Evren5- Kozmos'un Kapak Resmi
Evren5- Kozmos, bir alıntı ekledi.
20 Şub 16:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Mikelanj'ın en önemli eseri belki de kendisi için söylediği şu cümlelerdir:
"Günah içinde yaşıyorum. Ölürken kendim için yaşıyorum. Artık hayatım bana ait olmaktan çıkıyor. O, kötülüğün kurbanıdır şimdi. İyilik Tanrı''dan gelir. Ama kötülüğü kendim yaratıyorum. Düzensiz isteklerime bırakıyorum kendimi. Özgürlük adına, özgürlüğümü zorla zincire vurdum. Kutsal olan şeylerimi ölümlülüğe sürükledim."

Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali UralPosta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural
Evren5- Kozmos, Bilim Tarihi Sohbetleri'ni inceledi.
13 Şub 09:09 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Fuat Sezgin hocam... Tam bir efsane, deha, ülkemiz ve İslam dünyası için oldukça önemli bir şahsiyet. Onun hayatına, eserlerine ve çalışmalarına dair küçük kırıntılar okumak oldukça keyif vericiydi. Keşke daha fazla bilgim olsa da 15 ciltlik eserini okuyabilsem. Ayrıca İslam bilimi ve bilimadamlarına dair yeni bilgiler öğrenmek çok heyecan vericiydi.En kısa zamanda İstanbul'da açtığı İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi müzesini ziyaret etmek istiyorum. Gelelim biraz yılan dile, kitap editörlük ve içerik açısından oldukça yetersiz, hiç bir akış ve gruplandırma yok. Hocamızın küçük bir hayat hikayesi ile başlayan kitap aniden başka bir yere geçiyor sonra bakıyorsunuz hop başka bir yer, hop başka bir alan... okuması oldukça boğucuydu, ayrıca öz Türkçe karşılıkları varken sürekli eski Türkçe kelimelerin kullanılmasını da zorlama ve sevimsiz buldum. Kitabın içeriği demek varken, neden kitabın muhteviyatı denir ?
Fuat hocayı ve İslam medeniyetini tanıma açısından verimli olan kitap umarım gelecek baskılarında daha derli toplu ve okunabilitesi artar bir duruma getirilir.

Evren5- Kozmos, bir alıntı ekledi.
12 Şub 09:24 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

İşte o olaydan sonra ben şuna karar verdim. Hayatımda eğer altı haftalık bir geleceğim garanti edilse, yani o kadar yaşayacak kadar maddi imkanım varsa, yedinci haftayı düşünmeyeceğim.

Bilim Tarihi Sohbetleri, Fuat SezginBilim Tarihi Sohbetleri, Fuat Sezgin
Evren5- Kozmos, Kısa Avrupa Tarihi'yi inceledi.
12 Şub 09:16 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Oldukça okunası, keyifli ve güzel bir dille anlatılmış özet bir kitap.
Okurken hiç sıkılmadım, eğlendim ve değişik bir sürü bilgi öğrendim.

Evren5- Kozmos, bir alıntı ekledi.
09 Şub 09:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Üçüncü meclis bir gün Versailles kraliyet sarayındaki toplantı yerlerine gittiğinde kapıların kapalı olduğunu gördü. Kapıların kapanmasının nedeni odanın o sırada boyanıyor olmasıydı ancak delegeler o kadar gergindi ve kralın onları dağıtacağından o kadar korkuyorlardı ki hemen yakınlarında bir kapalı tenis kortuna gidip, Fransa'ya bir anayasa kazandırıncaya kadar dağılmayacaklarına dair yemin ettiler.

Kısa Avrupa Tarihi, John HirstKısa Avrupa Tarihi, John Hirst
Evren5- Kozmos, bir alıntı ekledi.
07 Şub 16:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ardından zavallının cesedini öylesine şiddetli bir hamleyle tarlaya savurdular ki, havayı kollarıyla korkunç bir şekilde yaran albay, iki yana açılmış uzuvlarıyla parlak dev bir haçı andırıp, yanmış kapkara toprak yığınlarını ortasına ışık saçarak düştü.

Ay Işığı Sokağı, Stefan ZweigAy Işığı Sokağı, Stefan Zweig
Evren5- Kozmos, bir alıntı ekledi.
07 Şub 10:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu medeniyetten uzak sokaklar, dürtülerin hala dizginlenmeden vahşice dışa vurulduğu, bedensel hazların kuralsız yaşandığı bir dünyanın son fantastik kalıntılarıdır,ihtirasların karanlık balta ormanlarıdır ve tümüyle dürtüleriyle davranan hayvanlarla doludur; açığa vurduklarıyla tahrik eder, gizledikleriyle kışkırtırlar. Düş kurdururlar insana.

Ay Işığı Sokağı, Stefan ZweigAy Işığı Sokağı, Stefan Zweig