Evren5- Kozmos'un Kapak Resmi
Evren5- Kozmos, bir alıntı ekledi.
22 Eyl 10:06 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Toprağa gömdüğümüz insanlar vardır, fakat daha çok sevmiş olduklarımız vardır ki, kefen olarak kalplerimize sahip olurlar ver her gün hatıraları kalbimizin çarpıntılarına karışır, kendilerini teneffüs eder gibi düşünürüz. Aşka has bir ahengin tatlı kanunuyla onlar bizim varlığımızdadırlar. Ruhumun içinde bir ruh var. Benim tarafımdan bir iyilik işlendiği zaman, güzel bir söz söylendiği zaman bu ruh konuşur, hareket eder; havaya kokusunu veren kokuların bir zambaktan gelişi gibi, bende bulunabilecek bütün iyilikler bu mezardan gelir. Alay, kötülük, bende tahmin ettiğiniz her şey bana kendimden gelmektedir. Şimdi gözlerim bir bulutla karardığı ve toprağı uzun müddet seyrettikten sonra gökyüzüne yöneldiği zaman, sorularınıza ve özeninize karşı dudaklarımdan bir söz çıkmadığında bana : “Ne düşünüyorsunuz?” diye artık bir daha sormayın.

Vadideki Zambak, Honore De BalzacVadideki Zambak, Honore De Balzac
Evren5- Kozmos, Evrenin Sonundaki Restoran'ı inceledi.
 24 Ağu 14:21 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ben çok eğlendim, harika bir hayal gücü var. Olayların bağlanışı, kurgulanışı çok eğlenceli ve başarılıydı.
Okurken bol bol güldüm. Marmaray'daki yolcuların çoğu " bu çocuk neye bu kadar gülüyor" diye düşünüp hep bana bakmış olsa gerek :D bence ilk kitaptan daha eğlenceliydi. Ayrıca çok derin felsefi göndermeler var (Evren'nin yönetici kısmı hele off off ) :D okunası bir seri, herkese öneriyorum :)

Evren5- Kozmos, bir alıntı ekledi.
 24 Ağu 10:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“Ben yalnızca kendi Evrenimle ilgili karar veririm” diye sakince devam etti adam. “Benim Evrenim gözlerim ve kulaklarımdır. Bunun dışında her şey söylentidir.”

Evrenin Sonundaki Restoran, Douglas AdamsEvrenin Sonundaki Restoran, Douglas Adams
Evren5- Kozmos, bir alıntı ekledi.
24 Ağu 09:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Evrenin nüfusu
“Nüfus: Yok. Sonsuz sayıda gezegen olduğu bilinmektedir, bunun en basit nedeni onların içine sığabileceği sonsuz genişlikte bir uzayın var olmasıdır. Bununla birlikte bu gezegenlerin hepsinde yerleşim yoktur ve bu üzerinde yerleşim olan gezegen sayısının sınırlı olduğu anlamına gelir. Herhangi bir sonlu sayının sonsuz sayıya bölünmesinden elde edilecek sayı farkı önemsenmeyecek kadar sıfıra yakın bir sayıdır, o halde evrendeki bütün gezegenler dahil edildiğinde ortalama nüfusun sıfır olduğu söylenebilir. Bundan çıkarılacak sonuç, bütün evrenin nüfusunun da sıfır olduğu ve zaman zaman karşılaşacağınız kişilerinse yalnızca hastalıklı beyinlerin hayal ürünü olduğudur”

Evrenin Sonundaki Restoran, Douglas AdamsEvrenin Sonundaki Restoran, Douglas Adams
Evren5- Kozmos, bir alıntı ekledi.
21 Ağu 10:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yakup'un güreştiği Tanrı El olduğundan Yakup'un adı bu Tanrı tarafından, "El ile güreşen" anlamındaki İsrail (İsra-El) olarak konmuş.
Jocob-El: Yakup anlamı El Korusun
Jisma- El: İsmail anlamı El işitsin
Jishak- El: İshak anlamı: El bana gülsün
Elizer: El- ezer anlamı: El yardımcım olsun.

İbrahim Peygamber, Muazzez İlmiye Çığİbrahim Peygamber, Muazzez İlmiye Çığ