Noktürnler - Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.944
Gösterim
Adı:
Noktürnler - Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler
Baskı tarihi:
Aralık 2017
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750834547
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Nocturnes - Five Stories of Music and Nightfall
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Noktürnler - Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler
Noktürnler - Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler
Nocturnes
Noktürnler'de bir araya gelen beş öykünün hepsi müzisyenleri ya da müziği yaşamının merkezine koymuş kişileri konu alıyor. Akşam saatlerinin alacalı ışığında kaygılar ile umutlar, düş kırıklıkları ile baştan başlama dürtüsü, pişmanlık ile inanç arasında döne döne ilerliyoruz.

Sona ermiş bir ilişkinin ilham veren finalini, unutulmuş bir yakınlığı dirilten geçmişten bir ezgiyi, kendi sesini bulmak için insanlardan kaçan genç bestecinin belki de gelecekteki haliyle yüzleşmesini, müziğini kitlelere ulaştırmak için akla gelmedik sıkıntıları göze alan saksofoncuyu ve ömrü boyunca müziğini içinde saklı tuttuğuna inanan gizemli kadını anlatan öyküler, Ishiguro'nun imzasını taşıyan bütün eserler gibi insanı sonsuz karmaşası içinde resmediyor. 

Çağımızın en önemli romancılarından Kazuo Ishiguro'nun ilk öykü derlemesi olan Noktürnler, müziğe, müzisyenlere ve günbatımına dair incelikli bir beste. 
Buket Ay
Buket Ay Noktürnler - Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler'i inceledi.
152 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10 puan
Noktürnler /Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler
Yazarın okuduğum ikinci kitabı.Çok akıcı ve sade bir dili var.
Anlatırken sanki oradaymışsınız ve o anı siz yaşıyormuşsunuz gibi etkili ve özel bir anlatımı var.Konu olarak çok faydalı olmayan basit konuları seçmiş olmasına rağmen anlatımı öyle akıcı ve kaygan ki okuyup gidiyorsunuz;nobeli belki de bu yüzden almıştır?
Müzisyen bir kişinin gündelik yaşamından ve başından geçen küçük basit olayları anlattığı birkaç hikayeden oluşmuş bir kitap.Yaz için ve dinlenmek için okuyabilirsiniz.Beklentimi fazla tuttum galiba?Nobel almış kişileri biz mi abartıyoruz yoksa o ince sırrı biz mi çözemiyoruz bilemedim???
Hayat Bu
Hayat Bu Noktürnler - Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler'i inceledi.
152 syf.
·6/10 puan
Kitapta bir araya gelen beş öykünün hepsi müzisyenleri yada müziği yaşamının merkezine koymuş kişileri konu alıyor.

Sona ermiş bir ilişkinin ilham veren finalini, unutulmuş bir yakınlığı dirilten geçmişten gelen bir ezgiyi, kendi sesini bulmak için insanlardan kaçan genç bestecinin belki de gelecekteki haliyle yüzleşmesini, müziğini kitlelere ulaştırmak için akla gelmedik sıkıntıları göze alan saksafoncuyu ve ömrü boyunca müziğini içinde saklı tuttuğuna inanan gizemli kadını anlatan öyküler, Ishiguro'nun imzasını taşıyan bütün eserleri gibi insanı sonsuz karmaşası içinde resmediyor (Arka kapaktan).

Bazı öykülerde karakterler aynı (Lindy Gardner vs) ve bağlantılı, dil akıcı fakat müziğe (Amerikan-İngiliz caz , klasik) ilginiz yoksa kolay sıkılabileceğiniz türden bir eser.

Nobel edebiyat komitesi, ödül gerekçesinde ; " büyük duygusal güce sahip romanlarında, dünyayla bir bağlantımız olduğu yanılsamasının altında yatan dipsiz uçurumu açığa çıkaran" yazar olarak nitelemiş(Önsöz).

Naçizane bu durumu kitap özelinde var olan hikayelerinde hiç hissetmedim. 5 yaşından beri Londra'da yaşayan muhtemel asimile bir yazarın eserlerinde, her zaman aradığım mistik duygu ve dokuları bulamamış olmam şaşırtıcı değil doğrusu...
Esengül Ersoy
Esengül Ersoy Noktürnler - Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler'i inceledi.
149 syf.
·11 günde
Öykü okumayı beceremediğimi daha önce söylemiş miydim? Ben yine de söyleyeyim.

Kazuo Ishiguro'nun romanlarındaki o büyülü ve zengin anlatıma aldanarak öykü kitabını okumak istedim. Ama kitabın hakkını veremedim sanırım. Çünkü bir haftadan fazla oldu, bu kitabı elime alalı. Henüz yeni bitirdim.

