Giriş Yap
bhmflzf
@memento_mori
DİKKAT! Umutsuzluk, Karamsarlık, Nihilizm...içerir. Kitap,film ve müzik aşığı;felsefe,ekonomi, sosyoloji ve siyaset bilir, şiir sever. Çok düşünüp az konuşur. Kendini devirmeye çalışan bir beşer. Yola meftun bir yolcu.
51 kütüphaneci puanı
2964 okur puanı
22 Haz 2014 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sabitlenmiş gönderi
Uzaklaşıp gitmekte ustayımdır. Reddedilmek insana reddetmeyi öğretir. Evimden ayrıldım, annemle babamdan, ha­yatımdan. Kendime başka yerde ev ve yaşam kurdum, hem de kaç kez. Kaçaktım hep. İyi de, şu yükü hissetmek neden bana dayanılmaz geldi peki? Taşıdığım neydi? Şimdi anlıyorum geçmişin ılgım misali eriyip gitmediği­ni. Geleceğin, gözle görülmese bile ağırlığı olduğunu. Bizler geçmişle geleceğin yerçekiminde yaşarız. Büyük bir enerji gerektirir bu, yerçekimine karşı koymak için ışık hızında güç tüketiriz. Kaçımız kendi yörüngemizden kurtulmuşuzdur? Hayatı­mızı yöneten özgür irade ve kendi kendine yetme gibi süslü kavramlarla kendimizi kandırırız. Kendi mucizemizi kendi­mizin yaratabileceğine inanır, piyangodan çıkan ikramiye ya da Bay Doğru sayesinde yepyeni bir dünyaya kavuşacağız diye bekleriz. Eskiler yazgıya inanırlardı, çünkü herhangi bir şeyi de­ğiştirmenin herkes için zor olduğunu anlamışlardı. Geçmiş­le geleceğin çekimi öyle güçlüdür ki, şimdiki zaman ikisinin arasında sıkışıp kalır. Ana babamızdan kalıtım yoluyla aldı­ğımız ve bizim davranışlarımızla yeniden sahneye çıkan ka­lıplar karşısında elimiz kolumuz bağlıdır. Bu yüke katlanıl­maz.
·
bhmflzf tekrar paylaştı.
Ölemeyecek kadar canlı ve yaşayamayacak kadar ölüyüz.
Palyatif Toplum, Byung-Chul HanSayfa 28 - Metis Yayınları
·
Reklam
Leyla-Mecnun, Kerem-Aslı hikayeleri günümüz toplumunun yaşadığı aşkların çok uzağında kalmıştır. Hızla tüketilen aşklar, zihinde fazla yer tutmayan ilişkilerin kısa anlatıları, pamuk ipliğine sarılı arkadaşlıklar söz konusu hikayelerin çok uzağında kalmıştır. Bu durumun nedeni toplum yapısının arabeskten uzaklaşması ve popüler olanı benimsemesi ile açıklanabilir. Başka bir ifadeyle günümüz toplumu acılar üzerinden yansıtılan imajdan kaçınmaktadır. Çünkü modern kapitalist kültür feodal sistemin yerine, tinsel/feodal odaklı bir yaşam merkezinden, insan odakli/modern bir yaşam biçimine odaklanmıştır. Bu durum da kişiyi ölüm korkusundan uzaklaştırmak için maddeye bağlamıştır. Dolayısıyla kapitalist sistem üretim tüketim dengesini sağlamıştır.
·
Acı bağdır. Acı verici durumları bütünüyle reddeden biri bağ kurma yetisinden yoksundur. Günümüzde acı verebilecek yoğun bağlardan kaçınılır.
Palyatif Toplum, Byung-Chul HanSayfa 42 - Metis Yayınları
·
1 yorumun tümünü gör

Okur takip önerileri

Ged
@_cevikatmacabhmflzf ile benzer
Eylül Türk
@EylulTurkbhmflzf ile benzer
Ömer
@Balerionbhmflzf ile benzer
Daha fazla göster
Kopuşlar acı veriyorsa bağlar hakiki demektir, Sadece hakikatler acı verir. Hakiki olan her şey acı vericidir.Palyatif toplum hakikati olmayan bir toplumdur, aynının cehennemidir.
Palyatif Toplum, Byung-Chul HanSayfa 41 - Metis Yayınları
Reklam
2
1486
14,9bin öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42