·
Okunma
·
Beğeni
·
7,9bin
Gösterim
Adı:
Gömülü Dev
Baskı tarihi:
Ekim 2018
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750831751
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Buried Giant
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Romalılar Britanya`yı terk edeli çok olmuş. Viraneye dönmekte koca ülke. Neyse ki ortalığı kasıp kavuran savaş bitmiş.

Britonlar`dan Axl ile Beatrice yıllardır görmedikleri oğullarına kavuşmak için tehlikeli topraklarda zorlu bir yolculuğu göze alıyorlar. Başlarına türlü belanın geleceğini de biliyorlar, fakat üstü örtülmüş sırlarını aydınlatacak ateşten haberleri yok henüz. Bir de yollarının kesişeceği kişiler var: Sakson savaşçı, öksüz oğlan ve tıpkı Axl`la Beatrice gibi geçmişinde kaybolmuş, hatıralarının vaat ettiklerine ve alıp götürdüklerine yenik bir şövalye. Hep birlikte sürüklendikleri macera bir kurtuluş mu olacak, yoksa yeni bir felaketin habercisi mi?

Kazuo Ishiguro`dan unutuş ve anıların gücü üzerine zamanı aşan bir öykü; özenle korunmuş bir aşka, intikama ve savaşa dair bir mesel. `Gömülü Dev`, hüzünlü, gizemli, her satırı iz bırakacak bir roman.

"Dünyanın yaşayan en büyük yazarı Kazuo Ishiguro`dan yeni bir roman. Bir başyapıt."
- David Walliams-

"Kazuo Ishiguro öyle tuhaf ve harika bir roman yazmış ki!.. Benzersiz, okuru esir alan bir roman"
-David Sexton, Evening Standard-
280 syf.
·18 günde·Beğendi·9/10 puan
Düşünün ki çok sevdiğiniz bir insanla kavga ettiniz, konuşmuyorsunuz, ayrı ayrı yürüyorsunuz... Aradan bir gün geçiyor ve hiçbir şey olmamış gibi devam ediyorsunuz yaşamaya. Ne oldu, hallettiniz mi aranızda ki meseleyi, yoksa unutmuş olabilir misiniz?
Evet evet unutmaktan bahsediyorum. Düşünün ki bir nedenden dolayı sürekli unutuyorsunuz. Kavgalarınızı, verdiğiniz sözleri, utançlarınızı, kırgınlıklarınızı, öfkenizi, nefretinizi, düşmanlığınızı, değerlerinizi hatta bir çocuğunuzun olup olmadığını. Peki unutmak mı, yoksa yüzleşmek mi isterdiniz? Yüzleşmek için unutkanlığın kaynağını ortadan kaldırmaya cesaret eder miydiniz?
Işte bu kitapta bunlar anlatılıyor. Ve bu soruların cevabını mükemmel bir şekilde veriyor.
Kitabın anlatımına gelecek olursak inanılmaz beğendim. Kitapta bir film havası alıyorsunuz. (Hatta kitabın filmi olsa mutlaka izlerim.) Anlatımında ilk başlarda zorlanıyorsunuz çünkü bazı olayları, bir olay olup bittikten sonra geçmiş ile birleştirerek anlatıyor. Işte film havası katan durum da bu.
Son olarak kitabın isminden bahsetmek istiyorum. Kitap isimleri benim için ayrı bir öneme sahiptir. Kitap içeriği ve ismi bir bütün oluşturmalı.
Gömülü Dev! Kitap fantastik bir türde yazıldığı için ve devlerden de bahsedildiği için ilk başta gerçek bir devden bahsedildiği düşüncesine kapılmıştım ama kitap ilerledikçe Gömülü Dev isminin kitap için biçilmiş bir kaftan olduğunu düşünmeye başladım. Özellikle de son sayfalarda ki bir alıntı bunu destekler nitelikteydi.
"Bir zamanlar iyice derine gömülü dev kıpırdanıyor şimdi. Çok geçmeden mutlaka ayağa kalkacaktır; o zaman aramızdaki dostane bağlar, genç kızların küçük çiçek saplarından yaptığı düğümlere benzeyecek. Insanlar gece vakti komşularının evlerini yakacaklar. Şafak vakti çocukları ağaçlara asacaklar. Irmaklar günlerce yol alan şişkin cesetler yüzünden leş kokacak. Onlar ırmakta yüzerken bizim ordularımız öfke ve intikam açlığıyla büyüyüp çoğalacak."
Sonra bu alıntı bana şunu düşündürdü. Zamanı geldiğinde kıpırdayacak olan dev, ayağa kalkmaya başladığında korkmak yerine, devin bir gün kalkacağını düşünerek yaşasaydık daha mutlu bir dünya olmaz mıydı?