Anlatımı yoğun öyküleri arasında kimi zaman adapte olmakta zorluk çektim. Kimi zaman koptum. Kitaba sözüm yok da tek eleştirim kendime. Bundan sonra öykü kitaplarını bir çırpıda okuyup bitireceğim.

Genel anlamda öyküleri beğendim. Aynı romanlarındaki gibi yoğun, süslü ve büyülü üslubu yine vardı. Yine de öykü türünde olduğu için elbet eksik bir husus vardır. Ben bunu çözemedim. Yahut çözdüm de 'gereksiz detayları' yakalamış olabilirim, eksiklik açısından. Ya da fazlalık mı demeliydim.

Kazuo Ishiguro, bir Uzakdoğulu olsa da öykülerinde mekan olarak Avrupa şehirlerini ele alıp; sosyal, kültürel, siyasal yorumlar katmış. Önünde sonunda müziğe, müziğe gönül vermiş insanlara, müziğin hayatımızdaki yerine, gerekliliğine değinip bir kenara koymuş. Öykülerinde ünlü sanatçılar, amatörce enstrüman çalanlar, şarkılar, notalar ve günbatımı ahenkle dans ediyor.

Ön kapağında 'müziğe ve günbatımına dair öyküler' diyerek betimlemiş kitabını. Belirttiğim gibi tüm öykülerin hepsinde müzik var, fakat bununla da kalmayıp mekanın yanı sıra zamana da yer vermiş. Özellikle öykü kurgusunun gidişatında günbatımının, rengini, kokusunu, biçimini hissettiriyor.

Tüm bunlar şöyle dursun, en güzel yanı da insan ilişkilerinin elle tutulur bir biçimde belirginleşerek hayatın idame etmesini tembihliyor.

