miydi yazar bilemiyorum. “Beni Asla Bırakma” adlı romanını da okuduktan sonra belki daha oturaklı bir karar verebilirim.

Uzak veya yakın hatıraları unutmak iyi midir kötü müdür? Herkes kendi dünyasında cevaplayabilir ancak roman boyunca bu soruya cevap vermek imkansız gibi.
İyiliğin, aşkın, azmin, özlemin, korkunun en can alıcı halini okuyabilirsiniz.

Murakami ile nasıl bir bağ kurulmaya çalışıldığını anlamadım çünkü Ishiguro İngiliz edebiyatçısı ve gerçekten benzetemedim ben.
280 syf.
·9 günde·7/10
Bu kitapla uzun süredir hep aynı tür kitaplar okuduğumu farkettim. Bu nedenle fantastik bir tür olan Gömülü Dev çok iyi geldi. Fakat kitapla çok bütünleşemedim. Bu biraz benim özel durumlarından biraz da kitabın sakin akışından dolayı oldu. Yine de sona doğru elimden atamadım, her fırsatta okumak istedim.
Çok spoiler olmadan konudan bahsedeyim. Kitapta barışın sağlanması için dişi bir ejderhaya büyü yapılıyor ve ejderha nefes aldıkça insanlar geçmişlerini unutuyor. Böylece kırgınlık, intikam, kavgalar, savaşlar unutuluyor. Fakat bunlar unutulurken güzel olan anılar da unutuluyor. Kitapta bu durum hem makro düzeyde yani ülkeler arasındaki ilişkiler hem de mikro düzeyde, iki sevgili arasındaki ilişki, şeklinde ele alınmış ve bu konunun okuyucu tarafından sürekli değerlendirilmesi istenmiş. 2017 Nobel Edebiyat ödülü almasındaki temel nedenin bu olduğunu düşünüyorum. Yani kitap aslında felsefi bir tartışma konusu içeriyor.
Yaşlı bir çift olan Axl ve Beatrice arasındaki o tatlı, nahif ilişki ve iletişim şekli inanılmaz güzeldi. Birbirlerine hitap şekilleri, Axl’ın güzel Beatrice’nin üzerine titremesi okurken gülümsetiyor, sıcacık bir hava bırakıyor.
Kitabın sonu biraz garip bitti, hatta tam anlayamadım bile diyebilir. O konuda varsa fikirleriniz paylaşırsanız çok sevinirim. .
.
.
#ekimayiokumalari #klasikokurkitapkulübü
KAZUO ISHIGURO
GÖMÜLÜ DEV
Yapı kredi yayınları
Yazar 1954 Japonya Nagazaki şehrinde doğdu. Beş yaşı nda ailesiyle birlikte Ingiltere ye geldi ve yerleştiler.Yazarin 1981 de yazdığı üç kısa hikayesi yayımlanınca, ard arda yazmaya başladı.Pek çok ödül aldı. Nobel ödülü almasıyla kitap okurlarının gözdesi haline geldi.Romanlari otuzdan fazla dile çevrildi.
Kitabımda bitti ,kahvemde bitti.Bende deli sorular
Romalılar Britanya yi terkettiler.Savas bitti.5.yy başları. Ejderha Querig nefesini üfledi ve ülkeyi amansız bir siz kapladı.
Kral Arthur,Sir Gawain pek çok romanda olduğu gibi ,Bu romandada yerlerini aldı. Anlaşılan İshiguro masalsı anlatilari seviyor.
Beatrice ve Axl iki yaşlı insan .Sis yüzünden geçmişleri bulanık.Onlari ,sarıp sarmalamak ,ısıtıp doyurmak istiyorsunuz.Uzun bir yolculuk ve yaşadıkları, duyguları sizleri bekliyor.
"Doğru prensesim ,savaşçının sözleri beni korkudan titretiyor.Senle ben,sırf kendi aziz hatıralarımızı düşünerek Querig in ölmesini istedik.Oysa koca ülkede hangi eski nefretlerin zincirinden boşanacağını kim bilebilir? "
Kazua ISHIGURO okunmaması eksiklik olan bir yazar.Okuyunuz efendim
Ayrıca ben ne hatırlarsam hatırlayayım, ben ne unutursam unutayım, kalbimde sana olan sevgim hiç değişmeyecek. Sen de öyle düşünmüyor musun prensesim ?
"bir insanın gönlünde gerçekten ne yattığını görmek zor değil midir? Görünüşe aldanmak o kadar kolay ki..."
“Fakat beyim,” dedi Beatrice, “bir insanın gönlünde gerçekten ne yattığını görmek zor değil midir? Görünüşe aldanmak o kadar kolay ki.”
Kazuo Ishiguro
Sayfa 39 - YKY - 3.Baskı
Bir insanın gönlünde gerçekten ne yattığını görmek ne kadar zor değil mi? Görünüşe aldanmak o kadar kolay ki
"Merak ediyorum prensesim.Acaba sis hatıralarımızı bizden çalmasa sevgimiz yıllar içinde bu kadar güçlenebilir miydi? Belki eski yaraların kapanmasına sis izin verdi."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gömülü Dev
Baskı tarihi:
Ekim 2018
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750831751
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Buried Giant
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Romalılar Britanya`yı terk edeli çok olmuş. Viraneye dönmekte koca ülke. Neyse ki ortalığı kasıp kavuran savaş bitmiş.

Britonlar`dan Axl ile Beatrice yıllardır görmedikleri oğullarına kavuşmak için tehlikeli topraklarda zorlu bir yolculuğu göze alıyorlar. Başlarına türlü belanın geleceğini de biliyorlar, fakat üstü örtülmüş sırlarını aydınlatacak ateşten haberleri yok henüz. Bir de yollarının kesişeceği kişiler var: Sakson savaşçı, öksüz oğlan ve tıpkı Axl`la Beatrice gibi geçmişinde kaybolmuş, hatıralarının vaat ettiklerine ve alıp götürdüklerine yenik bir şövalye. Hep birlikte sürüklendikleri macera bir kurtuluş mu olacak, yoksa yeni bir felaketin habercisi mi?

Kazuo Ishiguro`dan unutuş ve anıların gücü üzerine zamanı aşan bir öykü; özenle korunmuş bir aşka, intikama ve savaşa dair bir mesel. `Gömülü Dev`, hüzünlü, gizemli, her satırı iz bırakacak bir roman.

"Dünyanın yaşayan en büyük yazarı Kazuo Ishiguro`dan yeni bir roman. Bir başyapıt."
- David Walliams-

"Kazuo Ishiguro öyle tuhaf ve harika bir roman yazmış ki!.. Benzersiz, okuru esir alan bir roman"
-David Sexton, Evening Standard-

Kitabı okuyanlar 378 okur

  • Beyza Tosun
  • Ebru Karaca
  • Melodi
  • Helin Örde
  • GÜLCAN
  • murat koçhan
  • elvan kara
  • Burak
  • Burhan Saydut
  • Spooky Physicist

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.5
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%15
25-34 Yaş
%35
35-44 Yaş
%32.5
45-54 Yaş
%10
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%51.9
Erkek
%48.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12.4 (19)
9
%19.6 (30)
8
%24.2 (37)
7
%27.5 (42)
6
%8.5 (13)
5
%6.5 (10)
4
%0.7 (1)
3
%0
2
%0
1
%0.7 (1)

Kitabın sıralamaları