Kitap bitti, okuduğum için öyle memnunum ki. Mutlaka siz de okuyun.
Kitabı okumama vesile olan kişiye teşekkürü borç bilirim. Teşekkürler Begüm Çakır .
#klasikokurkitapkulübü Begüm Çakır
280 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Eski İngiltere'de öyle bir güç düşünün ki insanların anılarını hafızalarından siliyor, bu durumda neler olabilir? Aşk, savaş, kin ve sevgi nasıl sürdürülür anılar olmazsa?. Yazar çok iyi bir konuyu harika bir kurgu ile birleştirip, okuyucuda merak uyandıran ve ilgiyle okunan bir kitap sunmuş.Bu güzel hikayeden sonra yazarın diğer kitaplarını da okuyacağım.
280 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Yazar kitabında fantastik ögelere yer verdiği gibi kitabı okurken yaratıklar tarihsel kişilikler size eşlik ediyor. aşk tarih savaş iç içe geçmiş durumda. Kitap nedeni belli olmayan bir durum sebebi ile unutkanlık yaşayan ve gittikçe geçmişn anılarının silindiiği topraklarda geçiyor. Bu yolculuk hiç beklemedikleri kişilerle karşılaşarak hiç bilmedikleri ve düşünmedikleri yerlere götürüyor. Yazar her sayfada unutkanlık ile kaybolan geçmişin kişiler için iyimi kötümü olacağını sorgulatıyor. Korku şiddet savaşın olduğu anıları unutmak iyimi kötümü. Unutulan kötü anıların yanında iyi anılar oluncada yaşam nasıl olacak düşündünüzmü.
280 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10 puan
Gömülü Dev, yazarla tanışma kitabım oldu.Anlatımı,kurgusunu ve dilini çok beğendim.Beni en çok etkileyen kitapta yaşlı çiftimizin birbirlerine hitap şekilleri oldu.
Fantastik ögeler içeren masalımsı bir anlatıma sahip.
Konusuna gelince Axl ve Beatrice çiftinin yıllardır görmedikleri oğullarını bulmak amacıyla çıktıkları yolculuğu konu ediniyor. Tasvir edilen dünyada büyük bir savaşın sonrası anlatılmış. Bu savaş sonrasında insanlar "sis" etkisiyle geçmişi unutmaya başlıyorlar. İşte bu noktada ben şunu düşündüm hepimizin unutmak istedikleri olabilir ama unutmak her zaman iyi hissettirir mi? Ya da görmezden geldiğimiz, sesine kulak vermediğimiz durumlar bize zarar vermez mi ?
Kitabın sonu beni düşündürdü. Böyle mi bitmeliydi dedirtti.
Herkese tavsiyemdir. Kitaplarla ve sevgiyle kalın..
280 syf.
·7 günde
Gömülü Dev, Nobel ödülü almış bir Japon-İngiliz yazarın övülen bir kitabı. Peki ben niye beğenemedim?

Barışın hüküm sürdüğü iki ana milletli bir dünyada, anılarının çoğunu unutan insanlardan yaşlı evli bir çiftin barınaklarını terk edip hatırladıkları kadarıyla oğullarını bulmak için yola çıkmasıyla başlıyor hikaye. Daha sonra güçlü bir savaşçı, yetim bir çocuk ve Don Kişot'a benzeyen bir şövalye dahil oluyor romana.

Çok derin, üzerine düşünülecek, genişletilecek konular var (savaşın ve barışın ters düz edilebilirliği, intikamın kör ediciliği, aşkın yenilenebilirliği, anıların yitiminin geleceği şekillendirmedeki etkisi vb.) ama diyaloglar yavan; fantastik bir evrende geçmesine rağmen cinlerin, devlerin, ejderhaların olduğuna okuyucuyu ikna etmede sorun var ve betimleme çok az ki bana göre büyük bir eksiklik.