Kazuo Ishiguro'nun kalemini seven biri olarak öykü kitabının hakkını veremesem de içinde yer alan beş öyküden özellikle Aşk Şarkıcısı ve Noktürn öyküsünü çok sevdim.
Özgün Onat
Özgün Onat Noktürnler - Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler'i inceledi.
152 syf.
·Beğendi·8/10 puan
*Noktürn: içli, duygulu, romantik anlatımı olan, özgürce bestelenmiş müzik parçası. Piyano parçalarını tanımlamakta kullanılan şiirsel formdur. Gece müziği anlamında kullanılır. Noktürn; İtalyanca gece müziği, serenat anlamına gelen 18. yüzyılda kullanılan Notturno kelimesinden türemiştir.
*İlk öykü Aşk Şarkıcısı, Venedik’te geçiyor. (unutamadığım şehir) San Marco kahvelerinde gitar çalan bir müzisyenin öyküsü. Venedik denilir de anılar canlanmaz mı? San Marco’ya gittiğimde dikkatimi çeken ilk şeyi paylaşmak istiyorum sizinle. Çoğunuzun bildiği gibi kare şeklinde bir meydan ve dört tarafı kahvelerle çevrili, turist gurupları ise ortadaki meydanda dolaşıyor. Akşamları ise durum değişiyor çünkü canlı müzik çalınıyor. Dikkat çeken ise müzik kahvelerde sıra ile çalınıyor ve oturmayan, dolaşan turist gurupları müzik çalan yerin önünde ayakta durarak dinliyor. Sıra gelip müzik çalınan kahve değiştikçe ayakta dinleyen turist topluluğu da o kahvenin önüne kayıyor. Parça bittiğinde çalan müzisyenleri tüm meydan alkışlıyor. Ne gürültü, ne ses kirliliği var, müzik dışında çıt çıkmıyor. Olanları izler ve uyum sağlarken büyük bir keyfin yanında hem kızdım hem de utanıp üzüldüm. Çünkü aklıma bizim diyarlar geldi. Bizim canlı müzik yapılan Çiçek Pasajı, Kumkapı, Kadıköy Çarşı gibi turistik yerlerimiz maalesef böyle değil. Her yerde aynı anda ayrı müzik çalınıyor, oturanlar bağıra çağıra sohbet ediyor, çatal – kaşık, servis gürültüsü ayrı. Tam bir keşmekeş, ses kirliliği, sanki bir gürültü fabrikası. Büyük bir saygısızlık. Canlı müzik dinlemenin keyfini almaya imkân yok. Siz olsanız benim gibi hem kızıp hem utanmaz mıydınız?
*İkinci öykünün adı olan “Come Rain or Come Shine” adlı şarkıyı Eric Clapton’dan dinledim, muhteşemdi dinlemenizi tavsiye ederim. Tabii öyküde geçen Cheek to Cheek (Ella Fitzgerald ve Louis Armstrong), Begin The Beguine (Cole Porter), Here’s That Rainy Day (Frank Sinatra), It Never Entered My Mind (Miles Davis) adlı şarkıları dinledim. Caza doydum ( yalannn müziğe doyulur mu?). Dinlediğim son şarkı April in Paris (Ella Fitzgerald ve Louis Armstrong). Hiç ilgileri olmasa da Ella Fitzgerald ismi bana F. Scott Fitzgerald’ı hatırlattı. Zaten okuduğum öykülerde F. S. Fitzgerald öyküleri tadındaydı. Kitabı bitirip yorumunu yazarken fark ettim ki Fitzgerald’ın son okuduğum kitabı; Caz Çağı Öyküleri.
*Her öyküyü anlatıp sizi yormayacağım. Bu keyfi yaşamak istiyorsanız bir zahmet kitabı alın, okuyun :))
sinem
sinem Noktürnler - Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler'i inceledi.
152 syf.
·2 günde·4/10 puan
Yazarın ilk öykü derlemesiymiş Noktürnler. Benim de yazarla tanışma kitabım oldu. Keşke yazarı tanımaya bu öykü derlemesiyle başlamasaydım diye düşünüyorum. Yaşamının bir döneminde yolu müzikle kesişen insanların hayatından bahsedilen beş öykü bulunuyor kitapta. Bu beş öykü o kadar hiçbir şey hissettirmedi ki bana, ne ara başlayıp bitirdiğimi bile bilmiyorum. Tüm öykülerde tamamlanmamış, söylenmemiş bir şeyler varmış gibiydi sanki. Bunlara rağmen öykülerin karmaşadan uzak, sade ve belirli bir akışı olduğunu söyleyebilirim. Yorucu olmayan ama okurken sizi biraz yormasını isteyeceğiniz türden bir öykü derlemesiydi.
SaYe
SaYe Noktürnler - Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler'i inceledi.
152 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10 puan
2017 #nobeledebiyatödülü #beniaslabırakma nın yazarından yeni bir öykü kitabı #noktürnler. Yazarın Beni Asla Bırakma romanını okumuş ve çok sevmiştim. Bu kez farklı bir tonda, içinde beş adet öykünün yer aldığı bu kitabı da severek okudum. Kitabın isminden Noktürn (içli, duygulu, romantik anlatımı olan, özgürce bestelenmiş müzik parçası) ve alt başlıktan da anlaşılacağı gibi öykü ve müziğin harmanlanmış bir hali olmuş kitap. Özellikle müziğe, müzisyenliğe ilgisi olan okurun severek okuyacağını düşünüyorum. Farklı bir tarz denemek isteyenler için tavsiyedir.
Seda özen
Seda özen Noktürnler - Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler'i inceledi.
152 syf.
·1 günde
Akşam saatlerinin alacalı ışığında kaygılar ile umutlar, düş kırıklıkları ile baştan başlama dürtüsü, pişmanlık ile inanç arasında dönerken be bazen ilerleyemezken..
152 syf.
Kazuo Ishiguro'nun daha önce Uzak Tepeler kitabını okumuştum ve dilini beğenmiştim. Noktürnler /Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler kitabında beş öykü bulunuyor. Bu öykülerde müzikten ve müziği hayatının merkezine koyan müzisyenlerden bahsediyor yazar. Bazı karakterler müzikle aşkını anlatırken, bazıları müzik için aşktan vazgeçebiliyor.
Utku Turhan
Utku Turhan Noktürnler - Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler'i inceledi.
152 syf.
·Puan vermedi
Nobel aldıktan sonra Ishiguro okuyacağım deyip duruyordum ancak Avunamayanlar'la başlamak istemedim ve bu kitaptaki öykülerin müzik temalı olması sebebiyle de bu kitabı tercih ettim. İyi ki okumuşum diyeceğim bir kitap oldu. Çok dokunaklı, duygusal bir tarzı var diyebilirim en azından bu kitap özelinde. Kitapta 5 öykü var ve ilk öykü hariç diğer hepsini çok sevdim, ilk öyküyü ise vasat buldum. kitabın arka kapağında her bir öykü birer cümle ile güzel şekilde özetlenmiş zaten o yüzden o konulara çok değinmek istemiyorum. Yalnız ilginç bir şey söyleyeyim, her ne kadar duygusal ve dokunaklı diye tanımladıysam da kitabı, özellikle ''Come Rain and Come Shine'' isimli öyküde Umut Sarıkaya hikayesi okuyorum sandım. Bazı yerlerde baya baya kahkaha atarak okudum kitabı, zaten favori öyküm de bu oldu. Ancak bu kadar mizahi bir dile rağmen kitabın en dokunaklı öyküsü olduğunu düşünüyorum bu öykünün.
Bengisu
Bengisu Noktürnler - Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler'i inceledi.
152 syf.
·12 günde·6/10 puan
Hayatın içinde geçen, belki de dışarıdan bakınca pek önemsemediğimiz o anları konu almış Ishiguro. Sanki ufak bir ana büyüteçle yaklaşmış ve inceliyor gibi, insanlar arasındaki “tuhaf” ilişkileri, hisleri, müziğin insanlardaki yansımasını okuyorsunuz. Peri masalı ya da büyülü bir gerçeklik yok öykülerde, hayatın kendisi gerek mutsuzluğu gerekse sıradanlığıyla yansıtılmış.