Bende pek iz bırakmadan geçip gitmiş oldu.
280 syf.
Gömülü Dev
Varlığını sürdüren yamyam devleri dondurucu sisler saklıyordu. Yakında yaşayan insanların gündelik tehlikelerindendiler; bu insanların dertlenecek o kadar çok şey vardı ki. Sert topraktan besin çıkarmak, yakacak odun bulmak, bir günde on domuz öldürebilen, çocukların yanaklarında yeşil döküntülere sebep olan hastalıkla baş etmek.
Bataklığın kıyısında Axl’la Beatrice adında yaşlı karı koca inziva da kovanların birinde yaşardı. Çıktıkları yolculukta karşılaştıkları, Kayıkçı, Adaya geçmek için bekleyen çiftleri aralarındaki sevgi bağının adada birlikte yaşamalarına izin verecek kadar güçlü olup olmadığını bilmek için onlara soru sorup verdikleri cevaba göre adaya geçirdiklerini öğrendiler. Çiftlere ne soruyorsunuz? En aziz anılarını soruyoruz ve çiftler anılarını anlatırken gerçek bağ ortaya çıkıyor.
Axl ve Beatrice hiç bir anılarını hatırlamıyor ama birbirlerine olan sevgileri hiç değişmiyordu. Korkma prensesim anılarımızı temelli kaybetmedik sadece sis yüzünden bulamıyoruz anılarımızı ve oğlumuzu tekrar bulacağız. Oğlumuzu bulunca birçok şeyi hatırlayacağız.
Azılı ve akıllı ejderha Querig Lord Brennus’un hizmetkarı olursa mutlaka yeni savaşlar çıkacaktır. Şövalye, atım Horace’la ben Querig’i yok etme çabamızı iki misline çıkaracağız diye söz verir.
Oğullarını bulma çabalarında başlarından geçenler ile bütünü gören bir çift. İnanç, sevgi, savaş, barış, nefret intikam, sır ve sadakatı anlamalarıyla iyiliğin yoluna düşer.
İnsanlar birkaç duayla azıcık kefaretin bağışlanma getireceğini biliyorlar.
Querig bu toprakları istila edip nefesi ile anılarımızı çalan dişi ejderhadır.
Aziz hatıralarımızı düşünerek Querig’in ölmesini istedik oysa ülkede nefretlerin zincirinden boşanacağını kim bilebilir?
Sis hatıralarımızı bizden çalmasa sevgimiz bu kadar güçlene bilir miydi?
Anıların mı Unutmanın mı gücünü tercih ederdiniz? Ülker Gündoğdu Gömülü Dev Kazuo Ishiguro
280 syf.
·15 günde·Beğendi·8/10 puan
Ishiguro'nun okuduğum dördüncü eseri, büyük bir merakla başladım. Ancak ilk sayfalar benim için o kadar yavaş aktı ki.. Evet sonra merak unsuru devreye girdi ancak okuduğum diğer eserlerinin yanında benim için etkisi daha zayıftı.
Unutma ve hatırlama konulu her şeye ilgim fazla, o sebeple çok düşündüm Gömülü Dev’de.. Gerçekten kötü olan her şeyi unutmalı mıyım? Unuttuğum her şey benden bir şeyler götürmez mi? Kızgınlıklarımı, tamir etmeye çalışıp çabaladıkça kazandığım deneyimleri..
Yaratılan bu evrende, yaşanılan kovuklarda veya yuvarlak evlerde, gerçekten mutlu mu bu insanlar? Cehaletin en büyük mutluluk olduğunu düşünmek de aynı şey değil mi?
Ishiguro’nun görece daha zayıf bulduğum bu eseri bana bunları sorgulattı.
Bir yandan Ishiguro’nun sabit kalmayıp; her eserinde farklı bir şey denemeye çalışmasını (hem dil hem konu bakımından)ama bir yandan ‘anı’dan kopamamasını seviyorum.
Başta sıkıntılı ama sonrasında toparlanan, yine de etkilendiğim bir eser oldu=)
Elbette Ishıguro okumalarım da devam edecek=)
280 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Şimdi size çok güzel bir kitaptan bahsedeceğim, sabırla sonuna kadar okursanız sevinirim ️
Unutmak her zaman kötü müdür? Ya da şöyle söylim, unutmanın insana verilen bir ödül, hediye olduğunu düşündün mü hiç? Bazen unutmak gerekir. Acıları, savaşları, ölümleri, vedaları... ama her unuttuğumuzda içimizdeki boşluk da büyür. Anlamlandıramadığımız bir şey nükseder içimizde. Çünkü insan birşeyi tamamen unutamaz. Beyninin içinde saklı kalmış bir yerlerde kalır anılardan birkaç kare. Bilinçaltı der bazısı buna. Rüya da mı gördüm, gerçekten yaşadım mı acaba bunu deyip düşünür dururuz. Unutmak bize bahşedilmiş bir hediyedir. İnsan kinini, öfkesini, intikam duygusunu unutmayı bazen ne de çok ister zaten.
Kitap unutmak üzerine oluşturulmuş bir roman. Yüzyıllar önce Saksonlar ve Britonlar arasında savaşlar yaşanır. Bu savaşın sona ermesi için büyücünün biri dişi bir ejderhanın nefesini büyüler ve ejderha nefes verdikçe ülkeyi unutma sisi sarar. Ama ne yazık ki orda yaşayanlar ailelerini ve anılarını da unutmuşlardır. Yaşlı bir çift hayalmeyal şekilde bir oğulları olduğunu hatırlar. Ve onu aramak için yollara düşer. Kitabın büyük kısmı yolda başlarına gelen sıkıntılarla, olaylarla geçer. Unutulanların hatırlanması için ejderhanın nefes almaması ölmesi şarttır. Gömülü dev denmesinin sebebi ise, insanların yaşadıklarının unutulması, kaybolması, bir kaosun olmasıdır. Fantastik kitap okumayı pek sevmem ama bu kitabı çok beğendim. İstisnalar kaideyi bozmazmış diyorum Ayrıca 2017 Nobel edebiyat ödülüne sahip olması kitabın manidarlığını tescillemiştir.
280 syf.
·2 günde·7/10 puan
Axl ile Beatrice yıllardır oğullarını görmüyorlar ve kavuşmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkıyorlar.

Kitabın ilk 100 sayfasına kadar tam olarak ne anlatıldığı belli değildi ancak daha sonra olaylar açılıyor.

Yaşadıkları yerlerde tuhaf varlıklar ve unutkanlık hastalığı var bunun etkileri kitaba yansıtılmış.
280 syf.
·41 günde·Puan vermedi
Britonlar ve Saksonlar... Birbirlerine karşı verdikleri mücadele. Kimi zaman acımasızca kimi zaman merhametli. Bir yaşlı karı-koca yıllardır görmedikleri oğullarını aramaya çıktıklarında başlarına gelen türlü türlü haller. Ve yolda karşılaştıkları yeni kişiler ve de bir ejderha! Fakat bildiğiniz türden değil. Bir kişi tarafından nefesine büyü yapılan, nefesini saldığı an ülkeyi kaplayan büyük sis ve her şeyi unutuş... Arıyorlar fakat geçmişleri hatıratlarında yok. Insan düşünüyor bu esnada tabii, böyle olmak ister miydik? Ben zaten unutkan bir insan olarak buna cevabım belli Unutun yaa her şeyi güzel oluyor Haa ama iyi anıları unutmak güzel değil elbette. Masal tadında fantastik bir roman sunmuş bize Japon yazar Kazuo Ishiguro. Yazarın okuduğum ilk kitabı bu oldu. Bundan sonra diğer kitaplarını da okurum umarım. Güzel ve elden bırakılamayacak akışta. Fakat ben bazı sebeplerden çok geç okudum. Kopuk kopuk okusamda beğendim kitabı. Tavsiye olunur efendim‍️
280 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
#gömülüdev
#kazuoishiguro


Kitaba nereden başlayacağımı inanın bilmiyorum. Çünkü böyle dört dörtlük anlayarak okuduğum bir kitap olmadı. Tamam genel konuyu, hikaye örgüsünü anladım ancak bazı sayfalarda öyle koptum ki kitabı yarın tekrar okumaya başlasam o sayfalarda yeni bir kitap okuyor gibi olurum.


Begüm Çakır un youtube hesabında okur kulübü kuracağını öğrendiğim gibi koştum aldım kitabı ve okumaya başladım. Etkinliğin iptal olduğunu öğrensem de okumayı bırakmadım ve iyi ki bırakmamışım. Sonuçta ne olursa olsun bir kitabı bitirmiş oldum.


Kitabın ilk başlarını anlamayarak, neredeler şimdi ne oluyor diye diye okumaya devam ettim. Ancak Gömülü Dev kitabından aldığım zevk giderek arttı ve sonunda doruk noktaya ulaştı. Sonunu çok beğendim. Kitabın bitiş kısmı muazzamdı diyebilirim.


Biraz kitaptan bahsedecek olursam, hikaye bir çiftin çocuklarının yanına gidebilmek için çıktığı yolculuğu anlatıyor diyebilirim. Hem de ne yolculuk. O yolculuk esnasında olan olaylar bana iki kitabı anımsattı. Biri Hobbit'i ,sonuçta orada da bir yolculuk var, diğeri de Harry Potter'ın ilk kitabını. Ejderha olayına benzettim. Bu benzetmelerim kitabı daha çok sevmeme yaradı. Çünkü Harry Potter serisini de Hobbit kitabını da hayran olarak okumuştum.