Yüksek beklentilerle başladığım halde okunması zor bir kitap oldu benim için. Karakterleri yüzeysel tanıdığımız ve “an”lar ile “his”lere odaklandığımız için öykülerin tam olarak içinde hissedemedim. Ancak belki de yazarın amacı tam olarak budur, karakterlerden ve süregelen hikayelerdense o nadir yaşanan “an”lara odaklanmamızı istemiştir.

Ishiguro’nun öykülerini okumak benim için iyi bir deneyimdi, Noktürnler’i hayatın içindeki ufak anları durdurup incelemek isteyen herkese tavsiye ederim.
152 syf.
·3/10 puan
Kitaplar hakkında olumsuz yorum yapmak bana acımasızca gelir fakat istemeyerek de olsa beğenmedim diyorum.
Dört öyküden oluşan kitaptaki öyküler müzisyenleri veya müzikle ilgili karakterleri anlatıyor. Yavan ve zayıf bir anlatımla karşılaştım. Okurken her an bir hareketlilik veya anlatımda değişim bekliyorsunuz fakat hevesiniz kursakta kalıyor ve öykü aynı durağanlıkla sona eriyor. Ayrıca birkaç yerde yazarın kahraman anlatimini bölüp araya girmesi ve kendini okura hissetirmesi pek biçimsiz olmuş.
Nobel ödülü aldığı için okumayı tercih etmiştim.
Belki de yanlış eserden başladım veya büyük beklenti ile okudum diyerek iğneyi de kendime batirmayi ihmal etmiyorum.
Beklediğimi bulamadım malesef.
Yirmi yedi yıllık bir evlilik çok garip olabiliyor. Birçok çift birbirini severek başlıyor, sonra bıkıyor ve sonunda nefret ederek sona erdiriyor.
.. daima içyüzlerini gördüm.. o kadar profesyoneldirler ve o kadar güzel konuşurlar ki ilk dinlediğinde aldanırsın.. sonra birden istediğin biri gibi olmadığının farkına varırsın. İşte katı olup kendini kapatman gereken an, o andır. Beklemenin çok daha iyi bir şey olduğunu daima hatırlamalısın.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Noktürnler - Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler
Baskı tarihi:
Aralık 2017
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750834547
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Nocturnes - Five Stories of Music and Nightfall
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Noktürnler - Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler
Noktürnler - Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler
Nocturnes
Noktürnler'de bir araya gelen beş öykünün hepsi müzisyenleri ya da müziği yaşamının merkezine koymuş kişileri konu alıyor. Akşam saatlerinin alacalı ışığında kaygılar ile umutlar, düş kırıklıkları ile baştan başlama dürtüsü, pişmanlık ile inanç arasında döne döne ilerliyoruz.

Sona ermiş bir ilişkinin ilham veren finalini, unutulmuş bir yakınlığı dirilten geçmişten bir ezgiyi, kendi sesini bulmak için insanlardan kaçan genç bestecinin belki de gelecekteki haliyle yüzleşmesini, müziğini kitlelere ulaştırmak için akla gelmedik sıkıntıları göze alan saksofoncuyu ve ömrü boyunca müziğini içinde saklı tuttuğuna inanan gizemli kadını anlatan öyküler, Ishiguro'nun imzasını taşıyan bütün eserler gibi insanı sonsuz karmaşası içinde resmediyor. 

Çağımızın en önemli romancılarından Kazuo Ishiguro'nun ilk öykü derlemesi olan Noktürnler, müziğe, müzisyenlere ve günbatımına dair incelikli bir beste. 

Kitabı okuyanlar 227 okur

  • Muhammet Zeren
  • FATMA ERTUĞ
  • özlem
  • Saffet Türkoğlu
  • melek yazıcıoğlu
  • arden
  • e
  • Selim Baltacı
  • Zeynep İrem
  • Kubra

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%9.2 (6)
9
%12.3 (8)
8
%27.7 (18)
7
%26.2 (17)
6
%9.2 (6)
5
%6.2 (4)
4
%1.5 (1)
3
%1.5 (1)
2
%0
1
%0