#klasikokurkitapkulübü güzel bir düşünce. Hatta bu düşüncenin çok fazla kişi katıldı diye iptal edilmiş olması da ayrıca beni mutlu etti diyebilirim. Çünkü bu kadar çok kitap okumaya hevesli kişinin var olması, ülkemizin geleceği adına daha çok ümitlenmemi sağladı. Teşekkürler Begüm Çakır
280 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10 puan
Anılar, kitabın temel meselesi. Hatırlamak tekniği ile yazılmış. Hatta bazı bölümler olaylar yaşandıktan sonra geriye dönüp sadece hatırlatarak yazılmış. 


Roza Hakmen çevirisini okudum, bir çeviri okurken anlatımının ruhu ne kadar yazara ne kadar çevirmene ait asla ayırt edemem. Bununla birlikte kitabın başlangıç bölümlerindeki romanın yavaş, küflü, sisli ve sakin doğa anlatımını çok beğendim. Keşke hep böyle devam etseydi diye düşündüm hatta. 


Aksiyon bulunan kısımlarda, bizdeki kötü tarihi romanları okuyormuş hissine ciddi ciddi çok kapıldım. Falanca bey tek başına gözleri bağlı bin kişinin hakkından geliyor tarzı... Kitabı yarıda bırakmayı dahi düşündüm bir ara. Bu anlatımı bayağı buldum ama aksiyon anlatımında dahi farklı karakterlerin duygu ve gözlemleri başarılı verilmişti.


Her şeyin ötesinde, eserin fikri güzeldi. Bir dönemki Pax-Britanya'yı sunmuş. 1950'lerden beri süregelen Pax-Avrupa'yı hatırlattı. Ve Brexit ile bunu bozmaya çalışan Birleşik Krallık'ı...


Peki Avrupa'nın sisi bugün nedir? Hukuk devleti, demokrasi, insan hakları, mültecilere yönelik sosyal devlet uygulamaları, çevre duyarlılığı vs. mi? Peki bu değerlerin bugünkü karşıtlarının bir çeşit bencillik ilkesi etrafında toplandıklarını düşünürsek, Axl'in romanın sonunda yaşadığı "ilahi adalet"i yaşamaları mukadder midir?
Ayrıca ben ne hatırlarsam hatırlayayım, ben ne unutursam unutayım, kalbimde sana olan sevgim hiç değişmeyecek. Sen de öyle düşünmüyor musun prensesim ?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gömülü Dev
Baskı tarihi:
Ekim 2018
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750831751
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Buried Giant
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Romalılar Britanya`yı terk edeli çok olmuş. Viraneye dönmekte koca ülke. Neyse ki ortalığı kasıp kavuran savaş bitmiş.

Britonlar`dan Axl ile Beatrice yıllardır görmedikleri oğullarına kavuşmak için tehlikeli topraklarda zorlu bir yolculuğu göze alıyorlar. Başlarına türlü belanın geleceğini de biliyorlar, fakat üstü örtülmüş sırlarını aydınlatacak ateşten haberleri yok henüz. Bir de yollarının kesişeceği kişiler var: Sakson savaşçı, öksüz oğlan ve tıpkı Axl`la Beatrice gibi geçmişinde kaybolmuş, hatıralarının vaat ettiklerine ve alıp götürdüklerine yenik bir şövalye. Hep birlikte sürüklendikleri macera bir kurtuluş mu olacak, yoksa yeni bir felaketin habercisi mi?

Kazuo Ishiguro`dan unutuş ve anıların gücü üzerine zamanı aşan bir öykü; özenle korunmuş bir aşka, intikama ve savaşa dair bir mesel. `Gömülü Dev`, hüzünlü, gizemli, her satırı iz bırakacak bir roman.

"Dünyanın yaşayan en büyük yazarı Kazuo Ishiguro`dan yeni bir roman. Bir başyapıt."
- David Walliams-

"Kazuo Ishiguro öyle tuhaf ve harika bir roman yazmış ki!.. Benzersiz, okuru esir alan bir roman"
-David Sexton, Evening Standard-

Kitabı okuyanlar 742 okur

  • Merve Işlak
  • Çağla
  • Muhammed Çakmak
  • Sevilay Öztürk
  • Umut Sünnetci
  • ÖYKÜ KESKİNER
  • Elif
  • Esen Güvener Dinç
  • EZGİ ÜLKÜ AYKUT
  • Devran Öksüz Ergün

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%2.5
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%15
25-34 Yaş
%35
35-44 Yaş
%32.5
45-54 Yaş
%10
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%51.9
Erkek
%48.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.1 (40)
9
%16.6 (47)
8
%26.5 (75)
7
%28.3 (80)
6
%7.1 (20)
5
%5.7 (16)
4
%0.7 (2)
3
%0
2
%0.4 (1)
1
%0.7 (2)

Kitabın sıralamaları